Ηθικά διλήμματα

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Και γίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρον όταν ο Sandel αλλάζει τα δεδομένα της ιστορίας ως εξής:

Δίλημμα 1ο, παραλλαγή:

Έστω ότι τώρα δεν βρίσκεστε μέσα στο βαγονέτο, αλλά παρακολουθείτε τη σκηνή από έναν εξώστη. Βλέπετε ένα βαγονέτο να κατευθύνεται με ταχύτητα πάνω σε πέντε εργάτες που εργάζονται εκείνη την ώρα στις ράγες.
Δίπλα σας στέκεται ένας ευτραφής κύριος, που για τις ανάγκες της ιστορίας θα υποθέσουμε ότι με τη μάζα του θα μπορούσε να σταματήσει το βαγονέτο και φυσικά να πεθάνει.

Θα σπρώχνατε αυτόν τον άνθρωπο από τον εξώστη, ώστε να σώσετε τα πέντε άτομα στο βάθος του τούνελ, ή όχι και γιατί;



Εάν στην πρώτη περίπτωση απαντήσατε ότι θα σώζατε τους πολλούς εις βάρος του ενός, (μαζί σας κι εγώ... :/:) αυτή τη φορά θα κάνατε το ίδιο;
Δηλαδή θα σπρώξετε ένα άτομο στις ράγες, για να σώσετε πέντε;




Όχι.

Στο πρώτο είχα άμεση σχέση με το συμβάν.

Ήμουνα εγώ ο οδηγός του βαγονέτου άρα είχα και την ευθύνη για ότι πρόκειτο να γίνει,
έτσι με την ευθύνη δικιά μου για το ποιος έπρεπε να ζήσει ή όχι έκανα την επιλογή μου.

Στην δεύτερη περίπτωση η συμμετοχή μου στο συμβάν είναι έμμεση,
δεν ευθύνομαι για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί και ούτε πρόκειται να αποφασίσω
ποιος θα πεθάνει και ποιος θα ζήσει. ( πόσο μάλλον να τον σπρώξω εγώ στον θάνατο )




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Την ιστορία με το κουτί, την έχουμε παραθέσει και στο θέμα: Διδακτικές Ιστορίες.

Στην ιστοσελίδα του Harvard περί Δικαιοσύνης, μπορείτε να δείτε στο πρώτο επεισόδιο τα διλήμματα που αναφέραμε καθώς και τις αντιδράσεις των μαθητών.

Το επόμενο δίλημμα που έθεσε ο Sandel στην τάξη, είναι το ακόλουθο:

2ο Ηθικό Δίλημμα:

Έστω ότι αυτή το φορά είστε γιατροί στα επείγοντα και σας φέρνουν έξι τραυματισμένους ασθενείς (...μάλλον έπεσαν θύματα βαγονέτου :hehe:), ο ένας με βαριά θανατηφόρα κατάγματα.
Μπορείτε να αφιερώσετε τη μέρα, φροντίζοντας τον βαριά τραυματισμένο ασθενή, αλλά στο ίδιο διάστημα οι υπόλοιποι θα πεθάνουν, ή μπορείτε να ασχοληθείτε με τους πέντε και ν' αφήσετε τον βαριά τραυματισμένο να πεθάνει.
Τι θα επιλέγατε;
Δεν υπάρχει φυσικά τρόπος (για τις ανάγκες της ιστορίας) να περιθάλψετε και τους έξι.


Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσουμε τις απόψεις αυτών που παραπάνω ήταν αντίθετοι προς τη σχολή του Ωφελιμισμού.



Πάλι άμεση σχέση, λιγότερες απώλειες.



2ο Ηθικό Δίλημμα, παραλλαγή:

Αυτή τη φορά είστε γιατρός και έχετε πέντε ασθενείς που χρειάζονται μεταμόσχευση οργάνων, άλλος καρδία, άλλος νεφρό, άλλος χολή κτλ.
Εάν δεν γίνει η μεταμόσχευση, οι ασθενείς σας, θα πεθάνουν.
Στο νοσοκομείο βρίσκεται και ένας άνθρωπος υγιής, που έχει έρθει για ένα απλό τσεκ-απ. Θα θυσιάζατε αυτόν, για να σώσετε τους πέντε;



Όχι.

