Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Τουλάχιστον, από αυτή την άποψη, τώρα ήρθαμε στα ίσια :P

Εννοώ πως παλαιότερα οι άντρες μπορούσαν να τριγυρνάνε χωρίς να θίγεται η υπόληψη τους, μπορούσαν δηλαδή να έχουν πολλές εμπειρίες χωρίς να τους λέει κανείς τίποτα. Οι γυναίκες παλιά δεν ήταν αδικημένες που έπρεπε να δεχθούν το γεγονός ότι ο σύντροφος τους είχε πάει με πολλές άλλες γυναίκες; Και να δεχθούν και τον κίνδυνο να κολλήσουν κάτι (ειδικά αν λάβουμε και υπόψιν ότι το προφυλακτικό είναι σχετικά νέα μόδα);

Τώρα σας εκδικούμαστε! :devil:

ΥΓ. Για να μην γίνουν παρεξηγήσεις, το παραπάνω κείμενο είναι χιουμοριστικό. [ξέρω, γελάσαμε! :P ]

Είναι μισό αστείο, μισό σοβαρό! :P Ε, αυτό ήταν το θέμα; Ένα γυναικείο απωθημένο και κόμπλεξ που οδήγησε στην γλυκιά εκδίκηση; Αυτό να ξέρεις δεν έχει να κάνει με φεμινισμό, τουλάχιστον όπως διατυπώθηκε από τις πρώτες σουφραζέτες.

Ο φεμινισμός έβαλε το ζήτημα ότι πάνω απ' τη γυναίκα και τον άνδρα είναι οι άνθρωποι. Ότι η κοινωνία πρέπει να βλέπει την γυναίκα πρώτα ως άνθρωπο και όχι με βάση το φύλο της. Αυτή ήταν η αρχή, παλιά στην ιστορία.

Στην πορεία το κίνημα μολύνθηκε από τα διεστραμμένα μυαλά των τραπεζιτών της Wall Streat που χρηματοδοτούσαν με δισεκατομμύρια ευρώ τα φεμινιστικά κινήματα για να απαξιώσουν την έννοια της οικογένειας μέσω της γυναικείας χειραφέτησης. Κι αυτό φυσικά έγινε για να εκτεθούν οι πολίτες στις πιστώσεις που μοιράζανε (αν έχεις την κάλυψη από την οικογένεια δεν μαθαίνεις στα δάνεια). Ψάξτο, θα δεις ότι έτσι έγινε. Ο παρασιτικός καπιταλισμός κατέστρεψε την γνήσια σημασία του φεμινισμού.

Σε αυτά που λες, οι παλιοί άνδρες, δουλευταράδες και λεβέντες με όλη τη σημασία της λέξης ήταν οικογενειάρχες που δεν πέρναγε καν απ' το μυαλό τους να χρεωθούν το "μίασμα" του κέρατου. Η κοινωνική κατακραυγή θα ήταν ολέθρια για τον ψυχισμό τους.

Αυτά βέβαια σε άλλες εποχές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
καλή μ Χιμέλα (αντίθετα με σένα, εγώ σε βρίσκω συμπαθή. σαν τα πολύχρωμα ψαράκια ένα πράγμα).

Μωρέ δεν ψαρώνω... Σε ξαναβάζω εκεί που σε είχα: στη σφαίρα της αδιαφορίας. ;)

Σιγά το πράγμα το δικαίωμα ψήφου και η συμμετοχή στα κοινά; :eek: Πώς φαίνεται ότι ανήκεις σε μια φουρνιά γυναικών που τα βρήκε όλα στο πιάτο (σε αυτήν συγκαταλέγομαι κι εγώ). Κρίνεις βέβαια από την Ελληνική πραγματικότητα που τείνει να μην έχει αξία καμία ψήφος :P, αλλά και πάλι...μην παραχωρείς τόσο εύκολα δικαιώματα που για ν' αποκτήσεις κάποιοι αγωνίστηκαν σθεναρά.

Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά ετσι είναι ο άνθρωπος, όταν κάτι το έχεις, το θεωρείς δεδομένο. Εγώ πάντως θα αντάλασσα ευχαρίστως τα χρόνια του άγχους που ζω με το δικαίωμα ψήφου και αρκετά ακόμα δικαιώματα μη σου πω.:redface:

οι γυναίκες έγιναν πολύ πιο πρόθυμες να ακολουθήσουν το παράδειγμα των 4 γυναικών και κάνουν σεξ χωρίς πολλά-πολλά.

Οποία πρόοδος... Αυτά ονειρευόμαστε να διδάξουμε στα παιδιά μας; Οτι η έννοια του έρωτα πέθανε κι έγινε μια φτηνή ένωση όπως - όπου - όποτε;
Ένας από τους μεγαλύτερους εφιάλτες μου είναι να κάνω κόρη και να μου βγει τέτοια... Πώς θα προστατέψω το παιδί μου Θεέ μου από αυτήν την κατρακύλα; Πώς θα την κάνω να ζήσει τον έρωτα υπό το πρίσμα της αγάπης όπως τον έζησα και τον ζω εγώ;:/:

...που θα πάει. Θα 'ρθει κάποτε η εποχή που η γυναίκα και ο άνδρας θα κάνουν όσο ακριβώς σεξ επιθυμούν, χωρίς την ανάγκη προτύπων ή παραδόσεων... I'll keep my hopes high.

Δεν υπάρχει τίποτα που να μην επηρεάζεται από τις κοινωνίες και τις παραδόσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οποία πρόοδος... Αυτά ονειρευόμαστε να διδάξουμε στα παιδιά μας; Οτι η έννοια του έρωτα πέθανε κι έγινε μια φτηνή ένωση όπως - όπου - όποτε;
Ένας από τους μεγαλύτερους εφιάλτες μου είναι να κάνω κόρη και να μου βγει τέτοια... Πώς θα προστατέψω το παιδί μου Θεέ μου από αυτήν την κατρακύλα; Πώς θα την κάνω να ζήσει τον έρωτα υπό το πρίσμα της αγάπης όπως τον έζησα και τον ζω εγώ;

Οποία πρόοδος! ΟΠΟΙΑ λέγω!
Πάρε τα πράγματα πιο χαλαρά Himela. Ό,τι και να της διδάξεις για τον έρωτα και την αγάπη, θα τα ζήσει μόνη της και θα καταλάβει. Αν γίνει ...τέτοια (τι ακούμε;!), θα είναι γιατί αυτό γουστάρει, αυτό την εκφράζει.
Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Ή πουτάνα ή παρθένα. Ή "πηγαίνει" κάποια με όλη την Αττική χωρις συναίσθημα ή "πηγαίνει" μόνο με αυτόν που αγαπά"

Σταυροκοπιέμαι λοιπόν κι εγώ και αναφωνώ με το ύφος παπαδιάς : "οποία κατρακύλα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά ετσι είναι ο άνθρωπος, όταν κάτι το έχεις, το θεωρείς δεδομένο.
:hmm: ..έτσι είναι ο αχάριστος άνθρωπος που νομίζει πως τα δικαιώματα δεν συνοδεύονται και από υποχρεώσεις.

