Σπίτι μου, σπιτάκι μου

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ποιοί από σας έχετε πάρει στεγαστικό δάνειο ? Δώστε και καμια πληροφορία αν θέλετε για τη συμφωνια που κανατε και με ποιά τράπεζα . 'Ετσι όπως πήγανε τα ενοίκια , συμφέρει περισσοτερο το δανειο να σου μεινει και το σπιτι δικο σου .. χμμμ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΩΠΑ. εδώ είμαστε. αφήστε κάτω τα μολύβια.

πριν από κανά εξάμηνο συνέφερε η λογική "τι να τα δίνω νοίκι, τι να τα δίνω δόση στο στεγαστικό". Τώρα ξεχάστε το αυτό.
Ήδη ανέβηκε το επιτόκιο της ευρωπαϊκής τράπεζας και αναμένεται και νέα αυξηση αρχές φθινοπώρου. Μάλιστα μέχρι το 2008 θα έχει φτάσει το 5% περίπου (τώρα είναι στο 2,κάτι%). Τουτέστιν, με το καλημέρα η δόση του δανείου αυξάνεται κατακόρυφα, σπιτικά κλείνουν, κατσαρόλες πετάγονται από τα μπαλκόνια, κλπκλπ. Θα μου πείτε γιατί να πάρετε κυμαινόμενο ΕΥΡΩΠΑϊΚΟ επιτόκιο και όχι σταθερό. Μέχρι στιγμής, συμφέρει, μετά δε το βλέπω καλά. Ιδίως αν πάρει κι άλλο την ανιούσα το ευρωπαϊκό. Το σταθερό όμως είναι αρκετά υψηλό (6-7%). Το 2008 θα είναι στα ίδια επίπεδα (εκτός και αν αυξήσουν και το σταθερό), οπότε έτσι κι αλλιώς θα σας φεύγουν απίστευτα λεφτά στις δόσεις, ενώ με τα ίδια λεφτά στο νοίκι θα πληρώνατε και τα κοινόχρηστα, που λέει ο λόγος.

Για τους ήδη καμμένους (αφεντιά μου ινκλούντιτ), υπομονή και κουβέρτες να 'χουμε να ζεσταινόμαστε, γιατί δε θα μας φτάνουν για το πετρέλαιο, οσονούπω.
Το σκέφτομαι σοβαρά και για 2ο παρτ τάιμ τζομπ, αν τα δω πάρα πολύ σκούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ντουντουκα,αν επιτρεπεις ..πόσα δινεις εσύ για τη δόση σου ? τί ποσό πήρες ? πόσα χρόνια εξοφληση ?
Ρωτάω γιατι πήρε φιλαρακι προσφατα απο το ταμιευτηριο 15.000 ευρο και η δοαση του βγαινει 250 ευρω το μηνα .(ενταξει ειναι και μικρο το ποσο ,το ηθελε για να επεκτεινει το ηδη δικο του σπιτι) .
Επίσης μηπως οι πρωτες δοσεις (πρωτες δοσεις = πρωτα χρονια) ειναι ιδιαιτερα τσουχτερες γιατι εξοφλεις τους τοκους και κατοπιν πεφτουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καλά κάνεις να μου θέτεις ερωτήσεις, γιατί είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να σας πω, και η χαρά μου δε με αφήνει να τα βάλω σε σειρά:P

λοιπόνε, δόση ~600 ευρώ, (ήταν 580 όταν άρχισα να αποπληρώνω τον 11/05, τώρα ανέβηκαν αισίως στα 610, καταραμένο αροξολ). Ύψος δανείου: 90.000 ευρά. Η αποπληρωμή θα γίνει σε 20 χρόνια, με 1 χρόνο περίοδο χάριτος (πέρασε και πάει, ωραία χρονιά δε μπορώ να πω. τώρα με το καλημέρα του μήνα πάνε τα 600 :'()
Να πέσει η δόση δε το κόβω, δες το δεύτερο ποστ, δε πάμε καλά σαν χώρα :P προφανώς, οι τόκοι υπολογίζονται στο εναπομείναν κεφάλαιο, οπότε μετά από μερικά χρόνια θα ήταν μικρότερη η δόση, αν το επιτόκιο ήταν πάντα σταθερό.

