Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εγραψα την μοναδικη εως τωρα τεκμηριομενη επιστημονικη θεση για την υπαρξη της ομοφυλοφυλιας και κανενας δεν εδωσε σημασια. ΛΟΛ

Δεν υπαρχει καμια τεκμηριομενη επιστημονικη θεση για τους ακριβης λογους υπαρξης της ομοφυλοφιλιας,τουλαχιστον ετσι οπως το εννοεις εσυ ολιστικα.Δεν γνωριζουμε καταληκτικα τπτ ακομα απλα εχουμε συγκεκριμενες ερευνες που τεινουν προς το ενα η το αλλο σημειο.Νομιζω το νομπελ θα το περναμε εαν ειχαμε ηδη καταληξει για τους ακριβεις λογους για τους οποιους η ομοφυλοφιλια εμφανιζεται.Απλα μια ιδεα περνουμε απο debatable οπως κ να εχει ερευνες. Consensus ακαδημαικο κ επιστημονικο δεν υπαρχει για το ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
η υγιης-πληρης ερωτικη πραξη καταληγει στη σωματικη ενωση,,πεους με κολπο..

'Αλλο υγιής άλλο πλήρης. Δεν είναι άρρωστη η πράξη τους. Ατελής είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
'Αλλο υγιής άλλο πλήρης. Δεν είναι άρρωστη η πράξη τους. Ατελής είναι.

Τώρα τον σκότωσες τον Άγγελο... Του πήρες ότι συγκίνηση του χες δώσει πριν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καμια τεκμηριομενη επιστημονικη θεση για τους ακριβης λογους υπαρξης της ομοφυλοφιλιας,τουλαχιστον ετσι οπως το εννοεις εσυ ολιστικα.Δεν γνωριζουμε καταληκτικα τπτ ακομα απλα εχουμε συγκεκριμενες ερευνες που τεινουν προς το ενα η το αλλο σημειο.Νομιζω το νομπελ θα το περναμε εαν ειχαμε ηδη καταληξει για τους ακριβεις λογους για τους οποιους η ομοφυλοφιλια εμφανιζεται.Απλα μια ιδεα περνουμε απο debatable οπως κ να εχει ερευνες. Consensus ακαδημαικο κ επιστημονικο δεν υπαρχει για το ζητημα.

διαβασες τι εγραψα?

εως τωρα.

δατ ιζ, η μοναδικη καπως αξιοπρεπως υποστηριζομενη εξελικτικη υποθεση για την ομοφυλοφιλια ειναι οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν πλεονεκτημα στην εμμεση γονιδιακη διαιωνιση.
[...]
Δεν παιζει να πεισετε τον αγγελο γιατι αυτο ειναι το προβλημα του, οι ανθρωποι με OCD ειναι συνηθως επαρκως εξυπνοι ωστε να μπορουν να ελισονται συνεχως γυρω απο την ιδεοληψια τους. Πολυ δε περισοτερο οταν το να τρεφεις την ιδεοληψια τους με διαμαχες τους κανεινα βυθιζονται πιο βαθεια σε αυτην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
η μοναδικη καπως αξιοπρεπως υποστηριζομενη εξελικτικη υποθεση για την ομοφυλοφιλια ειναι οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν πλεονεκτημα στην εμμεση γονιδιακη διαιωνιση.

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον. Θα μπορούσες να μας παραθέσεις περισσότερα στοιχεία εάν έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Εγώ κάπου είχα διαβάσει για την "επιλογή δια συγγενών", η οποία έχει να κάνει με την τάση ορισμένων οργανισμών να θυσιάζουνε τον ίδιο τους τον εαυτό και την αναπαραγωγή τους, προκειμένου να ζήσουν και να αναπαραχθούν οι συγγενείς τους. Έτσι, έμμεσα, το συγγενικό γονίδιο διαιωνίζεται.
Σχετίζεται πάντως με αυτή την πτυχή του θέματος που συζητάμε. :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
διαβασες τι εγραψα?

εως τωρα.

δατ ιζ, η μοναδικη καπως αξιοπρεπως υποστηριζομενη εξελικτικη υποθεση για την ομοφυλοφιλια ειναι οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν πλεονεκτημα στην εμμεση γονιδιακη διαιωνιση.

