Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ΑΝ!Βρουν μπουκαλι!
Οχι να εχουν προσβαση σε καβα με 5000000 διαφορετικα ειδη ποτων χαλαρα και χωρις να τους πει κανεις τιποτα.

Νομίζω πως αν βρίσκανε μπουκάλι όσο εύκολα βρίσκουν τα ελληνόπουλα, δεν θα φτάνανε στο σημείο να μπεκρουλιάζουν τόσο.

Γι'αυτο κι αν θυμαμαι καλα τα Ελληνοπουλα εισαι πρωτα στην Ευρωπη σε καταναλωση αλκοολ βαση ηλικιας (βαση μιροτερης ηλικιας μαλλον.)
Αν θυμαμαι καλα.

Εμένα αυτό δεν με πειράζει. Τι έγινε να δοκιμάσεις νωρίς αλκόολ; Ίσα-ίσα θα σου φύγει η περιέργεια. Εγώ δοκίμασα πολύ μικρή, είχα το πρώτο μου μεθύσι στο δημοτικό, αλλά όταν μπήκα στην εφηβεία δεν ήμουν ποτέ αυτή που ξέρναγε στις τουαλέτες. Και στην Ελλάδα τουλάχιστον οι περισσότεροι έφηβοι περιορίζονται στο να ξερνάνε στις τουαλέτες, εδώ όμως λιποθυμάνε στον δρόμο!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αν ειδες μιλαω για καταναλωση αλκοολ κι οχι δοκιμη.
Αλλα δεν μπορω να βρω που ειχα βρει τα στατιστικα...Κι αν θυμαμαι καλα πανω απο την Ελλαδα και γενικα πρωτη ηταν η Τσεχια...αλλα τεσπα.
Και το οτι μπορει καποιος να δοκιμασει αλκοολ μικρος κι υστερα να ξερει να περιοριζει τον εαυτο του στο να πινει οσο πρεπει "ισχυει" αλλα δεν ειναι καθολικο.
Τωρα το αν εβρισκαν μπουκαλι οσο ευκολα βρισκουν τα ελληνοπουλα...προφανως και βρισκουν για να λες οτι μπεκρουλιαζουν ΤΟΣΟ ευκολα.
Αλλα το θεμα εδω ειναι τα ελαφρα ναρκωτικα κι εχουμε ξεφυγει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Άμα πίνεις κάθε βράδι λίγο αλκοόλ δε θα γίνεις ψυχωσικός ούτε τρελός ούτε απομονωμένος.Μπορεί κάποια ναρκωτικά να είναι λιγότερα εθιστικά απ'το αλκοόλ,αλλά αυτό είναι ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ:δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο επικίνδυνα σε καμία περίπτωση.
Είδαμε και η Ολλανδία που επέτρεπε τη χρήση κάποιων ναρκωτικών τώρα σκέφτονται να τα απαγορεύσουν βλέποντας πολλούς να γίνονται ψυχωσικοί,εσωστρεφείς και αντικοινωνικοί...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η αποψη μου σε οπτικοακουστικό μεσο :

short short short version

full very wise (and funny) version
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κατά την δική μου άποψη δεν υπάρχουν μαλακά ναρκωτικά.Υπάρχουν ναρκωτικά και πρέπει να είναι απαγορευμένα σε συνδυασμό με μια σωστή ενημέρωση , που θα αρχίζει από τα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dazeos

