• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρόβλημα με τον θυρεοειδή

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Καλησπέρα, βρήκα το σάιτ ψάχνοντας λύση στο πρόβλημά μου!!
Δύο χρόνια πρίν αντιμετώπισα ένα θέμα στο στήθος, πρήστηκε το ένα εκ των δύο πάρα πολύ. Αφού απευθύνθηκα σε πολλούς ειδικούς με σκοπό να βρώ κάποια λύση, τελικά δεν κατάφερα και πολλά! Όλοι ανέφεραν το ίδιο πράγμα, οτι έχω κάποια ορμονική διαταραχή, την οποία όμως δεν μου διευκρίνισαν. Έπειτα απο λίγο καιρό πέρασαν όλα και απο χαζομάρα το αμέλησα. Βέβαια να ενημερώσω οτι είχα κάνει και γενικές εξετάσεις αίματος για θυρεοειδή και η TSH ήταν κάπως αυξημένη αλλά εντός φυσιολογικών ορίων.
Έτσι φτάνουμε στο σήμερα όπου πρίν απο λίγο καιρό είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, έκανα εξετάσεις αίματος για ακόμη μία φορά και η TSH ήταν αρκετά πανω απο τα φυσιολογικά όρια. Αφού έκανα υπέρηχο στο στήθος,ο οποίος ήταν πολύ καλός, έκανα και στον θυρεοειδή. Μου βρήκαν μία ανομοιογένεια και μου συνέστησαν να πάω σε ενδοκρινολόγο.
Μιλώντας πλέον με τον αρμόδιο ιατρό αυτή τη φορά με διαβεβαίωσε οτι πάσχω απο υποθυρεοειδισμό! Τρελάθηκα!! :eek:
Με παρέπεμψε με τη σειρά του να κάνω περισσότερες εξετάσεις ωστέ να μπορέσει να μου ρυθμίσει τη δόση του φαρμάκου που θα μου δώσει.
Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα, και ήταν όλα φυσιολογικά, αυξημένη η TSH αλλά εντός φυσιολογικών ορίων(τις προηγούμενες εξετάσεις τις είχα κανει πρίν απο 2 μήνες) μα πως γίνεται!!:hmm:
Αφου μίλησα με τον γιατρό μου, μου είπε πως έχω ένα "τεμπέλη" θυρεοειδή και πως αν τον αφήσω έτσι θα εξελιχθεί σε υποθυρεοειδισμό σίγουρα!!
Μου πρότεινε να πάρω τα χάπια, και εγώ αναρωτιέμαι τι να κανω?
Να πάρω τα χάπια και να είμαι με την αμφιβολλια? (αν και έχω σχεδόν όλα τα συμπτώματα!!)
Να μην τα πάρω και να διακυνδυνεύσω?

να σημειώσω οτι θα πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη, αλλα δεν ξέρω καποιον που να μπορώ να εμπιστευτώ!!

Εχετε να μου προτείνετε κάτι? Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κατ'αρχήν θα ήθελα να προτείνω ότι όταν επιλέγεις έναν γιατρό, καλύτερα να εμπιστεύεσαι αυτόν που επέλεξες. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να διαλέγεις έναν και επειδή δε σου καλαρέσει αυτό που σου λέει να πας σε άλλον και άλλον και άλλον μέχρι να βρεις κάποιον που να στα πει όπως τα θέλεις/όπως τα νιώθεις άνετα.

Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να οφείλεται σε διάφορα πράγματα, και μπορεί ακόμα να υπάρχει μια θυρεοειδική αστάθεια -με αποτέλεσμα να μην παίρνεις σε όλες τις εξετάσεις τα αμιγώς παθολογικά ευρήματα της TSH. Εφόσον συστήθηκε θεραπεία από τον ενδοκρινολόγο (φαντάζομαι) τότε το καλύτερο θα ήταν να την ακολουθήσεις. Δεν είναι τραγικό. Και για να τη συνέστησε μάλλον θα είχε τους λόγους του (μέσω Internet είναι αδύνατο να εκτιμηθεί η κατάσταση της υγείας σου συνολικά -οπότε προφανώς ισχύει υπ'όλες τις προϋποθέσεις η γνώμη του θεράποντα).