θες ένα χαρτομαντηλάκι να κλάψουμε τουγκέδαα?

εδιτ. έκανα τους υπολογισμούς, έχω άλλες 220 δόσεις :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
χεχε,βρηκα το ευαισθητο σημαειο σου :P


Δινεις 600 με 2 , κατι % επιτοκιο ,δηλαδη οταν παει 5 % ,τι θα δινεις ρε ντου ...εγω παντως με 600 έβγαζα νοικι,κοινοχρηστα και dsl .Γύρω στα 400 υπολογιζα το δανειο .(καλα αυτο το κανονιζεις ,αν θες βαζεις και μικροτερες δοσεις με περισσοτερα χρονια με σταθερο).

Τελικα μια καλη ιδεα ισως ειναι να αγορασεις ενα παλιοσπιτο και μαζευοντας λευτα να βαζεις ενα ενα τα μαστορια μεσα ,και το κανεις σαν καινουριο και αν σου τυχει και καμια αναποδια δεν εχεις και το αγχος της τραπεζας που θελει τα λευτα της

Με απογοητευεσες τωρα και ημουν στα καλα μου σημερα..παω να παρω πισω τα καλα μου λογια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι μη το κάνεις αυτό, τώρα έκοψα τιμολόγιο:bleh:

τώρα είναι 2,κάτι το ευρωπαϊκό + το 2,κάτι που σου βάζει χαράτσι η ελληνική τράπεζα, ~4.5%. Αν φτάσει μόνο το ευρωπαϊκό το 5% έχετε γεια βρυσούλες, λόγκοι, βουνά, ραχούλες (καιρός να μάθω το χορό του ζαλόγγου, just in case).

Επειδή όμως είμαι το ντουζάκι (αυτό έλειπε να μην ήμουν, αν και όποιος θέλει να με πληρώνει για να γράφει αντ'εμού, νο προμπ), θα σκοτώσω ένα οικοπεδάκι και θα καλύψω το δάνειο, έστω και μερικώς (αυτό ήταν το σχέδιο εξαρχής).

Τώρα να σε δω, που ανακαλυψες ΛΕΕΙ το αδύναμο σημείο μου:P

για να κατέβει η δόση βάζουν συνήθως περισσότερα χρόνια (25). Για πόσο δάνειο μιλάμε in your case?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
εδω που μενω τωρα τα σπιτια κυμαινονται στο περιπου μια 100αρα ,τριαρι, ολοκαινουριο,απο τον εργολαβο και μεσα που λενε.(Αλλα εδω γενικα θεωρειται το κ ω λ ο νακι της Μακεδονιας απο τιμες) Ομως για να αγορασω σκεφτομουν Πρεβεζα που θα μετακομισω εκει γυρω στο Νοεμβριο , και αποσο εχω ακουσει εκει με 70 παιρνεις ωραιοτατο,οποτε 60 ελεγα πανω κατω το δανειο και κατι λιγα να εδινα μαζεμενα.
Πάντως κι εσύ 90 δεν ειναι και πολλα που εδωσες.Ειναι καινουριο ? Ποσα δωματια ?

