[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
αρα δεν ειναι τοσο θαρραλεοι επαναστατες:whistle:?πανε στα ευκολα με τα γνωστα παιχνιδια με τα Ματ?τοτε να σταματησουνε την παραμυθα περι επαναστασης κατα του κατεστημενου-αφου δεν εχουν τα κοτσια-και ας παραδεχτουν οτι απλα ξεσπουν την βιαιοτητα τους και τα σπανε σαν απλοι χουλιγκαν..και αρρωστα μυαλα που θελουν ψυχιατρο..

Όταν ένας συγκεκριμένος άνθρωπος είναι ψυχασθενής και χρειάζεται ψυχίατρο, τότε δεν τρέχει τίποτε. Όταν ολόκληρη γενιά αγανακτησμένων με κάθε τρόπο, για σωστούς ή λάθος λόγους δεν το εξετάζω, χρειάζεται ψυχίατρο, τότε θα πρέπει να γίνει πολύ αυστηρή κριτική και αναδόμηση του συστήματος που τους διαπαιδαγώγησε και τους έφερε σ' αυτήν την κατάσταση. Εσύ προσωπικά θέλεις να στείλεις χιλιάδες ανθρώπους στα ψυχιατρεία, ενώ φαίνεσαι απολύτως προσαρμοσμένος στο σύστημα που καταντά τους ανθρώπους να μην ξέρουν πού να ξεσπάσουν την οργή τους. Αυτό μου θυμίζει μεθόδους Σοβιετικής Ένωσης. Βλέπεις, ο ολοκληρωτισμός και οι μέθοδοί του δεν έχουν χρώμα, παρά μόνο ένα και μόνο απεχθές πρόσωπο, που ντύνεται με πολύχρωμες μάσκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω απανταω..εσεις δεν απαντατε...μια λετε για τη ζωη ενος παιδιου ,και εγω λεω τι πολλες χανονται αδικα και δεν καιγεται ολη η Ελλαδα..μετα το γυριζετε οτι σκοτωθηκε απο αστυνομικο..εΚαι? θα καψουμε την ελλαδα γιαυτο?

αλλωστε δικη και η πραγματικη αληθεια περα απο συναισθηματισμους δεν εχει βγει ακομα..


Εσύ προσωπικά θέλεις να στείλεις χιλιάδες ανθρώπους στα ψυχιατρεία, ενώ φαίνεσαι απολύτως προσαρμοσμένος στο σύστημα που καταντά τους ανθρώπους να μην ξέρουν πού να ξεσπάσουν την οργή τους. Αυτό μου θυμίζει μεθόδους Σοβιετικής Ένωσης. Βλέπεις, ο ολοκληρωτισμός και οι μέθοδοί του δεν έχουν χρώμα, παρά μόνο ένα και μόνο απεχθές πρόσωπο, που ντύνεται με πολύχρωμες μάσκες...
που με ξερεις ρε?και μου λες οτι ειμαι απολυτα προσαρμοσμενος στο κατεστημενο?
καψτε τις βιλαρες στα βορεια προαστια!αν τολματε?και εγω μαζι σας αν κανουν σταχτη την βιλα και την τζιπαρα της αγγελοπουλου ,του πρεντετερη,της τρεμη του σιχαμενου τριανταφυλλοπουλου..ΤΟΛΜΑΕΙ κανεις ρε?:devil::devil:

εκει θελω τα κοτσια..πολεμος απεναντι σοτυς κουμπουροφορους σεκιουριταδες..κοτατε ρε να ανοιξετε πολεμο εναντιον του σαπιου και πλουσιου συνηθως κατεστημενου?

και αφου συμφωνεις με τη "διαμαρτυρια αυτη" αν σου καψουν το αυτοκινητο που το παρκαρες καπου ..ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΣ!ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ!ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!επανασταση στον κωλο του αλλου κανω και εγω..:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
εγω απανταω..εσεις δεν απαντατε..
Φανατικός είναι αυτός που δεν μπορεί να αλλάξει άποψη και δεν λέει να αλλάξει και θέμα.

