Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τερζης.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ποιοτική μουσική, υπάρχει μουσική που μου αρέσει, και μουσική που δε μου αρέσει. Τα υπόλοιπα είναι από τον εγωισμό μας να πείσουμε τον εαυτό μας ότι διαφέρουμε επειδή ακούμε εκείνο ή το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
η μουσική πέρα από κοινωνικό αγαθό είναι ένα πολιτιστικό προϊόν (με την έννοια της μόδας)
οπότε, προκειμένου να ανήκουμε στην σωστή κοινωνική ομάδα του πληθυσμού "ακούμε" εκείνο το μουσικό είδος που επιβάλλει η συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα του πληθυσμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ποιοτική μουσική, υπάρχει μουσική που μου αρέσει, και μουσική που δε μου αρέσει. Τα υπόλοιπα είναι από τον εγωισμό μας να πείσουμε τον εαυτό μας ότι διαφέρουμε επειδή ακούμε εκείνο ή το άλλο.

Πες τα,δικέ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
το ύφος στο post 164 είναι ειρωνικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Για μένα ποιοτική μουσική είναι αυτό ακριβώς το ποστ
φυσικά και υπάρχει και στην ελλάδα ποιοτική μουσική,αλίμονο.Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει .Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να δώσω τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής,ίσως και να μην γίνεται.:hmm:
Τελοσπάντων, για να σας δώσω να καταλάβετε τι θεωρώ ποιοτική μουσική θα γράψω ονόματα.
  • παπακωνσταντίνου (και Θανος και Βασιλης)
    μαχαιρίτσας
    πασχαλίδης
    μικρούτσικος(τρελαίνομαι για μελοποιημένο καββαδία)
    χάρούλα αλεξίου
    τσακνής
    αλκίνοος ιωαννίδης
    και άλλοι φυσικά...
    και τέλος δεν θα μπορούσα να παραλείψω τον καλύτερο για μένα έλληνα συνθέτη και ερμηνευτή ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ
+
  • Μελοποιημένος Ρίτσος και Σεφέρης
  • Θεοδωράκης
  • Χατζηδάκης
  • Μποφίλιου Νατάσσα
  • Μπιθηκώτσης(λίγο)
    και πολλοι αλλοι βεβαια,αλλα τώρα δε μου ρχονται στο μυαλο:P:P:P

Είμαι 13 χρονών και είμαι ο μόνος στην τάξη μου που ακούω "τέτοια" τραγούδια,όπως λένε οι συμμαθητές μου και με κοροιδεύουν

Εγώ όμως στα ******* μου τους γραφω(ωχ,παλι συγχύστηκα!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ΠΑΥΛΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ





https://www.youtube.com/watch?v=XxBO_yeHdmY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ποιοτικο εινια ενα τραγουδι οταν ο τραγουδιστης τραγουδα με ψυχη και οι στιχοι σε ανατριχιαζουν,σε αγγιζουν,,,εχουν νοημα,σου δημιουργουν εντονα συναισθηματα! αυτα που λενε οτι μονο οι παλιοι ελεγαν ποιοτικα τραγουδια δεν ισχυει πιστευω...και τωρα υπαρχουν αρκει να ξερεις που να ψαξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ποιοτική μουσική, υπάρχει μουσική που μου αρέσει, και μουσική που δε μου αρέσει. Τα υπόλοιπα είναι από τον εγωισμό μας να πείσουμε τον εαυτό μας ότι διαφέρουμε επειδή ακούμε εκείνο ή το άλλο.

