• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
αν το καλοσκευτεις, ολα μια ψευδαισθηση ειναι :D

κλασσικουρα, αλλαξε ατακα.:P
αυτη ηταν της γενιας μου και δεν πειθει πια.
ακουμε και ραπ πως δεν ακουμε, τι μας περασες ντεμοντε?:P

κοιτα να το κοψεις συντομα, γιατι αν ξεπερασεις τη φαση του γουσταρειν και πλακας, καηκες.

(για να γινω συγκεκριμενη, μολις βρεθεις με ενα μπαφο στο χερι μονος σου μερικα βραδια χωρις την παρεα, αναρωτησου αν θα συνεχισεις.)

φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Λοιπόν.. Ειμαι 18 χρονων και πινω χασις καθε μερα απο τα 12..(δεν κανω πλακα) Προβλημα δεν μου φενετε να εχω, οδειγαω WR k αμαξι πολυ πιο καλα οταν εχω πιει τσιγαρο !! Με αλλα ναρκοτικα δεν ασχολουμε καθολου, ειμαι απο θεσσαλονικη και εχω παρα παρα πολους φιλους σε καθε περιοχι που ολοι τιν πινουν .! Ακομα και ο πατερας μου τιν πινει απο μικρος , οσες φορες βγενω με την γκομενα μου για καφε η για ποτο ειμαι κομματια γιατι ετσι διασκεδαζω αφανταστα! Οτι και να γινει δεν θελω να το κοψω επειδη μου εχει γινει τροπος ζωης, με το φου μεγαλωνω και εχω να σας πω οτι απο το χορτο δεν βαριεσε..,μονο οταν καπνιζεις μπουρουχες π.χ. αλβανικο., σε κατεβαζει ψιχολογικα και σε κανει να μην εχεις ορεξι για πολλα..! Εγω καπνιζω μονο καθαρο πραμα που με ανεβαζει και με κανει να θελω να μιλαω να γελαω και γενικα νιοθο οτι ξαναγενιεμαι..!!Πολοι φιλοι μου τραγουδανε Ραπ.., οταν πινουν τσιγαρο βγαζουν και γαμω τους στοιχους μπορει να φενετε απιστευτο αλλα αμα πας στην Αμερικη θα δεις οτι ολοι οι διασιμοι σταρς πινουν καθε μερα...! Ο γιατρος μου εχει πει οτι κανει καλΟ να πινεις ενα τσιγαρο το μηνα αμα εισαι καπνιστις..! Εγω προσοπικα ξερω πως αμα καπνιζεις καθαρο μπαφο δεν θα παθεις ζημια..! Εδω π.χ. το πιο πολυ μπαφο το δινουν οι γυφτοι που το ποτιζουν με αμονια για να ζυγιζι πιο πολι και γινετε πιο καλο .. πιο καλο γινετε.. αλλα στιν υγεια σε κανει πολυ κακο...!..!..!.... Τελος παντων παω να πιω κανα τσιγαρο..........!




[...]
εισαι πολυ μικρος ακομα για να μπορεις να κρινεις αν ο μπαφος ειναι καλος!!
απεχθανομαι τα ατομα που πινουν οσο τιποτε αλλο!!!!!!:mad:

τους θεωρω τελειωμενους, με χαμηλη αυτοπεποιθηση,και ωρες ωρες ευχομαι να τους σταματουν οιμπατσοι στον δρομο και να τους μπαγλαρωνουν...

αν το γουσταρεις και θελεις να το κανεις το κανεις για την παρτη σου κ οχι για να δειχτεις!!!!
οποτε δεν το λες...
το κανεις στο σπιτι σου...
και σιγουρα σεβεσαι το ατομο που εχεις διπλα σου και δεν το κανεις ρομπα οταν βγαινετε εξω!!!

κριμα.....
ελπιζω καποτε να καταλαβεις...
αρκει να μην ειναι αργα, γιατι οι παρενεργειες αργουν να εμφανιστουν...

φιλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
με εκπλησει το ποσο ρηχη ειναι αυτη η σκεψη...τι ακριβος κανει το γελιο "αληθηνο"?

ιποτε μην αρχισουμε με χαρακτηρισμους. και να μην σε επλησσει η σκεψη μου. ναι υπαρχει γελιο ψευτικο και αληθινο οπως και χαμογελο. και υπαρχει και η ψευδαισθηση της χαρας και του περναω καλα.
:mad:φυσικά , αλλά γιατί περιμένεις να το γνωρίζει ένα νήπιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Kάνω χόρτο τα τελευταία 2 χρόνια,θεωρούμε χρήστης οκ συμφωνώ.Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι δεν προκαλεί εξάρτηση.Έχει τύχει για μια εβδομάδα να κάνω και 5 τσιγάρα αλλά και διάστημα που δεν το έβαλα στο στόμα μου για 2 μήνες.Συνεπώς δεν είμαι εξαρτημένος,κάνω ότι θέλω και όποτε το θέλω γιατί όλα είναι στο μυαλό.Είμαι κατά των χημικών ναρκωτικών αν και έχω δοκιμάσει και μια φορά κόκα αλλά ως εκεί,οτιδήποτε δεν είναι φυσικό είναι κατάντια.Δεν προτρέπω φυσικά κανέναν να το δοκιμάσει και είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης του χασίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είμαι κατά των χημικών ναρκωτικών αν και έχω δοκιμάσει και μια φορά κόκα αλλά ως εκεί,οτιδήποτε δεν είναι φυσικό είναι κατάντια.

what a load of crap...

ετσι λεγε το στον εαυτο σου και θα το πιστεψεις καποια στιγμη.

"χημικα ναρκωτικα" η κοκαινη ειναι αλκαλοιδες του φυτου της κοκας οσο και η τετραυδροκαναβινολη του φυτου της καναβης συνεπως ξεκολα με τις βλακειες που σου μαθανε, οσο σκατα ειναι το ενα αλλο τοσο και το αλλο, καθε πιτσιρικος που καπνισε φουντα στο πρωτο ετος νομιζει οτι ανακαλυψε την αληθεια μη χεσω.

αρκει να μην ειναι αργα, γιατι οι παρενεργειες αργουν να εμφανιστουν...

ποιες παρενεργειες μωρε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ποιες παρενεργειες μωρε?


δηλαδη θεωρεις πως δεν υπαρχουν παρενεργειες?

αν το πιστευεις για μενα εισαι λαθος!!εχω ζωντανα παραδειγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
:clapup:
ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν θες διάβασε βιβλία που λένε την ιστορία του χασίς και πως το χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν οι διάφοροι λαοί και πως το κάνουν σήμερα και ίσως καταλάβεις.Συνεπώς και συ ξεκόλλα από αυτά που σου μάθανε για το πόσο σκατά είναι και πόσο όχι και μην είσαι κάθετος,σε όλα υπάρχει και η άλλη γνώμη.Σεβάσου την λοιπόν και δεν ξεκινάνε τη φούντα μόνο στο 1ο έτος τα πιτσιρίκια.Είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....Δεν προτρέπω φυσικά κανέναν να το δοκιμάσει ....

Φίλε μου, ξεχνάς πολύ γρήγορα :

Αν θες διάβασε βιβλία που λένε την ιστορία του χασίς και πως το χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν οι διάφοροι λαοί και πως το κάνουν σήμερα και ίσως καταλάβεις.Συνεπώς και συ ξεκόλλα από αυτά που σου μάθανε για το πόσο σκατά είναι και πόσο όχι και μην είσαι κάθετος,σε όλα υπάρχει και η άλλη γνώμη.Σεβάσου την λοιπόν και δεν ξεκινάνε τη φούντα μόνο στο 1ο έτος τα πιτσιρίκια.Είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη...

