Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μα σας αρεσει δηλαδη να βλεπετε αντρες να κρατιουνται χερακι χερακι η να φιλιουνται στο στομα και να κανουν παρελασεις λες και ειναι κατι ωραιο και ο δημαρχος να το επιτρεπει? ειναι ντροπης πραγματα αυτα! αυοι κανονικα θα επρεπε να λιθοβολουνται! εμενα αμα ο γιος μου ηταν αδελφη θα τον εγδερνα
Και πάλι δεν μας φέρνεις κανένα επιχείρημα. Δε μας λες ΓΙΑΤΙ σε κάνουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια να νιώθεις έτσι.

Πάντως αφού ρώτησες, προσωπικά μου αρέσει να βλέπω αγαπημένους, ερωτευμένους ανθρώπους, ανεξαρτήτως φύλου. Η αγάπη είναι μία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos 1988

Νεοφερμένος

Ο nikolaos 1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αισχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διάβασε ένα ένα τα ποστ σου εδώ και δεν μπορεί, θα το δεις κι εσύ ο ίδιος ότι δεν έχεις κανένα απολύτως λογικό επιχείρημα. Απλά εκθέτεις προκαταλήψεις, ομοφοβία και την προσωπική σου «αισθητική». Δεν φτιάχνονται βάσει αυτών οι νόμοι όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos 1988

Νεοφερμένος

Ο nikolaos 1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ειναι ΑΠΟΛΥΤΡΑ λογικο αυτο που λεω ! δεν ξερετε ποιος ειμαι ουτε τι εχω δει και τι εχω κανει στη ζωη μου! δεν καταλαβαινω το λοο της επιθεσης! να το παιζω μοντερνος υποστηριζοντας που καποτε θεωρουταν και αρρωστια δηλαδη λια?

εχπυμε και ανηλικα σε αυτο το φορουμ! αυτο το παραδειγμα θα τους δωσουμε δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ειναι ΑΠΟΛΥΤΡΑ λογικο αυτο που λεω ! δεν ξερετε ποιος ειμαι ουτε τι εχω δει και τι εχω κανει στη ζωη μου! δεν καταλαβαινω το λοο της επιθεσης! να το παιζω μοντερνος υποστηριζοντας που καποτε θεωρουταν και αρρωστια δηλαδη λια?

Κάποτε θεωρείτο και ότι με τη λοβοτομή θεραπεύονται ψυχικές ασθένειες. Ή πώς όταν οι γυναίκες ήταν καυλωμένες ήταν ασθένεια, η λεγόμενη "υστερία" (οι δονητές αρχικά ήταν εργαλείο που χρησιμοποιούσαν οι γιατροί της εποχής για να μην κουράζεται το χέρι τους στη ...θεραπεία της υστερίας!). Όπως καταλαβαίνεις, το τι θεωρείτο ασθένεια παλιότερα, δεν έχει κανένα ρόλο. Η επιστήμη προοδεύει και συνεχώς αναθεωρεί τα λάθη της. Η ομοφυλοφιλία έχει σταματήσει να θεωρείται ασθένεια εδώ και 43 χρόνια.

Επίσης, για να καταλάβω, ας υποθέσουμε για ένα λεπτό ότι ήταν όντως ασθένεια. Τέτοια στάση έχεις απέναντι σε όλους τους ασθενείς; Θες να τους εξαλείψεις αν ήταν στο χέρι σου; Ή να τους απαγορεύσεις να παντρεύονται; Προφανώς το πρόβλημα σου δεν είναι αυτό λοιπόν.

Η πλάκα είναι ότι σου είναι τόσο αδύνατον να δεχτείς ότι μπορεί οι άλλοι να βλέπουν το θέμα διαφορετικά, που θεωρείς ότι το κάνουμε για να το παίξουμε μοντέρνοι!