Έτσι κι αλλιώς θα ακολουθήσουν και άλλοι μελλοντικοί έλεγχοι βιοχημικοί ώστε να τροποποιηθεί η δόση ή και να διακοπεί η θεραπεία, αναλόγως πώς θα πας. Δε θα μείνεις στο έλεος του Θεού γενικά, αρκεί να επισκέπτεσαι το γιατρό σου συστηματικά και να ακολουθείς τις συστάσεις του.

Εάν αυτός ο συγκεκριμένος δε σε καλύπτει κατά τη γνώμη σου, βρες κάποιον που να σε καλύπτει και να τον εμπιστεύεσαι και κάνε ό,τι σου λέει, αντί να ρωτάς στο Internet άτομα που δε σε έχουν εξετάσει ποτέ κλινικώς και δε γνωρίζουν το ατομικό σου ιστορικό κλπ. να σου πούνε τι να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.Μόνο η γνώμη του γιατρού σου μπορεί να είναι εμπεριστατωμένη.Σίγουρα πάντως δε χάνεις κάτι αν εξεταστείς και σε άλλο γιατρό.Σε κάθε περίπτωση μην πανικοβάλλεσαι γιατι ο υποθυροειδισμός είναι αντιμετωπίσιμος με την κατάλληλη δόση χαπιών. Εξέτασε και το ενδεχόμενο να υπήρξε και λάθος στις εξετάσεις (προσωπική εμπειρία). Αν το πρόβλημα σου επιβεβαιωθεί απλά ακολουθείς την προτεινόμενη θεραπεία για να σταθεροποιηθούν οι δείκτες σου. Καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Κατ'αρχήν θα ήθελα να προτείνω ότι όταν επιλέγεις έναν γιατρό, καλύτερα να εμπιστεύεσαι αυτόν που επέλεξες. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να διαλέγεις έναν και επειδή δε σου καλαρέσει αυτό που σου λέει να πας σε άλλον και άλλον και άλλον μέχρι να βρεις κάποιον που να στα πει όπως τα θέλεις/όπως τα νιώθεις άνετα.

Καλημέρα!! Μάλλον δεν έδωσα να καταλάβεις σωστά!
Γενικότερα, είμαι άνθρωπος που ψάχνομαι πολυ για το οτιδήποτε με ενδιαφέρει, απο το internet, τα βιβλία, ρωτώντας ανθρώπους που είχαν κάτι παρόμοιο κλπ. Πάραυτα δεν επαναπαύομαι σε κανενός την άποψη και δεν ενστερνίζομαι τίποτα απο αυτά που ενίοτε διαβάζω και ακούω(εκτός αν αυτό ειναι πολυ εμπεριστατομένο απο ειδικούς πάντα).
Με τους γιατρούς δεν τα παώ καλά, οχι απο φόβο, ποτέ δεν τους φοβήθηκα, απλά δεν τους εκτιμώ και πολύ(βέβαια παντου και πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις) απο την άποψη οτι το μόνο που κοιτούν είναι η τσέπη τους και πώς θα στα αρπάξουν!! Έτσι το μόνο που θέλω είναι μία δεύτερη γνώμη διότι τα χάπια αυτά δεν είναι και οτι καλύτερο και δεν θέλω να κανω ενα τετοιο βήμα έχοντας όπως είπα και στο αρχικό πόστ μου αμφιβολλίες.



Εξέτασε και το ενδεχόμενο να υπήρξε και λάθος στις εξετάσεις (προσωπική εμπειρία). Αν το πρόβλημα σου επιβεβαιωθεί απλά ακολουθείς την προτεινόμενη θεραπεία για να σταθεροποιηθούν οι δείκτες σου. Καλά αποτελέσματα.

Έκανα εξετάσεις σε δύο διαφορετικά κέντρα, δεν είχαν μεγάλη απόκληση!! Οπότε το μόνο σίγουρο είναι οτι έχω.

Ξεκίνησα τη θεραπεία χθές! Ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα απο δω και πέρα και να μπορέσω πλέον να γίνω όπως πρίν, όχι μόνο απο την άποψη κιλών(5 κιλά έχω πάρει μόνο, ευτυχώς που δεν τρώω και πολύ), αλλά πιο πολύ για να φτιάξει η διάθεσή μου και η ψυχική μου υγεία!!

