Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οι γκέυ έχασαν τα δικαιώματα τους στην οικογένεια με την επιλογή τους να τοποθετούνται σεξουαλικά κόντρα στη φύση. Η οικογένεια δεν είναι μόνο οργανικός ρόλος, είναι και ένας φυσικός ρόλος. Με τον οποίο δεν έχουν την παραμικρή σχέση, και μάλιστα κατ'επιλογή.

Το να αρπάξουν λοιπόν ενα καημένο παιδάκι, επειδή είχε την ατυχία να βρεθεί χωρίς γονείς, και να το βάλουν μέσα σε μια καθημερινή διαστρεβλωμένη παράσταση οικογένειας, ίσα για τα μάτια του κόσμου ισοδυναμεί με παιδική κακοποίηση. Το να το τρελλάνουν με όλη τη πλύση εγκεφάλου που γίνεται και πρός εμάς εδώ, τους στρέιτ, προκειμένου να πειστεί ότι φυσιολογικό είναι το παρα φύση είναι έγκλημα. Ας αφήσουμε λοιπόν τις κορώνες περί δικαιωμάτων και δημοκρατίας γιατί δικαιώματα έχουν και αυτά τα παιδιά που σκοπεύουν να τα εκμεταλλευτούν ίσα για να παίξουνε την κοινωνική τους παράσταση. Και χωρίς καμία εκτίμηση στους φυσικούς ρόλους. Αφού αν τους εκτιμούσαν θα τους τηρούσαν και οι ίδιοι πρώτα, στις προσωπικές τους επιλογές.

Ομως είπαμε. Δημοκρατία είναι να κάνεις ότι θέλεις, όσο δεν βλάπτεις κανέναν άλλον. Δεν διαφωνώ λοιπόν να παντρεύονται οι γκέυ, αφού το θέλουν τόσο. Σαν συγγραφέας όμως δραστηριοποιούμαι εναντια στην παιδική κακοποίηση. Οπότε θα κάνω πάντα ότι μπορώ ώστε ΝΑ ΜΗΝ υιοθετούν παιδιά οι γκέυ. Κι όποιος γκέυ θέλει, ας το ονομάσει αυτό ομοφοβία. Κι εγώ στην αναγκαστική υιοθεσία παιδιών απο γκέυ μπορώ να βρώ πάρα πολλές , και πολύ πιο βαριές λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Σχετικά με την υιοθεσία δε θα επεκταθώ γιατί με καλύπτει το πρώτο ποστ της θεματοθέτριας... όσον αφορά την επιλογή που αναφέρεις όμως... μπορείς να καταλάβεις πως δεν πρόκειται για επιλογή;

Ειλικρινά απορώ (για να μην πω πως λυπάμαι και το χοντρύνω) τι θα έκαναν αυτοί οι άνθρωποι εάν συνέβαινε στο δικό τους παιδί...

υ.γ. Σε όλα αυτά τα posts μου που υπερασπίζομαι τους γκέι, εννοώ ως επί το πλείστον γκέι ανθρώπους οι οποίοι δεν ενοχλούν τον περίγυρό τους και ζουν με αξιοπρέπεια χωρίς να προκαλούν. Τώρα αν κάποιοι θεωρούν αντιπροσωπευτικό στοιχείο των γκέι το Σπύρο Ρέβη (δανείζομαι παράδειγμα που ειπώθηκε πιο πριν) είναι λογικό να είναι αρνητικοί. Σνομπάρω και πιθανόν κοροϊδεύω τέτοια άτομα αλλά για διαφορετικούς λόγους:

1)Είναι επιδειξιομανείς

2)Είναι κενοί περιεχομένου

3)Είναι υλιστές και ψώνια

4)Είναι επίδοξοι πανελίστες σε εκπομπές του Σταρ Τσανελ

5)Δεν κοιτάζονται στον καθρέφτη πριν βγουν από το σπίτι ή ακόμη χειρότερα κοιτάζονται και γουστάρουν αυτό που βλέπουν

Εννοώ: Το να βγαίνεις με λιπ γκλος, φτερά και πούπουλα χήνας και να χορεύεις τσιφτετέλι πάνω στα τραπέζια είναι μεν δικαίωμά σου, αλλά προσβάλλει και την αισθητική μου οπότε θα πρέπει αφού εκτίθεσαι να περιμένεις και το χλευασμό κάποιων (εμού συμπεριλαμβανομένης)

Αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Μην επηρεάζεστε από τη μερίδα αυτών των ανθρώπων και παίρνει η μπάλα και τους υπολοίπους. Είναι το ίδιο με την καραμέλα που ακούω από τους άντρες <<όλες οι γυναίκες γουστάρουν φράγκα και ακριβά αμάξια και δώρα>> επειδή έχουν επηρεαστεί από το ηλίθιο lifestyle ή επειδή έχουν δοκιμάσει να την πέσουν μόνο σε τέτοιες γυναίκες. Φαίνεται από μακριά το πράγμα, δεν βλέπεις πού την πέφτεις; Έτσι κι εδώ. Ξυπνήστε και κλείστε την τιβί, αφήστε στην άκρη τις Espresso και λοιπές ενημερωτικές εφημερίδες και ελάτε στον πραγματικό κόσμο

(Τελικά μου βγήκε λιγάκι μεγάλο για υστερόγραφο) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Οι γκέυ έχασαν τα δικαιώματα τους στην οικογένεια με την επιλογή τους να τοποθετούνται σεξουαλικά κόντρα στη φύση. Η οικογένεια δεν είναι μόνο οργανικός ρόλος, είναι και ένας φυσικός ρόλος. Με τον οποίο δεν έχουν την παραμικρή σχέση, και μάλιστα κατ'επιλογή.