Απορία: Έχεις γνωρίσει ποτέ ομοφυλόφιλο; Κρίνοντας από τις απαντήσεις σου, μάλλον όχι, πράγμα που εξηγεί πολλά. Ίσως θα έπρεπε να το επιδιώξεις. Θα διαπιστώσεις ότι δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους ετεροφυλόφιλους, πέρα από το ποιό φύλο ερωτεύονται. Μην κρίνεις από τις καρικατούρες ομοφυλόφιλων που βλέπεις στο χαζοκούτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
μα σας αρεσει δηλαδη να βλεπετε αντρες να κρατιουνται χερακι χερακι η να φιλιουνται στο στομα και να κανουν παρελασεις λες και ειναι κατι ωραιο και ο δημαρχος να το επιτρεπει? ειναι ντροπης πραγματα αυτα! αυοι κανονικα θα επρεπε να λιθοβολουνται! εμενα αμα ο γιος μου ηταν αδελφη θα τον εγδερνα

Θα έπρεπε να λιθοβολούνται; Α, κατάλαβα τι δεν πάει καλά, μισό λεπτό:


*Χρονομηχανή: Μεταφορά από το 5000 π.Χ. στο 2013, σε 3, 2, 1 φτισνγκ*

Αφού μεταφερθήκαμε στο 2013 λοιπόν, προτείνω έτσι γι'αλλαγή, αντί να εκφράζεις ομοφοβικά συναισθήματα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τους ομοφυλόφιλους, αντί να νιώθεις μίσος γι'αυτούς ή να θεωρείς ότι πάσχουν από ασθένεια. Όσο για το πρώτο που λες, εμένα προσωπικά όσο με χαλάει να βλέπω ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι που τα σάλια απ'τα γλωσσόφιλα έχουν σχηματίσει ρυάκι στι πεζοδρόμιο, τόσο με χαλάει να βλέπω ένα γκέι ζευγάρι να κάνει τα ίδια. Τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Για παράδειγμα παλαιότερα ήταν αδιανόητο να περπατά χεράκι χεράκι ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris Van

Νεοφερμένος

Ο Dimitris Van αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
λυπάμαι αλλά δε "τους" μπορώ. ειδικά τους πολύ "κραγμένους" που γέμισαν τη τηλεόραση. Ελεος μας βλέπουν και παιδιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
λυπάμαι αλλά δε "τους" μπορώ. ειδικά τους πολύ "κραγμένους" που γέμισαν τη τηλεόραση. Ελεος μας βλέπουν και παιδιά!!!
Ενώ η απίστευτη βία, κακογουστιά και παραπληροφόρηση των ΜΜΕ που βλέπουν τα παιδιά είναι οκ?
Ενδοοικογενειακή βία?
Τσοντοsite?
Εθιστικές ουσίες?

Αλίμονο να ήταν οι gay το μοναδικό μας πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εθιστικές ουσίες?

Νόμιζα πώς έγραφες Εθνικιστκές ουσίες :P
Anyway ας το προσθέσομε και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Νόμιζα πώς έγραφες Εθνικιστκές ουσίες :P
Anyway ας το προσθέσομε και αυτό.

Δεν διακρίνω και καμιά σούπερ διαφορά, προσωπικά. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα με θυμάσαι
Παγκόσμια ημέρα κατά της ομοφοβίας



Θυμάμαι να χαζεύω τα μπούτια των συμμαθητών μου που έπαιζαν μπάλα. Έξι ετών, όμως το σώμα ήξερε τι λαχταρούσε. Όπως ήξερε και το μυαλό πως η επιθυμία αυτή δεν έπρεπε να μου ξεφύγει. Πώς το ήξερε; Ας όψονται τα αστεία, τα πάντοτε αθώα καλαμπούρια, η ασυναίσθητη ή και καθ’ όλα συνειδητή χλεύη γονιών και θείων κι ανθρώπων που δεν ήθελαν να καταλάβουν τους ανθρώπους.

Θυμάμαι να ξεμοναχιάζω γειτονόπουλα σε αυτοσχέδια παιχνίδια μες σε σκοτεινά γκαράζ κι αθέατες κόχες, και να αγγιζόμαστε άπληστα, αχόρταγα, κι όσο κι αν χρειαζόταν η παρότρυνσή μου, θυμάμαι τα παιδικά κορμιά να ανταποκρίνονται, διότι η δίψα τους για χάδια, για διέγερση, δεν είχε ακόμη πλαγιάσει στην κλίνη της προκρούστειας ηθικής, και είχε για μόνο λάθος την άρνηση του εαυτού, και την αυθαίρετα επιβεβλημένη στέρηση.

