Πόσες ευκαιρίες δίνουμε στους ανθρώπους;

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αυτή την στάση προσπαθούσα να κρατήσω ενίοτε στην ηλικία σου αλλά δεν μπορούσα να το τηρήσω!:P
Για μένα είναι πολύ εύκολο, δεν χρειάζεται να κοπιάζω για να το κάνω. :D


Ή νομίζεις πως αυτά που χάνεις είναι λίγα σε σχέση με αυτά που κερδίζεις;
Αυτό. Τα περισσότερα από όσα χάνω άλλοστε, δε με ενδιαφέρουν/αγγίζουν σχεδόν καθόλου... κάποιες φορές λέω, ε ρε να είχα κάποιο άτομο πολύ κοντινό κτλ, αλλά αντέχεται και χωρίς, έτσι κ αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ScoobyDoo

Νεοφερμένος

Η ScoobyDoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
1..2...3....! stop!
μετα εισαι ο "μπιπ" της υποθεσης,γιατι θα λες <<σιγα μωρε,μια ακομη ευκαιρια...τοσες εδωσα!>> και ο αλλος θα συνεχισει την εκμεταλλευση! σου μιλαει η πειρα σε αυτο το θεμα:( ...
πλεον πιστευω πως ο αλλος αξιζει απλα 1 ευκαιρια!!! αν θελει να αλλαξει,θα το κανει με τη μια... αλλιως....."τον αραπη κι αν τον πλενεις,το σαπουνι σου χαλας" (δεν ειναι ατσιστικο!!!απλα χρησιμοποιω το νοημα της παροιμιας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για μένα δεν υπάρχει στάντας απάντηση. Εξαρτάται από τα άτομα και τις περιστάσεις. Η πρώτη ευκαιρία ήδη δίνεται με τη γνωριμία (και σε φίλους και σε συντρόφους). Το θέμα είναι κατά πόσον είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε παραπάνω ευκαιρίες.

Εγώ -τουλάχιστον θεωρητικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα στα φέρει η ζωή- θα έδινα τις κάποιες φορές μία δεύτερη ευκαιρία. Δεν ξέρω όμως εάν οι περιπτώσεις στις οποίες θα έδινα δεύτερη ευκαιρία θα ήταν περισσότερες ή λιγότερες από αυτές στις οποίες δεν θα έδινα. Εξαρτάται από την περίπτωση και το άτομο. :/:

Πάντως πιστεύω πως δεν θα έδινα εάν ήμουν σίγουρος ότι δεν την άξιζε. :worry:

Και δεν ξέρω επίσης κατά πόσον όλοι ανεξαιρέτως αξίζουν μία δεύτερη δεύτερη ευκαιρία. Να άλλη μία ενδιαφέρουσα συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μια.
Πλην ορισμενων περιπτωσεων σπανιων που δινουμε μια δευτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Μια.
Πλην ορισμενων περιπτωσεων σπανιων που δινουμε μια δευτερη.

Συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Εξαρτάται περισσότερο από το είδος του... παραπτώματος, παρά από τη χρονική διάρκεια της φιλίας ή της σχέσης, αν θα δώσω δεύτερη ευκαιρία.
Για τρίτη ή τέταρτη δεν το συζητώ, είναι θέμα μαζοχιστικών τάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pink woman

