Γιατί αυξάνει η εγκληματικότητα;

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
του βάλαν ισόβια και τον σκώτωσαν οι λειστες και οι κακοποιοι που θεωρούντε τέρατα, πάντως οι φύλακες τους κάλυψαν.

Αυτό γίνεται πολύ συχνά στους βιαστές, πεθαίνουν με περίεργους τρόπους ή "αυτοκτονούν" στη φυλακή... Δεν μπορώ να πω ότι λυπάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό γίνεται πολύ συχνά στους βιαστές, πεθαίνουν με περίεργους τρόπους ή "αυτοκτονούν" στη φυλακή... Δεν μπορώ να πω ότι λυπάμαι

Ακριβώς αυτό το παιδί τι έυτεγε; ή κάθε θυλικό ή αρσενικό άτομο; τους συχένομαι απο εμπιρία σεξουαλικης παρενόχλησης σε άτομο ηλικίας 15 χρονών:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1) δεν ξερουμε αν αυξανει η οχι η εγγληματικοτητα

για την ελλαδα δεν μπορεσα να βρω δεδομενα (ελλαδα αλλωστε)

παρολαυτα ενα απλο search στα αρχεια του FBI μας δειχνει οτι το 1995 υπηρξαν περιπου 13.000.000 αναφορες βιαιων εγγληματων (συμφωνα με την εκθεση του FBI 9% λιγοτερο απο οτι το 1991) ενω το 2005 υπηρχαν 1.000.000 αναφορες βιαιων εγγληματων (μειωση -3% απο το 2003.

συνεπως οχι η εγγληματικοτητα δεν αυξανεται, ακομα και αν ετσι πιστευει ο Wishfull. Καλο θα ηταν λεω εγω τωρα πριν ξεκιναμε να λεμε να κανουμε μια βασικη ερευνα στοιχειων πρωτα, ξες, google, και λεξουλες "crime rate" τιποτα ιδιαιτερο, 10 λεπτα δουλεια θα γλιτωνε απο ολους αρκετη ωρα και/η θα εκανε ενα σωστο ποστ.

2) απο που προκυπτει οτι η θανατικη ποινη μειωνει την εγγληματικοτητα? Εχεις στοιχεια [Εδώ υπήρχε κείμενο που δεν ήταν σύμφωνο με τον κανόνα 1#]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έχεις δίκιο! Τι σχέση έχει με την εγκληματικότητα όταν ένα μάτσο αλήτες ρίχνουν μολώτοφ στις τράπεζες, μέσα στις οποίες εργάζεται κόσμος, περνάνε περαστικοί απέξω, μένουν άνθρωποι στα διπλανά κτίρια (τελευταίο περιστατικό στις οδούς Σόλωνος και Ιπποκράτους, όπου 2 σπίτια άρπαξαν φωτιά λόγω μολώτοφ που κάποιοι (μη εγκληματίες φυσικά) έριξαν στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ που στεγάζεται ακριβώς από κάτω απ'τα διαμερίσματα)???
Επίσης τι σχέση έχουν με την εγκληματικότητα μερικοί ανεγκέφαλοι οπαδοί που λόγω της ήττας της ομάδας τους (αν και όχι απαραίτητα) σκέφτηκαν να καταστρέψουν μερικές περιουσίες πηγαίνοντας ή φεύγοντας από το γήπεδο????
Ή τα άλλα τα "καλά" παιδιά, που έχουν καθιερώσει πλέον κάθε Τετάρτη και Πέμπτη να κλείνουν το κέντρο της Αθήνας και να σπάνε καμιά 30αρια βιτρίνες από τους κακούς καταστηματάρχες που είχαν το θράσσος να ανοίξουν τα μαγαζιά τους είτε στο Σύνταγμα, είτε στη Μητροπόλεως, είτε στην Πατησίων. Έχουν αυτοί σχέση με την εγκληματικότητα????
Μπαααα....Καμία απολύτως!

:mad: :mad: :mad:

Αυτοί είναι βάνδαλοί και είναι ντροπή για τους αναρχικούς να τους ταυτίζουν μαζί τους. Άλλο βάνδαλος = εγκληματίας και άλλο αναρχικός = ιδεολόγος. Οι βάνδαλοι που τα κάνουν αυτά δεν ανήκουν καν στον αναρχικό χώρο.

