Να κρατικοποιηθούν οι ελληνικές τράπεζες;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ, στην Αγγλία, στη Γερμανία και σε άλλες χώρες του «βαθύ Καπιταλισμού», κρατικοποιούν τράπεζες. Πριν από λίγα χρόνια, στις ίδιες χώρες, αυτό θα το ζητούσαν μόνον κάποιοι «ξεχασμένοι Κομμουνιστές», άιντε ίσως και κάποιοι «συνοδοιπόροι» τους…
Στη χώρα μας, που σαν αγορά σηκώνει κανονικά μόλις 2 ½ τράπεζες, ο εσμός των Τραπεζιτών, που τη μαστίζουν, δημιουργήθηκε χάρη των «πανωτοκίων» και των υπόλοιπων «καταχρηστικών προμηθειών»( δεδικασμένων ήδη), κατά την περίοδο της Μεταπολίτευσης. Υπάρχουν δηλαδή, πέραν των οικονομικών και πολιτικών αιτιών, και λόγοι ηθικής –νομικής τάξης, για να κρατικοποιηθούν οι ελληνικές τράπεζες. Προσωπικά, θα επικροτούσα μία τέτοια κίνηση. Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μπα, είναι ήδη ανεξέλεγκτοι, και αν βάλουν και πλάτες το κρατικό ταμείο, θα γίνουν αναίσχυντοι.


Δεν τους χρειάζεται κρατικοποίηση, κατεδάφιση τους πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν κρίνω από την Εθνική Τράπεζα στην οποία έχει μεγάλο ποσοστό το κράτος, θα απαντήσω ένα ΟΧΙ πιο δυνατά και από αυτό του Μεταξά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Στην εθνική τράπεζα το μεγάλο ποσοστό το εχει η εκκλησία.

Μα για στάσου, και στο κράτος το μεγάλο ποσοστό το έχει η εκκλησία.

Ούτως ή άλλως υγιές κράτος δεν είμαστε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...?_?



...Είμαστε υγιής εκκλησία πάντωζ.



Υγ. να κρατικοποιηθεί και η εδάδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και κομμουνισμό πάντως. Το θέμα αφορά καθαρά και μονο τη στήριξη τραπεζών που ενδέχεται να κινδυνέψουν με πτώχευση.

Η γερμανική κυβέρνηση ενέκρινε, την Τετάρτη, νομοσχέδιο με το οποίο θα μπορεί να εθνικοποιήσει τράπεζες που αντιμετωπίζουν προβλήματα, ώστε να στηρίξει το χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας.

in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
...?_?
Υγ. να κρατικοποιηθεί και η εδάδ.

Kανένα επιδοματάκι ρε παιδιάααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και κομμουνισμό πάντως.
Αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς, τόσο πολύ μάλιστα
που με βάζει σε σκέψεις :worry:



Eδιτ: Πάντως είναι να γελάς.
Οι τράπεζες, με τα λεφτά που οι μισθωτοί τους εμπιστεύονται, κάνουν επιχειρηματικά ανοίγματα υψηλού κινδύνου, και όταν τα πράγματα πάνε στραβά, οι κυβερνήσεις σπεύδουν να καλύψουν τις απώλειες - όχι να εγγυηθούν τις καταθέσεις - με τα χρήματα των μισθωτών πάλι!

Υγ. Ε αυτό πάντως,
κομμουνισμός δεν είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Να κρατικοποιηθούν τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Να κρατικοποιηθούν τα πάντα.






Αααα, δεν αφήνω κανέναν να κρατικοποιήσει τα καινούρια μου παπούτσια, .&- :mad:





Υγ. Πλάκα στην πλάκα,
η απουσία ουσιαστικού κρατικού ελέγχου οδήγησε τα πράγματα εδώ,
οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για αστοχία του καπιταλισμού.
Εκτός αν δεχτούμε πως η διαφθορά πάει χέρι με χέρι με την ανάπτυξη,
οπότε κανένα σύστημα δεν είναι προτιμώτερο των υπολοίπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
κρατικοποιηση τραπεζων;μιλαμε για τη ελλαδα ετσι;και μιλαμε και για 2009 ,ε;

φυσικα και να κρατικοποιηθουν!ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα καλυτερο!ενδεχομενως κατα αυτον τον τροπο να καταφερουμε να αφανισουμε και τον πλανητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Nα ανασταίναμε και τον Στάλιν, ίσως;
τι σχέση έχει ο Στάλιν με την κρατικοποίηση των υπηρεσιών που αφορούν τον πολίτη? :confused:



Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και κομμουνισμό πάντως. Το θέμα αφορά καθαρά και μονο τη στήριξη τραπεζών που ενδέχεται να κινδυνέψουν με πτώχευση.
εγώ πειράζει που εύχομαι να πτωχεύσει η τράπεζα που της χρωστάω? :redface:
δεν πα να καούν λέω εγώ....