Γιατί έχω την δυνατότητα να πάρω την γνώμη του.

Αυτό που θα μου απαντούσε αυτό θα έπραττα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ηθικα διλημματα ε??? Αρχικα... Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι για τα πρωτα 2 διλημματα και την παραλλαγη του δευτερου δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι θα επραττα... Διοτι πολυ καλες οι ασκησεις επι χαρτου(επι πληκτρολογιου στην περιπτωση μας), αλλα το μυαλο λειτουργει εντελως διαφορετικα σε τετοιες καταστασεις...

Για την παραλλαγη του πρωτου διλημματος... Δεν θα εσπωχνα τον ανθρωπο... Διοτι ειλικρινα δεν θα ειχα ιδεα τι γινεται μεσα στο βαγονετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στην τηλεοπτική σειρά "Το Νησί" έχει προκύψει το εξής δίλημμα:

Ένα ζευγάρι με λέπρα, που έχει μεταφερθεί στη Σπιναλόγκα, αποκτά στο νησί ένα μωρό. Ο νόμος ορίζει, πως αν το παιδί είναι καλά στην υγεία του, πρέπει να φύγει από το νησί. Η μητέρα του όμως δεν θέλει να το αποχωριστεί. Επιλέγει να το κρατήσει κοντά της και με τη βοήθεια ενός εκ των γιατρών, δημιουργούν πλαστά χαρτιά. Λίγο αργότερα, ο δεύτερος γιατρός ανακαλύπτει την απάτη.

Αν ήσασταν στη θέση της μητέρας τι θα κάνατε;
Θα κρατούσατε το παιδί μαζί σας, ή θα το αφήνατε να φύγει και να ζήσει ανάμεσα σε υγιείς ανθρώπους;
Αν ήσασταν στη θέση των γιατρών;

Θα υποχρεώνατε τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, ή θα κάνατε τα στραβά μάτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στην τηλεοπτική σειρά "Το Νησί" έχει προκύψει το εξής δίλημμα:

Ένα ζευγάρι με λέπρα, που έχει μεταφερθεί στη Σπιναλόγκα, αποκτά στο νησί ένα μωρό. Ο νόμος ορίζει, πως αν το παιδί είναι καλά στην υγεία του, πρέπει να φύγει από το νησί. Η μητέρα του όμως δεν θέλει να το αποχωριστεί. Επιλέγει να το κρατήσει κοντά της και με τη βοήθεια ενός εκ των γιατρών, δημιουργούν πλαστά χαρτιά. Λίγο αργότερα, ο δεύτερος γιατρός ανακαλύπτει την απάτη.

Αν ήσασταν στη θέση της μητέρας τι θα κάνατε;
Θα κρατούσατε το παιδί μαζί σας, ή θα το αφήνατε να φύγει και να ζήσει ανάμεσα σε υγιείς ανθρώπους;
Αν ήσασταν στη θέση των γιατρών;

Θα υποχρεώνατε τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, ή θα κάνατε τα στραβά μάτια;
Αν ήμουν η μάνα θα επιχείρούσα να το κρατήσω με οποίο μέσο.-
Θα έπρεπε να είμαι πραγματικά πολύ άρρωστη (==ανίκανη να το μεγαλώσω) για να το παραδώσω σε ίδρυμα/για υιοθεσία.
Χρειάζεται αιτιολόγηση άραγε αυτό? Δεν ξέρω, ποιά μάνα θα δεχόταν να αποχωριστεί το παιδί της???

Αν ήμουν ο γιατρός της υπόθεσης όμως θα τηρούσα τους κανόνες (ας μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με τα όσα ήξεραν εκείνη την εποχή το να μείνει ο υγιής μαζι με τους αρρωστους - από μια μεταδοτική και θανατηφόρα (σύμφωνα με τα όσα ήξεραν τότε) ασθένεια- ισοδυναμούσε με "θανατική καταδίκη"). Επομένως, ΔΕΝ θα μπορούσα να "κάνω τα στραβά μάτια" και ναι, θα υποχρέωνα τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, για να προσπαθήσω να αποτρέψω τη θανατική καταδίκη του παιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Cat