Είμαι και εγώ της άποψης πως ανέκαθεν υπήρχε εγκληματικότητα και δόξα τω Θεώ μειώνεται όσο ανεβαίνει το επίπεδο ζωής. Γιʼ αυτό και η εγκληματικότητα ανθεί σε φτωχές χώρες ή / και σε φτωχογειτονιές. Επομένως για να την μειώσεις δεν θα πρέπει να γυρίσεις προς τα πίσω, αλλά να πας την οικονομία μπροστά. Αν κάποιοι νομίζουν ότι π.χ. η εγκληματικότητα αυξήθηκε στην Ελλάδα (εγώ δεν το πιστεύω) νομίζω πως θα πρέπει να λάβουν υπόψη ως σημαντικό παράγοντα εγκληματικότητας την φτώχια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
@crazyhelen κ γενικότερα
Οι συμπεριφορές των αναρχικών δεν μπορούν να χαρακτηριστούν εγκληματικές. Ως έγκλημα δεν ορίζονται οι βανδαλισμοί, οι φωτιές και οι μολότωφ. Αυτά είναι παραβατικές συμπεριφορές. Με το ίδιο σκεπτικό ο κάθε οδηγός που οδηγάει πάνω από το όριο ταχύτητας είναι εγκληματίας.

Αυτό που πιστεύω είναι πως το θέμα των αναρχικών-ταραξιών εντός και εκτός γηπέδων, είναι κοινωνικό και πρέπει να αντιμετωπιστεί από μια διαφορετική σκοπιά. Υπάρχει κάποιος λόγος πίσω από τις συμπεριφορές στα γήπεδα και τις πορείες. Ο κόσμος εκτονώνεται με αυτό τον τρόπο. Από κάπου του ασκείται πίεση.

Δεν πιστεύω πως ειναι 150 παιδάκια που θέλουν να κάνουν τη μαγκιά τους και να πετάξουν 2 μολότωφ. Υπάρχουν και αυτοί, αλλά υπάρχει και κάτι που θέλει να δώσει ένα μήνυμα. Ένας εμπρησμός σε μια τράπεζα δεν γίνεται για να κάνει ζημιές -όλα είναι ασφαλισμένα-, είναι περισσότερο μια συμβολική πράξη. Αν κάποιος δεν έχει δουλειά, δεν μπορεί να εκφράσει την αντίθεσή του σε κάποια πράγματα επειδή απλά δεν μπορεί να ακουστεί, τότε ωθείται να κάνει ακραία πράγματα. Αφού κανείς δεν νοιάζεται γι αυτόν, ούτε αυτός 8α νοιαστεί για τον διπλανό του. Μηδενιστικό αλλά αυτή είναι και η αντιμετώπιση που έχει ο κα8ένας πριν δράσει αναρχικά.

Το πρόβλημα των αναρχικών είναι κοινωνικό. Είναι φανερό πως η μεγαλύτερη καταστολή φέρνει ακόμα μεγαλύτερη αντίδραση. Αυτό που προσωπικά πιστεύω είναι πως η πολιτεία δεν έχει διάθεση να ασχολειθεί σοβαρά με αυτό το θέμα και απλά το αφήνει να υπάρχει:
α) επειδή πρέπει να ασχοληθεί ουσιαστικά με τα κοινωνικά προβλήματα και
β) επειδή έχει κάποιον για να μαλώνει ο εκάστωτε Πολύδωρας και να ρίχνει το βάρος εκεί για τους βανδαλισμούς σε όποια πορεία και γήπεδο-καμμένα αυτοκίνητα και μαγαζιά απο τους κακούς αναρχικούς- και έτσι να αποσιωπούνται τα ουσιαστικότερα προβλήματα, καθώς ο κόσμος θα βλέπει πάντα τις καταστροφές και όχι το λόγο που τις κάνει να γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είμαι και εγώ της άποψης πως ανέκαθεν υπήρχε εγκληματικότητα και δόξα τω Θεώ μειώνεται όσο ανεβαίνει το επίπεδο ζωής.