W.Churchill
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φανατικός είναι αυτός που δεν μπορεί να αλλάξει άποψη και δεν λέει να αλλάξει και θέμα.

μπραβο..καλο ειναι να το ξερεις καλα αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
μετα το γυριζετε οτι σκοτωθηκε απο αστυνομικο..εΚαι? θα καψουμε την ελλαδα γιαυτο?

Ω φευ...


Ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ω φευ...


Ναι!

παραλογισμος...
πηγαινε πες αυτο σε καθε ευρωπαικη χωρα...και αν σε παρουν με τις πετρες ..
ολη η ευρωπη ειναι παραλογη και εμεις λογικοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έλεος με τους Ευρωπαίους! Έχεις ζήσει σε άλλη χώρα ή μήπως έκανες ενδελεχή σφυγμομέτρηση των τάσεων; Έχεις γνωρίσει προσωπικά ανθρώπους ή παρακολουθείς φόρουμ για να δεις πώς σκέφτονται; Έχεις ιδέα από κοινωνικο-πολιτικά κινήματα και δίκτυα ή γνωρίζεις από πρώτο χέρι τα εσωτερικά δρώμενα των χωρών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έλεος με τους Ευρωπαίους!
εμενα και σε πολλους αλλους που ξερω φαινεται παραλογο να καιγεται,καταστρεφεται,1 δις ευρω,και διασυρεται διεθνως κινδυνευοντας να μην εχει τουρισμο και ουτε να μπορει να δανειστει μια χωρα ολοκληρη, οπως τον δεκεμβρη για ενα νεκρο παιδι απο σφαιρα στυνομικου..και αλλου εχουν γινει και τετοια και χειροτερα..διαδηλωσεις ναι..να αποδωθει δικαιοσυνη ναι..αλλα οχι η αυτοκαταστροφικη μανια του δεκεμβρη..ειναι περα πασης λογικης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
που με ξερεις ρε?και μου λες οτι ειμαι απολυτα προσαρμοσμενος στο κατεστημενο?
καψτε τις βιλαρες στα βορεια προαστια!αν τολματε?και εγω μαζι σας αν κανουν σταχτη την βιλα και την τζιπαρα της αγγελοπουλου ,του πρεντετερη,της τρεμη του σιχαμενου τριανταφυλλοπουλου..ΤΟΛΜΑΕΙ κανεις ρε?:devil::devil:

Δεν σε ξέρω ΡΕ, όμως βλέπω αυτά που γράφεις. Η αστυνομία την οποία υπερασπίζεσαι με τόσο σθένος, είναι φτιαγμένη για να προστατεύει τα συμφέροντα αυτών των σιχαμένων τους οποίους βρίζεις. Επίσης, οι ίδιοι άνθρωποι έχουν τόσα πολλά, που ακόμη και εάν τους καίγαμε τις βίλλες και τα SUV, θα τους ξύναμε απλώς το αριστερό τους (μπορεί και το δεξί εάν είχαν πολλή φαγούρα). Σημασία έχει όχι να τους κάψουμε, αλλά να αμφισβητήσουμε σε βάθος τις δομές που εκείνοι έφτιαξαν για να εξυπηρετούνται στην κυριαρχία τους. Δεν σε βλέπω να κάνεις πουθενά τίποτα τέτοιο.

Τέλος, επιμένεις να πιστώνεις την πάνδημη αγανάκτηση στους βαλτούς προβοκάτορες κουκουλοφόρους μπαχαλάκηδες, οι οποίοι όπως έδειξα σε βίντεο που έχω παραθέσει παραπάνω στο ίδιο θέμα, είναι επίσης μπάτσοι. Το ίδιο συμβαίνει και στας ΗΠΑ, απ' όπου μας έρχονται διαρκώς τα φώτα του πολιτισμού. Τα έχω δημοσιεύσει, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να τα δεις λιγάκι; Πάλι το δικό τους παιχνίδι παίζεις δηλαδή με συνέχεια και συνέπεια. Πώς λοιπόν δεν είσαι προσαρμοσμένος στο κατεστημένο;

Απλά για να βοηθήσω τη συζήτηση, θα πω ότι ο πολιτικός όρος "Λούμπεν", αναφέρεται σε μέλη της εργατικής τάξης που δεν διαθέτουν ταξική συνείδηση. Ξανασκέψου λοιπόν ποιον υπερασπίζεσαι και γιατί.