Το να αρπάξουν λοιπόν ενα καημένο παιδάκι, επειδή είχε την ατυχία να βρεθεί χωρίς γονείς, και να το βάλουν μέσα σε μια καθημερινή διαστρεβλωμένη παράσταση οικογένειας, ίσα για τα μάτια του κόσμου ισοδυναμεί με παιδική κακοποίηση. Το να το τρελλάνουν με όλη τη πλύση εγκεφάλου που γίνεται και πρός εμάς εδώ, τους στρέιτ, προκειμένου να πειστεί ότι φυσιολογικό είναι το παρα φύση είναι έγκλημα. Ας αφήσουμε λοιπόν τις κορώνες περί δικαιωμάτων και δημοκρατίας γιατί δικαιώματα έχουν και αυτά τα παιδιά που σκοπεύουν να τα εκμεταλλευτούν ίσα για να παίξουνε την κοινωνική τους παράσταση. Και χωρίς καμία εκτίμηση στους φυσικούς ρόλους. Αφού αν τους εκτιμούσαν θα τους τηρούσαν και οι ίδιοι πρώτα, στις προσωπικές τους επιλογές.

Ομως είπαμε. Δημοκρατία είναι να κάνεις ότι θέλεις, όσο δεν βλάπτεις κανέναν άλλον. Δεν διαφωνώ λοιπόν να παντρεύονται οι γκέυ, αφού το θέλουν τόσο. Σαν συγγραφέας όμως δραστηριοποιούμαι εναντια στην παιδική κακοποίηση. Οπότε θα κάνω πάντα ότι μπορώ ώστε ΝΑ ΜΗΝ υιοθετούν παιδιά οι γκέυ. Κι όποιος γκέυ θέλει, ας το ονομάσει αυτό ομοφοβία. Κι εγώ στην αναγκαστική υιοθεσία παιδιών απο γκέυ μπορώ να βρώ πάρα πολλές , και πολύ πιο βαριές λέξεις.
Χαίρομαι που δεν διαφωνείς στο θέμα του γάμου, είναι μια πρόοδος. Για την υιοθεσία νομίζω πως όλοι μας έχουμε κάποιες ενστάσεις και αμφιβολίες και είναι πολύ λογικό. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο στη χώρα μας. Όμως η αγάπη δεν έχει σχέση με το φύλο, ούτε με τις κοινωνικές αντιλήψεις. Τα παιδιά πρέπει να το μάθουν αυτό. Δεν λέω ότι δεν θα είναι δύσκολο ή ότι δεν θα υπάρχει αρχικά πολλή κατακραυγή.

Τα παιδιά που ζουν σε ορφανοτροφεία έχουν καταρχάς ανάγκη για αγάπη και φροντίδα. Αν μπορούν να το προσφέρουν αυτό δύο γυναίκες που μένουν μαζί ή δύο άντρες τότε ίσως να μπορέσει να ζει το παιδί καλά. Η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο. Σιγά σιγά ίσως οι συνθήκες αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Κανε τον κόπο να διαβάσεις πρώτα μετά απάντα όσο για το keyword αναφερόμουν στο back up του τι είναι νορμάλ ορ νοτ:)
Από το αρχικό κείμενο δεν προέκυπτε επ' ουδενί υποψία ότι μπορεί να εννοείς κάτι άλλο πέρα από αυτό που σχολίασα. Παρόλα αυτά thanks για τη διευκρίνιση.

Οι γκέυ έχασαν τα δικαιώματα τους στην οικογένεια με την επιλογή τους να τοποθετούνται σεξουαλικά κόντρα στη φύση. Η οικογένεια δεν είναι μόνο οργανικός ρόλος, είναι και ένας φυσικός ρόλος. Με τον οποίο δεν έχουν την παραμικρή σχέση, και μάλιστα κατ'επιλογή.

Το να αρπάξουν λοιπόν ενα καημένο παιδάκι, επειδή είχε την ατυχία να βρεθεί χωρίς γονείς, και να το βάλουν μέσα σε μια καθημερινή διαστρεβλωμένη παράσταση οικογένειας, ίσα για τα μάτια του κόσμου ισοδυναμεί με παιδική κακοποίηση. Το να το τρελλάνουν με όλη τη πλύση εγκεφάλου που γίνεται και πρός εμάς εδώ, τους στρέιτ, προκειμένου να πειστεί ότι φυσιολογικό είναι το παρα φύση είναι έγκλημα. Ας αφήσουμε λοιπόν τις κορώνες περί δικαιωμάτων και δημοκρατίας γιατί δικαιώματα έχουν και αυτά τα παιδιά που σκοπεύουν να τα εκμεταλλευτούν ίσα για να παίξουνε την κοινωνική τους παράσταση. Και χωρίς καμία εκτίμηση στους φυσικούς ρόλους. Αφού αν τους εκτιμούσαν θα τους τηρούσαν και οι ίδιοι πρώτα, στις προσωπικές τους επιλογές.

Ομως είπαμε. Δημοκρατία είναι να κάνεις ότι θέλεις, όσο δεν βλάπτεις κανέναν άλλον. Δεν διαφωνώ λοιπόν να παντρεύονται οι γκέυ, αφού το θέλουν τόσο. Σαν συγγραφέας όμως δραστηριοποιούμαι εναντια στην παιδική κακοποίηση. Οπότε θα κάνω πάντα ότι μπορώ ώστε ΝΑ ΜΗΝ υιοθετούν παιδιά οι γκέυ. Κι όποιος γκέυ θέλει, ας το ονομάσει αυτό ομοφοβία. Κι εγώ στην αναγκαστική υιοθεσία παιδιών απο γκέυ μπορώ να βρώ πάρα πολλές , και πολύ πιο βαριές λέξεις.
Και οι gay έχουν δικαίωμα αλλά και τρόπους να κάνουν οικογένεια πέρα της υιοθεσίας. Απ' ότι έχω υπόψη μου, συνήθως άντρες gay κάνουν παιδιά με φίλες τους λεσβίες (εφόσον και οι δύο έχουν ανάγκη να κάνουν παιδιά). Άλλοι gay κάνουν παιδιά με ετεροφυλόφιλες γυναίκες.
Οι λεσβίες σε αυτή την περίπτωση είναι πιο ευνοημένες αφού βρίσκοντας δότη από τράπεζα σπέρματος μπορούν να τεκνοποιήσουν.