Ελπίζω πως και συ , θα "ξεκολλήσεις"! Εκτός κι αν, "ψαρεύεις σε θολά νερά"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Οσοι ειναι εξω απ τον χορο... πολλα τραγουδια λενε! :/:

Αποψη στο θεμα εχουμε ολοι, γνωση εχουμε αρκετοι, αλλα εμπειρια δεν εχουμε πολλοι.
Οποτε ισως σε θεματα εμπειριας (χρηση, εξαρτηση, παρενεργειες) να πρεπει να ειμαστε πιο ανοιχτομυαλοι και οχι τοσο καθετοι.
Αφορουν την πραξη και οχι τη θεωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οσοι ειναι εξω απ τον χορο... πολλα τραγουδια λενε! :/:...
Αφορουν την πραξη και οχι τη θεωρια.

Έχεις δει ποτέ χορό, φιλενάδα, χωρίς τραγούδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Οχι δεν εχω δει, τραγουδουν οι μεσα στον χορο και μερικοι απ'εξω παραφωνουν. Μεθυσμενοι θα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οχι δεν εχω δει, τραγουδουν οι μεσα στον χορο και μερικοι απ'εξω παραφωνουν. Μεθυσμενοι θα ειναι...

Πόσες φορές ..."τα φαινόμενα απατούν", καλή μου! (Τέλος πάντων...μη νομίσεις πως σε "κοντράρω"!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν νομισα οτι με κοντραρεις! ;)
Παω να χτυπαω παλαμακια, θα ερθεις? :D

edit: Pls αν δεν το καταλαβεις μην το παρεξηγησεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν νομισα οτι με κοντραρεις! ;)
Παω να χτυπαω παλαμακια, θα ερθεις? :D

edit: Pls αν δεν το καταλαβεις μην το παρεξηγησεις! :P

:D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElenaK.