Θυμάμαι να ανακαλύπτω το κορμί μου μέσα απ’ τα κορμιά ανδρών σε ιλουστρασιόν φωτογραφίες που διαφήμιζαν αρώματα κι εσώρουχα μα πάνω απ’ όλα την υποταγή στην ομορφιά, στον πόθο. Διττή επιθυμία: ν’ αποκτήσω ένα τέτοιο κορμί, και να του μοιάσω. Κι έτσι θυμάμαι σαν τον κλέφτη να κόβω σελίδες και να τις φυλάω ως ιερά κειμήλια, να βουτάω πορνοπεριοδικά, και να τυραννώ γλυκά τον εαυτό μου με ποιήματα του Καβάφη και του Κάτουλλου.

Θυμάμαι να νοικιάζω έξι τσόντες, οι πέντε στρέιτ για ξεκάρφωμα, από ντροπή αναίτια, και ν’ αποστηθίζω τις τρεμάμενες εικόνες της βιντεοκασέτας, παιγμένης μες στη μαύρη νύχτα με τον ήχο χαμηλωμένο, με τα στόματα στην οθόνη και το σκοτάδι του σαλονιού ν’ ανοίγουν βουβά στον οργασμό σαν την Κραυγή του Μουνκ.

Θυμάμαι να συνθέτω άθλια ποιήματα για αγόρια του σχολείου όπου το φύλο ποτέ δεν δηλωνόταν με σαφήνεια. Θυμάμαι τα χρόνια των ονειρώξεων, του πρώτου ίντερνετ που έπεφτε με το παραμικρό σαν μεθυσμένος με πατίνια και ήθελε μια ώρα να κατεβάσει μια φωτογραφία, κι αν κάποιος σου τηλεφωνούσε επίμονα η σύνδεση κοβόταν και τα τελευταία εκατοστά της φωτογραφίας έμεναν αθέατα πίσω από μια γκρίζα λωρίδα, σαν σύγχρονο φύλλο συκής.

Θυμάμαι τις πρώτες ολοκληρωμένες επαφές. Πολλές φορές μετά, απ’ τη χαρά μου, έβγαινα στον δρόμο με τα μπατζάκια ανοιχτά, κάθιδρος κι αναμαλλιασμένος σαν να ’χα μόλις επιβιώσει από μονομαχία μέχρι θανάτου, και θυμάμαι να τρέχω ν’ ακούσω μουσική για να μπορέσει ο νους απερίσπαστος, και πάνω στον καμβά της ωραιότητας, να αναπλάσει και να απαθανατίσει τις λιγοστές στιγμές που βάσταγε το άμαθο ακόμη σώμα μου. Οι Όρνιθες του Χατζιδάκι: μνημείο απώλειας παρθενιάς.

Θυμάμαι τις ολέθριες πρώτες σχέσεις, τη βιασύνη και την αμβλύνοια της νιότης μου, και το ατέλειωτο κλάμα μου – και πάλι συνοδεία μουσικής – στο παιδικό μου δωμάτιο ή σε ανεμοδαρμένα καρτοτηλέφωνα της Καλαμαριάς (ναι, μικροί μου φίλοι, μέχρι τη χαραυγή του εικοστού πρώτου αιώνα δεν είχα κινητό τηλέφωνο).

Και ύστερα θυμάμαι, πριν δέκα παρά κάτι χρόνια, ένα παγερό γεναριάτικο βράδυ Κυριακής, ένα ποτό σ’ ένα μπαράκι που δεν υπάρχει πια, και τα σαράντα δύο λεπτά που κράτησε η αποπλάνηση του Μεγάλου Έρωτα της ζωής μου – που τότε, μωρό ακόμα, είχε πάρει ζεστή σοκολάτα με άρωμα καρύδα, κι εγώ προς στιγμήν ντράπηκα να παραγγείλω τζιν-τόνικ, μα απ’ την άλλη δεν άντεχα το τρακ. Και θυμάμαι το Eyes Wide Shut, την εξαίσια αυτή ωδή στη φαιδρότητα και τη βία του ερωτικού οίστρου, να χρησιμεύει ως παρασύνθημα για την πρώτη τρυφερή μας πάλη.