Γενικά με το να βρει ένας gay/μια λεσβία τρόπο να κάνει παιδί δε τους καθιστά εν τέλει μη gay. :P

Ενάντια στη φύση δεν τοποθετούνται από τη στιγμή που η ίδια η φύση έχει γεννήσει την ομοφυλοφιλία για ένα μικρό ποσοστό σε σχεδόν όλα τα θηλαστικά είδη της (υπάρχουν σχετικά ντοκιμαντέρ επί αυτού). Και οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι της φύσης είναι.

Τέλος, οι ομοφυλόφιλοι επιθυμούν να τεκνοποιήσουν/ αποκτήσουν παιδί(α) για τους ίδιους - εγωιστικούς και μη- λόγους που επιθυμούν και οι ετεροφυλόφιλοι. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι μεν gay το κάνουν για τα μάτια του κόσμου και οι δε str8 για άλλους, σοβαρότερους λόγους.

Να και ένα δείγμα κακοποιημένων παιδιών...
https://www.youtube.com/watch?v=_qf0puHJ-KM

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Χαίρομαι που δεν διαφωνείς στο θέμα του γάμου, είναι μια πρόοδος....... Τα παιδιά που ζουν σε ορφανοτροφεία έχουν καταρχάς ανάγκη για αγάπη και φροντίδα. Αν μπορούν να το προσφέρουν αυτό δύο γυναίκες που μένουν μαζί ή δύο άντρες τότε ίσως να μπορέσει να ζει το παιδί καλά. Η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο. Σιγά σιγά ίσως οι συνθήκες αλλάξουν.
Δεν κάναμε καμία πρόοδο (προφανώς υποννοείς εξ αιτίας υποτιθέμενων πειστικών επιχειρημάτων της απέναντι πλευράς). Εξ αρχής στο θέμα του γάμου δεν έχει αντίρρηση κανείς. Ακόμη και το ποσοστά ΚΑΤΑ του γάμου που παρατηρείς στην δημοσκόπηση, σε αρκετό βαθμό είναι επειδή οι γκέυ συνδέουν αυτόματα το γάμο με την υιοθεσία. Αλλωστε και νομικά είναι πολύ κοντά. Οπότε ο γάμος όσο επιμένουν να το συνδέουν αποκλείεται επίσης.

Και οι gay έχουν δικαίωμα αλλά και τρόπους να κάνουν οικογένεια πέρα της υιοθεσίας. Απ' ότι έχω υπόψη μου, συνήθως άντρες gay κάνουν παιδιά με φίλες τους λεσβίες (εφόσον και οι δύο έχουν ανάγκη να κάνουν παιδιά). Άλλοι gay κάνουν παιδιά με ετεροφυλόφιλες γυναίκες.

Τωρα ησυχάσαμε όλοι (όσον αφορά την αντίλειψη της φυσικότητας και της φυσιολογικότητας μέσα στην οποία θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μια πρόταση έχω μόνο βλέποντας την εξέλιξη σ'αυτή τη συζήτηση (που δεν είναι η μόνη παρόμοια δυστυχώς). Οργανωθείτε, οι στρέιτ. Βρείτε ενα μέρος, όπως το Σαν Φραντζίσκο όπου θα μπορείτε να είστε στρέιτ. Οπου τα παιδιά σας θα μπορούν να μεγαλώσουν φυσιολογικά. Οπου δεν θα μιλούν με άλλα παιδιά που θα τα έχουν μπλέξει τελείως στο μυαλουδάκι τους, τι είναι φυσιολογικό ή φυσικό και τί όχι απο τους γκέυ "γονείς" τους.

Εδώ μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι το ενδιαφέρον. Οι ...ας τους αποκαλέσουμε αντιομοφυλόφιλοι, διατείνονται σε όλους τους τόνους, ότι η υιοθεσία παιδιών από gay ζευγάρια θα προκαλέσει μεγάλη καταστροφή στην ψυχολογία του παιδιού, όπως και ο ίδιος ο Buggs αναφέρει σε επόμενο ποστ του. Θα αποτελέσει λέει κακοποίηση κάτι τέτοιο.

Εδώ όπως φαίνεται, πράγματι θα δημιουργηθούν ψυχικά τραύματα στα παιδιά αυτά και η αιτία θα είναι οι διακρίσεις, ο ρατσισμός και η εχθρότητα που αυτά τα παιδιά θα αντιμετωπίσουν από τους συνομιλήκους τους, οι οποίοι με τη σειρά τους θα υπακούσουν, χωρίς να γνωρίζουν και πολλά για το θέμα, στις εντολές των ...κατά τ' άλλα δημοκρατικών straight γονιών τους. Αυτοεκπληρούμενη προφητεία;:hmm:

Δεν αποτελεί αυτό κακοποίηση των παιδιών που υιοθετήθηκαν από gay αγαπητέ Buggs; Πολύ περισσότερο, το να ενσταλάζεις το μίσος, το ρατσισμό και την εχθρότητα, την έλλειψη ανεκτικότητας προς το διαφορετικό, δεν αποτελεί κακοποίηση προς τα ίδια τα δικά σου παιδιά φίλε μου; Ενστάλαξη δηλητηρίου στην αθώα ψυχούλα τους; Ξέρεις πόσο κακό μπορεί να τους κάνει αυτό στη ζωή τους; Βλέπεις, το να γίνει το παιδί σου ανεκτικό προς τους ομοφυλόφιλους, δεν είναι και το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Χαος καλύτερα να αφήσουμε τα ψυχολογικά τραύματα. Η συστηματική διαστρέβλωση της πραγματικότητας, και ειδικά της φυσιολογικότητας, είναι διανοητικό τράυμα. Ριζική διανοητική βλάβη. Κι αναρωτιέμαι το να τρελάνεις εντελώς ενα παιδί γαλουχόντας το ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση, είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο τραύμα, απο το να το κάνεις πόρνη ή να το βγάλεις στα φανάρια να πουλάει χαρτομάντηλα ή να πλένει παρμπρίτζ; Αν υποθέσουμε δηλαδή την χειρότερη πιθανή μοίρα ενός ορφανού ύστερα απο το ορφανοτροφείο.

