Ψέμα & Αλήθεια στο Διαδίκτυο

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι λέω ψέμματα σαν άνθρωπος κ εγώ. Νομίζω βασικά η ηλικία μου στο e-steki είναι ψέμα, αλλά καταβάση λάθος που βαρέθηκα να διορθώσω.
Σαν σχόλιο θα πω απλά ότι με πληγώνει όταν ξεφεύγω απο το αθώο ψέμμα γιατί άργησες, και λοιπά και πρέπει όντως να πώ ψέμμα σε κοντινό μου άνθρωπο. Το τρομαχτηκό είναι πόσο με εμπιστεύονται. Είναι δύσκολο που είναι τόσο εύκολο.
Δεν λεω περισσότερα ή λιγότερα στο Internet πάντως....δεν νομίζω...μη σου πώ εκφράζομαι ίσως πιο ειλικρινά σε μερικές περιπτώσεις πίσω απο την σχετική ανωνυμία...δεν ξέρω...
Τα περί μισών ανθρώπων που διάβασασ την αρχή δεν τα πιστεύω, εντάξει λίγο με τις ακρότητες... ένα μέτρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό...Πιστεύω πως είναι στον άνθρωπο. Αν και στην πραγματική σου ζωή γεμίζεις τους άλλους με ψέματα τότε ναι και στο διαδίκτυο θα κάνεις πολλές φορές χειρότερα. Βεβαίως πάντοτε υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Και ως υπέρμαχος της αισιόδοξης πλευράς της ζωής πρέπει να το πω αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αν και στην πραγματική σου ζωή γεμίζεις τους άλλους με ψέματα τότε ναι και στο διαδίκτυο θα κάνεις πολλές φορές χειρότερα
Πιστεύω ότι, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει συνήθως, και....είναι εντελώς λογικό!
Η "ανωνυμία" προσφέρει την ευκαιρία να φερθούμε έτσι όπως δεν "μπορούμε" επώνυμα! Πόσοι λες την αφήνουν να πάει....χαμένη; :P
Και φυσικά κάποιος, που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ψεύδεται στην πραγματική ζωή, θα μπει στο net και θα τους φλομώσει όλους στο...ψέμα! :lol:
Γι αυτό πρόσεχε.....:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπα νομίζω πως αυτοί που λες ανήκουν στις εξαιρέσεις που προαναφέρθηκα...hope so!


Επίτηδες αναφέρθηκα εκεί γιατί ήξερα ότι σίγουρα κάτι θα πεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εμένα στο ψέμα μ'αρέσουν μόνο τα white lies..
Εννοείς τα κατά συνθήκη ψέματα ή τα...αληθινά ψέματα, εκείνα δηλαδή που όταν τα λες, τα πιστεύεις τόσο βαθιά, που είναι στην ουσία πιο δυνατά της....αληθείας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα! που ήταν τόσο καιρό? :P

Ο Kant καταδικάζει το ψεμα θεωρώντας ότι έχουμε χρέος να πούμε την καθαρή αλήθεια για τις σκέψεις μας.
Ο Πλάτων θεωρεί το ψεμα ένα χρήσιμο φάρμακο, αρκεί, (όπως με κάθε φάρμακο) να μην κάνουμε κατάχρηση.
Για να καταλάβουμε την αξία ή μάλλον, την απαξία του ψέματος, πρέπει οπωσδήποτε να το συνδέουμε με την πρόθεση για εξαπάτηση.

…θα καταδικάζαμε έναν πολιτικό που εσκεμμένα λέει ψέματα, σε έναν δημοσιογράφο για παράδειγμα, όταν πρέπει να προστατεύει το εθνικό συμφέρον; έναν γιατρό που προστατεύει την ψυχολογία του ασθενής που πάσχει από ανίατο νόσημα; τους έλληνες αντάρτες που λέγανε ψέματα στους γερμανούς?

Λέμε ψέματα, όταν κερδίζουμε κάτι, που ο καθένας μας εκτιμά ως αγαθό.
Το όλο θέμα για μένα έχει σχέση με το τι είναι αυτό που εκτιμάμε σαν αγαθό.

