Σπίτι μου, σπιτάκι μου

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
λοιπον..
2% ο μεσιτης απο μενα και απο αυτον που το πουλαει, υποθετω απο την τιμη του σπιτιου ε! δλδ, αν κανει 100 χιλιαδες, 2 απο μενα και 2 απο τον ιδιοκτητη πανε στο μεσιτη.

ο οεκ υποθετω οτι ειναι ο οργανισμος εργατικης κατοικιας λολ? η ειπα καμια βλακεια?
πως μπαινει καποιος εκει για να δικαιουται ολα αυτα που λες?
και, με ποια τραπεζα μιλαει, για να συμφωνησει ποσα και δοσεις?

Δεν σε νοιάζει η τράπεζα αυτά ειναι δικά τους και εσύ έχεις να κάνεις μαζί τους ειναι ένα μεγάλο βοήθημα για αυτούς που θέλουν σπίτι, ειναι αυτό που ειπες ο οέκ και θα το ψάξεις στην περιοχή που εισαι, δεν φοβάσε τον οεκ φοβάσε τον κάθε άσχετο τραπεζικό που έρχετε μπροστά σου, θα πάς στην υπηρεσια και θα συμπληρ΄ψσεις τις ετησεις, ειναι το καλύτερο για πρώτη κατοικία για τους όχι ματσό σαν και μάς τα φτωχαδάκια;)

Αλλή ερώτηση στα πόδια σου καρδιά μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ποσο ευκολα μπορει να παρει καποιος δανειο?

Ανάλογα με το ποσό και το εκκαθαριστικό σου, αν έχεις άλλα δάνεια η κάρτες, περουσιακά στοιχεία, εγγυητή κτλ

για τα σταθεροκυμαινομενα με καλυψες ΠΛΗΡΩΣ.

οσο για το παραπανω, μιλαμε περιπου για ενα ποσο 30 χιλιαρικα και επιθυμητη δοση περιπου 500-700ε μηνιαιως. ειναι οκ η βλεπεις κατι περιεργο σε αυτα τα ποσα?
και πιστωτικες υπαρχουν, καμια δε χρωσταει προφανως-αλλα αυτο που χρησιμευει?
τα αλλα βρισκονται. εγγυητες κλπ εννοω..


επισης, για πρωτη κατοικια...
πρωτη κατοικια ειναι αυτη που θα αγορασω η μπορει να ειναι και αυτη που μου γραψε ο πλουσιος προπροπαππος απο τη μακρινη νεα ζηλανδια?
και, αν εχω ηδη ενα σπιτι απο καποιον που μου το εγραψε, τοτε χανω καποιους προνομιακους ορους που ισχυουν στην πρωτη κατοικια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικό είναι να δεις αν δικαιούσε δάνειο απο τον Ο.Ε.Κ (στην κατάσταση μισθοδοσίας σου πρέπει να γράφει, υπερ Ο.Ε.Κ) αλλιώς δεν.
Πάντως έχει δίκιο η mania συμφέρει πάρα πολύ ο ΟΕΚ.
Για το θέμα του μεσίτη πάντως, μπορείς να το γλυτώσεις αν πας κατευθείαν σε κατασκευαστή.

Ναι έχει δίκιο ο κατασκευαστής ειναι καλύτερος πάντα ή ακόμα καλύτερα ο ιδιότης, απλά ο κατασκευαστής έχει νέες κατοικίες που ειναι λογικά ακριβές ή πέρνει σπίτια με αντιπαροχές που ειναι άψογα(υπάρχει κύνδηνος για δυσφήμηση άν το σπίτι που πουλήσει να ειναι μούφα);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
επισης, για πρωτη κατοικια...
πρωτη κατοικια ειναι αυτη που θα αγορασω η μπορει να ειναι και αυτη που μου γραψε ο πλουσιος προπροπαππος απο τη μακρινη νεα ζηλανδια?
και, αν εχω ηδη ενα σπιτι απο καποιον που μου το εγραψε, τοτε χανω καποιους προνομιακους ορους που ισχυουν στην πρωτη κατοικια?