Νεοφερμένος

Ο Dazeos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης της κάνναβης. Ο λόγος είναι απλός...τίποτα δεν έχει εξακριβωθεί σχετικά με τις έρευνες που έχουν γίνει για το αν και κατά πόσο μπορεί η χρήση της ουσίας να "κάψει" εγκεφαλικά κύτταρα. Τροχαία ατυχήματα υπό την επήρρεια της ουσίας δεν έχουν αναφερθεί σε αντίθεση με αυτά του αλκοόλ. Για όσους χρησιμοποιούν το επιχείρημα ότι αποτελεί προστάδιο για τη χρήση "σκληρότερων" ναρκωτικών...απλά θα πρέπει να ξέρουν πως στα κέντρα αποτοξίνωσης το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι αν έπινες αλκοόλ πριν προχωρήσεις παραπέρα και όχι αν έπινες γάρα. Το ότι πολλά άτομα ξεκίνησαν από το χόρτο φυσικά και ισχύει...άτομα όμως που είχαν τη προδιάθεση να συνεχίσουν. Καταρχάς να διευκρινήσω πως προσωπικά την ινδική κάνναβη δε τη θεωρώ ναρκωτικό...διότι δεν σε ναρκώνει (εξαίρεση αποτελεί η κατάχρηση). Και πληροφορίες για την κατηγορία της: https://www.geocities.com/SunsetStrip/Palladium/8237/grdrugs.html
Είμαι περιστασιακός χρήστης αν και νέος για να έχω τέτοια αυτοσυγκράτηση(??). Το γεγονός ότι δεν προκαλέι σωματική εξάρτηση αλλά ψυχολογική, δεν είναι αρκετό για να σας πείσει πως όποιος είναι εγκεφαλικά καλλιεργημένος μπορεί να έχει ένα μέτρο? Γνωρίζω άτομα που "καίγονται", κάποτε "καιγόμασταν" μαζί...όταν γνωρίζεις από κοντά όμως τη σαπίλα είναι εύκολο να απομυθοποιήσεις τα όσα πίστευες αρχικά, και αυτό για όσους θέλουν να δουν. Και για να προλάβω αυτούς που θα υποθέσουν τη κατάληξη ενός 17χρονου περιστασιακού χρήστη, έχω να τους πω πως πολλές φορές μου έχει δωθεί η δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι "σκληρότερο". Ποτέ μου δεν έχω διανοηθεί όμως να το κάνω...ίσα ίσα φροντίζω να απομακρύνω τα άτομα που είχαν-έχουν το θράσος να τους ακολουθήσω. Γιατί όταν δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου, περιθωριοποιημένος και από την κοινωνία αγωνίζεσαι να τραβήξεις όσα περισσότερα άτομα μπορείς στο πάτο που βρίσκεσαι. Έτσι αυτός που σπρώχνει την κάνναβη κατά 80% θα σπρώχνει και τη κοκό και τη ζαπρέ, διότι παράνομες είναι όλες. Δημιουργεί και μια τεχνιτή έλλειψη κάνναβης σε συννενόηση με άλλους όμοιους του και να πως από μπάφο που ξεκινά κανείς καταλήγει στην ηρωίνη. Σκεφτήτε όμως η αποποινικοποίση της ινδικης κάνναβης τι όλεθρο θα επέφερε στα παράνομα κυκλώματα διακίνησης :)...εν τέλη ποιούς θα προστάτευε? Το κράτος θέλει και την καταστολή (ώστε να μην έχεις πολιτική συνείδηση-δε σε ενδιαφέρουν πλέον αυτά- και να σου περνάνε ότι θέλουν). Να μη μακρολογώ...ήδη έγραψα έκθεση :D! Λοιπόν υπερ αλλά με ενημέρωση και όχι με προπαγανδισμό για την χρήση της ουσίας. Αυτά:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δηλαδή? να μοιράζονται φυλλάδια στο δρόμο για το πως και ποιός είναι ο ασφαλείς τρόπος να κάνει κάποιος χρήση κάνναβης?
Η κάνναβη λοιπόν είναι ναρκωτικό μπορεί να μην είναι όπως η ηρωίνη αλλά είναι ναρκωτικό.
Σε ντοκιμαντέρ στην ΕΤ1 ιατροί , μετά από μελέτες , ανέφεραν το πόσο αλλοιώνει η κάνναβη τα εγκεφαλικά κύτταρα των νέων μέχρι 25 , εάν θυμάμαι καλά , χρόνων.
Όσο για τον τρόπο και την συχνότητα της χρήσης της , ο καθένας φαντάζομαι έχει τελείως διαφορετικά όρια και αντοχές.
Το αλκοόλ είναι ναρκωτικό...μπορεί να μην είναι για όλους , αλλά για κάποιους είναι.Κάποιοι εθίζονται και νοσούν από αυτό..γιατί πρώτα απ όλα προκαλεί ψυχολογική εξάρτηση...όπως και η κάνναβη αλλά και όλα τα ναρκωτικά.Φυγή από την πραγματικότητα.........
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην αποποινικοποίηση των ουσιών αυτών , αλλά στην απουσία της παιδείας του κάθε σύγχρονου πολίτη.
Η αδυναμία στο να μπορούμε να δεχτούμε την πραγματικότητα μας και να αναλάβουμε ευθύνες.
Η άρνηση μας στην ωρίμανση.Η ανικανότητα στο πώς να μας αγαπάμε και να μας φροντίζουμε.
Για μένα είναι ανόητο να χωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλακά και σε σκληρά , αφού και τα δυο φέρνουν το ίδιο τέλμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η αδυναμία στο να μπορούμε να δεχτούμε την πραγματικότητα μας και να αναλάβουμε ευθύνες.
Η άρνηση μας στην ωρίμανση.Η ανικανότητα στο πώς να μας αγαπάμε και να μας φροντίζουμε.
Για μένα είναι ανόητο να χωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλακά και σε σκληρά , αφού και τα δυο φέρνουν το ίδιο τέλμα.

Ξέρεις πόσοι είναι στη στενή γιατί δεν είχαν καλό δικηγόρο επειδή έκαναν ένα τσιγάρο και πόσοι είναι έξω ενώ πουλοάνε ηρωίνη; Πολλοί, πάρα πολλοί. Δεν είναι ανόητο να τα χωρίζουμε όπως δεν είναι ανόητο να χωρίζεις το απλό τσιγάρο από το μπάφο. Νομικό είναι κυρίως το ζήτημα...

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην αποποινικοποίηση των ουσιών αυτών , αλλά στην απουσία της παιδείας του κάθε σύγχρονου πολίτη.
Η αδυναμία στο να μπορούμε να δεχτούμε την πραγματικότητα μας και να αναλάβουμε ευθύνες.

Ναι μεν χρειάζεται παιδεία αλλά το να ισοπεδώνουμε τα πάντα, φόβο προκαλεί στον κόσμο. Από τσιγάρο πεθαίνουν περισσότεροι καί είναι το ίδιο εξαρτησιογόνα. Κανείς δεν είπε να το επικροτούμε αλλά το κυνήγι τα αντίθετα αποτελέσματα φέρνει πάντα.