Στο internet τώρα...
Όπως και στην πραγματική ζωή, δεν παίρνω τίποτα αν δεν μου το δίνουν. Δεν σκαλίζω αν αυτά που λένε είναι πραγματικότητα ή παραμύθι. Παίρνω πάντα μόνο αυτά που θεωρώ ωφέλημα. Επομένως, ψεμα ή αλήθεια, καλοδεχούμενα, εφόσον δεν μπορούν να με επηρεάσουν αρνητικά.
Είναι ης γνώσιν μου ότι η ασπίδα προστασίας που σήκωσα, το «πιστεύω τα πάντα = δεν πιστεύω τίποτα» με καθιστά αντικοινωνική.

@δαιμνονα[FONT=&quot]
[/FONT]
...τα white lies είναι μικρά ψέματα που κάποιος μπορεί να πει για να αποφύγει μια άβολη ή άχαρη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δεν σκαλίζω αν αυτά που λένε είναι πραγματικότητα ή παραμύθι. Παίρνω πάντα μόνο αυτά που θεωρώ ωφέλημα...δαιμνονα
Να λοιπόν γιατί οι άνθρωποι πάντα λένε τα ψέματα που οι άλλοι θέλουν να ακούσουν και προτιμούν από την αλήθεια... Και όταν τους λες την αλήθεια, ψάχνουν να βρούν το ψέμα...άρα πολλές φορες δε φταίει ο "ψεύτης", φταίει κι εκείνος που το τραβάει ο οργανισμός του το ψέμα... :P

Ποιό είναι το ψέμα, και ποιό το παραμύθι;​

Όπως λεν και τα Ξύλινα Σπαθιά...

Τα παραμύθια δεν είν' αλήθεια
αλλά τουλάχιστον δεν είναι ψέματα
δεν είναι ψέματα
όπως αυτά που αραδιάζεις κύριε Δαίμνονα​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
...άρα πολλές φορες δε φταίει ο "ψεύτης", φταίει κι εκείνος που το τραβάει ο οργανισμός του το ψέμα... :P
[FONT=&quot]Δεν είπα ότι το προτιμώ αλλά ότι δεν [/FONT] [FONT=&quot]το κατακρίνω[/FONT][FONT=&quot], διότι, όσοι λένε ψέματα έχουν ανάγκη να το πουν, δαιμνονα.:P [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Kαι εκτός των άλλων πως μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος όντως σου λέει ψέματα?! Προφανώς όλοι μας έχουμε πει κάποτε και μας έχουν πει επίσης, αλλά αυτό είναι δύσκολο να το μάθουμε:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα! που ήταν τόσο καιρό? :P

Ο Kant καταδικάζει το ψεμα θεωρώντας ότι έχουμε χρέος να πούμε την καθαρή αλήθεια για τις σκέψεις μας.
Ο Πλάτων θεωρεί το ψεμα ένα χρήσιμο φάρμακο, αρκεί, (όπως με κάθε φάρμακο) να μην κάνουμε κατάχρηση.

το κακό είναι ότι όταν μπαίνεις στο τσατ του στεκιού , δεν τους πετυχαίνεις ποτέ αυτούς τους δύο - στην θέση τους είναι κάτι αμπελοφιλόσοφοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εννοείς τα κατά συνθήκη ψέματα ή τα...αληθινά ψέματα, εκείνα δηλαδή που όταν τα λες, τα πιστεύεις τόσο βαθιά, που είναι στην ουσία πιο δυνατά της....αληθείας; :hmm:
Εννοώ τα αθώα ψέματα...ψεματάκια. Τα άκακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εννοώ τα αθώα ψέματα...ψεματάκια. Τα άκακα.