Ελπίζω τουλάχιστον να θέλεις η κόρη σου να σπουδάσει, κάτι που αυτή τη στιγμή δεν είναι δεδομένο για κάθε γυναίκα αυτού του κόσμου, αφού τα δύο τρίτα των 774 εκατομμυρίων ενήλικων αναλφάβητων παγκοσμίως, είναι γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά ετσι είναι ο άνθρωπος, όταν κάτι το έχεις, το θεωρείς δεδομένο. Εγώ πάντως θα αντάλασσα ευχαρίστως τα χρόνια του άγχους που ζω με το δικαίωμα ψήφου και αρκετά ακόμα δικαιώματα μη σου πω.:redface:
no, you wouldn't. Όχι, δλδ, αν καθόσουν μια στιγμή να σκεφτείς τι σημαίνει το να έχεις δικαίωμα ψήφου ισότιμα. Κι αν η ψήφος είναι για τα σκουπίδια στην Ελλάδα σήμερα είναι για όλους και όχι για σένα, επειδή είσαι γυναίκα. Do try to realize τι σημαίνει αυτό το πράγμα.
Or don't. I don't care. Πάντως είναι λιγο προκλητικό να παραγνωρίζεις κάποια ΤΟΣΟ σημαντικά πράγματα στο όνομα κοινωνικών ή οικονομικών "αγχών" και "συμβάσεων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι αν η ψήφος είναι για τα σκουπίδια στην Ελλάδα σήμερα είναι για όλους και όχι για σένα, επειδή είσαι γυναίκα. Do try to realize τι σημαίνει αυτό το πράγμα.
Πολύ σωστά! Και το άγχος είναι κάτι που μας αφορά όλους, όχι μόνο τις γυναίκες. Αντί να κάτσουμε να δούμε τι φταίει για την ποιότητα της ζωής μας, τα ρίχνουμε στον Φεμινισμό; :confused:

Συμπυκνωμένες πληροφορίες:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θεωρώ οτι ο φεμινισμός έκανε κακό στις γυναίκες των δυτικών χωρών (δεν ξέρω για τις άλλες χώρες) γιατί οι γυναίκες κράτησαν τις υποχρεώσεις του παρελθόντος αλλά προστέθηκαν και υποχρεώσεις μετά φεμινισμού. Στην πράξη οι γυναίκες σήμερα είναι υποχρεωμένες να σπουδάζουν και να εργάζονται, αλλά είναι κι υποχρεωμένες να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά.
Δεν είναι υποχρεωμένες να κάνουν τίποτα από τα 2. Ούτε οι γυναίκες, ούτε οι άντρες. Υπάρχουν γυναίκες που κάνουν καριέρα χωρίς να κάνουν ποτέ παιδιά, υπάρχουν γυναίκες stay at home moms, υπάρχουν άντρες stay at home dads, πλέον η έννοια του τι κάνει κανείς τείνει να αποδεσμευτεί από την έννοια του φύλου.
Στο εξωτερικό φυσικά περισσότερο, αλλά δεν μπορείς να κρίνεις το φεμινισμό ως κίνημα από τα αποτελέσματα στη βλαχοελλαδίτσα. Οι Έλληνες έχουν παράδοση στη διαστροφή και την αχρήστευση κάθε noble ιδέας.

Γενικά για μένα ο φεμινισμός είναι ένα "κίνημα" που με πολλή εξυπνάδα έφεραν στην κοινωνία οι άντρες, κάνοντάς το να φαίνεται ιδέα γυναικών.
Οι άντρες δεν κάνουν τέτοιες κατινιές αγαπητή μου, αυτά είναι δικές σας συνήθειες.

Δε λέω οτι ο φεμινισμός δεν έχει καλά αποτελέσματα, αλλά είναι σε ένα στάδιο που πιο πολύ αποπροσανατολίζει τον κόσμο και τις συμπεριφορές παρά βοηθάει ουσιαστικά.
Ποιά είναι αυτά τα καλά αποτελέσματα αλήθεια; Διότι μέχρι και το δικαίωμα ψήφου φαίνεται να απαξιώνεις.

Mάιστα... Να σε ρωτήσω καλή μ Ηιμελα.

1) Φοράς στηθόδεσμο;

2) Αποτριχώνεσαι;

3) Επισκέπτεσαι το κομμωτήριο για βαφές;

4) Φοράς μεηκ απ κάθε φορά που βγαίνεις από το σπίτι;


...Εάν ναι, τότε ο Φεμινισμός α π ε τ υ χ ε
Όχι αγαπητέ μου, ο φεμινισμός επέτυχε, διότι πλέον αντίστοιχα κάνουν και οι άντρες. :D
Και δεν είναι κακό τίποτα από τα 2, είναι φυσικό ο καθένας να θέλει να αρέσει στο άλλο φύλο (ή και το ίδιο σε περίπτωση ομοφυλοφιλίας).

υγ. σκέψου γιατί πρέπει να ντυθείς και να βαφείς για να πας σε συνέντευξη για δουλειά.
Αναλόγως την εταιρεία. Σε casual tech companies όπως πχ η Google, περισσότερο αρνητικά μετράει η πολλή κυρίλα.

Δεν είπα οτι είναι κακό να σπουδάζει, να παντρεύεται, να κάνει παιδιά κι οικογένεια. Είπα όμως οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ αναγκάζεται να τα κάνει και μάλιστα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (20 χρόνια) κι αυτό δίνει ένα άγχος. Έχει υποχρεώσεις που είχε παλιά (οικογένεια, παιδιά, νοικοκυριό) μαζί με υποχρεώσεις του σήμερα (σπουδές, καριέρα).
Παρομοίως αυξήθηκαν και οι υποχρεώσεις του άντρα: Δεν είναι πλέον κοινωνικά αποδεκτό να του μεγαλώνει η γυναίκα-δούλα τα παιδιά και αυτός να μένει αμέτοχος. Ούτε είναι αποδεκτό να μην κάνει δουλειές του σπιτιού, στις πολιτισμένες κοινωνίες (εκτός αν η σύζυγος είναι stay at home mom).

Καλά μην είσαι τόσο σίγουρη οτι όλοι οι άντρες βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού. Κοίτα λίγο στην ελληνική επαρχία τι γίνεται από νέους ανθρώπους ακόμα... Εκεί είναι ντροπή για τον άντρα να κάνει δουλειές του σπιτιού.
Again, δεν θα κρίνει το φεμινισμό η ελληνική επαρχία.