Σας ευχαριστώ και πάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Από όσα γνωρίζω εγώ, αν η τιμή δεν είναι πολύ υψηλή μία θεραπεία μπορεί να τη σταθεροποιήσει και να μη χρειάζεται να παίρνεις χάπια επ'αόριστον.Αυτό όμως εξαρτάται από την κατάστασή σου και μόνο.Μια σύντομη θεραπεία δεν είναι κάτι το φοβερό εν συγκρίσει με τα προβλήματα που εμφανίζονται άμα δεν προσέξεις.
Σου εύχομαι να δεις γρήγορα βελτίωση.
Αν χρειαστείς κάποια συγκριτικη πληροφορία pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
...οι περισσότεροι γιατροί, θέλοντας και μη, έχουν διέλθει από ένα αρκετά δύσκολο σύστημα ώστε να καταλήξουν απλώς να "θέλουν τα λεφτά" σου. Μπορεί να τα θέλουν, αλλά θα κάνουν και τη δουλειά τους, τις περισσότερες φορές.

Επίσης, εδώ δεν αναφέρεις τι είδους θεραπεία θα ακολουθήσεις.
Η κατάσταση που περιέγραψες, χωρίς να έχω δει κανένα στοιχείο και χωρίς να έχω περαιτέρω πληροφορίες μοιάζει με θυρεοειδίτιδα η οποία πέρασε από την οξεία στη χρόνια φάση.

Τέλοσπάντων, εμένα υπερβολή μου φαίνεται και το ότι εξετάστηκες σε 2 κέντρα (ένα είναι αρκετό... οι μετρήσεις γίνονται αυτοματοποιημένα πλέον, δε χρειάζεται να ανησυχείτε μήπως βγήκαν λάθος τα αποτελέσματα).

Το ίντερνετ δεν είναι καλή πηγή ιατρικών πληροφοριών γιατί είναι άκριτη και ως άτομο άσχετο με το επάγγελμα δε μπορείς προφανώς να κάνεις το γιατρό για τον εαυτό σου (ή για οποιονδήποτε άλλον εν προκειμένω).

Όπως και να'χει, κάνε όπως νιώθεις καλύτερα και απόφυγε να ψάχνεις πολλά πολλά στο ίντερνετ και να ρωτάς άσχετους σε φόρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
οι περισσότεροι γιατροί, θέλοντας και μη, έχουν διέλθει από ένα αρκετά δύσκολο σύστημα ώστε να καταλήξουν απλώς να "θέλουν τα λεφτά" σου. Μπορεί να τα θέλουν, αλλά θα κάνουν και τη δουλειά τους, τις περισσότερες φορές.

Όπως είπες "τις περισσότερες φορές". Εχουν δεί πολλά τα μάτια μου πιστεψέ με και δεν έχω πλέον εμπιστοσύνη! Καλώς ή κακώς έχω άμεση επαφή μαζί τους οπότε έχω επηρεαστεί. Φυσικά δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι, αλλα η πλειοψηφία έτσι είναι.

Επίσης, εδώ δεν αναφέρεις τι είδους θεραπεία θα ακολουθήσεις.
Μου συνέστησαν τα T4 των 50mg. Μπορώ να πώ πως ήδη είδα κάποια βελτίωση.:)

Η κατάσταση που περιέγραψες, χωρίς να έχω δει κανένα στοιχείο και χωρίς να έχω περαιτέρω πληροφορίες μοιάζει με θυρεοειδίτιδα η οποία πέρασε από την οξεία στη χρόνια φάση.

Μήπως είσαι γιατρός?:hmm:

Το ίντερνετ δεν είναι καλή πηγή ιατρικών πληροφοριών γιατί είναι άκριτη και ως άτομο άσχετο με το επάγγελμα δε μπορείς προφανώς να κάνεις το γιατρό για τον εαυτό σου (ή για οποιονδήποτε άλλον εν προκειμένω).