Νεοφερμένος

Η ElenaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βλεπω πως κρατάει χρονια αυτο το topic! Ισως γιατι η χρηση ουσιων ειναι πια στην ζωή ΟΛΩΝ μας με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Θα ηθελα να καταθεσω κ εγω την προσωπικη μου εμπειρια. Είμαι ατομο με ανωτερο μορφωτικό επίπεδο κ θεωρουσα μεχρι πριν μερικους μηνες οτι η χρηση χασις θα επρεπε να απενοχοποιηθει. Μαλιστα με παθος υποστηριζα οτι η ποινικοποιηση του κρυβει πολιτικα παιχνιδια. Υποστηριζα οτι ΔΕΝ βλαπτει κ οτι για καποιους ανθρωπους προσφερει θετικη εμπειρια. Προσωπικα, οι μονες εμπειριες μου ηταν στην εφηβεια αλλά οχι τοσο εντονες για να με κανει να κολλησω. Οποτε απο τα 18 κ μετα δεν το αγγιξα ξανα.
Αλλαξα ομως θεση και ειμαι πλεον πεπεισμενη, οτι η η μονη κοινωνική συνομωσία που εξελλισεται είναι αυτή της εξαπατησης της μάζας υπερ της χρησης του χασις.
Ισως αυτο να συμβαινει επειδη η χρηση εχει συνδιαστει με "διανοουμενους" χωρους που κοινουν τα media.Δεν ξερω.
Η γνωμη μου αλλαξε για τον εξης λογο: Ο ανθρωπος που ειχα σχεση (την οποια τερματισα) πριν 1 μηνα, ηταν καθημερινος χρηστης χασις. Επινε οσο ηταν σπιτι. Δεν επινε εαν ειχε καποια επαγγελματικη υποχρεωση. ΠΟλλες φορες επινε από το πρωι, μεχρι τα ξημερωματα. Εγω ειχα αντιληφθει περιπου τα 2- 6 τσιγαρα την ημερα. Και παντα επινε μονος.
Αρχισα να το "βλέπω" αλλιως οταν στον 1 χρονο της συγκατοικησης μας διαπιστωσα την μανια του. Το προβλημα δεν ηταν εκει μονο. Συνειδητοποιησα μια παραξενη συμπεριφορα: Μη προθυμια στο να κανουμε πραγματα που καναμε παλαιοτερα: (ταξιδια, διασκεδαση κ.α.), κυκλοθυμικη συμπεριφορα, να ξεχναει, να συμβαινουν πραγματα στη ζωη μας και στη συνεχεια να προσπαθει με πολυ αληθοφανη τροπο να με πεισει οτι δεν ειχαν γινει ποτε, ειχε συνέχεια ξεσπασματα θυμουακομα και ακραια βιαια ξεσπασματα, χωρις σοβαρες αιτιες που πολλες φορες κραταγαν πολλες συνεχομενες μερες. Ειχε γινει αδιαφορος στο σεξ, αδιαφορος στο να αναλλαβει πρωτοβουλιες και ευθυνες στη κοινη μας ζωη κ.α. Επισης ειχε συχνα, κρισεις πανικου: αισθανοταν ξαφνικα οτι πεθαινει, οτι δεν μπορει να αναπνευσει οτι ολα σκοτηνιαζουν. Ειχε πολλες φορες την αισθηση οτι θα σταματουσε η καρδια του γι αυτο και πολυ συχνα ετρεχε στα νοσοκομεια για εξετασεις.
Αρχισα να το ψαχνω. Μιλησα με ειδικους, ψυχολογους, ψυχιατρους, ατομα απο το ΚΕΘΕΑ, πρωην χρηστες, και ολοι υποστηριξαν μεσα απο την εμπειρια και την βιβλιογραφια, οτι ο ανθρωπος ήταν "αλλου".
Προσπαθησα να τον πεισω να αντιμετωπισουμε μαζι το θεμα αλλα ηταν ανενδοτος. Ο χωρισμος ηταν μονοδρομος.
ΠΟλλα μπορω να πω και να σχολιασω , ακομα κ να συμμεριστω απο αυτην την εμπειρια.
Τα σχόλιά σας παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Βλεπω πως κρατάει χρονια αυτο το topic! Ισως γιατι η χρηση ουσιων ειναι πια στην ζωή ΟΛΩΝ μας με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Θα ηθελα να καταθεσω κ εγω την προσωπικη μου εμπειρια. Είμαι ατομο με ανωτερο μορφωτικό επίπεδο κ θεωρουσα μεχρι πριν μερικους μηνες οτι η χρηση χασις θα επρεπε να απενοχοποιηθει. Μαλιστα με παθος υποστηριζα οτι η ποινικοποιηση του κρυβει πολιτικα παιχνιδια. Υποστηριζα οτι ΔΕΝ βλαπτει κ οτι για καποιους ανθρωπους προσφερει θετικη εμπειρια. Προσωπικα, οι μονες εμπειριες μου ηταν στην εφηβεια αλλά οχι τοσο εντονες για να με κανει να κολλησω. Οποτε απο τα 18 κ μετα δεν το αγγιξα ξανα.
Αλλαξα ομως θεση και ειμαι πλεον πεπεισμενη, οτι η η μονη κοινωνική συνομωσία που εξελλισεται είναι αυτή της εξαπατησης της μάζας υπερ της χρησης του χασις.
Ισως αυτο να συμβαινει επειδη η χρηση εχει συνδιαστει με "διανοουμενους" χωρους που κοινουν τα media.Δεν ξερω.
Η γνωμη μου αλλαξε για τον εξης λογο: Ο ανθρωπος που ειχα σχεση (την οποια τερματισα) πριν 1 μηνα, ηταν καθημερινος χρηστης χασις. Επινε οσο ηταν σπιτι. Δεν επινε εαν ειχε καποια επαγγελματικη υποχρεωση. ΠΟλλες φορες επινε από το πρωι, μεχρι τα ξημερωματα. Εγω ειχα αντιληφθει περιπου τα 2- 6 τσιγαρα την ημερα. Και παντα επινε μονος.
Αρχισα να το "βλέπω" αλλιως οταν στον 1 χρονο της συγκατοικησης μας διαπιστωσα την μανια του. Το προβλημα δεν ηταν εκει μονο. Συνειδητοποιησα μια παραξενη συμπεριφορα: Μη προθυμια στο να κανουμε πραγματα που καναμε παλαιοτερα: (ταξιδια, διασκεδαση κ.α.), κυκλοθυμικη συμπεριφορα, να ξεχναει, να συμβαινουν πραγματα στη ζωη μας και στη συνεχεια να προσπαθει με πολυ αληθοφανη τροπο να με πεισει οτι δεν ειχαν γινει ποτε, ειχε συνέχεια ξεσπασματα θυμουακομα και ακραια βιαια ξεσπασματα, χωρις σοβαρες αιτιες που πολλες φορες κραταγαν πολλες συνεχομενες μερες. Ειχε γινει αδιαφορος στο σεξ, αδιαφορος στο να αναλλαβει πρωτοβουλιες και ευθυνες στη κοινη μας ζωη κ.α. Επισης ειχε συχνα, κρισεις πανικου: αισθανοταν ξαφνικα οτι πεθαινει, οτι δεν μπορει να αναπνευσει οτι ολα σκοτηνιαζουν. Ειχε πολλες φορες την αισθηση οτι θα σταματουσε η καρδια του γι αυτο και πολυ συχνα ετρεχε στα νοσοκομεια για εξετασεις.
Αρχισα να το ψαχνω. Μιλησα με ειδικους, ψυχολογους, ψυχιατρους, ατομα απο το ΚΕΘΕΑ, πρωην χρηστες, και ολοι υποστηριξαν μεσα απο την εμπειρια και την βιβλιογραφια, οτι ο ανθρωπος ήταν "αλλου".
Προσπαθησα να τον πεισω να αντιμετωπισουμε μαζι το θεμα αλλα ηταν ανενδοτος. Ο χωρισμος ηταν μονοδρομος.
ΠΟλλα μπορω να πω και να σχολιασω , ακομα κ να συμμεριστω απο αυτην την εμπειρια.
Τα σχόλιά σας παρακαλώ.