εως τωρα βαση μερικων ερευνων παντα μη καταληκτικων.Εκτος εαν το γυρισουμε σε peer review φαση το νημα κ παμε ατελειωτα ακαδημαικα debates.Προς το παρον δεν υπαρχει καμια ασφαλη εξηγηση για τους λογους και τα αιτια της εμφανισης της ομοφυλοφιλιας.Εαν το γνωριζαμε καταληκτικα θα ειχαμε ενα εξαιρετικα σημαντικο επιστημονικο breakthrough το οποιο ενα νομπελακι θα το χτυπαγε στο χαλαρο.

Δεν παιζει να πεισετε τον αγγελο γιατι αυτο ειναι το προβλημα του, οι ανθρωποι με OCD ειναι συνηθως επαρκως εξυπνοι ωστε να μπορουν να ελισονται συνεχως γυρω απο την ιδεοληψια τους. Πολυ δε περισοτερο οταν το να τρεφεις την ιδεοληψια τους με διαμαχες τους κανεινα βυθιζονται πιο βαθεια σε αυτην

Να ρωτησω κατι?Μιας κ ειμαι νεος εδω.Ο φιλος μας εχει αναφερει οτι πασχει απο OCD?Κ εαν υποθεσουμε πως το εχει κανει,πως ακριβως αυτο μπορει να ευσταθει ως επιχειρημα ως προς τις διαλογικες του ικανοτητες κ τεχνικες κ μαλιστα οταν αυτο ερχεται απο καποιον οχι αρτια επιστημονικα εκπαιδευμενο (οπως υποθετω εισαι εσυ) για να μιλησει για την OCD σε σημειο που να γενικευει συμπεριφορες μιας ολοκληρης ομαδας ασθενων?Η να ειναι τελοσπαντων μερος ενος argument που μπορει να προωθησει τον διαλογο για το συγκεκριμενο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το να κατανοείς τους λόγους για τους οποίους κάποιος παίρνει συγκεκριμένη θέση κι αναπτύσσει συγκεκριμένη άποψη κύριε ψυχολόγε, δεν παίζει κατά τη γνώμη σου ρόλο σε μια συζήτηση; Ίδια αντιμετώπιση έχουν όλες οι περιπτώσεις στην επιστήμη σου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το να κατανοείς τους λόγους για τους οποίους κάποιος παίρνει συγκεκριμένη θέση κι αναπτύσσει συγκεκριμένη άποψη κύριε ψυχολόγε, δεν παίζει κατά τη γνώμη σου ρόλο σε μια συζήτηση; Ίδια αντιμετώπιση έχουν όλες οι περιπτώσεις στην επιστήμη σου; :hmm:

σιγουρα κ παιζει ρολο,αλλα φανταζομαι το μεσο δεν ειναι τοσο προσφορο ωστε να καταφευγουμε σε τελεσιδικες θεωρησεις τυπου ''αυτο ειναι το προβλημα του'' δεδομενου οτι υποθετω δεν γνωριζει κανεις μας τον ανθρωπο αυτο προσωπικα.

Σε καθε περιπτωση η γενικευση η κατηγοριοιπηση μια ομαδας ασθενων ως προς την συμπεριφορα τους δεν νομιζω μπορει να βοηθησει αρκετα τον διαλογο για το συγκεκριμενο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Nαι το εχει αναφερει.

Αλλα εχεις δικιο το χαρτι απο το πανεπιστημιο κανει τον επιστημονα.

λολ.

Ασε τα εχουμε και αυτα αγορινα, για να σκουπιζουμε τους κωλους μας. Και περισοτερα απο ενα μαλιστα.

Τι γενικευση εκανα? Οτι το να καθεσαι να τσακωνεσαι με καποιον OCD για την ιδεοληψια του δεν βγαζει ακρη? Σορρυ αλλα αυτο δεν θελει πτυχιο κοινη λογικη θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ποτες:
Ασε τα εχουμε και αυτα αγορινα, για να σκουπιζουμε τους *** μας. Και περισοτερα απο ενα μαλιστα.


Aχ, να μουν και εγώ τόσο μορφωμένος,
να μπορώ να εκφράζομαι με λεπτότητα και σαφήνεια... :(



Αρχική Δημοσίευση από ψ:
Προς το παρον δεν υπαρχει καμια ασφαλη εξηγηση


Ελπίζω σύντομα να βρεθεί μία σαφή εξήγηση, κύριε Ψ μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?Μιας κ ειμαι νεος εδω.Ο φιλος μας εχει αναφερει οτι πασχει απο OCD?Κ εαν υποθεσουμε πως το εχει κανει,πως ακριβως αυτο μπορει να ευσταθει ως επιχειρημα ως προς τις διαλογικες του ικανοτητες κ τεχνικες κ μαλιστα οταν αυτο ερχεται απο καποιον οχι αρτια επιστημονικα εκπαιδευμενο (οπως υποθετω εισαι εσυ) για να μιλησει για την OCD σε σημειο που να γενικευει συμπεριφορες μιας ολοκληρης ομαδας ασθενων?Η να ειναι τελοσπαντων μερος ενος argument που μπορει να προωθησει τον διαλογο για το συγκεκριμενο θεμα?