Μάλλον μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να ταιριάζουν πάντα με την πραγματικότητα για αυτό καταφεύγουν σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ουτε που μπορω να φανταστω να ξυπνα καποιος το πρωι....και να πηγαινει στο περιπτερο της γειτονιας του για να αγορασει ενα πακετο φουντα light
ατσιβανοτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Άμα πίνεις κάθε βράδι λίγο αλκοόλ δε θα γίνεις ψυχωσικός ούτε τρελός ούτε απομονωμένος.Μπορεί κάποια ναρκωτικά να είναι λιγότερα εθιστικά απ'το αλκοόλ,αλλά αυτό είναι ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ:δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο επικίνδυνα σε καμία περίπτωση.
Είδαμε και η Ολλανδία που επέτρεπε τη χρήση κάποιων ναρκωτικών τώρα σκέφτονται να τα απαγορεύσουν βλέποντας πολλούς να γίνονται ψυχωσικοί,εσωστρεφείς και αντικοινωνικοί...;)

Link;

Μάλλον μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να ταιριάζουν πάντα με την πραγματικότητα για αυτό καταφεύγουν σε αυτά.

Και εδώ έγκειται η ουσία του ζητήματος, γιατί οι άνθρωποι καταφεύγουν στις ουσίες. Η απάντηση έχει ψυχο-κοινωνικο-οικονομικές προεκτάσεις που κανένας υπεύθυνος σε θέση ισχύος δεν είναι πρόθυμος να απαντήσει και καταφεύγει σε αξιοθρήνητες κινήσεις του τύπου "ενημέρωση στα σχολεία" και "προγράμματα μεθαδόνης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ξέρεις πόσοι είναι στη στενή γιατί δεν είχαν καλό δικηγόρο επειδή έκαναν ένα τσιγάρο και πόσοι είναι έξω ενώ πουλοάνε ηρωίνη; Πολλοί, πάρα πολλοί. Δεν είναι ανόητο να τα χωρίζουμε όπως δεν είναι ανόητο να χωρίζεις το απλό τσιγάρο από το μπάφο. Νομικό είναι κυρίως το ζήτημα...
Μίλησα εγώ νομικά?Αναφέρθηκα στο πόσο άδικο μπορεί να είναι το νομικό μας σύστημα ή όχι?Αναφέρθηκα σε άλλα πράγματα.Μίλησα για ωρίμανση για ευθύνες για αποδοχή.Και μίλησα για κάτι που λέγετε τέλμα......που αυτό εάν το έχει δει κάποιος να συμβαίνει δίπλα του σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι αποτέλεσμα μαλακού ή σκληρού ναρκωτικού αλλά κάποιου ναρκωτικού.
Όταν κάποιος άνθρωπος έχει καταστρέψει την ζωή του και τον εαυτό του πιθανότατα δεν έχει σημασία το ναρκωτικό , το μέσο , αλλά η πηγή η πορεία και το τέλος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AMELIA

Νεοφερμένος

Η AMELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νομίζω πως έτσι ή αλλιώς η ουσία δεν αλλάζει... Ας νομιμοποιηθούν τα ελαφρά ναρκωτικά να μην μπαίνουν και τόσα χρήματα στις τσέπες των κρατικών φορέων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μίλησα εγώ νομικά?Αναφέρθηκα στο πόσο άδικο μπορεί να είναι το νομικό μας σύστημα ή όχι?Αναφέρθηκα σε άλλα πράγματα.Μίλησα για ωρίμανση για ευθύνες για αποδοχή.Και μίλησα για κάτι που λέγετε τέλμα......που αυτό εάν το έχει δει κάποιος να συμβαίνει δίπλα του σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι αποτέλεσμα μαλακού ή σκληρού ναρκωτικού αλλά κάποιου ναρκωτικού.
Όταν κάποιος άνθρωπος έχει καταστρέψει την ζωή του και τον εαυτό του πιθανότατα δεν έχει σημασία το ναρκωτικό , το μέσο , αλλά η πηγή η πορεία και το τέλος .

Διαφωνούμε γιατί το προσεγγίζεις περισσότερο φιλοσοφικά ενώ εγώ περισσότερο πολιτικά. Ναι συμφωνώ ότι είναι ένα τέλμα αλλά δεν πρέπει να τους καταδικάζουμε. Δεν αναφέρομαι σε σένα για το τελευταίο αλλά γενικότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Κατά είμαι γενικά.
Βεβαια μια αποψη είναι οτι θα μετριαστεί αν είναι ελευθερο, αλλά πάλι είμαι κατά.
Ευχαριστω που με ακούσατε......
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Κατά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Διαφωνούμε γιατί το προσεγγίζεις περισσότερο φιλοσοφικά ενώ εγώ περισσότερο πολιτικά. Ναι συμφωνώ ότι είναι ένα τέλμα αλλά δεν πρέπει να τους καταδικάζουμε. Δεν αναφέρομαι σε σένα για το τελευταίο αλλά γενικότερα
Δεν καταδικάζω κανέναν....απλά καταθέτω ποια είναι η σημαντικότερη πηγή και άμυνα του προβλήματος που μπορούμε να έχουμε εμείς προσωπικά.Γιατί για μένα τα ναρκωτικά δεν είναι η αρχή ...η ρίζα εάν θες , αλλά το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εξάλλου περισσότερες πιθανότητες να πέσει στην ηρωίνη έχει κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει ποτέ ναρκωτικά πριν στη ζωή του ή αυτός που για κάποια χρόνια δοκίμασε χάπια, μαύρο και απλά δεν την βρίσκει άλλο με αυτά?…σκεφτείτε και το εξής …ο δεύτερος είναι ήδη μέσα στα κόλπα και ξέρει και που να βρει τη σκόνη ..
και σίγουρα από μπάφο έχει κάποιος περισσότερες πιθανότητες να επεκταθεί και περαιτέρω...
στο κάτω κάτω της γραφής κάνε μαύρο και κάτσε δούλεψε μετά να δούμε πόσο θα αποδώσεις …όχι εσύ γενικά το λέω… δεν είναι και τόσο ακίνδυνο μην τρελαθούμε.. καίει τον εγκέφαλο ρε παιδιά και εθίζει…
Πόσοι και πόσοι ξεκίνησαν χαλαρά και πλέον δεν μπορούν να λειτουργήσουν αν δεν πιούν πρώτα?
Απο εκει και περα ο λογος που προσωπικα δεν ειμαι υπερ της νομιμοποιησης τους ειναι το γεγονος οτι παρα πολλοι που πιθανοτατα να θελουν να το δοκιμασουν ή γενικοτερα που να ειναι επιρεπεις σε νεες "δοκιμες", με το να ξερουν οτι δεν θα μπορουν να τα βρουν ελευθερα και στα περιπτερα, δεν θα τα δοκιμασουν ποτε.
Με λιγα λογια τους αποθαρυνει το γεγονος οτι πρεπει να "ψαχτουν" (αληθεια με τι ατομα?) και το οτι προκειται να δοκιμασουν κατι που απαγορευεται απο τον νομο.

