Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και γω τα ιδια με τις κοπελες. δεν μπορω να κραταω φιλιες μετα απο τετοιες καταστασεις. αν κρατησω σημαινει οτι δεν ενιωθα ουσιαστικα τιποτα για εκεινο το ατομο. αυτο ειναι εντελως προσωπικη μου νοοτροπια και σκεπτικο. αλλοι μπορει να τα καταφερνουν εγω δεν μπορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Μα γιατί να μην τις δείτε με άλλον;
Λέμε για ήπιους χωρισμούς...λογικά δε θες το καλό της;
Δε θες να τη δεις χαρούμενη;
Θα πρέπει να κλειστεί σε κανένα μουσείο;

Sorry, άλλος φταίει άλλος την πληρώνει...

φυσικα και θελω να ειναι χαρουμενη
φυσικα και θελω να ειναι καλα
αλλα μακρια απο εμενα ... γιατι απλα δεν μπορω να την δω σαν φιλη μου .
και ουτε φυσικα μπορω να της λεω τα προβληματα μου , ουτε να την καλω σπιτι μου , ουτε ολα τα πραγματα που κανουν δυο φιλοι
γιατι υπηρξαμε μαζι .. και αφου στραβωσε παει .. τελος.....

Απ' ότι έχω καταλάβει οι άνδρες δε θέλουν να κρατάνε επαφές, γιατί;
Είμαστε τόσο χαζές οι γυναίκες;

μηπως θες να χωρισεις και θες να κρατησεις επαφη με το αγορι αυτο ?? εεε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δε μου χει "κάτσει" ποτέ να μείνω φίλη με κάποιον πρώην. Είτε γιατί χωρίσαμε άσχημα, είτε ενώ εγώ ήθελα εκείνος ήθελε άλλα... Οπότε μάλλον δύσκολο.. Ίσως στο μέλλον να τα καταφέρω, αν και πολύ αμφιβάλλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Οχι θεωρω οτι δεν μπορει να υπαρξει φιλια μεταξυ πρωην,παντα θα υπαρχει ενα απωτερο ενδιαφερον(που δεν το λες φιλικο) ειτε απο τη μια μερια ειτε απο την αλλη.

Δεν διατηρω ποτε σχεσεις(εκτος απο κανα γεια μονο εαν ο αλλος το επιδιωξει και θελει να μαθει τα νεα μου,αλλα ως εκει),αλλωστε γι αυτο ονομαζεται καποιος ερωτικος συντροφος,αν ηθελα κατι αλλο θα ηταν φιλος εξ αρχης.

Μια ερωτικη σχεση δεν μπορει να μετατραπει σε φιλικη,το αναποδο γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ονομάζεται ερωτικός σύντροφος επειδή υπάρχει το στοιχείο του έρωτα.
Δε δηλώνει ο όρος από μόνος του ότι όταν εκλείψει ο έρωτας θα χαθεί και κάθε άλλου είδους σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ονομάζεται ερωτικός σύντροφος επειδή υπάρχει το στοιχείο του έρωτα.
Δε δηλώνει ο όρος από μόνος του ότι όταν εκλείψει ο έρωτας θα χαθεί και κάθε άλλου είδους σχέση.

Η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ονομάζεται ερωτικός σύντροφος επειδή υπάρχει το στοιχείο του έρωτα.
Δε δηλώνει ο όρος από μόνος του ότι όταν εκλείψει ο έρωτας θα χαθεί και κάθε άλλου είδους σχέση.

