Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ειμαι καθετα αντιθετοs με την καυση των νεκρων,το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι ουτε καυσοξυλο ουτε σκουπιδι για το βαζειs φωτια και να το καιs αν μη τι αλλο αυτο ειναι προσβολη νεκρου το κανανε καποτε η μαο μαο και εμειs το πηραμε ακουσων ακουσων ωs δειγμα προοδευτισμου και με το προσχημα οτι ειναι και αντιαισθητικο να υπαρχουν νεκροταφεια θαρρειs και προκειται για χαβουζεs ελεοs πια!!! Βγαινουν τα καθε ειδουs λαμογια μαs παιρναν μια π*π*ρια στο κεφαλι για τουs δικουs τουs λογουs και εμειs σαν προβατα ακολουθουμε δηθεν προs χαρη τηs προοδου χωριs να σκεφτουμε γιατι να προσπαθουν να μαs περανε τετοιεs αισχρεs ιδεεs στο κεφαλι και τι σκοπουs εχουν.

Κατ' αρχάς, ήταν Μάο Μάο οι Αρχαίοι Έλληνες; :worry: Ανήκουστο!!

Κατά δεύτερον, ποιοι ακριβώς είναι λαμόγια και ποιοι είναι οι λόγοι για τους οποίους υποστηρίζουν την καύση; Ο παπάς που τριγυρνά στα μνήματα με την ομπρέλα και παίρνει εικοσάρικα για να ψάλει ευχές πάνω από τάφους, δεν συγκαταλέγεται μεταξύ των λαμογίων;

Τέλος, από καθαρά φυσικής άποψης, το μόνο στο οποίο διαφέρει η σήψη από την καύση ως διαδικασία, είναι η ταχύτητα με την οποία συμβαίνει. Κατά τ' άλλα, ισχύει το ashes to ashes and dust to dust.

Η λάβρα που αναδίδει το σύντομο ποστ σου πάντως, θα ήταν ικανή ν' αποτεφρώσει ολόκληρη εκατόμβη άβουλων νεκρών. Τόση ένταση, τόση έλλειψη επιχειρημάτων, τελικώς γιατί ακριβώς κραυγάζεις δεν το έχω καταλάβει. Ίσως μια πιο ψύχραιμη προσέγγιση να ήταν ευκρινέστερη. Ειλικρινά περιμένω να δω ποιοι ακριβώς είναι οι λόγοι της τόσο έντονης αντίθεσής σου με την καύση.

Συζήτηση να γίνεται δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ειμαι καθετα αντιθετοs με την καυση των νεκρων,το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι ουτε καυσοξυλο ουτε σκουπιδι για το βαζειs φωτια και να το καιs αν μη τι αλλο αυτο ειναι προσβολη νεκρου το κανανε καποτε η μαο μαο και εμειs το πηραμε ακουσων ακουσων ωs δειγμα προοδευτισμου και με το προσχημα οτι ειναι και αντιαισθητικο να υπαρχουν νεκροταφεια θαρρειs και προκειται για χαβουζεs ελεοs πια!!! Βγαινουν τα καθε ειδουs λαμογια μαs παιρναν μια π*π*ρια στο κεφαλι για τουs δικουs τουs λογουs και εμειs σαν προβατα ακολουθουμε δηθεν προs χαρη τηs προοδου χωριs να σκεφτουμε γιατι να προσπαθουν να μαs περανε τετοιεs αισχρεs ιδεεs στο κεφαλι και τι σκοπουs εχουν.