Αν γίνουν κρατικές, δεν θα τα τρώνε οι επιχειρηματίες αλλά οι βουλευτές
δε βλέπω μεγάλη διαφορά στην τσέπη μου από κάτι τέτοιο

Εντώ είναι ελλάντα καρντιά μου κι όχι Γερμανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
τι σχέση έχει ο Στάλιν με την κρατικοποίηση των υπηρεσιών που αφορούν τον πολίτη? :confused:

Δεν νομίζω να τοποθετήθηκα σε τέτοια δήλωση! Εκτός κι αν πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται...
Υπηρεσία, θεωρείται μια δραστηριότητα που εξυπηρετεί κάποιον ή ένα σκοπό κατά βάση ανιδιοτελώς, άρα δεν μπορεί παρά να είναι κρατική και μάλιστα κοινοφελής!
Σε αντίθετη περίπτωση, οι νόμοι της αγοράς καθορίζουν και η κρατική παρέμβαση περισεύει και περιπλέκει
Η κρατικοποίηση των πάντων όμως, ανακαλεί συνειρμούς, εκτός κι αν πάλι, δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγώ πειράζει που εύχομαι να πτωχεύσει η τράπεζα που της χρωστάω? :redface:


Πριν πτωχεύσει, θα σου κατασχέσει το σπίτι με συνοπτικές διαδικασίες :P



Αν γίνουν κρατικές, δεν θα τα τρώνε οι επιχειρηματίες αλλά οι βουλευτές

Όπως και να έχει, ο ένας δεν ζει χωρίς τον άλλο,
οπότε δεν τα τρώει μόνος του :P






ενδεχομενως κατα αυτον τον τροπο να καταφερουμε να αφανισουμε και τον πλανητη!


Eχμ, αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν νομίζω να τοποθετήθηκα σε τέτοια δήλωση! Εκτός κι αν πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται...


εχμ... οι τράπεζες δεν είναι υπηρεσίες που αφορούν τον πολίτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αναστασία μου, ελπίζω να έγινα σαφέστερος στην παραπάνω δήλωση μου, μετά την επεξεργασία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν νομίζω να τοποθετήθηκα σε τέτοια δήλωση! Εκτός κι αν πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται...
Υπηρεσία, θεωρείται μια δραστηριότητα που εξυπηρετεί κάποιον ή ένα σκοπό κατά βάση ανιδιοτελώς, άρα δεν μπορεί παρά να είναι κρατική και μάλιστα κοινοφελής!
Σε αντίθετη περίπτωση, οι νόμοι της αγοράς καθορίζουν και η κρατική παρέμβαση περισεύει και περιπλέκει
Η κρατικοποίηση των πάντων όμως, ανακαλεί συνειρμούς, εκτός κι αν πάλι, δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!


Και η ΔΕΗ υπηρεσία είναι καθώς και η ΕΥΔΑΠ, και δεν είναι καθόλου ανιδιοτελής!
Εχουν κέρδη και ζημίες όπως κάθε επιχείρηση. Είναι όμως (προς το παρόν) κρατικές.
Υπό αυτή την ένοια λοιπόν, κι η Τράπεζα, είναι υπηρεσία που αφορά τον πολίτη.

Η κρατικοποίηση των πάντων ανακαλεί συνειρμούς μεν, ο σχολιασμός τους όμως είναι οφφ τοπικ μιας που εδώ μιλάμε για τράπεζες μόνο
Ενα σχόλιο του τύπου "να κρατικοποιηθούν τα πάντα" έχει θέση όταν ρωτάμε για κρατικοποίηση τραπεζών
Ενα σχόλιο όμως που αφορά "διαφωνία για την κομματική μνήμη που ανασύρει η τοποθέτηση αυτού που έκανε σχόλιο" δεν νομίζω ότι έχει θέση

Και αν το παμε και πιο φιλοσοφικά, εκτός θέματος πάντα, η κρατικοποίηση των πάντων, εκτός απ τον Στάλιν, ανασύρει και μνήμες μιας ΕΣΣΔ, ενός Γκορμπατσόφ, ενός Λένιν, ενός Μαρξ, ενός κοινονικοπολιτικού συστήματος και άλλων πολλών... Δεν καταλαβαίνω και πάλι την συσχέτηση με τον Στάλιν στην παρούσα συζήτηση και εκεί έγκειται η αρχική μου απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Και η ΔΕΗ υπηρεσία είναι καθώς και η ΕΥΔΑΠ, και δεν είναι καθόλου ανιδιοτελής!
Η ΔΕΗ είναι επιχείρηση βεβαίως και μάλιστα παροχής ηλεκρικού ρεύματος και η ΕΥΔΑΠ αντίστοιχα, νερού! Θεωρούνται μη κερδοσκοπικές με ότι σημαίνει αυτό, κοινωφελέις δηλαδή!
Για το τι γίνεται στην πράξη, δεν θα λογοδοτήσω εγώ βέβαια και δεν ενισχύει παρά την θέση μου, το αν ο ρόλος τους κατάντησε σχεδόν ληστρικός!

Εχουν κέρδη και ζημίες όπως κάθε επιχείρηση. Είναι όμως (προς το παρόν) κρατικές.
Υπό αυτή την ένοια λοιπόν, κι η Τράπεζα, είναι υπηρεσία που αφορά τον πολίτη.

Υπό αυτή την έννοια τα πάντα και οι πάντες αφορούν τον πολίτη....δεν διαφωνησα!

Η κρατικοποίηση των πάντων ανακαλεί συνειρμούς μεν, ο σχολιασμός τους όμως είναι οφφ τοπικ μιας που εδώ μιλάμε για τράπεζες μόνο
Αυτό ακριβώς! Σχολίασα οφ τόπικ ένα σχόλιο εξ αρχής οφ τόπικ! Για τράπεζες μιλάμε και όχι για....ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Δεν καταλαβαίνω και πάλι την συσχέτηση με τον Στάλιν στην παρούσα συζήτηση και εκεί έγκειται η αρχική μου απορία

Χωρίς πολλά λόγια, "η κρατικοποίηση ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ" και η "ανάσταση του στάλιν" συσχετίζονται, κατά την δική μου πάντα εκδοχή με το κάτι κοινό που έχουν, τον παραλογισμό!

Κι αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πως θα κάνω πολλαπλή παράθεση, γι αυτό "επαιξα" με τα χρώματα...

Να είσαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μήπως ο γέρος Καραμανλής που έκανε κρατικοποιήσεις ήταν σταλινικός και μας το΄κρυβε ο μπαγάσας;:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top