οπως να σου πω οτι εφαγα φασολαδα ενω εχω φαει φακες????:P


:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εννοώ τα αθώα ψέματα...ψεματάκια. Τα άκακα.
H ανώδυνη εκδοχή του ψέματος; Ξέρετε κυρία tulip, αυτές οι καταστάσεις συνήθως είναι αμφίδρομες, και ο ...άλλος μπορεί να σου το ανταποδώσει!!! Αθώα ψέματα μεταξύ ενόχων;;; :hmm:
Όπως οι σύγχρονες κοινωνίες βασίζονται (?) στην αλήθεια για να λειτουργήσουν, γιατί είναι αδύνατον πιστεύω να "χτίσεις" επάνω στο (έστω αθώο) ψέμα ενα λειτουργικό, δηλαδή λογικό σύστημα, όπου ο καθένας μας μπορεί και πρέπει να συνεργάζεται με τους άλλους και να εμπιστεύεται τις πληροφορίες τους, έτσι στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, αν λέμε ψέματα αναλόγως των αναγκών της "στιγμής" πολύ σύντομα στη σχέση (αυτή) θα βασιλεύει το (όχι...Ο) χάος! :D

@Γιώργο, ροβίθια παίζουν στο...μενού; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Θεωρω οτι το ψέμα συνάδει με την ανθρωπινη οντοτητα.Δυστυχως?Ναι,θα απαντησουν οι περισσότεροι..κι ομως να ενα ακομα ψέμα μας..Πόσοι απο μας δεν εχουμε χρησιμοποιήσει ψέμα προκειμένου να μην βλάψουμε τον εγωισμό μας?να μην θίξουμε την"ανωτερότητα¨μας..να αποφύγουμε κάποια δυσχερή κατάσταση..να περάσουμε αλώβητα καταστάσεις που δε μας συμφέρουν..Απο τη στιγμη που υπάρχει ο λόγος υπάρχει και το ψέμα..Το διαδικτυο καλως η κακώς αποτελεί μια φαύλη και καθαρά άυλη ύπαρξη που υπερκαλύπτει τις αδυναμίες μας στο όνομα της ανωνυμίας..εαν κάποιος ειναι αδύναμος χαρακτήρας,δεν ειναι απίθανο να τον δείς σε μέρη που να εχει μια κάποια εξουσία(λ.χ operator)και να τη χρησιμοποεί με τον πιο σκλήρο τρόπο..Μπορεί κάποιος ο οποίος είναι ντροπαλός και δεν έχει το θάρρος για να τα"ρίξει"σε μια κοπέλα,μεσω διαδικτύου να ειναι ο πρώτος"πέφτουλας"....Είναι μόνο ελάχιστα παραδείγματα της υποκρισίας,του ψέματος και της πλαστής αλήθειας,την οποια προσπαθούμε να υιοθετήσουμε λόγω των αδυναμιών μας..και ετσι υποκύπτουμε σε μια ατέρμονη συνθήκη..τη μην αποδοχή του πραγματικού μας εαυτου,με ενα ουσιαστικό αποτέλεσμα..να ψευδόμαστε ασύστολα,πρώτα απ όλα σε μας,τον ίδιο μας τον εαυτό, και μετα σε όλους τους υπόλοιπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
οπως να σου πω οτι εφαγα φασολαδα ενω εχω φαει φακες????:P


:whistle::whistle:
Sure!:)

