Ασύρματο δίκτυο...

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μήπως το έχεις κλειδωμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά, πλάκα κάνετε? Είναι ενσύρματο και έχει κεραία??!!

Εχει ΚΑΛΩΔΙΟ που μπαινει στον ΤΟΙΧΟ.
Αυτο εννοαω. Λεω πιο πριν οτι ειναι ασυρματο το δικτυο.
I give up γενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Σου το είπαν ήδη.Δεν έχεις πομπό κατάλληλο.Τώρα τι σου είπαν εκεί δεν έχει σημασία,αυτοί να πουλήσουν θέλουν.Για να μην έχεις ταυτόχρονα 2 υπολογιστές ανοιχτούς,θα πας και θα πάρεις ένα ασύρματο modem router(όχι μόνο router) και θα μπορείς να έχεις internet και στους 2 υπολογιστές ανεξάρτητα αν ο κάτω είναι ανοιχτός ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν θέλω να σκέφτομαι την πιθανότητα λόγω απόστασης να χρειαστεί να βάλεις και repeater :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Δε νομίζω να χρειαστεί access point
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα ασύρματο modem router. Αν έχω καταλάβει καλά θα βάλεις το ασύρματο modem router κάτω. Θα το συνδέσεις στην πρίζα του τηλεφώνου στον τοίχο και με το ethernet το καλώδιο (ένα που μοιάζει με αυτο του τηλεφώνου αλλά ειναι πιο πλατύ) στον σταθερό υπολογιστή. Θα κάνεις εγκατάσταση του ασύρματου modem router στον υπολογιστή που βρίσκεται κάτω. Αφού μπορείς να μπέις κανονικά στον internet απο τον κάτω υπολογιστή τότε θα κάνεις μια αναζήτηση στον πάνω υπολογιστή για να βρείς το ασύρματο δίκτυο και συνδέεσαι σε αυτό. Έτσι θα μπορείς να είσαι στο internet και όταν είναι αλλά και όταν δεν είναι ανοιχτός κάποιος απο τους δύο υπολογιστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εγω αγορασα προσφατα το linksys wag160N πολυ καλο ρπυτερ με 2 εσωτερικες κεραιες. το πηρα γιατι το speedtouch που ειχα τα εφτυσε οριστε linkhttps://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615201
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια...Λοιπόν ο ένας υπολογιστής έχει Windows Xp και ο άλλο Vista...Ο Vista έχει και ίντερνετ...Πώς θα γίνει με το


να έχω και σε αυτόν που έχει Xp ίντερνετ...Έστω και αν πρέπει και οι δύο να είναι ανοιχτοί...Σας παρακαλώ κάντε άλλη μία προσπάθεια...:(

-----------------------------------------
Κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά στα είπαν τα παιδιά πάνω 40 φορές στα λέω εγώ άλλη μία... Αγοράζεις για το κάτω Pc ένα Wireless modem router. Το συνδέεις με τα σχετικά καλώδια (παροχή ρεύματος,καλώδιο τηλεφώνου,καλώδιο ethernet) και το κάνεις εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες στο φυλλάδιο. Αφού βεβαιωθείς οτι έχεις ενεργοποιημένο το wireless (στις ρυθμίσεις του modem το βλέπεις αυτό, θα σε καθοδηγήσει και το manual) βιδώνεις την κεραία και την μετατοπίζεις ωστε να βρίσκεται σε ανοιχτό χώρο (μην το καταχωνιάσεις το modem κάτω απο κανα γραφείο). Στον πάνω υπολογιστή τώρα συνδέεις το wireless usb adapter σε μία θύρα usb και προφανώς κάνεις εγκατάσταση και όλα τα σχετικά. Αφού βεβαιωθείς οτι ο κάτω υπολογιστής έχει σύνδεθεί στο internet κάνεις αναζήτηση δικτύου απο τον πάνω και συνδέεσαι κανονικά.

Σε περίπτωση που αντιμετωπίζεις προβλήματα με το σήμα προμηθεύσου ένα wireless signal booster το οποίο θα τοποθετήσεις σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο μεταξύ των δύο υπολογιστών και θα ανανεώνει το σήμα. Αν εξακολουθείς να μην βρίσκεις δίκτυο μπορείς να αντικαταστήσεις το usb με μια wireless network card ή ακόμα και να τραβήξεις καλώδιο (ειναι η πιο σίγουρη λύση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά στα είπαν τα παιδιά πάνω 40 φορές στα λέω εγώ άλλη μία... Αγοράζεις για το κάτω Pc ένα Wireless modem router. Το συνδέεις με τα σχετικά καλώδια (παροχή ρεύματος,καλώδιο τηλεφώνου,καλώδιο ethernet) και το κάνεις εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες στο φυλλάδιο. Αφού βεβαιωθείς οτι έχεις ενεργοποιημένο το wireless (στις ρυθμίσεις του modem το βλέπεις αυτό, θα σε καθοδηγήσει και το manual) βιδώνεις την κεραία και την μετατοπίζεις ωστε να βρίσκεται σε ανοιχτό χώρο (μην το καταχωνιάσεις το modem κάτω απο κανα γραφείο). Στον πάνω υπολογιστή τώρα συνδέεις το wireless usb adapter σε μία θύρα usb και προφανώς κάνεις εγκατάσταση και όλα τα σχετικά. Αφού βεβαιωθείς οτι ο κάτω υπολογιστής έχει σύνδεθεί στο internet κάνεις αναζήτηση δικτύου απο τον πάνω και συνδέεσαι κανονικά.