Προφανώς και δεν κάνω κατι τέτοιο, απλά όπως εγραψα και παραπάνω ότι με ενδιαφέρει το ψάχνω, είτε ακούγοντας, είτε διαβάζοντας κάποιες γνώμες, μέχρι εκεί όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Γιεπ, γιατρός.

Γενικά δε νιώθω άνετα με τις ιατρικές ερωτήσεις online, αλλά προτιμώ να απαντήσω από το να διαβάζω μακροσκελή threads που είναι γεμάτα παραπληροφόρηση και ιδέες μαζεμένες από δω κι από κει... φυσικά ένα όριο σε όλα, αν ο άλλος έχει πρόβλημα υγείας και προσπαθεί να το λύσει μέσω net τότε αναγκαστικά θα παίξει το "πάνε στο γιατρό επιτέλους".

Περαστικά και καλή τύχη με τους γιατρούς σου λοιπόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια είναι η πιο ακραία περίπτωση από πρόβλημα θυρεοειδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Define ακραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω ότι (συνήθως) δεν είναι κάτι σοβαρό. Ρώτησα ποιο είναι το worst case scenario, γιατί ενδέχεται να έχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοίταξε ο καρκίνος του θυρεοειδή έχει εξαιρετικά ποσοστά επιβίωσης, δεν κάνει μεταστάσεις, δεν χρειάζεται (συνήθως) μετεγχειρητική θεραπεία, και γενικώς το μότο των χειρουργών τα τελευταία 3 χρόνια που κάνω χειρουργική είναι "αν είναι να βγάλεις καρκίνο, παρακάλα να είναι στον θυρεοειδή". :P Μόνο το αναπλαστικό καρκίνωμα του θυρεοειδούς έχει άσχημη πρόγνωση αλλά είναι πολύ σπάνιο.

Εγώ πιο σοβαρές καταστάσεις θεωρώ το μυξοιδηματικό κώμα και την θυρεοτοξική κρίση, που είναι άσχημη τροπή που μπορεί να πάρουν ο υποθυρεοειδισμός και ο υπερθυρεοειδισμός αντίστοιχα. Τι συμπτωματολογία έχεις εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι συμπτωματολογία έχεις εσύ;
Σε σχεδόν καθημερινή βάση νιώθω υπνηλία, παρόλο που συνήθως κοιμάμαι ένα οχτάωρο. Ο γιατρός στον οποίο εξετάστηκα προχθές μου είπε ότι έχω ταχυκαρδία -παρόλο που δεν ήμουν αγχωμένος-, η οποία μπορεί να οφείλεται είτε στους καθημερινούς καφέδες που δεν πίνω είτε στο γεγονός ότι έχω κάποιο πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου, πράγμα πιο πιθανό. Η ταχυκαρδία, επίσης, ήταν ο λόγος που δεν μπόρεσα να δώσω εθελοντικά αίμα, και με έδιωξαν. Συνέβη πρόσφατα αυτό και με συμβούλεψαν να κάνω αιματολογικές εξετάσεις, γι' αυτό το αναφέρω. Ακόμη, συχνά πυκνά αλλάζει απότομα η διάθεσή μου (καμιά φορά χωρίς προφανή αιτία), αλλά δεν ξέρω αν είναι αιτία προβλήματος θυρεοειδή ή λόγω της ανωριμότητάς μου. :P Και, τέλος, αδυναμία συγκέντρωσης. Αυτά τα συμπτώματα έχω παρατηρήσει. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα που να μου έχουν διαφύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι κοίταξε απλά έχεις από την μία την υπνηλία, που σαν σύμπτωμα θα παρέπεμπε σε υποθυρεοειδισμό, και όλα τα υπόλοιπα, τα οποία παραπέμπουν σε υπερθυρεοειδισμό, αν πούμε ότι τα αξιολογούμε σαν συμπτώματα. Εγώ κανένα από αυτά δεν το θεωρώ τόσο ειδικό για να μιλήσω για πρόβλημα θυρεοειδή και όλα έχουν κάποια πολύ πιο προφανή εξήγηση από ένα ενδοκρινολογικό θέμα.
Πιο ειδικές ερωτήσεις: Πώς τα πας με την όρεξή σου; Έχεις αυξήσει/χάσει βάρος χωρίς προσπάθεια το τελευταίο διάστημα; Ιδρώνεις εύκολα ακόμα και σε μία μέση θερμοκρασία; Κρυώνεις εύκολα; 'Εχεις συχνά πονοκεφάλους ή νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε υπερδιέγερση;