Όσο για το οτι οι άντρες τα βρίσκουν όλα πιο εύκολα και δε χρειάζεται να παντρεύονται, το αρνείσαι; Παλιά για να πιάσεις το χέρι μιας γυναίκας έπρεπε να την αρραβωνιαστείς το λιγότερο. Σήμερα τους τα δίνουμε όλα στο πιάτο. Ποιος ο λόγος τη σημερινή ημέρα ένας άντρας να παντρευτεί, τη στιγμή που και σχέση μπορεί να έχει, και σεξ όποτε θέλει, και το φαγητό του - τα ρουχαλάκια του έτοιμα, κι όποτε θέλει την κάνει και πάει γι' άλλες πολιτείες; (εξαιρούνται αυτοί που θέλουν παιδιά).
Δηλαδή ρε Χίμελα, θες να σε παντρευτεί κάποιος για να έχει σίγουρο πήδημα και καθαρά ρουχαλάκια; Τι νόημα έχει ο γάμος ως έμμεσος εκβιασμός των ανδρών; Είσαι τόσο άχρηστη δηλαδή που δεν έχει κανένα άλλο λόγο να σε παντρευτεί κάποιος; Τόσο λίγο εκτιμάς τον εαυτό σου;
Για μένα, χίλιες φορές καλύτερα που τώρα οι άνθρωποι παντρεύονται επειδή πραγματικά πιστεύουν ότι θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους με το άλλο άτομο (ασχέτως αν τελικά αποδεικνύεται ότι έκαναν λάθος), και όχι επειδή είναι απαραίτητο για να ικανοποιήσουν βασικές βιολογικές ανάγκες.

ο φεμινισμος ειναι ΛΑΘΟΣ

ο φαλοκρατισμος ειναι ΛΑΘΟΣ

δεν ειναι ο αντρας ανωτερος

δεν ειναι η γυναικα ανωτερη

ειμαστε διαφορετικοι

αλλα εχουμε ισα δικαιωματα και πρεπει να αντιμετωπιζομαστε ΙΣΑ.

ο φεμινισμος βοηθησε στην εξισωση, ναι αλλα η ιδεα πως η γυναικα ειναι ανωτερη του αντρα ειναι λανθασμενη, καθως δν υπαρχει και κρητηριο πρωτα απ'ολα για να θεωρηθει καποιο φυλο ανωτερο. τεσπα ωφελησε στη εξισωση και αυτο ειναι καλο. το κακο ειναι οτι οι γυναικες αντι να εξισωθουν απλα, διατηρωντας τον τιλτο γυναικα, αρχιζουν να αφομοιωνουν και τις κακες αντρικες (αντρικες παλαιοτερα) συνηθειες (καπνισμα, αλκοολ κτλ)
Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν. Ανάθεμα αν έχεις ιδέα τι σημαίνει φεμινισμός και ποιά τα κίνητρα του.

Οποία πρόοδος... Αυτά ονειρευόμαστε να διδάξουμε στα παιδιά μας; Οτι η έννοια του έρωτα πέθανε κι έγινε μια φτηνή ένωση όπως - όπου - όποτε;
Ένας από τους μεγαλύτερους εφιάλτες μου είναι να κάνω κόρη και να μου βγει τέτοια... Πώς θα προστατέψω το παιδί μου Θεέ μου από αυτήν την κατρακύλα; Πώς θα την κάνω να ζήσει τον έρωτα υπό το πρίσμα της αγάπης όπως τον έζησα και τον ζω εγώ;:/:
Η πρόοδος αγαπητή μου είναι ότι είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ να κάνει είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και τα δύο χωρίς κανείς να τολμήσει να την κατακρίνει μόνο και μόνο επειδή είναι γυναίκα (εκτός από κάτι κατινούλες που θεωρούν το moony τους το μεγαλύτερο τους προσόν, οπότε αναφωνούν "οποία κατρακύλα" για όποια χαλάει την πιάτσα αλλά ποιός τις χ3ζει αυτές μωρέ, άσε που σιγά σιγά μπαίνουν στη θέση που τους ανήκει: το χρονοντούλαπο της ιστορίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Again, δεν θα κρίνει το φεμινισμό η ελληνική επαρχία.
Όχι δεν μπορεί να το κρίνει αυτό η ελληνική επαρχία, είναι όμως κι αυτή ένα δείγμα του πόση δουλειά υπάρχει ακόμη να γίνει από το Φεμινιστικό Κίνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωμένες να κάνουν τίποτα από τα 2. Ούτε οι γυναίκες, ούτε οι άντρες. Υπάρχουν γυναίκες που κάνουν καριέρα χωρίς να κάνουν ποτέ παιδιά, υπάρχουν γυναίκες stay at home moms, υπάρχουν άντρες stay at home dads, πλέον η έννοια του τι κάνει κανείς τείνει να αποδεσμευτεί από την έννοια του φύλου.
Στο εξωτερικό φυσικά περισσότερο, αλλά δεν μπορείς να κρίνεις το φεμινισμό ως κίνημα από τα αποτελέσματα στη βλαχοελλαδίτσα. Οι Έλληνες έχουν παράδοση στη διαστροφή και την αχρήστευση κάθε noble ιδέας.

Υποχρεωμένες ναι, δεν είναι. Αλλά σε περίπτωση που θέλουν να τα κάνουν όλα (κι ούτε καν καριέρα, απλά μια δουλειά να βγαίνει ένας μισθός) οι γυναίκες δεν προλαβαίνουν κι αυτό τους αγχώνει. Ήδη από τη φύση ο άντρας στο θέμα παιδιού είναι ευνοημένος γιατί δεν τον πιέζει ο χρόνος. Η γυναίκα που έχει 20 χρόνια πάνω κάτω να σπουδάσει, να βρει δουλειά, να βρει καλύτερη δουλειά, να βρει σύντροφο, να κάνει παιδί, να το μεγαλώσει όσο μπορεί καλύτερα, τραβάει μεγάλο ζόρι. Κι επιμένω οτι ο άντρας με το φεμινισμό σε αυτό το επίπεδο έχει ωφεληθεί γιατί η γυναίκα του πήρε κάποιο ποσοστό των υποχρεώσεών του, χωρίς να ισοσταθμίζονται επ' ουδενί με αυτά που εκείνος προσφέρει. Κοινώς τι να το κάνω που ο άντρας μου θα μαγειρέψει - σιδερώσει - πάει σούπερ μάρκετ - διαβάσει το παιδί τη στιγμή που το αντίτιμο για μένα είναι να ξοδεύω τουλάχιστον 9 ώρες στην εργασία; (για να μη μιλήσω για τα χρόνια σπουδών)

Οι άντρες δεν κάνουν τέτοιες κατινιές αγαπητή μου, αυτά είναι δικές σας συνήθειες.

