Δίπλωμα οδήγησης

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια σος! Τα παραβολα γιατρου κτλ. εχουν καποια συγκεκριμενη χρονικη ισχυ? Δηλαδη αμα τα βγαλω τωρα μπορω να ξεκινησω μαθηματα και μετα απο 1 μηνα; Ή θα πρεπει να εχω βγαλει καινουρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οταν πληρωσεις για τα παραβολα κλπ και περασεις απο γιατρους σου δινετε μιακαρτελα υποψηφιου. Αυτη η καρτελα εχει ισχυ 3 χρονια, οποτε εχεις 3 χρονια να κανεις τα μαθηματα και να παρεις το διπλωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια πρεπει να παμε και φωτογραφιες στην αρχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
παιδια πρεπει να παμε και φωτογραφιες στην αρχη?

Χρειαζονται για την καρτελα οποτε υποθετω πως ναι...! Εγω τις ειχα παει απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
παιδια πρεπει να παμε και φωτογραφιες στην αρχη?

Ναι θέλει 6 διαβατηρίου! Νομίζω 5 χρειάζονται,αν και την 6η δεν μου την έδωσαν πίσω..Την κράτησαν για ενθύμιο φαίνεται! λολ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
σημερα πηγα εκανα εγγραφη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
σημερα πηγα εκανα εγγραφη :P

θα γινεις o βασιλιας της ασφαλτου;που πηγες ρε σε ποια σχολη;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα οδήγησης,για να μπορώ να οδηγήσω το Astrea του μπαμπά μου.
Απο ότι έψαξα στο ίντερνετ είδα πως μου χρειάζονται ~140 ευρώ για τα διάφορα δικαιολογητικά.
Και επειδή δεν έχω άλλο δίπλωμα θα χρειαστώ 32 ώρες θεωρία και 10 ώρες πρακτική.
Ωστόσο,δεν έχω βρεί πόσο κοστίζουν αυτές οι ώρες,και επειδή θα ψάξω στα τυφλά για σχολή,αν γνωρίζετε να μου πείτε στο περίπου πόσο είναι το κόστος των μαθημάτων,για να μήν με πιάσουν κορόιδο.
Καθώς τα λεφτά είναι λιγοστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα οδήγησης,για να μπορώ να οδηγήσω το Astrea του μπαμπά μου.
Απο ότι έψαξα στο ίντερνετ είδα πως μου χρειάζονται ~140 ευρώ για τα διάφορα δικαιολογητικά.
Και επειδή δεν έχω άλλο δίπλωμα θα χρειαστώ 32 ώρες θεωρία και 10 ώρες πρακτική.
Ωστόσο,δεν έχω βρεί πόσο κοστίζουν αυτές οι ώρες,και επειδή θα ψάξω στα τυφλά για σχολή,αν γνωρίζετε να μου πείτε στο περίπου πόσο είναι το κόστος των μαθημάτων,για να μήν με πιάσουν κορόιδο.
Καθώς τα λεφτά είναι λιγοστά.

Το ποσο θα χρεωθουν αυτες οι ωρες ειναι θεμα του δασκαλου, αλλοι περνουν πιο πολλα αλλοι πιο λιγα...!
Δεν α σου απαντισω για τιμη καθος σε καθε περιοχη παιζουν διαφορετικα καρτελ και μαλιστα με τεραστιες διαφορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πότε πιστεύετε είναι καλύτερη περίοδος να βγάλω δίπλωμα. το καλοκαίρι, στο καπάκι μετά τις πανελλήνιες ή από σεπτέμβρη-οκτώβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Πότε πιστεύετε είναι καλύτερη περίοδος να βγάλω δίπλωμα. το καλοκαίρι, στο καπάκι μετά τις πανελλήνιες ή από σεπτέμβρη-οκτώβρη?