Νεοφερμένος

Η Red Cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ποιά μάνα θα δεχόταν να αποχωριστεί το παιδί της???
Πολλες, αν ηταν πεισμενες πως με το να το κρατανε μαζι τους, αυτο θα αρρωσταινε με μια τοσο τρομερη ασθενια που κουβαλαει εκτος απο τα γνωστα συμπτωματα (ή τουλαχιστον, κουβαλουσε at the time) τεραστιο κοινωνικο αποκλεισμο.
Ειτε μανα, ειτε γιατρος, θα εβαζα σε προτεραιοτητα την υγεια του νιανιαρου.
Για την ακριβεια, αν ημουνα γιατρος, θα χωνομουνα σε κανα εργαστηριο για να βρω τροπους μεταδοσης και θεραπεια, αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι είστε ο μηχανοδηγός ενός βαγονέτου μέσα σε ένα στενό τούνελ. Στο βάθος επάνω στις γραμμές, πέντε εργάτες δουλεύουν απορροφημένοι με την εργασία τους. Δοκιμάζετε να σταματήσετε το βαγονέτο, αλλά τα φρένα δεν πιάνουν.
Νιώθετε απελπισμένος καθώς γνωρίζετε ότι εάν πέσετε επάνω τους, θα σκοτωθούν όλοι. Ας υποθέσουμε ότι το γνωρίζετε αυτό με βεβαιότητα.
Τότε βλέπετε στα δεξιά σας μια βοηθητική παράκαμψη, στο τέλος της οποίας εργάζεται ένας μόνον εργάτης. Το τιμόνι του βαγονέτου λειτουργεί και μπορείτε εάν θέλετε να στρίψετε το βαγονέτο, σκοτώνοντας αυτόν τον ένα εργάτη.


Εσείς τι θα επιλέγατε να κάνετε και γιατί;
Φυσικά μπορείτε να προσθέσετε και δικές σας παραλλαγές, ώστε να γίνει το θέμα ακόμη πιο ενδιαφέρον.
π.χ. εάν αυτός ο ένας ήταν γνωστός σου, θα εξακολουθούσε να ισχύει η επιλογή σου;

πρόσω ολοταχώς προς την πεθερά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asoula

Νεοφερμένος

Η Asoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αν ήμουν η μάνα αμφιβάλλω αν θα ήθελα να κρατήσω το παιδί μου με φόβο την υγεία του. Άλλωστε πιστευω πως η αγάπη μιας μητέρας ξεπερνάει τα ατομικά όρια και το καλό του παιδιού έχει προτεραιότητα.

Αν πάλι ήμουν ο γιατρός δν πιστευω πως θα έκανα κάτι για να το αποτρέψω. Από τη μία σίγουρα θα συμβούλευα τη μητέρα ώστε να αφήσει το παιδί να φύγει από κοντά της, αλλά από την άλλη δεν θα μπορούσα να στερήσω το δικαίωμα της πάνω στο παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν ήμουν η μάνα θα επιχείρούσα να το κρατήσω με οποίο μέσο.-
Θα έπρεπε να είμαι πραγματικά πολύ άρρωστη (==ανίκανη να το μεγαλώσω) για να το παραδώσω σε ίδρυμα/για υιοθεσία.
Χρειάζεται αιτιολόγηση άραγε αυτό? Δεν ξέρω, ποιά μάνα θα δεχόταν να αποχωριστεί το παιδί της???
Με δεδομένο ότι στο νησί το παιδί θα ήταν καταδικασμένο, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και μανάδες που θα έκαναν την υπέρβαση και θα έδιναν την συγκατάθεσή τους ώστε να απομακρυνθεί το παιδί από το νησί, με την ελπίδα να ζήσει μια καλύτερη και υγιή ζωή.
Το ερώτημα είναι, την εποχή που μιλάμε (όχι πως είναι καλύτερα τώρα, αλλά λέμε...) πού κατέληγαν άραγε τα παιδιά; Σε τι ιδρύματα; Ποιος θα καταδεχόταν να υιοθετήσει παιδί που προερχόταν από το Νησί;
Αν γνώριζα την οικογένεια που θα το έπαιρνε (συγγενείς, φίλοι, συγχωριανοί), ίσως να μπορούσα να το αφήσω να φύγει. Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως δεν νομίζω ότι θα μπορούσα κι εγώ να το αποχωριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι, την εποχή που μιλάμε (όχι πως είναι καλύτερα τώρα, αλλά λέμε...) πού κατέληγαν άραγε τα παιδιά;

