OpenOffice Database

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όπως ανάφερα και σε προηγούμενο thread σκέφτομαι να πάψω να χρησιμοποιώ την σουίτα της Microsoft για Office. Ωστόσο αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι εφικτό να αντικαταστήσω και την Microsoft Access. Για αρχή πόσο καλή είναι η database του OpenOffice για μια απλή και προσωπική χρήση; Το μόνο που χρειάζομαι είναι είναι καταχωρώ δεδομένα (χρειάζεται να αποθηκεύω και αρχεία όπως pdf. Τα αρχεία δεν θέλω να είναι απλά linked αλλά αποθηκεύονται στην καθεαυτή βάση) και έπειτα να φτιάχνω είτε συγκεντρωτικά reports είτε αναλυτικά reports όποτε από queries εκτός από ένα απλό Select (άντε να βάλω και κάποιο where) ίσως να κάνω κάποιες αριθμητικές πράξεις. Πιστεύετε ότι θα με καλύψει το OpenOffice database;

Επίσης πόσο εύκολο είναι μετατρέψω, φυσικά χωρίς απώλειες, κάποια βάση δεδομένων της Access;

Τέλος, μια πολυτέλεια που θα ήθελα είναι η εξής: Στην Access είχα γράψει κώδικα έτσι ώστε να υπολογίζει αυτόματα τις εργάσιμες μέρες μεταξύ δυο ημερομηνιών, όπως επίσης και κώδικα να υπολογίζει πόσες εργάσιμες μέρες και ώρες είναι η διαφορά μεταξύ δυο ημερομηνιών. Αν κάτσω να διαβάσω το manual του OpenOffice database θα καταφέρω να κάνω κάτι αντίστοιχο ή θα μου βγουν τσάμπα τα μάτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν χρησιμοποιώ open office database αλλά το openoffice πλέον είναι oracle Προϊον, ie, μιας εταιρία με μεγάλη τεχνογνωσία στις βάσεις. Εγώ στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν, αν το μόνο μου issue για τη μετάβαση είναι η βάση.

Επίσης μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Oracle στην πλειοψηφία των προϊόντων της παρέχει πολύ καλό documentation/help pages (οκ, όχι αν πάει κάποιος άσχετος με τεχνολογία να στήσει τον ουρανό με τ'αστρα).

check the openoffice forum 2. Σύμφωνα με αυτό δεν μπορείς να τα μεταφέρεις όλα.

Επίσης, i am quoting from here

Tables, data, and (most) queries you can import. Forms ,reprots, code, you must recreate in OOo Base. Queries you can import are SELECT queries only. Also, queries must not contain VBA function calls, as these will not work in OOo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top