Μπορείς να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις, κακό δεν κάνουν ακόμα και σαν checkup. Το θέμα που τίθεται κάθε φορά που δίνουμε εξετάσεις ίσα για να δώσουμε, είναι της υπερδιάγνωσης, δηλαδή "άμα δω κάτι παθολογικό είμαι υποχρεωμένος να το αξιολογήσω", και αυτό αν είσαι άτυχος μπορεί να σε οδηγήσει σε τραβήγματα χωρίς λόγο. Θα έλεγα να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που δεν θα έχεις και εξεταστική και είναι γενικά και μια πιο χαλαρή περίοδος, και αν δεις επιδείνωση ή στασιμότητα των συμπτωμάτων, τότε να το κοιτάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι κοίταξε απλά έχεις από την μία την υπνηλία, που σαν σύμπτωμα θα παρέπεμπε σε υποθυρεοειδισμό, και όλα τα υπόλοιπα, τα οποία παραπέμπουν σε υπερθυρεοειδισμό, αν πούμε ότι τα αξιολογούμε σαν συμπτώματα. Εγώ κανένα από αυτά δεν το θεωρώ τόσο ειδικό για να μιλήσω για πρόβλημα θυρεοειδή και όλα έχουν κάποια πολύ πιο προφανή εξήγηση από ένα ενδοκρινολογικό θέμα.
Πιο ειδικές ερωτήσεις: Πώς τα πας με την όρεξή σου; Έχεις αυξήσει/χάσει βάρος χωρίς προσπάθεια το τελευταίο διάστημα; Ιδρώνεις εύκολα ακόμα και σε μία μέση θερμοκρασία; Κρυώνεις εύκολα; 'Εχεις συχνά πονοκεφάλους ή νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε υπερδιέγερση;
Ίσως έχεις δίκιο. Κι εγώ πιστεύω πως δεν θα έχω ενδοκρινολογικό πρόβλημα, απλώς υπάρχει μια μικρή αλλά υπαρκτή πιθανότητα.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία, αλλά ένα χρόνο πριν είχα πάρει σχετικά γρήγορα περίπου 12 κιλά. Τώρα το βάρος μου έχει σταθεροποιηθεί. Πριν πάρω τα κιλά αυτά, ήμουν σε οριακά φυσιολογικό βάρος, όπως επίσης και τώρα. Όρεξη, ναι, έχω, αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό. Υπερένταση σπανίως παρουσιάζω, όταν είμαι -
κυρίως- αρκετά αγχωμένος.
Μπορείς να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις, κακό δεν κάνουν ακόμα και σαν checkup. Το θέμα που τίθεται κάθε φορά που δίνουμε εξετάσεις ίσα για να δώσουμε, είναι της υπερδιάγνωσης, δηλαδή "άμα δω κάτι παθολογικό είμαι υποχρεωμένος να το αξιολογήσω", και αυτό αν είσαι άτυχος μπορεί να σε οδηγήσει σε τραβήγματα χωρίς λόγο. Θα έλεγα να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που δεν θα έχεις και εξεταστική και είναι γενικά και μια πιο χαλαρή περίοδος, και αν δεις επιδείνωση ή στασιμότητα των συμπτωμάτων, τότε να το κοιτάξεις.
Check up έκανα σήμερα το πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα από αύριο το μεσημέρι. Η κούραση κατά κύριο λόγο είναι αυτή που με έκανε να προβληματιστώ μη τυχόν και έχω τέτοιο πρόβλημα, γιατί «δυσκολεύει» την καθημερινότητά μου. Αν δω ότι συνεχίζεται σε συνδυασμό με τα συμπτώματα που ανέφερα προηγουμένως, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σε σχεδόν καθημερινή βάση νιώθω υπνηλία, παρόλο που συνήθως κοιμάμαι ένα οχτάωρο. Ο γιατρός στον οποίο εξετάστηκα προχθές μου είπε ότι έχω ταχυκαρδία -παρόλο που δεν ήμουν αγχωμένος-, η οποία μπορεί να οφείλεται είτε στους καθημερινούς καφέδες που δεν πίνω είτε στο γεγονός ότι έχω κάποιο πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου, πράγμα πιο πιθανό. Η ταχυκαρδία, επίσης, ήταν ο λόγος που δεν μπόρεσα να δώσω εθελοντικά αίμα, και με έδιωξαν. Συνέβη πρόσφατα αυτό και με συμβούλεψαν να κάνω αιματολογικές εξετάσεις, γι' αυτό το αναφέρω. Ακόμη, συχνά πυκνά αλλάζει απότομα η διάθεσή μου (καμιά φορά χωρίς προφανή αιτία), αλλά δεν ξέρω αν είναι αιτία προβλήματος θυρεοειδή ή λόγω της ανωριμότητάς μου. :P Και, τέλος, αδυναμία συγκέντρωσης. Αυτά τα συμπτώματα έχω παρατηρήσει. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα που να μου έχουν διαφύγει.


Είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι όντως αγχωμένος; Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι καμία φορά δεν είμαστε και στα καλύτερα μας ψυχολογικά... Τα συμπτώματα που περιγράφεις μου θυμίζουν εμένα αλλά ξέρω ότι υποφέρω σίγουρα από άγχος και άσχημη διάθεση έτσι και αλλιώς. Από περιέργεια, αν κάτι δεν πάει καλά με τον θυρεοειδή φαίνεται στις απλές αιματολογικές εξετάσεις δηλαδή ή πρέπει να ζητήσεις καποια ειδική εξέταση; Και ποια συμπτώματα είναι αυτά που κάνουν μπαμ ότι φταίει ο θυρεοειδής; Ανεξήγητη απώλεια ή προσθήκη βάρους πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ πως θα μπορούσες να κάνεις αιματολογικές + βιοχημικές εξετάσεις. Τα συμπτώματά σου θα μπορούσε να τα έχει ως ένα βαθμό και κάποιος με αναιμία - που πιο συχνά την υποπτευόμαστε σε κοπέλες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Είμαι της άποψης να μην τρελαινόμαστε με εξετάσεις. Αλλά άμα βλέπεις ότι σε επηρεάζει στην καθημερινότητά σου κι ότι όλο αυτό σε κουράζει, καλά θα ήταν να έκανες. Αυτά από μένα. Επίσης αν μπεις στη διαδικασία να πας στο γιατρό να σου γράψει εξετάσεις, ας σου γράψει και TSH.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι όντως αγχωμένος; Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι καμία φορά δεν είμαστε και στα καλύτερα μας ψυχολογικά... Τα συμπτώματα που περιγράφεις μου θυμίζουν εμένα αλλά ξέρω ότι υποφέρω σίγουρα από άγχος και άσχημη διάθεση έτσι και αλλιώς. Από περιέργεια, αν κάτι δεν πάει καλά με τον θυρεοειδή φαίνεται στις απλές αιματολογικές εξετάσεις δηλαδή ή πρέπει να ζητήσεις καποια ειδική εξέταση; Και ποια συμπτώματα είναι αυτά που κάνουν μπαμ ότι φταίει ο θυρεοειδής; Ανεξήγητη απώλεια ή προσθήκη βάρους πχ;

Όχι, ζητάς ειδική εξέταση γιατί πρέπει να δουν το επίπεδο συγκεκριμένων ορμονών στο αίμα.

Δεν είναι τόσο το βάρος στα πιο προφανή συμπτώματα όσο τα υπόλοιπα (χτύποι καρδιάς, αδυναμία ή υπερένταση, υπνηλία ή αυπνία, ανοχή στο κρύο ή στη ζέστη). Επίσης δεν είναι και τόσο... "καθολικά και σωστά". Πάρε για παράδειγμα τη δικιά μου περίπτωση, έχω υπερθυρεοδισμό (νόσο Graves) και ενώ υποτίθεται ότι θα έπρεπε να χάνω κιλά, εγώ είχα πάρει καμπόσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top