Νεοελληνική λογοτεχνία. Μπορεί το Ροζ;

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
λογοτεχνία για άντρες


Οι αθλητικές εφημερίδες πιάνονται; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οι αθλητικές εφημερίδες πιάνονται; :(

Για όσους δεν μπορούν να διαβάσουν τίποτε άλλο ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι αθλητικές εφημερίδες πιάνονται; :(
οχι,αλλα επιστημονικης φαντασιας και περιπετειες,ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Και για να θυμηθούμε το Δεσμώτη......... και τις παραθέσεις του

ώστε θέλεις να γίνεις συγγραφέας;- Τ.Μπουκόφσκι
αν δεν ξεχύνεται από μέσα σου
ενάντια σ' όλα τ' άλλα,
μην το κάνεις.
αν δεν έρχεται, χωρίς καν να το 'χεις ζητήσει, από την
καρδιά σου και το μυαλό σου και το στόμα σου
και τα σπλάχνα σου,
μην το κάνεις.
αν χρειάζεται να κάτσεις για ώρες
κοιτάζοντας την οθόνη του υπολογιστή σου
ή να καμπουριάζεις πάνω από τη
γραφομηχανή σου
ψάχνοντας για τις λέξεις,
μην το κάνεις.
αν το κάνεις για τα λεφτά ή
τη δόξα,
μην το κάνεις.
αν το κάνεις γιατί θέλεις
γυναίκες στο κρεβάτι σου,
μην το κάνεις.
αν χρειάζεται να κάθεσαι και
να γράφεις ξανά και ξανά τα ίδια,
μην το κάνεις.
αν σου είναι δύσκολο και μόνο να σκέφτεσαι ότι θα το κάνεις,
μην το κάνεις.
αν προσπαθείς να γράψεις σαν κάποιον
άλλο,
καλύτερα ξέχνα το.

αν χρειάζεται να περιμένεις μέχρι να ουρλιάξει από
μέσα σου,
τότε περίμενε υπομονετικά.
κι αν δεν ουρλιάξει ποτέ από μέσα σου,
κάνε κάτι άλλο.
αν πρέπει πρώτα να το διαβάσεις στη γυναίκα σου
ή στη φιλενάδα ή στον φίλο σου
ή στους γονείς σου ή σε οποιονδήποτε,
τότε δεν είσαι έτοιμος.

μην είσαι σαν τόσους άλλους συγγραφείς,
μην είσαι σαν τόσες άλλες χιλιάδες
ανθρώπους που αυτοαποκαλούνται συγγραφείς,
μην είσαι πληκτικός και βαρετός και
ξιπασμένος, μην κατατρώγεσαι από την αυτο-
λατρεία σου.
οι βιβλιοθήκες του κόσμου
χασμουριούνται
από τη νύστα
μπροστά στο είδος σου.
μην προσθέτεις σε αυτό.
μην το κάνεις.
αν δεν βγαίνει από
την ψυχή σου σαν ρουκέτα,
αν το να μείνεις ήσυχος δεν
σε φέρνει στην τρέλα ή
την αυτοκτονία ή τον φόνο,
μην το κάνεις.
αν ο μέσα σου ήλιος
δεν σου καίει τα σπλάχνα,
μην το κάνεις.

όταν θα 'ναι στ' αλήθεια η ώρα,
και αν είσαι ο εκλεκτός,
θα συμβεί από
μόνο του και θα συνεχίσει να συμβαίνει
μέχρι που θα πεθάνεις ή που θα πεθάνει μέσα σου
αυτό.
δεν υπάρχει άλλο τρόπος.
και ποτέ δεν υπήρξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι θα δώσουμε κίνητρα στους άλλους όχι να τα κόψουμε στους ροζ. Ας είχαμε καλά βιβλία με φρέσκια, ανήσυχη δημιουργική σκέψη να κυκλοφορούν όσο της κ. Μαντά, κι ας πούλαγαν εξίσου και όλα τα ροζ. Το πρόβλημα είναι η απουσία του προβληματισμού, των προτάσεων και των λύσεων, οχι η ύπαρξη του ροζ. Το ροζ είνα ευχάριστο, όσο ευχάριστος είναι και ο ύπνος. Δεν μπορούμε να κοιμόμαστε διαρκώς όμως.

