Ομιλείτε Ελληνικά

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον όρο ''πανάκεια'' και πως ακριβώς το χρησιμοποιούμε;
Επίρρημα είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η Πανάκεια είναι θεότητα της Ελληνικής μυθολογίας, κόρη του Ασκληπιού. Λεγόταν ότι θεράπευε όλες τις ασθένειες και γι' αυτό. «Πανάκεια» θεωρείται συνεκδοχικά το φάρμακο το οποίο θεραπεύει όλες τις ασθένειες το οποίο φυσικά δεν έχει βρεθεί αλλά πολλοί κατά καιρούς στην ιστορία τσαρλατάνοι προσπαθούσαν να εξαπατήσουν τον κόσμο ό,τι το κατείχαν...

Περισσότερες πληροφορίες στη βικιπαίδεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Επίρρημα είναι;

Ουσιαστικο.
Πχ. Οι εκλογες δεν αποτελούν πανάκεια για την αντιμετώπιση των προβλημάτων μιας χώρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή, μεταφορικά το χρησιμοποιούμε για να δηλώσουμε μία θετική λύση; (κάτι τέτοιο τέλος πάντων)
Ως λέξη, τι μέρος του λόγου είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πανακεια ειναι κατι απολυτο αφου πανακεια δεν υπαρχει πραγματικα. Συνηθως το χρησιμοποιουμε με αρνητικη εννοια, συνηθως. Ομως μπορει να εισαχθει σε προταση χωρις αρνηση επισης ευκολα, αλλα επειδη ειναι απολυτο το αποφευγουμε.
Γραψαμε ταυτοχρονα πριν, δες πανω ενα παραδειγμα
Τι θελεις να γραψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1

φάρμακο που θεραπεύει όλες τις αρρώστιες
(μεταφορικά) η λύση, η θεραπεία για όλα τα προβλήματα

επίσης
Panax=Πανάκεια είναι το φάρμακο που υποτίθεται πως θεραπεύει όλες τις ασθένειες.

Η κρέμα πανάκεια (φυτική) είναι εξωτερικό παρασκεύασμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιοδήποτε έκτακτο πρόβλημα που παρουσιάζεται στο δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1

φάρμακο που θεραπεύει όλες τις αρρώστιες
(μεταφορικά) η λύση, η θεραπεία για όλα τα προβλήματα

Ακριβως αυτο...

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πανάκεια είναι το φάρμακο που υποτίθεται πως θεραπεύει όλες τις ασθένειες. Και επειδή τέτοιο φάρμακο δεν έχει βρεθεί, τη λέξη τη χρησιμοποιούμε μεταφορικά κυρίως, και σχεδόν πάντα με αρνητικό πρόσημο· εννοώ, σπάνια θα πει κάποιος θετικά ότι το τάδε είναι πανάκεια για όλα τα προβλήματα· τις περισσότερες φορές, δηλώνουμε ότι κάποιο πράγμα μπορεί μεν να είναι χρήσιμο, αλλά δεν είναι πανάκεια, δεν λύνει όλα τα προβλήματα. Έτσι, διαβάζουμε λογουχάρη ότι η τεχνολογία δεν είναι πανάκεια για την αντιμετώπιση της πείνας ή ότι το στεντ είναι μεν χρήσιμο εργαλείο στην καρδιολογία αλλά όχι και πανάκεια. Επίσης, οι πολιτικοί αρέσκονται να επικρίνουν τους αντιπάλους τους ότι κακώς θεώρησαν πανάκεια κάποιο μέτρο ή κάποια εξέλιξη.
Να πω την αμαρτία μου, επειδή στα φοιτητικά μου χρόνια άκουγα να πολυφοριέται η λέξη, την έχω ελαφρώς αντιπαθήσει· παλιά, όταν κάποιος έλεγε ότι το τάδε «δεν είναι πανάκεια», έλεγα από μέσα μου «δεν είναι πανάκια, είναι πετσετάκια». Αλλά πλατειάζω. Καλύτερα να δούμε την ιστορία της λέξης. Η λέξη δεν είναι γαλαζοαίματη αρχαία, ας πούμε ομηρική, βλέπετε εμείς οι τρισχιλιετείς τέτοιες αγαπάμε, είναι μάλλον ελληνιστική, αν και η Πανάκεια ήταν θεά της αρχαίας θρησκείας, κόρη του Ασκληπιού. Η αρχαιότερη εμφάνιση της λέξης, στον Πλούτο του Αριστοφάνη, στη θεά αναφέρεται. Ετυμολογείται από το παν + άκος, που θα πει θεραπεία. Θεραπεία των πάντων, δηλαδή. Αυτό το άκος το βρίσκουμε σε κάμποσες αρχαίες σύνθετες λέξεις, από τις οποίες στη νεότερη γλώσσα χρησιμοποιείται μόνο η ανήκεστος βλάβη, με την οποία αποφεύγουν τη φυλακή οι γηραιοί πραξικοπηματίες (το άλφα έγινε ήτα στη σύνθεση για να μη μας μαλώσει ο Βακερνάγκελ). Σπεύδω να διευκρινίσω ότι το -άκος του επωνύμου μου δεν έχει καμιά σχέση με το άκος της πανάκειας.

