[split] Θα βοηθήσει η ύπαρξη ιδιωτικών ταμείων;

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Στο θέμα των ασφαλιστικών ταμείων θα ήθελα:
    • Να επιτρέψει σε ιδιώτες (π.χ. τράπεζα) να ανοίγουν ασφαλιστικά ταμεία έτσι ώστε ο πολίτης να έχει περισσότερες εναλλακτικές.

θεωρώ λαθος τη συλλογιστική,καθε ιδιωτης και ασφαλιστικό ταμειο!
Διχως να ειμαι Νεοδημοκρατης,θεωρω ωστόσο πως η συγχώνευση των 100+ ταμειων ήταν πολυ καλο μετρο.
Δε χρειάζονται τόσα πολλά ταμεια. Χρειάζονται λιγα και ευρωστα.

Δεν ειμαστε πολυπληθής χώρα που να χρειάζεται ενα καρο ταμεια.

Ενα ταμειο ανα κλάδο,ειναι αρκετό.
Ενα για τους δημοσιους,ενα για τους ιδιωτικους,ένα για τους ελευθερους επαγγελματιες κλπ.
Οχι καθε επαγγελματικός (υπο)κλάδος και δικο του ταμειο.

Μήνυμα ΟΔ: Το μήνυμα προήλθε από το Τι θα θέλατε από την νέα κυβέρνηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατα δευτερον,θεωρώ λαθος τη συλλογιστική,καθε ιδιωτης και ασφαλιστικό ταμειο!
Διχως να ειμαι Νεοδημοκρατης,θεωρω ωστόσο πως η συγχώνευση των 100+ ταμειων ήταν πολυ καλο μετρο.
Δε χρειάζονται τόσα πολλά ταμεια. Χρειάζονται λιγα και ευρωστα.

Διαφωνώ, μέχρι στιγμής γνωρίζουμε ότι μόνο τα "ειδικευμένα" ταμεία π.χ. ΤΣΜΕΔΕ επιβιώνουν Είναι τελείως ανούσιο η συγχώνευση του ΤΣΜΕΔΕ π.χ. με τον ΟΑΕΕ, αφού το πρώτο λειτουργεί ενώ το δεύτερο όχι. Για εμένα πρέπει να μελετηθούν με ποίο τρόπο λειτουργούν όσα τα ταμεία λειτουργούν στην Ελλάδα και το εξωτερικό και έπειτα να προσπαθήσουμε να ενσωματώσουμε τα συμπεράσματα Διαφωνώ κάθετα με την ιδέα να υπάρχουν λίγα (1-3) ταμεία. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες Ένας δημόσιος υπάλληλος θα τρόμαζε ότι ένα μέρος των ασφαλίστρων θα μετατρέπονται σε αμοιβαία κεφαλαία, μετοχές κτλ με κίνδυνο ναχαθούν Ωστόσο σε εμένα κάτι τέτοιο μοιάζει ιδανικό, τέλειο, δίκαιο και συναρπαστικό

Με την ουσιαστική ύπαρξη ιδιωτικών ταμείων, πολλοί θα φύγουν από τα δημόσια που αυτό μακροπρόθεσμα είναι μια ανάσα για πολυπληθή ταμεία όπως ΙΚΑ. Η "συμπληρωματική" ύπαρξηιδιωτικών "ταμείων" που υπάρχει αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί, π.χ. προσωπικά επειδή πληρώνω ΟΑΕΕ δεν έχω την ευχέρεια να κάνω κάτι "αξιόλογο" με κάποιον ιδιωτικό φορέα, όποτε στηρίζομαι στον ΟΑΕΕ, παρόλο που θα μπορούσε ο ΟΑΕΕ να με ξεφορτωθεί αφού πότε δεν θα βρούμε ένα ικανοποητικό κοινό πλαίσιο σκέψης.

Η ύπαρξη ιδιωτικών ταμείων δεν σχετίζεται μονοσήμαντα με την διάλυση των δημόσιων ταμείων, αντιθέτως μέσω του ανταγωνισμού μπορεί να γίνουν καλύτερα και επιτέλους να αρχίσουν να λειτουργούν. Ωστόσο, σαφώς και υπάρχουν κάποια προβλήματα που πρέπει να λυθούν όπως το "Μεταβατικό στάδιο", ωστόσο μπροστά στο χάος που κυριαρχεί αυτή την στιγμή, αυτά μοιάζουν με παιχνιδάκι.

Δεν στηρίζω ούτε την διάλυση των δημόσιων ταμείων, ούτε την ιδιωτικοποίηση τους, ούτε την αποκλειστική ύπαρξη ιδιωτικών ταμείων. Στηρίζω την "επιλογή", στηρίζω και υποστηρίζω το δικαίωμα ο κάθε άνθρωπος να μπορεί να επιλέγει αυτό που ταιριάζει για τον εαυτό του, εξάλλου για εμένα αυτό σημαίνει ελευθερία, όλα τα υπόλοιπα, όπως εκλογές, είναι δημαγωγίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top