Αδέσποτα: Μια πληγή που συνεχώς αιμορραγεί

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
η πολιτέια έχει γυρίσει την πλάτη στους ίδιους τους πολίτες της,πώς να μην τη γυρίσει στα ζώα;οφέιλει να επιβάλει αυστηρότερες ποινες για οτιδηποτε εχει να κάνει με την κακοποίηση των ζώων,γιατί τώρα απλά χαιδέυει τα αυτιά στους λεχρίτες που τα κακομεταχειρίζονται.
η συμπεριφορά μας απέναντι στα ζωα είναι αυτή απέναντι στο συνάνθρωπο αν δεν υπήρχαν νόμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Καλά, αυτό βλέπω από χτες, και ανακατεύομαι. Αυτή η σελίδα δεν είναι η μόνη εντωμεταξύ. Υπήρχε και μια άλλη που μου έστειλαν χτες, δε ξέρω και εγώ πόσα report πήρε και σήμερα δεν υπάρχει, οπότε την έκλεισαν.

Η κοπέλα αυτή είναι για σφαίρες -.-''
Εδώ μάλιστα είναι σε μια εκπομπή και σε κάποια φάση γελάει :S
Δείχνει ακόμα και βίντεο με σκηνές. Αηδιαστικό. Δυστυχώς δε καταλαβαίνω όμως τι λέει γιατί είναι από Ρωσία..
Δεν υπάρχουν αυτά τα άτομα :S

Btw δεν είναι Ελληνίδα, είναι Ρωσσίδα κλικ (μη δείτε φωτός )
Αυτή κι αν είναι άρρωστη.
Από ό,τι κατάλαβα στην μετάφραση της google, αυτή μαζεύει πτώματα τραυματισμένων ή σκοτωμένων ζώων, τα παίρνει σπίτι της και τα τεμαχίζει για χόμπι :cold:
(Κι ότι σκεπτόμουν να ανοίξω ένα παρόμοιο θέμα, για την κακοποίηση των ζώων, αλλά χαίρομαι που υπάρχει ήδη και έχει συμμετοχή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Oτι και να πω ειναι λιγο..:(:( Την γνωμη μου την εχω πει πολλες φορες...Πρεπει να δημιουργηθουν ΝΟΜΟΙ!
Μονο αυτη ειναι η λυση!!! Και φυσικα να υπαρξει ΠΑΙΔΕΙΑ! χωρις αυτα τα 2 οσα report και να κανουμε η κατασταση δεν προκειται να αλλαξει..:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω λεει παλι για την ιδια κοπελα,που εχει αναρτησει και φωτο στο facebook.

ειναι στην Ελλαδα αυτη?
δεν το πιστευω..

παντως ειναι και λιγο ψυχολογικο το θεμα,,αν το ζωο που βλεπαμε ηταν αρνι δεν θα ανατριχιαζαμε τοσο..

προσωπικα ειμαι χαλια που το ειδα(αμα τα δω για ρκετα λεπτα θα λιποθυμήσω βασικα,,μου εχει ξανατυχει)..εστω και λιγες ματιες..απλα το σκεφτομαι και λιγο θεωρητικα..:hmm:

(παντως οντως τετοιοι ανθρωποι ειναι απλα εν δυναμει φονιαδες,ετσι απλα..ειναι θεμα χρονου ή τυχης για το αν θα γινουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Μου το χουν στείλει απο χτες το βιντεάκι και δεν είχα την δύναμη να το δω!! Το μόνο που είδα τώρα είναι οι φώτος που έχει στι λίνκ της η princess!! Αυτα τα άτομα τα σιχαίνομαι!

Μακάρι να βρεθεί κάποιος κάποτε και να την γδάρει όπως γδέρνει αυτή τα σκυλάκια!!
Σίγουρα κάποιος με μεγαλύτερα @ρχίδια απο αυτή, γιατι αυτή είναι σίγουρο πως δεν έχει, θα την πετύχει κάποτε και θα την κάνει να φτύσει αίμα την σκρόφ@!! Ξεσπάει σε ανυπεράσπιστα ζωάκια που το μόνο που θέλουν είναι στοργή και αγάπη!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και μετα λεμε κτηνος κατι τετοιους ανθρωπους..