Χαθήκαν άραγε, εξαντλήθηκαν όλα τα φυσιολογικά ζευγάρια της γής που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και αποφάσισαν να επιστρατεύσουν και τους γκέυ προκειμένου να φύγουν τα ορφανά παιδιά απο τα ορφανοτροφεία; Και αλήθεια, μπροστά στην παντελή διαστρέβλωση των εννοιών, που θα υποστούν στο γκέυ σπίτι, ακόμη και άν είναι ζάμπλουτο, η ζωη στα ορφανοτροφεία είναι σίγουρα χειρότερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
χμ δεν διαβασα ολα τα ποστ για να δω τι λέτε.......άλλα θα γράψω την άποψη μου σχετικά με την υιοθεσία....μιας και ειναι ενδιαφερον θεμα.....
λοιπόν από την μια πλευρά γιατί να μην έχουν και αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να κάνουν οικογένεια......
απο την άλλη όμως πλευρά σκεφτείτε οτι τα παιδιά αυτά που θα υιοθετήσουν θα δέχονται καθημερινά τον κοινωνικό ρατσισμό γιατί καλως ή κακώς ζούμε σε μια κοινωνία που τα πάντα κρίνονται και κρίνονται ακόμα περισσότερο αυτά που δεν συμβαδίζουν με κάποια στερεότυπα που έχουν δημιουργηθεί από παλιά....... αρα αυτά τα παιδιά δεν θα μπορούν να έχουν μια όμορφη ζωή και όχι γιατί δεν θα ζουν σε μια οικογένεια όπως οι περισσότερες αλλά γιατί οι γύρω τους θα τους κρίνουν.... θα τους απορρίπτουν.....
δεν ξέρω αν θα πρέπει λοιπόν να έχουν αυτό το δικαίωμα.....παντως στην χωρα μας πιστευω κατι τετοιο για να γίνει θα πρεπει να περάσουν πολλααααα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χαθήκαν άραγε, εξαντλήθηκαν όλα τα φυσιολογικά ζευγάρια της γής που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και αποφάσισαν να επιστρατεύσουν και τους γκέυ προκειμένου να φύγουν τα ορφανά παιδιά απο τα ορφανοτροφεία; Και αλήθεια, μπροστά στην παντελή διαστρέβλωση των εννοιών, που θα υποστούν στο γκέυ σπίτι, ακόμη και άν είναι ζάμπλουτο, η ζωη στα ορφανοτροφεία είναι σίγουρα χειρότερη;
Εγώ πάντως αν ήμουν ορφανό παιδί θα προτιμούσα να με υιοθετήσουν δυο ομοφυλόφιλοι που θα με αγαπούσαν παρά δύο ετεροφυλόφιλοι που δεν θα είχαν ιδιαίτερα έντονα συναισθήματα για εμένα. Και πιστεύω πως οι ομοφυλόφιλοι ώντας ''στερημένοι'' από τέτοιου ειδους δικαιώματα θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά σε ένα παιδί.

Και να το μάθουν να εκτιμάει τις αληθινές αξίες στη ζωή, να έχει τα δικά του πιστεύω και να μην αφήσει διάφορους κακοήθεις να διαταράξουν τον κόσμο του και τις απόψεις του. Να το μάθουν να κρίνει με βάση όσα έχει ζήσει και όχι όσα λένε οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ιδού λοιπόν γιατί υπάρχει όλη αυτή η αντίδραση στο θεμα της υιοθεσίας.
....λοιπόν από την μια πλευρά γιατί να μην έχουν και αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να κάνουν οικογένεια......
... το είχαν και το έχασαν με την σεξουαλική τους επιλογή κόντρα στη φύση , δεν τους το στέρησε κανείς.
απο την άλλη όμως πλευρά σκεφτείτε οτι τα παιδιά αυτά που θα υιοθετήσουν θα δέχονται καθημερινά τον κοινωνικό ρατσισμό
Τα παιδιά δεν θα δεχτούν κανένα κοινωνικό ρατσισμό αφού ολοι ξέρουν ότι δεν φταίνε εκείνα που κάποιοι τα έδωσαν για υιοθεσία σε ζευγαρια γκεύ. Ισα ίσα, όλοι οι στρέιτ ήδη βλέπουμε όλα αυτά τα παιδιά με εξαιρετική συμπάθεια και σαν κοινωνικά θύματα.
Εγώ πάντως αν ήμουν ορφανό παιδί θα προτιμούσα να με υιοθετήσουν δυο ομοφυλόφιλοι που θα με αγαπούσαν παρά δύο ετεροφυλόφιλοι που δεν θα είχαν ιδιαίτερα έντονα συναισθήματα για εμένα.

Εγώ πάλι θα προτιμούσα το ανάποδο. Γιατί οι ομοφυλόφιλοι θα με αγαπούσαν σαφώς λιγότερο απο τους στείρους ετεροφυλόφιλους. Και οι δυο δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, κι αυτό είναι το μονο κοινό που θα τους είχε οδηγήσει στην υιοθεσία μου. Περαν αυτού ομως οι γκέυ θα μου μετέφεραν ενα ολόκληρο πακέτο αντιλήψεων , των δικών τους, όπως άλλωστε και κάθε γονέας. Ομως οι δικές τους αντιλήψεις θα ήταν παρα φύση. Θα πήγαινα λοιπόν ύστερα εγώ στο σχολείο και ενώ οι συμμαθητές μου θα μιλούσαν για το σέξ, εγώ πλέον (και όχι οι γκέυ γονείς μου για τους οποίους μπορεί να μήν με κατηγορούσε ποτέ κανείς) θα έλεγα τα αντίθετα πράγματα. Μάλιστα θα επέμενα, όσο επιμένετε κι εσείς τώρα, ότι ο ήλιος βγαινει απο την ανάποδη.

