Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τα cookies δεν κανουν τιποτα...Τα trojan ειναιι το μαμησι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Είναι δικό σου το PC?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosgate4

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι
-----------------------------------------
pleaseeeeeee tell me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχεις αλλο browser-τον IE8 υποθετω??δοκιμασε με αλλον χωρις να βαλεις τον chrome αν ανοιγει το msn...
κουφο μου φαινεται ,δεν μου εχει τυχει ποτέ...και δεν ωρισκω καποια ρυθμιση στον msn live που εχω για προεπιλεγμενο περιηγητη..απλα ανοιγει τον προεπιλεγμενο του συστηματος..κανε προεπιλεγμενο τον τον IE8,...
δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο τωρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosgate4

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
?????????????????????????????πως να κανω χρηστη admin???????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Windows XP

To create an administrator account on a Windows XP computer that is not a member of a domain:

  1. From the Start menu, select Settings, and then Control Panel.
  2. Double-click User Accounts.
  3. Click Create new account. Enter a name for the account, and then click Next.
  4. Click Computer administrator, and then click Create Account.

Απο:
https://kb.iu.edu/data/arnd.html

To google είναι φίλος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Τα cookies δεν κανουν τιποτα...Τα trojan ειναιι το μαμησι...

Κάνουν πιο αργό το pc σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το πρώτο OS πως φτιάχτηκε;;)αφού δεν είχε ξαναφτιαχτεί;:hmm: πάνω σε τί βασίστηκαν;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Ερώτηση: ο υπολογιστής σήμερα τα είχε παίξει, είχα κάνει φορμάτ πρόσφατα κι είχα περάσει αντιγραμμένα windows, μετά βρήκα τα αυθεντικά:redface:. Λέω, ας κάνω φορμάτ πάλι να βάλω τα αυθεντικά. Ξεκινάει, περνάει προγράμματα κλπ, και βγαίνουν οι όροι χρήσης, στους οποίους λέει, F8 συμφωνώ, ESC Δε συμφωνώ, Pagedown επόμενη σελίδα. Πατάω το γ...νο το F8, τίποτα, κολλημένο. Πατάω scrolldown, τίποτα. Πατάω escape, το δέχεται. Με τα πολλά έβαλα πάλι τα αντιγραμμένα και να πάνε να μπιπ μπιπ... Καμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Ερώτηση: ο υπολογιστής σήμερα τα είχε παίξει, είχα κάνει φορμάτ πρόσφατα κι είχα περάσει αντιγραμμένα windows, μετά βρήκα τα αυθεντικά:redface:. Λέω, ας κάνω φορμάτ πάλι να βάλω τα αυθεντικά. Ξεκινάει, περνάει προγράμματα κλπ, και βγαίνουν οι όροι χρήσης, στους οποίους λέει, F8 συμφωνώ, ESC Δε συμφωνώ, Pagedown επόμενη σελίδα. Πατάω το γ...νο το F8, τίποτα, κολλημένο. Πατάω scrolldown, τίποτα. Πατάω escape, το δέχεται. Με τα πολλά έβαλα πάλι τα αντιγραμμένα και να πάνε να μπιπ μπιπ... Καμιά ιδέα;

Τα περι αντιγραμμένων τα αφήνουμε εκτός συζήτησης γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν είναι νόμιμο λογισμικό και δεν επιτρέπεται να γίνονται συγκεκριμένες αναφορές σε αυτό.

Παρόλαυτά για τα αυθεντικά, ας προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

1ον Αποσυνδέεις πληκτρολόγιο USB και συνδέεις ένα PS/2 (αυτά με το στρογγυλλό βυσματάκι)

Αποφεύγεις έτσι να μη φορτωθούν οι USB drivers στη μέση της εγκατάστασης και να μείνεις με τη χαρά...

2ον Αν το πληκτρολόγιό σου είναι Microsoft ψάξε για το F Lock πλήκτρο. Ενεργοποίησέ το, ειδάλλως τα Function Keys (F8 κλπ) δεν θα λειτουργούν.


Καλή τύχη ημίσκληρο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Καλά μωρέ, και τα "άλλα" μια χαρά δουλεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εβαλα τα xp home sp3 με φορματ αλλα αργουν αρκετα στο logon(δεν μπαινουν στιγμιαια ,οπως με τα xp home που ειχα χωρις s.pack μεσα,αλλα τους το βαζα μετα,κανουν πανω απο 10 δευτερα σιγουρα......ειναι φυσικο τους?χωρις να βαλω τιποτα απο τη πρωτη στιγμη αργει στην εκκινηση windows και φορτωση προσωπικων ρυθμισεων..μετα τρεχει με χιλια βεβαια..
και τα εβαλα και δευτερη φορα με φορματ..


και ειναι αυθεντικα απο το πλαισιο..-μου φτιαξαν ενα αντιγραφο γιατι το cd τους που ειχα απο το 2002 ειχε χαλασει..

himela με sp3 ειναι τα windows σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τώρα μια απορία που την έχει σίγουρα και ένα ακόμα στεκίτης :P

Τα λινκ που μου στέλνουνε στο μσν ανοίγονται με τον chrome , κάτι που μου την σπάει .
Στο μσν δεν βρίσκω επιλογή να διαλέξω browser και στον chrome στις επιλογές , εκεί που λέει <<ορίστε τον προεπιλεγμένο browser>> είναι απενεργοποιημένη η επιλογή :mad:

μάλιστα έχω απεγκαταστήσει και ξαναεγκαταστήσει πολλές φορές τον chrome και κάθε φορά ξετσεκάρω την επιλογή <<προεπιλεγμένος browser>> :confused:
Το msn ανοίγει τα Links στον προεπιλεγμένο browser του λειτουργικού, αν θέλεις να βάλεις άλλο προεπιλεγμένο browser για τον λειτουργικό και όχι μόνο για το msn τότε απλά Control Panel -> Internet Options.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω κάποιες ερωτησούλες (Win XP SP3)...