Οταν χωρισει ενα ζευγαρι,δεν σημαινει οτι αυτοματα παυει καποιος να αγαπαει ή να νοιαζεται για τον αλλον.
Η αγαπη θα υπαρχει παντα.
Απο εκει και περα προσωπικα πως να στο πω,νοιαζομαι απο μακρυα(:P) ή και καθολου.
Το βρισκω γενικα,καπως περιεργο,να χωριζει ενα ζευγαρι και μετα να δινω πχ συμβουλες σε καποιον πρωην μου για τα γκομενικα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία: Ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι δεν μπορεί να υπάρξει φιλία μετά από σχέση, άρα συμπεριφέρεται και αναλόγως. Και για να υπάρξει, πρέπει και οι 2 να μην έχουν αυτή την προκατάληψη, άρα είναι αρκετά σπάνιο, συχνά ο ένας θέλει φιλία και ο άλλος είναι κολλημένος στην άποψη ότι αυτό δεν γίνεται.
Και φυσικά, για να υπάρξει φιλία μετά από σχέση πρέπει να υπήρχε και κατά τη διάρκεια της. Πολύ δύσκολο δηλαδή αν μιλάμε για σχέση πχ 2 μηνών, εκτός αν προέκυψε από φιλία. Ίσως γι'αυτό τα μόνα παραδείγματα μέχρι στιγμής στο θέμα προέρχονται από μακροχρόνιες σχέσεις (5 και 7 ετών αντίστοιχα). Μετά από τόσα χρόνια ο άλλος γίνεται δικός σου άνθρωπος, οικογένεια σου, και δεν διανοείσαι να σταματήσεις να του μιλάς επειδή σταμάτησες να είσαι ερωτευμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε θα μπορουσα με τιποτα να μαθαινω για τα ερωτικα και τα σεξουαλικα του πρωην μου, ειδικα αν ειχα δυνατα συναισθηματα για αυτον! δε με πειραζει να εχω επαφες, να βγαινουμε με την κοινη μας παρεα και να μαθαινω νεα του αλλα δε θα μπορουσα τιποτα παραπανω. δε μπορω να σκεφτω πως με τον αντρα που μεχρι πριν λιγο καιρο κοιμομουν μαζι του, τον ενιωθα δικο μου, να μου λεει πως ηταν το κρεβατι χτες με τη νυν του. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω αν νιώθετε ακόμα έτσι για κάποιον πώς μπορείτε και χωρίζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω αν νιώθετε ακόμα έτσι για κάποιον πώς μπορείτε και χωρίζετε.

ακομα και οταν χωριζεις με καποιον χωρις τσακωμους κλπ, βιωνεις μεσα σου διαφορα συναισθηματα. δε θα πεις σημερα χωριζω και αυριο θα εισαι ανοιχτος σε οτι προκυψει. χωριζεις γιατι μπορει για τον οποιοδηποτε λογο να μην μπορουσες να συννενοηθεις πια με αυτο τον ανθρωπο, να μην υπηρχε μελλον σαυτη τη σχεση, ωστοσο πιστευω πως οπως και να χωρισεις με εναν ανθρωπο που εχεις μοιραστει και ζησει τοσο προσωπικες στιγμες για οποιον λογο και να χωρισεις δε μπορεις να χωρισεις χαρουμενος. θλιψη θα υπαρχει σε αλλους για πολυ και σε αλλους για λιγοτερο χρονικο διαστημα. αλιμονο αν μετα απο σχεση χρονων χωρισεις και δε νιωσεις μια στεναχωρια μεσα σου. το οτι χωρισες με καποιον δε σημαινει πως εσβησες οσα ερωτικα και μη, ζησατε μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι θα πει δεν μπορούσες να συννενοηθείς; Πολύ εύκολα τα παρατάτε μου φαίνεται.
Προσωπικά, αν είμαι ερωτευμένη το παλεύω μέχρι τέλους, η μόνη περίπτωση να χωρίσω είναι να σταματήσω να είμαι ερωτευμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία: Ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι δεν μπορεί να υπάρξει φιλία μετά από σχέση, άρα συμπεριφέρεται και αναλόγως. Και για να υπάρξει, πρέπει και οι 2 να μην έχουν αυτή την προκατάληψη, άρα είναι αρκετά σπάνιο, συχνά ο ένας θέλει φιλία και ο άλλος είναι κολλημένος στην άποψη ότι αυτό δεν γίνεται.
Και φυσικά, για να υπάρξει φιλία μετά από σχέση πρέπει να υπήρχε και κατά τη διάρκεια της. Πολύ δύσκολο δηλαδή αν μιλάμε για σχέση πχ 2 μηνών, εκτός αν προέκυψε από φιλία. Ίσως γι'αυτό τα μόνα παραδείγματα μέχρι στιγμής στο θέμα προέρχονται από μακροχρόνιες σχέσεις (5 και 7 ετών αντίστοιχα). Μετά από τόσα χρόνια ο άλλος γίνεται δικός σου άνθρωπος, οικογένεια σου, και δεν διανοείσαι να σταματήσεις να του μιλάς επειδή σταμάτησες να είσαι ερωτευμένος.