εκει θελω τα κοτσια..πολεμος απεναντι σοτυς κουμπουροφορους σεκιουριταδες..κοτατε ρε να ανοιξετε πολεμο εναντιον του σαπιου και πλουσιου συνηθως κατεστημενου?

Θέλεις να πεις ότι ακόμη και εάν τολμούσαμε, εσύ θα συμμετείχες; Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, οπότε καλά θα κάνεις να χαμηλώσεις λίγο τους τόνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ας μπω λίγο κι εγώ στη συζήτηση. Δε θα προσπαθήσω βέβαια να διατυπώσω μια ολοκληρωμένη άποψη γυρω από τα γεγονότα, αλλά θα κάνω ένα μικρό σχόλιο το οποίο όμως νομίζω ότι έχει σχέση με τα όσα συμβαίνουν. Όπως δείχνουν οι τελευταίες εξελίξεις, η υπάρχουσα κεντροαριστερη ιδεολογία η οποία είχε την ιδεολογική ηγεμονία στην Ελλάδα από το 1974 και μετά αρχίζει και δέχεται σοβαρά πλήγματα στο λαό. Οι εκπρόσωποί της (πληρωμένοι και μη) τρέμουν από αυτό το ενδεχόμενο. Γι' αυτό και προσπαθούν να γαντζωθούν από κάτι τέτοια περιστατικά... Απ' ό,τι φαίνεται όμως, ούτε αυτό τους βγαίνει γιατί οι αντιδράσεις αυτού του είδους οδηγούν τον κόσμο σε παντελώς αντίθετες ατραπούς. Και ως εκ τούτου η οργή τους γίνεται ακόμη περισσότερη. Η μόνοη ελπίδα τους για να μην συνεχίσει να αλλάζει η κατάσταση στην κοινωνία είναι οι (λαθρο)μετανάστες οι οποίοι είναι το τελευταίο όπλο που έχουν. Ας ελπίσουμε ότι δε θα τους βγει... Αυτά από μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ας μπω λίγο κι εγώ στη συζήτηση. Δε θα προσπαθήσω βέβαια να διατυπώσω μια ολοκληρωμένη άποψη γυρω από τα γεγονότα, αλλά θα κάνω ένα μικρό σχόλιο το οποίο όμως νομίζω ότι έχει σχέση με τα όσα συμβαίνουν. Όπως δείχνουν οι τελευταίες εξελίξεις, η υπάρχουσα κεντροαριστερη ιδεολογία η οποία είχε την ιδεολογική ηγεμονία στην Ελλάδα από το 1974 και μετά αρχίζει και δέχεται σοβαρά πλήγματα στο λαό. Οι εκπρόσωποί της (πληρωμένοι και μη) τρέμουν από αυτό το ενδεχόμενο. Γι' αυτό και προσπαθούν να γαντζωθούν από κάτι τέτοια περιστατικά... Απ' ό,τι φαίνεται όμως, ούτε αυτό τους βγαίνει γιατί οι αντιδράσεις αυτού του είδους οδηγούν τον κόσμο σε παντελώς αντίθετες ατραπούς. Και ως εκ τούτου η οργή τους γίνεται ακόμη περισσότερη. Η μόνοη ελπίδα τους για να μην συνεχίσει να αλλάζει η κατάσταση στην κοινωνία είναι οι (λαθρο)μετανάστες οι οποίοι είναι το τελευταίο όπλο που έχουν. Ας ελπίσουμε ότι δε θα τους βγει... Αυτά από μένα