Νίκος Σαραντάκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους. :)
Και τώρα κάτι άλλο, ως ουσιαστικό η λέξη ''πανάκεια'' έχει πτώσεις, σωστά; (δεν το έχω δει αλλιώς:spasiklas:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους. :)
Και τώρα κάτι άλλο, ως ουσιαστικό η λέξη ''πανάκεια'' έχει πτώσεις, σωστά; (δεν το έχω δει αλλιώς:spasiklas:)
Έχει πτώσεις,αλλά μόνο στον ενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έχει πτώσεις,αλλά μόνο στον ενικό.

Αυτό που λες είναι εν μέρει λάθος. Θεωρητικά όλα τα ουσιαστικά μπορούν να κλιθούν και στους δύο αριθμούς, άσχετα αν δεν χρησιμοποιείται ο πληθυντικός στην προκειμένη περίπτωση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι εν μέρει λάθος. Θεωρητικά όλα τα ουσιαστικά μπορούν να κλιθούν και στους δύο αριθμούς, άσχετα αν δεν χρησιμοποιείται ο πληθυντικός στην προκειμένη περίπτωση.;)
Απο οτι ξερω δεν κλινονται ολα....για παραδειγμα το μαγιο δεν εχει πληθυντικο αριθμο,εχει μονο ενικο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το μαγιό νομίζω είναι γαλλική λέξη, για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το μαγιό νομίζω είναι γαλλική λέξη, για αυτό.
Ας πάρουμε μια ελληνική λέξη.Η άνοιξη,έχει πληθυντικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όσι. :P
Έχω πονοκέφαλο, δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Απο οτι ξερω δεν κλινονται ολα....για παραδειγμα το μαγιο δεν εχει πληθυντικο αριθμο,εχει μονο ενικο.;)
όπως και το στυλό γιατί ειναι ξενόγλωσσο δάνειο και παραμένουν άκλιτα
άκλιτη είναι και η λέξη Αιγάλεω δεν λέμε του Αιγαλέου ή του Αιγάλεου αλλά του Αιγάλεω
όμως αναφερόμαστε σε πανάκειες, γιατί το ουσιαστικό πανάκεια κλίνεται κανονικά και σε ενικό και σε πληθυντικό αριθμό σε όλες τις πτώσεις
όπως φαίνεται και σε ένα κείμενο του Μάριου Πλωρίτη στην εφημερίδα Βήμα
https://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=114&artid=149324&dt=29/05/2005
και ο Μάριος Πλωρίτης δεν ήταν τυχαίος ως προς την ελληνική γλώσσα και τη δομή της.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
3v ( :P ),
λύσε μου και την απορία που μου δημιούργησε η Μαρία, η λέξη ''άνοιξη'' γιατί δεν έχει πληθυντικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
3v ( :P ),
λύσε μου και την απορία που μου δημιούργησε η Μαρία, η λέξη ''άνοιξη'' γιατί δεν έχει πληθυντικό;