Λολ; Κι αυτό το λες ως τι; Και το λες σε εμένα που σιχαίνομαι την κατινιά; Βασικά έτσι όπως το είπα δεν το θεωρώ κατινιά αλλά υπερβολικά μεγάλη ευφυϊα: ήταν όντως ιδιοφυές να βγάλεις τη γυναίκα από το σπίτι για να δουλέψει ώστε να μη δουλεύεις εσύ σαν σκλάβος, να της δώσεις σεξουαλικά δικαιώματα για να μην πληρώνεις πόρνες, να της δώσεις κι ένα δικαίωμα ψήφου για να μην έχει να λέει και να της το τρίβεις στη μούρη και να σου λέει κι ευχαριστώ.... Δηλαδή υποκλίνομαι σε αυτόν που είχε την ιδέα αυτή.

Ποιά είναι αυτά τα καλά αποτελέσματα αλήθεια; Διότι μέχρι και το δικαίωμα ψήφου φαίνεται να απαξιώνεις.

Το καλό για μένα είναι το δικαίωμα της επιλογής - αν κι αυτό ακόμα είναι υπό αμφισβήτηση γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Εγώ χαίρομαι η κάθε γυναίκα να κάνει αυτά που επιλέγει, κι ας σου φαίνεται παράξενο να το λέω αυτό.

Δηλαδή ρε Χίμελα, θες να σε παντρευτεί κάποιος για να έχει σίγουρο πήδημα και καθαρά ρουχαλάκια; Τι νόημα έχει ο γάμος ως έμμεσος εκβιασμός των ανδρών; Είσαι τόσο άχρηστη δηλαδή που δεν έχει κανένα άλλο λόγο να σε παντρευτεί κάποιος; Τόσο λίγο εκτιμάς τον εαυτό σου;
Για μένα, χίλιες φορές καλύτερα που τώρα οι άνθρωποι παντρεύονται επειδή πραγματικά πιστεύουν ότι θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους με το άλλο άτομο (ασχέτως αν τελικά αποδεικνύεται ότι έκαναν λάθος), και όχι επειδή είναι απαραίτητο για να ικανοποιήσουν βασικές βιολογικές ανάγκες.

Δε νομίζω οτι κανείς σήμερα παντρεύεται "επειδή πραγματικά πιστεύουν ότι θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους με το άλλο άτομο" αλλά πολύ ωμά γιατί θέλουν να κάνουν παιδί (ή η γυναίκα είναι ήδη έγκυος) και το παιδί επιβάλλεται να υπάρχει μέσα σε γάμο (τα κατάλοιπα του προ φεμινισμού εποχής που λέγαμε).
Προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ αλλά θα το κάνω αναγκαστικά γιατί η κοινωνία δε δέχεται παιδί χωρίς γάμο.

Η πρόοδος αγαπητή μου είναι ότι είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ να κάνει είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και τα δύο χωρίς κανείς να τολμήσει να την κατακρίνει μόνο και μόνο επειδή είναι γυναίκα (εκτός από κάτι κατινούλες που θεωρούν το moony τους το μεγαλύτερο τους προσόν, οπότε αναφωνούν "οποία κατρακύλα" για όποια χαλάει την πιάτσα αλλά ποιός τις χ3ζει αυτές μωρέ, άσε που σιγά σιγά μπαίνουν στη θέση που τους ανήκει: το χρονοντούλαπο της ιστορίας)

Βασικά συμφωνώ οτι είναι πρόοδος η ελευθερία να κάνει ό,τι θέλει. Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία. Αυτό φοβάμαι για την κόρη μου, το οτι ίσως πιεστεί να ακολουθήσει αυτό το δρόμο αν και δεν τον θέλει. Αν πάλι τον θέλει, με γεια της με χαρά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Η πρόοδος αγαπητή μου είναι ότι είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ να κάνει είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και τα δύο χωρίς κανείς να τολμήσει να την κατακρίνει μόνο και μόνο επειδή είναι γυναίκα (εκτός από κάτι κατινούλες που θεωρούν το moony τους το μεγαλύτερο τους προσόν, οπότε αναφωνούν "οποία κατρακύλα" για όποια χαλάει την πιάτσα αλλά ποιός τις χ3ζει αυτές μωρέ, άσε που σιγά σιγά μπαίνουν στη θέση που τους ανήκει: το χρονοντούλαπο της ιστορίας)

Ξέχασα να σου πω οτι μιλάς για ελευθερία αλλά δε βλέπω να δίνεις κι ελευθερία σε αυτές τις κατινούλες που λες να έχουν τις απόψεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υποχρεωμένες ναι, δεν είναι. Αλλά σε περίπτωση που θέλουν να τα κάνουν όλα (κι ούτε καν καριέρα, απλά μια δουλειά να βγαίνει ένας μισθός) οι γυναίκες δεν προλαβαίνουν κι αυτό τους αγχώνει. Ήδη από τη φύση ο άντρας στο θέμα παιδιού είναι ευνοημένος γιατί δεν τον πιέζει ο χρόνος. Η γυναίκα που έχει 20 χρόνια πάνω κάτω να σπουδάσει, να βρει δουλειά, να βρει καλύτερη δουλειά, να βρει σύντροφο, να κάνει παιδί, να το μεγαλώσει όσο μπορεί καλύτερα, τραβάει μεγάλο ζόρι. Κι επιμένω οτι ο άντρας με το φεμινισμό σε αυτό το επίπεδο έχει ωφεληθεί γιατί η γυναίκα του πήρε κάποιο ποσοστό των υποχρεώσεών του, χωρίς να ισοσταθμίζονται επ' ουδενί με αυτά που εκείνος προσφέρει. Κοινώς τι να το κάνω που ο άντρας μου θα μαγειρέψει - σιδερώσει - πάει σούπερ μάρκετ - διαβάσει το παιδί τη στιγμή που το αντίτιμο για μένα είναι να ξοδεύω τουλάχιστον 9 ώρες στην εργασία; (για να μη μιλήσω για τα χρόνια σπουδών)
Άρα παραδέχεσαι ότι μαγείρεμα, σιδέρωμα, διάβασμα παιδιών κτλ είναι πολύ λιγότερο από 9 ώρες τη μέρα + χρόνια σπουδών. Άρα, θες να κάθεσαι ώρες που ο άντρας δουλεύει, και δυσανασχετείς κιόλας που πλέον δεν τους πιάνουμε κορόιδα σε αυτό το θέμα.