Και κατι αλλο ..ανεξοφλητο σπιτι μπορεις να το νοικιασεις αν θελησεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ χαρά μου, το έχτισα μόνο μου... κέρδισα έτσι, τα έξτρα χρήματα που θα έδινα στον εργολάβο. Είχα και κάτι στην άκρη, οπότε, να 'σου οι δυο όροφοι από τους 3, που λέει η άδεια. Τέλιωσα βέβαια μόνο τον πρώτο όροφο, για να μπω και να μη κοιμάμαι κάτω από τα άστρα..όσο για το δεύτερο, σγα σγα, δεν βιάζομαι (έχουν μπει και τα τουβλα, και έχει βαφτεί απ'εξω).
Μόνο ο πρώτος όροφος θα μου κόστιζε στον εργολάβο 120.000 ευρώ (χωρίς έπιπλα, μέσα όμως η πυλωτή, γιατί είναι μπετά που μπαίνουν στο συνολικό κόστος) ΧΩΡΙΣ το ΙΚΑ. Εγώ το έφτασα στα 110.000 ευρώ, μαζί το ΙΚΑ.
Μιλάω για 3 πανομοιότυπα 3αρια, των καθαρών 75 τετραγωνικών (χωρίς βεράντες και σκάλα). Στο αποπάνω θα βάλω κάποτε εσωτερική σκάλα και θα έχω 150 τετραγωνικά, αμέέέ...:D

Οι τιμές που αναφέρεις είναι πααααρα πολύ καλές. Επίσης ένα δανειο των 60.000 με 25 χρόνια αποπληρωμή, δεν κακό. Διατηρώ βέβαια επιφύλαξεις, γιατί σήμερα είσαι, αύριο δεν είσαι, χτύπα ξύλο και τέτοια.. Να σκεφτείς πολύ σοβαρά αν μπορείς να βρεις στήριξη αν συμβεί οτιδήποτε. Χαλεποί καιροί.

Αρχική Δημοσίευση από plain:
Και κατι αλλο ..ανεξοφλητο σπιτι μπορεις να το νοικιασεις αν θελησεις ?

μπορείς να το νοικιάσεις, βεβαίως!. Μάλιστα είναι η λύση που είχαμε συζητήσει με έναν φίλο, σε περίπτωση ανάγκης (έχει πάρει και αυτός δάνειο για να αγοράσει, όχι να χτίσει όμως). Αν δε τα βγάζουμε πέρα, το νοικιάζουμε, το νοίκι το ρίχνουμε στη δόση του δανείου, και μένουμε στους γονείς.

Και κάτι άλλο, που το λέω ως συμβουλή για όσους ψάχνονται να αγοράσουν διαμέρισμα σε νεόδμητη πολυκατοικία: πάρτε αγκαζέ έναν φίλο/γνωστό σας πολ. μηχανικό ή γενικότερα κάποιον που να ξέρει. Τουλάχιστον να αποφύγετε την υγρασία στους τοίχους σε ενός χρόνου σπίτι (!!!!!!!) και τα σπασμένα υδραυλικά (άντε να ξηλώνεις πλακάκια μετά).

Α! και ζητήστε να δείτε παλιότερες δουλειές του εργολάβου, μιλήστε με τους ιδιοκτήτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Και κάτι άλλο, που το λέω ως συμβουλή για όσους ψάχνονται να αγοράσουν διαμέρισμα σε νεόδμητη πολυκατοικία: πάρτε αγκαζέ έναν φίλο/γνωστό σας πολ. μηχανικό ή γενικότερα κάποιον που να ξέρει. Τουλάχιστον να αποφύγετε την υγρασία στους τοίχους σε ενός χρόνου σπίτι (!!!!!!!) και τα σπασμένα υδραυλικά (άντε να ξηλώνεις πλακάκια μετά).

Α! και ζητήστε να δείτε παλιότερες δουλειές του εργολάβου, μιλήστε με τους ιδιοκτήτες.