1. Το ανθρώπινο σώμα είναι απλά μια θαυμαστή οργανική μηχανή ικανή και προορισμένη να στεγάσει το πνεύμα. Και όταν ολοκληρώσει την αποστολή του δεν του αξίζει ούτε το αργό σάπισμα, ούτε η μουμιοποίηση που προκαλείται στις σωρούς που αποκλείονται από τη φυσική αποσύνθεση εγκλωβισμένες μέσα α. στα φέρετρα και β. στα τσιμεντένια κουτιά που αποτελούν τους τάφους (το απλό σκάψιμο είναι μάλλον banal) (συμπέρασμα: πρώτα βλέπουμε το σίριαλ θάνατος οικείου - φάμπρικα κηδειών - μνημοσύνων - παπάς με το χέρι απλωμένο στο τρισάγιο - εκταφή, και μετά μιλάμε:mad:)

2. Με την κυρία μάο μάο δεν έχω συστηθεί, αλλά η ομηρική περιγραφή της νεκρικής πυράς του Αχιλλέα κάτι μου λέει. Όπως επίσης και το γεγονός ότι στην αρχαιότητα υπήρχε και η ταφή άρα υφίστατο η δυνατότητα της επιλογής. (ευπρόσδεκτη κάθε δυνατή τεκμηρίωση υπέρ ή έστω και περί του αντιθέτου)

3. Τα νεκροταφεία δεν είναι εξ ορισμού χαβούζες, όταν όμως, υποχρεώνοντας τους πάντες, έκοντες άκοντες σε ταφή "μπουκώνουν" τότε έλα να δεις απόθεση σωρού στο χωνευτήρι και πες μου αν είναι χαβούζα ή όχι.... Δε μιλάμε για κατάργηση των νεκροταφείων, απλά ας είναι αξιοπρεπέστερες οι συνθήκες όσων επιλέγουν να ταφούν επιτρέποντας σε όσους δεν το θέλουν να το αποφύγουν. (χώρο σας κάνουμε βρε;)!

4. Τώρα ποιός είναι το λαμόγιο στη βιομηχανία του χριστιανικού ορθόδοξου θανάτου, εύχομαι να το μάθεις από κανένα ρεπορτάζ σε εφημερίδα και όχι εξ ιδίας πείρας όπως εγώ π.χ. ...

5. Οι σκοποί όλων, όποιοι και να είναι, κάποια στιγμή αποκαλύπτονται, ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον άλλωστε. Αυτό δεν αναιρεί τη δυνατότητα που έχουμε να τους εξετάσουμε...

Σοβαρά τώρα, σαφέστατα και γύρω από την καύση, αποτέφρωση, από το ό,τι ισχύσει τέλος πάντων θα αναπτυχθεί μια μικρή βιομηχανία. Λουλούδια, μουσική, χώροι, τεφροδόχοι, κάτι. Όμως θα είναι για εκείνη τη στιγμή. Δεν θα εκτείνεται στο διάστημα των 3 ετών ελάχιστης ταφής, ή στα τρελά λεφτά των οικογενειακών τάφων, ή στα ενοίκια τάφων, οστεοφυλακίων και άλλων. Δε νομίζω ότι είπε κανείς να καταργηθεί η ταφή. Όποιος θέλει, ας ταφεί. Ας δοθεί όμως και στους υπόλοιπους το δικαίωμα να επιλέξουν. Τέλος πάντων ας αναλάβει η πολιτεία χωρίς άλλες παλινωδίες-καθυστερήσεις και λοιπές αηδίες να φτιάξει όλες τις απαραίτητες υποδομές για να καίγεται το σώμα κάποιου αξιοπρεπώς έστω και χωρίς το θρησκευτικό τυπικό αφού η ορθοδοξία δεν αποδέχεται την καύση. Οργανωμένα όμως και με αξιοπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Aπαξ και εγκαταλειψεις τα εγκοσμια,ειτε σε θαψουν,ειτε σε καψουν το "ιδιο" (σου) ειναι!
Γιατι οντας "τεζαρισμενος",δεν εχεις αισθηση για τιποτα. Δε νιωθεις σιγουρα οτι σαπιζεις! :D

Δε βλεπεις απο πουθενα,ωστε να αξιοποιησεις εν γενει και ενα ...μικρο δικαιωμα μετανοησης!
Τελικα,ολα ειναι στο μυαλο και μονο!