Και για ολα αυτά, δεν θα έφταιγα φυσικά πάλι εγώ, όμως αυτή τη φορά, θα φαίνονταν σαν δικές μου απόψεις. Εκτός βέβαια άν έβγαινα σαν αγόρι στην αγοροπαρέα του σχολείου μου και έλεγα: "Οι πατεράδες μου είναι π....ες, και απορώ πως κάνουν αυτά που κάνουν μεταξυ τους. Οταν τους βλέπω να φιλιουνται μου 'ρχεται να ξεράσω, όμως τι να κάνουμε; Αυτοί με υιοθέτησαν." Εκεί ναι, θα διαχωριζόμουν οφθαλμοφανώς απο τις δικές τους επιλογές, απόψεις και προτιμήσεις και κανείς πάλι δεν θα με κατέκρινε επειδή κάποτε, σαν μικρό ανυπεράσπιστο παιδί, με υιοθέτησαν δυο γκέυ.

Ομως όλοι ξέρουμε ότι αυτό δεν θα το έλεγα ποτέ
. Επειδή ακριβώς αυτοί οι δυο γκέυ, θα ήταν οι γονείς μου, οι οποίοι, πέραν του τί κάνανε μεταξύ τους, θα με φροντιζαν, να έχω το ωραίο μου σπίτι, το ωραίο μου φαί, τα ωραία μου παιχνίδια, τα ωραία μου ρούχα, τις ωραίες μου ανέσεις, και το ωραίο μου σχολείο. Θα τους αγαπούσα λοιπόν παρα πολυ για όλα όσα μου πρόρσφεραν και είμαι βέβαιος ότι δεν θα μιλούσα ποτέ εναντίον τους, αν δεν γίνονταν βάναυσοι απέναντι μου.

Οπότε, όχι μόνο θα μετέφερα τις απόψεις τους, θα τους υπερασπιζόμουν και με πάθος και δεν θα δεχόμουν κανέναν να τους θίξει. Θα γινόμουν λοιπόν με βεβαιότητα φερέφωνό τους, τουλάχιστον στο επίπεδο συζητήσεων με τους συμμαθητές μου. Ασχέτως αν θα γινόμουν και εγώ γκέυ, στην συνέχεια ποιυ αυτό θα ήταν το λιγώτερο που θα με απασχολούσε. Βέβαια και γι'αυτό όλοι διατείνονται εδώ ότι δεν είναι επίκτητο ούτε επιλογή. Ναι ίσως να μην είναι, όμως επιρρεασμένος ήδη, για ολόκληρη την παιδική μου ζωή ότι το γκέυ είναι "απόλυτα φυσικό", νομίζω ότι θα είχα κάνει διανοητικά όλο το δρόμο για να γίνω. Μάλιστα άν αγαπιόντουσαν πολύ και οι γκέυ γονείς μου θα είχα κάνει και το μισό, τουλάχιστον, συναισθηματικό δρόμο για να γίνω. Το μόνο λοιπόν που θα έλειπε για να γίνω και εγώ γκέυ θα ήταν το σωματικό μέρος.

Αυτά όλα λοιπόν που θα μου συνέβαιναν με βεβαιότητα και μόνο ενεκα των ιδιαίτερων προτιμήσεων των γκέυ που θα με υιοθετούσαν, δεν τα βλέπω σαν αγάπη. Το να στερηθώ εκ γεννετής το δικαίωμα στην φυσιολογικότητα. Το να στερηθώ την γνώση, του τί είναι φυσικό και τί όχι, επίσης εκ γεννετής, ενάντια σε μια συντριπτική μερίδα άλλων παιδιών που την έχουν, είναι διανοητική αναπηρία. Θα το έβλεπα σαν κατάρα ότι με υιοθέτησαν αυτοί και όχι δυο ετεροφυλόφιλοι. Αν φυσικά δεν είχα μεγαλώσει μέσα σε ένα γκέυ σπίτι, όπου, όπως καταλαβαίνετε, ΜΟΝΟ ότι ίσχυε εκεί, θα ήταν αγάπη. Ακριβώς όπως και στα σπίτια ετεροφυλόφιλων.

Και όλα αυτά θα μου συνέβαιναν ακριβώς γι'αυτό που λές παρακάτω

Και να το μάθουν να εκτιμάει τις αληθινές αξίες στη ζωή, να έχει τα δικά του πιστεύω και να μην αφήσει διάφορους κακοήθεις να διαταράξουν τον κόσμο του και τις απόψεις του. Να το μάθουν να κρίνει με βάση όσα έχει ζήσει και όχι όσα λένε οι άλλοι.
Αυτά λοιπόν τα "αληθινά" θα μου μάθαιναν ήθελα δεν ήθελα. Θα μου στερούσαν δηλαδή όλη την αλήθεια. Κι αυτό δεν θα ήταν αγάπη κι ας μήν μου έδιναν ποτέ ούτε μια καρπαζιά, κι ας με φρόντιζαν με όλα τα λεφτά του κόσμου.

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι. Δυο αλκοολικοί πίνουν γιατί πιστεύουν στο ποτό. Εχουν αναπτύξει και εφαρμοζουν καθημερινά διάφορες κοσμοθεωρίες γύρω απο αυτό, που τους οδηγούν στο να πίνουν διαρκώς. Η κοινωνική πρόνοια όμως δεν παραχωρεί παιδιά για υιοθεσία σε αλκοολικούς, όταν το γνωρίζει. Δεν παραχωρεί επίσης παιδιά για υιοθεσία σε ναρκομανείς αφού κι αυτοί έχουν τις ανάλογες αντιλήψεις που τους οδηγούν στα ναρκωτικά.

Οι άνθρωποι αυτό που κάνουν το θεωρούν "σωστό" όποιο και άν είναι αυτό. Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι, που ανέφερα προηγουμένως θεωρούσε σωστό αυτό που έκανε, άσχετα άν εσείς και εγώ το καταδικάζουμε. Ο πλέον διαταραγμένος εγκέφαλος, την ώρα που κάνει κάτι, υπο το πρίσμα των δικών του αντιλήψεων, το θεωρεί σωστό. Γι'αυτό ΜΟΝΟ το κάνει, αλλιώς απλά ο δικός του ο ίδιος ο εγκέφαλος θα έλεγε "στοπ". Και η όποια πράξη δεν θα συνέβαινε.