ολοι κατα της ομοφυλοφιλιας στον κοσμο ocd εχουν ξερεις..


χτυπας κατω απο τη ζωνη ε?κρινεσαι απο αυτο..

οταν ανοιγεσαι πολυ ,μετα τρως γκολ,,τι να κανουμε ,ετσι ειναι,,
δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ολοι κατα της ομοφυλοφιλιας στον κοσμο ocd εχουν ξερεις..

οχι οι υπολοιποι ειναι απλα αμωρφοτοι καθυστερημενοι επικυνδηνοι βλακες.

κατι που εσυ προφανως δεν εισαι.

απο οποια πλευρα και να το πιασεις το να εισαι κατα σε κατι το οποιο δεν σε αφορα στο ελαχιστο, δεν σου κανει κακο και δεν σε επιρεαζει ειναι βλακεια ολκης.

Aχ, να μουν και εγώ τόσο μορφωμένος,
να μπορώ να εκφράζομαι με λεπτότητα και σαφήνεια...

ειναι τα πτυχια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να εισαι κατα σε κατι το οποιο δεν σε αφορα στο ελαχιστο, δεν σου κανει κακο και δεν σε επιρεαζει ειναι βλακεια ολκης.
οχι,,ειναι απλα γνωση του κοσμου..

σε κοινωνια ζουμε,,και σαφως επηρεαζομαστε μεταξυ μας..

ποσο αντιεπιστημονικο και στενοκεφαλο ειναι αυτο λες..(με τετοια λογικη δεν θα υπηρχαν ψυχιατροι,ψυχολογοι κλπ)

η ομοφυλοφιλια ειναι ενα φαινομενο που χρηζει μελετης, απλα..
και δεν μου αρεσει να κλεινω τα ματια ,μεχρι να ερθει και στο δικο μου κ@λο..
οπως κανουν οι περισσοτεροι(που λενε δημοσιως ,"δεν με ενδιαφερει τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του")

αυτο που δεν λενε αλλα εννοουν ειναι"οσο ειναι μακρια μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι γενικευση εκανα? Οτι το να καθεσαι να τσακωνεσαι με καποιον OCD για την ιδεοληψια του δεν βγαζει ακρη?

Απλα βγαζεις συμπερασμα κ μαλιστα τυπου τελεσιδικιας για καποιον που δεν γνωριζεις καν προσωπικα κανοντας ατοπες υποθεσεις. Κ χτυπημα κατω απο την ζωνη μου φαινεται κ ad hominen . [...]

ENTIT

Απλα θα ηθελα να σχολιασω το παρακατω μιας κ τωρα το ειδα.

Εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οι ομοφυλοφιλοι οι οποιοι ντυνονται και συμπεριφερονται σαν γυναικες. Το θεωρω τελειως προσβλητικο για τον ευατο τους και αντιαισθητικο.

Αν κ νομιζω ειχα κανει μια αναφορα ,θεωρω ειναι σημαντικο να θεσουμε σε σωστη βαση την ομοφυλοφιλια τουλαχιστον απο αυτα που πληροφορουμαστε απο την επιστημη.

Η ομοφυλοφιλια αναφερεται στην σεξουαλικοτητα ενος ανθρωπου οπως εχω πει νομιζω πιο παλια.Αυτο που θα ηταν χρηστικο να καταλαβουμε ειναι οτι δεν θα επρεπε να συγχεεται με τον τραβεστισμο η τρανσεξουαλικο.