τα κτηνη δειχνουν μεγαλυτερο σεβασμο στη ζωη απο τους ανθρωπους συχνα..

εδω πρεπει να επεμβει ψυχιατρος και αστυνομια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ειναι στην Ελλαδα αυτη?
δεν το πιστευω..

Nop guys. Οι Έλληνες "έξυπνοι" απλά το αναπαράγουν, η κοπέλα είναι από Ρωσία/Ουκρανία, και όλο αυτό έχει γίνει στην Ουκρανία σε συνεργασία με μια άλλη φίλη της/ψυχοπαθή. Ό,τι να' ναι.

Ελλάδα ρε, πάει και γράφει ο owner του γκρουπ με ελληνικά, απορώ πώς μπορεί και το κάνει :S
Αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Δυστυχώς στην ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω,όσον αφορά θέματα ζωοφιλίας ..αλλά και γενικότερα σε θέματα περιβάλλοντος..ένα θα πω..στη Ζακυνθο ,όπου και διαμένω..αντί να στειρώνουν τις γάτες τους,όταν γεννάνε θάβουν τα γατάκια ζωντανά,τα πνίγουν ..ή τα βάζουν σε μια σακούλα(ζωντανά) την κλείνουν καλά και την τοποθετούν στη μέση του δρόμου,για να πατηθεί απο αμάξια..όταν μου το είπαν δεν το πίστεψα,μέχρι που το είδα να συμβαίνει..στον κεντρικό δρόμο,σακουλα..και αίματα να ξεχύνονται απο παντού..:(:(:(..κατά τα άλλα η στείρωση είναι βάρβαρη..τα συμπεράσματα δικά σας..
ΥΓ..επειδή είδα ότι παρεξηγήθηκα...εννοείται πως είμαι υπερ της στείρωσης..τι λέμε τώρα..ειρωνικά το γράφω ως βάρβαρη πράξη..για αυτους που το υποστηρίζουν αυτό..και κάνουν αυτά που περιέγραψα πριν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μικρη ο,τι αδεσποτο εβρισκα στο δρομο το μαζευα στο σπιτι. Οι γονεις μου ειχαν φρικαρει, τους αναγκαζα με αυτον τον τροπο να του βρουν σπιτι:redface::D Γενικοτερα ειμαστε πολυ φιλοζωη οικογενεια. Σημερα προσπαθω να μην τα κοιταω γιατι ομολογω πως δεν αντεχω αυτο το βλεμμα τους, αυτα τα ματια τους τα μελαγχολικα, τα κλαμμενα... Δεν εχω σταματησει να τα αγγιζω οποτε μου δοθει η ευκαιρια, τα αγαπαω. Καμμια φορα τα αγαπαω πιο πολυ κι απο τους απορους των δρομων.
Το ενα απο τα δυο που εχω ειναι μπασταρδακι, το πιο καλο σκυλι που ειχα ποτε. Δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι για τα αδεσποτα, περα απο το να τα φροντιζω οποτε το χρειαζονται και να επιλεγω αυτα να υιοθετω, απο τα σκυλια ρατσας. Ισως αυριο μπορεσω να κανω κατι περισσοτερο, θα το σκεφτω.

Πιστευω πως σε ολα τα αδεσποτα ειναι απαραιτητες οι στειρωσεις. Πρεπει να σταματησουν να γεννουν. Οσο για τον αθλιο κοσμο που φερεται αθλια σε αυτα τα ζωα, θαρθει η σειρα του να φαει κλωτσιδια απο ανθρωπους και τη ζωη την ιδια.

η στείρωση είναι βάρβαρη..

Αντιθετως. Εχει πολυ περισσοτερα πλεονεκτηματα παρα μειονεκτηματα. Λιγοτερα αδεσποτα και μειωση πιθανοτητων αρρωστιων σε αυτα.