Στο θεμα αυτο δεν υπαρχει μονο ασπρο-μαυρο..Οπως και σε πολλα αλλα θεματα οι χρηστες χωριζονται σε πολλες κατηγοριες..

Υπαρχουν αυτοι που κανουν ενα τσιγαρο την εβδομαδα και υπαρχουν και αυτοι που κανουν απο την ωρα που θα ξυπνησουν μεχρι ενα τελευταιο πριν κοιμηθουν..

Απο τις εμπειριες μου το μεγαλυτερο ποσοστο τον ατομων που γνωριζω και κανανε χρηση,για μια περιοδο της ζωης τους ηταν σε αυτην που αποκαλω εγω "καμμενη φαση"..Δλδ απο το πρωι,μεχρι και το βραδυ..Ολοι τους σε καποια φαση το βαρεθηκαν και η το εκοψαν τελειως η περασαν στη φαση του μια στις τοσες..Συνηθως η καμμενη φαση ηταν σε φοιτητικα χρονια,λογω του γεγονοτος οτι ειναι δυσκολο να εισαι σε αυτη τη φαση και να ανταπεξερχεσαι με μια φουλ ταιμ δουλεια..

Αλλα και απο ολα τα ατομα που γνωρισα στην καμμενη τους φαση υπαρχουν χιλιες δυο αντιδρασεις..Υπηρχαν τα ατομα σαν τον πρωην σου που καταντουσαν ψυχωτικοι με αυτο το πραγμα και λιωνανε ολη μερα σπιτι (οι περισσοτεροι ηταν σε αυτην την κατηγορια) και υπηρχαν και ατομα που ξεχειλιζαν απο ενεργεια,κοινωνικη ζωη και χομπι..