Aχ θα σε μπανάρω! Πως γίνεται να ανεβαίνει σε ένα μέρος το επίπεδο ζωής χωρίς να μειονεκτεί το δίπλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν ξέρω αν αυξάνει η εγληματικότητα... αλλά ο ΦΟΒΟΣ για την εγκληματικότητα, σίγουρα αυξάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω οτι μπορεί να σας φανεί περίεργο άλλα υπάρχει ένα άρθρο του 1997 που λέει για την τηλεόραση και το ραδιόφωνο είναι πιθανό να αυξήσει το φόβο των ανθρώπων απέναντι στο έγκλημα, ακόμη κι όταν στατιστικά είναι απίθανο να πέσουν θύματα μιας εγκληματικής πράξης ρίξτε μια ματιά για τον τρόπο που ανακοινόθηκε. άσχετο άλλα αξίζει

https://www.hri.org/E/1997/97-07-15.dir/keimena/greece/greece5.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Aχ θα σε μπανάρω! Πως γίνεται να ανεβαίνει σε ένα μέρος το επίπεδο ζωής χωρίς να μειονεκτεί το δίπλα;

Εννοείς σε ιδεατό επίπεδο μέσα στην ίδια κοινωνία; Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά γίνεται αν μπορέσουμε να έχουμε αύξηση της παραγωγικότητας και μείωση της ανεργίας (π.χ.). Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά φαντάζομαι πως γίνεται, μιας και πολλές χώρες καταφέρνουν να αυξήσουν το οικονομικό τους επίπεδο από χρονιά σε χρονιά... Και αυτό έχει αντίκτυπο στο γενικότερο επίπεδο ζωής.

Αν το ρητορικό(?) ερώτημά σου είναι αν γίνεται να ανέβει το επίπεδο μιας κοινωνίας/χώρας χωρίς να πέσει το επίπεδο μιας άλλης κοινωνίας/χώρας, δεν ξέρω γιατί πάλι χρειάζονται γνώσεις οικονομολογίας, που δεν έχω...

Αλλά, δεν κατάλαβα, διαφωνείς ότι η εγκληματικότητα συνδέεται άμεσα και με την φτώχια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αλλά, δεν κατάλαβα, διαφωνείς ότι η εγκληματικότητα συνδέεται άμεσα και με την φτώχια;
Εμένα (χωρίς να το 'χω ψάξει) μου φαίνεται λογικό. Η φτώχια συνήθως μπαίνει εμπόδιο τόσο στην επιβίωση όσο και στη διαβίωση (αν θυμάμαι καλά είναι "το πόσο καλά περνάει") του ανθρώπου. Με τα παραπάνω είναι πιο πιθανό για μένα να εκδηλώσει παραβατική συμπεριφορά. :|




Τώρα βέβαια σκέφτομαι το εξής: πού θα εκδήλωνε κάποιος πιο εύκολα παραβατική συμπεριφορά; Σε μία υποβαθμισμένη γειτονιά ή σε μία γειτονιά που οι μόνιμοι κάτοικοι έχουν κάποιο αξιοπρεπές εισόδημα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τελικά... η εγκληματικότητα αυξάνεται με απίστευτους ρυθμούς....
έχει εξαπλασιαστεί τα τελευταία 20 χρόνια, που εκτός αυτού έχει αλλάξει και μορφή κι έχει γίνει πιο βίαιη πιο οργανωμένη πιό αδίστακτη και πιο προκλητική...


Και επειδή ο δικός μου λόγος, δεν είναι τίποτα μπροστά στο τι έχει να πει ο Καθηγητής Εγκληματολογίας της Νομικής Σχολής του πανεπιστημίου Αθηνών, κύριος Κουράκης....

απλά σας αφήνω να διαβάσετε την συνέντευξη του

https://www.niotho-asfalis.gr/na/meletes1.pdf

αν και λίγο μεγάλη, νομίζω ότι οι 13 σελίδες του pdf αξίζουν τον κόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ε ενταξι αφου εισαι *πεπεισμενος* οτι αυξανει τοτε ΠΡΟΦΑΝΩΣ πρεπει να αυξανει!