Θετικές επιπτώσεις στην υγεία

Aπό μία αυστηρά ιατρική οπτική γωνία, η στείρωση μπορεί να βελτιώσει και να παρατείνει τη ζωή ενός κατοικίδιου. Το θηλυκό σκυλί πρέπει για να έχει φυσιολογική αναπαραγωγική ζωή να γεννά τουλάχιστον μία φορά το χρόνο. Εάν δεν μπορεί να γίνει αυτό τότε καλό είναι να στειρώνεται. Με τη στείρωση μειώνεται θεαματικά η πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου. Τα αστείρωτα θηλυκά σκυλιά έχουν 16 φορές περισσότερες πιθανότητες για καρκίνο του μαστού από όσα στειρώθηκαν πριν τον πρώτο οίστρο τους (σε ηλικία 8-12 μηνών). Αν στειρώσουμε ένα ζώο πριν τον πρώτο οίστρο, η
πιθανότητα εμφάνισης αυτού του καρκίνου είναι μόλις 1%, αν το στειρώσουμε σε ηλικία 2 χρόνων το αντίστοιχο ποσοστό είναι 5%. Επίσης, είναι αδύνατο να εμφανισθεί καρκίνος των ωοθηκών ή της μήτρας σε ένα στειρωμένο θηλυκό. Ανάλογα είναι και τα αποτελέσματα στα αρσενικά σκυλιά, όσον αφορά τα είδη καρκίνου των γεννητικών οργάνων και του προστάτη.
Επίσης εξαλείφεται ο κίνδυνος κάποιων λοιμώξεων. Στα μη στειρωμένα θηλυκά μετά την ηλικία των 5 ετών αυξάνει η πιθανότητα να εμφανίσουν πυομήτρα, μία παθολογική κατάσταση που συνήθως είναι θανατηφόρα αν δεν εγχειρισθεί το ζώο. Με τη στείρωση, ωοθήκες και μήτρα αφαιρούνται, συνεπώς αυτός ο κίνδυνος δεν υφίσταται πλέον.
Ακόμη κάτι πού αφορά κυρίως τα αδέσποτα σκυλιά είναι η αποφυγή της εμφάνισης του αφροδίσιου μεταδοτικού νεοπλάσματος. To AMN είναι ένας καρκίνος με συνήθιστες ιδιότητες που συναντάται μόνο στο σκύλο. Εμφανίζεται με μεγαλύτερη συχνότητα στα νεαρά με αυξημένη γενετήσια ορμή, μεταδίδεται με τη σύζευξη και εντοπίζεται στα εξωτερικά γεννητικά όργανα και των δύο φίλων. Αποτελεί ένα από τα ελάχιστα νεοπλάσματα που αποδεδειγμένα μπορούν να μεταδοθούν από πάσχοντα σε υγιή οργανισμό.
Τέλος στα αρσενικά η στείρωση μειώνει σημαντικά τις πιθανότητες
λοιμώξεων του προστάτη και εμφάνισης περινεϊκής κήλης.

Mείωση επιθετικότητας
Eκτός από τα οφέλη που επιφέρει η στείρωση στην υγεία του ζώου, υπάρχουν και άλλα που σχετίζονται με την συμπεριφορά του. Η επιθετικότητα, οι δυσκολίες στην εκπαίδευση, το παρατεταμένο γαύγισμα ή ουρλιαχτό, η μανία καταστροφής αντικειμένων, όλα σχετίζονται με το ένστικτο της αναπαραγωγής. Ακόμη, το μαρκάρισμα της περιοχής του αρσενικού με ούρα και η συγκέντρωση πολλών αρσενικών όταν η θηλυκιά βρίσκεται σε οίστρο είναι δυσάρεστες καταστάσεις που θα εξαφανιστούν με τη στείρωση.
Επίσης μειώνεται η τάση φυγής του ζώου με όλες τις συνέπειες που μπορεί αυτή να έχει. Όταν το αρσενικό μυρίσει κάποια θηλυκιά σε οίστρο (ακόμη και από χιλιόμετρα μακριά) το μόνο που θέλει είναι να βρει τη συγκεκριμένη σκυλίτσα. Οι κίνδυνοι για ένα ζώο που φεύγει από το σπίτι είναι πολλοί: τροχαία ατυχήματα, κλοπή, καυγάδες με άλλα αρσενικά, φόλες ή μπορεί ακόμη και να χαθεί.
Μετά βέβαια από όλα αυτά τα πλεονεκτήματα της στείρωσης που αναφέρθηκαν πρέπει να πούμε και ποια είναι τα μειονεκτήματά της, τα οποία συνοψίζονται ουσιαστικά στα εξής δύο, τις επιπλοκές τις επέμβασης και την τάση για παχυσαρκία που έχουν μόνο μερικά ζώα. Οι μεν επιπλοκές υπάρχουν όπως σε κάθε χειρουργική πράξη, η δε τάση για παχυσαρκία όντως υφίσταται, όμως οι πιθανότητες να γίνει παχύσαρκο ένα ζώο είναι πολύ μικρότερες(...)