χωρίς να ανήκω στις τάξεις της (και επομένως χωρίς καμία συναισθηματική φόρτιση) - αυτό που λες δεν ισχύει , βρες μου κάτι που να το αποδεικνύει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μα είναι πασιφανές νομίζω... Δεν έχεις ακούσει για την περίφημη "συντηρητική" στροφή στην κοινωνία; Πριν από μερικά χρόνια αν τολμούσες να μιλήσεις για θέματα όπως αυτά της ασφάλειας, των λαθρομεταναστών κλπ ήσουν αυτόματα ο "φασίστας", ο "ακραίος", ο "χουντικός" κλπ. Τώρα αυτά τα πράγματα έρχονται στην επικαιρότητα και πολιτικά έχει αναπτυχθεί ένας διάλογος. Δεν είναι ψέμα αυτό.

Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω άρθρο του Πάσχου Μανδραβέλη από την Καθημερινή (με το οποίο βέβαια δε συμφωνώ ως προς το πνεύμα) αλλά που φαίνεται να παραδέχεται την αλλαγή του σκηνικού στην Ελλάδα:

https://www.medium.gr/index.php?opti...-33-50&catid=66:2008-09-01-08-36-20&Itemid=88
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
το λάθος κατά την άποψη μου είναι στο σημείο που λες <<αν τολμούσες να μιλήσεις>> - άλλο το τι λέγεται και άλλο το τι γίνεται - στην πράξη ποτέ η ελλάδα δεν εμπιστεύτηκε την αριστερά εκτός και αν εννοείς αριστερά το απλόχερο μοίρασμα σαν να μην υπάρχει αύριο του παπανδρέου

Συνεπώς αν κάτι άλλαξε τώρα είναι ότι ο κόσμος είναι πλέον πιο ανασφαλής και τότε πια δε4ν έχει όρεξη για λόγια του αέρα - αλλά πέρα από τα λόγια , οι πράξεις των εχόντων εξουσία ποτέ δεν άλλαξαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μην ξεχνάς Sid ότι η ομάδα του ΠΑΣΟΚ η οποία καθόριζε την ιδεολογική ταυτότητα του κόμματος ήταν αυτή της αριστεράς (Λαλιώτης κλπ) και ότι αριστερά δε σημαίνει μόνο "πολλά λεφτά για το λαό" (τα οποία δε δόθηκαν με αναδιανομή του πλούτου αλλά με υποθήκη της οικονομίας δηλ. δάνεια), αριστερά σημαίνει επίσης το χάλι στην παιδεία, η απαξίωση του στρατού, της αστυνομίας. Αριστερά σημαίνει η ανατροπή των των αξιών και η τοποθέτηση στη θέση τους της ανομίας και του αμοραλισμού με απαύγασμα την 8ετία Σημίτη η οποία αποθέωσε τον εύκολο, γρήγορο και παράνομο πλουτισμό σαν ιδεολογία πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αριστερά σημαίνει η ανατροπή των των αξιών και η τοποθέτηση στη θέση τους της ανομίας και του αμοραλισμού με απαύγασμα την 8ετία Σημίτη η οποία αποθέωσε τον εύκολο, γρήγορο και παράνομο πλουτισμό σαν ιδεολογία πια...
Δλδ επι Σημιτη ειχαμε αριστερη κυβερνηση στην Ελλαδα? Ο λα λα..τι μαθαινω μεσημεριατικα..

Και απο που βγαινει το συμπερασμα οτι αριστερα σημαινει χαλι στην παιδεια?

Αφου δεν ειχαμε ποτε αριστερα στην κυβερνηση.. Εκτος αν καποιος θεωρει αριστερα το Πασοκ..Ετσι οπως το πατε σε λιγα χρονια θα βγαλετε αριστερο και τον Κωστακη..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θέλεις να πεις ότι ακόμη και εάν τολμούσαμε, εσύ θα συμμετείχες;
κρινεις ευκολα και επιπολαια...αν πραγματικα γινοταν μια πραγματικη επανασταση θα βοηθουσα..
για εσενα δεν ξερω..