Το θεμα με το χασις ειναι ουτε να το δαιμονοποιουμε (οπως και να το κανουμε δεν στην ιδια κατηγορια με τα σκληρα ναρκωτικα) αλλα ουτε και να λεμε οτι ειναι σαν να μασας τσιχλα..(ακυρο το παραδειγμα,αλλα δεν μου ηρθε κατι καλο..:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElenaK.

Νεοφερμένος

Η ElenaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το καταλαβαινω αυτο που λες για την κατηγοριοποιηση. Σιγουρα ετσι ειναι. Δεν μπορει να καιγοντια ολοι οσοι κανουν 1 τσιγαρο στο τοσο για διασκεδαση, για την παρεα για πλακα.
Το ατομο που πειριγραφω, ηταν στην καμμενη φαση τουλαχιστον και τα 5,5 χρονια που ειχαμε σχεση. Και επειδη σε γενικες γραμμες ειναι ενας πολυ δραστηριος κ εντονος ανθρωπος, δεν του φαινοταν. Το ειδα οτα συγκατοικησαμε.. ή μπορει να "επεσε" στην απραξια επειδή απλώς μεγαλωσε στην ηλικια και κουραστηκε.
Απο την επαγγελματικη του επιδοση δεν ειναι ευκολο να διακρινει καποιος το καψιμο. Βγηκε στην επικοινωνια του με τον πιο στενο ανθρωπο που ειχε διπλα του, σε ότι δηλαδη,ΔΕΝ φαινοταν προς τους εξω.
Ετσι το μονο που διαφωνω ειναι σε αυτο που λες οτι βελτιωσε την συμπεριφορα εδωσε ενεργεια κτλπ... Καπου αλλού θα χτυπησε το "καψιμο".
Δεν παιζει για εμενα να εισαι "ενας ολοκληρωμενος και πλήρης" ανθρωπος με τη βοηθεια καποιας ουσιας.
Μεσα στη νιρβανα σου, θα χασεις πραγματικες εικονες, και εμπειριες απο τη ζωη κ τους αλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αρχισα να το "βλέπω" αλλιως οταν στον 1 χρονο της συγκατοικησης μας διαπιστωσα την μανια του. Το προβλημα δεν ηταν εκει μονο. Συνειδητοποιησα μια παραξενη συμπεριφορα: Μη προθυμια στο να κανουμε πραγματα που καναμε παλαιοτερα: (ταξιδια, διασκεδαση κ.α.), κυκλοθυμικη συμπεριφορα, να ξεχναει, να συμβαινουν πραγματα στη ζωη μας και στη συνεχεια να προσπαθει με πολυ αληθοφανη τροπο να με πεισει οτι δεν ειχαν γινει ποτε, ειχε συνέχεια ξεσπασματα θυμουακομα και ακραια βιαια ξεσπασματα, χωρις σοβαρες αιτιες που πολλες φορες κραταγαν πολλες συνεχομενες μερες. Ειχε γινει αδιαφορος στο σεξ, αδιαφορος στο να αναλλαβει πρωτοβουλιες και ευθυνες στη κοινη μας ζωη κ.α. Επισης ειχε συχνα, κρισεις πανικου: αισθανοταν ξαφνικα οτι πεθαινει, οτι δεν μπορει να αναπνευσει οτι ολα σκοτηνιαζουν. Ειχε πολλες φορες την αισθηση οτι θα σταματουσε η καρδια του γι αυτο και πολυ συχνα ετρεχε στα νοσοκομεια για εξετασεις.
Αρχισα να το ψαχνω. Μιλησα με ειδικους, ψυχολογους, ψυχιατρους, ατομα απο το ΚΕΘΕΑ, πρωην χρηστες, και ολοι υποστηριξαν μεσα απο την εμπειρια και την βιβλιογραφια, οτι ο ανθρωπος ήταν "αλλου".
Προσπαθησα να τον πεισω να αντιμετωπισουμε μαζι το θεμα αλλα ηταν ανενδοτος. Ο χωρισμος ηταν μονοδρομος.
ΠΟλλα μπορω να πω και να σχολιασω , ακομα κ να συμμεριστω απο αυτην την εμπειρια.
Τα σχόλιά σας παρακαλώ.