πηγη
https://www.apopsy.gr/2004/t_118/apopseis2.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αντί να στειρώνουν τις γάτες τους,όταν γεννάνε θάβουν τα γατάκια ζωντανά,τα πνίγουν ..ή τα βάζουν σε μια σακούλα(ζωντανά) την κλείνουν καλά και την τοποθετούν στη μέση του δρόμου,για να πατηθεί απο αμάξια..όταν μου το είπαν δεν το πίστεψα,μέχρι που το είδα να συμβαίνει..στον κεντρικό δρόμο,σακουλα..και αίματα να ξεχύνονται απο παντού..:(:(:(..κατά τα άλλα η στείρωση είναι βάρβαρη..τα συμπεράσματα δικά σας..
αμαν,,μιλας σοβαρα?

δεν δικαιολογειται αυτο..εδω σε μενα και στην περιοχη εχουν τοσα γατακια,,και ζουν τη ζωη τους..και προσαρμοζονται στο περιβαλλον..
και δεν ζητανε και τιποτα σπουδαιο για τροφη..

μονο απο αποφαγια τρεφω 6 γατια και 3 γατες τωρα..που ειναι ελευθερες οποτε θελουν να φυγουνε..

κοινως , η κακια και διαστροφη των ανθρωπων φταινε..οχι η μη στειρωση καν..

η φυση φροντιζει..γατες γεννιουνται,μεγαλωνουν ,γεννανε και αυτες και καποτε πεθαινουν..

καλα και δεν εχει κανει καποιος κατι με το νομο?να το σπρωξει..κατι..


Το ενα απο τα δυο που εχω ειναι μπασταρδακι, το πιο καλο σκυλι που ειχα ποτε. Δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι για τα αδεσποτα, περα απο το να τα φροντιζω οποτε αισθανομαι πως το χρειαζονται και να επιλεγω αυτα να υιοθετω, απο τα σκυλια ρατσας. Ισως αυριο μπορεσω να κανω κατι περισσοτερο, θα το σκεφτω.

Πιστευω πως σε ολα τα αδεσποτα ειναι απαραιτητες οι στειρωσεις. Πρεπει να σταματησουν να γεννουν.
στο τελευταιο διαφωνω..
οι γεννες ημιαιμων ειαι συχνα πιο υγιεις και γεννετικα ακομα απο τις υποτιθεμενες καθαρες ρατσες(που ειναι ουσιαστικα σταθεροποιημενα ημιαιμα..)(το βλεπεις και συ απο οτι καταλαβα)

οπως ενας ανθρωπος μπορει να ζει ελευθερος μεσα στην ανθρωπινη κοινωνια ,ετσι μπορει να ζει και ενας σκυλος και μια γατα..
δεν ειναι απαραιτητο να εχει αφεντικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
mindcircus..μάλλον με παρεξήγησες...μιλάω για αυτούς που δεν στειρώνουν τα ζώα τους με τη δικαιολογία ότι είναι βάρβαρη πράξη..το αντίθετο υποστηρίζω εγω..:)
Άγγελε..πολύ σοβαρά μιλάω..είναι μια πραγματικότητα που τη ζω,δυστυχώς καθημερινά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
mindcircus..μάλλον με παρεξήγησες...μιλάω για αυτούς που δεν στειρώνουν τα ζώα τους με τη δικαιολογία ότι είναι βάρβαρη πράξη..το αντίθετο υποστηρίζω εγω..:).
Αχ να με συγχωρεις:redface:, δε διαβασα σωστα:)


ΠΡΟΣΟΧΗ: Σκληρές φωτογραφίες, μόνο για γερά στομάχια, στο προφίλ Facebook της χρήστριας Thanatos se ola ta adespota...