Δεν πρέπει να έχει ακίνητο στο όνομα σου στη πρώτη κατοικία άρα ή βάζεις τον σύντροφο να το πάρει μαζί σου ή το χάνεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
οσο για το παραπανω, μιλαμε περιπου για ενα ποσο 30 χιλιαρικα και επιθυμητη δοση περιπου 500-700ε μηνιαιως. ειναι οκ η βλεπεις κατι περιεργο σε αυτα τα ποσα?
και πιστωτικες υπαρχουν, καμια δε χρωσταει προφανως-αλλα αυτο που χρησιμευει?
τα αλλα βρισκονται. εγγυητες κλπ εννοω..

30 χιλιάρικα είναι πολύ λίγα ανάλογα με τα χρόνια μπορεί να κατάβει πολύ πιο κάτω απο τα 500 ευρώ η δόση.
Το θέμα με τις κάρτες το αξιολογεί η Τράπεζα αλλα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα είναι ΄πολύ μικρό το ποσό, το ίδιο ισχύει και για τον Εγγυήτή.


επισης, για πρωτη κατοικια...
πρωτη κατοικια ειναι αυτη που θα αγορασω η μπορει να ειναι και αυτη που μου γραψε ο πλουσιος προπροπαππος απο τη μακρινη νεα ζηλανδια?
και, αν εχω ηδη ενα σπιτι απο καποιον που μου το εγραψε, τοτε χανω καποιους προνομιακους ορους που ισχυουν στην πρωτη κατοικια?

Θα πρέπει να μένεις σε αυτό το σπίτι και να σου ανοίκει για να μετράει σαν πρώτη κατοικία, αλλα αυτά θα στα πεί καλύτερα ένας συμβολαιογράφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παιδια υπερευχαριστω και τους δυο σας καταρχην ε!
γιαννη δε ξερω για σενα (μη με ξεμαλλιασει και η γυναικα!) αλλα για τη μανια στανταρ παιζει καφες σε καφετερια με -οπωσδηποτε- αγενεις σερβιτορους!

λοιπον, στο θεμα μας.

Βασικό είναι να δεις αν δικαιούσε δάνειο απο τον Ο.Ε.Κ (στην κατάσταση μισθοδοσίας σου πρέπει να γράφει, υπερ Ο.Ε.Κ) αλλιώς δεν.
Πάντως έχει δίκιο η mania συμφέρει πάρα πολύ ο ΟΕΚ.
Για το θέμα του μεσίτη πάντως, μπορείς να το γλυτώσεις αν πας κατευθείαν σε κατασκευαστή.

καποιος που ειναι ελευθερος επαγγελματιας? που εχει τεβε δλδ? τι γινεται με αυτον? το ξερω αυτο περι κατασκευαστη (να και κατι που ξερω) και μαλλον θα το κανω μονη μου. οχι κερατιατικα στους μεσιτες!


Δεν σε νοιάζει η τράπεζα αυτά ειναι δικά τους και εσύ έχεις να κάνεις μαζί τους ειναι ένα μεγάλο βοήθημα για αυτούς που θέλουν σπίτι, ειναι αυτό που ειπες ο οέκ και θα το ψάξεις στην περιοχή που εισαι, δεν φοβάσε τον οεκ φοβάσε τον κάθε άσχετο τραπεζικό που έρχετε μπροστά σου, θα πάς στην υπηρεσια και θα συμπληρ΄ψσεις τις ετησεις, ειναι το καλύτερο για πρώτη κατοικία για τους όχι ματσό σαν και μάς τα φτωχαδάκια;)

Αλλή ερώτηση στα πόδια σου καρδιά μου:)