scientific method R.I.P.
:) :D :D Ναι , φίλε μου,φυσικά υπέσθην... πλύση εγκεφάλου για να πεισθώ !!!:P Κι επειδή το πιστεύω εγώ...αυξήθηκε η εγκληματικότητα :hehe: :hehe: !!!!
Η μόνη αλήθεια είναι οτι δεν πιστεύω σε "όμορφο κόσμο, ηθικό,αγγελικά πλασμένο".Για τα δικά μου δεδομένα,--η τις ανοχές αν θέλεις,--οι μορφές εγκληματικότητας (οι τρόποι ) είναι τελείως πέρα απο τη διαστροφή !
Για ...ποσότητα ? Στατιστικά,εξαρτάται & απ'το τι ονομάζουμε έγκλημα.Είμαστε & ελαφρώς εθισμένοι στα διάφορα γεγονότα του είδους,οπότε...δεν έχουμε τίποτε !!!:)
Προσωπικά τώρα,θα ήθελα μια ευρύτερη ανάπτυξη απο σένα !
Χάρη το ζητώ οκ? Φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τελικά... η εγκληματικότητα αυξάνεται με απίστευτους ρυθμούς....
έχει εξαπλασιαστεί τα τελευταία 20 χρόνια, που εκτός αυτού έχει αλλάξει και μορφή κι έχει γίνει πιο βίαιη πιο οργανωμένη πιό αδίστακτη και πιο προκλητική...


Και επειδή ο δικός μου λόγος, δεν είναι τίποτα μπροστά στο τι έχει να πει ο Καθηγητής Εγκληματολογίας της Νομικής Σχολής του πανεπιστημίου Αθηνών, κύριος Κουράκης....

απλά σας αφήνω να διαβάσετε την συνέντευξη του

https://www.niotho-asfalis.gr/na/meletes1.pdf

αν και λίγο μεγάλη, νομίζω ότι οι 13 σελίδες του pdf αξίζουν τον κόπο

επειδη τον ξερω τον κυριο [εδώ υπήρχε κείμενο που ήταν ενάντια στις αρχές του forum] να πω ορισμενα πραγματα. 1) κατασει τις παραβιασεις του ΚΟΚ στις παρανομιες (για να δικαιολογησει το "αυξηθηκε 20% η εγγληματικοτητα") 2) δεν παρουσιαζει καμια τεχνικη, καμια μεθοδο συγκεντρωσεις δεδομενων, τιποτα, απλα λεει την δικη του αποψη.

φυσικα παντοτε μιλαμε για τον δυτικο πολιτισμενο κοσμο, οχι για το ιρακ ας πουμε...η ακομα και για την ελλαδα που με τα 10.000.000 μας στην περιοχη που ειμαστε αποτελουμε στατιστικη αποκλειση οχι νορμα.

για του λογου του αληθες ιδου οι σχετικες μελετες του FBI που αφορουν τηνε γγληματικοτητα

https://www.fbi.gov/ucr/ucr.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
επειδη τον ξερω τον κυριο [εδώ υπήρχε κείμενο που ήταν ενάντια στις αρχές του forum], να πω ορισμενα πραγματα. 1) κατασει τις παραβιασεις του ΚΟΚ στις παρανομιες (για να δικαιολογησει το "αυξηθηκε 20% η εγγληματικοτητα") 2) δεν παρουσιαζει καμια τεχνικη, καμια μεθοδο συγκεντρωσεις δεδομενων, τιποτα, απλα λεει την δικη του αποψη.

φυσικα παντοτε μιλαμε για τον δυτικο πολιτισμενο κοσμο, οχι για το ιρακ ας πουμε...η ακομα και για την ελλαδα που με τα 10.000.000 μας στην περιοχη που ειμαστε αποτελουμε στατιστικη αποκλειση οχι νορμα.

για του λογου του αληθες ιδου οι σχετικες μελετες του FBI που αφορουν τηνε γγληματικοτητα