Δεν μπαινω να το δω, δε θα το αντεξω, αν κρινω απο τα σχολια σας. Δεν αντεχω, απλα. Πειτε μου μονο, την μαζεψαν? Της εκαναν κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Αχ να με συγχωρεις:redface:, δε διαβασα σωστα:)
Δεν πειράζει..είναι ο άτιμος ο γραπτός ο λόγος..ίσως και εγώ να μην το έγραψα σωστά..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
στο τελευταιο διαφωνω..
οι γεννες ημιαιμων ειαι συχνα πιο υγιεις και γεννετικα ακομα απο τις υποτιθεμενες καθαρες ρατσες(που ειναι ουσιαστικα σταθεροποιημενα ημιαιμα..)(το βλεπεις και συ απο οτι καταλαβα)

οπως ενας ανθρωπος μπορει να ζει ελευθερος μεσα στην ανθρωπινη κοινωνια ,ετσι μπορει να ζει και ενας σκυλος και μια γατα..
δεν ειναι απαραιτητο να εχει αφεντικο..
εδω Άγγελε δεν μιλάμε για υγιείς γέννες,ούτε για ράτσες..επίσης για ποιά ελευθερία μου μιλάς και για ποια φύση;; έτσι όπως έχουμε καταντήσει το περιβάλλον ,θα πρέπει και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας..αδέσποτο ζώο εξω..δεν μπορεί να ζήσει πλέον..και ειδικά στις πόλεις..αμάξια; φόλες;ανώμαλοι..που όπως είδες τα κακοποιουν; Στην ευρώπη που οι στειρώσεις είναι γεγονός..μια χαρά ευδοκιμούν οι γάτες..εδώ δεν βλέπεις τι γίνεται;την τραγική κατάσταση που επικρατεί;..οκ..αν ζεις σε ένα αγρόκτημα προστατευμένο ,έχεις τις γάτες σου..και δεν θες να τις στειρώσεις..μια χαρά ολα..αλλα να τις θρέφεις και να τις περιποιήσε κιόλας για να έχουν μια καλή ζωή..το να αφήνεις τη γάτα σου να γεννάει..και να τα παρατάς στο δρόμο,να τα θάβεις κλπ..αυτό είναι ανήθικο θα πω εγώ..και ότι χειρότερο...αλήθεια,για πες μου..ο τίτλος του θέματος ειναι"αδέσποτα μια πληγή που συνεχώς αιμοραγεί"..πιστεύεις ότι υπάρχει κάποια άλλη λύση για την μείωση των αδέσποτων,εκτός απο την στείρωση;(που παρεπιπτόντως είναι στην αρμοδιότητα των δήμων όσον αφορά τα αδέσποτα);;και ποια είναι αυτή;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δυστυχώς στην ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω,όσον αφορά θέματα ζωοφιλίας ..αλλά και γενικότερα σε θέματα περιβάλλοντος..ένα θα πω..στη Ζακυνθο ,όπου και διαμένω..αντί να στειρώνουν τις γάτες τους,όταν γεννάνε θάβουν τα γατάκια ζωντανά,τα πνίγουν ..ή τα βάζουν σε μια σακούλα(ζωντανά) την κλείνουν καλά και την τοποθετούν στη μέση του δρόμου,για να πατηθεί απο αμάξια..όταν μου το είπαν δεν το πίστεψα,μέχρι που το είδα να συμβαίνει..στον κεντρικό δρόμο,σακουλα..και αίματα να ξεχύνονται απο παντού..:(:(:(..κατά τα άλλα η στείρωση είναι βάρβαρη..τα συμπεράσματα δικά σας..
ΥΓ..επειδή είδα ότι παρεξηγήθηκα...εννοείται πως είμαι υπερ της στείρωσης..τι λέμε τώρα..ειρωνικά το γράφω ως βάρβαρη πράξη..για αυτους που το υποστηρίζουν αυτό..και κάνουν αυτά που περιέγραψα πριν..

Ξερεις ποιοι ειναι αυτοι? Ονομαστικα? Μπορεις να μαθεις και να τους τραβηξεις φωτογραφιες αν εχεις την δυνατοτητα?

