Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βεβαίως να σας πλήρωναν ή έστω να σας εξασφάλιζαν ότι δε θα χάνατε τη δουλειά σας για όσο υπηρετείτε! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μισθός γυναικας σε κυηση : 10-12 μηνες άδεια, πληρωνεται, παιρνει επιδομα και γενικά βάλε οτι θα βγαζει τουλαχιστον 700 ευρω/μηνα. Δλδ 8.400 ευρω.

ρε σεις... που δίνουν 10-12 μήνες άδεια κύησης να πάω να στείλω ένα cv!?!?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και μια και το αναφεραμε προτεινω
(ετσι για να χαλαρωσει το κλιμα λιγο) :

Επιδομα ψυχικής οδύνης : οι αξιωματικοι σου μιλανε συχνα ασχημα και η καρδουλα σου (που ειναι σαν φιλετακι τονος ριο μάρε), πληγωνεται.
Επιδομα τραυματισμου λόγω αρβυλων : ειναι σχεδον αναποφευκτο να μην τραυματιστεις από τις αρβύλες του στρατου. Πλητεται η σωματικη ακεραιοτης! Με μισούς στρατιωτες θα παμε στο κουτελο ;
Επιδομα ανθυγειινης εργασίας που διασπαται στα κατωτερω :
α)επιδομα βρώμας : σκονη,λασπη,εντομα. Τζιζ.
β)επίδομα διαταραχης υπνου : ελεγχοι,καψωνια,βλαμμενοι που κανουν φασαρια κλπ
γ)επιδομα δολοφονικής μπόχας : τουαλετες, παπουτσια, καλτσες
δ)επίδομα ανοχης της βλακείας : εχουν αναφερθει περιστατικά όπου η ατελειωτη βλακεια των αξιωματικών, προκάλεσε αυτοματη αναφλεξη σε στρατιωτες !
ε) επιδομα πιθανοτητας αυτοκτονίας λόγω βαρεμάρας ή βλακειας
ζ) επιδομα ηρωικης αυτοσυγκρατησης της λίμπιντο (καποιοι το χανουν αυτο, αλλά ας υπαρχει :P )


Resident : νομιζω στο δημοσιο υπαρχει αδεια λοχειας και μητροτητας και βγαινουν καπου τοσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Resident : νομιζω στο δημοσιο υπαρχει αδεια λοχειας και μητροτητας και βγαινουν καπου τοσο

δεν το έχω ψάξει αλλά αν η εγγυμοσύνη ΔΕΝ είναι επαπειλούμενη ΔΕΝ ισχύει αυτό που λες.

Αν υπάρχει κάποια μαμά δημ.υπάλληλος ίσως να μπορούσε να μας διαφωτίσει? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χμμμμ...βρήκα το παρακάτω, καθώς έψαχνα για τις άδειες των εγκύων:

H προστασία των εργαζομένων στρατευόμενων αρχίζει από την πρόσκληση στο στρατό και όχι από την κατάταξή τους. Από τότε και μέχρι και για ένα χρόνο μετά την αποστράτευσή τους απαγορεύεται η απόλυσή τους.
Φυσικά ο αποστρατευθείς πρέπει εντός ενός μήνα από την αποστράτευσή του να δηλώσει στον εργοδότη του ότι προτίθεται να αναλάβει εργασία εκ νέου και μέσα σε 15 ημέρες μετά την δήλωσή του οφείλει να προσφέρει εργασία.
Νομοθετικό πλαίσιο: Ν.3514/28, Α.Ν. 547/37, Ν.519/48, Ν.Δ. 2054/52 (άρθρο 8 ), Ν.Δ. 2961/54 (άρθρο 34), Ν.Δ. 720/70 (άρθρο 126), Ν.Δ. 604/68 και Ν.Δ. 82/69.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ας μας πληρωναν κι εμας ενα κατωτατο μισθο και θα ταν πιο "ιση" η συγκριση. :P

