Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
οταν αγαπας καποιον αληθινα,οσα χρονια και να περασουν οτι και να γινει δεν νομιζ οτι θα τον βγαλεις εντελως απο τη καρδια σου,οση απογοητευση κα να σου δωσει,στεναχωρια,πικρα παντα θα τον θυμασαι αμα τον εχεις βαλει στη καρδια σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αν σταμητησεις να αγαπας, δεν αγαπησες ποτε, χαρακτηριστικο της αγαπης ειναι πως ειναι αυθαρτη στο χρονο, τις δυσκολιες, τα προβληματα, τους εχθρους και ολα αυτα, οταν γινει φθαρτη δεν ηταν αγαπη μαλλον, ή τουλαχιστον οχι αληθινη....βεβαια αφου δεν ειναι αληθινη, δεν ειναι καν αγαπη ;) μπορεις να το πεις ερωτα, μεγαλο ή μικρο, παθιασμενο ή οχι, καψουρα, κολλημα, αλλα οχι αγαπη. η αγαπη ειναι ομορφο μα σπανιο πραγμα....μη βιαζεσαι α ορισεις κατι ως αγαπη...ειναι βαρια λεξη!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν παύεις να τον/ην αγαπάς!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν σταμητησεις να αγαπας, δεν αγαπησες ποτε
Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.


Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLena danZa

Νεοφερμένος

Η eLena danZa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ποτε δν παυουμε να αγαπαμε ανθρωπους που αγαπησαμε πραγματικα - δυστιχως - παντα ενα κομματι της καρδιας μας θα θυματε....παντα ενα κομματι του εαυτου μς θα αναζηταει τις εμπειριες που ειχαμε ζησει με αυτον τν ανθρωπο!!!Το μονο που καταφερνουμε πιστευοντς πως θα παψουμε να αγαπαμε ειναι να κρυψουμε αυτο το συναισθημα ακομη πιο βαθια μεσα μας ελπιζοντας νατο 3εχασουμε ομως αυτο που πραγματικα γινεται ειναι οτι το 8αβουμε συνεχεια χωρις ομως ν 3εχναμε ουτε ενα δευτερολεπτο με αυτον τον ανθρωπο που ζησαμε τοοοσα πολλα.....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.


Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.

δεν αρνουμαι την πραγματικοτητα που περιγραφεις φιλε μου...απλα αυτο δεν ονομαζεται αγαπη...κι εμεις μιλαμε για αγαπη εδω...θελω να πω συζητας με διαφορετικο ορο. ή τουλαχιστον εγω δεν το ονομαζω αγαπη αυτο που πειρεγραψες. αν ειναι αγαπη κατα τη γνωμη μου, ειναι αδυνατο να παψεις να την αγαπας. αλλο να παψεις να αγαπας καποιον κι αλλο να συμβιβαστεις με την ιδεα πως πρεπει να τον αφησεις, τοτε ναι, τον αφηνεις, αλλα η αγαπη σου δεν τελειωνει εκει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.


Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.

Αν κάποιος σου φερθεί πολύ άσχημα και θεωρητικά δεν αξίζει την αγάπη σου πια, αυτό δεν σημαίνει πως θα σταματήσεις να τον αγαπάς. Σημαίνει απλώς πως αυτός ο άνθρωπος δεν πρέπει να είναι στην ζωή σου, δεν σου κάνει και πρέπει να απομακρυνθείς. Αλλά η αγάπη σου γι' αυτόν, τουλάχιστον για μένα, είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα . Μπορεί η αγάπη σου από ερωτική να γίνει πιο .."ανθρώπινη", αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να σβήσει εντελώς. Δεν ξέρω πως ορίζεις εσύ την αγάπη, αλλά εγώ θεωρώ πως αγαπώ κάποιον όταν νοιάζομαι για εκείνον, θέλω να είναι καλά και τον σκέφτομαι με χαμόγελο, ακόμα κι αν δεν τον θέλω στην ζωή μου για οποιοδήποτε λόγο - άρα όσους αγάπησα, άντρες ή γυναίκες, εραστές ή φίλους/ες, ακόμα τους αγαπώ (πιο ..γενικά όμως πλέον) αφού για όλους εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να είναι ευτυχισμένοι και καλά όπου κι αν είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Αυτό το ερώτημα μου θύμισε μια ξένη ταινία που είχα δει παλιά.