Συνηθως οι αντρες που ντυνονται γυναικες εχει να κανει με μια κατασταση που ονομαζουν στα Ελληνικα παρενδυσια.Ουσιαστικα προκειτε μια μορφη φετιχισμου που απανταται σε ετεροφυλοφιλους αντρες (αν κ δεν αποκλειεται να υπαρχει κ μια μειοψηφια με ομοφυλοφιλο σεξουαλικο προσανατολισμο).Επισης δεν θα επρεπε να συνδεεται με τον τρανσεξουαλισμο καθως προκειτε για μια διαταραχη (αν κ στην Ψυχολογια υπαρχει ρευμα που θελει να αφαιρεσει την λεξη διαταραχη κ για τα τρανσεξουαλικα ατομα κυριως για λογους ψυχοκοινωνικης προσαρμογης αυτων των ανθρωπων ειδικα πριν παρουν την κρισιμη αποφαση να προβουν σε εγχειρηση αλλαγης φυλου).Συνηθως αυτες ειναι οι δυο πιο συχνες περιπτωσεις που θα δουμε αντρες να ντυνονται γυναικες.

Ενας απλος τροπος για να κανουμε διαχωρισμο της ομοφυλοφιλιας απο ολα τα υπολοιπα θα ηταν εαν σκεφτομασταν τους ομοφυλοφιλους ως απολυτα φυσιολογικους αντρες οι οποιοι διαφερουν απο τους ετεροφυλοφιλους μοναχα σε οτι αφορα την σεξουαλικη ελξη που νιωθουν για το ιδιο φυλο.Οπως η πλειοψηφια των ετεροφυλοφιλων αντρων δεν φοραει φουστες ετσι κ η πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων αντρων δεν φοραει επισης φουστες,μεικαπ κτλ.Αντιστοιχα το ιδιο συμβαινει με μερικες λανθασμενες αντιληψεις που υπαρχουν για τις ομοφυλοφιλες γυναικες.

Εκει που ισως υπαρχει μια ενσταση για τα παραπανω ισως ειναι σε οτι αφορα περιπτωσεις ιδιαιτερα θυληπρεπων ομοφυλοφιλων.Αυτο ομως εχει συνηθως περισσοτερο σχεση με τον χαρακτηρα και την προσωπικοτητα μιας μικρης μεριδας ομοφυλοφιλων κ αναφερεται κυριως στα mannerisms που υιοθετουν μεσα απο τις κοινωνικες συμβασεις.Σε καθε περιπτωση η θυληπρεπεια και στους ομοφυλοφιλους αντρες ειναι η μειοψηφια,κατι που δυστυχως ομως δινει τροφη για χτισιμο στερεοτυπικων αποψεων γενικοτερα για την ομοφυλοφιλια.Η θυληπρεπεια σημερα εξεταζεται και επιστημονικα χωρις να εχουμε καταληκτικες αποψεις για τους λογους εμφανισης της.Σε καθε περιπτωση η θυληπρεπεια δεν οριζει την πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων αντρων οπως κ η αντροπρεπεια δεν οριζει την πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων γυναικων.

Επισης ιδιαιτερη μνεια πρεπει να γινει σε μια πολυ μικρη μεριδα ετεροφυλοφιλων αντρων που εμφανιζουν καποιο βαθμο θυληπρεπειας (κ ομως συμβαινει).Προς το παρον κ αυτο εξεταζεται ερευνιτικα.Ελπιζω να βοηθησα καπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Απλα βγαζεις συμπερασμα κ μαλιστα τυπου τελεσιδικιας για καποιον που δεν γνωριζεις καν προσωπικα κανοντας ατοπες υποθεσεις.

καλα ασε τα γυρω γυρω και πες μου ειχα αδικο ναι η ου?

ποσο αντιεπιστημονικο και στενοκεφαλο ειναι αυτο λες..(με τετοια λογικη δεν θα υπηρχαν ψυχιατροι,ψυχολογοι κλπ)

μα πως μπορει να σε επιρεαζει το αν ο αλλος γουσταρει να κανει σεξ με αντρες, γυναικες, παπουτσια η μανταλακια?

οι ψυχιατροι και οι ψυχολογοι υπαρχουν για δυο λογους 1) για αυτους που οι ιδιοι βιωνουν ενα προβλημα και 2) για αυτους που οι ιδιοι δεν βιωνουν προβλημα αλλα η συμπεριφορα τους δημιουργει προβλημα στους αλλους.

δεδομενου οτι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που μπορει να κανει ενας gay ειναι να στην πεσει αυτο δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα γιατι αν ηταν θα επρεπε ολοι οι αντρες να ειμασταν στο δαφνι γιατι συνεχως την πεφτουμε σε γυναικες που δεν θελουν.