Οτι και να αποφασιζεται - προς ιδία διευκολυνση η και μη - ειναι ουτως η αλλως ματαιο....
Οτι γινεται,απλα ικανοποιει τους "πισω". Ο αποβιωσας,ουτε που νοιαζεται....ουτε που αισθανεται...ουτε που διαμαρτυρεται.

Απλα δεν υπαρχει! :)

Πρακτικα,η καυση - ασχετως εαν πραγματωνεται δογματικα η οχι - "απο-μποτιλιαρει" τα νεκροταφεια,συμβαλλοντας στην απελευθερωση χωρου,ο οποιος ουτως η αλλως καταλαμβανεται απο "νεκρη" ζωη,στερωντας τον απο αυτους που τον εχουν αναγκη (τη ζωντανη ζωη).

Η πεισματικη ορθοδοξη θρησκευτικη - δογματικη εμμονη στην ταφη,αντανακλα απλα αρχαιες,πρωτογονες εθιμοτυπιες,οι οποιες παρεληφθησαν και ενσωματωθηκαν και διατηρουνται πεισματικα αναλλοιωτες,υποστηριζοντας τα χριστιανικα κυρηγματα.

Οταν πεθανεις,το σωμα ειναι νεκρη υλη - με ιδιο status με αυτο ενος νεκρου ζωου - η οποια δεν εχει σημασια πια εαν θα θαφτει,καφτει η αφεθει να σαπισει.:)

Τιθεται απλα τυπικα θεμα ...ανακυκλωσης και "επιλυσης" της "σαβουρας" που αφηνεται πισω.
Θεμα δηλ. καθαρα διαδικαστικο.
Ο νεκρος ουτε που παιρνει χαμπαρι τι γινεται.....αν παιρνει καν! :D:)

Εν ολιγοις:μαλωνουμε κατ ουσιαν επι της διαδικασιας!
Και οχι επι της ουσιας! :)

Eν τω μεταξύ,φανταστείτε εφεξής η ταφή να αντικατασταθει απο την καύση...οι ιστορικοί του μέλλοντός μας θα μείνουν άνεργοι,αφού δε θα υπάρχουν ταφικά ευρήματα που να δίνουν πληροφορίες για τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό μας...
Θα ψαχνουν κυριολεκτικά σκόνη στη θάλασσα!!!

Απο σεβασμό στο μέλλον....μήπως να το ξανασκεφτούμε???


Φανταστείτε οι Φαραώ να επέλεγαν καύση και όχι ταφή και δή σε μεγαλοπρεπείς πυραμίδες. Τι θα ξέραμε σήμερα για την αρχαία Αίγυπτο???

Μαλλον τίποτα!

Αλλα απο την άλλη:

Η γνωση πλέον δε χάνεται (τόσο εύκολα) όπως παλια,με τις σύγχρονες πλέον μεθόδους αποθήκευσης.
Οι ιστορικοι του μέλλοντος δε θα σκαβουν με την κυριολεκτική εννοια οπως εμείς.

Θα σκαβουν στις ψηφιακες βιβλιοθηκες....:D

Παντως,αν η καυση επισημοποιηθει,θα γινει - οπως και η ταφή σημερα - μια εξοχως επικερδής ανθρώπινη δραστηριοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Eν τω μεταξύ,φανταστείτε εφεξής η ταφή να αντικατασταθει απο την καύση...οι ιστορικοί του μέλλοντός μας θα μείνουν άνεργοι,αφού δε θα υπάρχουν ταφικά ευρήματα που να δίνουν πληροφορίες για τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό μας...
Θα ψαχνουν κυριολεκτικά σκόνη στη θάλασσα!!!

Απο σεβασμό στο μέλλον....μήπως να το ξανασκεφτούμε???

σωστόοος...φανταστητε να αποτεφρωνονταν οι νεκροι εδω και χιλιαδες χρονια...τι ιστορια θα ξεραμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Eν τω μεταξύ,φανταστείτε εφεξής η ταφή να αντικατασταθει απο την καύση...οι ιστορικοί του μέλλοντός μας θα μείνουν άνεργοι,αφού δε θα υπάρχουν ταφικά ευρήματα που να δίνουν πληροφορίες για τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό μας...
Θα ψαχνουν κυριολεκτικά σκόνη στη θάλασσα!!!