Την σκυλιτσα που εχω τη γνωρισα φοβισμενη εξω απο σπιτι μας. Αγριεμενη, αδυνατη και ταλαιπωρημενη. Τοση ομορφια που ειχε ομως... της βαζαμε φαγητο το βραδυ και κατεβαινε απο το βουνο να φαει... το πρωι ηταν αδεια η πιατελα της.. Της εφτιαξε σπιτακι ξυλινο ο πατερας μου... εμενε το βραδυ ολα αυτα εξω απο το σπιτι...την πλησιαζαμε και αγριευε... φοβοταν πολυ.. περασε ενας μηνας και μεχρι να μας μαθει λιγο... εκει.. οι ανθρωποι τα παιρνουν μωρα και μολις μεγαλωνουν... τα διωχνουν... αθλιοι... καθικια της κοινωνιας...δεν βρισκω πραγματικα επιθετα να χαρακτηρισω... ψαξαμε μεσω δημου μηπως την εχουν χασει... βαλαμε δημοσιευση πως χαθηκε ενα σκυλι... ειχε κολαρο.. ηταν μιξη απο δυο ρατσες... με τον λυκαρο μου ερωτευτηκαν... μικρα και τα δυο εκαναν παρεα πολυ...δεθηκαν.. αγαπηθηκαν... αποφασισαμε να την κρατησουμε...της καναμε στειρωση γιατι ο αντρακλας μου ειναι αρσενικο ασταματητο...:D.. την καβαλαει και την αγκαλιαζει... ειναι η ουρα της.. του κανει σκερτσα..κοιμουνται αγκαλια... φιλιουνται στο στομα... ειναι πολυ αγαπημενοι. Νιωθει ευγνωμοσυνη κι εχει καταπληκτικο χαρακτηρα. Δεν πειραζει κανεναν... παρα μονο εχει εναν φοβο σε καθε ανθρωπο που ερχεται στο σπιτι... φοβαται τον ανθρωπο, τον καθε ανθρωπο... με τις γατες εχει φοβερη σχεση... τις κυνηγαει αλλα δεν τις πειραζει... ο αλλος την ξεσκισε μια γατα και του βαλαμε τις φωνες... τι χαζος...την καημενη τη γατουλα.. στο παρατσακ την προλαβαμε απο τα δοντια του... αλλα κι αυτη... εκει προκλητικη του βγαζε νυχι... κι εκεινος δε μασησε και τη μασησε... σοκ εκεινη η μερα... ευτυχως τελος καλο ολα καλα... ειναι πιο εγωιστης αυτος αλλα ο πιο ζεστος..ο πιο αγαπησιαρης..δε σαφηνει ρουπι..ολο αγκαλιες θελει αλλα ειναι αγριος.. αλλωστε ειναι φυλακας...... η μικρη μας ευαισθητη.. πιο ευγνωμων...
πλατιασα... συγνωμη... μου λειπουν πολυ... ειναι εκτος αθηνας...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Ξ
ερεις ποιοι ειναι αυτοι? Ονομαστικα? Μπορεις να μαθεις και να τους τραβηξεις φωτογραφιες αν εχεις την δυνατοτητα?
Όταν βλέπεις μια σακούλα στη μέση του δρόμου με γατακια πατημένα...πως μπορείς να ξέρεις ποιός το έκανε;:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ξ
Όταν βλέπεις μια σακούλα στη μέση του δρόμου με γατακια πατημένα...πως μπορείς να ξέρεις ποιός το έκανε;:(:(:(
:hmm:
:hmm::hmm:
Δεν μπορεις με καποιον τροπο... αλλα και πως...:hmm: δεν ξερω σκεφτομαι...
Καπως καπου καποιος να τους δει να χεις κι ενα ροπαλο του μπειζμπολ μαζι σου... δεν ξερω..
Παντως αν ποτε δειτε κατι μεσα στα ματια σας και δεν μπορειτε να κανετε κατι εσεις οι ιδιοι καλεστε την Εταιρεια προστασιας ζωων 210 3460360, 210 3466395 αποθηκευστε τα στα κινητα σας η το 100

