Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Δεν πρόκειται για πολιτική κατοχή. ....

:hmm:: Το ζήτημα είναι όμως, ότι η συντριπτικά μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού αισθάνεται και εκλαμβάνει την τρέχουσα κατάσταση ως κανονικότατα κατοχική! Και στη βάση αυτή, νομίζω, ότι εκλαμβάνεται από την μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας, η σημερινή θεώρηση της κατάστασης από το ΚΚΕ, ως μέχρι αμηχανίας ελλειματική, σε σχέση με το ζήτημα των τακτικών συμμαχιών! :redface::redface::redface: Ιστορικά δε, έγινε πολλές φορές αυτοκριτική του ΚΚΕ, για ανάλογα λάθη του!

ΥΓ: Αφού σου άρεσε η ερώτηση, δεν θα ήταν φρόνιμο να το αξιολογήσεις θετικά( με ένα + );
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
:hmm:: Το ζήτημα είναι όμως, ότι η συντριπτικά μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού αισθάνεται και εκλαμβάνει την τρέχουσα κατάσταση ως κανονικότατα κατοχική! Και στη βάση αυτή, νομίζω, ότι εκλαμβάνεται από την μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας, η σημερινή θεώρηση της κατάστασης από το ΚΚΕ, ως μέχρι αμηχανίας ελλειματική, σε σχέση με το ζήτημα των τακτικών συμμαχιών! :redface::redface::redface: Ιστορικά δε, έγινε πολλές φορές αυτοκριτική του ΚΚΕ, για ανάλογα λάθη του!

Θα σου απαντήσω σύντομα, γιατί βιάζομαι πάρα πολύ.

Βολεύει αυτή η λογική και για αυτό προπαγανδίστηκε κατά κόρον από τα αστικά ΜΜΕ: ότι δήθεν οι δικοί μας είναι καλοί και θέλουν το καλό του λαού, αλλά είναι και αυτοί υποχείρια των «Μερκοζί» και των λοιπών και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς... Πρόκειται για τακτική ξεπλύματος της «αμαρτίας» στη συνείδηση του λαού.
Σου ανέφερα και πιο πριν ότι υπάρχουν πολλά συμφέροντα του ντόπιου κεφαλαίου από την δέσμευση με την ΕΕ και την συναναστροφή με τα ευρωενωσιακά κεφάλαια και αυτούς εξυπηρέτησε η κυνέρνησή της Ελλάδας.
Δεν έχουμε κατοχή, η κυβέρνηση μπορούσε να κάνει διαφορετικές επιλογές. Αυτές που έκανε τις επέλεξε, δε της τις επέβαλαν.
Το κατοχή περιέχει και έναν εθνικό χαρακτήρα που τους συμφέρει να το προβάλλουν, γιατί προκαλεί διάφορα εθνικιστικά συναισθήματα «ενότητας».

Τώρα για τις συνεργασίες. Μπορεί να υπάρχουν και αστοί ή αριστεροί που δεν θέλουν το Μνημόνιο, αλλά είναι βασικής σημασίας το τι θέλουν κιόλας. Επαναδιαπραγμάτευση ή διαγραφή του χρέους δεν γίνεται με το Αγγλικό Δίκαιο στο οποίο υπογράφηκε η Δανειακή Σύμβαση. Μόνο με ριζική ρήξη με την ΕΕ και λαϊκή εξουσία μπορείς να τα κάνεις αυτά. Δεν μπορείς να συνεργαστείς με όποιον να 'ναι για έναν επιφανειακό στόχο. Ο στόχος πρέπει να γίνει πολύ βαθύτερος, να χτυπήσουμε το κακό στη ρίζα του.
Για το συγκεκριμένο θέμα των συνεργασιών έχω μιλήσει -θα το θυμάσαι φαντάζομαι- εκτενέστερα σε προηγούμενα μηνύματά μου ή σε αυτό εδώ ή στο άλλο θέμα με «την αριστερά και τον ρόλο της».

