Μπορεί ένας μισθωτός να ασφαλίζεται σε δύο διαφορετικούς εργοδότες;

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αχααα.. εχω ερωτηξις: επιτρεπεται σε καποιον μισθωτο (εκτος δημοσιων υπαλληλων) να απασχολειται σε δευτερη εργασια;;
(το εχω ξαναρωτησει και σε αλλο θεμα αλλα το ρωταω και εδω) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χμμμ.. δεν το ξέρω, αλλά θα κάνω καμιά έρευνα κι αν βρω κάτι, θα σου πω. Πιο πιθανό πάντως είναι να μη σου πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Χμμμ.. δεν το ξέρω, αλλά θα κάνω καμιά έρευνα κι αν βρω κάτι, θα σου πω. Πιο πιθανό πάντως είναι να μη σου πω. :P

δε λεω, εμπεριστατωμενη απαντηση.. εμποτισμενη με γνωση και σοφια χρονων.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως η ερώτηση σου είναι διατυπωμένη λάθος. Προφανώς επιτρέπεται κάποιος να εργάζεται σε δύο θέσεις, το θέμα σου είναι αν μπορεί να ασφαλίζεται από δύο εργοδότες..

Εντιτ: Ευούλι δες εδώ κι εδώ! Και μου χρωστάς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
evouli, εγώ δούλευα ως μισθωτή (και μου πλήρωνε το ΤΣΜΕΔΕ η εταιρία μου) και επίσης έκοβα μπλοκάκι για την δεύτερη δουλειά που είχα (ως ελ. επαγγελματίας). ΌΟΟΟλα αυτά τα κατέθεσα κανονικά στην εφορία και δεν με έχουν πάει μέσα -ακόμα:P. Αυτό που διαφοροποιήθηκε ήταν ότι δεν είχα αφαίρεση του ποσού της ασφάλισης (όπως αν το κατέθετα εγώ κάθε εξάμηνο ως ελ.επαγγελματίας) όπως κάνω τώρα. Βέβαια, εμένα κ στις 2 περιπτώσεις το ταμείο παρέμενε ΤΣΜΕΔΕ (+ τη μικρή εισφορά των μισθωτών στο ΙΚΑ). Τώρα αν μπορείς - και πως!- να είσαι μισθωτή σε 2 εργασίες αυτό ομολογουμένως δεν το ξέρω... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Πάντως η ερώτηση σου είναι διατυπωμένη λάθος. Προφανώς επιτρέπεται κάποιος να εργάζεται σε δύο θέσεις, το θέμα σου είναι αν μπορεί να ασφαλίζεται από δύο εργοδότες..

Εντιτ: Ευούλι δες εδώ κι εδώ! Και μου χρωστάς! :D

:bigarmhug
αν και αυτα τα διαβαζα χθες και με μπερδεψαν λιγο.. :P αλλος λεει ετσι, αλλος λεει αλλιως.. το μονο που με εκανε λιγο να χαρω ειναι οτι ακομα και αν με προσλαβουν σε 2η εργασια κανονικα, δεν θα το παρει κανεις χαμπαρι.. :P
αλλα λεω απ'την αλλη: αφου ουτως ή αλλως αυτα τα ενσημα δεν θα μπορουν να μετρησουν για τη συνταξη (μιας και ειμαι κοντα στο οριο ηλικιας συνταξης :P) γιατι να παω ασφαλισμενη και οχι ανασφαλιστη και να τα παιρνω μαυρα;;; :hmm:
ή μηπως ετσι ειναι πιο ευκολο να με πιασουν στα πρασα;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν σε πιάνουν με την καμία. Απλά ο εργοδότης δύσκολα θα δεχτεί να σου δίνει αυτά τα χρήματα στο χέρι και θα κοιτάξει πως θα στα φάει..Δεν τον συμφέρει όμως να σε δώσει, θα βρει κι εκείνος μπελά. Απλά αν μπει κάποιος έλεγχος θα πεις πως είσαι μια ξαδέρφη που ήρθε να δει το πισί γιατί έχει πρόβλημα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θα το ξαναπώ: στο ίδιο ταμείο, δε πά να σε ασφαλίζουν καμιά εκατοστή εργοδότες. Τελεία:P
ο εργοδότης που τα δίνει μαύρα, μπορεί να γλυτώνει μεν από τις εισφορές που πρέπει να δώσει για τους εργαζομένους του στο ασφαλιστικό ταμείο, αλλά το πρόστιμο, αν τυχόν ανακαλυφθεί, τζούζει και μάλιστα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αλλά το πρόστιμο, αν τυχόν ανακαλυφθεί, τζούζει και μάλιστα πολύ

να, αυτο ειναι που με κανει να λεω "σιγα μη με παρει κανεις με μαυρα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να, αυτο ειναι που με κανει να λεω "σιγα μη με παρει κανεις με μαυρα" :P
μπα μη το λες...σε μικρού μεγέθους επιχειρήσεις είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
μπα μη το λες...σε μικρού μεγέθους επιχειρήσεις είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση...

ναι αλλα τι θα μπορουσα να κανω για 3-4 ωρες σε μια μικρη επιχειρηση;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να σιάχνεις σουβλάκια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις: Αρ. Π:581/1979 και 186/1985 δηλωνεται ότι δεν μπορεί να απασχολείται ο εργαζόμενος πέραν του νομίμου ωραρίου ημερησίως και αν καταρτίσει κι άλλη σύμβση εργασίας τότε αυτή θεωρείται άκυρη. Παρόλα αυτά, από την μικρή εμπειρία μου στο εργατικό, έχουν υπάρξει αποφάσεις μονομελούς με διπλοασφαλίσεις στο ΙΚΑ που δεν είχαν απορριφθεί παρόλο που αντίκεινται στο εργατικό δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κοίτα να δεις τι μαθαίνουμε ρε... :/:
μπράβο βρε briki που μας ενημερώνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα ίδια έλεγε και στα λινκ που έδωσα βρε Κουέ! :mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα ίδια έλεγε και στα λινκ που έδωσα βρε Κουέ! :mad::P


ναι ε? :redface: δλδ τώρα καρφώθηκα ότι δεν πάτησα πάνω στα Link σου ε? :redface:

ε μα κι εσύ δε μπορούσες να γράψεις 5 γραμμούλες και έβαλες link? :redface:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
ναι ε? :redface: δλδ τώρα καρφώθηκα ότι δεν πάτησα πάνω στα Link σου ε? :redface:

ε μα κι εσύ δε μπορούσες να γράψεις 5 γραμμούλες και έβαλες link? :redface:

:P
Δεν πειράζει που δεν τα είδες. Το θέμα είναι πως εγώ θα γίνω δικηγοράρα! Χουχου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έτσι! έτσι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δεν πειράζει που δεν τα είδες. Το θέμα είναι πως εγώ θα γίνω δικηγοράρα! Χουχου! :P
"Κύριε πρόεδρε σύμφωνα με το λινκ τάδε....τι ποιο λινκ? κάντε κλικ καλέ.":P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top