Υποτιμάς το απλό και υπερεκτιμάς το σύνθετο.
Η λογοτεχνία είναι τέχνη και η τέχνη θέλει ψυχή, όχι τεχνικούρες υπαγορευμένες από "κανόνες" ποιότητας.
Δεν θέλω να υπερασπιστώ τα βιβλία της κας Μαντά και της όποιας κας Μαντά, διότι δεν μου αρέσουν, όχι όμως επειδή είναι απλά, αλλά επειδή είναι μαζικά.
Υπάρχουν όμως απλά βιβλία, που είναι συγκλονιστικά και που τα γνωρίζουμε όλοι μας.
Για παράδειγμα "ο Αλχημιστής" είναι ένα παραμυθάκι, κι όμως πόσο μίλησε στον κόσμο; Το "Άννα Καρένινα" είναι μια ερωτική ιστορία, κι όμως ανήκει στην κλασσική λογοτεχνία. Αν θες και η "Ιλιάδα" είναι μια εξιστόρηση πολεμικών γεγονότων, κι όμως δεν έχει υπάρξει άνθρωπος που πάτησε σε αυτόν τον πλανήτη και δεν αναγνωρίζει το μεγαλείο του Ομήρου.
Το απλό δεν είναι πάντα ανούσιο, .... κάθε άλλο, πολλές φορές είναι αποτέλεσμα επίπονων διαδικασιών.

Το να θέλει κάποιος να εντυπωσιάσει το κοινό, με σύνθετη σκέψη, φιλοσοφικές ιδέες και αναλύσεις, δοσμένα με βαρύγδουπες εκφράσεις, μόνο και μόνο για θεωρηθεί "ψαγμένος" και "ποιοτικός", είναι για μένα πολύ λάθος.
Μου θυμίζει κάποιον που θέλει να γίνει ζωγράφος και νομίζει ότι θα καταξιωθεί, αν καταφέρει να φτιάξει έναν πολύ πλούσιο σε παραστάσεις και μορφές πίνακα και όταν τελειώσει βλέπει πως κάποιος άλλος ζωγράφισε δυο ταπεινά μήλα, αλλά το έκανε με τόση ψυχή, ώστε τα μήλα του συγκλόνισαν τον κόσμο.
Δεν έχει σημασία μόνο το τι γράφεις, αλλά και πως το γράφεις και γιατί το γράφεις. Και πάνω απ' όλα, αν σε αυτό που γράφεις έχεις καταθέσει την ψυχή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το να θέλει κάποιος να εντυπωσιάσει το κοινό, με σύνθετη σκέψη, φιλοσοφικές ιδέες και αναλύσεις, δοσμένα με βαρύγδουπες εκφράσεις, μόνο και μόνο για θεωρηθεί "ψαγμένος" και "ποιοτικός", είναι για μένα πολύ λάθος.
Μου θυμίζει κάποιον που θέλει να γίνει ζωγράφος και νομίζει ότι θα καταξιωθεί, αν καταφέρει να φτιάξει έναν πολύ πλούσιο σε παραστάσεις και μορφές πίνακα και όταν τελειώσει βλέπει πως κάποιος άλλος ζωγράφισε δυο ταπεινά μήλα, αλλά το έκανε με τόση ψυχή, ώστε τα μήλα του συγκλόνισαν τον κόσμο.
Δεν έχει σημασία μόνο το τι γράφεις, αλλά και πως το γράφεις και γιατί το γράφεις. Και πάνω απ' όλα, αν σε αυτό που γράφεις έχεις καταθέσει την ψυχή σου.