ΥΓ: Αφού σου άρεσε η ερώτηση, δεν θα ήταν φρόνιμο να το αξιολογήσεις θετικά( με ένα + );
Μπα; Από πότε νοιάζεσαι εσύ για την γνώμη ενός ΚουΚουΕ;
Μου είναι δύσκολο να αξιολογήσω θετικά αυτά που λες όταν πάνω από κάθε μήνυμά σου γράφεις αυτό για τον «επιστημονικό αντικομμουνισμό» και όταν υποπτεύομαι ότι την επόμενη φορά θα με ξανά ειρωνευτείς κλπ κλπ...
Και εν πάση περιπτώσει, δεν ξέρω αν ήταν φρόνιμο να σε αξιολογήσω θετικά, πάντως σίγουρα δεν είναι φρόνιμο να το ζητάς.
Τέλος πάντων, πάρε αυτήν την θετική, σε ένδειξη καλής θέλησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γι αυτο οπως είπα και προηγουμένως ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ KKE !!ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!


fixed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Μπα; Από πότε νοιάζεσαι εσύ για την γνώμη ενός ΚουΚουΕ;
...[/SPOILER]

:redface::Προσωπικά, μπορεί όχι, αλλά η ερώτηση, ναι: έστω για την ανάγκη του διαλόγου και της αλληλοκατανόησης!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
μέσο όρο ζωής τα 68;;αυτο πες το στους παππουδες μου που εχουν φτασει τα 95 και δεν λενε να πεθανουν οι ατιμοι!
χαχαχαχα:hmm:

κοιτάχτε,μπορειτε να λετε οτι θελετε,καμια σχεση με την παργματικοτητα δεν εχουν.
η μητερα του αδερφου μου ειναι πλασιε.πηγαινε σε σπιτια και σε εταιριες και πουλαει εσωρουχα.
βγαζει τοσα που πάει 4 φορες το χρονο διακοπες.φετος μονο πηγε ισπανια,τουρκια,πορτογαλια και ντουμπαι.
όσο για το αν ειναι ξεχωριστο κρατος,εσυ που το ξερεις;
η αληθεια ειναι πως πολλοι θελουν να πανε στην μοσχα αλλα υπαρχουν πολλες ακομα περιοχες στις οποιες υπαρχει χρημα.

οσο για το αν εφαρμοστηκε ο κομμουνισμος εκει αυτο θα το κρινουν μονο οσοι ζουσαν εκει.


.....δεν το λεω εγω αλλα η στατιστικη!
μου φαινεται, εσυ λες οτι θελεις ... η μαλλον οτι σου λενε...
Τυχαίνει, να ειμαι γεννημενη και μεγαλωμενη σε ένα κράτος που δεν υπαρχει σημερα, που το λεγανε USSR :teasing:
H Μόσχα είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου! Και οι δικοι μου εκεί ολοι βολευτηκαν... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωριζουμε πως ειναι η κατασταση γενικα. Mε τοσο φυσικα πλουτη που υπαρχουν στη Рωσια θα έπρεπε όλοι εκει βουλεμενοι να ειναι !!!
Αλλα ποιος σκέφτεται το λαο.... ο Πουτιν? :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Επαναδιαπραγμάτευση ή διαγραφή του χρέους δεν γίνεται με το Αγγλικό Δίκαιο στο οποίο υπογράφηκε η Δανειακή Σύμβαση. Μόνο με ριζική ρήξη με την ΕΕ και λαϊκή εξουσία μπορείς να τα κάνεις αυτά.