Υπάρχει!!!!!!!! Δεν είναι όλες οι "μουσικές" ίδιες αλλά όπως λες πολύ σωστά παρακάτω η ουσία της μουσικής είναι να σου αρέσει, να σε αγγίζει, κ.ο.θ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υπάρχει!!!!!!!! Δεν είναι όλες οι "μουσικές" ίδιες αλλά όπως λες πολύ σωστά παρακάτω η ουσία της μουσικής είναι να σου αρέσει, να σε αγγίζει, κ.ο.θ.:)

Ίδιες δεν είναι, απλά λέω ότι δεν μπορείς να τις διαχωρίσεις σε "ποιοτικές" και "μη ποιοτικές".
τι εννοείς να σε αγγίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ίδιες δεν είναι, απλά λέω ότι δεν μπορείς να τις διαχωρίσεις σε "ποιοτικές" και "μη ποιοτικές".
τι εννοείς να σε αγγίζει;

Να σου "λέει" κάτι, να σε συγκινεί, να σε ξεσηκώνει, κ.ο.θ. (ανάλογα τη μουσική και το τραγούδι βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να σου "λέει" κάτι, να σε συγκινεί, να σε ξεσηκώνει, κ.ο.θ. (ανάλογα τη μουσική και το τραγούδι βέβαια)

τι να σου λέει δηλαδή, τον καιρό; :P
αν εννοείς τον στοίχο και κάποιο μήνυμα που τυχόν θέλει αν περάσει δεν συμφωνώ, προσωπικά δεν δίνω την παραμικρή σημασία εκεί ειδικά σε μη ελληνικά τραγούδια, και δεν το θεωρώ απαραίτητο κιόλας.
επίσης δεν είναι ανάγκη να σου ξυπνάει και κάποια έντονα συναισθήματα, μπορεί να σε ηρεμεί ή να σου φτιάχνει απλά τη διάθεση, οτιδήποτε, κι αυτό μουσική δεν είναι;

edit: επίσης


κι αυτό το τραγούδι σε ξεσηκώνει άρα με αυτή τη λογική είναι ποιοτικό έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
τι να σου λέει δηλαδή, τον καιρό; :P
αν εννοείς τον στοίχο και κάποιο μήνυμα που τυχόν θέλει αν περάσει δεν συμφωνώ, προσωπικά δεν δίνω την παραμικρή σημασία εκεί ειδικά σε μη ελληνικά τραγούδια, και δεν το θεωρώ απαραίτητο κιόλας.
επίσης δεν είναι ανάγκη να σου ξυπνάει και κάποια έντονα συναισθήματα, μπορεί να σε ηρεμεί ή να σου φτιάχνει απλά τη διάθεση, οτιδήποτε, κι αυτό μουσική δεν είναι;

οπα περιμενε επειδη νομιζω οτι πηρε και εμενα η μπαλα...εγω δεν κατηγορω τα υπολοιπα ...ειναι αναλογα με την διαθεση σου...πχ μπορει σημερα να εχεις διαθεση να ακουσεις ενα τραγουδι απο τα παρατραγουδα..δεν ειναι επιληψιμο!
απλα εινια καποια τραγουδια που ακους τους στιχους τους και καταλαβαινεις οτι δεν ειναι γραμμενα στο ποδι....ακους τους στιχους και νιωθεις οτι σε καταλαβαινουν....και αυτα εινια τα τραγουδια που σου κρατανε παρεα και συντροφια...δεν ειναι τυχαιο οτι ακουμε τραγουδια αναλογα με την διαθεση μας...ειναι σαν να ακους τα συναισθηματα σου περιτυλιγμενα με μια ομορφη μελωδια....
οταν λεμε να περνανε μνμτα δεν εννουμε αυτο που καταλαβες...δεν εννουμε να θελει ενας τραγουδιστης να επηρεασει ετσι τις μαζες...δεν μιλαμε για προπαγανδα ή τιποτα τετοιο...
απλα ξερεις ποια ειναι η διαφορα? αυτα που ειναι γραμμενα στο ποδι...κανεις λιγο το κεφι σου...γελας αλλα μετα ουτε που θυμασαι τι λενε ...ενω τα υπολοιπα τα συνδεεις με φασεις της ζωης σου...τα ακους και μενεις ακινητος....συγκινεισαι ...τα αφιερωνεις γτ ειναι τραγουδια με διαχρονικη αξια...καταλαβες τι εννοω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οπα περιμενε επειδη νομιζω οτι πηρε και εμενα η μπαλα...εγω δεν κατηγορω τα υπολοιπα ...ειναι αναλογα με την διαθεση σου...πχ μπορει σημερα να εχεις διαθεση να ακουσεις ενα τραγουδι απο τα παρατραγουδα..δεν ειναι επιληψιμο!
απλα εινια καποια τραγουδια που ακους τους στιχους τους και καταλαβαινεις οτι δεν ειναι γραμμενα στο ποδι....ακους τους στιχους και νιωθεις οτι σε καταλαβαινουν....και αυτα εινια τα τραγουδια που σου κρατανε παρεα και συντροφια...δεν ειναι τυχαιο οτι ακουμε τραγουδια αναλογα με την διαθεση μας...ειναι σαν να ακους τα συναισθηματα σου περιτυλιγμενα με μια ομορφη μελωδια....
οταν λεμε να περνανε μνμτα δεν εννουμε αυτο που καταλαβες...δεν εννουμε να θελει ενας τραγουδιστης να επηρεασει ετσι τις μαζες...δεν μιλαμε για προπαγανδα ή τιποτα τετοιο...
απλα ξερεις ποια ειναι η διαφορα? αυτα που ειναι γραμμενα στο ποδι...κανεις λιγο το κεφι σου...γελας αλλα μετα ουτε που θυμασαι τι λενε ...ενω τα υπολοιπα τα συνδεεις με φασεις της ζωης σου...τα ακους και μενεις ακινητος....συγκινεισαι ...τα αφιερωνεις γτ ειναι τραγουδια με διαχρονικη αξια...καταλαβες τι εννοω?