:worry:

Φωνάξτε την αστυνομία. Μας έκλεψαν την Σιμπυ και μας άφησαν την Γλυκατζή-Αρβελέρ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
:worry:

Φωνάξτε την αστυνομία. Μας έκλεψαν την Σιμπυ και μας άφησαν την Γλυκατζή-Αρβελέρ :worry:

Αν έλεγες τη Γλυκατζού, μέσα θα πεφτες!!! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Υποτιμάς το απλό και υπερεκτιμάς το σύνθετο......Δεν έχει σημασία μόνο το τι γράφεις, αλλά και πως το γράφεις και γιατί το γράφεις. Και πάνω απ' όλα, αν σε αυτό που γράφεις έχεις καταθέσει την ψυχή σου.

Η διαφημιστική προβολή της κ. Μαντά όπως και της κ. Δημουλίδου υποστηρίζουν ότι αποθέτουν πάνω στα βιβλία τους μια "κατάθεση ψυχής". Νομίζω ότι απο αυτές τις συγγραφείς έγινε τόσο διάσημη αυτή η έκφραη. Αυτό εννοείς και εσύ κατάθεση ψυχής;

Νόμιζα ότι αριστούργημα είναι να παρουσιάζεις τα συνθετα και πολύπλοκα με απλό τρόπο. Όπως επίσης και όσα ο άνθρωπος δεν θέλει να παραδεχτεί όμως πρέπει να ξεπεράσει, τα απαράδεκτα, με απερίφραστη ειλικρίνεια, ωστε να γίνουν παραδεκτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"κατάθεση ψυχής".
η σημερινη εποχη δεν ειναι για καταθεσεις..:worry:
τα επιτοκια ειναι πολυ χαμηλα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εδω ανοιγεις μεγαλη κουβεντα... Με το σκεπτικο αυτο, οσοι αγαπαμε τις δουλειες μας θα πρεπε να τις κανουμε χωρις αμοιβη, αφιλοκερδως για την κοινωνια, ομως υπαρχει και το ''πως θα ζησουμε''? Θα προτιμουσα να μην γινεται εξαπατηση κι εκμεταλλευση κυριως του κοσμου και δε νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο με την πωληση βιβλιων. Στο οπισθοφυλλο υπαρχει η κεντρικη ιδεα, σε οποιον αισθανθει πως δεν θα του κανει κλικ η θα εξαπατηθει δινοντας 15, 20, 30 ευρω, δε θα τα δωσει, αλλιως το κανει χομπυ κανοντας μια αλλη δουλεια. Αλλα η συγγραφη ειναι επαγγελμα.

αλλο λεω. οτι αν η συγγραφη δν ηταν βιομηχανια, οσοι εγραφαν θα εγραφαν επειδη τους εκφραζει κι οχι επειδη πρεπει να θρεψουν την οικογενια κτλ αρα οσοι εγραφαν θα εγραφαν κατι καλο, αφου θα ηταν οι σκεψεις τους κι οχι κατι που απλα σκαρφιστηκαν για να βγαλουν λεφτα....

δν μιλησα για αλλα επαγγελματα.

ενα πολυ ωραιο παραδειγμα ειναι η φιλοσοφια....φαντασου να πληρωνοταν οποιος ελεγε σοφες κουβεντες μονο για αυτο....θα λεγαμε ολοι μια βλακεια που ισως οι αλλοι δν σκεφτηκαν ακομα και θα βγαζαμε χρημα.....η φιλοσοφια εχει και ειχε κι ελπιζω να συνεχισει να εχει αξια επειδη αυτοι που ασχοληθηκαν μαζι της το εκαναν απο παθος και διψα για αληθεια και συζητηση γιαυτο εχουμε οτι εχουμε απο αυτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για παράδειγμα "ο Αλχημιστής" είναι ένα παραμυθάκι, κι όμως πόσο μίλησε στον κόσμο;

Όσο και το κάθε πρακτορείο του ΟΠΑΠ;

αλλο λεω. οτι αν η συγγραφη δν ηταν βιομηχανια, οσοι εγραφαν θα εγραφαν επειδη τους εκφραζει κι οχι επειδη πρεπει να θρεψουν την οικογενια κτλ αρα οσοι εγραφαν θα εγραφαν κατι καλο, αφου θα ηταν οι σκεψεις τους κι οχι κατι που απλα σκαρφιστηκαν για να βγαλουν λεφτα....