Νεοφερμένος

Η pink woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ είμαι τις άποψης ότι πρέπει να δίνουμε δευτερες ευκαιρίες στους ανθρώπους.... οι άνθρωποι έχουν ιδιοτροπίες και πάθη εκ φύσεως τους... άσε που κάποιοι όταν σου κάνουν κάτι και σε πληγώνουν είναι άθελα τους... επίσης είναι και οι συνθήκες που οδηγούν κάποιον να μην φερθεί ωραία σε έναν άλλον κάποιες φορες... οι συνθήκες τον αναγκάζουν.... εγώ είμαι άνθρωπος που δίνω ευκαιρίες στους άλλους... αλλα όταν βλέπω ότι τις εκμεταλλεύονται και συνεχίζουν να με πληγώνουν τότε τελειώνει εκεί... παλιά και εγώ ήμουν απόλυτη και δεν έδινα ευκαιρίες.... τον τελευταίο όμως ένα χρόνο έχω ανοχή και υπομονή και προσπαθώ να δίνω ευκαιρίες στους ανθρώπους.... αν κάποιος εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του δίνεις και συνεχίσει να σου συμπεριφέρεται άσχημα τότε τελειωσε το εκεί και μην του ξαναδώσεις... αλλα πάντως όλοι οι άνθρωποι χρειάζονται μια δεύτερη ευκαιρία αυτό είναι το μονο σίγουρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Προσωπικά,δίνω δεύτερες ευκαιρίες,ειδικα αν πρόκειται για άτομο που είμαστε χρονια φίλοι και εχουμε περάσει πολλα μαζί. Όμως,δεν ξεχνώ! :) Οποτε αν κανουν κατι άσχημο παλι,τελειώνει η σχεση κάπου εκει. Βεβαια,αν κανουν κατι πολυ άσχημο,ανεξάρτητα απο το πόσο καιρο είμαστε φίλοι,δύσκολα θα δώσω δεύτερη ευκαιρία. Εχω κόψει κάθε επαφή για παράδειγμα,με ενα συγκεκριμένο άτομο,επειδή έδωσα ευκαιρία να μου αποδείξει οτι μετάνιωσε για κατι που εκανε και τελικα,παλι με τον ίδιο άσχημο τροπο συμπεριφέρθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
:hmm:
Ανάλογα τον άνθρωπο και τι μου έχει προσφέρει μέχρι τη στιγμή που θα πρέπει να πάρω την απόφαση.
Είμαι χαρακτήρας που δένομαι πολύ με άτομα που έχω επιλέξει να είναι στον κοντινό μου κύκλο και η αλήθεια είναι πως όταν χρειαστεί θα εξετάσω την επιλογή της δεύτερης ευκαιρίας. Σε άτομα όμως του μη κοντινού μου περιβάλλοντος δεν είμαι τόσο επιεικής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Με τις δεύτερες ευκαιρίες συνήθως δίνουμε την δυνατότητα να κάνει το ίδιο λάθος όπως και στην πρώτη ευκαιρία. Αν ο άνθρωπος είναι σωστός στον χαρακτήρα, θα εκτιμήσει την μια που θα του δώσεις και δεν θα χρειαστεί δεύτερη, ούτε τρίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Με τις δεύτερες ευκαιρίες συνήθως δίνουμε την δυνατότητα να κάνει το ίδιο λάθος όπως και στην πρώτη ευκαιρία. Αν ο άνθρωπος είναι σωστός στον χαρακτήρα, θα εκτιμήσει την μια που θα του δώσεις και δεν θα χρειαστεί δεύτερη, ούτε τρίτη.

Νομίζω είσαι λίγο απόλυτη Ελληνίδα. :P Όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη απλά, στην μέχρι ώρας πορεία μου στη ζωή δεν έχω συναντήσει ποτέ κοπέλα να παραδεχτεί ότι και η ίδια κάνει λάθη. Κατά ένα περίεργο λόγο μόνο οι Έλληνες άντρες κάνουν λάθη. Στην Ελλάδα νομίζω υπάρχουν φυλετικά κόμπλεξ σχετικά με τα λάθη και τις ευκαιρίες που δίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται από το λάθος, αν σε απάτησε π.χ εντάξει άντρας είναι θα του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία, αν έρθει όμως ας πούμε απ'το σουπερ μάκρετ με μερέντα αντί για νουτέλα τότε πρέπει να είσαι απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όσες χρειαστούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και δεύτερη, και τριτη, και τεταρτη. Γενικά είμαι ανεκτική σαν άνθρωπος αλλά αν πάρω ανάποδες βρες καράβι να φύγεις.
Όλοι κάνουμε λάθη. Κάθε μέρα κάνουμε.
Εντάξει δεν είπα ότι θα μου βρίσει ο άλλος τη μάνα ή ότι θα με στείλει στο νοσοκομείο από τα μπουνιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Εξαρτάται από το "αδίκημα" ή "πλημμέλημα" και τις συνθήκες που αυτό διεπράχθη: αν είναι βαρύ, καμιά (no mercy!).