Απο σεβασμό στο μέλλον....μήπως να το ξανασκεφτούμε???

Ασ το ξανασκεφτούμε λοιπον...

Λοιπόν, αν "την κάνω" πρό εφαρμογής της καύσεως, θα ήθελα να προσφέρω στους ιστορικούς του μέλλοντος τα παρακάτω:

1. το κινητό μου με μια επιπλέον μπαταρία γιατί μπορεί να γίνει πρόωρα η δευτέρα παρουσία (σαν τις εκλογές ένα πράμα). Να μπορώ να βρω έναν άνθρωπο βρε αδερφέ. Α! και το ακουστικό μου! το bluetooth λέω!
2. τον φορητό μου υπολογιστή. (αρκεί οι τεθλιμμένοι να έχουν σβήσει τα mail από το outlook μη γίνουμε και ρόμπες...)
3. μια κούτα ΙΟΝ γαλακτος. Μεγάλη. Δε θέλω μιζέριες...
4. το "η περί θεού αυταπάτη" του Dawkins για να έχω κάτι να συζητάω με τον περί ου ο λόγος...
5. το "η ζωή μετά" του Αρκά. Ας βρει κι αυτό το βιβλίο τη θέση του.
6. ένα μεγάλο βάζο Nes cafe Gold Blend, ζάχαρη, το τεράστιο ποτήρι μου και το μιξεράκι για το φραπέ.
7. γιατί ο φραπές είναι ιδέα. Α! και καλαμάκια.
8. το ασφαλιστήριο του αυτοκινήτου στην ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ. Αυτό κι αν το εξετάσουν οι ιστορικοί...
9. τις καινούριες μου μπότες (ε μην τα θέλετε κι όλα κληρονομιά...)
10. θα δούμε και τί άλλο, έχουμε καιρό... (ελπίζω:whistle:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
σωστόοος...φανταστητε να αποτεφρωνονταν οι νεκροι εδω και χιλιαδες χρονια...τι ιστορια θα ξεραμε?

Σε μερικούς πολιτισμούς ίσχυε η καύση των νεκρών.

Επίσης, η αποτέφρωση είναι θέμα προσωπικής ή οικογενειακής επιλογής και δεν αφορά την δημιουργία νόμου που να αναγκάζει τα παιδιά σου να σου βάλουν φωτιά το σαββατόβραδο και να σε ρίξουν στη θάλασσα, αν θέλουν θα το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε μερικούς πολιτισμούς ίσχυε η καύση των νεκρών.
καυση ,που εμεναν παντα τα κοκκαλα που με νορμαλ τροπους δεν μπορουν να καουν..οποτε ειχαμε τα κοκκαλα..η αποτεφρωση καθε ιχνος..

τα κοκκαλα ειναι ολη η ιστορια αυτου του κοσμου απο τους δεινοσαυρους μεχρι τους ανθρωπους..
απο τα κοκκαλα βγαλμενη των Ελληνων τα ιερα..:D ξεφυγα ετσι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ειμαι καθετα αντιθετοs με την καυση των νεκρων,το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι ουτε καυσοξυλο ουτε σκουπιδι για το βαζειs φωτια και να το καιs αν μη τι αλλο αυτο ειναι προσβολη νεκρου το κανανε καποτε η μαο μαο και εμειs το πηραμε ακουσων ακουσων ωs δειγμα προοδευτισμου και με το προσχημα οτι ειναι και αντιαισθητικο να υπαρχουν νεκροταφεια θαρρειs και προκειται για χαβουζεs ελεοs πια!!! Βγαινουν τα καθε ειδουs λαμογια μαs παιρναν μια π*π*ρια στο κεφαλι για τουs δικουs τουs λογουs και εμειs σαν προβατα ακολουθουμε δηθεν προs χαρη τηs προοδου χωριs να σκεφτουμε γιατι να προσπαθουν να μαs περανε τετοιεs αισχρεs ιδεεs στο κεφαλι και τι σκοπουs εχουν.