Ενας εκδότης με τη διαφήμιση μπορει να πάει ένα βιβλίο στον ουρανό μπορεί και να το καταχωνιάσει και στα πίσω ράφια των βιβλιοπωλείων. Δεν είναι η βιομηχανία που φταίει, είναι ΤΙ ΘΕΛΕΙ αυτή η βιομηχανία να περάσει στο κοινό ! Και, αν οι εκδότες θέλουν πραγματικά να αποβλακώσουν το κοινό, τότε υπάρχει μόνο μια αντίσταση: οι αναγνώστες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Όσο και το κάθε πρακτορείο του ΟΠΑΠ;

Πες μας τώρα ότι σου πέφτει λίγος και ο "Αλχημιστής" .....

Όσο για την "κατάθεση ψυχής", εγώ δεν είπα ότι αρκεί να το λέει ο συγγραφέας. Ο καθένας μπορεί να λέει ή να νομίζει ότι θέλει. Εγώ είπα τι πρέπει πραγματικά να είναι.
Ο καθένας μπορεί να αυτοχριστεί συγγραφέας, είναι πράγματι όμως αυτά που παράγει αληθινό συγγραφικό έργο;
Το κοινό θα κρίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πες μας τώρα ότι σου πέφτει λίγος και ο "Αλχημιστής" .....

Γίνεται μονίμως μια παρανόηση. Σάυτό το θέμα συμμετέχω και σαν αναγνώστης. Στο φόρουμ του Ψυχογιού λοιπόν πρίν απο κάτι χρόνια, είχαν μαζευτεί διάφοροι αναγνώστες, και έλεγαν τον Νατζίμπ Μαχφούζ μαλάκα. Είχαν βγάλει ψηφοφορία σχετικά με ένα βιβλίο του, με την τρίτη επιλογή να λέει ότι είναι καραγκιόζης ή κάτι τέτοιο. Οι περισσότεροι ψήφοι λοιπον ήταν σ'αυτήν την επιλογή!

Και σε ρωτάω. Σε μια αντίστοιχη ψηφοφορία για τον Κοέλιο
εκεί τι νομίζεις θα έβγαζαν ; Οτι είναι ή δεν είναι μαλακας;

Όσο για την "κατάθεση ψυχής", εγώ δεν είπα ότι αρκεί να το λέει ο συγγραφέας.
Ούτε εγω είπα οτι το είπες. Είπα ότι αρκεί ( όπως φαίνεται ) στην Ελλάδα, να το διαφημίζει σαν τέτοιο μόνο ο εκδότης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Γίνεται μονίμως μια παρανόηση. Σάυτό το θέμα συμμετέχω και σαν αναγνώστης. Στο φόρουμ του Ψυχογιού λοιπόν πρίν απο κάτι χρόνια, είχαν μαζευτεί διάφοροι αναγνώστες, και έλεγαν τον Νατζίμπ Μαχφούζ μαλάκα. Είχαν βγάλει ψηφοφορία σχετικά με ένα βιβλίο του, με την τρίτη επιλογή να λέει ότι είναι καραγκιόζης ή κάτι τέτοιο. Οι περισσότεροι ψήφοι λοιπον ήταν σ'αυτήν την επιλογή!