Για μένα, τα ένσημα θα ήταν πιο σημαντικά. Τα λεφτά ας τα κρατήσουν ν' αγοράσει κάνα F16 η αεροπορία, κανένα Leopard ο στρατός, καμιά φρεγάτα το ναυτικό και καμιά βίλα ο Άκης ή ο Γιάννος, που είναι φτωχά παιδιά και αξίζουν τη συμπαράστασή μας...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ουδέποτε υπήρξα μνησίκακος και δυσκοίλιος,
Ου ρε ψευτη ! :P



Περι απαγορευσης απολυσης απο το στρατο : δε με εκπλησει ,δημοσιο ειναι. Αλλα εδω αναφερομαστε στη θητεια, οχι στην στρατιωτικη καριερα. Παντως και στις εγκυμοσυνες αν θυμαμαι καλα, απαγορευεται η απολυση.

Ποια η αποψη μου για τις γυναικες που θεωρουν οτι δεν υπαρχει ισοτητα ; Σε καποιους τομεις και περιπτωσεις μαλλον εχουν δικιο να διαμαρτυρονται . Σε άλλους, οχι. Ειτε επειδη εχουν βολευτει αλλιως, είτε επειδη οι ιδιες την διαιωνιζουν.

Ποιο ειναι το "αδυναμο φυλλο" ; Αυτο που σπαει ευκολα μωρε και πεφτει απεξω το σπανακι και γινεσαι χαλια :P

Ποια η αποψη μου για τον ορο ; Ελλειπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν μιλούσαν για στρατιωτική καριέρα εκεί που το διάβασα:
https://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=16283
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να τονίσω ότι το παρακάτω που θα αναφέρω είναι καθαρά προσωπικό βίωμα...

Προσωπικά είμαι κοντούλα και δεν έχω μεγάλη σωματική διάπλαση έτσι κι αλλιώς....
Έτυχε βράδυ (τι βράδυ δηλαδή...καλοκαίρι στις 10.00 ) να περιμένω λεωφορείο όπου μου επιτέθηκε μεθυσμένος με άγριες διαθέσεις... Δίπλα μου ένας άντρας.... Ξέρεις ποιος τα έβαλε με τον μεθυσμένο; Εγώ! Εγώ χρειάστηκε να τον σπρώξω, να τον διώξω, να φωνάξω... ο Άντρας κοίταζε...απλά κοίταζε.....

Το μόνο καλό είναι ότι από μικρή έμαθα ότι πρέπει να τα αντιμετωπίζω όλα μόνη μου και να μην περιμένω από άντρα να με καλύψει ή να με βοηθήσει!

Και για να μην παρεξηγηθώ...ναι, μου αρέσει η ασφάλεια που μου προσφέρει ένας άντρας, η δύναμη που μπορεί να έχει να με προστατεύσει αλλά επειδή ξέρω ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρχει συνέχεια δίπλα μου επιβάλλεται να προστατεύσω μόνη μου τον εαυτό μου όπως μπορώ... :)

Αφου υπαρχουν τετοιοι "άνδρες" καλα κανεις και προστατευεσαι μονη σου...:/::/::mad:
Ποσο εκφυλισμενος μπορει να είναι ένας "άνδρας" για να βλεπει μια κοπελα σε αναγκη και να μην κανει τιποτα......Ξεφτιλα....:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Ε ψιτ παλικάρια αφήστε την κόντρα εδώ μιλάμε για την ισότητα...

Και επί του θέματος να πω ότι είναι ανώφελο να αναλωνόμαστε στη κόντρα στρατός - εγκυμοσύνη.Δηλαδή όλη η συζήτηση μας, έβγαλε το συμπέρασμα, ότι επειδή οι γυναίκες γεννάνε κάτι που οι άντρες δεν το κάνουν και επειδή οι άντρες πάνε στρατό κάτι που οι γυναίκες δεν το κάνουν δεν έχουμε ισότητα;
Πιστεύω ότι η ισότητα έγκειται στην ίση διαχείριση των ατόμων ανεξαρτήτως φύλλου σε όλους τους τομείς.Τώρα αν εμείς βρήκαμε και έναν τομέα που δεν συμβαίνει(στρατός) δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ισότητα...