Λολ; Κι αυτό το λες ως τι; Και το λες σε εμένα που σιχαίνομαι την κατινιά; Βασικά έτσι όπως το είπα δεν το θεωρώ κατινιά αλλά υπερβολικά μεγάλη ευφυϊα: ήταν όντως ιδιοφυές να βγάλεις τη γυναίκα από το σπίτι για να δουλέψει ώστε να μη δουλεύεις εσύ σαν σκλάβος, να της δώσεις σεξουαλικά δικαιώματα για να μην πληρώνεις πόρνες, να της δώσεις κι ένα δικαίωμα ψήφου για να μην έχει να λέει και να της το τρίβεις στη μούρη και να σου λέει κι ευχαριστώ.... Δηλαδή υποκλίνομαι σε αυτόν που είχε την ιδέα αυτή.
Μα το ότι το θεωρείς ευφυία αποδεικνύει αυτό ακριβώς που είπα :)

Δε νομίζω οτι κανείς σήμερα παντρεύεται "επειδή πραγματικά πιστεύουν ότι θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους με το άλλο άτομο" αλλά πολύ ωμά γιατί θέλουν να κάνουν παιδί (ή η γυναίκα είναι ήδη έγκυος) και το παιδί επιβάλλεται να υπάρχει μέσα σε γάμο (τα κατάλοιπα του προ φεμινισμού εποχής που λέγαμε).
Προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ αλλά θα το κάνω αναγκαστικά γιατί η κοινωνία δε δέχεται παιδί χωρίς γάμο.
Άρα κανένα ζευγάρι δεν παντρεύεται χωρίς να περιμένει παιδί;
Κάνεις μεγάλο λάθος και ξέρω πάρα πολλά αντιπαραδείγματα (στο ένα μάλιστα ήμουν και κουμπάρα πέρυσι)

Βασικά συμφωνώ οτι είναι πρόοδος η ελευθερία να κάνει ό,τι θέλει. Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία. Αυτό φοβάμαι για την κόρη μου, το οτι ίσως πιεστεί να ακολουθήσει αυτό το δρόμο αν και δεν τον θέλει. Αν πάλι τον θέλει, με γεια της με χαρά της.
Μα όλες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία, άσχετα αν την χρησιμοποιούν ή όχι. Υποθέτω ότι αυτό ήθελες να πεις και εκφράστηκες λάθος.
Δε νομίζω ότι καμιά γυναίκα κάνει σεξ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί αντιφεμινίστρια. Μάλλον εσύ απλά δεν κατανοείς τη στάση τους και τους αποδίδεις τέτοια κίνητρα. Οπότε μην ανησυχείς, είναι μάλλον απίθανό η κόρη σου να βγει "τέτοια", διότι καμία δεν είναι έτσι.

Ξέχασα να σου πω οτι μιλάς για ελευθερία αλλά δε βλέπω να δίνεις κι ελευθερία σε αυτές τις κατινούλες που λες να έχουν τις απόψεις τους.
Πώς γίνεται αυτό; Τις εξουσιάζω μήπως για να τους δίνω και να τους αφαιρώ ελευθερίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι καμιά γυναίκα κάνει σεξ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί αντιφεμινίστρια.
ποσοι νεοι και νεες κανουν σεξ και νωριτερα απο οοσο θα ηθελαν πραγματικα επειδη τους το λενε οι αλλοι..

επειδη ειναι ιν,,επειδη και οι φιλες τους ξεπαρθενευτηκαν..

ειδικα στην εφηβεια..
ειναι τοσο μιμητικοι πιθηκοι πολλα παιδια..

πικρο αλλα ισχυει..

απο το τσιγαρο και το ντυσιμο μεχρι και τα τοσοημαντικα πραγματα οπως η γεννετησια συμπεριφορα..

απο παλια που η σεμνοτητα και η παρθενια ηταν υποχρεωτικη φτασαμε σημερα που το σεξ σε μικρη ηλικια ειναι υποχρεωτικο..
ελπιζω να ερθει η εποχη της ελευθεριας που ο καθενας θα κανει πραγματικα ότι θελει,,και όχι οτι θελουν οι αλλοι

και οι σεξολογοι τα λεγανε,,εχει κατεβει παρανοικα το οριο ηλικιας σεξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απο παλια που η σεμνοτητα και η παρθενια ηταν υποχρεωτικη φτασαμε σημερα που το σεξ σε μικρη ηλικια ειναι υποχρεωτικο..
ελπιζω να ερθει η εποχη της ελευθεριας που ο καθενας θα κανει πραγματικα ότι θελει,,και όχι οτι θελουν οι αλλοι

και οι σεξολογοι τα λεγανε,,εχει κατεβει παρανοικα το οριο ηλικιας σεξ..
Αυτό το πράγμα που αν δεν είναι άσπρο πρέπει να είναι μαύρο είναι εξωφρενικό!
Και παλιότερα ΔΕΝ κάναν σεξ καταπιέζοντας επιθυμίες, απλώς και μόνο επειδή έπρεπε. Γυναίκες που σφαγιάστηκαν για ένα... σεντόνι, γυναικες που καταπίεζαν το εγώ τους γιατί θα τις σπάγαν στο ξύλο και πολλά άλλα.
Και επίσης, θα πω κάτι, βλέποντας φίλες μου και γνωστές μου που σήμερα, ετών 30+-5 οι περισσότερες έχουν την επιλογή να δουλεύουν ή να μη δουλεύουν, να έχουν κάνει παιδιά ή να μην έχουν κάνει, να έχουν πάει με ...Χ ή με 1, να έχουν σπουδάσει ή όχι και γενικώς να έχουν κάνει ό,τι και οι γνωστοί μου στην ίδια ηλικία.
ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν άτομα τα οποία πήραν τις ελευθερίες και τις ...ξεχειλώσαν. Αντί να εστιάζουμε σε αυτές/αυτούς και να τους κάνουμε "σημαία" γιατί δεν βλέπουμε τη γενικότερη εικόνα? Ό,τι, κατά κανόνα, οι περισσότεροι είναι απλώς...νορμάλ άνθρωποι που κάνουν χρήση των ευκαιριών που τους δίνει η ζωή και η κοινωνία για να κάνουν τη ζωή τους όπως τη θέλουν.

δεν ξέρω ίσως τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα, απλώς δραστηριοποιούμενη επαγγελματικά (αφού ακολούθησα ανάλογες σπουδές) σε ένα πεδίο που αν ο φεμινισμός ή τέσπα οι άνθρωποι εκείνοι που "πάλεψαν" για να έχουν οι γυναίκες τα ίδια δικαιώματα στην εκπαίδευση και στην εργασία δεν είχαν δώσει μάχη εγώ δεν θα μπορούσα να βρίσκομαι (με τον ίδιο τρόπο που σε μέρη που ο φεμινισμός και η ισότητα ΔΕΝ είναι πραγματικότητα εγώ ΔΕΝ μπορώ να εργαστώ σε αντίθεση με άνδρες συναδέλφους μου) μου φαίνεται τόσο άδικο να ακούω ότι κάτι που μου έδωσε τη δυνατότητα να κανω αυτό που επιθυμώ, χωρίς κανείς να ... ελέγχει τα γεννητικά μου όργανα, με έχει κάνει να βρίσκομαι σε χειρότερη μοίρα από όταν by now θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 2 παιδάκια (ενώ σαφέστατα δεν ήμουν έτοιμη παλαιότερα για αυτά) και να έχω κάνει διατριβή στο μουσακά...