Και λογο των γνωσεων που απεκτισα απο τον πατερα, προτιμιστε παλιες πολυκατοικιες και πολυκατοικιες που χτιστικαν απο μερωκαματιαριδες για να εχουν ενα κεραμιδη αλλα κατι πηγε στραβα και πρεπει να το πουλισουν. Σπανια θα βρειτε καλη κατασκευη. Οσοι χτιζουν για να πουλισουν συνιθως προσκοπουν στο μεγαλυτερο κερδος με αποτελεσμα πολες δουλιες να γινονται σκαρτες και να παθενουν μεγαλες ζημιες μετα απο λιγα χρονια. Με τετιους τροπους μπορεις να φας μεχρι και ενα 30-40% απο την αξια του σπιτιου.
Επισης οσι χτιζετε μονοι σας, προσεχτε τους "μαστωρους" να προτιματε καπως πιο ακριβους και μεγαλους σε ηλικια (40-55 περιπου) γιατι αυτοι ξερουν τι κανουν και το κανουν και καλα. Με καπιους που σας κανουν προσφορα ισως και στην μιση τιμη θα τρεχετε μετα απο λιγο καιρο να βρειτε αλλων να σας το ξανακανει.Και φυσικα στα υλικια μην θαμπωνεστε απο πολυτελια αλλα απο ποιοτιτα. Και χιλια δυο αλλα φυσικα (περισσοτερα στην ουσια) αλλα δεν μπορω και να σας τα πω ολα γιατι πρωτον αυτα πρεπει να τα ξερεις σαν οικοδομος, δευτερων σιγα μην σας πω τα μυστικα της δουλια του μπαμπα μου, να αποκτισω αντιπαλους θελω; τριτων αμα τα ξερετε τοτε εμεις πως θα πουλαμε;

Αλλα τι τιμες ειανι αυτες που λετε ρε παιδια; 100αρα για τριαρι; Εδω πανε διπλασια τιμη για μεσεα περιοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
εγώ χαρά μου, το έχτισα μόνο μου... κέρδισα έτσι, τα έξτρα χρήματα που θα έδινα στον εργολάβο. Είχα και κάτι στην άκρη, οπότε, να 'σου οι δυο όροφοι από τους 3, που λέει η άδεια. Τέλιωσα βέβαια μόνο τον πρώτο όροφο, για να μπω και να μη κοιμάμαι κάτω από τα άστρα..όσο για το δεύτερο, σγα σγα, δεν βιάζομαι (έχουν μπει και τα τουβλα, και έχει βαφτεί απ'εξω).
Μόνο ο πρώτος όροφος θα μου κόστιζε στον εργολάβο 120.000 ευρώ (χωρίς έπιπλα, μέσα όμως η πυλωτή, γιατί είναι μπετά που μπαίνουν στο συνολικό κόστος) ΧΩΡΙΣ το ΙΚΑ. Εγώ το έφτασα στα 110.000 ευρώ, μαζί το ΙΚΑ.
Μιλάω για 3 πανομοιότυπα 3αρια, των καθαρών 75 τετραγωνικών (χωρίς βεράντες και σκάλα). Στο αποπάνω θα βάλω κάποτε εσωτερική σκάλα και θα έχω 150 τετραγωνικά, αμέέέ...:D

A να μου χαθεις ! Βρηκα κι εγω ανθρωπο για συμπαρασταση :P εσύ ρε σκανδαλο εισαι,για βιλιτσα το πας το πραγμα :D

Βασικα αφου μπορεσες,την καλυτερη δουλεια εκανες ....εκτος του οτι γλυτωσες και τα παραπανω λεφτα,το διαμορφωσες και το σπιτι οπως ακριβως ηθελες.Δε μου λες ...110.000 εχτισες μονο τον πρωτο οροφο ή και το δευτερο,οσο το εφτασες ? επισης στα 110 και η επιπλωση μεσα ? Το οικοπεδο χωρια φανταζομαι ετσι ? (αν μου πεις οτι ηταν και το οικοπεδο μεσα θα ρθω να σε μαστιγωσω :P )
Αλλά για να ενεργησεις αυτονομα ,δε χρειαζεται να ξερεις και καποια πραγματα περι οικοδομων για να κρινεις ποιος ειναι ο καλυτερος μαστορας ? Η ρωτωντας πας στην πολη ?