Ισότητα: Η αρχή των ίσων δικαιωμάτων και της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών

Επίτευξη της οικονομικής ανεξαρτησίας επί ίσοις όροις για τις γυναίκες και τους άνδρες

  • Παρά τις σημαντικές προόδους που έχουν γίνει χάρη στη νομοθεσία για την ισότητα μεταχείρισης και τον κοινωνικό διάλογο, η Επιτροπή εξακολουθεί να έρχεται αντιμέτωπη με σοβαρές προκλήσεις. Η Επιτροπή καθορίζει στόχους γύρω από έξι σημεία καίριας σημασίας.
  • Ορισμένοι από τους στόχους της Λισσαβόνας αναφέρονται στη διάσταση του φύλου, αλλά οι προσπάθειες για την επίτευξή τους πρέπει να ενισχυθούν, κυρίως όσον αφορά το ποσοστό απασχόλησης και ανεργίας των γυναικών.
  • Παρά την υφιστάμενη κοινοτική νομοθεσία, εξακολουθεί να υπάρχει απόκλιση μεταξύ των αμοιβών γυναικών και ανδρών κατά 15%, πράγμα το οποίο καταλήγει σε διαρθρωτικές ανισότητες όπως ο διαχωρισμός μεταξύ των τομέων εργασίας.
  • Οι γυναίκες αποτελούν, κατά μέσο όρο, 30% των επιχειρηματιών στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ). Αντιμετωπίζουν συχνά μεγαλύτερες δυσκολίες στην πρόσβαση στις χρηματοδοτήσεις και την κατάρτιση.
  • Ο κίνδυνος φτώχειας είναι μεγαλύτερος για τις γυναίκες παρά για τους άνδρες, καθόσον είναι πιθανόν η επαγγελματική σταδιοδρομία των γυναικών να είναι μικρότερης διάρκειας ή να διακόπτεται και, συνεπώς, οι γυναίκες να συγκεντρώνουν λιγότερα δικαιώματα από ό,τι οι άνδρες. Τα συστήματα της κοινωνικής προστασίας θα πρέπει να επιτρέπουν στις γυναίκες να συγκεντρώνουν τα κατάλληλα ατομικά δικαιώματα σύνταξης.
  • Οι γυναίκες και οι άνδρες εκτίθενται με διαφορετικό τρόπο στους κινδύνους για την υγεία. Η ιατρική έρευνα, καθώς επίσης και πολλοί κανόνες σχετικά με την ασφάλεια και την υγεία αναφέρονται στους άνδρες ή αφορούν επαγγελματικούς τομείς όπου κυριαρχούν οι άνδρες.
  • Πρέπει να καταπολεμηθούν οι πολλαπλές διακρίσεις σε βάρος των γυναικών μεταναστών και των γυναικών που προέρχονται από εθνοτικές μειονότητες.
Αρμονικός συνδυασμός ιδιωτικής και επαγγελματικής ζωής

  • Οι εύκαμπτοι όροι εργασίας παρουσιάζουν πολλά πλεονεκτήματα. Εντούτοις, το γεγονός ότι γίνεται χρήση αυτών των διατάξεων πολύ περισσότερο από γυναίκες έχει αρνητικό αντίκτυπο στην θέση τους στο χώρο εργασίας και στην οικονομική ανεξαρτησία τους.
  • Η δημογραφική μείωση έχει ως συνέπεια να μην μπορεί η ΕΕ να επιτρέψει καμιά σπατάλη ανθρώπινου δυναμικού. Οι καλύτερες υποδομές φύλαξης των παιδιών επιτρέπουν την εύρεση μιας νέας ισορροπίας μεταξύ εργασίας και ιδιωτικής ζωής.
  • Λίγοι άνδρες ζητούν γονική άδεια ή εργάζονται με μερική απασχόληση. Θα έπρεπε να ληφθούν μέτρα τα οποία να τους παρακινούν να αναλάβουν οικογενειακές ευθύνες.
Ίση εκπροσώπηση στη λήψη αποφάσεων