και δεν μου αρεσει να κλεινω τα ματια ,μεχρι να ερθει και στο δικο μου κ@λο..
οπως κανουν οι περισσοτεροι(που λενε δημοσιως ,"δεν με ενδιαφερει τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του")

πανο28 καταλαβες τωρα τι εννοω?

Τι ειναι ρε αγγελε για να σου ερθει στο δικο σου κωλο ελεος, μην υποκυπτεις σε αυτες τις σκεψεις, κανενας ανθρωπος χωρις την αναλογη "παθολογια" δεν θεωρει οτι μπορει απο το πουθενα να γινει ομοφυλοφυλος, ακομ ακαι αυτοι που μισουν τους gay το κανουν για αλλους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι ειναι ρε αγγελε για να σου ερθει στο δικο σου κωλο ελεος, μην υποκυπτεις σε αυτες τις σκεψεις, κανενας ανθρωπος χωρις την αναλογη "παθολογια" δεν θεωρει οτι μπορει απο το πουθενα να γινει ομοφυλοφυλος, ακομ ακαι αυτοι που μισουν τους gay το κανουν για αλλους λογους.

δεν εννουσα αυτο που καταλαβες..

τον φοβο μην γινω εγω ομοφυλοφιλος δηλαδη..οπως στενομυαλα παλι καταλαβες..

αλλα αν γινει ο γιος μου ?ή αν η αδελφη μου πεσει πανω σε καποιον και δημιουργηθουν ακομα και ψυχολογικα προβληματα?

τον κ@λο ,τον εννοουσα μεταφορικα,,

καθημερινα η τηλεοραση μας βομβαρδιζει ομοφυλοφιλικα προτυπα που επηρεαζουν σιγουρα τα μικρα παιδια σε καποιο βαθμο-περαν απο τις εκ γενετης κλισεις τους-..λες αυτο να μην με επηρεαζει,,ως μελος της κοινωνιας?

η γκευ νοτροπια επηρεαζει ολη την κοινωνια σε τεραστιο βαθμο(οπως και γενικα η σεξουλικη πραξη και ενστικτα,,)διαμορφωνυν κοινωνιες επι αιωνες.. δεν ειναι μονο τι κανεις στο κρεβατι σου..αλλα η φαινεται στον δρομο,στο ντυσιμο,συμπεριφορα κλπ..εδω gay parade γινονται,,αυτες γινονται κρυμμενες στο κρεβατι?αρα με ενδιαφερει,,ως μελος της κοινωνιας

αν η ομοφυλφιλια εξαπλωθει παρα πολυ ,περα απο καποια ποσοστα δεν επηρεαστει η κοινωνια?

μην τα βλεπεις τοσο στενομυαλα.το ξαναλεω.

εκτος καιαν θελεις να τα βλεπεις ετσι,,οπως η στρουθοκαμηλος που χωνει το κεφαλι στην αμμο(μυθος βασικα,,αλλα ωραια εικονα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλα αν γινει ο γιος μου ?ή αν η αδελφη μου πεσει πανω σε καποιον και δημιουργηθουν ακομα και ψυχολογικα προβληματα?

Ε και τι αν γινει ο γιος σου ομοφυλοφυλος? Που ειναι το κακο σε αυτο? Θα τον κανει χειροτερο ανθρωπο? Θα τον κανει δυστυχησμενο? Αν γινει δυστυχησμενος θα ειναι λογο κατι ανθρωπων σαν και εσενα που δινουν τοσο εντονη βαρυτητα στις ερωτικες προτιμησεις μας.

Αν η κορη σου ερωτευοταν εναν αλβανο?

Τι και αν η κορη σου ερωτευτει εναν ομοφυλοφιλο? Πρωτη η τελευταια φορα ειναι που θα εχει μια ερωτικη απογοητευση στη ζωη της? Δηλαδη ποια η διαφορα να ερωτευτει εναν straight και αυτος να μην ανταποδωσει?

καθημερινα η τηλεοραση μας βομβαρδιζει ομοφυλοφιλικα προτυπα που επηρεαζουν σιγουρα τα μικρα παιδια σε καποιο βαθμο-περαν απο τις εκ γενετης κλισεις τους-..λες αυτο να μην με επηρεαζει,,ως μελος της κοινωνιας?

Oι επιγενετικοι παραγωντες που φαινεται εως τωρα οτι μπορουν να αλαξουν την σεξουαλικη πρωτιμηση ειναι κυριος η ορμονικη εκθεση στην μητρα της μητερας και το εξατομικευμενο αναπτυξιακο περιβαλων, η τηλεοραση ακομα και τα γονεικα σεξουαλικα προτυπα ΔΕΝ το αλαζουν.