Λοιπόν, ήδη πριν 20 χρόνια μαύρο μπορούσες να βρεις οπουδήποτε από φίλους στα φοιτητικά σου χρόνια χωρίς να έχεις την αίσθηση κανενός παρε/δώσε με τον "υπόκοσμο". Έχω μια αίσθηση ότι τώρα οι ηλικίες αυτές έχουν κατέβει τουλάχιστον στο λύκειο. Άρα δεν θεωρώ αποτρεπτικό παράγοντα την παρανομία.
Επίσης θυμάμαι ότι όντας ζώον δεν ήξερα την μυρωδιά και ο φίλος μου που δούλευε νύχτα σε περιβάλλοντα τίγκα στο μαύρο μπορούσε να μυρίσει σε ποια μπαράκια καπνίζανε οι θαμώνες και ερχότανε η μυρωδιά στο δρόμο.... δεν μιλάμε για καταγώγια αλλά για κανονικά μπαράκια. (Ένα περίεργο πράγμα.... οι αστυνομικοί μάλλον δεν θα αναγνωρίζαν την μυρωδιά!). Ούτε εκείνος ούτε εγώ ήπιαμε ποτέ έστω και "κοινωνικά" (κι ύστερα μιλάμε για παρανομία!) Αλλά ξέρω και πολλά άτομα που κάποτε ήπιανε ή πίνανε περιστασιακά και δεν πίνουνε πια.
Νομίζω ότι το μαύρο από αυτό που βλέπω γύρω μου είναι σαν το αλκοόλ, υπάρχει όλη η γκάμα χρηστών από τον κοινωνικό πότη μέχρι τον αλκοολικό και ότι η αντιμετώπιση του θα έπρεπε να είναι παρόμοια.
Ξέρω όμως οτι όπως και να έχει το πράγμα δεν λυπάμαι κανέναν, μα κανέναν που πληρώνει συνέπειες από τέτοια λάθη. Προσωπικά, και επειδή πιστεύω οτι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσα να δεχτώ να μου πει κάποιος είναι η φράση : "είδες τώρα; στα έλεγα εγώ..."
Θέλεις να καπνίζεις φίλε μου; οκ
Θέλεις να πάρεις ναρκωτικά; οκ
Δικές σου η επιλογές, δικές σου και οι συνέπειες.
Μου φαίνεται λοιπόν υπερβολή να βρεθεί στη φυλακή ένας πιτσιρικάς που έκανε μια μαμακία στην ηλικία που είναι για να κάνεις λάθη και να μαθαίνεις... και να στιγματιστεί όλη του η ζωή ή να γνωρίσει τον "υπόκοσμο" που δεν χρειάστηκε να γνωρίσει για να κάνει μια τζούρα. Με αυτήν την έννοια οι ποινικές συνέπειες θα ήθελα να ήταν διαφορετικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αξίζει προσοχής:

Δήλωση Ελλήνων Γιατρών για τη νομιμοποίηση της Κάνναβης και την αποποινικοποίηση της χρήσης των απαγορευμένων ουσιών

Οι υπογράφοντες γιατροί* θεωρούμε ότι η εξακολούθηση της ποινικοποίησης της κάνναβης είναι απολύτως αβάσιμη από επιστημονική άποψη και επικίνδυνη από κοινωνική άποψη.
Όλες οι επιστημονικές έρευνες και οι Εκθέσεις των κυβερνητικών και επιστημονικών επιτροπών που συστήθηκαν στα τελευταία εκατό χρόνια για τη μελέτη της, καταλήγουν στο κοινό συμπέρασμα ότι η κάνναβη:

1) Δεν προκαλεί τοξικομανία
2) Δεν έχει αρνητικές βιολογικές επιπτώσεις (σε κάθε περίπτωση, τα αποτελέσματα της είναι υποδεέστερα αυτών που προκαλεί η χρήση του αλκοόλ και του καπνού).
3) Δεν αποτελεί προστάδιο για τη χρήση ηρωίνης.
4) Δεν αποτελεί παράγοντα εγκληματικότητας.
5) Είναι πολύτιμο θεραπευτικό μέσο (για τον έλεγχο της ενδοφθάλμιας υπέρτασης λόγω γλαυκώματος, την αντιμετώπιση των παρενεργειών της χημειο-θεραπείας, την επιληψία, το άσθμα, την κατάθλιψη, την ανορεξία, κ.α.)