οκ, καταλαβα! θα το τσεκαρω και τωρα να βρω κι αλλες ινφο..
επισης, ποιος μπορει να ανηκει στον οεκ?
αν εγω εχω ενσημα ικα 2 χρονια, τεβε αλλα 2, και εχω εργαστει και στη γερμανια αλλο ενα....:hmm:
ανηκω οεκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Δεν πρέπει να έχει ακίνητο στο όνομα σου στη πρώτη κατοικία άρα ή βάζεις τον σύντροφο να το πάρει μαζί σου ή το χάνεις:(

εστω οτι υπαρχει σπιτι ηδη.
αν το παρω μαζι με το συντροφο μου το καινουριο (απαραιτητα μετα το γαμο μαλλον,ε???) θεωρειται πρωτη κατοικια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οσο για το παραπανω, μιλαμε περιπου για ενα ποσο 30 χιλιαρικα και επιθυμητη δοση περιπου 500-700ε μηνιαιως. ειναι οκ η βλεπεις κατι περιεργο σε αυτα τα ποσα?
και πιστωτικες υπαρχουν, καμια δε χρωσταει προφανως-αλλα αυτο που χρησιμευει?
τα αλλα βρισκονται. εγγυητες κλπ εννοω..

30 χιλιάρικα είναι πολύ λίγα ανάλογα με τα χρόνια μπορεί να κατάβει πολύ πιο κάτω απο τα 500 ευρώ η δόση.
Το θέμα με τις κάρτες το αξιολογεί η Τράπεζα αλλα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα είναι ΄πολύ μικρό το ποσό, το ίδιο ισχύει και για τον Εγγυήτή.

δε θελω να κατεβει κατω απο 500-700. θελω αν ειναι να το κανω, να ξεμπερδευω το γρηγοροτερο!
δλδ, 30 χιλιαρικα (αντε 40) δε θα μου τα δωσουν επειδη θα ειναι λιγα?

επισης (το ξερω οτι σας τα χω κανει ΜΠΑΛΟΝΙΑ) αν καποιος ειναι δημοσιος υπαλληλος, εχω ακουσει οτι το παιρνει πιο ευκολα.... ισχυει αυτο? και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εστω οτι υπαρχει σπιτι ηδη.
αν το παρω μαζι με το συντροφο μου το καινουριο (απαραιτητα μετα το γαμο μαλλον,ε???) θεωρειται πρωτη κατοικια?

μόνος του ειναι πρώτη κατοικία και θα κάνετε ένα συμφωνητικό μεταξύ σας που θα λέει ότι το σπίτι ανοίκει και σε σένα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ωχ, μαλιστα. καλα...
θενκς που μου το πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristalia

Νεοφερμένος

Η kristalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εστω οτι υπαρχει σπιτι ηδη.
αν το παρω μαζι με το συντροφο μου το καινουριο (απαραιτητα μετα το γαμο μαλλον,ε???) θεωρειται πρωτη κατοικια?



Αν δεν έχετε τίποτα στην κυριότητα σας τότε μπορείτε να πάρετε απαλλαγή πρώτης κατοικίας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
α ωραια. αν το βρει κανεις εδω που καταχωνιαστηκε, ας μου απαντησει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν έχετε και οι δύο σας ακίνητο (σπίτι) στο όνομά σας, δεν δικαιούστε τις φοροαπαλλαγές για σπίτι πρώτης κατοικίας.
Αν έχεις εσύ σπίτι στο όνομά σου, δεν δικαιούστε φοροαπαλλαγή.
Αν έχει εκείνος σπίτι στο όνομά του, δεν δικαιούστε φοροαπαλλαγή.
Αν έχετε κανά αγρόκτημα, βοσκοτόπι, σπιτάκι σε δήμο με λιγότερο από 7000 κατοίκους, δικαιούστε φοροαπαλλαγή για σπίτι που θα αγοράσετε στην Αθήνα (αυτό θέλει περισσότερο ψάξιμο με την εφορία).