Κλασικο παραδειγμα τα παιδια που μεγαλωνουν σε ομοφυλοφιλες οικογενειες ΔΕΝ γινονται περισοτερο η λιγοτερο ομοφυλοφιλα απο οτι τα παιδια που μεγαλωνουν σε ετεροφυλοφιλες οικογενειες (Bailey, Bobrow, Wolfe, & Mickach, 1995; Bozett, 1980, 1987, 1989; Gottman, 1990; Golombok & Tasker, 1996; Green, 1978; Huggins, 1989; Miller, 1979; Paul, 1986; Rees, 1979; Tasker & Golombok, 1997)

Επισις δεν παρουσιαζουν μεγαλυτερα η μικροτερα ποσοστα ψυχιατρικων παθησεων ενω συνηθως ειναι περισοτερο ανεκτικα στις μειωνοτητες και εμφανιζουν λιγοτερα ποσοστα ρατσισμου.

Η τηλεοραση και τα "προτυπα" δεν εχουν πρακτικα καμια επιδραση στις σεξουαλικες προτημισεις, αν μη τι αλλο υπαρχουν φυσιολογικες διαφορες αναμεσα στον straight και τον gay εγγεφαλο. Μικρες, αλλα υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επισις δεν παρουσιαζουν μεγαλυτερα η μικροτερα ποσοστα ψυχιατρικων παθησεων ενω συνηθως ειναι περισοτερο ανεκτικα στις μειωνοτητες και εμφανιζουν λιγοτερα ποσοστα ρατσισμου.
συμφωνα με ποιες ερευνες?

οσες ερευνες και στατιστικα στοιχεια εχω βρει για πολλες χωρες οπως Ολλανδια ελβετια πχ και τα εχω βαλει και εδω..
δειχνουν πολλυ υψηλοτερα ποσοστα αυτοκτονιων και ψυχολογικων προβληαμτων-και ασθενειων βεβαια- στους ομοφυλοφιλους..


Ε και τι αν γινει ο γιος σου ομοφυλοφυλος? Που ειναι το κακο σε αυτο? Θα τον κανει χειροτερο ανθρωπο? Θα τον κανει δυστυχησμενο? Αν γινει δυστυχησμενος θα ειναι λογο κατι ανθρωπων σαν και εσενα που δινουν τοσο εντονη βαρυτητα στις ερωτικες προτιμησεις μας.
και νομιζα οτι εισαι εξω απο το πολιτικως ορθο κουτι..

σαν τις περισσοτερες γυναικες του φορουμ μιλας..
για οτι σημαινει αυτο..

πηγαινε ρωτα γονεις με παιδια ομοφυλοφιλα..ρωτα ψυχιατρους ψυχολογους το τι περιστατικα εχουν..
ρωτα κοριτσια με πατερα ομοφυλοφιλο.
το τι ψυχολογικα μπορει να εχουν..


τοσο εντονη βαρυτητα στις ερωτικες προτιμησεις μας.
εγω ξερω οτι απο το πρωι μεχρι το βραδυ βλεπω σεξουλικο περιεχομενο -ετεροσεξουαλικο συνηθωςστην τηλεοραση,,κοινως κωλους και μπουτια..
αν εσυ δεν βλεπεις την επηροη της σεξουλικοτητας στην κοινωνια και ανατροφη των παιδιων,,

τι να πω..


μπραβο σου epote..δεν εχεις την σταμπα του οπισθοδρομικου ..
εισαι προοδευτικος..
(και υποθετω στην ζωη σου δεν εχει βρισει ποτέ κανεναν πουστη,κλπ κοσμητικα..
ε,κυριε προοδευτικε?
οπως και οι προοδευτικες γυναιεκς ,δεν εχουν κουτσομπολεψει-θαψει ποτέ κανεναν ανδρα για το "αν το παει το γραμμα ,κλπ..ποτέ.."
τι να πω,,εγω σε αλλο κοσμο ζω..τοτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γκέη γιός, κόρη με Αλβανό...


Δεν θέλω να μπω στην μέση ανάμεσα σε δύο καταρτισμένους (και ευφραδείς) επιστήμονες, μα παρατηρώ πως
η όλη συζήτηση αφορά τα γκέη αγόρια και μόνο...

Γιατί δεν ενδιαφέρεστε για τα γκέη κορίτσια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top