https://www.fbi.gov/ucr/ucr.htm
:) Εν ολίγοις,δεν πιστεύεις οτι εχει αυξηθεί η εγκληματικότητα.Αν ομως τα πειστήριά σου,είναι η αναφορά του FBI & οτι άλλο στη βάση όποιων αναφορών του ιντερνέτ,ειναι μάλλον μακρυά απ'την καθημερινότητα ( & την πραγματικότητα παράλληλα).Στατιστική απόκλιση λοιπόν ! Τι σημαίνει ? Η ευμάρεια των δυτικών "πολιτισμένων " χωρών τους...ρίχνει τα ποσοστά ? Μπορεί ! Αν εδώ εχει αυξηθεί ? Ας μην το ψάξουμε μια & πρόκειται γι'απόκλιση ? Αραγε το στατστιστικό αυτό είναι πλήρες ? Κάποια στιγμή αμφισβητούσες( & ακόμα τώρα ) τα ιατρικά δεδομένα,τώρα ? Τα αστυνομικά του α,χ,ψ, ειναι πιστευτά ?
Απο τι "φίλτρα" πέρασαν πρίν δημοσιευτούν ? Τωρα κι εγώ μαζί σου θα προσθέσω οτι υπάρχουν & πληρωμένα αποτελέσματα !
Γι'αυτό λοιπόν ας παραθέτουμε τα γεγονότα που αντιμετωπίσαμε 'ιδιοις ομμασι",η πληροφορούμαστε γι'αυτά.Τέλος να πω οτι έγκλημα για τη δικηγορική επιστήμη που τα διαχωρίζει,φυσικά & δεν είναι η προσπέραση σε διπλή π.χ.,αν δεν εχουμε νεκρούς.
Η οι φθορές ξένης περιουσίας,η οι γροθιές που "εφαγε" ο άτυχος πρώην του ΙΚΑ,αν δεν πέθαινε,θα ηταν το πολύ μια ακόμη "παραβατική συμπεριφορά" & άλλα πολλά παραδείγματα.
Εκείνο που προσπαθώ να καταλάβω στην περίπτωση των συμπεριφορών ( το αν καταλήξουν σε έγκλημα πολλές φορές είναι υπόθεση της τύχης ),είναι το τι "οδηγεί"το "δράστη ! Οχι μόνο τον ενα η τους δύο που είναι γνωστα & κοινότυπα τα αίτια π.χ. πάθος,τρέλλακ.λπ.,αλλά ΚΑΙ τους πολλούς ...ξαφνικούς εγκληματίες.Αυτό μήπως έχουμε μια καλή συνολική ...διάγνωση,μπάς & "φτιάξει" κάτι...
Μεγάλη φιλοδοξία ? Θα δείξει...:)
Α,παρεπιπτόντως !! Δεν πιστεύω να χαρακτηριστώ "κάπως" π.χ. "χούντας" ας πούμε ε ?:D :P

μαζί σου... αλλα στην Ελλάδα βρησκόμαστε... εδώ και 30 χρόνια κοιτάζουν τα αίτια για την βία στα γήπεδα, γήνονται τηλεοπτικές δίκες, βρίσκουν ευκαιρία ορισμένοι να καθερέσουν κάποιους ή να ανεβάσουν κάποιους άλλους. ΚΑΙ? εχουν κάνει κάτι επι της ουσίας? ΟΧΙ! και ούτε θα κάνουν για οποιοδόιποτε τέτοιο θέμα.

Ξέρετε γιατί ? Πολύ απλά, οι βία και εγκληματικότιτα που υπάρχει στην καθημερινότητά μας, είναι μέσα στα πλαίσια που "ανεκτού" για κάποιους, έτσι ώστε να εξηπυρετούνται διάφορα συμφέροντα και να χρησιμοποιούνται σε διάφορες περιπτώσεις. Επίσεις είναι ενας πολύ καλός τρόπος να κρατάς απασχολημένους τους ανθρώπους εκει και όχι κάπου αλλού... Να τους έχεις να σκέφτονται αυτά, απο την πλευρά του συμμετέχοντα ή απλά του παρατηρητή και όχι κάποια άλλα που είναι πολύ πιο σοβαρά για την ζωή μας.
:) Δεν ξαναβρεθήκαμε φίλε μου,αλλά ++ ! Μόνο να πω οτί και με αυτό θα πρέπει κοντά στα άλλα σοβαρά να ασχοληθούμε.Ναι ειναι πολλές φορές καθοδηγούμενη η βία & το έγκλημα:)

Εμένα (χωρίς να το 'χω ψάξει) μου φαίνεται λογικό. Η φτώχια συνήθως μπαίνει εμπόδιο τόσο στην επιβίωση όσο και στη διαβίωση (αν θυμάμαι καλά είναι "το πόσο καλά περνάει") του ανθρώπου. Με τα παραπάνω είναι πιο πιθανό για μένα να εκδηλώσει παραβατική συμπεριφορά. :|