Οι τιμές που αναφέρεις είναι πααααρα πολύ καλές. Επίσης ένα δανειο των 60.000 με 25 χρόνια αποπληρωμή, δεν κακό. Διατηρώ βέβαια επιφύλαξεις, γιατί σήμερα είσαι, αύριο δεν είσαι, χτύπα ξύλο και τέτοια.. Να σκεφτείς πολύ σοβαρά αν μπορείς να βρεις στήριξη αν συμβεί οτιδήποτε. Χαλεποί καιροί.
Nαι σαν τιμες αν ειναι ετσι κι εμενα μου ακουγονται πολυ καλες. Καλα το ρισκο,ρισκο. Το πολυ πολυ ρε ντουουου να βρεθουμε στη φυλακη.Της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες δε λενε ? :P

Αφου μπορεις και να το νοικιασεις ,αν παει κατι στραβα ,παλευεται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Βασικα αφου μπορεσες,την καλυτερη δουλεια εκανες ....εκτος του οτι γλυτωσες και τα παραπανω λεφτα,το διαμορφωσες και το σπιτι οπως ακριβως ηθελες.Δε μου λες ...110.000 εχτισες μονο τον πρωτο οροφο ή και το δευτερο,οσο το εφτασες ? επισης στα 110 και η επιπλωση μεσα ? Το οικοπεδο χωρια φανταζομαι ετσι ? (αν μου πεις οτι ηταν και το οικοπεδο μεσα θα ρθω να σε μαστιγωσω :P )
όλα μαζί, βάλε και τα απαραίτητα έπιπλα (κουζίνα + ηλεκτρικές συσκευές, ντουλάπες, επιπλο μπάνιου), το κονδύλι έφτασε τα 145.000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου και του ημιτελούς δεύτερου ορόφου).
Το οικόπεδο τώρα μου το έκανε γονική παροχή ο ντάντι (μη με δείρεις :'(). Πάντως, το κόστος περιλαμβάνει την κατεδάφιση του προηγούμενου κτίσματος που είχε μέσα.
Και επειδή τα ψάχνουμε στη παρέα (που τους βρήκα γμτ?:P), μου ήρθε τελικά 1200 ευρά το τετραγωνικό (συμπεριλαμβανομένου οικοπέδου), ενώ για αγορά καινούριου μπορεί να φτάσει τα 1400-1500 ευρά, σε μια νορμάλ περιοχή.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Αλλά για να ενεργησεις αυτονομα ,δε χρειαζεται να ξερεις και καποια πραγματα περι οικοδομων για να κρινεις ποιος ειναι ο καλυτερος μαστορας ? Η ρωτωντας πας στην πολη ?
τώρα έπεσες στη περίπτωση...ρώτουσα τον πολ. μηχ να μου πει μάστορες, έβρισκα από δω και από κει και άλλους, έκανα οικονομική μελέτη (το τι excels είχα φτιάξει για βελτιστοποίηση κόστους δε περιγράφεται..ο πολ. μηχ. μου ζήτησε να το αγοράσει:P) και κατέληγα στον μάστορα..
[παρένθεση] πάθαιναν φρίκη βρίσκοντας ένα κορίτσι να είναι in charge της επιχείρησης, έριχνα τρελό γέλιο...τον υδραυλικό τον σούταρα, όταν άρχισε να μου απαντάει στις ερωτήσεις του στυλ "σε τι θερμοκρασία φτάνει το νερό στον πρώτο όροφο από το λέβητα, οι απώλειες μου από τα ανοίγματα είναι χ Κcal, μου φτάνουν τα σώματα, δε χρειάζομαι μεγαλύτερα, γιατί μου προτείνεις να πληρώσω παραπάνω" με φράσεις του στυλ "δε χρειάζεται να ξέρεις, κορίτσι είσαι". [/παρένθεση].
Το παν είναι να δεις δουλειές του. Μη νομίζεις ότι δεν έκανα λάθη, άλλωστε το πρώτο μου κτίριο ήταν αυτό :P Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη. Στους αποπάνω ορόφους θα διαπρέψω:D