θα στην λύσω εγώ....
γιατί από ουσιαστικό, θα γινόταν ρήμα στο 2 πρόσωπο.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο Γιάννης Χάρης σε μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόσφατη ανάρτηση στο μπλογκ του γράφει μερικά πράγματα για τα μεταφραστικά (ή ίσως τα γλωσσικά) προβλήματα που συνάντησε μεταφράζοντας ένα καινούργιο βιβλίο του Μίλαν Κούντερα. Όλο το άρθρο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον και σας προτρέπω να το διαβάσετε. Όπως θα μπορούσε να περιμένει κανείς, το άρθρο του Γ. Χάρη συζητήθηκε και στη Λεξιλογία, αλλά όλο μαζί –εγώ όμως θα εστιαστώ σε έναν ενδοιασμό του Γιάννη Χάρη:
έβαλα πληθυντικό: η Άνοιξη – οι Ανοίξεις, που εξακολουθεί να μου βγάζει το μάτι: κι όμως, δεν είναι π.χ. «διπλή Άνοιξη», αλλά δύο: η παρισινή (ο Μάης του ʼ68) και η τσέχικη (η Άνοιξη της Πράγας), για τις οποίες γίνεται πολύς λόγος, σε ειδικό κεφαλαιάκι, με τίτλο: «Για τις δύο μεγάλες Ανοίξεις…» κτλ. Τι στο καλό, φταίει προφανώς το παλιό τριτόκλιτο· αφού έχουμε ομαλότατο πληθυντικό: καλοκαίρια, χειμώνες, φθινόπωρα (λιγότερο), αλλά όχι «ανοίξεις»!


Ο Γ. Χάρης βρήκε δυσκολοχώνευτο τον πληθυντικό «οι ανοίξεις», του βγάζει το μάτι λέει, τελικά όμως έσφιξε τα δόντια και τον έβαλε στη μετάφρασή του· περιέργως, ούτε στιγμή δεν φαίνεται να σκέφτηκε την εναλλακτική λύση, τον λαϊκό τύπο «οι άνοιξες». Δεν λέω να τον διαλέξει, απλώς να τον σκεφτεί ή να τον μνημονέψει στο τωρινό κείμενό του.
Κι όμως, ο λαϊκός τύπος «οι άνοιξες», ακόμα και σήμερα που όλα τα σκιάζει η τρομοκρατία εναντίον των λαϊκών τύπων, ακούγεται πολύ και έχει πολύ περισσότερες γκουγκλιές από τον καθαρεύοντα τύπο «οι ανοίξεις». Το γκουγκλ φουσκώνει τα νούμερα, βεβαίως (ο γκουγκλικός πληθωρισμός είναι θέμα για προσεχές άρθρο) αλλά η σεμνή αλταβίστα μας δίνει 141 αλταβιστιές για τον τύπο «οι άνοιξες» και 48 για τον τύπο «οι ανοίξεις» -σχεδόν τρία προς ένα.

από την ιστοσελίδα
https://sarantakos.wordpress.com/2010/06/18/anoikses/

υπάρχει πληθυντικός, απλά όπως συμβαίνει σε όλους μας επειδή δεν το συναντάμε στην καθημερινότητα μας νομίζουμε ότι και δεν κλίνεται
π.χ. κι εγώ αν δεν ήξερα ότι το Αιγάλεω είναι άκλιτο θα μπορούσα να κάνω το λάθος να το κλίσω στις πτώσεις....
μακάρι να τα ξέραμε όλα για τη γλώσσα μας.... βέβαια όσο ζεις μαθαίνεις.....
απλά με τα χρόνια καταλαβαίνεις κάτι που σαν παιδί μπορεί να σου φαινόταν ανούσιο ...αυτό που μας έλεγε ο δάσκαλος
να διαβάζετε πολλά βιβλία, ενώ εμεις προτιμούσαμε παιχνίδια στην αλάνα, από το να διαβάζουμε για πολλές πολλές ώρες βιβλία
τα βιβλία σου ανοίγουν τον γλωσσικό ορίζοντα......βλέπεις λέξεις που μπορεί να μην συναντάς σε καθημερινή βάση και σου λύνονται και οι απορίες......:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω οτι το Αιγάλεω ακολουθεί την αττική διάλεκτο (κάνω λάθος; )

Πρέπει να ξέρουμε οτι η Αττική διάλεκτος είναι και η σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top