Το αντίθετο της αγάπης

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Το αντίθετο της αγάπης είναι ο εγωισμός.
Πόσες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να λέει,καλύτερα μόνος μου,τα κρατάω όλα μέσα κλ.
Και όλες τις φορές βγήκα λάθος
Πρέπει να μοιραζόμαστε,να ζούμε και να χαμογελάμε και η αγάπη λειτουργεί ως καταλύτης για να έρθουν όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
H αδιαφορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
η Aγάπη με ημερομηνία λήξης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η Aγάπη με ημερομηνία λήξης...

Η αγάπη δεν είναι αυτό που προβάλλουν οι ταινίες. Οταν κάποιος/α σου φερθεί λες και είσαι σκουπίδι και δε σεβαστεί ούτε τα συναισθήματα που τρέφεις για εκείνον/η, τότε ναι, παύεις και να τον/την αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά στην κοινωνία των ανθρώπινων "κανιβάλων" που ζω, είναι λίγο δύσκολο να μιλάει κάποιος για αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Νομίζω πως ο κόσμος είναι πολύ περίπλοκος για να χωρίζουμε τα πράγματα σε δύο κατηγορίες , όπως συμβαίνει εδω : η αγάπη από την μία και από την άλλη το "αντίθετό" της... η αγάπη δεν είναι κάτι απλό για να μπορούμε να ορίσουμε το άλλο άκρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
η αδιαφορια! το να τον εχεισ χεσμενο τον αλλο, πωσ το λενε!

Δεν υπαρχει χειροτερο! Εχω αδιαφορησει που σημαινει δεν αγαπησα, εχουν αδιαφορησει για μενα που σημαινει δε με αγαπησαν. Πραγματικα ειναι η αδιαφορια, η απαθεια οπως ειπατε, αυτο το ''πως ειπατε οριστε, συγνωμη κυριε ποιος ειστε γιατι σας διεγραψα''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Η απόλυτη απάθεια..
Δεδομένου ότι η αγάπη είναι το απόλυτο και ανώτερο συναίσθημα του ανθρώπου που κινητοποιεί όλες τις αισθήσεις και που γι'αυτήν μπορεί κανείς να κάνει "θαύματα", να κινήσει βουνά.. τότε σίγουρα το αντίθετο είναι να μην υπάρχει κανενός είδους συγκίνηση για κάτι, καμιά αίσθηση του ατόμου να μην λειτουργεί, να μην υπάρχει καμία επιθυμία για να κάνεις κάτι για τα άτομα που αγαπάς και νοιάζεσαι..απόλυτη απάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
το αντι8ετο τησ αγαπησ δεν 3ερω ποιο ειναι 3ερω ομωσ οτι το συνωνυμο ειναι το μισοσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το αντι8ετο τησ αγαπησ δεν 3ερω ποιο ειναι 3ερω ομωσ οτι το συνωνυμο ειναι το μισοσ...

Το συνώνυμο της αγάπης είναι το μίσος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Το συνώνυμο της αγάπης είναι το μίσος; :hmm:

ναι κ η αγαπη κ το μισοσ ειναι τα πιο πα8ιασμενα συναισ8ηματα που μπορει να νιωσει ο αν8ρωποσ...
κ δεν ειναι πολυ μακρια το ενα απο το αλλο...

μου εχει τυχει να 'μισω' κ να αγαπω ενα ατομο ταυτοχρονα ετσι λοιπον 8εωρω οτι αυτα τα 2 συναισ8ηματα ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο αν οχι ιδια η αν οχι η αρχη του μισουσ η αγαπη...
πωσ μπορεισ να μισησεισ καποιον αν πρωτα δεν τον εχεισ αγαπησει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το αντίθετο της αγάπης είναι η ιδιοτέλεια.Εφόσον μιλάμε για μια ιδανική αγάπη,δίχως εγωισμούς και συμφέροντα,έτσι λοιπόν αν προσθέσεις την ιδιοτελεια η όλη ουσία της αγάπης χάνεται.

-peinaw_zw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πωσ μπορεισ να μισησεισ καποιον αν πρωτα δεν τον εχεισ αγαπησει??