Λες να το γυρίσω εργολαβία?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ποσο ευκολα παιρνει κανεις δανειο, ποια ειναι η πιο συμφερουσα διαδικασια, αν υπαρχουν tips η πραγματα που πρεπει να προσεξει καποιος.:hmm:

Ειμαι ασχετη με το θεμα, και με τους παραπανω ορους.
ολα αυτα μου ακουγονται ΑΛΑΜΠΟΥΡΝΕΖΙΚΑ.:redface:
Οποιος ξερει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ που μπορει να βοηθησει, ας το πει.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που ξέρω να σου πω, είναι πως αν είσαι κάτω των 35 σου δίνουν δάνειο με 40 χρόνια αποπληρωμή...




...που εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γιατι δε θα επαιρνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αν θες να έχεις "χαμηλή" δόση δυστηχώς θα πάρεις και 40 και 50 αν έδιναν.
Δάνειο 200.000 ευρώ στα 40 χρόνια βγαίνει στα 800- 900 ευρώ τον μήνα δόση. Στα 25 - 30 θα έβγαινε πάνω απο 1.200 ευρώ οπότε δεν έχεις επιλογή.
Το σημαντικό στα στεγαστικά είναι το επιτόκιο αν καταφέρεις να βρείς χαμηλό επιτόκιο σε σταθερό το παίρνεις γιατι γενικά δεν είναι να παίζεις με τα κυμμενόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τι ειναι σταθερο και τι κυμαινομενο, και ποιος καθοριζει που θα κυμαινεται?

ποσο ευκολα μπορει να παρει καποιος δανειο?


πσ. το 40 χρονια αποπληρωμη, ειναι καλο η κακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν ενημερομένη και εγώ πάμε

2% πέρνει ο μεσήτης απο σένα και απο αυτόν που πουλάει το σπίτι
Μπορείς να πάρεις δάνειο πρώτης κατοικίας απο οεκ ανάλογα με το εισόδημα(δεν πάει πολλύ πάνω απο 100,000) αλλα ειναι επιδοτούμενο που υποχρεωτική αποπλήρωση σε 20 χρόνια όχι παραπάνω και συμπληρώνεις απο κάποια τράπεζα με περισσότερα χρόνια.
Με τον οεκ τα 100,000 πάει περίπου 600 ευρά ανάλογα με την συμφωνια η τιμή ειναι περίπου για 100,000 ευρά για 20 χρόνια
Ο συμβολαιογράφος πέρνει κάπου στα 2 % της αξίας του ακινήτου περίπου, δηκηγόρος απλά κοστολογή την αξια και άν ειναι καθαρό άλλα χρειάζετε.

Εκτώς σχεδίου μπορείς να οικοδομήσεις σε οικόπεδο κάπου στα 5 στέμματα (δεν ξέρω πάνω άν αλλαζει κάτι) για 90 τετραγωνικά σπίτι και άν ειναι λειόμενο ειναι λιγότερα(μπορώ να σου πώ τα υπέρ και τα κατά του λιόμενου)
Χαρτιά οεκ θέλει όσο γύνετε περισσότερο εισόδημα έγγριση σε 3 μήνες το πολλύ και σου επιτρέπει να βρείς μέχρι 1 χρόνο άν όχι ξανακάνεις χαρτιά

Εντώς πόλης βιάσου ανεβένουν οι αντικυμενικές σε κάνα 2μηνο(θα ειναι άπιαστες)

Επίσης οι αξίες ανεβένουν περισσότερο στα εξής μέρη ανα σειρά ακρίβιας
Ρόδος-σαντορίνη-κέρκιρα-κρήτη- μύκονος εξωφρενικές όμως αυξήσεις άρα άν εισαι απο αυτά τα μέρη βιάσου

Αλλές απορείες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
τι ειναι σταθερο και τι κυμαινομενο, και ποιος καθοριζει που θα κυμαινεται?