Η επισκόπηση της ιστορίας της απαγόρευσης καθιστά προφανές το συμπέρασμα ότι η δίωξη της κάνναβης (η οποία, σύμφωνα με το Εθνικό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας των ΗΠΑ, "είναι το πιο ασφαλές από τα φάρμακα πλατιάς χρήσης, από πλευράς τοξικότητας") οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην εξουσιαστική απαίτηση να εξυπηρετηθούν κοινωνικές και πολιτικές σκοπιμότητες που συνδέονται με τη χειραγώγηση ορισμένων κοινωνικών στρωμάτων και την υπεράσπιση των οικονομικών συμφερόντων ορισμένων βιομηχανικών αυτοκρατοριών (πετροχημικά, φάρμακα, αλκοόλ, καπνός, κ.α.) που καταστρέφουν ανενδοίαστα το περιβάλλον και περιορίζουν τις προοπτικές επιβίωσης της ζωής στον πλανήτη.

Το ατομικό και συλλογικό κόστος της δίωξης των χρηστών της κάνναβης (που μοναδικό τους "έγκλημα" είναι ότι καταναλώνουν μια ατοξική ευφορική ουσία και ως εκ τούτου δεν μπορεί να θεωρηθούν υπόλογοι ούτε καν για πράξη αυτοπροσβολής) έχει υπερβεί τα όρια αντοχής της κοινωνίας.

Σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, όπου οι περιστασιακοί και συστηματκοί χρήστες αυτού του υφορικού υπολογίζονται στο 10% του πληθυσμού, η συντήρηση της απαγόρευσης της ατοξικής κάνναβης και η -εξ'αυτής- παραμονή της στην ίδια παράνομη αγορά όπου διακινείται η νοθευμένη ηρωίνη, έχει ανυπολόγιστες και πολλές φορές τραγικές συνέπειες για τους χρήστες και τις οικογένειές τους.

Ως γιατροί και πολίτες, απαιτούμε την αποποινικοποίηση της χρήσης, της κατοχής και της προμήθειας της κάνναβης για προσωπική χρήση, πράγμα που αποτελεί σημαντικό μέτρο για τη μείωση της εγκληματικότητας, την αποδυνάμωση του οργανωμένου εγκλήματος, την περιστολή της εξάπλωσης τη ηρωίνης, την αποσυμφόρηση των φυλακών, την ενίσχυση του θεραπευτικού οπλοστασίου της ιατρικής και την υπεράσπιση των ατομικών δικαιωμάτων και ελευθεριών.

*Το κείμενο συνοδεύτηκε από τα ονόματα 100 Ελλήνων γιατρών όλων των ειδικοτήτων και δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες Ελευθεροτυπία (16/12/1993) και The Independent on Sunday (28/12/1997)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δηλαδή? να μοιράζονται φυλλάδια στο δρόμο για το πως και ποιός είναι ο ασφαλείς τρόπος να κάνει κάποιος χρήση κάνναβης?

Στην άρση της ποτοαπαγόρευσης είδες να αφισοκολλούν ή να μοιράζουν φυλλάδες εγκράτειας για τη χρήση του μπέρμπον και της άμπσολουτ;
Δεν είναι επιχείρημα αυτό.
Ή θα αναγάγουμε σε επίπεδο σημαντικότητας (στατιστικά ή μη) περισσότερο ό,τι καπνίζεται και λιγότερο ό,τι πίνεται;

Άσε που στην ουσία δε νοείται σύγκριση ανόμοιων ουσιών αφού και οι επιδράσεις είναι ανόμοιες (επενεργούν σε διαφορετικά όργανα και συστήματα)

Η κάνναβη λοιπόν είναι ναρκωτικό μπορεί να μην είναι όπως η ηρωίνη αλλά είναι ναρκωτικό.

Μύθος 1ος: Η Κάνναβη "προκαλεί" Τοξικομανία

Οι θιασώτες της ταύτισης της κάνναβης με ναρκωτική ουσία διαψεύδονται συνεχώς από την ιστορική πείρα και τη σύγχρονη επιστημονική έρευνα.
Θεωρείται σήμερα αναμάσημα ψευδολογήματος (αν όχι βλακείας) ότι η κάνναβη "προκαλεί τοξικομανία" (πράγμα που σημαίνει σωματική εξάρτηση).