  • Η έμμονη υποεκπροσώπηση των γυναικών στην κοινωνία των πολιτών, την πολιτική ζωή και την ανώτερη δημόσια διοίκηση αποτελεί δημοκρατικό έλλειμμα.
  • Μια ισορροπημένη συμμετοχή μπορεί να συμβάλει σε μια πιο παραγωγική και πιο καινοτόμο κουλτούρα εργασίας . Η διαφάνεια στη διαδικασία των προαγωγών είναι ουσιώδους σημασίας.
  • Η επίτευξη του στόχου που έχει καθοριστεί από τα κράτη μέλη ο οποίος αποβλέπει στο να κατέχονται οι υπεύθυνες θέσεις στη δημόσια έρευνα κατά 25% από γυναίκες μπορεί να αυξήσει την καινοτομία, την ποιότητα και την ανταγωνιστικότητα της έρευνας.
Η εξάλειψη κάθε μορφής βίας βασισμένης στο φύλο

  • Πρακτικές όπως ο γενετήσιος ακρωτηριασμός των κοριτσιών ή οι πρόωροι και αναγκαστικοί γάμοι αποτελούν παραβιάσεις του θεμελιώδους δικαιώματος ζωής, ασφάλειας, ελευθερίας, αξιοπρέπειας και σωματικής και ψυχικής ακεραιότητας.
  • Για την καταπολέμηση της εμπορίας των γυναικών η Επιτροπή συνιστά να χαρακτηριστεί ως ιδιαίτερο έγκλημα η παράνομη διακίνηση με κατάλληλη νομοθεσία και, παράλληλα, να αποθαρρυνθεί η ζήτηση ανθρώπινων όντων για σεξουαλική εκμετάλλευση. Η νέα οδηγία σχετικά με τις άδειες διαμονής για τα θύματα σωματεμπορίας θα αποτελέσει εργαλείο για την επανένταξή τους στην αγορά εργασίας.
Η εξάλειψη των στερεοτύπων φύλου

  • Στην εκπαίδευση και τον πολιτισμό. Οι νέοι θα έπρεπε να ενθαρρύνονται ώστε να προσανατολίζονται σε μη παραδοσιακές σπουδές έτσι ώστε να μην τοποθετούνται οι γυναίκες σε λιγότερο εκτιμώμενα και λιγότερο αμειβόμενα επαγγέλματα.
  • Στην αγορά εργασίας. Οι γυναίκες εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν διαχωρισμό τόσο οριζόντιο όσο και κάθετο. Εξακολουθούν να απασχολούνται σε λιγότερο εκτιμώμενους τομείς και κατέχουν κατά κανόνα τα χαμηλότερα κλιμάκια στην ιεραρχία.
  • Στα μέσα ενημέρωσης.
Να μερικά θέματα που θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε και πως πιστεύουμε ότι έχουμε κάνει προόδους σαν κοινωνία.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μισθός γυναικας σε κυηση : 10-12 μηνες άδεια, πληρωνεται, παιρνει επιδομα και γενικά βάλε οτι θα βγαζει τουλαχιστον 700 ευρω/μηνα. Δλδ 8.400 ευρω.
αλλά αν είσαι συμβασιούχος απλά σε διώχνουν και παίρνεις τον πούλο:wall:
δεν είναι όλα όπως σας τα λένε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να λέμε, εδώ στην Ελβετία και δεν μπορείς να είσαι σίγουρη... Καλά πάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επίσημα στοιχεία για την Ελλάδα, στο χώρο της εργασίας:
https://www.isotita.gr/index.php/statistics/c15/

(Στο κατώτατο μέρος της σελίδας υπάρχουν πίνακες σε Excel)

Ενδεικτικά:
  • Ποσοστό Ανεργίας πληθυσμού 15-64 ετών κατά Περιφέρεια και Φύλο, 2008 B ΤΡΙΜΗΝΟ
  • Πίνακες Απασχόλησης κατά φύλο (2008 )