εδώ λέει
<...>έκαναν υγιή παιδιά τα οποία μεταφέρονταν και μεγάλωναν σε καλύτερες συνθήκες στο βρεφονηπιακό τμήμα του Λεπροκομείου της Αγίας Βαρβάρας στην Αθήνα.
αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το site...Κάπου είχα ακούσει (όταν πρωτοξεκίνησε η σειρά) ότι τα έπαιρναν εύπορες οικογένειες που δυσκολεύονταν να τεκνοποιήσουν και τα παρουσίαζαν ως δικά τους (αλλά ούτε αυτό το βρίσκω κάπου και ούτε που θυμάμαι από που το είχα ακούσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γνώμη μου...
Μιας και μάνα ποτέ των ποτών δεν παίζει να γίνω(για πολύ προφανείς και ευνοήτους λόγους), δεν έχει νόημα και το να προσπαθήσω να το φανταστώ...
Αν και πιστεύω πως θα ήταν ελάχιστες οι μανάδες που θα διάλεγαν να αφήσουν το παιδί τους, ακόμη κι αν αυτό κινδύνευε τελικά ή ρίσκαραν τον κοινωνικό του αποκλείσμο... Γιατί πολύ καλή η μητρική αγάπη, αλλά πολλές φορές τυφλώνει...

Ως γιατρός τώρα, δεν θα είχα κανένα απολύτως δίλημμα... Η θέση του παιδιού αυτού δεν είναι στο νησί, αλλά στο έξω κόσμο, όπου εκεί ακόμη κι αν στην αρχή έχει να αντιμετωπίσει τρελές δυσκολίες, θα έχει την δυνατότητα να παλέψει για ένα καλύτερο αύριο, σε σχέση με το μη μέλλον που θα είχε στον νησί...
Δεν το συζητώ καν για τους ιατρικούς λόγους, που είναι προφανέστατοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακριβέ, από τη θέση του παιδιού τι θα ήθελες να είχαν επιλέξει οι γονείς και ο γιατρός σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτό το τελευταίο είναι πολύ πιο δύσκολο... Να πω την αλήθεια, πιστεύω πως θα ήθελα να επιλέξουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που διάλεξαν... Αν δηλαδή αποφάσιζαν να μείνω στο νησί, θα ήθελα να με είχαν αφήσει κι αν αποφάσιζαν να με δώσουν θα ήθελα να με είχαν κρατήσει... Γιατί σχεδόν πάντα εκ των υστέρων θέλουμε αυτά που δεν είχαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ακριβέ, από τη θέση του παιδιού τι θα ήθελες να είχαν επιλέξει οι γονείς και ο γιατρός σου;

Εν προκειμένω, η δυσκολία έγκειται βέβαια στο γεγονός ότι το παιδί αδυνατεί να επιλέξει. Οπότε το δίλημμα ουσιαστικά λέει: Είναι ένα παιδί κτήμα των γεννητόρων του, που μπορούν να το μεταχεριστούν κατά το δοκούν;

ΥΓ: Εκείνο τον καιρό πάντως ήταν. Ακόμη οι άνθρωποι μετρούσαν τα παιδιά τους μαζί με τα οικόσιτα, όταν ήθελαν να πουν πόσα "στόματα τάιζαν"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

javment

Νεοφερμένος

Ο javment αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όσο αναφορά το πρώτο δίλημμα, κάνοντας βέβαια όλες τις προσπάθειες να το αποτρέψω μάλλον δεν θα έστριβα. Γιατί αυτό? Κρατώντας σταθερή πορεία, θα έκανα ότι μπορούσα αλλά λόγω συγκυριών, λαθών θα γινόταν το δυστύχημα ενώ στρίβοντας θα ήταν επιλογή μου. Φυσικά βρισκόμενος σε αυτή την κατάσταση δεν θα γνώριζα ότι σίγουρα κάποιος σκοτωθεί, για σκεφτείτε την στιγμή που κάποιος έχει επιλέξει να στρίψει και "πατάει" τον άτυχο "έναν" να στρίψει το κεφάλι του και να δει ότι οι πέντε τον είχαν δει?Εκεί δεν θα αισθάνεται δολοφόνος?