Για να αποφύγει κανείς την κουραστική περιπλάνηση στην ογκώδη διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία που διαψεύδει κατηγορηματικά αυτό το "εφεύρημα", μπορεί να το αντιπαρέλθει διαβάζοντας μερικές μονάχα διαπιστώσεις Ελλήνων ερευνητών που ασχολήθηκαν επι πολύ με το θέμα:
α) Καθηγητής της Ιατροδικαστικής (Γ.Αγιουτάντης):"Αντίθετα απ'ό,τι συμβαίνει με τα Οπιούχα, η παρατεταμένη χρήση του χασίς δεν παρουσιάζει σωματικό σύνδρομο από χρόνια δηλητηρίαση".
β) Καθηγητής της Φαρμακολογίας (Δ.Βαρώνος): "Ανθεκτικότητα και σωματική εξάρτηση φαίνεται ότι δεν αναπτύσσονται από τη χρήση της ινδικής κάνναβης (χασίς, μαριχουάνα)".
γ) Καθηγητής της Ιατροδικαστικής (Α.Κουτσελίνης): "Γεγονός παραμένει ότι η μαριχουάνα δεν είναι "ναρκωτικό" ως τα κλασσικώς παραδεδεγμένα..Δεν είναι διεγερτικό, καταπραϋντικό, ηρεμιστικό, ναρκωτικό ή ψευδαισθησιογόνο..Η λέξη "ευφορικό" το προσεγγίζει περισσότερο..Δεν οδηγεί αναμφισβητήτως σε εθισμό (addiction)".
δ) Καθηγητής της Φαρμακολογίας (Γ.Λογαράς): "Ο οργανισμός δεν φαίνεται να εθίζεται εις αυτό (χασίς), διότι η ουσία αυτού δεν χρειάζεται να αυξηθεί. Ούτε σωματική εξάρτηση παρατηρείται οία επί των τοξικομανιογόνων φαρμάκων, ήτοι δεν παρατηρείται σύνδρομο στερήσεως".
ε) Καθηγητής της Φαρμακολογίας (Μ.Μαρσέλος): "Η μακροχρόνια λήψη κανναβινοειδών δεν έχει συσχετισθεί με την εγκατάσταση σωματικής εξάρτησης".
ζ) Οι αρχίατροι του ελληνικού στρατού Α.Δαβαρούκας και Γ.Σουρέτης: "Το χασίς δεν δημιουργεί εθισμό...δεν αναπτύσσει σωματική εξάρτηση" (καλά αυτό άμα θέλουμε το πιστεύουμε...μπουαχαχα :rofl:)


Σε ντοκιμαντέρ στην ΕΤ1 ιατροί , μετά από μελέτες , ανέφεραν το πόσο αλλοιώνει η κάνναβη τα εγκεφαλικά κύτταρα των νέων μέχρι 25 , εάν θυμάμαι καλά , χρόνων.

Μύθος 2ος: Η Κάνναβη "προκαλεί" Εγκεφαλική Ατροφία

Αφορμή για την καλλιέργεια αυτής της τραγελαφικής φήμης ήταν μία εργασία του A.Campbell και των συνεργατών του που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Lancet, τον Νοέμ. του 1971, σύμφωνα με την οποία τα "εγκεφαλογραφήματα 10 τακτικών καταναλωτών μεγάλων ποσοτήτων μαριχουάνας απέδειξαν την ύπαρξη εγκεφαλικής ατροφίας".

Και με πυρήνα αυτό το δημοσίευμα, αναπτύχθηκε μια εντυπωσιακή παραφιλολογία, παρά το γεγονός ότι η εργασία του Campbell δέχθηκε σκληρές κριτικές και απορρίφθηκε από την επιστημονική κοινότητα ως αναξιόπιστη και "ανευ σημασίας". Όπως γράφει ο καθηγητής Lester Grinspoon "και τα 10 άτομα (τακτικοί χρήστες κάνναβης) που επέλεξε ο Campbell ήταν ψυχιατρικοί ασθενείς, και δεν έγινε καμιά συγκριτική μελέτη ανάμεσα σ'αυτούς και σε άλλους ψυχιατρικούς ασθενείς που δεν χρησιμοποιούσαν κάνναβη.

Τουλάχιστον ένας (ίσως και δύο) απ'αυτούς ήταν επιληπτικοί, αρκετοί υπέφεραν από κακώσεις στον εγκέφαλο, ένας ήταν διανοητικά καθυστερημένος και πέντε περίπου είχαν διαγνωστεί ως σχιζοφρενικοί!!!!!!!!!!! Όλοι είχαν κάνει χρήση LSD, οι περισσότεροι είχαν χρησιμοποιήσει αμφεταμίνες και λίγοι έκαναν μεγάλη χρηση οπιοειδών, βαρβιτουρικών και ηρεμιστικών. Δεν πάρθηκε υπόψη ο πιθανός ρόλος του αλκοόλ, που ως γνωστόν είναι νευροτοξικό (δηλ. προκαλεί εγκεφαλικές βλάβες).

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να υπάρξουν μελλοντικά ελεγχόμενες έρευνες για την κάνναβη και τις εγκεφαλικές βλάβες, αλλά υπάρχουν μηδαμινοί λόγοι να αναμένει κανείς ότι θα μπορούσε να ανακαλυφθεί οποιαδήποτε σχέση (μεταξύ κάνναβης και εγκεφαλικών βλαβών).

Σαφώς επικριτική απέναντι στην εργασία του Campbell είναι και η στάση του καθηγητή Jerome Jaffe, που διαβεβαιώνει κατηγορηματικά ότι: "Έγιναν έρευνες αλλά σε καμία περίπτωση δεν βρέθηκε ο τύπος της ατροφίας του εγκεφάλου που είχε ανακοινωθεί αρχικά" κι ότι " δεν έχουν διαπιστωθεί κάποιες μόνιμες εγκεφαλικές ανωμαλίες".

Κι όχι μόνο δεν βρέθηκε η παραμικρη ένδειξη ατροφίας του εγκεφάλου, αλλά επιπλέον κι ότι πολλές μελέτες μεγάλης κλίμακας σε Αμερικανούς φοιτητές "δεν βρήκαν καμιά ένδειξη ότι οι τακτικοί χρήστες της κάνναβης έχουν λιγότερες ακαδημαϊκές επιτυχίες από τους μη χρήστες".

...γιατί πρώτα απ όλα προκαλεί ψυχολογική εξάρτηση...όπως και η κάνναβη αλλά και όλα τα ναρκωτικά.