Χμμ.. διαφωνώ ξανά (ξέρω χέστηκες :P). Είχα σχέση 4μισι χρόνια με κάποιον και με τον οποίο είμασταν και φίλοι η οποία αν και τελείωσε άσχημα, τελικά ΕΓΩ επεδίωξα να κρατήσουμε κάποιες επαφές (όχι να μείνουμε φίλοι, έχει διαφορά), ακριβώς επειδή είχαμε μοιραστεί τόσο μεγάλο κομμάτι της ζωής μας και μου φαινόταν περίεργο να τον αντιμετωπίζω σαν ξένο. Ξέρεις τι έγινε; Για ένα διάστημα στην αρχή μιλάγαμε συχνά, κοντέψαμε σχεδόν να ξαναγίνουμε ζευγάρι, εγώ το απέφυγα τελικά, εκείνος ψιλοθύμωσε, απομακρυνθήκαμε, γνώρισα κάποιον άλλον, συνεχίσαμε να μιλάμε αλλά αρκετά αραιά, βρισκόμασταν σπάνια (κάτι σε μία φορά το εξάμηνο), σε μία από αυτές τις συναντήσεις πήγε να με φιλήσει, φρίκαρα, αποφάσισα να μιλάμε μόνο στο τηλέφωνο, μιλάγαμε για κάνα εξάμηνο ακόμα πολύ αραιά (κυρίως σε γιορτές, γενέθλια κλπ) όπου πιο πολύ ρωτούσαμε πως πάει η δουλειά και τι κάνουν οι κοινοί γνωστοί (ούτε λόγος για άλλους.. ακόμα δεν ξέρω αν σε αυτό το διάστημα των 4 χρόνων έκανε άλλη σχέση) και πλέον δεν μιλάμε καθόλου, όχι γιατί μαλώσαμε, αλλά γιατί πολύ απλά δεν έχουμε τι να πούμε.. Αν για κάποιο λόγο αυτή τη στιγμή με πάρει τηλέφωνο και ζητήσει βοήθεια, θα του σταθώ όσο μπορώ γιατί τον εκτιμώ βαθύτατα και πραγματικά θέλω να είναι πάντα καλά κι ευτυχισμένος. Αλλά ως εκεί. Δεν χρειάζομαι και λεπτομέρειες της ευτυχίας ή της καθημερινότητάς του, όπως προφανώς δεν τις χρειάζεται και εκείνος.

Άλλο παράδειγμα: Σχέση όχι με την κλασσική έννοια του όρου που κράτησε πέντε χρόνια. Τελείωσε πολύ ομαλά, φυσικά στεναχωρήθηκα αλλά δεν συνέβη κάτι έντονο. Πραγματικά ο καλύτερος μου φίλος τότε. Πάνε δέκα χρόνια απ' όταν χωρίσαμε: λόγω κοινών οικογενειακών γνωστών, τον βλέπω δύο ή τρεις φορές τον χρόνο σε οικογενειακές μαζώξεις. Έρχεται με την γυναίκα και το παιδί του. Δεν με πειράζει καθόλου, χαίρομαι πολύ να τον βλέπω ευτυχισμένο και παίζω ατελείωτα με την κόρη του. Οι κουβέντες μας περιορίζονται στα εξής: "Γεια! Τι κάνεις;"
"Καλά, εσύ;"
"Μια χαρά!"
"Όλα καλά;"
"Ναι, όλα καλά"
Αν δεν είναι μαζί με την γυναίκα του θα ρωτήσω τι κάνει και μετά θα ασχοληθούμε με το μωρό ή θα προκύψει κάτι άλλο και θα κόψουμε την κουβέντα. Και ειλικρινά στο λέω.. ήταν ο καλύτερος μου φίλος και ήμουν η καλύτερη του φίλη.