Για να ήταν εκεί οι "πέντε" όπως ειπώθηκε και σε άλλα μηνύματα πάει να πει ότι ήταν στο λάθος σημείο την λάθος ώρα, ενώ ο "ένας" απλά έκανε την δουλειά του. Είναι αντίστοιχο σαν το δίλημμα με το να δεις πέντε άτομα να παίζουν με μία χειροβομβίδα (ξέροντας ότι είναι επικίνδυνο) και κατά λάθος τραβιέται η περόνη και τους πέφτει κάτω και εκείνοι σαστίζουν , έχει λίγα δευτερόλεπτα να αποφασίσεις είτε την αφήνεις όπως είναι και απομακρύνεσαι αφήνοντας τα υπόλοιπα στη μοίρα είτε για να τους σώσεις την παίρνεις για να την πετάξεις μακριά από τους "πέντε" για να τους σώσεις αλλά λόγω του περιβάλλοντος χώρου (κτιρίων κτλ) η μόνη κατεύθυνση που μπορείς να την πετάξεις ώστε να τους σώσεις είναι προς το σημείο που κάθεται ένας άστεγος που κοιμάται(ώστε να μην μπορεί να αντιδράσει). θα το κάνεις? είναι δίκαιο? είναι 5 έναντι 1, αλλά οι πέντε είχαν κάνει λάθος, μπορείς να τα βάλεις σε ζυγαριά? και εάν ναι ως προς τι την ποσότητα ή την ευθύνη?(Μπορεί να μην είναι τόσο αληθοφανές το σενάριο, αλλά η ουσία πιστεύω είναι η ίδια). Δεν μιλάμε να θυσιαστείς εσύ για να σώσεις 5 άτομα εκεί είναι άλλο, εδώ διαλέγεις εσύ να θυσιάσεις κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Στην τηλεοπτική σειρά "Το Νησί" έχει προκύψει το εξής δίλημμα:

Ένα ζευγάρι με λέπρα, που έχει μεταφερθεί στη Σπιναλόγκα, αποκτά στο νησί ένα μωρό. Ο νόμος ορίζει, πως αν το παιδί είναι καλά στην υγεία του, πρέπει να φύγει από το νησί. Η μητέρα του όμως δεν θέλει να το αποχωριστεί. Επιλέγει να το κρατήσει κοντά της και με τη βοήθεια ενός εκ των γιατρών, δημιουργούν πλαστά χαρτιά. Λίγο αργότερα, ο δεύτερος γιατρός ανακαλύπτει την απάτη.

Αν ήσασταν στη θέση της μητέρας τι θα κάνατε;
Θα κρατούσατε το παιδί μαζί σας, ή θα το αφήνατε να φύγει και να ζήσει ανάμεσα σε υγιείς ανθρώπους;
Αν ήσασταν στη θέση των γιατρών;

Θα υποχρεώνατε τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, ή θα κάνατε τα στραβά μάτια;

Τι καλά που ανέβασες κι άλλο:clapup:

Θα το άφηνα να φύγει,χωρίς καμμία δεύτερη σκέψη.
Για μένα αυτό το δίλημμα είναι παρόμοιο με το να με ρωτάς "Είσαι σε ένα αμάξι που πηγαινει στο χείλος του γκρεμού θα ανοίξεις την πόρτα να βγει το παιδι,ακόμη κι αν δεν έχεις συγγενείς και αν δεν ξέρεις σε τι συνθήκες θα καταλήξει."Ναι θα προτιμούσα να ζήσει.Το να το κρατήσεις σε ένα νησί-καραντίνα,καταδικασμένο να βιώσει την αρρώστια και το θάνατο (ακόμη κι αν το ίδιο δεν νοσήσει όλοι γύρω του θα είναι άρρωστοι και ετοιμοθάνατοι) χωρίς να γευτεί ποτέ μια στιγμή πραγματικής ανεμελειάς κι ελευθερίας,χωρίς να μπορέσει να περάσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά) στην απέναντι όχθη είναι το ίδιο και χειρότερο απο το να το καταδικάζεις σε θάνατο.
Δεν θεωρώ πως η άποψη δεν ξέρω που θα καταλήξει-μονο εγώ μπορώ να το φροντίσω είναι κριτήριο,γιατί τι είδους φροντίδα είναι να μεγαλώσει σε ένα τεράστιο νοσοκομείο?Αυτές οι συνθήκες με ποιο κριτήριο είναι καλύτερες?