εδιτ: και το θέμα είναι ότι αν ήθελα να έχω κάνει 2 παιδάκια ως τώρα και να έχω κάνει διατριβή στο μουσακά κανείς δεν μου το απαγορεύει! ΑΠΛΩΣ μου έδωσε και την εναλλακτική να κάνω κάτι άλλο, σε περίπτωση που δεν τον επιθυμούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Koιταξτε,καλως ή κακως ισοτητα απολυτη μεταξυ 2 φυλων δεν μπορει να υπαρξει για τον απλο λογο οτι βιολογικα διαφερουμε.

Εννοειταιιιιιι...

Απο την αλλη ομως πλευρα,δικαιωματα σαν ισα 2 φυλα μπορουμε να εχουμε και αυτο αρχισε ηδη να ειναι καθολικο.Στην κοινωνια,στο κρατος,στην εργασια,στην υγεια,στην εκπαιδευση και γενικα σε οτι παρεχεται την δεδομενη εποχη απο τον πολιτισμο μας.

Σε αυτο το πλαισιο μπορουμε να εχουμε ισα δικαιωματα...Φυσικα!


Και για να εξηγησω τι εννοω.
Μπορει οι καλες γυναικες μας να μας ζητουν ισα δικαιωματα,αλλα ποτε δεν ακουσα καμια να θελει να γινει ναρκαλιευτης,καθαριστης βοθρων,οικοδομος και αλλα πολλα,για τον απλο λογο οχι οτι δεν εχει την σωματικη δυναμη ή την πνευματικη,απλα επειδη δεν την συμφερει να το κανει.Ποια θα βρωμισει τα μαλλια της,ή θα χαλασει το μανικιουρ της για να δουλεψει για το μεροκαματο μεσα σε αθλιες (για τους ανδρες ομως ειναι οκ) συνθηκες;;
Ας ειναι καλα οι αντρες...

Πες τα πες τα... ετσι ειναι...ποια γυναικα θα παει σε ενα ορυχειο? και θα μπορει μαλιστα να ανταπεξελθει? ας πουμε ελαχιστες, συνολικα ομως ?

Απο την αλλη ομως ειναι καποια επαγγελματα τα οποια δεν γινεται να το κανουν γυναικες,επειδη απαιτειται ανδρικο μυαλο + χερια.

Όπως και το αντιθετο, δε μου ερχεται παράδειγμα, αλλά και οι γυναικες έχουν κάποιες ικανοτητες περισσοτερο ανεπτυγμενες εκ φυσικου των αντρων.

Εγω ειμαι υπερ της ισοτητας σε καθε επιπεδο,ομως πρεπει να ξερουν καλα ολες αυτες οι "μη" φεμινιστριες ,οτι για να διεκδυκουν καθολικη ισοτητα,αυτοματα σημαινει οτι πρεπει να προσφερουν ακριβως οτι και οι αντρες.

Σωστά... Κι εγω ειμαι υπερ της ισοτητας, αλλα καθολικη ισοτητα δεν υφισταται...

Εφοσον τα 2 φυλα δεν διαφερουν σε τιποτα πρεπει να κανουν επακριβως οτι και ο πιο απλος ανδρας.
Για αυτο τονιζω,οτι για να γινει αυτο που ζητατε,πρεπει πρωτα εσεις σαν γυναικες να αποδεχτειτε την βαρυτητα μιας τετοιας ισοτητας,που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι καμια δεν θελει να διεκδυκησει με τετοιο τιμημα...

Συμφωνω απολυτα.... Όμως μπορουμε να εχουμε ισοτητα σε οτι ειναι εφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και παλιότερα ΔΕΝ κάναν σεξ καταπιέζοντας επιθυμίες, απλώς και μόνο επειδή έπρεπε.
και το αναποδο το ιδιο κακο δεν ειναι?

να κανουν σεξ νωριτερα επειδη ετσι κανουν οι φιλες τους πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία.

Kαμμία σχέση η σεξουαλική ελευθερία με τον φεμινισμό. Πάρα πολλές γυναίκες που είναι σεξουαλικά απελευθερωμένες και μάλιστα παραείναι, δεν είναι φεμινίστριες και πάρα πολλές φεμινίστριες έχουν πρόβλημα με τις σεξουαλικά απελευθερωμένες γυναίκες. Ο φεμινισμός είναι κοινωνικοπολιτικό κίνημα αδελφικό με τον Σοσιαλισμό και τον Χριστιανισμό (μιλάω για τον αμιγή Χριστιανισμό, όχι τον Παυλιανισμό), εφόσον ο στόχος όλων αυτών των ιδεολογιών είναι η ισότητα. Πρόεδρος του ΔΝΤ είναι γυναίκα, αρκετές πρωθυπουργοί είναι γυναίκες, δικαίωμα ψήφου έχουν και οι γυναίκες, δικαίωμα εργασίας επίσης. Δεν φοράνε μπούργκα ούτε τους απαγορεύει κανείς να έχουν λόγο. Στη δημοσιογραφία, ο αριθμός γυναικών και ανδρών είναι περίπου ο ίδιος, επιχειρήσεις διευθύνουν και οι άντρες και οι γυναίκες. 'Εχουν ό,τι κι εμείς. Τα ζήτησαν και τα έχουν. Τουλάχιστον στις ΗΠΑ, στην Ευρώπη και σε αυτή τη γωνιά της Ευρώπης, την Ελλάδα. Τώρα είναι η εποχή που είτε θα μεταβούμε σε έναν ριζοσπαστικό φεμινισμό είτε θα επιστρέψουμε στα "σπήλαια" (νεοσυντηριτισμός ως αντίδραση στην αποτυχία του σοσιαλίζοντος φεμνιστικού ιδεώδους). Ο φεμινισμός έκανε την γυναίκα από σκλάβα του άντρα που ήταν, σκλάβα της κοινωνίας. 'Αρα δεν πέτυχε τίποτα ούτε με τον φεμινισμό. Σκοτώνοταν για τον άντρα αφέντη, τώρα σκοτώνεται για την εργασία και το χρήμα και τους εργοδότες, που πολλές φορές είναι γυναίκες. Τί άλλαξε στην ουσία ; Δούλα εξακολουθεί να είναι, μόνο που δεν το συνειδητοποιεί. Η ολοκληρωτική της απελευθέρωση θα έρθει μόνο με την επαναβίωση μιας υγιούς μητριαρχίας, όπου θα εργάζεται ελάχιστα ή καθόλου έξω, θα διαμένει όμως με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στο σπίτι, το κράτος θα της εξασφαλίζει και θα την υποχρεώνει δια νόμου να λάβει μια άριστη εκπαίδευση ώστε να ανατρέφει τα παιδιά της με τον καλύτερο δυνατό και ριζοσπαστικό τρόπο και θα διατηρεί φυσικά όλες τις ελευθερίες που έχει ήδη κατακτήσει στο "φεμινιστικό" παρελθόν της. Ο άντρας από την πλευρά του θα αφιερώνει ελάχιστο έως καθόλου χρόνο στην ανατροφή των παιδιών και στην εκπαίδευσή τους και θα περιοριστεί μόνο στην εργασία, χωρίς όμως να πισωγυρίσει στην υιοθεσία τυραννικής συμπεριφοράς απέναντι της. Αυτά βέβαια προυποθέτουν μια υγιή κοινωνία, που όσο την κυβερνά το Σοσιαλ-χριστιανικό ιδεώδες και το "παιδί" του, ο Ψευδοφιλελευθερισμός (που καμμία σχέση δεν έχει με τον αμιγή Φιλελευθερισμό εφόσον ακόμα διατηρεί άθικτες τις σοσιαλιχριστιανικές κοινωνικές δομές και νοοτροπίες), αυτό το ιδανικό θα παραμένει μια μακρυνή ουτοπία.