Και σε ρωτάω. Σε μια αντίστοιχη ψηφοφορία για τον Κοέλιο εκεί τι νομίζεις θα έβγαζαν ; Οτι είναι ή δεν είναι μαλακας;

Μου είναι αδιάφορο τι μπορεί να ψηφίζει ο κάθε κακομοίρογλου, που αναλώνεται σε ψηφοφορίες βιβλίων στα διάφορα σάιτ εκδοτικών οίκων.
Καταρχάς δε σημαίνει ότι ένας συγγραφέας γράφει μόνο καλά ή μόνο κακά βιβλία.
Δε σημαίνει, επειδή ο "Αλχημιστής" ήταν ένα καλό βιβλίο,- διότι ήταν-..... ότι και ο Κοέλο αυτομάτως είναι κορυφαίος και ό,τι γράφει από κει και πέρα είναι εξ ορισμού καλό.
Ωστόσο δεν μπορείς να πεις ότι είναι και τυχάρπαστος, διότι αν ήταν έτσι δεν θα είχε γίνει παγκοσμίως γνωστός. Η κα Μαντά π.χ., δε νομίζω ότι είναι παγκοσμίως γνωστή.
Έπειτα είναι και το θέμα του προσωπικού γούστου, π.χ. ο Ντοστογιέφσκι είναι ένας από τους μεγαλύτερους συγγραφείς όλων των εποχών. Προσωπικά, δεν μου αρέσει και μπορεί να μην αρέσει και σε άλλους και να μαζευτούμε όλοι μαζί σε ένα φόρουμ και να λέμε τις μπούρδες μας. Ε και; Ή θα είμαι τόσο ηλίθια, που να πιστεύω, ότι επειδή εμένα δεν μου αρέσει, τότε δεν είναι και καλός συγγραφέας!

Μη τα μπλέκουμε παιδιά, άλλο τι γνώμη έχει προσωπικά ο καθένας και άλλο τι γνώμη έχει το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.
Άλλο τι διαβάζεται επειδή είναι μόδα .......και άλλο τι διαβάζεται και θα διαβάζεται και θα διαβάζεται......
Το πρώτο είναι στην κατηγορία σουξέ και το άλλο στην κατηγορία all times classic!!!
Αλλά αυτό δεν το κρίνει ο καθένας προσωπικά, αλλά ένα σύνολο και βέβαια η αντοχή στο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ωστόσο δεν μπορείς να πεις ότι είναι και τυχάρπαστος, διότι αν ήταν έτσι δεν θα είχε γίνει παγκοσμίως γνωστός. Η κα Μαντά π.χ., δε νομίζω ότι είναι παγκοσμίως γνωστή.

Κάτι μου λέει ότι υποτιμάς την δύναμη της διαφήμισης και μάλλον υπερτιμάς την δύναμη του αναγνωστικού κοινού. Ειδικά στην Ελλάδα που ανέδειξε πέρισυ συγγραφέα της χρονιάς την κ. Μαντά !

Όμως μακάρι να έχεις δίκιο.Κι εγώ μαζί σου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι υποτιμάς την δύναμη της διαφήμισης και μάλλον υπερτιμάς την δύναμη του αναγνωστικού κοινού. Ειδικά στην Ελλάδα που ανέδειξε πέρισυ συγγραφέα της χρονιάς την κ. Μαντά !

Όμως μακάρι να έχεις δίκιο.Κι εγώ μαζί σου !

Κοίτα Μπακγς ... η διαφήμιση μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στο πρώτο βιβλίο που βγάζει κάποιος. Τώρα από κει και πέρα, για να αγοράζονται τα βιβλία της, σημαίνει ότι σε κάποιους αρέσει. Άρα κάτι έχει "πιάσει" η συγκεκριμένη σε μια μερίδα του κόσμου. Μόνο με τη διαφήμιση δε νομίζω ότι αρκεί.
Τώρα, από το "συγγραφέας της χρονιάς στην Ελλάδα" μέχρι το "μεγάλος συγγραφέας" μεσολαβούν έτη φωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κοίτα Μπακγς ... η διαφήμιση μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στο πρώτο βιβλίο που βγάζει κάποιος.
Κι άν το πρώτο πιάσει χοντρά, πολλοί παίρνουν και κανα δυο τρία ακόμη μέχρι να πειστούν για το αντίθετο.