Για εξήγησέ μου πώς άκριβώς η διαγραφή χρέους δεδομένου του αγγλικού δικαίου όπως την υπερασπίζονται όλοι οι υπόλοιποι είναι αδύνατη αλλά όταν ξαφνικά την υποστηρίζει το ΚΚΕ γίνεται πανεύκολα λόγω "λαϊκής εξουσίας" ( το οποίο είναι τόσο αόριστο όσο ακούγεται ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για εξήγησέ μου πώς άκριβώς η διαγραφή χρέους δεδομένου του αγγλικού δικαίου όπως την υπερασπίζονται όλοι οι υπόλοιποι είναι αδύνατη αλλά όταν ξαφνικά την υποστηρίζει το ΚΚΕ γίνεται πανεύκολα λόγω "λαϊκής εξουσίας" ( το οποίο είναι τόσο αόριστο όσο ακούγεται ).
Α, είναι απλό. Θα πουν "να πα να απαυτωθείτε, δεν αναγνωρίζουμε τίποτα" θα κυρήξουν στην Ελλάδα ένα ωραιότατο εμπάργκο και θα αρχίσει ο κόσμος να καλλιεργεί πατάτες και να τρέφει άλογα για να ζει. :P

Αλλά, δεν θα πληρώσει τίποτα άλλο!*



*σοβαρά, εγώ δεν βλέπω κάποιον άλλον τρόπο πάντως πέρα από τη μονομερή διαγραφή, όποιος και να το κάνει (ΚΚΕ, ΕΠΑΜ, όποιος άλλος). Μπορούσαμε ίσως στην αρχή να κάνουμε καλύτερες διαπραγματεύσεις, αλλά μπήκαμε στο ΔΝΤ λέγοντας "κάντε μας ό,τι θέλετε, μόνο δώστε μας λεφτά". Ε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
.....δεν το λεω εγω αλλα η στατιστικη!
μου φαινεται, εσυ λες οτι θελεις ... η μαλλον οτι σου λενε...
Τυχαίνει, να ειμαι γεννημενη και μεγαλωμενη σε ένα κράτος που δεν υπαρχει σημερα, που το λεγανε USSR :teasing:
H Μόσχα είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου! Και οι δικοι μου εκεί ολοι βολευτηκαν... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωριζουμε πως ειναι η κατασταση γενικα. Mε τοσο φυσικα πλουτη που υπαρχουν στη Рωσια θα έπρεπε όλοι εκει βουλεμενοι να ειναι !!!
Αλλα ποιος σκέφτεται το λαο.... ο Πουτιν? :rofl:

Χαχαχα..κοιτα συμπτωση!και γω τα ίδια!από κει είμαι!
Το ότι η μόσχα είναι από τις ακριβότερες το γνωρίζω.Δεν περίμενα εσένα να μου το πεις.
Αν γνώριζες την κατάσταση γενικά,θα έλεγες στον κόσμο εδώ πέρα που λέει ότι να ναι,πως εκεί μόνο οι τεμπέληδες δεν βγάζουν λεφτά και δεν περνάνε καλά.Και φυσικά ο Πούτιν σκέφτεται τον κόσμο,αλλιώς δεν θα μοίραζε σπίτια,χωράφια και δεν θα έκανε αυξήσεις 4 φορές το χρόνο σε μισθούς και συντάξεις.Και μην μου πεις πως αυτό δεν ισχύει.Τα τελευταία 6 χρόνια όλο αυτό κάνει.
Οπότε αν πραγματικά είσαι από κει,πες πως ισχύουν.Αλλιώς δεν ξέρεις την τύφλα σου.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.



νιωθω την τρολλα στο αιμα μου :P ποποποποποποοοοοοοοοοοοοο εχω πεθανει:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:(:mad::P: Κάθε λαϊκή ψήφος στο ΚΚΕ είναι μία υπογραφή στο επόμενο Μνημόνιο! Τα ζόμπι τρέφονται από ψοφίμια, δυστυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:(:mad::P: Κάθε λαϊκή ψήφος στο ΚΚΕ είναι μία υπογραφή στο επόμενο Μνημόνιο! Τα ζόμπι τρέφονται από ψοφίμια, δυστυχώς!

Η θέση του ΚΚΕ είναι ξεκάθαρη για τα μνημόνια και την Ευρωπαϊκή Ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Είναι ντροπή η παρουσία αυτού του κόμματος στα κοινοβουλευτικά έδρανα. Πρέπει να ξαναβγεί στην παρανομία.