Αν δεν είναι και τόσο σοβαρό και οι συνθήκες ήταν ιδιαίτερες, θα δώσω -για το ίδιο παράπτωμα μιλώντας πάντα- και μια και δυο και τρεις ευκαιρίες (όχι, παραπάνω, δεν πρόκειται και για τα "Παιδιά του Πειραιά":P).
Από κει κι έπειτα, τα διαρκώς επαναλαμβανόμενα πανομοιότυπα λάθη μόνο τυχαία δεν είναι, αντίθετα καθορίζουν το ποιόν του ατόμου το οποίο τα διαπράττει. Και μένουν στο άτομο που τα υφίσταται δυο επιλογές: ή μένει, αποδεχόμενος το χαρακτήρα του άλλου, συνυπολογίζοντας παράλληλα τις αρετές του και συνειδοποιώντας οτι δεν πρόκειται αυτός να αλλάξει , ή εγκαταλείπει, αναζητώντας άλλα λιμάνια και καημούς.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μια ευκαιρία. Ο χρόνος που έχουμε είναι πολύ λίγος για να ασχολούμαστε με ανθρώπους που μας απογοητεύουν συνεχώς. Δεν είμαι ο Ιησούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Κι εγώ θα έλεγα ότι εξαρτάται από το άτομο που κάνει το λάθος και το λόγο που το έκανε. Αν έκανε κάτι λάθος λόγω άγνοιας, χαζομάρας ή τέλος πάντων δε γνώριζε ότι θα μας πείραζε δίνουμε και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία, αλλά μέχρι εκεί. Μετά δεν έχει δικαιολογία ο άλλος να επαναλαμβάνει παρόμοια λάθη ακόμα και αν γίνονται λόγω βλακείας. Δε θα χαλιόμαστε για τις βλακείες άλλων. (Μιλάμε για σοβαρά λάθη φυσικά, αν καίει πχ το φαΐ συνέχεια ο άλλος/η τότε εξακολουθείς να του μιλάς αλλά δε τον αφήνεις να πλησιάσει στην κουζίνα :P )

Δυστυχώς στη ζωή μου έχω κάνει το λάθος να δώσω δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες σε κακόβουλες ενέργειες άλλων και το μετάνοιωσα. Αν ο άλλος είναι πονηρός και κακόβουλος το να του δώσεις "μία ακόμα ευκαιρία" το εκλαμβάνει ως ένδειξη αδυναμίας και βλακείας από μέρος σου και έτσι ουσιαστικά του δίνεις την ευκαιρία να σε ξεγελάσει ξανά. Πλέον σε αυτές τις περιπτώσεις είμαι πολύ πιο αυστηρός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πιστεύω βαθύτατα ότι ο άνθρωπος αλλάζει. Ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει. Αν αλλάξει θα δώσω και άλλη μια ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Δυστυχώς εγώ δε δίνω ευκαιρίες κι όχι από κακία απλά αν κάποιος τον οποίο εμπιστεύομαι με προδώσει ξενερώνω αμέσως και δεν μπορώ να νιώσω ξανά συναισθήματα για αυτόν γιατί εκ των προτέρων όταν πω ότι εμπιστεύομαι κι αγαπάω κάποιον δινομαι ολοκληρωτικά και η προδοσία πονάει πολύ περισσότερο. Ξέρω ότι έτσι χάνω ανθρώπους που μπορεί να αξίζουν αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω. Προτιμώ λίγους και καλούς από πολλούς και μέτριους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Μπορει να εξεταστει το ενδεχομενο μιας δευτερης ευκαιριας αλλα υπο κάποιες προϋποθέσεις. Οι τελευταιες μπορουν να αποδειξουν την μεταμέλεια και να δικαιολογησουν την χορηγηση ευκαιριας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top