Λες οτι ηταν καμμενος και τα 5,5 χρονια αλλα τα προβληματα που αναφερεις βγηκαν με τη συγκατοικηση..Σιγουρα με τη συγκατοικηση βλεπεις πολλα στοιχεια στον αλλον που δεν τα εβλεπες..Αλλα η ξαφνικη απροθυμια για ταξιδια,τα ξεσπασματα, η κυκλοθυμια του και η αδιαφορια του δεν θα φαινοντουσαν και πιο πριν?

Σε ρωταω επειδη αναρωτιεμαι αν ολα αυτα τα συμπτωματα ηταν συμπτωματα της χρησης ή της συγκατοικησης..Μπορει πχ να φρικαρε απο τη συγκατοικηση..Μπορει να κουραστηκε μεσα στη σχεση και να βγαιναν ολα αυτα..

Παντως απο τα συμπτωματα που μου λες το πιο χαρακτηριστικο που εχω προσεξει σε πολλα απο τα ατομα οταν ηταν στην καμμενη τους φαση ειναι η αδιαφορια..Και ναι μεν αυτοι αν δεν εχουν και πολλες ευθυνες παιρνανε καλα χωρις αγχος,αλλα πολλες φορες εχω δει να πληγωνουν τους ανθρωοπους που αγαπανε λογω αυτης της αδιαφοριας..Απλα συνηθως αυτην την αδιαφορια την συναντουσα σε καποιον απο τη στιγμη που αρχιζε την καμμενη φαση..Με τη δικια σου ιστορια μου φαινεται περιεργο το καψιμο να ειναι υπευθυνο για ολα αυτα μετα απο 4,5 χρονια που δεν τα ειχε βγαλει προς τα εξω..

Ετσι το μονο που διαφωνω ειναι σε αυτο που λες οτι βελτιωσε την συμπεριφορα εδωσε ενεργεια κτλπ... Καπου αλλού θα χτυπησε το "καψιμο".
Δεν παιζει για εμενα να εισαι "ενας ολοκληρωμενος και πλήρης" ανθρωπος με τη βοηθεια καποιας ουσιας.
Μεσα στη νιρβανα σου, θα χασεις πραγματικες εικονες, και εμπειριες απο τη ζωη κ τους αλλους
Δεν ειπα οτι δινει ενεργεια κλπ παντα..Σε λιγους το εχω συναντησει αυτο..Ειπα απλα οτι και την περιοδο καψιματος ο καθενας την βιωνει διαφορετικα..Αλλως λιωνοντας και μη κανοντας τιποτα και αλλος ζωντας δραστηρια..

Παντως η φαση στα ατομα που γνωριζει ειχε διαρκεια απο μερικους μηνες μεχρι και 3 χρονια..Ολοι τους επανηλθαν κανονικα οταν σε καποια φαση το βαρεθηκαν (αλλο ενα συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι καποιος βγαινει απο αυτη τη φαση οταν το αποφασισει ο ιδιος..Οτι συμβουλες και αν παιρνει δεν βγαινει πιο πριν)..Τωρα αν εχει μεινει καψιμο στα εγκεφαλικα τους κυταρα και βγει αργοτερα,αυτο δεν το ξερω..

Τελως ακομα μια παραμετρος ειναι το τι χασις κανει ο καθενας..Αλλο να κανει καποιος σκανκ,αλλα ενα χασισι που εχει ποτιστει με εντομοκτονα και αλλο καθαρο..

Θα συμφωνησω παντως μαζι σου οτι δεν ειναι ωραιο να ζει καποιος ολοκληρα χρονια με μια ουσια μονιμα στον οργανισμο του..Ειτε αυτο λεγεται χασις,ειτε σκληρα ναρκωτικα,ειτε αλκοολ.. Σε αυτα θα συμφωνησω με τους αρχαιους περι το παν μετρον αριστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top