• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν είχα χρόνο και κουράγιο κυρίως να διαβάσω όλα τα προηγούμενα μυνήματα οπότε συγχωρέστε με αν έχει προαναφερθεί κάτι παρόμοιο. Έχει δοκιμάσει κανείς ή ξέρει αν έχουν αποτέλεσμα, άλλοι τρόποι εκτός απο τα κλασσικά σιδεράκια; Λόγω οικονομικών θεμάτων δεν έβαλα τόσα χρόνια και τώρα μου φαίνονται κάπως τα κλασσικά σιδεράκια σ'αυτήν την ηλικία :(
Κάτι για κάτι μασελάκια που δίνουν ξέρω αλλά δεν έχουν αποτέλεσμα (δυστυχώς).:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Κάτι για κάτι μασελάκια που δίνουν ξέρω αλλά δεν έχουν αποτέλεσμα (δυστυχώς).:|

και γω αυτά είχα υπ'όψιν..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και γω αυτά είχα υπ'όψιν..:/:

Dida αυτό για τα μασελάκια που λες είναι το εξής. Πας στον ορθοδοντικό σου σκανάρει το στόμα και μετά φτιάχνουν ένα καλούπι και το στέλνουν Αμερική από όπου σου χτίζουν τα μασελάκια που χρειάζεσαι. Η μέθοδος αυτή είναι πολύ πιο ακριβή από τα κανονικά σιδεράκια πάντως και δεν είναι 100% σίγουρη. Γνώμη μου βάλε σιδεράκια. Κι εγώ τα έβαλα στα 21 μου και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Τα ίσια λαμπερά δόντια είναι ένα μεγάλο συν στην εμφάνιση και κατ επέκταση στην αυτοπεποίθηση ενός ανθρώπου.

Απλά σκέψου το έτσι, αν τα βάλεις σε τώρα σε 2-3 χρόνια δλδ στα 24 σου θα έχεις πολύ όμορφα δόντια. Κάνε ένα fast forward τώρα στα 24 σου και φαντάσου σε με στραβά δόντια να λες αν τα είχα βάλει τότε τώρα θα ήμουν οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
και γω αυτά είχα υπ'όψιν..:/:
Σχετικά με αυτά η δουλειά που κάνουν είναι μηδαμινή μπροστά σε αυτή που κάνουν τα σιδεράκια..
Επίσης θα φας λεφτά μεν αλλά χωρίς αποτέλεσμα δε.

Dida αυτό για τα μασελάκια που λες είναι το εξής. Πας στον ορθοδοντικό σου σκανάρει το στόμα και μετά φτιάχνουν ένα καλούπι και το στέλνουν Αμερική από όπου σου χτίζουν τα μασελάκια που χρειάζεσαι. Η μέθοδος αυτή είναι πολύ πιο ακριβή από τα κανονικά σιδεράκια πάντως και δεν είναι 100% σίγουρη. Γνώμη μου βάλε σιδεράκια. Κι εγώ τα έβαλα στα 21 μου και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Τα ίσια λαμπερά δόντια είναι ένα μεγάλο συν στην εμφάνιση και κατ επέκταση στην αυτοπεποίθηση ενός ανθρώπου.
Απλά σκέψου το έτσι, αν τα βάλεις σε τώρα σε 2-3 χρόνια δλδ στα 24 σου θα έχεις πολύ όμορφα δόντια. Κάνε ένα fast forward τώρα στα 24 σου και φαντάσου σε με στραβά δόντια να λες αν τα είχα βάλει τότε τώρα θα ήμουν οκ.
Η κοπέλα αν έχω καταλάβει καλά έχει οικονομικό θέμα..:confused:
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βάλτε σιδεράκια και μην βάζετε μασελάκια. Ναι μεν θα σας συνουσιάζεται η ψυχολογία ανάποδα τις πρώτες μέρες, ναι δε όταν τα βγάλετε θα έχετε ωραία ίσια δοντάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Dida αυτό για τα μασελάκια που λες είναι το εξής. Πας στον ορθοδοντικό σου σκανάρει το στόμα και μετά φτιάχνουν ένα καλούπι και το στέλνουν Αμερική από όπου σου χτίζουν τα μασελάκια που χρειάζεσαι. Η μέθοδος αυτή είναι πολύ πιο ακριβή από τα κανονικά σιδεράκια πάντως και δεν είναι 100% σίγουρη. Γνώμη μου βάλε σιδεράκια. Κι εγώ τα έβαλα στα 21 μου και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Τα ίσια λαμπερά δόντια είναι ένα μεγάλο συν στην εμφάνιση και κατ επέκταση στην αυτοπεποίθηση ενός ανθρώπου.
Απλά σκέψου το έτσι, αν τα βάλεις σε τώρα σε 2-3 χρόνια δλδ στα 24 σου θα έχεις πολύ όμορφα δόντια. Κάνε ένα fast forward τώρα στα 24 σου και φαντάσου σε με στραβά δόντια να λες αν τα είχα βάλει τότε τώρα θα ήμουν οκ.
Πφφ.. έχεις δίκιο. Μια απόφαση είναι! Αλλά...:/:

Σχετικά με αυτά η δουλειά που κάνουν είναι μηδαμινή μπροστά σε αυτή που κάνουν τα σιδεράκια..
Επίσης θα φας λεφτά μεν αλλά χωρίς αποτέλεσμα δε.

Η κοπέλα αν έχω καταλάβει καλά έχει οικονομικό θέμα..:confused:
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.:)

Είναι και το οικονομικό ενα πρόβλημα..αλλά αυτό παλεύετε κάπως, κουτσά στραβά. Νομίζω πως απ'το ΙΚΑ υπάρχει κάτι σχετικό, δεν ξέρω τι ακριβώς, που ίσως βοηθήσει λίγο σ αυτό το κομμάτι, αν ισχύει ακόμα βέβαια. Το κυρίως θέμα μου είναι οτι δεν το παίρνω απόφαση, και επίσης σιχαίνομαι όλα αυτήν την φάση με τους οδοντιάτρους - ορθοδοντικούς, πιθανές εξαγωγές, κλπ κλπ..:redface::'(:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Πφφ.. έχεις δίκιο. Μια απόφαση είναι! Αλλά...:/:



Είναι και το οικονομικό ενα πρόβλημα..αλλά αυτό παλεύετε κάπως, κουτσά στραβά. Νομίζω πως απ'το ΙΚΑ υπάρχει κάτι σχετικό, δεν ξέρω τι ακριβώς, που ίσως βοηθήσει λίγο σ αυτό το κομμάτι, αν ισχύει ακόμα βέβαια. Το κυρίως θέμα μου είναι οτι δεν το παίρνω απόφαση, και επίσης σιχαίνομαι όλα αυτήν την φάση με τους οδοντιάτρους - ορθοδοντικούς, πιθανές εξαγωγές, κλπ κλπ..:redface::'(:baby:
Είναι σοβαρό το πρόβλημά σου; Σε εμποδίζει κάπου λειτουργικά;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Είναι σοβαρό το πρόβλημά σου; Σε εμποδίζει κάπου λειτουργικά;:)

Οχι, δεν είναι σοβαρό ούτε με εμποδίζει κάπου:)
Καθαρά για αισθητικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βάλτε σιδεράκια και μην βάζετε μασελάκια. Ναι μεν θα σας συνουσιάζεται η ψυχολογία ανάποδα τις πρώτες μέρες, ναι δε όταν τα βγάλετε θα έχετε ωραία ίσια δοντάκια.
Βασικά,αν τα βάλεις νωρίς (δημοτικό) και τα βγάλεις αρχές Γυμνασίου δε νομίζω να σου πει κανείς κάτι.
Και ούτε αργότερα θα σου πουν. Είναι σύνηθες φαινόμενο πλέον.
Συν τοις άλλοις,1η γυμνασίου φορούσα και τη γυαλαμπούκα και τα σιδεράκια. Ένα αγοράκι μου είχε ότι είμαι κιούτ.:hehe:

Νομίζω πως απ'το ΙΚΑ υπάρχει κάτι σχετικό, δεν ξέρω τι ακριβώς, που ίσως βοηθήσει λίγο σ αυτό το κομμάτι, αν ισχύει ακόμα βέβαια. Το κυρίως θέμα μου είναι οτι δεν το παίρνω απόφαση, και επίσης σιχαίνομαι όλα αυτήν την φάση με τους οδοντιάτρους - ορθοδοντικούς, πιθανές εξαγωγές, κλπ κλπ..:redface::'(:baby:
Ναι αλλά όσοι πήγαν στο ΙΚΑ και ξεκίνησαν αυτή τη θεραπεία με τα μασελάκια πηγαινοέρχονταν χωρίς αποτέλεσμα 1-1.5 χρόνο μέχρι να συνειδητοποιήσουν οι γονείς τους (μιλάω για εφήβους) ότι δεν υπήρχε αποτέλεσμα ή και αν υπήρχε ήταν μηδαμινό. Μετά,πήγαιναν με την κλασσική και με αποτέλεσμα μέθοδο,δηλ. τα σιδεράκια.:)
Επίσης,φρόντισε να πας σε κάποιον ορθοδοντικό στην πόλη σου που να μη συνηθίζει να σου λέει "Θα βγάλεις αυτό και αυτό το δόντι".Στο λέω αυτό διότι η μεγάλη μου αδερφή της είχε πει ο ορθοδοντικός να κάνει εξαγωγή δοντιού όπου τελικά δε χρειαζόταν η εξαγωγή αυτή.
Να σου υπενθυμίσω ότι προς τα κάλλη τι είναι ο πόνος.:P Σκέψου,ότι μπορεί να μη χρειαστεί να κάνεις καν εξαγωγή.;) Δεν μπορείς να το ξέρεις αν δεν κλείσεις ένα ραντεβού με ένα ορθοδοντικό να σε δει.;)
Και γενικά,θα υπάρξουν μερικές φορές που θα πονάς λίγο αλλά πίστεψέ με,το αποτέλεσμα θα σε αποζημειώσει...
Κάτι τελευταίο με το οικονομικό,δεν θα δώσεις το ποσό αυτό με τη μία θα το δίνεις λίγο-λίγο.
Ειδικά τώρα σε καιρό οικονομικής κρίσης θα δεις ότι μπορεί να σου πει ο/η ορθοδοντικός μπορείς να μου φέρνεις τα χρήματα όποτε σε βολεύει.
Εγώ τα έδινα 100 ευρώ/μήνα.;)

Είναι σοβαρό το πρόβλημά σου; Σε εμποδίζει κάπου λειτουργικά;:)
Λίγες είναι οι φορές που το πρόβλημα είναι λειτουργικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
... φορούσα και τη γυαλαμπούκα και τα σιδεράκια. Ένα αγοράκι μου είχε ότι είμαι κιούτ....
Μου επιτρέπεις να εικονογραφήσω το κείμενό σου?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βασικά,αν τα βάλεις νωρίς (δημοτικό) και τα βγάλεις αρχές Γυμνασίου δε νομίζω να σου πει κανείς κάτι.
Και ούτε αργότερα θα σου πουν. Είναι σύνηθες φαινόμενο πλέον.
Συν τοις άλλοις,1η γυμνασίου φορούσα και τη γυαλαμπούκα και τα σιδεράκια. Ένα αγοράκι μου είχε ότι είμαι κιούτ.:hehe:

Βασικά εγώ έβγαλα πρώτο δόντι στη δευτέρα δημοτικού, στα τέλη. Θα έβαζα σιδεράκια στο δημοτικό; Πως το βλέπεις; :hehe:
Θα σου έλεγα τι είσαι αλλά οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Οχι, δεν είναι σοβαρό ούτε με εμποδίζει κάπου:)
Καθαρά για αισθητικούς λόγους.
Εγώ έχω προγναθισμό, ευτυχώς όχι σε υπερβολικό βαθμό. Με απασχολούσε και με απασχόλησε πρόσφατα, αλλά επειδή απο μικρή ο πατέρας μου αντιμετώπιζε/αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας προτεραιότητα ήταν εκείνος, καθώς η όλη διαδικασία με τα σιδεράκια και τα συναφή κοστίζει πολύ! Πρόσφατα το σκεφτόμουν πάλι και τελικά είπα πως ίσως χρειάζεται να αποδεχτώ την ατελή φύση μου. Πιστεύω πως και να το επιδιόρθωνα, δεν θα ήταν αυτή μία νέα πηγή χαράς στη ζωή μου, αφού και αυτό που αντιμετωπίζω τώρα δεν μου προκαλεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Και μία ξαδέρφη μου μεγαλύτερη απο εμένα έχει το ίδιο και για να μην κάνει κάτι, το έχει αποδεχτεί προφανώς. Θεωρώ πως όλα είναι θέμα οπτικής.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βασικά εγώ έβγαλα πρώτο δόντι στη δευτέρα δημοτικού, στα τέλη. Θα έβαζα σιδεράκια στο δημοτικό; Πως το βλέπεις; :hehe:
Θα σου έλεγα τι είσαι αλλά οκ.
Όχι Τζόι.
Μιλάω για 5η/6η δημοτικού.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christine96#

