Ομιλείτε Ελληνικά

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Να ρωτησω..

Για γυναικα λεμε "ΙδιωτικΗ Υπαλληλος" ή ΙδιωτικΟΣ υπαλληλος"?
Ξερω οτι και τα δυο χρησιμοποιουνται.. Το δευτερο μου κανει σωστο. Ποιο ειναι ΟΝΤΩΣ σωστο ομως? :hmm:

"Τα δικατάληκτα με τρία γένη κλίνονται άλλα κατά την β΄ κλίση (ὁ, ἡ βάρβαρος, τὸ βάρβαρον, γεν. τοῦ βαρβάρου) και άλλα κατά την γ΄ κλίση (ὁ, ἡ σώφρων, τὸ σῶφρον, γεν. τοῦ σώφρονος)"

Οπότε πιστεύω πως το σωστό (στα αρχαία τουλάχιστον ή έστω στην καθαρεύουσα θα ήταν:

η ιδιωτικός υπάλληλος
της ιδιωτικού υπαλλήλου

Δεν ξέρω, τα λέω καλά;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γιατί είναι δικατάληκτο το "ιδιωτικός"???

ο ιδιωτικός, η ιδιωτική, το ιδιωτικό.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Μιλάω για αρχαία πάντα.

Δεν είναι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν ξέρω :)

Αυτό ρωτάω κι εγώ βασικά :P

(αν και νομίζω ότι η Miss αναφερόταν στα νέα ελληνικά)

edit: σύμφωνα με αυτό https://www.scribd.com/doc/13257426/115218- πάντως
και στα αρχαία τρικατάληκτο είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όχι φυσικά. Δικατάληκτα επίθετα (της β΄ κλίσης) είναι όσα επίθετα είναι σύνθετα, κάποια συγκεκριμένα απλά (αίθριος, αιφνίδιος, βάναυσος, βάρβαρος, βάσκανος, βέβηλος, γαμήλιος, δόκιμος, έωλος (=παλιός), ήμερος, ήρεμος, ήσυχος, κίβδηλος, λάβρος, λάλος, χέρσος, τιθασός) και κάποια τα οποία χρησιμοποιούνται και ως ουσιαστικά (αγωγός, βοηθός, τιμωρός, τύραννος)

Οπότε είναι «ιδιωτική υπάλληλος.»

Να κάνω πάντως και μια άλλη παρατήρηση: Όταν το άρθρο συνοδεύει αρσενικό ουσιαστικό ή επίθετο, καλό είναι να μπαίνει πάντα τελικό ν, ακόμα κι αν το ουσιαστικό ή το επίθετο δεν ξεκινάει από σύμφωνο κ,π,τ, κλπ ούτως ώστε να μην υπάρχει σύγχυση στα μάτια του αναγνώστη με το ουδέτερο (π.χ. τον δειλό, τον γεμάτο, κλπ). Η άποψη δεν είναι μόνο δική μου είναι και άλλων φιλολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Να κάνω πάντως και μια άλλη παρατήρηση: Όταν το άρθρο συνοδεύει αρσενικό ουσιαστικό ή επίθετο, καλό είναι να μπαίνει πάντα τελικό ν, ακόμα κι αν το ουσιαστικό ή το επίθετο δεν ξεκινάει από σύμφωνο κ,π,τ, κλπ ούτως ώστε να μην υπάρχει σύγχυση στα μάτια του αναγνώστη με το ουδέτερο (π.χ. τον δειλό, τον γεμάτο, κλπ). Η άποψη δεν είναι μόνο δική μου είναι και άλλων φιλολόγων.

Ουφ! Να 'σαι καλά, φίλε μου! "Πρόβλημά" μου. Και μου αρκεί μόνον η γνώμη σου, γιατί σε εκλαμβάνω ως εξαιρετικό χειριστή της Γλώσσας μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Όχι φυσικά. Δικατάληκτα επίθετα (της β΄ κλίσης) είναι όσα επίθετα είναι σύνθετα, κάποια συγκεκριμένα απλά (αίθριος, αιφνίδιος, βάναυσος, βάρβαρος, βάσκανος, βέβηλος, γαμήλιος, δόκιμος, έωλος (=παλιός), ήμερος, ήρεμος, ήσυχος, κίβδηλος, λάβρος, λάλος, χέρσος, τιθασός) και κάποια τα οποία χρησιμοποιούνται και ως ουσιαστικά (αγωγός, βοηθός, τιμωρός, τύραννος)

Οπότε είναι «ιδιωτική υπάλληλος.»

Σωστά. :)

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, δε θυμόμουν ποια είναι τα δικατάληκτα.

Να κάνω πάντως και μια άλλη παρατήρηση: Όταν το άρθρο συνοδεύει αρσενικό ουσιαστικό ή επίθετο, καλό είναι να μπαίνει πάντα τελικό ν, ακόμα κι αν το ουσιαστικό ή το επίθετο δεν ξεκινάει από σύμφωνο κ,π,τ, κλπ ούτως ώστε να μην υπάρχει σύγχυση στα μάτια του αναγνώστη με το ουδέτερο (π.χ. τον δειλό, τον γεμάτο, κλπ). Η άποψη δεν είναι μόνο δική μου είναι και άλλων φιλολόγων.

Νομίζω οτι αυτό έχει ισχύ μόνο για τα επίθετα - μόνο εκεί μπορεί να μπερδευτεί το γένος και μόνο αν δε συνοδεύεται από ουσιαστικό ώστε να καθορίζεται.