Ο κ. Μητσοτάκης προτείνει να γίνει μια νέα εθνική συμφωνία με το ΚΚΕ, ώστε να σεβαστεί το Σύνταγμα και τη δημοκρατική νομιμότητα.

«Με το ΚΚΕ, που είναι σοβαρό και ιστορικό κόμμα χρειάζεται να κάνουμε μια νέα εθνική συμφωνία. Το ΚΚΕ δεν μπορεί να είναι και νόμιμο και παράνομο. Πρέπει να σεβαστεί όπως ορίζει το Σύνταγμα, στο οποίο ορκίστηκε πίστη, τη δημοκρατική νομιμότητα» επισημαίνει, αναφέροντας:

«Οι νεώτεροι, που διοικούν σήμερα το ΚΚΕ, μπορεί να έγιναν όψιμοι θαυμαστές του Στάλιν, δεν φαντάζομαι όμως να μην έχουν τόση αντίληψη της γεωπολιτικής πραγματικότητας, ώστε να γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να μεταβάλλουν σε Βόρεια Κορέα την Ελλάδα, μια χώρα που ανήκει στο ΝΑΤΟ και στην Ευρώπη και βρίσκεται στην πιο ευαίσθητη περιοχή της Μεσογείου. Και πάντως όλοι πρέπει να γνωρίζουμε ότι η δημοκρατία και μπορεί και πρέπει να προστατεύσει τον εαυτό της».

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231194283
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η θέση του ΚΚΕ είναι ξεκάθαρη για τα μνημόνια και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

:redface:: Συγνώμη, φίλε Τζώνυ, αλλά να λάβεις υπόψη σου, ότι κάθε κέρμα έχει δύο όψεις!:hmm::hmm::hmm:: Πολλές φορές, κάτω από κρυστάλλινα νερά υπάρχουν κατακάθια λάσπης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Χαχαχα..κοιτα συμπτωση!και γω τα ίδια!από κει είμαι!
Το ότι η μόσχα είναι από τις ακριβότερες το γνωρίζω.Δεν περίμενα εσένα να μου το πεις.
Αν γνώριζες την κατάσταση γενικά,θα έλεγες στον κόσμο εδώ πέρα που λέει ότι να ναι,πως εκεί μόνο οι τεμπέληδες δεν βγάζουν λεφτά και δεν περνάνε καλά.Και φυσικά ο Πούτιν σκέφτεται τον κόσμο,αλλιώς δεν θα μοίραζε σπίτια,χωράφια και δεν θα έκανε αυξήσεις 4 φορές το χρόνο σε μισθούς και συντάξεις.Και μην μου πεις πως αυτό δεν ισχύει.Τα τελευταία 6 χρόνια όλο αυτό κάνει.
Οπότε αν πραγματικά είσαι από κει,πες πως ισχύουν.Αλλιώς δεν ξέρεις την τύφλα σου.:clapup:

Τι να σου πω, κοπελια... :stunned: Οι σκλαβοι θα παραμεινουν σκλαβοι. Θα σου πετανε τι ψιχουλα και θα χαίρεσαι. Δουλευοντας σκληρα δεν θα πεινασεις! ОК. Μονο που εκμεταλεύοντας την άγνοια του κοινού η κλικα των νεοπλουτων αποκτα δισεκατομμύρια.:hypno: Κυβερνανε κλέφτες, ψεύτες και απατεώνες, είναι και δολοφόνοι! Τους έχετε και κορωνα στο κεφαλι! :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο κ. Μητσοτάκης προτείνει να γίνει μια νέα εθνική συμφωνία με το ΚΚΕ, ώστε να σεβαστεί το Σύνταγμα και τη δημοκρατική νομιμότητα.