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν κατηγόρησα κανέναν, απλά απάντησα στο παιδί που εξέφρασε την άποψή του, ο καθένας έχει τα γούστα του φυσικά.

τα υπόλοιπα που λες είναι καθαρά υποκειμενικό και εξαρτάται από το πόσο σημασία δίνει ο καθένας σε πράγματα όπως οι στίχοι, ή το συναίσθημα που ίσως θέλει να βγάλει ένα τραγούδι. Εγώ όπως είπα το βλέπω αλλιώς. Συμφωνώ ότι ίσως ένα τραγούδι συνδέεται με φάσεις της ζωής σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα που δεν το κάνουν αυτό είναι κατώτερα ή διαφέρουν ως προς την ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Να σου "λέει" κάτι, να σε συγκινεί, να σε ξεσηκώνει, κ.ο.θ. (ανάλογα τη μουσική και το τραγούδι βέβαια)

Να σε ξεσηκώνει μπορεί οποιοσδήποτε ρυθμός ή tune. πχ εμένα με ξεσηκώνει κάποιο τραγούδι της Βανδή. Αλλά δεν το θεωρώ ποιοτικό.



Ποιοτική μουσική είναι αυτή που αντέχει στο χρόνο, και αυτή που δε δημιουργείται για να δημιουργηθεί, δηλαδή μόνο για να πουλήσει.

Πέρα απ' αυτό, τα περισσότερα ζητήματα είναι "μ' αρέσει-δε μ' αρέσει" και όχι "ποιοτικό-όχι ποιοτικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ποιοτικη μουσικη ειανι αυτη που σου δινει αυτο που λεμε <<ηδονη στο αυτι>> οπου ολα τα οργανα ειναι τελεια αρμονικα μεταξυ τους...βεβαια μια ποιοτικη μουσικη αντεχει και ακουγεται στο χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Να σου "λέει" κάτι, να σε συγκινεί, να σε ξεσηκώνει, κ.ο.θ. (ανάλογα τη μουσική και το τραγούδι βέβαια)

Το ότι μια μουσική κάνει appeal στο συναίσθημά σου,δεν της προσδίδει,ούτε της αφαιρεί ποιότητα.Άλλωστε,το τι κάνει appeal στο συναίσθημα του καθενός,είναι θέμα υποκειμενικό.Οπότε αυτό που λες εμπίπτει στην κατηγορία "μ'αρέσει-δε μ'αρέσει".