Τώρα βέβαια σκέφτομαι το εξής: πού θα εκδήλωνε κάποιος πιο εύκολα παραβατική συμπεριφορά; Σε μία υποβαθμισμένη γειτονιά ή σε μία γειτονιά που οι μόνιμοι κάτοικοι έχουν κάποιο αξιοπρεπές εισόδημα; :worry:
:) Ετσι για να πειραματισθούμε & λίγο, (ουτ'εγώ το'ψαξα ) Πιστεύεις οτι η φτώχεια,η ο υπερβολικός πλούτος & ακόπιαστος, οδηγεί ευκολότερα στο έγκλημα ?Μόνο ο πλούτος η μόνο φτώχεια ,σίγουρα εχουν χαμηλά ποσοστα,ομως οι¨"ταξικές" διαφορές οταν συνυπάρχουν σ'ενα χώρο-κράτος-τόπο,φέρνουν κάποια σύγκρουση.Παρ'ολ'αυτά,δεν πιστεύω οτι κατέχουν το μεγάλο μερίδιο της υπόθεσης έγκλημα.:)

Έχεις δίκιο! Τι σχέση έχει με την εγκληματικότητα όταν ένα μάτσο αλήτες ρίχνουν μολώτοφ στις τράπεζες, μέσα στις οποίες εργάζεται κόσμος, περνάνε περαστικοί απέξω, μένουν άνθρωποι στα διπλανά κτίρια (τελευταίο περιστατικό στις οδούς Σόλωνος και Ιπποκράτους, όπου 2 σπίτια άρπαξαν φωτιά λόγω μολώτοφ που κάποιοι (μη εγκληματίες φυσικά) έριξαν στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ που στεγάζεται ακριβώς από κάτω απ'τα διαμερίσματα)???
Επίσης τι σχέση έχουν με την εγκληματικότητα μερικοί ανεγκέφαλοι οπαδοί που λόγω της ήττας της ομάδας τους (αν και όχι απαραίτητα) σκέφτηκαν να καταστρέψουν μερικές περιουσίες πηγαίνοντας ή φεύγοντας από το γήπεδο????
Ή τα άλλα τα "καλά" παιδιά, που έχουν καθιερώσει πλέον κάθε Τετάρτη και Πέμπτη να κλείνουν το κέντρο της Αθήνας και να σπάνε καμιά 30αρια βιτρίνες από τους κακούς καταστηματάρχες που είχαν το θράσσος να ανοίξουν τα μαγαζιά τους είτε στο Σύνταγμα, είτε στη Μητροπόλεως, είτε στην Πατησίων. Έχουν αυτοί σχέση με την εγκληματικότητα????
Μπαααα....Καμία απολύτως!

:mad: :mad: :mad:
:) Αυτό προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω & να διαχωρίσω Ελεν μου,το κάψιμο των κόπων μιάς ζωής,μαλλον,πολλών ζωών,δεν είναι έγκλημα ? Οταν οικογένειες ολόκληρες αγωνίζονται για ενα σπίτι,μαγαζί,αυτοκίνητο ( & ποιά θα είναι η χρήση του ε ? Μπορεί να είναι απόλυτη ανάγκη ) & μια μολότωφ τα...εξαυλώνει,δεν είναι έγκλημα ? Φυσικά ...οχι !!! Δεν εχουμε φόνο !!!:mad: Δεν "τα 'χω" με τους αναρχικούς,με τους α,με τους β ! Ιδεολογίες είναι .Αλλά οι πράξεις ? Ποιός είπε οτι ο αναρχικός πρέπει να σπάει,να γκρεμίζει ,να καταστρέφει τη ζωή του οποιουδήποτε ? Αντιεξουσιαστές με...τη χειρότερη μορφή κατάχρησης εξουσίας !:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εννοείς σε ιδεατό επίπεδο μέσα στην ίδια κοινωνία;

Ποιό ιδεατό επίπεδο ρε μαν; Στη δίπλα γειτονιά λέω.


Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά γίνεται αν μπορέσουμε να έχουμε αύξηση της παραγωγικότητας και μείωση της ανεργίας (π.χ.). Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά φαντάζομαι πως γίνεται, μιας και πολλές χώρες καταφέρνουν να αυξήσουν το οικονομικό τους επίπεδο από χρονιά σε χρονιά... Και αυτό έχει αντίκτυπο στο γενικότερο επίπεδο ζωής.

Δεν χρειάζεται να έχεις πέντε μεταπτυχιακά από το LSE για να αντιληφθείς πως, από τη στιγμή που το συνολικό χρήμα στο κόσμο είναι σταθερό για μεγάλες περιόδους και εσύ βρίσκεσαι με πλεόνασμα, τότε κάποιος άλλος αντίστοιχα έχει έλλειμα.

Πάμε στο άλλο. Η "αύξηση της παραγωγικότητας" και η "μείωση της ανεργίας" είναι υπερβολικά ευρείες έννοιες για να χαρακτηριζουν αυτο που ευαγγελίζονται. Και τώρα υπερηφανευόμαστε για χαμηλή ανεργία - επειδή το μεγάλο ποσοστό της νεολαίας σπουδάζει και γλυτώνει από τον χαρακτηρισμό "άνεργος". Πως νομίζεις μπήκαμε στην ΕΕ, με το σπαθί μας; :P


Αν το ρητορικό(?) ερώτημά σου είναι αν γίνεται να ανέβει το επίπεδο μιας κοινωνίας/χώρας χωρίς να πέσει το επίπεδο μιας άλλης κοινωνίας/χώρας, δεν ξέρω γιατί πάλι χρειάζονται γνώσεις οικονομολογίας, που δεν έχω...


Δεν είναι ρητορικό αλλά επίκαιρο, και ούτε χρειάζεται πτυχίο να το σκεφτεί κάποιος. Δες το σε αναλογία, ο κόσμος όλος είμαστε εσύ και εγώ, και το σπίτι μου είναι γεμάτο με τα 9/10 των αναγκαίων πόρων. Τι θα σκεφτόσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ποιό ιδεατό επίπεδο ρε μαν; Στη δίπλα γειτονιά λέω.




Δεν χρειάζεται να έχεις πέντε μεταπτυχιακά από το LSE για να αντιληφθείς πως, από τη στιγμή που το συνολικό χρήμα στο κόσμο είναι σταθερό για μεγάλες περιόδους και εσύ βρίσκεσαι με πλεόνασμα, τότε κάποιος άλλος αντίστοιχα έχει έλλειμα.

Πάμε στο άλλο. Η "αύξηση της παραγωγικότητας" και η "μείωση της ανεργίας" είναι υπερβολικά ευρείες έννοιες για να χαρακτηριζουν αυτο που ευαγγελίζονται. Και τώρα υπερηφανευόμαστε για χαμηλή ανεργία - επειδή το μεγάλο ποσοστό της νεολαίας σπουδάζει και γλυτώνει από τον χαρακτηρισμό "άνεργος". Πως νομίζεις μπήκαμε στην ΕΕ, με το σπαθί μας; :P