Τώρα από κει και πέρα, για να αγοράζονται τα βιβλία της, σημαίνει ότι σε κάποιους αρέσει. Άρα κάτι έχει "πιάσει" η συγκεκριμένη σε μια μερίδα του κόσμου. Μόνο με τη διαφήμιση δε νομίζω ότι αρκεί.
Κοίταξε. Μια αγορά αρέσκεται στα σουβλάκια. Αλλη αγορά στο φρέσκο ψάρι. Διαφημίζεται κατα κόρον ένα σουβλατζίδικο, όταν την ίδια στιγμή διαφημίζεται ότι δεν υπάρχει ψάρι ουτε για δείγμα. Είναι δύσκολο να προβλέψεις το αποτέλεσμα;

Τώρα, από το "συγγραφέας της χρονιάς στην Ελλάδα" μέχρι το "μεγάλος συγγραφέας" μεσολαβούν έτη φωτός.
Ε λοιπόν ναι, αυτό είναι φώς στην άκρη του τούνελ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κι άν το πρώτο πιάσει χοντρά, πολλοί παίρνουν και κανα δυο τρία ακόμη μέχρι να πειστούν για το αντίθετο.


Ρε Μπαγκς, διαβάζεις ένα βιβλίο που σου προτείνει κάποιος και δεν σ' αρέσει. Θα το συστήσεις κι αλλού; Θα πάρεις κι άλλο;

Κοίταξε. Μια αγορά αρέσκεται στα σουβλάκια. Αλλη αγορά στο φρέσκο ψάρι. Διαφημίζεται κατα κόρον ένα σουβλατζίδικο, όταν την ίδια στιγμή διαφημίζεται ότι δεν υπάρχει ψάρι ουτε για δείγμα. Είναι δύσκολο να προβλέψεις το αποτέλεσμα;
Όποιος θέλει να φάει ψάρι, θα ψάξει να βρει την τράτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ρε Μπαγκς, διαβάζεις ένα βιβλίο που σου προτείνει κάποιος και δεν σ' αρέσει. Θα το συστήσεις κι αλλού; Θα πάρεις κι άλλο;

Δεν είναι το ίδιο. Αν το διαφημίζει η τηλεόραση σαν σούπερ είναι σαν να μου το συστήνουν 1000 τουλάχιστον.

Αλίμονο ρε Συμπιλ μου, αν τα πράγματα ήταν έτσι όπως τα λές, τι δοκίμασε δηλαδή κάποιος του άρεσε και το είπε στον δίπλα του και το έκανε κι αυτός, θα ζούσαμε σε έναν απίθανα ευτυχισμένο κόσμο εδώ και 2000 χρόνια !



Όποιος θέλει να φάει ψάρι, θα ψάξει να βρει την τράτα.
Αν όμως η τράτα για να βγάλει το ψάρι στο μώλο, πρέπει πρώτα να πάρει άδεια απο το λιμεναρχείο, και ο λιμενάρχης τα παίρνει απο τον λιγδιάρη το σουβλατζή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο. Αν το διαφημίζει η τηλεόραση σαν σούπερ είναι σαν να μου το συστήνουν 1000.

Δεν έχουν όλοι αυτό το σκεπτικό.


Αν όμως η τράτα για να βγάλει το ψάρι στο μώλο, πρέπει πρώτα να πάρει άδεια απο το λιμεναρχείο, και ο λιμενάρχης τα παίρνει απο τον λιγδιάρη το σουβλατζή;
Κοίτα Μπαγκς, ότι και να κάνει ο σουβλατζής αν το σουβλάκι του είναι μέτριο, ο κόσμος κάποια στιγμή θα ζητήσει αλλού τροφή. Οπότε μη μου λες μπούρδες.
Δε σου φταίει η Μαντά, που δεν πουλάς τόσο κι εσύ (γιατί εκεί είναι το θέμα) .... Δεν έβλαψαν ποτέ τα άρλεκιν (που είναι όντως ροζ) τις πωλήσεις των βιβλίων. Αλλά αν είναι να διαβάσεις σαβούρα πλασαρισμένη κάτω από το μανδύα της κουλτούρας, τότε καλύτερα να αγοράσεις άρλεκιν να ξέρεις τουλάχιστον τι σε περιμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top