Μύθος 3ος: Η Κάνναβη "προκαλεί" Χασισική Ψύχωση

Η υπόθεση της "χασισικής ψύχωσης" που υποστηρίχθηκε το 1957 από τον Μαροκινό ψυχίατρο Benabud, αποδείχθηκε αβάσιμη όταν, ύστερα από προσεκτική μελέτη, "αποδείχθηκε ότι δεν επρόκειτο για μόνιμες ψυχώσεις αλλά για "παροδικές" τοξινώσεις που οφείλονταν σε τεράστιες δόσεις χασίς, 20-30 πίπες kif, και σε μερικές περιπτώσεις προκαλούνταν ή επιδεινώνονταν από τον υποσιτισμό ή τις μολύνσεις".

Η υπόθεση αυτη απορρίφθηκε επίσης: 1) Από τις εκθέσεις της επιτροπής των ΗΠΑ και του Καναδά, 2) από τις μελέτες που έγιναν στην Τζαμάϊκα, Κόστα Ρίκα και στην Ελλάδα, 3) Από το σύνολο σχεδόν των επιστημόνων που τη διερεύνησαν.

Όπως παρατηρεί ο Giancarlo Arnao, "πολλοί απ'αυτούς τους επιστήμονες (Fort, Grinspoon, Murphy κ.α.) κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η χρήση της κάνναβης όχι μόνο δεν προκαλεί ψύχωση αλλ' ότι, αντίθετα, ειναι πιθανόν να καλύπτει και να επανορθώνει ορισμένες παθολογικές ψυχικές καταστάσεις και να αμβλύνει τα πιο εμφανή συμπτώματα σε ορισμένα άτομα".

Όσο για την ψυχολογική εξάρτηση που ανέφερες, negative:

Καμία ψυχοτρόπος ουσία δεν στερείται παντελώς παρενεργειών. Όλες είναι ηδονιστικές (και υπο αυτή την έννοια η κάνναβη εθίζει όσο και ο αυνανισμός), ενεργοποιούν το ντοπαμινεργικό σύστημα και μπορούν να προκαλέσουν μεγαλύτερη ή μικρότερη ψυχική εξάρτηση. Εντούτοις, η κάνναβη, με βάση την επικινδυνότητα της, βρίσκεται στο πάτο της ταξινόμησης.


Φυγή από την πραγματικότητα.........

Τέτοια που είναι πολλές φορές, η φυγή με pot, αποτελεί μια εναλλακτική λύση του σιάτσου και του μασάζ με σοκολάτα (αχχχ :redface:)

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην αποποινικοποίηση των ουσιών αυτών , αλλά στην απουσία της παιδείας του κάθε σύγχρονου πολίτη.

You've got that half right.:)
Αν αποποινικοποιηθεί, ίσως να μειωθεί η original επικοινωνία μεταξύ των χασικλήδων και η σχέση τους θα γίνει καθαρά σχέση "πιώματος". Αυτό το κακό βλέπω μόνο στην αποποινικοποίηση. Ότι το "μαύρο" θα γίνει μόδα στην πιο αισχρή μορφή της.
Θα μαστουρώνει η κοινωνία γιατί είναι "in".
Το ζητούμενο, πάντως είναι να μην το παίζουμε μαστουρωμένοι, αλλά να βγαίνει και κάτι απ'αυτό.

Η αδυναμία στο να μπορούμε να δεχτούμε την πραγματικότητα μας και να αναλάβουμε ευθύνες.

Δεν είναι πάντα αδυναμία αντιμετώπσης της πραγματικότητας, όταν κάποιος πίνει το ρογά.:P
Απλώς γουστάρει το feeling. Αποκλείεται;

Η άρνηση μας στην ωρίμανση.Η ανικανότητα στο πώς να μας αγαπάμε και να μας φροντίζουμε.

Υπερβολές.
Όποιος δεν "πίνει" είναι ώριμος κι όποιος "πίνει" είναι ακόμη άγουρος στο νου;
Ο χασικλής που πίνει για να απολαύσει με μια ιεροτελεστία (τασάκι δίπλα του, νερό, γλυκό για μετά κ.α.) με σκοπό ένα δημιουργικό φτιάξιμο, να δει μια ενδιαφέρουσα ταινία, να διαβάσει κάποιο καλό βιβλίο ή να απολαύσει ένα καλό σέξ (:redface:), αλλά ακόμη και ο πειραματισμός με μια τέτοια ουσία γιατί εκλαμβάνονται ως ανικανότητα στην αυτοαγάπη και την φροντίδα του εαυτού μας; Μόλις τώρα τη φροντίδα δεν περιέγραψα; :hmm:

Αγάπη είναι να κάνεις και όλα αυτά χωρίς να "την ακούσεις". Σύμφωνοι.
Αλλά αν ο άλλος τη βρίσκει κιόλας να σκάει που και που κανά μπάφο, γιατί είναι bad self attitude ; Όπως εσύ ανάβεις συμβατικό τσιγαράκι, έτσι κι εκείνος ανάβει τσιγαριλίκι και παρατηρεί τον κόσμο μέσα απο τα δικά του μάτια, τα κόκκινα...


Για μένα είναι ανόητο να χωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλακά και σε σκληρά , αφού και τα δυο φέρνουν το ίδιο τέλμα.

Δηλαδή τα οπιοειδή, τα κοκαϊνικά, τα αμφεταμινικά, τη κάνναβη, τις βενζοδιαζεπίνες, το αλκοόλ, το LSD, το subutex, το ecstasy, τα διαλυτικά τα θεωρείς ίδιας επικινδυνότητας αφού το τέλμα που σε περιμένει έπειτα από τη χρήση τους είναι ίδιο για όλα;

τέλμα = ?