Αν πάλι ήμουν γιατρός δεν νομίζω πέρα απο το να δώσω την συμβουλή μου να υποχρέωνα την μητέρα να το αποχωριστεί.Αυτό ειναι καθαρά αποφαση των γονιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
για μένα είτε σκότωνα ένα άτομο, είτε πέντε το ίδιο θα ήταν:(
η αλήθεια είναι πως θα είχα ταραχτεί τόσο που δεν ξέρω άμα σκεφτόμουν να αλλάξω κατεύθυνση... θα το άφηνα στη σταθερή του πορεία και ταυτόχρονα στην τύχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Απλο το θεμα παιρνει στο κινητο αυτον τον ενα και του λεει πως εχει η κατασταση και οτι κιολας αν θυσιαστει θα ειναι ηρωας
και θα τον θυμουνται ολοι οπως βεβαια κανει και με τους αλλους .Αυτο ολο μας οδηγει στην ανακαλυψη οτι καποιος ή καποιοι μπορουν να γινουν ηρωες αλλα βεβαια το θεμα ειναι αλλο! Κινητο θα υπαρχει εκεινη την ωρα λεγω εγω....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απλο το θεμα παιρνει στο κινητο αυτον τον ενα και του λεει πως εχει η κατασταση και οτι κιολας αν θυσιαστει θα ειναι ηρωας
και θα τον θυμουνται ολοι οπως βεβαια κανει και με τους αλλους .Αυτο ολο μας οδηγει στην ανακαλυψη οτι καποιος ή καποιοι μπορουν να γινουν ηρωες αλλα βεβαια το θεμα ειναι αλλο! Κινητο θα υπαρχει εκεινη την ωρα λεγω εγω....:confused:

Θα υπάρχει... Αλλά δεν θα πιάνει...

Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε άλλα σενάρια για να αποφύγουμε το ηθικό δίλημμα... Θα πεθάνει είτε ένας είτε πέντε... Δεν μπορείς να ειδοποιήσεις κανέναν... Ποιος/οι θα πεθάνει/ουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στην τηλεοπτική σειρά "Το Νησί" έχει προκύψει το εξής δίλημμα:

Ένα ζευγάρι με λέπρα, που έχει μεταφερθεί στη Σπιναλόγκα, αποκτά στο νησί ένα μωρό. Ο νόμος ορίζει, πως αν το παιδί είναι καλά στην υγεία του, πρέπει να φύγει από το νησί. Η μητέρα του όμως δεν θέλει να το αποχωριστεί. Επιλέγει να το κρατήσει κοντά της και με τη βοήθεια ενός εκ των γιατρών, δημιουργούν πλαστά χαρτιά. Λίγο αργότερα, ο δεύτερος γιατρός ανακαλύπτει την απάτη.

Αν ήσασταν στη θέση της μητέρας τι θα κάνατε;
Θα κρατούσατε το παιδί μαζί σας, ή θα το αφήνατε να φύγει και να ζήσει ανάμεσα σε υγιείς ανθρώπους;
Αν ήσασταν στη θέση των γιατρών;

Θα υποχρεώνατε τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, ή θα κάνατε τα στραβά μάτια;

Αν ήμουν στη θέση της μητέρας πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να αφήσω το παιδί μου να μεγαλώσει σ'ένα υγιές περιβάλλον. Δε θα μου άρεσε να κολλήσει κ αυτό την αρρώστιά μου και να έχω εγώ την ευθύνη για την πορεία της ζωής του. Αν δεν ήμουν σε άσχημη κατάσταση,αργά ή γρήγορα θα γινόμουν γιατί η λέπρα φτάνει κάποια στιγμή σε τραγική κατάσταση κ επομένως δε θα είχα τη δυνατότητα να μεγαλώσω το παιδί μου. Δε θα είχα δυνάμεις.

Τώρα αν ήμουν στη θέση των γιατρών θα συμβούλευα τη μητέρα να αποχωριστεί το παιδί της γιατί δε θα ήταν σωστό να μεγαλώσει σε τέτοιο περιβάλλον,αλλά να αναλάβουν την ανατροφή του άνθρωποι χωρίς καμία επικίνδυνη αρρώστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top