Καταρχάς δεν καταλάβαινω γιατί λες ότι είναι προσβολή προς τον νεκρό.. Αφού αυτός θα είχε εκφράσει την επιθυμία. Ή σε πιο σπάνιες περιπτώσεις οι συγγενείς του, που τον ξέρουν, είναι οι πιο κοντινοί του άνθρωποι και αναλαμβάνουν τα πάντα σε περίπτωση ταφής.

Κατά δεύτερον, δεν καταλάβαινω τι εννοείς ότι κάποια ''λαμόγια'' μας παρέσυραν φυτεύοντας μας ιδέες στο κεφάλι. Προσωπικά, δεν άκουσα κάποιον, ούτε επηρεάστηκα από αυτόν. Απλά σύμφωνα με τις δικές μου απόψεις η καύση των νεκρών πρέπει να επιτραπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Tελικά επιτράπηκε η καύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ειμαι καθετα αντιθετοs με την καυση των νεκρων,το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι ουτε καυσοξυλο ουτε σκουπιδι για το βαζειs φωτια και να το καιs αν μη τι αλλο αυτο ειναι προσβολη νεκρου το κανανε καποτε η μαο μαο και εμειs το πηραμε ακουσων ακουσων ωs δειγμα προοδευτισμου και με το προσχημα οτι ειναι και αντιαισθητικο να υπαρχουν νεκροταφεια θαρρειs και προκειται για χαβουζεs ελεοs πια!!! Βγαινουν τα καθε ειδουs λαμογια μαs παιρναν μια π*π*ρια στο κεφαλι για τουs δικουs τουs λογουs και εμειs σαν προβατα ακολουθουμε δηθεν προs χαρη τηs προοδου χωριs να σκεφτουμε γιατι να προσπαθουν να μαs περανε τετοιεs αισχρεs ιδεεs στο κεφαλι και τι σκοπουs εχουν.
η καυση των νεκρων ειναι και ελληνικο εθιμο, αν δεν κανω λαθος απο τους μυκηναίους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η καυση των νεκρων ειναι και ελληνικο εθιμο, αν δεν κανω λαθος απο τους μυκηναίους;
καυση της σαρκας και εμεναν τα κοκκαλα και τα εβαζαν σε λαρνακες ,κλπ..

η αποτεφρωση κανει σταχτη τα παντα..
δεν μενει κανενα ισχνος του ανθρωπου,dna κλπ..

ειναι ολα σταχτη,,και τη σταχτη απο ενα οποιοδηποτε ζωο να σου δωσουνε δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Οταν ο ανθρωποs δεν εχει ουτε ιερο ουτε οσιο σε αυτο το σημειο φτανει,να καιει ακομα και του δικουs του ανθρωπουs και να καμαρωνει για τον κανιβαλοπολιτισμο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καυση της σαρκας και εμεναν τα κοκκαλα και τα εβαζαν σε λαρνακες ,κλπ..

η αποτεφρωση κανει σταχτη τα παντα..
δεν μενει κανενα ισχνος του ανθρωπου,dna κλπ..

ειναι ολα σταχτη,,και τη σταχτη απο ενα οποιοδηποτε ζωο να σου δωσουνε δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτε..

δεν εχω αυτο το προβλημα, η μητερα μου για παραδειγμα ειχε πει το εξης "δεν θελω να εχετε σημειο αναφορας να σας κραταει πισω οταν πεθανω"