Και η μόνη μελέτη που βρήκα για την ενδο-οικογενειακή βια στην Ελλάδα (2003):
https://www.kethi.gr/greek/meletes/2003/Domestic/domviolencefinal_1103.pdf
(Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν είχε ψηφιστεί ακόμα ο νόμος περί ενδο-οικογενειακής βίας (Ν.3500/2006)

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

ΚΕΦ. Ι. ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ
1. Η ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΡΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΕΝΔΟ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΒΙΑΣ
2. ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ
3. ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ
3.1. Χαρακτηριστικά του δράστη και του θύματος ενδο-οικογενειακής βίας
3.2. Παράγοντες υψηλού κινδύνου
3.3. Μυθολογία της ενδο-οικογενειακής βίας
4. Η ΕΝΔΟ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΚΕΦ. ΙΙ. ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
1. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΕΡΕΥΝΑΣ
2. ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
2.1. Δείγμα
2.2. Μέθοδος έρευνας
2.3. Εργαλείο της έρευνας
3. ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
4. ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΥΣΧΕΡΕΙΕΣ
ΚΕΦ. ΙΙΙ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
1. ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ
2. ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ – ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
3. ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
3.1. Τα σχόλια των συνεντευκτριών
3.2. Τα σχόλια των γυναικών-ερωτώμενων
ΚΕΦ. ΙV. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
1. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
2.1. Για την αντιμετώπιση του φαινομένου
2.2. Προτάσεις για περαιτέρω έρευνα

Ανάλυση της Έρευνας: https://www.enet.gr/online/online_te...,50052604,55706492,70609148,78511740,84166652

(έστω και με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ για άλλη μια φορά γραφική...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ενδεικτικά:
  • Ποσοστό Ανεργίας πληθυσμού 15-64 ετών κατά Περιφέρεια και Φύλο, 2008 B ΤΡΙΜΗΝΟ
  • Πίνακες Απασχόλησης κατά φύλο (2008 )
Ενδιαφέροντα στατιστικά. Μια απορία που μου δημιουργήθηκε, όταν μια γυναίκα ασχολείται με τα οικιακά, δηλώνει άνεργη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μισθός 12μηνης θητείας (οπου πρακτικά εργαζεσαι) : 8.80 ευρω/μηνα, δλδ συνολικά 105.6 ευρω.
Μισθός γυναικας σε κυηση : 10-12 μηνες άδεια, πληρωνεται, παιρνει επιδομα και γενικά βάλε οτι θα βγαζει τουλαχιστον 700 ευρω/μηνα. Δλδ 8.400 ευρω.
Ας μας πληρωναν κι εμας ενα κατωτατο μισθο και θα ταν πιο "ιση" η συγκριση. :P
Επίδομα δεν υπάρχει για την εγκυμοσύνη, υπάρχουν τα λεφτά της γέννας όσα σου δίνει το ταμείο σου. Εγώ ανήκω στο ΤΣΜΕΔΕ και όταν γέννησα έφταναν για να γεννήσεις σε κρατικό μαιευτήριο (πχ Ελενα) και να καλύψεις κάτι λίγα από τις προγεννετικές εξετάσεις ή το φακελλάκι του γιατρού. Οι εξετάσεις για προγεννετικό έλεγχο δεν αναγνωρίζονταν από το ταμείο μου.:worry: Αν ο γιατρός σου ξεγεννάει σε ιδιωτικό ξέχνα το. Δόξα το θεώ εμένα ήταν σε κρατικό.
Ας πούμε για τις άδειες: Για το δημόσιο δεν ξέρω αλλά στις ιδιωτικές συμβάσεις σου αναγνωρίζονται 2 μήνες πριν και 2 μετά τη γέννα, μετά έχεις για 2 χρόνια μειωμένο ωράριο κατά 1 ώρα ή 1 χρόνο μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες ή μπορείς να πάρεις αυτές τις ώρες σε άδεια (πρέπει να βγαίνει κάπου 6 μήνες αλλά αυτό έγινε μετά τις γέννες μου και δεν μπορώ να σας ενημερώσω).
Στην δική μου δουλειά μόνο κάποιες γραμματείς έχουν μπορέσει να το κάνουν και αυτό φορτώνοντας άλλες γραμματείς με την δουλειά τους αφού δεν προσλαμβάνουμε άλλους. Οπότε στηρίζονται στην ουσία στο γεγονός ότι όλες είναι γυναίκες και η μιά θα καλύψει την άλλη στην ανάγκη.
Το επιστημονικό προσωπικό που χρεώνεται έργα που άπτονται της ειδικότητας και της εμπειρίας του δεν το έχει κάνει ποτέ γιατί θα κρέμαγε τα έργα του.