Πχ. τον δειλό (αν έλειπε το ν μπορούσε όντως να θεωρηθεί κι ουδέτερο) - αλλά το δειλό πατέρα (δεν μπορείς να το μπερδέψεις)
το γυαλό (είναι αρσενικό οπότε δε χρειάζεται το ν για να καθορίσει το γένος)

Τι λες;

Επίσης αυτό με το ν συμβαίνει και πριν από ρήματα όταν υπάρχει το δεν, μην (τι άλλο;)

πχ. μην ανησυχείς - μη φοβάσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μιλάω για αρχαία πάντα.

Δεν είναι;:worry:

Για να σας διευκολύνω, υπάρχει σχετικό θέμα και για τα αρχαία ελληνικά:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=11937

(απ' όλα έχουμε! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να κάνω πάντως και μια άλλη παρατήρηση: Όταν το άρθρο συνοδεύει αρσενικό ουσιαστικό ή επίθετο, καλό είναι να μπαίνει πάντα τελικό ν, ακόμα κι αν το ουσιαστικό ή το επίθετο δεν ξεκινάει από σύμφωνο κ,π,τ, κλπ ούτως ώστε να μην υπάρχει σύγχυση στα μάτια του αναγνώστη με το ουδέτερο (π.χ. τον δειλό, τον γεμάτο, κλπ). Η άποψη δεν είναι μόνο δική μου είναι και άλλων φιλολόγων.

Εν ολιγοις, παρατηρεις οτι ειναι καλο να ξεχασουμε βασικους κανονες γραμματικης, προκειμενου να μην τιθεται θεμα συγχυσης. Μαλιστα...
Για το οτι δεν ειναι δικη σου προταση, ειμαι σιγουρη...πολλοι φιλολογοι και γλωσσολογοι εχουν καπλαζουσα φαντασια και δεν ειναι αυτο το μοναδικο θεμα κατα το οποιο συμβαινει. Διαφωνιες υπαρχουν πολλες.

Ε, στο τελος ας αντικατασταθουν και τα ει, οι, η, υ με το ι, αφου υπαρχουν ανορθογραφοι που μπερδευονται και τους αλλαζουν τα ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


Εν ολιγοις, παρατηρεις, οτι ειναι καλο να ξεχασουμε βασικους κανονες γραμματικης, προκειμενου να μην τιθεται θεμα συγχυσης. Μαλιστα...
Για το οτι δεν ειναι δικη σου προταση, ειμαι σιγουρη...πολλοι φιλολογοι και γλωσσολογοι εχουν καπλαζουσα φαντασια και δεν ειναι αυτο το μοναδικο θεμα κατα το οποιο συμβαινει. Διαφωνιες υπαρχουν πολλες.

Ε, στο τελος ας αντικατασταθουν και τα ει, οι, η, υ με το ι, αφου υπαρχουν ανορθογραφοι που μπερδευονται και τους αλλαζουν τα ματια.

Δεν λέω αυτό Νεράιδα. Στο γραπτό κείμενο, όταν βλέπει κάποιος «το», αναμένει να επακολουθήσει ουδέτερο όνομα. Όταν ακολουθεί αρσενικό, δημιουργείται -έστω και στιγμιαία- δυσκολία στην ροή της ανάγνωσης. Εγώ πάντως γενικά είμαι υπέρ του τελικου «ν» σε κάθε περίπτωση. Και αυτό δεν έχει σχέση με την άποψη των μοντερνιστών που προτείνουν την κατάργηση όλων τον «ι». Αντίθετα υιοθετώ, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τον τρόπο με τον οποίο στην Αρχαία Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιείται το τελικό «ν», δηλαδή ανεξάρτητα από το σύμφωνο που ακολουθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν λέω αυτό Νεράιδα. Στο γραπτό κείμενο, όταν βλέπει κάποιος «το», αναμένει να επακολουθήσει ουδέτερο όνομα. Όταν ακολουθεί αρσενικό, δημιουργείται -έστω και στιγμιαία- δυσκολία στην ροή της ανάγνωσης. Εγώ πάντως γενικά είμαι υπέρ του τελικου «ν» σε κάθε περίπτωση. Και αυτό δεν έχει σχέση με την άποψη των μοντερνιστών που προτείνουν την κατάργηση όλων τον «ι». Αντίθετα υιοθετώ, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τον τρόπο με τον οποίο στην Αρχαία Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιείται το τελικό «ν», δηλαδή ανεξάρτητα από το σύμφωνο που ακολουθεί.

Οποιος γνωριζει τον κανονα της νεολληνικης γραμματικης να εισαι σιγουρος πως δεν προβληματιζεται και δεν μπερδευεται.
Και γνωριζω πολυ καλα διαφορες παρεκκλισεις του εν λογω κανονα, απλα καμμια δε με πειθει, ουτε καν αυτη που αφορα στο ακλιτο "δε(ν)" περι διατηρησης του "ν", παλι λογω πιθανης συγχυσης του με τον αντιθετικο συνδεσμο "δε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Σβήνω ή σβύνω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Δηλαδή το σβύνω είναι τελείως λάθος; Δεν χρησιμοποιείτο ούτε στην καθαρεύουσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
νομίζω πως ισχύει και το σβύνω

απλά το σβήνω είναι πιο διαδεδομένο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια δεν είχα ξαναδει το σβήνω με υ. Ο κ.Μπαμπινιώτης υποστηρίζει πως με το η είναι το σωστό γραμματικά και το υ έχει επικρατήσει λανθασμένα από ένα λεξικό του 1835.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Α οκ, οπότε αυτός που μου το έγραψε ή είναι τελείως ανορθόγραφος ή πεθαμένος.:P

Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και εγώ σβήνω το ξέρω!
Ίσως ισχύουν και τα δυο, όπως τραίνο-τρένο,κρεββάτι-κρεβάτι,αυγό-αβγό κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
ναι μάλλον ορθότερο πρέπει να είναι το σβήνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top