Σε περίπτωση που αντιμετωπίζεις προβλήματα με το σήμα προμηθεύσου ένα wireless signal booster το οποίο θα τοποθετήσεις σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο μεταξύ των δύο υπολογιστών και θα ανανεώνει το σήμα. Αν εξακολουθείς να μην βρίσκεις δίκτυο μπορείς να αντικαταστήσεις το usb με μια wireless network card ή ακόμα και να τραβήξεις καλώδιο (ειναι η πιο σίγουρη λύση).

Αν κατάλαβα σωστά πρέπει να συνδέσω και το router με τον υπολογιστή...Έυσι;Αυτό μπορεί να ίνει και ασύρματα;Γιατί ή τηλεφωνική μπρίζα βρίσκεται αλλού και για το ίντερνετ έχουμε τραβήξει ένα καλώδιο μέσα από ντουλάπα (έχουμε πάρα πολύ οντούς τοιχούς) και δε χωτάει άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αν κατάλαβα σωστά πρέπει να συνδέσω και το router με τον υπολογιστή...Έυσι;Αυτό μπορεί να ίνει και ασύρματα;Γιατί ή τηλεφωνική μπρίζα βρίσκεται αλλού και για το ίντερνετ έχουμε τραβήξει ένα καλώδιο μέσα από ντουλάπα (έχουμε πάρα πολύ οντούς τοιχούς) και δε χωτάει άλλο...

Ναι το router το συνδέεις στον υπολογιστή με καλώδιο ethernet που συνήθως είναι μέσα στη συσκευασία του router.

Εσύ τόση ώρα ασύρματα προσπαθείς να το συνδέσεις.. Απλά σου λέω οτι στην περίπτωση που δεν τα καταφέρεις υπάρχει και η λύση του καλωδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Μόλις παρατήρησα ότι το κουτί μου από το modem (Conn-x, BaudTec Modem/Router,ADSL2+USB/1Ethernet) λεέι:modem/router...Σημαίνει κάτι;Μήπως τελικά δε χρειάζομαι router;Λέω εγώ τώρα...Και με ένα καλώδιο ethernet να το συνδέσω στο PC...Και μετά;Σωστά μέχρι εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μόλις παρατήρησα ότι το κουτί μου από το modem (Conn-x, BaudTec Modem/Router,ADSL2+USB/1Ethernet) λεέι:modem/router...Σημαίνει κάτι;Μήπως τελικά δε χρειάζομαι router;Λέω εγώ τώρα...Και με ένα καλώδιο ethernet να το συνδέσω στο PC...Και μετά;Σωστά μέχρι εκεί...

Το modem router που έχεις είναι ενσύρματο. Θα σου πω για άλλη μια φορά οτι εσύ χρειάζεσαι ασύρματο modem router...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ασύρματο ρούτερ σημαίνει ότι έχει και πομπό εκπομπής σήματος.Το ενσύρματο δεν έχει κάτι τέτοιο,οπότε χρειάζεσαι ένα κατάλληλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Λοιπόν...Μήγα και το άλλαξα και πήρα router με κεραία...Και ένα άλλο στικάκι...Σύνδεσα λοιπόν το router/modem κανονικά στον ένα υπολογιστή και το στικάκι το έβαλα στον άλλο...Συνδέθηκε με σύνδεση wireless...Αλλά έχει μία ταχύτητα των 11 Mbit...Μα παίρνω στο μαγαζί απ' όπου το πήρα τηλέφωνο και μου λένε είβναι κανονικό και έτσι δουλεύει...Μόλις μπαίνω στο internet,αργεί πολύ και δε μου εμφανίζει τίποτα...Μόνο ότι η σύνδεση δεν είναι διαθέσιμη και κάτι τέτοια...Τί να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Φιλε kambana, οι επιλογες σου ειναι δυο:
1η: καλεις τεχνικο ή καποιον γνωστο σου που να γνωριζει απο τετοια θεματα και καθαρισες, αφου απ'οτι καταλαβα δεν το κατεχεις το θεμα.
2η: αγοραζεις ενα καλωδιο δικτυου(που ειναι παμφηνο), συνδεεις τους δυο Η/Υ και διατηρεις ανοιχτο τον Η/Υ που εχει απευθειας συνδεση στο ιντερνετ, καθε φορα που θες να συνδεθεις απο τον αλλον Η/Υ.

Αυτα, προτεινω το 1ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Είμαι επιτέλους ατη θέση να σας πω ότι τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!! Αυτή τη στιγμη γράφω από το δικό μου υπολογιστή... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους που με βοήθησαν!!! Να είστε όλοι καλά!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top