υγ. Δεν πίνω, δεν καπνίζω αλλά δεν θα επικρίνω και μια πρακτική επειδή μου χαλάει ...την γεύση! :redface:

υγ. Θα επανέλθω, with more myths.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Από προσωπική πείρα λοιπόν φίλε Δεσμώτη..από αυτά που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου έφτασα στο σημείο να μην διαχωρίζω τα ναρκωτικά σε μαλακά και σκληρά.
Δεν έχω δει κανέναν να πίνει μόνο φούντα....τις περισσότερες φορές το συνδυάζει με κάτι άλλο.
Πηγαίνοντας λοιπόν σε ένα μπαρ βλέπεις ανθρώπους να πίνουν αλκοόλ.Κάποιοι από αυτούς είναι και θα είναι σε όλη την διάρκεια της ζωής τούς κοινωνικοί πότες....κάποιοι άλλοι όμως θα γίνουν αλκοολικοί.Θα εθιστούν για κάποιους λόγους που δεν νομίζω ότι έχει δοθεί απάντηση.
Γιατί κάποιοι περνούν αυτό το όριο , αυτή την γραμμή.
Το αλκοόλ είναι ένα μαλακό ναρκωτικό?Ο αλκοολισμός είναι μια μαλακιά αρρώστια?
Για μένα όχι , ο αλκοολισμός είναι αρρώστια προοδευτική και θανατηφόρα.
Το αλκοόλ μπορεί να μην σε εθίζει από το πρώτο ποτήρι αλλά μπορεί να σε κάνει εξαρτημένο.
Παρόλα αυτά το αλκοόλ διανέμετε ελεύθερα.
Αν θυμάμαι λοιπόν καλά από μαρτυρίες......η χρήση κάνναβης από εξαρτημένους προκαλεί ψευδαισθήσεις που πολλές φορές μοιάζουν με εφιάλτες.
Για μένα δεν είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι η χρήση κάνναβις από άτομα που δεν έχουν ενηλικιωθεί (που ο οργανισμός τούς δεν έχει αναπτυχθεί) δεν είναι τόσο αθώα.
Όπως επίσης δεν είναι δυσκολο να δεις διαφορές σε ανθρώπους που τούτη η χρήση έχει γίνει καθημερινότητα τούς.
Μπορεί λοιπόν να εθιστεί κάποιος από την κάνναβη την υπερκατανάλωση φαγητού από το τσιγάρο από το sex αλλά και από τον αυνανισμό όπως λες , γιατί προτιμά τον αυνανισμό από το να κάνει έρωτα και σχέση με κάποιον άλλον άνθρωπο.
Για αυτό λοιπόν μίλησα για συναισθηματική ανωριμότητα ή εάν θες για αδυναμία διαχείρισης συναισθήματος .
Ο καθένας λοιπόν μπορεί να κοκκινίσει τα μάτια του όσο θέλει , να τα κάνει και κόκκινο καδμίου άμα το επιθυμεί...και γω να με γεμίσω με καπνό όσο θέλω αλλά ας πάψουμε να διαχωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλάκα και σκληρά για να τουμπεκιάσουμε τις τυχόν ενοχές μας.


υ.γ. Τέλμα = ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο για να έρθει αντιμέτωπος με το δικό του τέλμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Από προσωπική πείρα λοιπόν φίλε Δεσμώτη..από αυτά που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου έφτασα στο σημείο να μην διαχωρίζω τα ναρκωτικά σε μαλακά και σκληρά.
Δεν έχω δει κανέναν να πίνει μόνο φούντα....τις περισσότερες φορές το συνδυάζει με κάτι άλλο.
Εγώ πάλι έχω δει δεκάδες.........
Μπορεί λοιπόν να εθιστεί κάποιος από την κάνναβη την υπερκατανάλωση φαγητού από το τσιγάρο από το sex αλλά και από τον αυνανισμό όπως λες , γιατί προτιμά τον αυνανισμό από το να κάνει έρωτα και σχέση με κάποιον άλλον άνθρωπο.
Για αυτό λοιπόν μίλησα για συναισθηματική ανωριμότητα ή εάν θες για αδυναμία διαχείρισης συναισθήματος .
Ο καθένας λοιπόν μπορεί να κοκκινίσει τα μάτια του όσο θέλει , να τα κάνει και κόκκινο καδμίου άμα το επιθυμεί...και γω να με γεμίσω με καπνό όσο θέλω αλλά ας πάψουμε να διαχωρίζουμε τα ναρκωτικά σε μαλάκα και σκληρά για να τουμπεκιάσουμε τις τυχόν ενοχές μας
Τότε ας απαγορεύσουμε τα πάντα........ Ο ψυχαναγκασμός διαλύει προσωπικότητες και οικογένειες ακόμα κι όταν αφορά την καθαριότητα του σπιτιού ή τον φόβο των μικροβίων...
Το "μαλακά / σκληρά" έχει να κάνει με την κατάσταση που φέρνει το ναρκωτικό τον οργανισμό και την προσπάθεια που χρειάζεται ο χρήστης για να το κόψει. Πόσους κοινωνικούς χρήστες ηρωϊνης ξέρεις? Πόσους κοκάκηδες που το έκοψαν? Πόσους πότες χασίς που χτυπάνε κάποιον για την δόση τους? Σκέψου πρακτικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top