Τότε.

Εγώ δεν καταλαβαίνω αν νιώθετε ακόμα έτσι για κάποιον πώς μπορείτε και χωρίζετε.

Δεν είμαι σιγουρη πως το βλέπουν οι άλλοι, αλλά πάντως εγώ μπορώ να διαχωρίσω την σεξουαλική έλξη από την ερωτική. Δηλαδή υπάρχουν άτομα που δεν μου κάνουν με τίποτα για σύντροφοί μου, αλλά μου κάνουν απεριόριστα για ..εραστές μου :redface: Ε με αυτά τα άτομα όσο κι αν το προσπαθήσω, σχέση δεν θα μπορέσω να διατηρήσω. Άρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα όπως είπα, πρέπει να πιστεύουν σε αυτό και οι δύο για να γίνει που προφανώς στην περίπτωση σου δεν ίσχυε. Ίσως να χρειάζεται και κατάλληλους χαρακτήρες, πιθανόν να μην είναι για όλους, τι να πω.

Και προφανώς, αν είστε χαμένοι εδώ και 10 χρόνια και βλέπεστε 2-3 φορές το χρόνο, ε τι να πείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ίσως έχεις δίκιο και απλώς δεν μου έχει τύχει ο χαρακτήρας που θα το υποστήριζε. Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν βγαίνει, παρά τις όποιες προσπάθειες (πχ στο 2ο παράδειγμα πριν παντρευτεί, μιλούσαμε πιο πολύ, αλλά και πάλι δεν θα τον αποκαλούσα ποτέ απλώς φίλο μου!). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φιλια μετα απο σχεση...στα ματια μου φανταζει εξαιρετικα δυσκολο (και αυτο για να μη φανω απολυτη, οπως συχνα με κατηγορουν πως ειμαι :redface: :P)...
Γενικοτερα δε συγκαταλεγομαι σε εκεινους οι οποιοι πιστευουν στην ουσιαστικη φιλια γενικοτερα αναμεσα σε μια γυναικα και εναν αντρα.Η δικη μου εμπειρια μεχρι σημερα μου εχει αποδειξει περιτρανα πως δεν υπαρχει.
Το αυτο και αναμεσα σε πρωην...
Ακομα και εαν εχει φυγει το παθος, ο ερωτας, πιστευω σθεναρα πως μια καποια ερωτικη (σωματικη) ελξη παντα θα υπαρχει (ακομαι και μετα λ.χ 10 χρονια) και εαν οχι και απο τους δυο, τουλαχιστον απο τον εναν εξ αυτων, οπου καποια στιγμη, καπως, με τα καταλληλα ερεθισματα δυναται να "ξυπνησει"...
Δε θεωρω λοιπον πως θα δω φιλικα καποιον πρωην και το αντιθετο...
Εαν καποιοι πιστευουν πως τα εχουν καταφερει, ευχομαι το μελλον να μην τους διαψευσει... :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Τι θα πει δεν μπορούσες να συννενοηθείς; Πολύ εύκολα τα παρατάτε μου φαίνεται.
Προσωπικά, αν είμαι ερωτευμένη το παλεύω μέχρι τέλους, η μόνη περίπτωση να χωρίσω είναι να σταματήσω να είμαι ερωτευμένη.

βασικα οταν πρωτοηρθα θεσ./κη σαν φοιτητης το μονο που με ενοιαζε ειναι οι σεξουαλικες σχεσεις .
δηλαδη να περναμε καλα και οταν βαριομουνα χωριζα .. αρα ηταν καθαρα θεμα σεξουαλικο , δεν τα παρατουσαμε επειδη δεν το παλευαμε .
τωρα .. ψαχνεις κατι αλλο . διαχωριζεις οπως ειπε kajira τις σχεσεις σε ερωτικες και σεξουαλικες ..
δηλαδη βλεπω γυναικες καθαρα για το κρεβατι μου αλλα με την καμια δεν θα μπορουσα να κανω σχεση ... γιατι απλα δεν ταιριαζουμε ..
και υπαρχουν και γυναικες που τις βλεπω καπως αλλιως ...
ε στης δευτερη περιπτωση δεν χωριζεις για απλους λογους . χωριζεις επειδη υπαρχει μια ασυνενοησια .
επειδη βλεπεις καποια πραγματα τα οποια δεν σε καλυπτουν ...