Δεν είναι ρητορικό αλλά επίκαιρο, και ούτε χρειάζεται πτυχίο να το σκεφτεί κάποιος. Δες το σε αναλογία, ο κόσμος όλος είμαστε εσύ και εγώ, και το σπίτι μου είναι γεμάτο με τα 9/10 των αναγκαίων πόρων. Τι θα σκεφτόσουν;
:) Μου επιτρέπεις να το θέσω λίγο πιο απλά ? Η να το πώ απλά με άλλα λόγια γιατί είναι καίριο θέμα ...στο θέμα μας ? Αν κάνω λάθος,θα με διορθώσεις ! Λές λοιπόν ( κι έτσι κάπως είναι ),οτι άν η παραγωγή αγαθών-πηγών ενεργείας κ.λ.π του πλανήτη μας,είναι 100 π.χ.,το 90 το νέμονται οι λιγότεροι αυτού του πλανήτη ,εις βάρος των πολλών ! Η & οι μισοί σε βάρος των άλλων μισών !Σωστά μάλλον τα επανέλαβα & μάλλον ετσι κάπως είναι !
Οι υπόλοιποι που δεν απολαμβάνουν τα πολλά αγαθά,θα είναι οι εγκληματίες ?
Δηλαδή οταν δεν έχω κι εγώ οτι κι ο άλλος,θα πρέπει να καταφύγω στο έγκλημα ? Αλλο η "ταξική" πάλη,αλλο τα ισα δικαιώματα & η ανεργία & άλλο το έγκλημα στην κύρια εννοια του οκ ?:)
Κάποια επαφή μπορεί να έχουν αυτά,αλλά δεν αρκεί η αίσθηση της στέρησης,η εκμετάλλευσης για να γίνει κάποιος εγκληματίας.απλα ίσως αυξάνεται η πιθανότητα,επειδή μπορεί να τα επικαλεσθεί σαν δικαιολογία για τον εαυτό του (οχι οτι η στέρηση ειναι & ταυτόσημη με το έγκλημα ).
Για το οτι υπάρχει ανισοκατανομή,ούτε λόγος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Η πιο συνηθισμένη περίπτωση εγκληματικών πράξεων είναι η περίπτωση όπου ο θύτης οδηγείται σε αυτήν για να ικανοποίησει την στέρηση που υφίσταται λόγω των καταναλωτικών προτύπων που προωθεί το τωρινό σύστημα. Επίσης υπάρχει η περίπτωση όπου η εγκληματική πράξη του θύτη εξασφαλίζει την επιβίωσή του (είτε φτώχεια, είτε ναρκωτικά, όπου πάλι γι' αυτά φταίει το σύστημα). Τέλος υπάρχει ενδεχομένως ένα πολύ μικρό ποσοστό θυτών όπου η εγκληματική τους συμπεριφορά οφείλεται καθαρά σε λόγους να το πω γεννητικούς (αν και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, πάντως υπάρχουν έρευνες-στατιστικές όπου υπάρχουν ενδείξεις για κάτι τέτοιο, χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό αφού τα μυστήρια του ανθρώπινου εγκεφάλου είναι ακόμη άγνωστα). Αφαιρώντας λοιπόν την τελευταία ομάδα θυτών και θεωρώντας ότι αυτή αν υπάρχει δεν αυξάνεται ποσοστιαία τουλάχιστον (αφού αν πρόκειται για γεννητικούς λόγους τελικά σε μερικούς ανθρώπους αυτή η εγκληματική συμπεριφορά και ήταν αυτό κάτι φυσιολογικό τότε μέσω της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους, του δαρβινισμού κλπ όλοι θα ήμασταν εγκληματίες. Καταλήγω ότι οι εγκληματίες αυξάνονται όσο αυξάνονται οι άνθρωποι που βρίσκονται σε δυσμενή οικονομική θέση (η οποία φυσικά οφείλεται στο σύστημα της οικονομίας της αγοράς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να προσθέσω κάτι σε όσα έχω πει....


για μένα μεγάλο μέρος των παραβάσεων του ΚΟΚ είναι εγκληματικές...

Το να έχεις το μωρό αγκαλιά παράδειγμα στο μπροστινό κάθισμα....
Το να οδηγείς ντίρλα....
Το να περνάς με κόκκινο γιατι "προλαβαίνεις"....
Το να τρέχεις με 50 σε μικρά στενάκια και να μην σκέφτεσαι το παιδάκι που θα πεταχτεί τρέχοντας πίσω από μια μπάλα...

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο οι παραβάσεις του ΚΟΚ (όχι όλες, κάποιες) δεν είναι αξιοσημείωτα εγκληματα....

Τι είναι χειρότερο άραγε?
Να σκοτώσεις 3 επειδή οδηγούσες μεθυσμένος ή να ανοίξεις το σπίτι του γείτονα και να του κλέψεις το dvd? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σωστήηηηη μαζί σου:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Με την ίδια προφανώς λογική, αξιοκατάκριτο πχ είναι να μπαζώσεις ένα ρέμμα να χτίσεις το κωλόσπιτό σου (παράβαση Γ.Ο.Κ. = Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός) και μετά να πλημμυρίσει όλη η πόλη και στην χειρότερη να πνιγούν και άνθρωποι. Τα παραδείγματα πολλά και ο κατάλογος δυστυχώς ατελείωτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top