στον ταφο του πατερα μου δεν εχω παει ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οταν ο ανθρωποs δεν εχει ουτε ιερο ουτε οσιο σε αυτο το σημειο φτανει,να καιει ακομα και του δικουs του ανθρωπουs και να καμαρωνει για τον κανιβαλοπολιτισμο του.
οταν καταλαβεις τι ειναι ο κανιβαλισμος τοτε θα καταλαβεις για ποιο λογο αυτο που εγραψες ειναι λανθασμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
πωπω...χαζεψα...νομιζα οτι ηδη επιτρεποταν η καυση των νεκρων.....
δηλαδη να προσεχω μην παθω τπτ μεχρι να επιτραπει ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
οταν καταλαβεις τι ειναι ο κανιβαλισμος τοτε θα καταλαβεις για ποιο λογο αυτο που εγραψες ειναι λανθασμενο
Ξερω πολυ καλα τι εγραψα φιλε μου αλλα αμα αρχισω και γραφω παλι γραφικο θα με πειτε για αυτο αστο να παει στην ευχη του Θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Αν συμφωνούν οι ίδιοι,
τι λόγος μας πέφτει εμάς;




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Οταν ο ανθρωποs δεν εχει ουτε ιερο ουτε οσιο σε αυτο το σημειο φτανει,να καιει ακομα και του δικουs του ανθρωπουs και να καμαρωνει για τον κανιβαλοπολιτισμο του.
Μα άμα ο νεκρός το ήθελε εξακολουθεί να είναι τόσο κατακριτέο;
Αν συμφωνούν οι ίδιοι,
τι λόγος μας πέφτει εμάς;
Έλα ντε; Πραγματικά δεν καταλάβαινω τι μας νοιάζει; Μπορεί κάποιος να απαντήσει ικανοποιητικά σε αυτή την ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ο τάφος προσφέρει μια συνεχή υπενθύμηση στους συγγενείς, μια ανοιχτή πληγή που κρατά χρόνια. Η διαδικασίες με τα λουλούδια, τα καντήλια, κ.λπ. χρησιμεύουν σαν διδακτική εμπειρία.

Επίσης, ο τάφος καλύπτεται με χριστιανικά σύμβολα (σταυρός) που δηλώνουν τον τελικό θρίαμβο του χριστιανισμού πάνω στη σωρό του ανθρώπου: όσο και να εναντιώθηκε στην εκκλησία, ο νεκρός επιτέλους κατανοεί πόσο ανήμπορος είναι μπροστά στην ισχύ της Ορθοδοξίας.

Επιπλέον, η διαδικασία της αποτέφρωσης, θυμίζει κομμάτι μέταλ από σατανιστική μπάντα π.χ. Cradle of Filth, AC/DC κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο τάφος προσφέρει μια συνεχή υπενθύμηση στους συγγενείς, μια ανοιχτή πληγή που κρατά χρόνια. Η διαδικασίες με τα λουλούδια, τα καντήλια, κ.λπ. χρησιμεύουν σαν διδακτική εμπειρία.
συγχαρητηρια, εγω δεν θελω να εχω αυτη την υπενθυμιση, δεν θελω να μοιρολατρησω αλλο και να μιζεριαζω για την απωλεια που με πονεσαι τοσο πολυ και την σκεφτομαι τα βραδια, που βλεπω εφιαλτες και που μου εχουν σημαδεψει τις αναμνησεις. θελω να ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ για να μη ΤΡΕΛΑΘΩ. σε πειραζει;

οι AC/DC δεν ειναι μεταλ μπαντα

Επίσης, ο τάφος καλύπτεται με χριστιανικά σύμβολα (σταυρός) που δηλώνουν τον τελικό θρίαμβο του χριστιανισμού πάνω στη σωρό του ανθρώπου: όσο και να εναντιώθηκε στην εκκλησία, ο νεκρός επιτέλους κατανοεί πόσο ανήμπορος είναι μπροστά στην ισχύ της Ορθοδοξίας.
μαλακιες λες. την επομενη φορα που θα βρεθω σε νεκροταφειο θα χαραξω αναποδους σταυρους γιατι ετσι δηλωνει τον τελικο θριαμβο του διαβολου στη σωρο του ανθρωπου. slippery slope arguements slip both ways. ετσι και αλλιως, τα ειδολολατρικα συμβολα οπως οι σταυροι εχουν ισχυ μονο στην ανθρωπινη πραγματικοτητα, αρα καμια ισχυ στο σωμα, που δεν ειναι πλεον ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top