το θεμα ειναι σε ενα συντροφο να σε καλυπτει σαν ανθρωπο ( και οχι μονο στο σεξ ) και να μπορει να σε κανει καλυτερο . δηλαδη τα αρνητικα σου να προσπαθει να στα βελτιωνει .
αυτο θεωρω πλεον σαν το πιο σημαντικο σε μια σχεση ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο.
Μιλάω για τον πρώην άντρα μου. Εννοείται πως κάποιος που θα είναι μαζί μου θα πρέπει να δεχτεί την ιδέα ότι θα επικοινωνώ με τον πρώην και θα διατηρούμε μια κάποια σχέση. (Αν και ο άντρας μου μένει μακριά και δυστυχώς για το παιδί, δεν έχει πολλές επαφές μαζί μας).

(Βέβαια ο σύντροφός μου, θα πρέπει πριν από αυτό να έχει δεχτεί και αγαπήσει και το παιδί μου!
ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΡΡΑΛΕΟ ΞΕΡΕΤΕ? :worry: )

Πάντως ο πρώην σύζυγος μου μπορεί να μην είχε φιλική σχέση με την πρώην του, είχε όμως πολλά αγαπημένα ενθύμια από τη σχέση τους. Στην αρχή ήταν περίεργο, (ήμουν και πολύ πιο μικρή απ' ότι τώρα), αλλά με τον καιρό πολλά από αυτά τα αντικείμενα τα αγάπησα πολύ κι εγώ. Η κοπέλα ήταν φοβερή ζωγράφος και είχαμε σπίτι πίνακές της. Όταν ξεπέρασα το ανταγωνιστικό συναίσθημα (κι εγώ ζωγραφίζω και θα είχα δώσει στη σχολή καλών τεχνών αν δεν με είχε κερδίσει η φωτογραφία) και συνειδητοποίησα πως το παρελθόν του άντρα μου ήταν κομμάτι του αναπόσπαστο, χαλάρωσα και όλα ήταν μια χαρά.

Σε μια επόμενη σχέση ο νέος φίλος μου ήταν χωρισμένος με ένα παιδί οπότε η επαφή με την πρώην ήταν επιβεβλημένη. Πολλές φορές ήταν ενοχλητικό (ειδικά επειδή εκείνη δεν γνώριζε την ύπαρξή μου) αλλά από την άλλη μου άρεσε που την εκτιμούσε τόσο και είχε διατηρήσει καλές σχέσεις με την μητέρα του παιδιού του και τη σέβεται! Περνούσε βέβαια όλες τις γιορτές στο σπίτι της και αυτό ήταν ένα ουσιαστικό πρόβλημα γιατί εμείς (εγώ και η κόρη μου) ήμασταν έτσι πάντα μόνες μας.

Σε γενικές γραμμές νομίζω αντιμετωπίζουμε όλοι το παρελθόν σαν απειλή το οποίο αν και κατανοητό, δεν είναι πάντα σωστό, τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

Αν η προηγούμενη σχέση έχει πραγματικά τελειώσει δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα! Ίσα-ίσα που η συμπεριφορά του συντρόφου μας απέναντι στο παρελθόν του μπορεί να μας μάθει πολλά για το χαρακτήρα του και -αντίθετα απ' ότι νιώθουμε- να μας κάνει πιο δυνατούς στη σχέση, μια που τελικά αυτή τη στιγμή έχει επιλέξει ΕΜΑΣ και είναι ΜΑΖΙ μας!

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να συζητήσουμε με τον άνθρωπό μας τους φόβους μας ανοιχτά ώστε να μην μένουν να πλανώνται συννεφάκια πάνω από τη σχέση μας.

εισαι φοβερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
οχι κανενα προβλημα ...
και γιατι αλλωστε οταν περνας με καποια καλα και χωρηζεις μετα δε σημαινει οτι πρεπει να γινεις και εχθρος απεναντι της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top