Νεοφερμένος

Η christine96# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα σας! καταλαβαίνω πως νιώθει το παιδί σας 100% γιατί και εγώ πριν 4 χρόνια έβαλα σιδερακια ,επειδή είχα πρόβλημα με τους κυνοδοντες μου. εμοιαζα λιγάκι με vampire η αλήθεια να λέγεται. :P όταν λοιπόν άκουσα από τον γιατρό πως ήρθε η ώρα για να βάλω σιδερακια...με άκουσε όλο το τετράγωνο από το κλάμα που έριξα.Κ όμως 7 μήνες μετά τα έβγαλα κ είχα ένα τέλειο αποτέλεσμα κ όχι μόνο αυτό...αλλά μου έλειπαν κ όλας! :D αξίζει όλη η διαδικασία πραγματικα! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Εγώ έχω προγναθισμό, ευτυχώς όχι σε υπερβολικό βαθμό. Με απασχολούσε και με απασχόλησε πρόσφατα, αλλά επειδή απο μικρή ο πατέρας μου αντιμετώπιζε/αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας προτεραιότητα ήταν εκείνος, καθώς η όλη διαδικασία με τα σιδεράκια και τα συναφή κοστίζει πολύ! Πρόσφατα το σκεφτόμουν πάλι και τελικά είπα πως ίσως χρειάζεται να αποδεχτώ την ατελή φύση μου. Πιστεύω πως και να το επιδιόρθωνα, δεν θα ήταν αυτή μία νέα πηγή χαράς στη ζωή μου, αφού και αυτό που αντιμετωπίζω τώρα δεν μου προκαλεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Και μία ξαδέρφη μου μεγαλύτερη απο εμένα έχει το ίδιο και για να μην κάνει κάτι, το έχει αποδεχτεί προφανώς. Θεωρώ πως όλα είναι θέμα οπτικής.:)

Και γω γι αυτό το άφησα τόσο καιρό, πάντα υπήρχαν άλλες προτεραιότητες και δυστυχώς δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα για όλα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα μηνύματά σας, με κάνετε να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να επισκεφτώ τελικά εναν ορθοδοντικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα μηνύματά σας, με κάνετε να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να επισκεφτώ τελικά εναν ορθοδοντικό :)
Και εγώ στα 21 έβαλα, τα έχω τώρα 6-7 μήνες. Kλασσικά the only regret is που δε τα έβαλα νωρίτερα :). Όσο για το κόστος, με τη κρίση and stuff έχει μειωθεί αρκετά σε σχέση με τα τελευταία χρόνια. Καταρχήν η γνωμάτευση (1η επίσκεψη) είναι συνήθως δωρεάν, οπότε πάρε και δεύτερες ή τρίτες γνώμες. Σημείωση πως ίσως χρειαστεί να βγάλεις πανοραμική ακτινογραφία, κάνει 30Ε συνήθως σε ιδιωτικά(δε ξέρω αν μπορείς να πας σε νοσοκομείο για να γλιτώσεις $$) και δεν καλύπτεται από ασφαλιστικό ταμείο. Για το συνολικό κόστος, να ξέρεις πως κάθε ορθοδοντικός θα σου ζητήσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ' όσα θέλει, ώστε με τα παζάρια να μειωθεί στο πραγματικό κόστος. Εμένα ο δικός μου για παράδειγμα, μου ζήτησε 2500Ε και 500Ε προκαταβολή (η 1η ορθοδοντικός μου ζήτησε 1800), πολλά λεφτά για Λάρισα, το οποίο αμέσως έπεσε στα 2200 με 150Ε προκαταβολή και αργότερα στα 2000(πού να βρεις και κάποιον που να μη σου κόβει αποδείξεις!!) . Αυτό σημαίνει πως με βάση τον χρόνο της θεραπείας, εγώ πρέπει να δίνω 70-80Ε/μήνα, που δε τα έχω, οπότε δίνω 50. Δε μου έχει πει ποτέ τίποτα για τα λεφτά, ίσα-ίσα όταν μιλήσουμε για το κόστος (προτού τα βάλω δλδ) και του είπα πως ενδέχεται κάποιους μήνες να τους 'χάσω' απάντησε <<ε και τι θα κάνω, θα σε διώξω;>>. Εν τέλη και να μη τα πάρει όλα τα λεφτά, ένας ορθοδοντικός με όνομα/πελατεία δε θα σε πιέσει και πολύ στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα μηνύματά σας, με κάνετε να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να επισκεφτώ τελικά εναν ορθοδοντικό :)
Και πολύ καλά θα πράξεις αν πας τελικά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Και εγώ στα 21 έβαλα, τα έχω τώρα 6-7 μήνες.
Kλασσικά the only regret is που δε τα έβαλα νωρίτερα :). Όσο για το κόστος, με τη κρίση and stuff έχει μειωθεί αρκετά σε σχέση με τα τελευταία χρόνια. Καταρχήν η γνωμάτευση (1η επίσκεψη) είναι συνήθως δωρεάν, οπότε πάρε και δεύτερες ή τρίτες γνώμες. Σημείωση πως ίσως χρειαστεί να βγάλεις πανοραμική ακτινογραφία, κάνει 30Ε συνήθως σε ιδιωτικά(δε ξέρω αν μπορείς να πας σε νοσοκομείο για να γλιτώσεις $$) και δεν καλύπτεται από ασφαλιστικό ταμείο. Για το συνολικό κόστος, να ξέρεις πως κάθε ορθοδοντικός θα σου ζητήσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ' όσα θέλει, ώστε με τα παζάρια να μειωθεί στο πραγματικό κόστος. Εμένα ο δικός μου για παράδειγμα, μου ζήτησε 2500Ε και 500Ε προκαταβολή (η 1η ορθοδοντικός μου ζήτησε 1800), πολλά λεφτά για Λάρισα, το οποίο αμέσως έπεσε στα 2200 με 150Ε προκαταβολή και αργότερα στα 2000(πού να βρεις και κάποιον που να μη σου κόβει αποδείξεις!!) . Αυτό σημαίνει πως με βάση τον χρόνο της θεραπείας, εγώ πρέπει να δίνω 70-80Ε/μήνα, που δε τα έχω, οπότε δίνω 50. Δε μου έχει πει ποτέ τίποτα για τα λεφτά, ίσα-ίσα όταν μιλήσουμε για το κόστος (προτού τα βάλω δλδ) και του είπα πως ενδέχεται κάποιους μήνες να τους 'χάσω' απάντησε <<ε και τι θα κάνω, θα σε διώξω;>>. Εν τέλη και να μη τα πάρει όλα τα λεφτά, ένας ορθοδοντικός με όνομα/πελατεία δε θα σε πιέσει και πολύ στο θέμα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, χρησιμότατες:)
Πόσο καιρό θα τα κρατήσεις;