Oπότε αν θέλουμε έναν υγιή πλανήτη

ΟΧΙ στον Φεμινισμό, ναι στην Μητριαρχία !
ΟΧΙ στην Ισότητα, ναι στην Ισοτιμία !
ΟΧΙ στον Χριστιανικό Σοσιαλισμό με φιλελεύθερο προσωπείο ! Ναι στην Αριστοκρατία !

όπως ήταν κάποτε η ανθρωπότητα. Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν, ο καρκίνος του πλανήτη ο Χριστιανισμός δεν είχε αλώσει τα πάντα και ακόμα και οι θρησκείες είχαν στο επίκεντρο τις θηλυκές θεότητες.
Και ο δυτικός κόσμος δεν είχε ισοπεδωθεί από τον φαρισαικό Σοσιαλισμό, τον Κομμουνισμό και τις χριστιανικές Εκκλησίες, καθολικές τε και ορθόδοξες εξίσου αρρωστημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Ουτοπια;Αυτο αγαπημενε μου...εφιαλτης ειναι..οχι ουτοπια.Και για να εχουμε και καλο ρωτημα..μεσα σε αυτο ολο το σκηνικο που περιεγραψες..που βρισκεται η γυναικα..που δεν θελέι να κανει παιδι;Ή δεν θελει να παντρευτει;;Πως θα ζει και τι θα κανει;
Με το σκεπτικο σου λοιπον..ΟΛΕΣ οι γυναικες επιβαλλεται να εχουν το ιδιο ονειρο..οικογενεια και παιδια..ε...ακρως φασιστικο..δεν νομιζεις;Ποιος ειναι αυτος που θα μου πει εμενα πως θα ζησω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ουτοπια;Αυτο αγαπημενε μου...εφιαλτης ειναι..οχι ουτοπια.Και για να εχουμε και καλο ρωτημα..μεσα σε αυτο ολο το σκηνικο που περιεγραψες..που βρισκεται η γυναικα..που δεν θελέι να κανει παιδι;Ή δεν θελει να παντρευτει;;Πως θα ζει και τι θα κανει;
Με το σκεπτικο σου λοιπον..ΟΛΕΣ οι γυναικες επιβαλλεται να εχουν το ιδιο ονειρο..οικογενεια και παιδια..ε...ακρως φασιστικο..δεν νομιζεις;Ποιος ειναι αυτος που θα μου πει εμενα πως θα ζησω;

Δεν θα σας υποχρεώνει κανείς να κάνετε παιδιά. Η μητριαρχία μπορεί να βιώνεται και από άτεκνες οικογένειες και από ζευγάρια.
Ούτε οι γάμοι θα είναι υποχρεωτικοί. Αμφιβάλλω κι αν θα υπάρχουν εκκλησίες τότε. Θα είναι η χρυσή εποχή της αποθέωσης της Λογικής. Η πίστη μας θα είναι μόνο στον θεό της Λογικής, το μέλημά μας ο σεβασμός και η προστασία της Φύσης και της Ισορροπίας. Το παρελθόν της ανθρωπότητας ήταν παρελθόν μαζανθρώπων (Σοσιαλισμός, Μαρξισμός, Εκκλησία και άλλα αποτυχημένα συστήματα). Το παρόν είναι το παρόν των ατομιστών και της εγωπάθειας (αναρχία, χάος, ψευδοφιλευθερισμός, αυταπάτη ελευθερίας). Το μέλλον ανήκει στο ιερό ζεύγος (σύζευξη), όπου όμως το θηλυκό στοιχείο θα εποπτεύει (λόγω της φύσης τους - ιδιοσυγκρασίας αλλά και ανεπτυγμένης νοημοσύνης τους, θα μπορούν να επιβάλλουν την παγκόσμια ειρήνη ευκολότερα). Η παγκόσμια ηγεσία απέτυχε γιατί ήταν αρσενική = πολεμική, άρεια φυλή. Η εποχή του πολέμου τελειώνει.
Η 5η φυλή ξεψυχάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τώρα είναι η εποχή που είτε θα μεταβούμε σε έναν ριζοσπαστικό φεμινισμό είτε θα επιστρέψουμε στα "σπήλαια" (νεοσυντηριτισμός ως αντίδραση στην αποτυχία του σοσιαλίζοντος φεμνιστικού ιδεώδους).
η επιλογη της πραγματικα ισορροπημενης ισοτητας δεν υπαρχει?


να βρουμε τι πραγματικα κανει το καθε φυλο ευτυχισμενο..

σαν εκρεμμες παμε..
τωρα σιγα σιγα αυτο βγαινει απο οτι βλεπω,,να επανελθουν οι γυναικες στη φυση τους αλλα οχι σε ανδρικη καταπιεση..

Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν, ο καρκίνος του πλανήτη ο Χριστιανισμός δεν είχε αλώσει τα πάντα και ακόμα και οι θρησκείες είχαν στο επίκεντρο τις θηλυκές θεότητες.
αμαν..




βασικα οι γυναικες ειναι εκ φυσεως φυλο που απλωνεται σε πολλα..και ετσι ειναι και καλυτερα ψυχολογικα..

δηλαδη και με τη βοηθεια της τεχνολογιας υπολογιστων δικτυων,,αλλα και εξυπνων σπιτιων και συσκευων..