Και ξέρω τέλος πως θα θυμάμαι, χρόνια μετά, τους αχρείους που μας λένε κίναιδους, τους χολωμένους που φρίττουν στην ιδέα του γάμου μας (διότι πού πας, κύριος; πώς τολμάς να είσαι ευτυχισμένος – με ρώτησες εμένα που δεν είμαι;), το κράτος που μας έχει γραμμένους και τις ποικίλες ανεκπλήρωτες προς ώρας εμμονές (ένα παιδί, δικό σου και δικό μου), κι όπως θα τα θυμάμαι θα γελάω με τα αλλοτινά χάλια του κόσμου. Μαζί θα τα θυμόμαστε και θα γελάμε, αγάπη μου.

Κι εσύ, άγνωστε αδελφέ που με μισείς χωρίς να με γνωρίζεις, που με θεωρείς κατώτερό σου, ανώμαλο, καρικατούρα ανδρός που ψοφάει να ντυθεί νυφούλα, εσύ που τώρα στέκεσαι μπροστά μου και νομίζεις πως μου κλείνεις τον δρόμο – θα με θυμάσαι, όταν μια μέρα ξυπνήσεις απ’ τον βαθύ σου ύπνο και διαπιστώσεις πως είσαι σαν παλιά, εγκαταλελειμμένη εθνική, κι ότι ο δρόμος μου σε προσπέρασε και σ’ άφησε πίσω, να φυλάς τα διόδια που ξανά κανείς δεν πρόκειται να σου πληρώσει.

Θα με θυμάσαι, μα δεν θα σε θυμάμαι εγώ.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Πάντα γι' άλλους μιλάμε, έτσι δεν πονάμε, έτσι ξεχνάμε... :/:

Θα έρθουν καλύτερες μέρες Πέτρο μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tropical