«Με το ΚΚΕ, που είναι σοβαρό και ιστορικό κόμμα χρειάζεται να κάνουμε μια νέα εθνική συμφωνία. Το ΚΚΕ δεν μπορεί να είναι και νόμιμο και παράνομο. Πρέπει να σεβαστεί όπως ορίζει το Σύνταγμα, στο οποίο ορκίστηκε πίστη, τη δημοκρατική νομιμότητα» επισημαίνει, αναφέροντας:

«Οι νεώτεροι, που διοικούν σήμερα το ΚΚΕ, μπορεί να έγιναν όψιμοι θαυμαστές του Στάλιν, δεν φαντάζομαι όμως να μην έχουν τόση αντίληψη της γεωπολιτικής πραγματικότητας, ώστε να γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να μεταβάλλουν σε Βόρεια Κορέα την Ελλάδα, μια χώρα που ανήκει στο ΝΑΤΟ και στην Ευρώπη και βρίσκεται στην πιο ευαίσθητη περιοχή της Μεσογείου. Και πάντως όλοι πρέπει να γνωρίζουμε ότι η δημοκρατία και μπορεί και πρέπει να προστατεύσει τον εαυτό της».

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231194283

Δήλωση της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκας Παπαρήγα για την παρέμβαση του Κ. Μητσοτάκη κατά την επίσκεψη της στο ξενοδοχείο METROPOLITAN​
04/05/12​
Ο κ. Μητσοτάκης ξέρει τι λέει. Αποδεικνύει ότι το σύστημα έχει βασικό του αντίπαλο, κύριο αντίπαλο, το ΚΚΕ, το οποίο οργανώνει τους αγώνες των εργαζομένων, τους εμπνέει εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και στο δίκιο τους. Άλλωστε, ο κ. Μητσοτάκης το έχει ξαναπεί και άλλη φορά, ότι το ΚΚΕ δεν μπορούν να το βάλουν στο χέρι, δεν εξαγοράζεται, δεν υποκύπτει, δεν ενδιαφέρεται για λαμπερές θέσεις και πάνω απ' όλα ενδιαφέρεται να υπηρετήσει το λαό.
Ο κ. Μητσοτάκης για δεύτερη φορά λέει την αλήθεια από τη δική του τη σκοπιά, εναντίον βεβαίως του ΚΚΕ, λέει την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μια χαρά σέβεται το ΚΚΕ το σύνταγμα και τη δημοκρατική νομιμότητα, στη βουλή πώς μπαίνουν και ψαρεύουν ψήφους; Ή μήπως ότι μας συμφέρει το αποδεχόμαστε και στα υπόλοιπα το παίζουμε επαναστάτες και κατηγορούμε τους άλλους ως ρεφορμιστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
:(:mad::P: Κάθε λαϊκή ψήφος στο ΚΚΕ είναι μία υπογραφή στο επόμενο Μνημόνιο! Τα ζόμπι τρέφονται από ψοφίμια, δυστυχώς!
Μην είσαι τώρα υπερβολικός φίλε Νωέα.

Μία από τις πρακτικές του που με βρίσκουν να διαφωνώ (εκτός από το κλείσιμο λιμανιών και δρόμων), είναι οι συνεχείς δηλώσεις "Δεν θέλουμε να κυβερνήσουμε, δεν θα συνεργαστούμε με κανέναν", κάτι που ακούω και από οπαδούς ακόμα, ότι θα έχει μεγάλη επίπτωση στα αποτελέσματα των εκλογών, θα χάσει πολλές ψήφους, ενώ θα το ήθελα σαν μία γνήσια αντιμνημονιακή δύναμη.