Μια φιλη εχει γατα και το χαζεμενο πηγε και σκαλωσε σε ενα δεντρο, δεν ελεγε για 6 ωρες να κατεβει, εβαλαν ξυλα καθοτνα η φιλη εκει για ωρες να του μιλαει απο το φοβο του δεν κατεβαινε ειχε μαζευτει, πηραν την πυροσβεστικη και ξερεις τι απαντησαν?'' δεν μαζευουμε γατες κυρια μου απο τα δεντρα''
τον πλακωνεις αυτον η οχι? εγω εχω δει στο εξωτερικο που στα μαγαζια μπαινουν μεσα με τα ζωα τους, αδεσποτα σπανια να δεις, μονο εδω τα χουν ετσι, τι να πω πια δεν ξερω, εχω βαρεθει να απογοητευομαι απο τους κυβερνωντες της χωρας αυτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Μια φιλη εχει γατα και το χαζεμενο πηγε και σκαλωσε σε ενα δεντρο, δεν ελεγε για 6 ωρες να κατεβει, εβαλαν ξυλα καθοτνα η φιλη εκει για ωρες να του μιλαει απο το φοβο του δεν κατεβαινε ειχε μαζευτει, πηραν την πυροσβεστικη και ξερεις τι απαντησαν?'' δεν μαζευουμε γατες κυρια μου απο τα δεντρα''
τον πλακωνεις αυτον η οχι? εγω εχω δει στο εξωτερικο που στα μαγαζια μπαινουν μεσα με τα ζωα τους, αδεσποτα σπανια να δεις, μονο εδω τα χουν ετσι, τι να πω πια δεν ξερω, εχω βαρεθει να απογοητευομαι απο τους κυβερνωντες της χωρας αυτης
Και όμως..η πυροσβεστική είναι η μόνη αρμόδια για αυτά τα θέματα..και είναι υποχρεωμένη να πάει όπου την καλούν..κάποιες φορές πηγαίνει...συνήθως όμως όχι..στο εξωτερικό είναι δεδομένο ότι όταν καλέσεις την πυριοσβεστική για τέτοια θέματα έρχεται αμέσως..τι να πεις..ελλαδιστάν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και όμως..η πυροσβεστική είναι η μόνη αρμόδια για αυτά τα θέματα..και είναι υποχρεωμένη να πάει όπου την καλούν..κάποιες φορέ πηγαίνει...συνήθως όμως όχι..στο εξωτερικό είναι δεδομένο ότι όταν καλέσεις την πυριοσβεστική για τέτοια θέματα έρχεται αμέσως..τι να πεις..ελλαδιστάν..

κι εγω αυτο ξερω που λες.
Ξερεις τι θα κανα εγω? θα ρωτουσα σε ποια περιοχη πηρα και θα πηγαινα απο κει να κανα φασαρια, τα κανω κατι τετοια, αν δεν μπορω να καταφερω κατι ουσιαστικο δηλαδη να σωσουν το γατι μου, τουλαχιστον ας τους χαλασω τη μερα, τους σπασω και τα νευρα
τουλαχιστον το γατι κατεβηκε μονο του μετα απο 6 ωρες, ταχαν παιξει ολοι γενικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως εδω που ειμαι εγω στην εξοχη,,παντου ειναι οι γατες..
απο τις ελιες και τα χωραφια,,μεχρι πατημενες στο δρομο:/:(οχι συχνα για να πουμε την αληθεια)

βασικα εδω δρουν σαν αγρια ζωα..

αλλα εροχνται και για τροφη..πχ ειχα 6 γατια,τα δυο πεθαναν,,και ηρθανε αλλα δυο απο τη γειτονια,,φοβισμενα στην αρχη,αλλα τωρα τριβονται μια χαρα πανω μου..:P

αλλα το τι γκαφες εχουν παθει απο περιεργεια..

ειχαμε βαλει κατι χαρτονια με κολλα για ποντικια..και μετα τα πεταξαμε..και πηγαν στα σκουπιδια..και προσπαθησαν να τα μυρισουν..και μετα κουβαλαγαν δυο γατια τα χαρτονια μαζι τους..:P
η κολλα ειναι μη τοξικη,τα βγαλαμε,,αλλα εχουν πλακα..:D
και τωρα σκεφτομαι να καθαρισω το ενα με λαδι απο τις κολες.γιατι εχει γινει βρωμυλος απο τη σκονη..


η περιεργεια εφαγε τη γατα..μεγαλη σοφια η κουβεντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top