Btw,επειδή κάτι είδα για τους στίχους,όποιος έχει ασχοληθεί λίγο με band μπορεί να δει ότι πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν και οι φαινομενικά εύκολοι στίχοι είναι δύσκολοι ενώ οι φαινομενικά δύσκολοι,εύκολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artist

Νεοφερμένος

Ο Artist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποιοτική μουσική για μένα είναι αυτή που ακομά και όταν δεν είναι της προτίμησης σου όταν την ακούς σου γέννα σεβασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
τι να σου λέει δηλαδή, τον καιρό; :P
αν εννοείς τον στοίχο και κάποιο μήνυμα που τυχόν θέλει αν περάσει δεν συμφωνώ, προσωπικά δεν δίνω την παραμικρή σημασία εκεί ειδικά σε μη ελληνικά τραγούδια, και δεν το θεωρώ απαραίτητο κιόλας.
επίσης δεν είναι ανάγκη να σου ξυπνάει και κάποια έντονα συναισθήματα, μπορεί να σε ηρεμεί ή να σου φτιάχνει απλά τη διάθεση, οτιδήποτε, κι αυτό μουσική δεν είναι;

edit: επίσης


κι αυτό το τραγούδι σε ξεσηκώνει άρα με αυτή τη λογική είναι ποιοτικό έτσι;

Αυτό το "τραγούδι" εμένα προσωπικά δεν με ξεσηκώνει & δεν ακούω ούτε θα άκουγα ποτέ κάτι τέτοιο άρα για μένα δεν είναι ποιοτικό τραγούδι!!! Η μουσική θα μπορούσα να πω ότι ένα από τα πολύ προσωπικά θέματα!!! Εξαρτάται από πολλά, από την προσωπικότητά σου,....... έως και τι μουσικές γνώσεις έχεις ή δεν έχεις, που και αυτό από μόνο του δεν σημαίνει κάτι!


Να σε ξεσηκώνει μπορεί οποιοσδήποτε ρυθμός ή tune. πχ εμένα με ξεσηκώνει κάποιο τραγούδι της Βανδή. Αλλά δεν το θεωρώ ποιοτικό.

Ποιοτική μουσική είναι αυτή που αντέχει στο χρόνο, και αυτή που δε δημιουργείται για να δημιουργηθεί, δηλαδή μόνο για να πουλήσει.

Πέρα απ' αυτό, τα περισσότερα ζητήματα είναι "μ' αρέσει-δε μ' αρέσει" και όχι "ποιοτικό-όχι ποιοτικό".

Αν σε "ξεσηκώνει" τραγούδι της Βανδή,..............................δεν έχω κάτι να πω!

Προφανώς δεν καταλαβαινόμαστε. :)Το "ξεσηκώνει" και πως είναι εντελώς υποκειμενικό και προσωπικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτό το "τραγούδι" εμένα προσωπικά δεν με ξεσηκώνει & δεν ακούω ούτε θα άκουγα ποτέ κάτι τέτοιο άρα για μένα δεν είναι ποιοτικό τραγούδι!!! Η μουσική θα μπορούσα να πω ότι ένα από τα πολύ προσωπικά θέματα!!! Εξαρτάται από πολλά, από την προσωπικότητά σου,....... έως και τι μουσικές γνώσεις έχεις ή δεν έχεις, που και αυτό από μόνο του δεν σημαίνει κάτι!




Αν σε "ξεσηκώνει" τραγούδι της Βανδή,..............................δεν έχω κάτι να πω!

Προφανώς δεν καταλαβαινόμαστε. :)Το "ξεσηκώνει" και πως είναι εντελώς υποκειμενικό και προσωπικό!

Ναι,αλλά η λέξη "ποιότητα" δεν έχει καμία υποκειμενική και προσωπική σημασία,εν αντιθέσει με τη λέξη "αρέσκεια",που αρνήθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top