Πρέπει λοιπόν να προυποθέσουμε κάτι πρίν αποφασίσουμε γι'αυτό το θέμα της υιοθεσίας παιδιών απο γκέυ γονείς. Ότι είναι αδύνατον κάποιος γονέας, ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος να μη περάσει στο παιδί του, υιοθετημένο ή μη, άλλες αντιλήψεις απο αυτές που πιστεύει σωστές. Αυτές ξέρει, αυτές θα περάσει.

Είναι εντελώς παρανοική προσδοκία να λέμε ότι ο αλκοολικός θα πεί στο παιδί ότι το αλκοόλ δεν είναι καλό. Μόνο ο αλκοολικός που το έχει κόψει, θα το πεί αυτό, όμως αυτός το έχει ήδη πεί στον εαυτό του. Ο αλκοολικός που το συνεχίζει, ο ναρκομανής που το συνεχίζει, ο εθισμένος τζογαδόρος που το συνεχίζει, η μητέρα που εκπορνεύτηκε ή παντρεύτηκε για τα λεφτά και συνεχίζει να μην αγαπάει κανέναν πέραν του εαυτό της, ΟΛΟΙ αυτοί, θα περάσουν το μήνυμα ζωής που αυτοί πιστεύουν σωστό! Πώς λοιπόν οι γκέυ γονείς μου, των οποίων η επιλογή αποτελεί μακράν μεγαλύτερο πάθος και πείσμα, θα μου έλεγαν ποτέ "Ξέρεις εμείς είμαστε γκέυ πιστεύουμε και κάνουμε ότι βλέπεις, όμως αυτό δεν είναι φυσικό κι εσύ μη το κάνεις" ;;

Αυτό είναι που θεωρώ παιδική κακοποίηση. Το ότι δεν θα μου το λέγανε ποτέ. Οπως δεν το λέτε κι εσείς τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
και μη ξεχναμε ,οτι ο μεσος ορος ζωης των ομ.ειναι πολυ χαμηλος..σε σχεση με τους αλλους ανθρωπους..

παιζει ρολο για το παιδι..
φαντασου να ειχε παιδι ο σεργιανοπουλος..

Ο Σεργιανόπουλος δολοφονήθηκε επειδή κάρφωσε αυτούς που του πουλούσαν ναρκωτικά. Δεν πέθανε επεδή ήταν ομοφυλόφιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΜΟΝΟ ότι ίσχυε εκεί, θα ήταν αγάπη. Ακριβώς όπως και στα σπίτια ετεροφυλόφιλων.
Κοίτα να δεις τώρα ένα περίεργο πράγμα.... Μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε όλα τα Ελληνόπουλα μεγαλώνουν σε οικογένειες που με τα δικά σου κριτήρια θα τις θεωρούσαμε φυσιολογικές και ισχύει σ' αυτά η ετεροφυλοφιλική αγάπη έτσι όπως την παρουσίασες εσύ.

Πώς λοιπόν 10% αυτών των παιδιών κατέληξαν ομοφυλόφιλοι είναι κάτι που δεν εξηγείται με τη θεωρία σου. Αφού μεγάλωσαν σε σπίτια που είδαν και έμαθαν ότι το φυσιολογικό είναι η ετεροφυλία, η λογική (σου) λέει πως θα έπρεπε να επιλέξουν το σίγουρο και φυσιολογικό δρόμο των ετερόφυλων σχέσεων.

Το 10% μάλιστα αυτών των παιδιών που στράφηκαν (είτε από επιλογή, είτε από ανάγκη) στην ομοφυλοφιλία, αντιμετώπισαν τον κοινωνικό ρατσισμό, πρώτα και καλύτερα μέσα στις ίδιες τους τις οικογένειες! Βίωσαν τον αβάσταχτο πόνο του να μην βρίσκεις αποδοχή ούτε καν μέσα στην ίδια σου την οικογένεια (που ακόμη κι αν ήσουν σχιζοφρενής δολοφόνος, μπορεί να σε αποδεχόταν). Πολύ χειρότερα, ένιωσαν την αμφιβολία του αν πρέπει ή όχι να μοιραστούν την ιδιαιτερότητά τους με την οικογένειά τους, επειδή αυτή, μπορεί πράγματι να τους αντιμετώπιζε σαν εγκληματίες.

Δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που γνωρίζει καλύτερα αυτόν τον κοινωνικό ρατσισμό, από έναν ομοφυλόφιλο.
Επειδή ακριβώς τον έχει ζήσει στο πετσί του, ξέρει πολύ καλά, πως τα παιδιά δεν κληρονομούν απαραίτητα τις σεξουαλικές προτιμήσεις των γονιών τους. Ξέρει πώς είναι να μην μπορείς να μιλήσεις στους γονείς σου γι' αυτό καλύτερα απ' οποιονδήποτε άλλον και ξέρει πόσο πονά συναισθηματικά, αυτός που δεν τον αποδέχονται. Ξέρει πώς είναι να σε κοροϊδεύουν οι φίλοι, οι συγγενείς, η κοινωνία επειδή τα έχει αντιμετωπίσει.

Θεωρώ λοιπόν πιθανότερο για έναν ομοφυλόφιλο γονέα να έχει μια πιο ευρεία άποψη για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση που θα βοηθήσει καλύτερα το παιδί του να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του, είτε είναι ομοφυλόφιλο είτε όχι. Αν μη τι άλλο, δεν μπορώ να φανταστώ έναν ομοφυλόφιλο να διώχνει το παιδί του από το σπίτι, επειδή του ανακοίνωσε ότι είναι str8. Δεν μπορώ να τον φανταστώ να το επιπλήττει επειδή γουστάρει κοριτσάκια.
Θα ήταν το λιγότερο ειρωνεία και αναισθησία προς τον ίδιο, επαναστατικό για κάποιους, δρόμο που διάλεξε ο ίδιος!

Ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ετεροφοβικός, όπως και ετεροφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ομοφοβικός, παρόλο που και οι δύο αυτές φοβίες είναι προφανώς υπαρκτές σε κάποιους εκατέρωθεν.

Οι λόγοι πάντως που βλέπω έναν ομοφυλόφιλο να γίνεται ετεροφοβικός και να μην επιτρέπει στα παιδιά του να κάνουν παρέα με ετερόφυλα παιδιά (όπως μας ανέφερες παραπάνω ότι θα έπρεπε να κάνουν οι ετερόφυλοι προς τα παιδιά των ομοφυλόφιλων) είναι ο κοινωνικός ρατσισμός και το μένος που έχει δεχτεί για την ιδιαιτερότητά του.

Η βία φέρνει πάντα βία... :/:

Και για να επιστρέψω στην παράθεση που επέλεξα από το κείμενό σου, στο δικό μου σπίτι η Αγάπη γίνεται δεκτή σε κάθε δυνατή και υπαρκτή μορφή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι το ενδιαφέρον. Οι ...ας τους αποκαλέσουμε αντιομοφυλόφιλοι, διατείνονται σε όλους τους τόνους, ότι η υιοθεσία παιδιών από gay ζευγάρια θα προκαλέσει μεγάλη καταστροφή στην ψυχολογία του παιδιού, όπως και ο ίδιος ο Buggs αναφέρει σε επόμενο ποστ του. Θα αποτελέσει λέει κακοποίηση κάτι τέτοιο.

Εδώ όπως φαίνεται, πράγματι θα δημιουργηθούν ψυχικά τραύματα στα παιδιά αυτά και η αιτία θα είναι οι διακρίσεις, ο ρατσισμός και η εχθρότητα που αυτά τα παιδιά θα αντιμετωπίσουν από τους συνομιλήκους τους, οι οποίοι με τη σειρά τους θα υπακούσουν, χωρίς να γνωρίζουν και πολλά για το θέμα, στις εντολές των ...κατά τ' άλλα δημοκρατικών straight γονιών τους. Αυτοεκπληρούμενη προφητεία;:hmm:

Δεν αποτελεί αυτό κακοποίηση των παιδιών που υιοθετήθηκαν από gay αγαπητέ Buggs; Πολύ περισσότερο, το να ενσταλάζεις το μίσος, το ρατσισμό και την εχθρότητα, την έλλειψη ανεκτικότητας προς το διαφορετικό, δεν αποτελεί κακοποίηση προς τα ίδια τα δικά σου παιδιά φίλε μου; Ενστάλαξη δηλητηρίου στην αθώα ψυχούλα τους; Ξέρεις πόσο κακό μπορεί να τους κάνει αυτό στη ζωή τους; Βλέπεις, το να γίνει το παιδί σου ανεκτικό προς τους ομοφυλόφιλους, δεν είναι και το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί...:/:

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σχόλια σαν το παραπάνω παίρνουν 10 θετικές ψήφους ! Κάτι που αποδεικνύει σε μένα τουλάχιστον, ότι τζάμπα όσο κοπιάσαμε, τζάμπα όσα γράψαμε, ολοι εμείς οι υπόλοιποι. Απο το ένα αυτί μπήκαν απο το άλλο βγήκαν. Ζήτω η πόλωση, ζήτω η κλωτσοπατινάδα ! Η αυτοί ή εμείς !

Αυτό βλέπω. Οτι η λογική δεν έχει την παραμικρή θέση ή αξία σε όλη αυτή τη συζήτηση. Η μόνη επιδίωξη είναι η επικράτηση της άποψης που επιχειρείται "με κάθε μέσο". Κάθε αντιθετη άποψη βαφτίζεται αυτόματα "ομοφοβία" ή "ρατσισμός". Την ίδια στιγμή αρκεί να είναι κάποιος γκέυ, τουλάχιστον σ'αυτή τη συζήτηση, για να θεωρηθεί αυτόματα προχωρημένος, (εως διαννοούμενος), ανοικτόμυαλος και δημοκράτης!

Αν είναι δυνατόν να γίνει εποικοδομητική συζήτηση έτσι ! Απο την αρχή, πόσα άτομα έχουν πεί στους γκέυ συζητητές εδώ οτι δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα με το γάμο τους. Δεν νοιάστηκαν οι απέναντι συζητητές. Αυτό που τους νοιάζει είναι η υιοθεσία. Πιστεύω ότι αν αυτή η επιμονή έχει γενικότερες κοινωνικές προεκτάσεις η σύγκρουση τελικά θα είναι αναπόφευκτη. Θα αντιστρέψουν δηλαδή το κλίμα απο εκεί που τώρα είναι

  • "δεν πειράζει να είναι κανείς γκεύ, και να παντρεύονται μάλιστα αν το θέλουν, ομως να μήν υιοθετούν παιδιά" στο
  • "πειράζει πάρα πολύ να είναι κανείς γκέυ, γιατί θέλουν να υιοθετήσουν με το στανιό παιδιά, προκειμένου να τα κάνουν φερέφωνα των απόψεων τους"

Εκεί δηλαδή που, ακόμη, τουλάχιστον μέχρι αυτό το σημείο, δεν είναι μια μάχη, θα καταφέρουν να την κάνουν. Δεν βλέπω την παραμικρή διάθεση συνεργασίας της γκέυ κοινότητας στο να συνυπάρξουν με τους στρέιτ συμπολίτες τους. Και να σεβαστούν τα δικά τους δικαιώματα επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σχόλια σαν το παραπάνω παίρνουν 10 θετικές ψήφους ! Κάτι που αποδεικνύει σε μένα τουλάχιστον, ότι τζάμπα όσο κοπιάσαμε, τζάμπα όσα γράψαμε, ολοι εμείς οι υπόλοιποι. Απο το ένα αυτί μπήκαν απο το άλλο βγήκαν. Ζήτω η πόλωση, ζήτω η κλωτσοπατινάδα ! Η αυτοί ή εμείς !
ενυαξει ειπαμε για τους ομοφυλοφιλους στο νετ και τα φορα..εδω ειναι αλλος κοσμος..ανωνυμος,,
οποτε διαφορετικος..