Καθόταν το ζευγάρι στο ύψος ενός γκρεμού και αγνάντευε τι θέα. Σε κάποια στιγμή η τύπισσα γυρνάει και λέει στον τύπο: "Αν σε απατούσα, θα έπαυες να μ' αγαπάς;". Τότε αυτός έριξε μια ματιά στον γκρεμό, μια ματιά σ' αυτήν και γυρνάει και της λέει:

"Θα σε πέταγα στα Τάρταρα!" :hehe:

Κάτι που φυσικά άρεσε στο γκομενάκι για το πάθος που έβγαλε αυτή η βαρβατίλα, τον αγκάλιασε και του έδωσε φιλάκι! :kissing:

Την προδοσία πολλοί την αγάπησαν, τον προδότη ουδείς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν αρνουμαι την πραγματικοτητα που περιγραφεις φιλε μου...απλα αυτο δεν ονομαζεται αγαπη...κι εμεις μιλαμε για αγαπη εδω...
Fine. Όρισέ μου τι είναι αυτό που λέω εγώ και πώς ορίζεται η αγάπη. Έπειτα εξήγησέ μου την ειδοποιό διαφορά τους και γιατί αυτό που λέω εγώ δεν είναι αγάπη.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ana...

Νεοφερμένος

Η Ana... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
για μενα παντως το να νοιαζομαι για καποιον και να θελω να ειναι καλα στην ζωη του δε σημαινει οτι τον αγαπω... σε ενα ανθρωπινο επιπεδο αυτο ειναι κατι που το ευχομαι σε πολλους ανθρωπους που εχουν περασει απο την ζωη και πια δεν εχουμε επαφες...
Η αληθινη, ουσιωδης, βαθια αγαπη ποτε δεν παυει να υφισταται... δεν ειναι απλως το να σε νοιαζει καποιος να μην παθει κακο, ειναι μια πολυ λεπτη συναισθηματικη χροια που σου αγγιζει οταν εισαι κοντα του ή οταν σκεφτεσαι ολα οσα εχετε μοιραστει.. δυστυχως δεν περιγραφεται με λέξεις

Εχω αγαπησει ανθρωπους που με πληγωσαν, συνεχιζω να τους αγαπω, ακομη κι αν τους εχω απομακρυνει απο την ζωη μου..
Ξερω οτι ποτε δεν θα παψω να το αισθανομαι αυτο.. και για να προστατευσω τον ιδιο μου τον εαυτο μου αναγκαστηκα να τους βγαλω απο την ζωη μου εντελως.
Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ανθρωπων που η αγαπη υπερισχυσε των "πληγων" και η επαφη υπαρχει και ειναι ομορφο και παρηγορητικο..