Τα δάνεια δεν είναι εύκολη υπόθεση ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Και λέω θεωρητικά, γιατί τώρα πια, οι τράπεζες, προκειμένου να πουλήσουν τα προϊόντα τους (βλ. δάνεια), δίνουν και στη μαρία την άσχημη, που λέει ο λόγος:D.
Στη δική σου περίπτωση, θα χρειαστεί οπωσδήποτε εγγυητής (υποψιάζομαι ότι δε δηλώνεις μεγάλο εισόδημα). Ο υπολογισμός της δόσης γίνεται χονδρικά ως εξής: η δόση σου δεν πρέπει να ξεπερνά το 1/3 του μηνιαίου εισοδήματος (διαφορετικά, η τράπεζα θεωρεί ότι δε θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου σε ότι αφορά το δάνειο. Γι'αυτό και χρειάζεται ο εγγυητής, οπότε αθροιστικά μπορείς να φτάνεις τη δόση). Επειδή δε, είσαι και μικρή στην ηλικία, θα μπορέσεις να πάρεις και δάνειο μεγάλης διάρκειας (40-50 χρόνων), αν και προσωπική μου εκτίμηση είναι να τα αποφεύγεις - μια ζωή δεμένη με τη τράπεζα...Αν βέβαια περιμένεις σημαντική εισροή χρημάτων κάποια στιγμή στο μέλλον, μη διστάσεις για πολύχρονο δάνειο γιατί μπορείς να το αποπληρώσεις οποιαδήποτε στιγμή θες, χωρίς πέναλτυ τώρα πια.
Εκεί που έχουν πάει τα επιτόκια, τώρα πια συμφέρει σταθερό (εγώ το γύρισα από ευρωπαϊκό κυμαινόμενο σε σταθερό, και μετρίασα τη ζημιά κατά 40-50 ευρώ το μήνα). Το θέμα είναι ότι οι αντικειμενικές έχουν πάει στα ύψη, οπότε θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι η αγορά νέου σπιτιού (να βγάλει κατιτίς και ο καημένος-με-τη-πόρσε κατασκευαστής). Σε συμφέρει ή να χτίσεις ή να αγοράσεις ένα σπιτάκι κάποιων χρόνων (5-10-15 μαξ). Όπως σε ξέρω, θα προτιμούσα το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χοχο, ολα τα πες. και σε ολα μεσα επεσες, ειδικα στο λαστ θινκ.
επισης, καθε αλλο παρα μεγαλο εισοδημα παιζει- χμ, αυτο ειναι κατι λεπτο, που μαλλον θα συζητηθει απο κοντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
τι λετε? ποια είναι η γνώμη σας γενικά? λοιπον επειδη σε κανα χρονο λεμε με το φιλο μου να παντρευτουμε ψαχνουμε και σκεφτομαστε τι θα κανουμε με το θεμα "σπιτι". υπαρχουν οι εξής επιλογές:

- να μείνουμε στο δικο του και οι γονείς του να φτιάξουν το κάτω σπίτι (δεν το βλέπω ως καλή λύση) :whistle:
- να μείνουμε σε ενοίκιο
- να πάρουμε δάνειο