Σταθερό επιτόκιο είναι το επιτόκιο που προκαθορίζεις με την Τράπεζα σου για τον επόμενο χρόνο, 3 5 ή περισσότερα χρόνια. Η δόση είναι σταθερή (π.χ 200.000 € χ 3,95% = 790 € ) και μόλις περάσει το διάστημα επαναδιαπραγματέυσαι το δάνειο σου.
Το κυμαινόμενο καθορίζεται απο την Ευρωπαική Τράπεζα και ανεβοκατεβαίνει. Είναι πιο χαμηλό απο το σταθερό (μπορεί να ξεκινάει απο 2,5% ) αλλα δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει που σημαίνει ότι η δόση σου (για τα ίδια λεφτά 200.000 ) μπορεί να είναι 700€ ή και 1.200€ ανάλογα με τα επιτόκια.

ποσο ευκολα μπορει να παρει καποιος δανειο?

Ανάλογα με το ποσό και το εκκαθαριστικό σου, αν έχεις άλλα δάνεια η κάρτες, περουσιακά στοιχεία, εγγυητή κτλ


πσ. το 40 χρονια αποπληρωμη, ειναι καλο η κακο?

Ανάλογα αν θες να τελειώνεις γρήγορα η όχι με το δάνειο σου και αν αντέχεις μεγάλη δόση η όχι και εγώ για 40 πάντως θα πάω για να μπορέσω να πάρω τουλάχιστον 200.000 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
2% πέρνει ο μεσήτης απο σένα και απο αυτόν που πουλάει το σπίτι
Μπορείς να πάρεις δάνειο πρώτης κατοικίας απο οεκ ανάλογα με το εισόδημα(δεν πάει πολλύ πάνω απο 100,000) αλλα ειναι επιδοτούμενο που υποχρεωτική αποπλήρωση σε 20 χρόνια όχι παραπάνω και συμπληρώνεις απο κάποια τράπεζα με περισσότερα χρόνια.
Με τον οεκ τα 100,000 πάει περίπου 600 ευρά ανάλογα με την συμφωνια η τιμή ειναι περίπου για 100,000 ευρά για 20 χρόνια
Ο συμβολαιογράφος πέρνει κάπου στα 2 % της αξίας του ακινήτου περίπου, δηκηγόρος απλά κοστολογή την αξια και άν ειναι καθαρό άλλα χρειάζετε.


λοιπον..
2% ο μεσιτης απο μενα και απο αυτον που το πουλαει, υποθετω απο την τιμη του σπιτιου ε! δλδ, αν κανει 100 χιλιαδες, 2 απο μενα και 2 απο τον ιδιοκτητη πανε στο μεσιτη.

ο οεκ υποθετω οτι ειναι ο οργανισμος εργατικης κατοικιας λολ? η ειπα καμια βλακεια?
πως μπαινει καποιος εκει για να δικαιουται ολα αυτα που λες?
και, με ποια τραπεζα μιλαει, για να συμφωνησει ποσα και δοσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
λοιπον..
2% ο μεσιτης απο μενα και απο αυτον που το πουλαει, υποθετω απο την τιμη του σπιτιου ε! δλδ, αν κανει 100 χιλιαδες, 2 απο μενα και 2 απο τον ιδιοκτητη πανε στο μεσιτη.

ο οεκ υποθετω οτι ειναι ο οργανισμος εργατικης κατοικιας λολ? η ειπα καμια βλακεια?
πως μπαινει καποιος εκει για να δικαιουται ολα αυτα που λες?
και, με ποια τραπεζα μιλαει, για να συμφωνησει ποσα και δοσεις?

Βασικό είναι να δεις αν δικαιούσε δάνειο απο τον Ο.Ε.Κ (στην κατάσταση μισθοδοσίας σου πρέπει να γράφει, υπερ Ο.Ε.Κ) αλλιώς δεν.
Πάντως έχει δίκιο η mania συμφέρει πάρα πολύ ο ΟΕΚ.
Για το θέμα του μεσίτη πάντως, μπορείς να το γλυτώσεις αν πας κατευθείαν σε κατασκευαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top