H ανώδυνη εκδοχή του ψέματος; Ξέρετε κυρία tulip, αυτές οι καταστάσεις συνήθως είναι αμφίδρομες, και ο ...άλλος μπορεί να σου το ανταποδώσει!!! Αθώα ψέματα μεταξύ ενόχων;;; :hmm:
Όπως οι σύγχρονες κοινωνίες βασίζονται (?) στην αλήθεια για να λειτουργήσουν, γιατί είναι αδύνατον πιστεύω να "χτίσεις" επάνω στο (έστω αθώο) ψέμα ενα λειτουργικό, δηλαδή λογικό σύστημα, όπου ο καθένας μας μπορεί και πρέπει να συνεργάζεται με τους άλλους και να εμπιστεύεται τις πληροφορίες τους, έτσι στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, αν λέμε ψέματα αναλόγως των αναγκών της "στιγμής" πολύ σύντομα στη σχέση (αυτή) θα βασιλεύει το (όχι...Ο) χάος! :D
Θα μπορούσατε _daemon_ να μου διευκρινίσετε πότε θα χαρακτηρίζατε ένα κοινωνικό σύστημα ως μη λειτουργικό και να μου πείτε πως βρίσκετε το δικό μας? (πανελλαδικώς/παγκοσμίως...πάνω κάτω το ίδιο είναι, αφού όλοι το ίδιο ψεύτες είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα μπορούσατε _daemon_ να μου διευκρινίσετε πότε θα χαρακτηρίζατε ένα κοινωνικό σύστημα ως μη λειτουργικό και να μου πείτε πως βρίσκετε το δικό μας? (πανελλαδικώς/παγκοσμίως...πάνω κάτω το ίδιο είναι, αφού όλοι το ίδιο ψεύτες είναι)
Να σου αφιερώσω καλύτερα ένα τραγούδι στο....track? :)
Για σήμερα, κι αύριο το επανεξετάζουμε το θέμα; (περασμένη η ώρα για επεξεργασμένες αναλύσεις με....(διανοητικό) βάθος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα μπορούσατε _daemon_ να μου [...]
Πολύ ευχαρίστως αγαπητή μου, και σας ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρία να το κάνω!
Μη λειτουργικό θα χαρακτήριζα ένα κοινωνικό σύστημα, σε σχέση με την τάση των ατόμων που το αποτελούν να ψεύδονται, εκείνο που δεν έχει ως βασική αρχή την επιβράβευση του ψέματος, ως μονάδα ανταμοιβής!
Στοιχειώδες όσο και θεμελιακό, για την εύρυθμη λειτουργία στοιχείο, διότι ενθαρρύνει και παροτρύνει σε περισσότερα (ψέματα) τα οποία, πιστεύω ότι αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο του οικοδομήματος που λέγεται...."ντουνιάς"!

Έτσι λοιπόν, η εμπορευματοποίηση του καθόριζε, επισφραγίζει, και θα συνεχίσει, την λειτουργικότητα των κοινωνικών συστημάτων, παγκοσμίως!
Κοίταξε γύρω σου, πιστεύεις ότι θα υπήρχε internet πχ, εάν το ψέμα δεν "επιβραβεύετο"? ;)

Με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ οι (όποιες) απαντήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ οι (όποιες) απαντήσεις! :)
Δεν θα κρατήσω το χέρι στην καρδιά για να μπορώ να γράφω.:lol:

…τι είναι τότε η τέχνη, το Όνειρο, η ελπίδα;
Μέσω του ψέματος δεν βρίσκουμε την αλήθεια?


Σκέφτομαι: σε μια δύσκολη κατάσταση, το να δείξεις θετικότητα, θάρρος και να φέρεσαι ήρεμα, ενώ μέσα σου βουλιάζεις, είναι ψεμα. Είναι ψεμα ότι δεν φοβάσαι και δεν κάνεις αρνητικές σκέψεις. Η στάση αυτή όμως εμψυχώνει τους γύρο σου και είσαι μια πηγή δύναμης. Και... επιβραβεύεσαι για την ιδιοσυγκρασία σου και για τον αυτοέλεγχο σου.

Η ωραιοποίηση των πραγμάτων είναι το ψεμα που υποστηρίζω εγώ. ...μπλοκάρει το σύστημα ή όχι?:hmm:



(τα μπέρδεψα?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κοίταξε γύρω σου, πιστεύεις ότι θα υπήρχε internet πχ, εάν το ψέμα δεν "επιβραβεύετο"? ;)

Με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ οι (όποιες) απαντήσεις! :)