εδώ τώρα είναι τα δύσκολα, στο ενοίκιο πες οκ τα ψιλοβγάζεις πέρα αλλά αν έχεις να πληρώσεις δόσεις δανείου τι γίνεται?
λοιπόν εγώ παίρνω 900 καθαρά και ο φίλος μου 1700 καθαρά. τα στεγαστικά ξέρω ότι στην αρχή οι τράπεζες σου δίνουν ενα επιτόκιο σταθερό για 2 ή 3 χρόνια. μετα τι γίνεται όμως? μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει? λέμε να πάρουμε ένα σπίτι γύρω στις 200,000 ή 250,000 ευρώ. αν υποθέσουμε οτι δε βάζουμε μπροστά κάποια χρήματα, πόση περίπου θα είναι η δόση του δανείου κάθε μήνα? αν κάποιος δουλεύει σε τράπεζα ας βοηθήσει ή κάποιος που έχει την εμπειρία από στεγαστικά. θέλω να ξέρω τι δοση θα πληρωνω στα πρώτα 2 ή 3 χρόνια αλλα το κυριότερο είναι πόσο θα πληρώνω μετά τα 3 χρόνια. και λέμε να το πάρουμε το δάνειο με περίπου 25 χρόνια αποπληρωμής!!σας ευχαριστώ!!φιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην σε αποσχολεί το μέτα κάνεις δεν το ξέρει, και στην τελική αν μετά την περιόδο σταθερού επιτοκιού δεν σου αρέσουν οι όροι κάνεις μια μεταφορά και θα έχεις τους τότε προνομιακούς όρους ωστόσο για να μπορείς να το κάνεις αυτό θα πρέπει στους όρους να σου έχουν το ελεύθερο να το πληρώσεις όποτε θέλεις.

Μερικές συμβούλες:
  1. Αν έχεις κάποιο οικόπεδο αξιόλογησης αξίας βάλε αυτό σαν υποθήκη θα γλυτώσεις την ασφάλεια αλλά και τα έξοδα μηχανικού συνήθως είναι πιο φτηνά.
  2. Μην πάρεις το δάνειο σε περισσότερα από ένα μέρη μπορεί με αυτόν τον τρόπο να γλυτώσεις τις μεγάλες δόσεις στην αρχή αλλά αν κινηθείς έξυπνα θα μπορείς να εκμεταλευτείς το αχρησιμοποιήτο κεφαλαίο με μεγαλύτερα όφελη από μια μικρή δόση.
  3. Αν δεν νιώθεις σίγουρη για την οικονομική σου αντίληψη μην πάρεις δάνειο σε διαφορετικό νόμισμα παρόλο το χαμηλό επιτόκιο μπαίνει μια ακόμη σκουτούρα. Το θέμα του συναλλάγματος.
  4. Η περιόδος χάριτος σου αυξάνει το χρωστούμενο κεφάλαιο.
Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρώτησε την, όλο και κάποιος θα ξέρει.

Καλό δάνειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν έχετε αρκετά χρόνια εργασίας με ένσημα τότε πρώτα απ όλα να κοιτάξετε στην εργατική κατοικία που έχει τις πιο χαμηλές δόσεις και τα πιο χαμηλά επιτόκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
δεν εχουμε πολλα ενσημα δουλευουμε και οι 2 μολις 4 χρονια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν πάντως το πάρετε για 30 χρόνια, είδα σήμερα μια διαφήμιση της Eurobank (ή της Emporiki, δεν είμαι σίγουρη) που πρόσφερε σταθερό επιτόκιο για 10 χρόνια (γύρω στο 3% τα πρώτα 3 και γύρω στο 5% τα επόμενα 7). Δεν ξέρω αν είναι καλή προσφορά (από οικονομικά δεν σκαμπάζω) αλλά ψάξτο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
παιδακια δεν ξερω.... με ολα αυτα που διαβασα αγχωθηκα και απογοητευτηκα!!
αν η δοση μπορεί να φτάσει και πάνω από 1200 ευρώ είναι πολλά τα λεφτά και με συνολικό μηνιαίο εισόδημα γύρω στα 2600 ευρώ δε νομίζω ότι θα τα βγαζουμε περα. μας βλεπω να μενουμε σε ενοικιο. δεν ειναι ασχημη λυση το ενοικιο.απλα αν κανεις οικογενεια θελεις να εχεις ενα σπιτι να αφησεις κατι στα παιδια σου.και εμενα οι δικοι μου εχουν γραψει το σπιτι σε εμενα αλλα μετα θάνατον ( να ναι καλα οι ανθρωποι). και δεν υπαρχουν λεφτα για να αγορασουν οι γονεις μου ενα διαμερισμα και να μεινουμε εμεις σε αυτο. δυσκολες αποφασεις αυτες παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top