Ζήλεια & Σχέση

Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 109)
  • Ναι και μάλιστα πάρα πολύ.

    Ψήφοι: 26 23.9%
  • Ναι, αλλά πιστεύω ότι είναι μέσα σε κάποια λογικά όρια

    Ψήφοι: 61 56.0%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 22 20.2%

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
γενικα ειμαι πολυυυυυυυ ανασφαλης.κυριως με τον εαυτο μου!
αλλα παιζει μεγαλο ρολο αυτο που λεω..οτι ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΕΕΝ κανει ατομα στο φεισμπουκ αντ αν δεν τα ξερει και γενικα δεν ειναι απ αυτους που καθονται κανουναντ κοπελες ή δεχονται οποια ακυρη κοπελα τους στειλει αιτημα!
γι αυτο τωρα εχω προβληματισει πααρα πολυ,γιατι απο που κι ως που οι γνωριμιες στο γυμναστηριο ειναι αθώες ? δηλαδη το να καθεσαι ναανταλλαξεις φεισμπουκ με εναν τυπο απ το γυμναστηριο μου κανει πιο πολυ σε φλερτ,παρα ως μια απλη γνωριμια!!
απ την μια καταλαβαινω οτι ειμαι παραλογη ,απ την αλλη επειδη οπως ειπα δεν συνηθιζει κατι τετοια νιωθω οτι παιζει φλερτ κτλπ.
γιατι εγω ας πουμε δεν θα πηγαινα να πιασω κουβεντα σε τυπο στο γυμναστηριο μου,ποσο μαλλον να του δωσω και το προφιλ μου στο φεισμπουκ.....

Συγγνωμη, αλλα που ακριβως ειναι το κακο να κανει add καποια που γνωρισε στο γυμναστηριο; Το αναλυεις πολυ χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος. Οταν ζεις σε μια κοινωνια με ανθρωπους το πιο φυσιολογικο πραγμα ειναι να συναναστρεφεσαι με ανθρωπους! Γνωστους και αγνωστους! Το γεγονος οτι βρισκεσαι σε σχεση δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει απο το να κανεις νεες γνωριμιες. Ουτε φυσικα να αποθαρρυνεις τον φιλο σου να μιλαει με αλλες κοπελες. Ακομα και αν ειναι οπως τα λες και υπαρχει φλερτ, μηπως να εψαχνες στην σχεση σου και στον εαυτο σου, τα αιτια που τον οδηγησαν εκει; Αν εισαι τοσο ζηλιαρα οσο φαινεται οτι εισαι απο το μηνυμα σου, τοτε ο ανθρωπος δεν μπορει ουτε ανασα να παρει και μαλλον νιωθει εγκλωβισμενος μαζι σου. Για μενα οταν η ζηλια ειναι τοσο εντονη σημαινει οτι δεν υπαρχει εμπιστοσυνη και οταν εχει χαθει η εμπιστοσυνη η σχεση οδευει προς το τερμα της. Στην θεση σου θα δουλευα λιγο τις ανασφαλειες μου και θα προσπαθουσα να δειξω λιγη εμπιστοσυνη στον συντροφο μου. Συζητησε τις ανασφαλειες και τις ανησυχιες σου μαζι του με ηρεμο και πολιτισμενο τροπο για να δεις τι συμβαινει. Το να καθεσαι και να αναλυεις καταστασεις και να περνανε απο το μυαλο σου διαφορα δεν βοηθαει ουτε εσενα αλλα ουτε και την σχεση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrlaki

Νεοφερμένος

Η mrlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα που ακριβως ειναι το κακο να κανει add καποια που γνωρισε στο γυμναστηριο; Το αναλυεις πολυ χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος. Οταν ζεις σε μια κοινωνια με ανθρωπους το πιο φυσιολογικο πραγμα ειναι να συναναστρεφεσαι με ανθρωπους! Γνωστους και αγνωστους! Το γεγονος οτι βρισκεσαι σε σχεση δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει απο το να κανεις νεες γνωριμιες. Ουτε φυσικα να αποθαρρυνεις τον φιλο σου να μιλαει με αλλες κοπελες. Ακομα και αν ειναι οπως τα λες και υπαρχει φλερτ, μηπως να εψαχνες στην σχεση σου και στον εαυτο σου, τα αιτια που τον οδηγησαν εκει; Αν εισαι τοσο ζηλιαρα οσο φαινεται οτι εισαι απο το μηνυμα σου, τοτε ο ανθρωπος δεν μπορει ουτε ανασα να παρει και μαλλον νιωθει εγκλωβισμενος μαζι σου. Για μενα οταν η ζηλια ειναι τοσο εντονη σημαινει οτι δεν υπαρχει εμπιστοσυνη και οταν εχει χαθει η εμπιστοσυνη η σχεση οδευει προς το τερμα της. Στην θεση σου θα δουλευα λιγο τις ανασφαλειες μου και θα προσπαθουσα να δειξω λιγη εμπιστοσυνη στον συντροφο μου. Συζητησε τις ανασφαλειες και τις ανησυχιες σου μαζι του με ηρεμο και πολιτισμενο τροπο για να δεις τι συμβαινει. Το να καθεσαι και να αναλυεις καταστασεις και να περνανε απο το μυαλο σου διαφορα δεν βοηθαει ουτε εσενα αλλα ουτε και την σχεση σου.