Το θέμα είναι κατά πόσο βιάζεσαι εσύ.... εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις καλοκαίρι... όσο πιό γρήγορα ξεμπερδέψεις, τόσο το καλύτερο. Και για να σου δώσω ένα κίνητρο, σκέψου ότι το καλοκαίρι θα έχει λιγότερη κίνηση απ' ό,τι το χειμώνα, οπότε και όταν με το καλό το πάρεις, θα μπορείς να βγεις στο δρόμο και να εξοικειωθείς με λιγότερο άγχος. Το χειμώνα όλοι βιάζονται να πάνε σε δουλειές, εφορίες, τράπεζες κλπ κλπ, και είναι μες τα νεύρα, πράγμα καταστροφικό για την ψυχολογία του νέου οδηγού! Ακου με, πήρα δίπλωμα Οκτώβρη, και εν τέλει έμαθα να παρκάρω Αύγουστο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Συγχαρητηρια στους επιτυχοντες!!!
@ampalea4 Δυο-τρεις φιλοι μου σκεφτονται να θυσιασουν το καλοκαιρι τους για να παρουν διπλωμα...
Εγω θεωρω πως καλυτερη περιοδος ειναι Σεπτεμβρη-Οκτωβρη...δε χανεις τις διακοπες σου,δεν εχει αρχισει η σχολη σου (3η λυκειου),ο καιρος ειναι καλος σχετικα για να μαθεις να οδηγας (αυτο παει για αυτους που βιωνουν χειμωνα στην Ελλαδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εγώ σκέφτομαι όμως μήπως αν κάνω μαθήματα το καλοκαίρι, μετά λόγω διακοπών μπορεί να κάνω πολύ καιρό να οδηγήσω πάλι, και ξεσυνηθίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αυτο δεν το ξερω...δλδ κατα ποσο ξεσυνηθιζεις να οδηγας...
Δεν ειναι σαν το ποδηλατο??
Οπως και να χει,μην πας καλοκαιρι...δεν αξιζει...
Ξεκουρασου,θα μας αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δίπλωμα το καλοκαίρι μετά τις ενδοσχολικές!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
α προτεινα και κατα τις ενδοσχολικες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εγώ σκέφτομαι όμως μήπως αν κάνω μαθήματα το καλοκαίρι, μετά λόγω διακοπών μπορεί να κάνω πολύ καιρό να οδηγήσω πάλι, και ξεσυνηθίσω...

Ούτως ή άλλως, δεν είναι ότι θα προλάβεις να συνηθίσεις, ώστε να αγχώνεσαι να μην ξεσυνηθίσεις! Πάρε το δίπλωμα να το έχεις και σιγά σιγά θα μάθεις να οδηγείς. Για να μην παρεξηγηθώ, κάνω το διαχωρισμό, γιατί όσο κάνεις μαθήματα, ακόμα και στην εξέταση, έχεις την "ασφάλεια" του δασκάλου. Ο,τι βλακεία και να κάνεις θα προλάβει να τη διορθώσει εκείνος, ενώ στο παρκάρισμα, πχ, ναι μεν θα σου μάθει τα βασικά, αλλά δεν θα ζοριστείς!

Στην πραγματικότητα όμως, δεν σημαίνει ότι παίρνοντας το δίπλωμα είσαι και έτοιμος. Καταρχάς, πρέπει να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση. Στην αρχή θα έχεις μια συστολή, δεν θα νιώθεις 100% σίγουρος να πάρεις το αμάξι και να φύγεις, ή να οδηγήσεις σε ένα δρόμο όπως πχ η εθνική, η Συγγρού, η Κηφισίας... πρέπει να "ψηθείς" λιγάκι. Έπειτα, επιστρέφω στο παρκάρισμα, κατά τη διάρκεια των μαθημάτων θα σε βάζει να παρκάρεις σε μέρη που χωράνε τρεις νταλίκες. Μετά θα δεις ότι τέτοια μέρη δεν υπάρχουν. Θα πρέπει να παρκάρεις σε χώρο για μισό smart :D (αν μένεις σε μεγάλη πόλη τουλάχιστον).

Γι' αυτό σου λέω. Πάρε το δίπλωμα να ξεμπερδεύεις με τα διαδικαστικά και μετά θα ξεψαρώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top