Νεοφερμένος

Ο tropical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εν έτει 2014, η απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα θα έπρεπε να θεωρείται προφανής. Εντούτοις, μια διόλου ευκαταφρόνητη μερίδα από τα μέλη της κοινωνίας μας είναι φορείς των αναχρονιστικών προκαταλήψεων κατά των ομοφυλοφίλων, με συνέπεια να τρέφουν απέναντί τους ένα πραγματικά αδικαιολόγητο μένος. Η ομοφυλοφιλία, ως κοινωνικό φαινόμενο, υφίστατο από αρχαιοτάτων χρόνων και, ασφαλώς, θα εξακολουθήσει να υφίσταται αενάως. Είναι απορίας άξιον το πώς υποστηρίζει κανείς πως η ομοφυλοφιλία αποτελεί προσωπική επιλογή του καθενός. Να την επιλέξει κανείς, με κίνητρο τι ακριβώς; Την αφειδή αποδοχή του κοινωνικού περίγυρου; Ή τις προαναφερθείσες προκαταλήψεις που οδηγούν πολλούς σε άκρως ρατσιστικές και απάνθρωπες συμπεριφορές; Είναι προφανές λοιπόν πως η ομοφυλοφιλική τάση δε μπορεί να ελεγχθεί από το ίδιο το άτομο, αλλά υπάρχει εγγενώς. Κανείς δε μπορεί να γίνει ομοφυλόφιλος αν δεν έχει τη γενετική προδιάθεση. Συνεπώς η ομοφυλοφιλία προέρχεται από τη φύση. Και η φύση μεριμνά ώστε το ποσοστό των ομοφυλοφίλων να μην υπονομεύσει τη διαιώνιση του είδους: Ήτοι γύρω στο 10% του συνολικού πληθυσμού, πράγμα που σημαίνει πως είναι πιο πιθανό να είναι κανείς ομοφυλόφιλος, παρά Υδροχόος φερ'ειπείν (ή οποιοδήποτε άλλο ζώδιο). Κι αυτό γιατί, αν η πιθανότητα ομοφυλοφιλίας είναι μία στις δέκα, η πιθανότητα να είναι κανείς ένα συγκεκριμένο ζώδιο είναι μία στις δώδεκα (καθώς τόσα είναι εν συνόλω τα ζώδια). Ο παραλληλισμός μάλιστα που κάνω μεταξύ ομοφυλοφιλίας και ζωδίων δεν είναι καθόλου τυχαίος και άστοχος. Όσο πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν το αν κάποιος είναι αιγόκερως, καρκίνος ή οιονδήποτε άλλο ζώδιο, άλλο τόσο πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν η σεξουαλική ταυτότητα ενός ατόμου. Ο τίτλος του παρόντος θέματος φαντάζει ίδιος με έναν αντίστοιχο τύπου: "Ποια είναι η γνώμη σας για τους ζυγούς;" ή "Ποια είναι η γνώμη σας για τους σγουρομάλληδες;" ας πούμε. Είναι παραδεκτό πως ο καθένας έρχεται σε αυτόν τον κόσμο έχοντας τις δικές του ιδιαιτερότητες. Και είναι αυτόχρημα λυπηρό να αναγκάζεται κανείς να τις καταπνίξει και να υιοθετήσει μια καθαρά κομφορμιστική στάση προκειμένου να συμμορφωθεί σε ανούσιες και άδικες κοινωνικές επιταγές. Από τη στιγμή που δε βλάπτει τους συνανθρώπους του και δεν προκαλεί κακό σε κανέναν, είναι σπουδαίο και συνάμα υποδειγματικό το να είναι κανείς ο εαυτός του, αψηφώντας τις κοινωνικές προκαταλήψεις και τα στερεότυπα. Μόνο έτσι, με την ενθάρρυνση δηλαδή αυτής της στάσης, θα μπορέσει κάποια στιγμή να προοδεύσει η σημερινή κοινωνία. Είναι όλως διόλου αδιανόητο να υπάρχουν σήμερα ουσιαστικά πεπαιδευμένοι άνθρωποι που να αντιτίθενται με οποιονδήποτε τρόπο στην ομοφυλοφιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εν έτει 2014, η απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα θα έπρεπε να θεωρείται προφανής. Εντούτοις, μια διόλου ευκαταφρόνητη μερίδα από τα μέλη της κοινωνίας μας είναι φορείς των αναχρονιστικών προκαταλήψεων κατά των ομοφυλοφίλων, με συνέπεια να τρέφουν απέναντί τους ένα πραγματικά αδικαιολόγητο μένος. Η ομοφυλοφιλία, ως κοινωνικό φαινόμενο, υφίστατο από αρχαιοτάτων χρόνων και, ασφαλώς, θα εξακολουθήσει να υφίσταται αενάως. Είναι απορίας άξιον το πώς υποστηρίζει κανείς πως η ομοφυλοφιλία αποτελεί προσωπική επιλογή του καθενός. Να την επιλέξει κανείς, με κίνητρο τι ακριβώς; Την αφειδή αποδοχή του κοινωνικού περίγυρου; Ή τις προαναφερθείσες προκαταλήψεις που οδηγούν πολλούς σε άκρως ρατσιστικές και απάνθρωπες συμπεριφορές; Είναι προφανές λοιπόν πως η ομοφυλοφιλική τάση δε μπορεί να ελεγχθεί από το ίδιο το άτομο, αλλά υπάρχει εγγενώς. Κανείς δε μπορεί να γίνει ομοφυλόφιλος αν δεν έχει τη γενετική προδιάθεση. Συνεπώς η ομοφυλοφιλία προέρχεται από τη φύση. Και η φύση μεριμνά ώστε το ποσοστό των ομοφυλοφίλων να μην υπονομεύσει τη διαιώνιση του είδους: Ήτοι γύρω στο 10% του συνολικού πληθυσμού, πράγμα που σημαίνει πως είναι πιο πιθανό να είναι κανείς ομοφυλόφιλος, παρά Υδροχόος φερ'ειπείν (ή οποιοδήποτε άλλο ζώδιο). Κι αυτό γιατί, αν η πιθανότητα ομοφυλοφιλίας είναι μία στις δέκα, η πιθανότητα να είναι κανείς ένα συγκεκριμένο ζώδιο είναι μία στις δώδεκα (καθώς τόσα είναι εν συνόλω τα ζώδια). Ο παραλληλισμός μάλιστα που κάνω μεταξύ ομοφυλοφιλίας και ζωδίων δεν είναι καθόλου τυχαίος και άστοχος. Όσο πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν το αν κάποιος είναι αιγόκερως, καρκίνος ή οιονδήποτε άλλο ζώδιο, άλλο τόσο πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν η σεξουαλική ταυτότητα ενός ατόμου. Ο τίτλος του παρόντος θέματος φαντάζει ίδιος με έναν αντίστοιχο τύπου: "Ποια είναι η γνώμη σας για τους ζυγούς;" ή "Ποια είναι η γνώμη σας για τους σγουρομάλληδες;" ας πούμε. Είναι παραδεκτό πως ο καθένας έρχεται σε αυτόν τον κόσμο έχοντας τις δικές του ιδιαιτερότητες. Και είναι αυτόχρημα λυπηρό να αναγκάζεται κανείς να τις καταπνίξει και να υιοθετήσει μια καθαρά κομφορμιστική στάση προκειμένου να συμμορφωθεί σε ανούσιες και άδικες κοινωνικές επιταγές. Από τη στιγμή που δε βλάπτει τους συνανθρώπους του και δεν προκαλεί κακό σε κανέναν, είναι σπουδαίο και συνάμα υποδειγματικό το να είναι κανείς ο εαυτός του, αψηφώντας τις κοινωνικές προκαταλήψεις και τα στερεότυπα. Μόνο έτσι, με την ενθάρρυνση δηλαδή αυτής της στάσης, θα μπορέσει κάποια στιγμή να προοδεύσει η σημερινή κοινωνία. Είναι όλως διόλου αδιανόητο να υπάρχουν σήμερα ουσιαστικά πεπαιδευμένοι άνθρωποι που να αντιτίθενται με οποιονδήποτε τρόπο στην ομοφυλοφιλία.

:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LogicOnArms

Νεοφερμένος

Ο LogicOnArms αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κρίνοντας απ τα αποτελέσματα του poll είναι κάπως λυπηρό που ακόμα και τα ποσοστά του σεξισμού εκφράζονται σεξιστικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πρώτο φιλί με κοπέλα φέτος τον Γενάρη. Και ναι, ήταν πολύ ωραίο :redface:

Προσωπικά έχω περιέργεια (εκτός αν είσαι ομοφυλόφιλη, τότε είναι ξεκάθαρη η κατάσταση:P). Αν θέλεις, μας λες λίγο τι παίζει, ρωτάω διότι βλέπω στην ίδια σελίδα πως αναφέρθηκες και σε αγόρι.

Σημείωμα συντονιστή:Τα παρακάτω μηνύνατα είναι split απο αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Προσωπικά έχω περιέργεια (εκτός αν είσαι ομοφυλόφιλη, τότε είναι ξεκάθαρη η κατάσταση:P). Αν θέλεις, μας λες λίγο τι παίζει, ρωτάω διότι βλέπω στην ίδια σελίδα πως αναφέρθηκες και σε αγόρι.
Δεν θα σας κουράσω με πολλές λεπτομέρεις. Παίζαμε θάρρος η αλήθεια. Ήταν σκοτεινά, εκείνη είχε βάλει λιποζάν κεράσι :P. Καθόμασταν μούρη με μούρη πάνω στο κρεβάτι, με κοιτάζει..την κοιτάζω. "Δώστου" της λέω :P Αν και δεν είχα ποτέ υποψίες για ομοφυλοφιλία ,καθώς πάντα με έλκυε το άλλο φύλο, αν μου έλεγες να τα φτιάξω μαζί της δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Το ίδιο κι εκείνη. Δεν με βαφτίζω ούτε bisexual ούτε τίποτα. Ερωτεύσαι άντρα; FINE. Eρωτεύεσαι γυναίκα; STILL FINE. Δεν με απασχολούν ούτε οι κατηγορίες ούτε οι ταμπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Προσωπικά έχω περιέργεια (εκτός αν είσαι ομοφυλόφιλη, τότε είναι ξεκάθαρη η κατάσταση:P). Αν θέλεις, μας λες λίγο τι παίζει, ρωτάω διότι βλέπω στην ίδια σελίδα πως αναφέρθηκες και σε αγόρι.
Δεν νομίζω ότι είναι "παράξενο" ή "κακό" το να είναι κάποιος/κάποια αμφιφυλόφιλος/η.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top