Δεν ξέρω. Τι να σου πω; :P Δεν έχω ΜΙΣΗΣΕΙ ποτέ μου κάποιον... Υπήρξαν βέβαια κάποιες στιγμές στο παρελθόν που έλεγα ότι μισώ κάποιον για να τελειώνει η κουβέντα και να μην ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα, αλλά εν τέλει κατάλαβα ότι δε μισώ κανέναν. :hmm:


Πάντως διαφωνώ ότι το συνώνυμο της αγάπης είναι το μίσος, αλλά εννοείται ότι η άποψή σου είναι σεβαστή. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Τι να σου πω; :P Δεν έχω ΜΙΣΗΣΕΙ ποτέ μου κάποιον... Υπήρξαν βέβαια κάποιες στιγμές στο παρελθόν που έλεγα ότι μισώ κάποιον για να τελειώνει η κουβέντα και να μην ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα, αλλά εν τέλει κατάλαβα ότι δε μισώ κανέναν. :hmm:


Πάντως διαφωνώ ότι το συνώνυμο της αγάπης είναι το μίσος, αλλά εννοείται ότι η άποψή σου είναι σεβαστή. :flowers:

Συμφωνώ με την διαφωνία :P (αν βγάζει κάποιο νόημα αυτό :P )
Άλλωστε πιστεύω πως οι περισσότεροι απ'αυτούς που έχουν χρησιμοποιήσει την έκφραση "σε μισώ" όχι μόνο δεν το εννοούσαν αλλά δεν ένιωσαν ποτέ πραγματικό μίσος.. Το μίσος είναι τεράστιο συναίσθημα και σε καταβάλει ολοκληρωτικά.. Είναι πολύ δυνατό και έντονο.. Ακριβώς με την ίδια δύναμη που σε καταβάλει και η αγάπη..Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τα θεωρούσα συνώνυμα.
Όσο για το "Ακόμα κι όταν τον μισείς, εξακολουθείς να το αγαπάς" πάλι δεν συμφωνώ, όταν αγαπάς, αγαπάς.. Κι όταν μισείς, μισείς.. Και τα δύο μαζί δεν πάνε.. Απλά μπορεί κάποιον που αγαπάς πολύ να του θυμώσεις υπερβολικά για κάτι, να σε πληγώσει και να θεωρείς ότι τον μισείς αλλά σκέψου μόνο αυτό "Θέλει να πάθει κακό; Να του κάνεις κακό; Πραγματικά το θέλεις; " Αν η απάντηση είναι κατηγορηματικό ναι τότε ίσως πράγματι να τον μισείς, αν η απάντηση είναι όχι τότε δεν τον μισείς..
Ναι, η αγάπη και το μίσος μοιάζουν, αλλά δεν είναι ούτε ακριβώς αντίθετα ούτε ακριβώς συνώνυμα..
Είναι συνώνυμα ως προς την μεγάλη ένταση, ως προς τον απόλυτο καταιγισμό των αισθήσεων που μπορούν να προκαλέσουν, ως προς το πόσο πολύ κυριεύουν και καταβάλουν μια ψυχή..
Ναι, είναι αντίθετα ως προς την απόδοση όλης αυτής της δύναμης.. Η αγάπη δημιουργεί, διοχετεύει την δύναμη της στο να βοηθήσει, να προστατέψει, να γιατρέψει, να συντροφεύσει. Τρέφεται από την ομορφιά, την καλοσύνη, την ανθρωπιά.. Το μίσος καταστρέφει, διοχετεύει την ενέργεια του στο να πληγώσει, να συντρίψει (κυριολεκτικά και μεταφορικά) , να αφανίσει, να πληγώσει. Τρέφεται από τον πόνο, την κακία, τον φθόνο..
Η αγάπη και το μίσος μοιάζουν τόσο όσο διαφέρουν, δεν είναι ούτε αντίθετα ούτε συνώνυμα.. Είναι συναισθήματα.
Κατά τη γνώμη μου το αντίθετο όλων τον συναισθημάτων είναι η απάθεια (ή η αδιαφορία) γιατί το συναίσθημα όπως λέει και η λέξη είναι κάτι που νιώθεις, που αισθάνεσαι. Η απάθεια είναι η αδρανής κατάσταση του να είσαι απέναντι στον άλλο και να μην νιώθεις τίποτα γι'αυτόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
συμφωνω κ με τουσ 2 σασ(Natalia Secret-νΑίφος)
απλα να 3εκα8αρισω κατι που ισωσ μπορει καποιοσ να το καταλαβει διαφορετικα:redface::redface:
οταν λεω μισοσ δεν εννοω το να ευχομαι να πα8ει κακο ο αλλοσ κ νομιζω κ οσεσ φορεσ κ να το πει ο αν8ρωποσ δεν εννοει αυτο απλα ειναι λογια τισ στιγμησ...μισοσ εγω 8α μπορουσα να πω οτι ειναι κ ενα ειδοσ 'αγαπησ' :worry: :P

:redface::redface::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Το αντίθετο της αγάπης,για μένα είναι λογική.


Εχεις απολυτω δικιο.
Κι εγω θα απανταγα
το μισος,ο φοβος,
η μοναξια...
Ομως στην πραγματικότητα
η πιο σωστη απαντηση
για μενα ειναι αυτη:
Η λογικη!!!
Οταν αγαπας δεν λογαριαζεις
τιποτα.Οταν δεν εισαι ερωτευμενος
ή εισαι χωρισμενος το μονο
που σκευτεσαι ειναι η λογικη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top