η γυναικα να μπορει ανετα και να ειναι σπιτι και να μεγαλωνει οπως πρεπει τα παιδια,,-ασχολουμενη λιγοτερο με τη ρουτινα πλυσιμο καθαρισμα ,αφου θα βοηθουν οι μηχανες πχ πλυντηριο..

και ταυτοχρονα να εχει δουλεια εξω που να δημιουργει και να το χαιρεται..

αυτη ειναι η επιτυχια για τις γυναικες νομιζω,,στην ισορροπια..
γιατι εκ φυσεως δεν μπορουν να γινουν τοσο εξειδικευεμενες και συγκεντρωμενες και μονοχνωτες σε ενα πραγμα οπως οι ανδρες..

ο καθενας πρεπει να αποδιδει τα μεγιστα αναλογα με τις ικανοτητες του,,ετσι θα ειναι πιο ευτυχισμενος,,η κοινωνια και οικονομια θα πηγαινει καλυτερα και η οικογενειες θα παραγουν πιο υγιη ψυχολογικα παιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
H σημερινή γυναίκα της Δύσης (Ευρώπη και ΗΠΑ) δεν μπορεί να φανταστεί καν την λαμπρή θέση που της επιφυλάσσει ο μελλοντικός πολιτισμός. Μια πραγματική πριγκήπισσα όπως ήταν κάποτε, σε πολιτισμούς που χάνονται στα βάθη του χρόνου. Και ο άντρας ένας πρίγκηπας της καρδιάς της. Ο φεμινισμός ήταν και αυτός ένα φρούτο του ορθόδοξου ιουδαιοχριστιανικού δέντρου. 'Αλλο ένα φρούτο αυτού του δέντρου με τους δηλητηριώδεις καρπούς ήταν ο Σοσιαλισμός. Αυτόν τον πολιτισμό, τον δυτικό, τον κυβερνάει ακόμα ο ορθόδοξος Ιουδαιοχριστιανισμός. Σκοπίμως χρησιμοποιώ την λέξη ορθόδοξος. Αυτός είναι η κρυφή δύναμη πίσω από όλα τα άλλα. Ακόμα κι αν φαινομενικά έχουν ξοφλήσει, οι ρίζες τους φαίνεται ότι ήταν τόσο γερές που ακόμα και οι πολέμιοι τους, διαπνέονται άθελά τους από αυτή την νοοτροπία. Λέει ότι θέλει τη γυναίκα ίση με τον άντρα, όμως στην ουσία της έριξε στάχτη στα μάτια για να την κάνει και αυτήν σκλάβα του συστήματος. Μια συνειδητοποιημένη φιλελεύθερη γυναίκα που δεν ασπάζεται τον ριζοσπαστικό φεμινισμό, αλλά τον κλασσικό παρωχημένο και αποτυχημένο στην εφαρμογή του φεμινισμό, χωρίς να το ξέρει υπηρετεί την ιουδαιοχριστιανική αλλά και την σοσιαλιστική βιοθεωρία.

Φιλελεύθερες γυναίκες, τώρα απευθύνομαι προσωπικά σε εσάς. Ο φεμινισμός είναι παιδί του Σοσιαλισμού που τόσο αντιπαθείτε. Είναι κάτι αυτονόητο ιστορικά. Δεν ήταν ο σκοπός η απελευθέρωση των γυναικών, αλλά η ισότητα. Μερική απελευθέρωση πέτυχε, όμως μόνο μερική. Και όση ελευθερία σας έδωσε αυτό το σύστημα, άλλη τόση σας αφαίρεσε. 'Επρεπε μόνο να σας δώσει, όχι να σας αφαιρέσει. Πίσω από την λέξη ισότητα κρύβοταν η πρόθεση να ενταχθεί η γυναίκα στην διαδικασία ρομποτοποίησης της ανθρώπινης φυλής που ήταν εν εξελίξη. 'Οσο απέτυχε η εφαρμογή του Σοσιαλισμού, άλλο τόσο απέτυχε και η εφαρμογή του Φεμινισμού. 'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό. Το μέλλον σας επιφυλάσσει κάτι πολύ καλύτερο από την μασκαρεμένη πατριαρχεία των ρομπότ που ζούμε ακόμα και που μόνο φαινομενική ισότητα και φαινομενική ελευθερία προσφέρει. Δυστυχώς δεν θα προλάβουμε το τραίνο, γιατί ο πολιτισμός μας κινείται με αργούς ρυθμούς και οι καινοτόμες ιδέες της μέσης οδού, οι αληθινά προοδευτικές γίνονται αποδεκτές όπως είπε και ο Μαξ Πλανκ, όχι μόνο όταν πεθάνει μια γενιά δασκάλων, αλλά και οι μαθητές αυτής της γενιάς. Ακόμα έχουμε δρόμο.

'Ομως, ο αρσενικός άρειος πολιτισμός των επιθετικών πολέμων και της ρομποτοποίησης πνέει τα λοίσθια και οι γυναίκες αργά ή γρήγορα θα ξαναγίνουν γυναίκες πριγκήπισσες και όχι σκλάβες του υπερσυστήματος όπως τις κατέντησε ο ψεύδοφεμινισμός. Ο φεμινισμός όπως τον γνωρίσαμε έως τώρα, ήταν ακόμα ένα τρυκ του ορθόδοξου ιουδαιοχριστιανισμού. Ενώ αρχικά έκανε την δουλειά μας και ήταν επιτακτική ανάγκη η υποστήριξή του, πολύ σύντομα εξέπεσε όπως όλα τα κινήματα και φάνηκαν οι αληθινές προθέσεις. Τώρα χρειάζεται ένας νέος Φεμινισμός που επιφυλάσει για την γυναίκα ηγετικό - συντονιστικό και όχι στρατιωτικό ρόλο όπως συμβαίνει σήμερα. Περάσαμε από την γυναίκα - "σκλάβα" (γύναιο) στην γυναίκα - "στρατιώτη" (αντρογυναίκα) του υπερσυστήματος. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο επίπεδο της γυναίκας - Γυναίκας με Γ κεφαλαίο. Η "Πριγκήπισσα της καρδιάς" ακόμα κοιμάται. 'Ερχεται όμως η ώρα που θα αφυπνιστεί. Ο πολιτισμός περιμένει πολλά από εσάς. Φυσικά, μεγάλοι πληθυσμοί των γυναικών της Ανατολής, πρέπει να διανύσουν διπλή απόσταση, γιατί οι περισσότερες δεν έχουν περάσει καν στην δεύτερη πίστα που βρισκόμαστε εμείς στην Δύση, ώστε να προχωρήσουν μετά στην τρίτη πίστα, ενός μελλοντικού πολιτισμού πραγματικά ισορροπημένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top