  1. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρω τη θέση της κάρτας δικτύου μου στο PCI bus του Η/Υ μέσω των ιδιοτήτων στο Network Connections;
  2. Από το command line, με ποια/ες εντολή/ές μπορώ να δω πόσα IP πακέτα έστελε και έλαβε η κάρτα δικτύου του Η/Υ μου; Με την: netstat -s -p ip βλέπω μόνο πόσα IP πακέτα έλαβα (Packets Received)
  3. Με ποια εντολή από το cmp μπορώ να δω τον συνολικό αριθμό των ανοικτών συνδέσεων TCP και UDP που έχει ο σταθμός εργασίας μου; Με την netstat -a ?? Δεν μου εμφανίζει αυτή αριθμό, αλλά πρέπει να τις μετρήσω... :p
  4. Με ποια εντολή από το cmp μπορώ να δω το πλήθος των εγκατεστημένων συνδέσεων TCP με άλλους υπολογιστές; Με την net view ??
  5. καθώς και το πλήθος των εγκατεστημένων συνδέσεων TCP με άλλους υ-
    πολογιστές.
  6. Κάτι έχει γίνει και δεν μου εμφανίζει αυτά τα ... μπαλονάκια όταν γίνεται μία ενέργεια, πχ κάνω safe remove hardware, αποσυνδεθεί η κάρτα δικτύου, κτλ... Γνωρίζετε τίποτα;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
himela με sp3 ειναι τα windows σου?

Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό. Καλύτερα να αφήσω αυτό το θέμα γιατί μαζευτήκατε όλοι οι ειδήμονες και φαίνομαι ηλίθια πφφ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Με ποια εντολή από το cmp μπορώ να δω τον συνολικό αριθμό των ανοικτών συνδέσεων TCP και UDP που έχει ο σταθμός εργασίας μου; Με την netstat -a ?? Δεν μου εμφανίζει αυτή αριθμό, αλλά πρέπει να τις μετρήσω... :p
Κατεβάζεις perl

φτιάχνεις το connum.pl που έχει μέσα
Code:
@lala=`netstat -a`;
$conns=@lala;
print $conns-4;
και το τρέχεις.

Αυτό σου μετράει όλες τις συνδέσεις (και τις pending) για να δείς μόνο τις established θα το κάνεις

Code:
@lala=`netstat -a |grep "ESTABLISHED"`;
$conns=@lala;
print $conns;
(θες grep)



Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό. Καλύτερα να αφήσω αυτό το θέμα γιατί μαζευτήκατε όλοι οι ειδήμονες και φαίνομαι ηλίθια πφφ
Πάτα windows και pause/break και λέει εκεί που λέει system κάτω απο το λειτουργικό σου (θα σου λέει windows XP εσένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLACKANGEL4898

Νεοφερμένος

Η BLACKANGEL4898 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια την βοηθεια σας παρακαλω.....

εχω προβλημα με το msn μου... βασικα δεν μου κανει sing-i. ειχα την παλια εκδοση αλλα μου ελεγε συνεχεια οτι πρεπει να κατεβασω την καινουργια εκδοση μεχρι που μια μερα δεν με αφηνε να κανς τπτ αλλο απο το να την κατεβασω, οποτε τη να κανω κι εγω την κατεβασα , και ενω εγκατασταθηκε κανονικα δεν μου κανει sing-in....
δοκισασα να ξαναβαλω την παλια εκδοση αλλα που βγαζει το ιδιο προβλημα, ολο πρεπει να κατεβασεις το καινουργιο.
Τι πρεπει να κανω για να μου παιξει η καινουργια εκδοση???

Συγγνωμη αν υπαρχει το ιδιο θεμα αλλα καπου αλλου αλλα δεν βρικα καποιο παρομοιο θεμα και εδω ειναι πολλεσ οι σελιδεσ να τις διαβασω ολες... αν υπαρχει καπου αλλου παρακαλω πειτε μου που να το βρω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Εχμ το πιο απλό θα έκανα εγώ, θα το απεγκαταστούσα από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων και θα το κατέβαζα ξανά από το download.com.

Αλλά εγώ είμαι και λίγο άσχετη.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό. Καλύτερα να αφήσω αυτό το θέμα γιατί μαζευτήκατε όλοι οι ειδήμονες και φαίνομαι ηλίθια πφφ:redface:

Service Pack 3: Το υπ' αριθμόν 3 πακέτο διορθώσεων που εκδίδει η Microsoft για τα Windows XP.

Στην αρχή βγαίνει μια έκδοση "Windows Τάδε", η οποία έχει λάθη και παραλείψεις και για να διορθωθούν όλα αυτά, εκδίδεται ένα σύνολο διορθώσεων πολλών MB σε μέγεθος. Τα Windows Vista είναι στο Service Pack 2 για παράδειγμα.

Εχμ το πιο απλό θα έκανα εγώ, θα το απεγκαταστούσα από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων και θα το κατέβαζα ξανά από το download.com.

Αλλά εγώ είμαι και λίγο άσχετη.:redface:

Καλύτερα να το κατεβάσει κατευθείαν από την πηγή (Microsoft) που ξέρει κι όλας ότι είναι και καθαρό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Λοιπόν, τελικά μάλλον θα βάλω και RAM και περισσότερο σκληρό δίσκο...Μου είπανε 90Ευρώ θα κοστίσει...Είναι καλά;Πρέπει να γίνει format για να μπουν αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top