Με τις δηλώσεις και τις πρακτικές αυτές, ενώ πριν μερικές εβδομάδες ήταν μία από τις κύριες επιλογές μου, τώρα δεν θα το ψηφίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τι να σου πω, κοπελια... :stunned: Οι σκλαβοι θα παραμεινουν σκλαβοι. Θα σου πετανε τι ψιχουλα και θα χαίρεσαι. Δουλευοντας σκληρα δεν θα πεινασεις! ОК. Μονο που εκμεταλεύοντας την άγνοια του κοινού η κλικα των νεοπλουτων αποκτα δισεκατομμύρια.:hypno: Κυβερνανε κλέφτες, ψεύτες και απατεώνες, είναι και δολοφόνοι! Τους έχετε και κορωνα στο κεφαλι! :fool:
:eek:
Εγώ δεν θα τα λεγα ψίχουλα και δεν θα λεγα πως δουλεύουν και σκληρά.Και συ τι προτείνεις;
Να γίνει και η Ρωσία Ελλάδα.Να κάθονται,να μην δουλεύει κανείς και να πληρώνονται τα λεφτά!;Γιατί όσοι δουλεύουν σκληρά στην ελλάδα πληρώνονται πραγματικά ψίχουλα.
'Οσο για το αν τους έχω κορόνα,δεν σε αφορά και δεν το γνωριζεις όπως και δεν γνώριζεις αν ειναι δολοφόνοι,απατεώνες και κλέφτες.Δεν έχεις αποδείξεις.Αλλιώς πήγαινε πες τα σ αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μην είσαι τώρα υπερβολικός φίλε Νωέα.

...

:P: Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός, αλλά μάλλον, ήπιος (στις εκτιμήσεις και στη κριτική) ! Από μία πλειάδα γνωστών μου παραδοσιακών ψηφοφόρων, κατά την τελευταία εβδομάδα, αντιλήφθηκα από σχετική δήλωσή τους, ότι θα ψηφίσουν ΚΚΕ, χωρίς να έχουν διαβάσει έστω μία φορά το Πρόγραμμά του και επιπλέον, επειδή θεωρούν ότι έτσι ψηφίζουν "άκρα αριστερά". Παρά ταύτα όμως, ευελπιστούν ότι την 7η Μαΐου, αν υπάρχουν ποσοστά ικανά για μία αθροιστικά νικηφόρα "πλειοψηφία της Αριστεράς, η Παπαρήγα δεν θα πει όχι"!!! Πλανόνται πλάνη οικτρά, όπως συνέβη ουκ ολίγες φορές στον κόσμο της χώρας, που αγωνίζεται και ευελπιστεί "λύσεις αριστερές", εδώ και έναν αιώνα τουλάχιστον! Το σημερινό ΚΚΕ, πολύ περισσότερο, αποτελεί μία κανονική επιχείριση πολιτικών υπηρεσιών( όπως άλλωστε κι όλα τα "κοινοβουλευτικά κόμματα", τουλάχιστον! ), με ποικιλώνυμους πελάτες στην κοινωνία μας. Τα ζητήματα των συσχετισμών και των συμμαχιών, σε κονωνικοπολιτικό επίπεδο συνθέτουν ένα χωράφι( ή γήπεδο; ), όπου άλλοι καλλιεργούν τρούφες κι άλλοι μαζεύουν βρούφες: η διαφορά στη τιμή τους παράγει και το λεγόμενο "πολιτικό χρήμα". Από αυτό, στον μεν "υπαρκτό σοσιαλισμό"(ήτοι, κρατικό καπιταλισμό) προκύπτουν, αφενός τύποι σαν τους Αμπράμοβιτς και Πούτιν κι αφετέρου, "οροθετικές Ρωσίδες", στο δε "φιλελεύθερο καπιταλισμό", αφενός τύποι σαν τους Λάτσηδες, Βαρδινογιάννηδες, "νέα τζάκια" κι αφετέρου, "Γιωργάκηδες", "Άκηδες", "Αντωνάκηδες"... και τα θύματά τους!
Στην παρούσα φάση λοιπόν, το ενδεχόμενο σχηματισμού ενός κοινωνικού μετώπου με αριστερό προσανατολισμό(αντικειμενικά "αντιμνημονιακού"! ), αν για τον πολιτικό μηχανισμό της τρόικας στην Ελλάδα (δλδ, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΣΥ-ΛΑΟΣ-Χ.Α. -ΔΡΑΣΗ ) είναι μία φορά επικίνδυνο, για το ΚΚΕ είναι τρεις:επειδή θα χάσουν την (κομματική) δουλειά τους, επειδή θα διαψευστούν και επειδή θα πάψει να υπάρχει έτσι όπως είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top