εχεις δικιο σε οτι λες, λεξη προς λεξη! απλα δεν ξερω τι με επιασε.κολλησε το μυαλο μου και η αληθεια ειναι πως τσακωθηκαμε γι αυτο γιατι αντεδρασα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ! δεν ξερω τι με εχει πιασει και σκεφτομαι τοσο πολυ ετσι..απλα φταιει σιγουρα το γεγονος οτι δεν εχω συνηθισει να κανει κοπελες add. και κυριως το γεγονος οτι φτασαν στο σημειο να ανταλλαξουν facebook -ενω γυμναστηριο πας υποτιθεται για να κανεις την δουλεια σου- με εβαλε σε προβληματισμους..... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ πως η ζήλεια είναι το χειρότερο πράγμα μέσα σε μία σχέση. Όταν ζηλεύεις το σύντροφό σου αυτομάτως σημαίνει πως δεν τον εμπιστεύεσαι. Αυτό σημαίνει πως είναι σαν να έχετε χωρίσει ήδη. Η ζήλεια είναι σαν μια ίωση που συνεχώς εξαπλώνεται και κάνει τον άλλο να αισθάνεται εγκλοβισμένος στην σχέση. Αυτό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο χωρισμό, καθώς βασική προυπόθεση των σχέσεων είναι η εμπιστοσύνη.

Κατά την άποψή μου, όταν ένα άτομο ζηλεύει έχει μεγάλες ανασφάλειες και πολλά εσωτερικά προβλήματα να λύσει και θα ήταν προς όφελός του να είναι μακρία από σχέσεις μέχρι να τα λύσει, αλλιώς τζάμπα βασανίζεται και βασανίζει.

Όσον αφορά την mrlaki, κάνεις ακριβώς αυτό που περιγράφω παραπάνω, δηλαδή εσύ ίδια δηλητηριάζεις τη σχέσει μέρα με τη μέρα, και θα την οδηγήσεις στα βράχια που λέει και ο Αντώνης. Αποψή μου, κάνε ένα βήμα πήσω, πάρε μια βαθειά ανάσα, και ψάξε μέσα τους πραγματικούς λόγους που ζηλεύεις, και αυτοί σίγουρα δεν είναι το add στο facebook. Αυτό είναι απλά μια αφορμή, οι πραγματικοί λόγοι πηγάζουν από της ανασφάλειες σου, που μόνο εσύ ξέρεις ποιες είναι. Αν δεν το κάνεις αυτό λυπάμαι αλλά η σχέση σου είναι καταδικασμένη να αποτύχει, είναι μονάχα θέμα χρόνου. Το ίδιο ισχύει και για τις μελλοντικές σου σχέσεις καθώς θα έχουν σαθρό υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrlaki

Νεοφερμένος

Η mrlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θεωρώ πως η ζήλεια είναι το χειρότερο πράγμα μέσα σε μία σχέση. Όταν ζηλεύεις το σύντροφό σου αυτομάτως σημαίνει πως δεν τον εμπιστεύεσαι. Αυτό σημαίνει πως είναι σαν να έχετε χωρίσει ήδη. Η ζήλεια είναι σαν μια ίωση που συνεχώς εξαπλώνεται και κάνει τον άλλο να αισθάνεται εγκλοβισμένος στην σχέση. Αυτό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο χωρισμό, καθώς βασική προυπόθεση των σχέσεων είναι η εμπιστοσύνη.

Κατά την άποψή μου, όταν ένα άτομο ζηλεύει έχει μεγάλες ανασφάλειες και πολλά εσωτερικά προβλήματα να λύσει και θα ήταν προς όφελός του να είναι μακρία από σχέσεις μέχρι να τα λύσει, αλλιώς τζάμπα βασανίζεται και βασανίζει.

Όσον αφορά την mrlaki, κάνεις ακριβώς αυτό που περιγράφω παραπάνω, δηλαδή εσύ ίδια δηλητηριάζεις τη σχέσει μέρα με τη μέρα, και θα την οδηγήσεις στα βράχια που λέει και ο Αντώνης. Αποψή μου, κάνε ένα βήμα πήσω, πάρε μια βαθειά ανάσα, και ψάξε μέσα τους πραγματικούς λόγους που ζηλεύεις, και αυτοί σίγουρα δεν είναι το add στο facebook. Αυτό είναι απλά μια αφορμή, οι πραγματικοί λόγοι πηγάζουν από της ανασφάλειες σου, που μόνο εσύ ξέρεις ποιες είναι. Αν δεν το κάνεις αυτό λυπάμαι αλλά η σχέση σου είναι καταδικασμένη να αποτύχει, είναι μονάχα θέμα χρόνου. Το ίδιο ισχύει και για τις μελλοντικές σου σχέσεις καθώς θα έχουν σαθρό υπόβαθρο.