Πιστεύεις οτι το Internet δεν θα υπήρχε χωρίς ψέμα? Ανάλυσε σε παρακαλώ, διότι αδυνατώ να τα συνδυάσω αυτά τα δύο!
Νομίζω οτι η σημερινή κοινωνία (προφανώς η εξέλιξη κάποιας παλαιότερης) βασίζεται στη λογική και το συμφέρον. Έτσι, μερικές φορές υπάρχει ψέμα, μερικές όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το διαδικτυο καλως η κακώς αποτελεί μια φαύλη και καθαρά άυλη ύπαρξη που υπερκαλύπτει τις αδυναμίες μας στο όνομα της ανωνυμίας...
Ο άνθρωπος, σαν μονάδα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της, σε αντιδιαστολή με το κοινωνικό σύνολο ειναι υπερατομικό στοιχείο, δηλαδή υπάρχει και ενεργεί (ενίοτε και ενεργείται) και ανεξάρτητα από την βούληση του!
Τον "έβαλαν" λοιπόν στο internet σαν το βλάχο στα σαλόνια, δίνοντας του κι ένα ποντίκι στο χέρι.... :D
Ψάχνοντας ο ταλαίπωρος το περιβάλλον μέσα στο οποίο αποδίδει καλύτερα, κατάντησε βασικός αλλά και αστάθμητος παράγοντας, δεσπόζουσα μορφή αλλά και τσάμπα μάγκας, σπουδαίος εκ του ασφαλούς, σ' ένα χώρο που σαφώς και δεν "γνωρίζει" και όπου δεν γνωρίζεις, μεγιστοποιούνται οι ελλείψεις, τα ελαττώματα και τα σφάλματα ;)


Από την άλλη, οι εταιρείες-παροχείς σαν σύγχρονοι εμβρυωροί, προσφέρουν "ταχύτητες" σε ανθρώπους που δεν ξέρουν καν να μπουσουλήσουν, και βέβαια οι βλόγερς (εκεί να δεις πίκρα) εν ονόματι της δημοκρατίας, ανέλαβαν αυτοδιοριζόμενοι ποιμαντορικοί ινστρούχτορες, την νουθέτηση του...όχλου! :eek:

Η ωραιοποίηση των πραγμάτων είναι το ψεμα που υποστηρίζω εγώ...
Ξέχασε με, τι νόημα έχει να με θυμάσαι και να πονάς ή μήπως αν βάλεις χρώμα στην ζωγραφιά σου θα γίνει καλύτερη..; :whistle:
Έμμα, κάτσε να πάρω το σοβαρό μου τώρα και να σε ρωτήσω με την σειρά μου, βάζοντας σε στην θέση μου, που ρωτάτε και ρωτάτε κι εγώ πρέπει να....απαντάω!! :worry:
Η απεμπόληση ηθικών αρχών, χάριν της ωραιοποίησης (του ψεύδους) με υποχωρήσεις, αλλά και παραίτηση δικαιωμάτων, μήπως θεωρείται συνδιαλλαγή ή ακόμη και ξεπούλημα;; :hmm:
Eίναι γεφύρωση ή υποχωρητικότητα; Είναι καλή διάθεση για επίλυση διαφορών ή μετριοπάθεια και εγκατάλειψη ηθικών αξιών;
H μέση λύση της ωραιοποίησης, εγώ πιστεύω ότι είναι τελικά....ακραία απόφαση! :)

Νομίζω οτι η σημερινή κοινωνία (προφανώς η εξέλιξη κάποιας παλαιότερης) βασίζεται στη λογική και το συμφέρον.
Τουλίπα (κίτρινη) θα συμφωνήσω μαζί σου αυτή τη φορά, έτσι είναι! Σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε οδηγηθεί σε πλήρες αδιέξοδο, δηλαδή σε κατάστασεις που δεν οδηγούν πουθενά...εν ουδενί τόπω!
Βέβαια, για τις κοινωνίες των ανθρώπων μπορεί να είναι έτσι, για κάποιους όμως το "πουθενά" ίσως να είναι το ζητούμενο και για εμένα εκεί που θα έπρεπε αλλά δεν...βρίσκομαι! :P
Είναι κάτι σαν τους αδιέξοδους έρωτες, να το πω με διαφορετικό τρόπο, που δεν έχουν μέλλον αλλά έχουν αναμνήσεις, κι αυτές δεν έχουν αδιέξοδα, σε αντίθεση με τις σχέσεις! ;)

Δεν φαντάζομαι να σε μπέρδεψα;:worry:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top