και το νε λεμε"οτι ολοι οι καταστροφεις κουκουλοφοροι ειναι μπατσοι.."ειναι απλος παραλογισμος..οι ιδιοι οι αναρχικοι στις σελιδες τους,στις εφημεριδες τους..παντου προβαλουν τον μηδενισμο καψιμο των παντων για να ξεκινησουν ολα απο την αρχη..(φραξια μηδενιστων πχ)το οοτι υπαρχουν καποιοι παρακρατικοι μεσα τους πιθανον,αλλα οχι παρακρατικοι και μπατσοι τα 16 χρονα που σπαγαν και εκαιγαν..ακομα και δεκαχρονο εδειξε η καμερα με οπλο φωτοβολιδων!μπατσος ηταν το δεκαχρονο?μεγαλη πλειοψηφεια των κουκουλοφορων ειναι ανηλικοι ,αρα οχι μπατσοι και παρακρατικοι..ο κοσμος το βλεπει με το σουλουπι και το σωμα τους παρολο που φορανε κουκουλα..και μολις βγουν οι κουκουλες αυτο επιβεβαιωνεται..εγω σας εδειξα στοιχεια της αστυνομιας και εικονες απο τα καναλια για τα δεκαεξαχρονα και 10χρονα..η κοπελα και ο νεαρος-ανηλικοι-που καψαν το αυτοκινητο με μολοτωφ στον αστακο,μπατσοι ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
παραλογισμος...
πηγαινε πες αυτο σε καθε ευρωπαικη χωρα...και αν σε παρουν με τις πετρες ..
ολη η ευρωπη ειναι παραλογη και εμεις λογικοι?
Μα τα γεγονότα του Δεκέμβρη επέφεραν κύμα αγανάκτησης που επεκτάθηκε σε όλη την ευρώπη.
Να θυμηθούμε τις καταλήψεις των πρεσβειών σε ξένες χώρες, τις πορείες, τις διαδικτυακές κινήσεις και συζητήσεις και την αμέριστη συμπαράσταση σχεδόν όλων των χωρών που φιλοξενούν έλληνες μετανάστες και όχι μόνο.
:confused:


Πως μπορείς να λες πως θα μας έπαιρναν με τις πέτρες;
Μα και ακόμη έτσι να ήταν, θα ήταν ντροπή μία χώρα να μη δείχνει συμπαράσταση στην κατάχρηση εξουσίας (...δολοφονίες στη προκειμένη) από όργανα της τάξης.:worry:


Άγγελε, χαλάρωσε, δεν ευσταθούν και πολύ αυτά που λες.
Δέχομαι πως θέλεις να τα έχεις καλά με την αστυνομία και εγώ ενδεχομένως να ήθελα να τα έχω καλά αν και μόνο αν αυτή λειτουργούσε σωστά.
Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ορθολογιστική χρήση της εξουσίας της.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το ότι τα μισά στελέχη του ΠΑΣΟΚ (και μάλιστα τα πιο δραστήρια ιδεολογικά) ανήκαν στην αριστερά, αυτό δε λέει κάτι; Σαφώς βέβαια δεν είχαμε κομμουνισμό, αλλά μια αριστερή ιδεολογία η οποία ήταν κυρίαρχη. Πήγαινε στα Παν/μια: Έχουν καταληφθεί οι περισσότερες θέσεις από ροζοπράσινους καθηγητές (ΠΑ.ΣΟ.Κ.-Συνασπισμός). Δες τις εφημερίδες: Γράφουν ως επί το πλείστον οι δημοσιογράφοι και οι διανοούμενοι της "Προοδευτικής" (αριστερής) διανόησης (Βήμα, Ελευθεροτυπία, Νέα κλπ). Και μου λες ότι δεν κυβέρνησε η αριστερά την Ελλάδα; Και την κυβέρνησε και την κατέστρεψε... Και αν τη σήμερον ημέρα μπαίνουμε στην κουβέντα για το αν δικαιολογείται το σπάσιμο του κέντρου της Αθήνας σε σχέση με τη δολοφονία του νεαρού από τον αστυνομικό (sic!) είναι επειδή αυτή η ιδεολογία έχει επικρατήσει στο δημόσιο βίο μέχρι σήμερα (ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα). Το 1960, στις πορείες για την Κύπρο, δεν σκοτώθηκε μόνο ένας, σκοτώθηκε πολύ περισσότερος κόσμος στις πορείες από την αστυνομία. Δεν κάηκε όμως το κέντρο της Αθήνας. Γιατί τότε οι άνθρωποι διαδήλωναν για κάτι πολύ συγκεκριμένο που τους αφορούσε. Δε διαδήλωναν γενικώς "επειδή έχουν αγνακτήσει από την εξουσία" όπως τελείως βλακωδώς δικαιολογούν ορισμένοι νέοι τις πορείες και τα σπασίματα χωρίς να έχουν ένα συγκεκριμένο επιχείρημα. Και βγαίνουν παιδιά του Γυμανσίου και λένε ότι φοβούνται ότι θα παίρνουν 700?! Ξαφνικά δηλαδή, έχουμε μια νέα γενιά η οποία σκέφτεται από το Γυμνάσιοτην επαγγελματική αποκατάσταση τόσο σοβαρά και αντί να κάτσει να διαβάσει ή να πάρει γενικώς περισσότερα εφόδια ώστε να μπορεί να έχει μια καλύτερη μοίρα, μέσα στην ασφάλεια του πατρικού σπιτιού, διαδηλώνει για το αβέβαιο μέλλον. Έλεος πια... Ζούμε στον παραλογισμό της αριστεράς του Αντρέα (ο οποίος ήταν αριστερός δηλωμένος άσχετα αν υπήρξε ο μεγαλύτερος ψεύτης και απατεώνας πολιτικός στην ιστορία της Ελλάδος ο οποίος κορόιδεψε ακόμα και τους ίδιους τους οποαδούς του κυρίως με την Ε.Ο.Κ.)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το 1960, στις πορείες για την Κύπρο, δεν σκοτώθηκε μόνο ένας, σκοτώθηκε πολύ περισσότερος κόσμος στις πορείες από την αστυνομία. Δεν κάηκε όμως το κέντρο της Αθήνας. Γιατί τότε οι άνθρωποι διαδήλωναν για κάτι πολύ συγκεκριμένο που τους αφορούσε.

να και οι αποδειξεις που λεγαμε..εχουν ξαναγινει αυτα..δεν γινεται μαζικη καταστροφη καθε φορα...!
μπραβο μεγαλε..συμφωνω και επαυξανω σε ολα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και βγαίνουν παιδιά του Γυμανσίου και λένε ότι φοβούνται ότι θα παίρνουν 700?! Ξαφνικά δηλαδή, έχουμε μια νέα γενιά η οποία σκέφτεται από το Γυμνάσιοτην επαγγελματική αποκατάσταση τόσο σοβαρά και αντί να κάτσει να διαβάσει ή να πάρει γενικώς περισσότερα εφόδια ώστε να μπορεί να έχει μια καλύτερη μοίρα, μέσα στην ασφάλεια του πατρικού σπιτιού, διαδηλώνει για το αβέβαιο μέλλον.

Πόσο πολύ διαφωνώ μαζί σου.:confused:
Όσο και να διαβάσεις, όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις, όσες ξένες γλώσσες και να μιλάς, κατά ένα μεγάλο ποσοστό η επιτυχημένη επαγγελματική σου αποκατάσταση στην Ελλάδα εξαρτάται από τη τύχη, τις γνωριμίες, τη πισινή των δικών σου και το πόσο διατεθειμένος να κουρελιάσεις τον εαυτό σου είσαι.

Οι εποχές που τελείωνες το Ε.Κ.Π.Α. (παράδειγμα) και είχες τελειώσει με τη ζωή σου έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Ας το χωνέψουμε.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top