διαβαζοντας και το δικο σου μηνυμα, τα καταλαβαινω ολα αυτα που μοου λες..και προσπαθω να το δω σαν τριτος το θεμα!!!
δεν ξερω γιατι δυσκολευομαι ομως τοσο πολυ σαν 1ο προσωπο να το δω οπως το βλεπετε εσεις... φταιει αυτο που ειπα και το ξαναλεω.οτι δεν ειναι απ αυτους που θα κανουν οποιον-α να ναι add. και σκεπτομενη τον εαυτο μου πχ,οταν παω γυμναστηριο που παω απλα και κανω την δουλεια μου και τελος, μου φαινεται περιεργο το πως γνωριστηκε με μια κοπελα ας πουμε..
πφφφ δεν ξερω... προσπαθω να το δω αλλιως και δυσκολευομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σε απατάει σίγουρα..
αυτος της δείχνει ασκήσεις στο Gym, συμβουλές κτλ..και αυτη βλέπει τις φωτο του στο fb κάθε βράδυ ενω μιλάνε!
είναι θέμα χρόνου να σε χωρίσει.


καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεις κάτι άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrlaki

Νεοφερμένος

Η mrlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
σε απατάει σίγουρα..
αυτος της δείχνει ασκήσεις στο Gym, συμβουλές κτλ..και αυτη βλέπει τις φωτο του στο fb κάθε βράδυ ενω μιλάνε!
είναι θέμα χρόνου να σε χωρίσει.


καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεις κάτι άλλο


ευχαριστώ για την ωραία απάντηση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrlaki

Νεοφερμένος

Η mrlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ας πει και καποιος αλλος μια γνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Κεράτωσέ τον ! Αν κάνει κάτι μ'αυτην θα έχεις ήδη παρει την εκδίκησή σου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βρε πουλάκι μου αφού ζηλεύεις τόσο πολύ γιατί δεν τον χωρίζεις να είσαι και εσύ ήσυχη. Ολα είναι τόσο απλά, και μάλιστα τώρα που έρχεται καλοκαίρι ίσως να είναι καλύτερα να είναι κάποιος single για να μην τρώνε φρίκες οι κοπέλες. Χωρίστε να ησυχάσεις και εσύ αλλά και εκείνος, φαντάζομαι δεν θα του αρέσει που ζηλεύεις τόσο σιγά άλλωστε δεν μπορεί κανείς να έχει φίλους/ες όταν έχει σχέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΠΑΝΤΑ ζηλευα παρα πολυ. πραγματικα παρα πολυ ομως!...
Λοιπόν. Θα σου προτείνω έναν τρόπο να ξεπεράσεις τη ζήλεια σου. (Είμαι σίγουρος ότι ο "δικός σου" δεν θα έχει αντίρρηση). Θα βρείτε ένα άλλο ζευγάρι (ή πολύ γνωστό ή εντελώς άγνωστο), θα είσαστε όλοι μαζί και θα κάνετε ανταλλαγές συντρόφων. Δηλαδή, εσύ θα βλέπεις αυτόν να "το κάνει" με το άλλο κορίτσι, ενώ αυτός θα βλέπει εσένα να "το κάνεις" με το άλλο αγόρι. Μετά από αυτό δεν θα υπάρχει πλέον καμία ζήλεια. Όσο για τη σχέση σου, είτε θα περάσει σε άλλο επίπεδο, είτε θα διαλυθεί.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Λοιπόν. Θα σου προτείνω έναν τρόπο να ξεπεράσεις τη ζήλεια σου. (Είμαι σίγουρος ότι ο "δικός σου" δεν θα έχει αντίρρηση). Θα βρείτε ένα άλλο ζευγάρι (ή πολύ γνωστό ή εντελώς άγνωστο), θα είσαστε όλοι μαζί και θα κάνετε ανταλλαγές συντρόφων. Δηλαδή, εσύ θα βλέπεις αυτόν να "το κάνει" με το άλλο κορίτσι, ενώ αυτός θα βλέπει εσένα να "το κάνεις" με το άλλο αγόρι. Μετά από αυτό δεν θα υπάρχει πλέον καμία ζήλεια. Όσο για τη σχέση σου, είτε θα περάσει σε άλλο επίπεδο, είτε θα διαλυθεί.



Δεν ξέρω αν μιλάει σοβαρά ο πατέρας των θεών του Ολύμπου, αλλά προσωπικά μόνο η σκέψη μου προκαλεί σύγχιση και εκνευρισμό, είμαι εντελώς μονογαμικός. Αυτά είναι μόνο για βίντεο, προσωπικά να μου λείπουν. :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top