δεν ειναι κακο απαραιτητα..
απλα να ξερουμε που βρισκομαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ενυαξει ειπαμε για τους ομοφυλοφιλους στο νετ και τα φορα..εδω ειναι αλλος κοσμος..ανωνυμος,,
οποτε διαφορετικος.. δεν ειναι κακο απαραιτητα.. απλα να ξερουμε που βρισκομαστε..

Δηλαδή που βρισκομαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Δηλαδή που βρισκομαστε;


<<σε μια ολόκληρη μάχη ιδεών αλλά στο τέλος δεν υπήρξαν ούτε νικητές , ούτε ηττημένοι , ούτε ιδέες>>

Elianto - Stefano Benni
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή που βρισκομαστε;

ως κυριαρχουσα αποψη του φορουμ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
<<σε μια ολόκληρη μάχη ιδεών αλλά στο τέλος δεν υπήρξαν ούτε νικητές , ούτε ηττημένοι , ούτε ιδέες>> Elianto - Stefano Benni
O μηδενισμός, το τίποτα, είναι ενα αποτέλεσμα που επιδιώκουν πολλοί. Είναι μάλλον το μεγαλύτερο παγκόσμιο πρόβλημα σήμερα. Οπότε όταν προκύπτει επι τουτοις, κανείς δεν μπορεί να πεί ότι δεν υπήρξαν νικητές και ηττημένοι. Πάντα υπάρχουν...

ως κυριαρχουσα αποψη του φορουμ..
Μ' αυτό το πλευρό να κοιμάσαι εσύ Άγγελε.... Δεν βλέπεις ότι το κακο ξεχειλίζει σχεδόν παντού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
1)... το είχαν και το έχασαν με την σεξουαλική τους επιλογή κόντρα στη φύση , δεν τους το στέρησε κανείς.

2)Τα παιδιά δεν θα δεχτούν κανένα κοινωνικό ρατσισμό αφού ολοι ξέρουν ότι δεν φταίνε εκείνα που κάποιοι τα έδωσαν για υιοθεσία σε ζευγαρια γκεύ. Ισα ίσα, όλοι οι στρέιτ ήδη βλέπουμε όλα αυτά τα παιδιά με εξαιρετική συμπάθεια και σαν κοινωνικά θύματα.

1) Μα δεν ξέρουμε αν ήταν επιλογή τους δηλαδή ναι υπάρχουν κάποιοι που με προσωπική επιλογή αποφάσισαν να είναι γκέϊ αλλά ξέρεις και πόσοι άλλοι λόγω κάποιων γονιδίων ίσως και για διάφορους άλλους λόγους κατέληξαν να γίνουν γκέϊ.....:/:
2) Βασικα το χω σχεδόν βεβαιο οτι θα δεχτούν το κοινωνικο ρατσισμό .....δεν νομίζω ότι όλοι οι στρειτ είναι τόσο ανοιχτόμυαλοι και σιγουρα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια στερεότυπα τα οποία και θα μεταφέρουν στα παιδιά τους όταν αυτά τα παιδιά συναναστραφούν με τα παιδιά τον γκέϊ σίγουρα δεν θα ναι και ότι καλύτερο......γιατι και οι δυο πλευρές θα αντιμετωπίσουν το διαφορετικό......μακάρι να κάνω λάθος και να ναι όπως τα λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
1) Μα δεν ξέρουμε αν ήταν επιλογή τους δηλαδή ναι υπάρχουν κάποιοι που με προσωπική επιλογή αποφάσισαν να είναι γκέϊ αλλά ξέρεις και πόσοι άλλοι λόγω κάποιων γονιδίων ίσως και για διάφορους άλλους λόγους κατέληξαν να γίνουν γκέϊ.....:/:
2) Βασικα το χω σχεδόν βεβαιο οτι θα δεχτούν το κοινωνικο ρατσισμό .....δεν νομίζω ότι όλοι οι στρειτ είναι τόσο ανοιχτόμυαλοι και σιγουρα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια στερεότυπα τα οποία και θα μεταφέρουν στα παιδιά τους όταν αυτά τα παιδιά συναναστραφούν με τα παιδιά τον γκέϊ σίγουρα δεν θα ναι και ότι καλύτερο......γιατι και οι δυο πλευρές θα αντιμετωπίσουν το διαφορετικό......μακάρι να κάνω λάθος και να ναι όπως τα λες!

1) Δεν ισχύει. Είναι δεν είναι επιλογή κάποιων να είναι γκέυ, είναι σίγουρα επιλογή τους να υιοθετήσουν ενα παιδί και στην συνέχεια να του δειχνουν αυτό που πιστεύουν. Οτι το γκέυ είναι προτιμώτερο απο το στρέιτ. Κι εκεί είναι το πρόβλημα.
2) Δεν ισχύει επίσης. Κανείς δεν θα τα βάλει με ένα παιδί επειδή οι (θετοί μάλιστα) γονείς του είναι όποιοι ήταν πρίν κάν το υιοθετήσουν;; Η αρνητική κριτική αν γίνει, θα προέλθει απο πάρα πολύ χαμηλού επιπέδου άτομα, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις που εκμεταλλεύονται την εξ αίματος ομοιότητα για να προσβάλλουν. Δηλαδή επειδή το αίμα νερό δεν γίνεται έτσι, για τον κακοήθη που θελει να βρεί πατημα να προσβάλλει κάποιον, ο γιός του μπεκρή είναι εκ των πραγμάτων μπεκρής, του τζογαδορου χαρτοπαίκτης και της ξεπουλημένης μητέρας η κόρη απαραιτήτως πουτάνα. Το υιοθετημένο παίδί και να θέλει ένας κακοήθης, τι θα του πεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top