Και πολύ καλά θα πράξεις αν πας τελικά.:D

:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πόσο καιρό θα τα κρατήσεις;
Όταν πρωτοπήγα ο doctor μου είπε για 2 χρόνια, αφού έγινα επίσημα "ασθενής του" μου είπε πως μπορεί να τελειώσει σε 1,5 και προς τα εκεί το πάει, αλλά η
"εγγύηση" παραμένει στα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Eίχα βάλει κ εγώ σιδεράκια πιο μικρή, 2α -3η γυμνασίου, τα είχα και στα πάνω και στα κάτω δόντια.... Δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα πιο πολύ γ αισθητικούς λόγους παρά λειτουργικούς . Φοράω εκ τοτε μασελάκι αν όχι κά8ε βράδυ (τα πρώτα 2 χρόνια κααααά9ε βράδυ ) μέρα παρα μέρα , αλλά έχω παρατηρήσει οτι ναι μεν τ δόντια είναι στη θέση τους αλλά ένα συγκεκριμένο εκτός του οτι είναι , ατροφικό -να το πω- πιο κοντό , πιο μίζερο απ τ άλλα , έχει πάρει μια στροφή προς τα μέσα.Στην αρχά δε με ενοχλούσε που 'ναι πιο κοντό από τα υπόλοιπα(είναι στην άνω γνάθο οπότε φαίνεται) αλλά τώρα τελευταία είναι πιο αισθητό το ''πρόβλημά'' του. Μίλησα με το γιατρό μου και μου πρότεινε είτε να βάλω ξανά σιδεράκια για κάποιο διάστημα μόνο στο προβληματικό σημείο , είτε να πάω σε κάποιον οδοντίατρο( και όχι εξειδικευμένο ορθοδοντικό, όπως αυτός, που προφανώς δεν ασχολείται με αυτά) να μου το ''χτίσει'' , εννοεί φυσικά να βάλω θήκη. Το θέμα μου τώρα είναι, τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό ? Θα συνεχίσει να έχει κλίση προς τα μέσα? Θέλω να μάθω αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα! 'Εχει βάλει κάποιος άλλος από εσάς θήκη για αισθητικούς λόγους , κι αν ναι μείνατε ικανοποιημένοι από τ' αποτέλεσμα ?
Θα ρωτήσω βεβαια περισσότερες λεπτομέρειες τον ιατρό μου απο οκτωμβρη π θα παω αθηνα , αλλα καθε γνωμη προερχομενη απο την εμπειρια ειναι ευπροσδεκτη .! Σορρυ για το κειμενο !!! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top