Ενδιαφέροντα στατιστικά. Μια απορία που μου δημιουργήθηκε, όταν μια γυναίκα ασχολείται με τα οικιακά, δηλώνει άνεργη;
Και κατά κάποιο τρόπο είναι αφού δεν πληρώνεται από πουθενά! Ούτε η Μαίρες Παναγιωταρά δεν δηλώνουν ότι κάνουν δύο δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και κατά κάποιο τρόπο είναι αφού δεν πληρώνεται από πουθενά! Ούτε η Μαίρες Παναγιωταρά δεν δηλώνουν ότι κάνουν δύο δουλειές.

Βρήκα λίγο χρόνο και έκανα εικόνες τους πίνακες για διευκόλυνση.
Τους επισυνάπτω παρακάτω.

Ο πίνακας κατά φύλο, που παρέθεσα διαχωρίζει το εργατικό δυναμικό (γυναικών και ανδρών) από τους μη οικονομικά ενεργούς πολίτες.
Αυτό σημαίνει ότι οι νοικοκυρές δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτούς που αναζητούν εργασία αλλά στους οικονομικά μη ενεργούς. Μιλάμε δηλαδή γι' αυτούς που επιθυμούν να εργαστούν και δεν βρίσκουν εργασία.(Είναι το δεύτερο συνημμένο αρχείο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • anergia.jpg
    anergia.jpg
    60.1 KB · Εμφανίσεις: 138
  • ana fylo.png
    ana fylo.png
    17.9 KB · Εμφανίσεις: 145
Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ο πίνακας κατά φύλο, που παρέθεσα διαχωρίζει το εργατικό δυναμικό (γυναικών και ανδρών) από τους μη οικονομικά ενεργούς πολίτες.
Αυτό σημαίνει ότι οι νοικοκυρές δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτούς που αναζητούν εργασία αλλά στους οικονομικά μη ενεργούς. Μιλάμε δηλαδή γι' αυτούς που επιθυμούν να εργαστούν και δεν βρίσκουν εργασία.(Είναι το δεύτερο συνημμένο αρχείο).
Επειδή δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα, αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει. Μπορώ να δηλώνω ότι ψάχνω δουλειά ενώ ουσιαστικά δεν ψάχνω, μόνο και μόνο για να είμαι άνεργος; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Noμίζω χωρίς να γνωρίζω σίγουρα ότι άνεργος είσαι από την στιγμή που δεν δουλεύεις ανεξάρτητα να ψάχνεις ή όχι για δουλειά ή είσαι νοικοκυρά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Οπως αναφέρει και η Ισιλιελ, αυτοί που δεν ψάχνουν για δουλειά εντάσσονται στην κατηγορία των "μη ενεργών". Αν δεν κάνω λαθος η επίσημη ανεργία μετριεται μέσω του ΟΑΕΔ και για να καταμετρηθεί κάποιος άνεργος πρέπει να έχει κάρτα ανεργίας. Δλδ αν εγω είμαι άνεργη, ψάχνω για δουλειά αλλά δεν έχω πάει να βγάλω κάρτα ανεργίας ή δεν παίρνω επίδομα ανεργίας επειδή απολύθηκα πρόσφατα, πιθανότατα δεν υπολογίζομαι στους ανέργους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και αν μια οικοκυρά που συνειδητά μένει σπίτι για την φροντίδα της οικογένειας, βγάλει κάρτα ανεργίας δεν θα είναι και αυτή σε αυτό το ποσοστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top