Στον ερωτα οταν αγαπας τα πραγματα δεν ειναι τοσο απολυτα Γιωργο..
Δεν μπορεις με την λογικη σου τοσο απλα να πεις... "αυτος δεν αξιζε την αγαπη μου... θα παψω να τον αγαπω επιτελους"
Η αγαπη ειναι καταλυτικη και αυθαρτη στο χρονο (οπως εγραψαν τοσο ομορφα πιο πανω..)κι οταν καποιος σε πληγωνει και θελεις να προχωρησεις στην ζωη σου ισως η μονη λυση ειναι να τον αποκλεισεις απο αυτην και απλως να κοιταξεις μπροστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στον ερωτα οταν αγαπας τα πραγματα δεν ειναι τοσο απολυτα Γιωργο..
Δεν μπορεις με την λογικη σου τοσο απλα να πεις... "αυτος δεν αξιζε την αγαπη μου... θα παψω να τον αγαπω επιτελους"
Η αγαπη ειναι καταλυτικη και αυθαρτη στο χρονο (οπως εγραψαν τοσο ομορφα πιο πανω..)κι οταν καποιος σε πληγωνει και θελεις να προχωρησεις στην ζωη σου ισως η μονη λυση ειναι να τον αποκλεισεις απο αυτην και απλως να κοιταξεις μπροστα...
Okey... λαμβάνοντας υπ' όψιν το μήνυμά σου και τα μηνύματα των παραπάνω, κρατώ τότε μία μικρή επιφύλαξη ότι ενδεχομένως το συναίσθημα στο οποίο αναφερόμουν πριν δεν είναι η "αγάπη", αλλά κάτι άλλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;
Lobotomy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Fine. Όρισέ μου τι είναι αυτό που λέω εγώ και πώς ορίζεται η αγάπη. Έπειτα εξήγησέ μου την ειδοποιό διαφορά τους και γιατί αυτό που λέω εγώ δεν είναι αγάπη.




αχαχαχαχαχα φιλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε....cool εικοναα :clapup: !!! λοιπον πρωτον, προειδοποιω για μεγαλο ποστ, δειξτε κατανοηση:P:P, δευτερον, αυτα ειναι αποψεις, οποτε, αυτα που θα πω ισχυουν συμφωνα με τις αντιληψεις μου.

αρχικα σου απαντω συνοπτικως:

η αγαπη εχει κυριο χαρακτηριστικο το οτι δεν φθειρεται στο χρονο και στις δυσκολες και αντιξοες συνθηκες. αφθαρσια λοιπον. ;)

ας δουμε αναλυτικα:

Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.



Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.

συμφωνω, αν και θα διορθωνα "το τελος του ενδιαφεροντος που εδειξες σε καποιον δεν ακυρωνει το ενδιαφερον που του εχεις δειξει"

συμφωνω κι εδω πως αυτα που λες συμβαινουν, και μαλιστα παρα πολυ συχνα. αλλα θα προκειται για καψουρα, ερωτα, κολλημα, οπως θες, ισως ολα αυτα στο μεγιστο βαθμο τους αλλα οχι για ΑΓΑΠΗ. αν προκειται για αγαπη μπορει να σταματησεις να την βλεπεις, να κοψεις καθε σχεση, να προσπαθεις να την ξεχασεις και ισως, ναι, να το πετυχεις μα η αγαπη σου για αυτην δεν θα φυγει, θα συνεχισεις να την αγαπας, γιατι το χαρακτηριστικο της αγαπης, πως να το πω...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Α Γ Α Π Η, ειναι το οτι δεν εξαλειφεται με κανεναν τροπο, δεν πεθαινει, δεν φευγει, δεν σταματα...

σαφως και το εννουσες, οπως κι αν ηρθαν τα πραγματα μετα, απλα σου λεω πως οτι κι αν κανεις μετα, αν δεν την ξαναδεις ξερω γω κτλ, δεν θα παψεις να την αγαπας. γιατι ετσι ειναι η φυση της αγαπης.


μπορει να παρεις, την αποφαση, να τον ξεγραψεις, να μην τον ξαναδεις, να τα φτιαξεις με αλλον, μα ΑΑΑΝ, ΑΝ προκειται για αγαπη, παντα η αγαπη γιαυτον θα ζει μεσα σου, κι οσο κι αν εχεις καταφερει να την κρυψεις και να την σωπασεις, θα την αισθανεσαι οταν ξαναδεις αυτο το ατομο....κι ας ξερεις πως ειναι λαθος, κι ας μην κανεις τιποτα, μα την αγαπη θα την νιωθεις.

λοιπον, απαντωντας σε αυτο που με προκαλεσες, δλδ να ορισω την αγαπη, αυτο που λες εσυ και να σου δειξω τη διαφορα τους. σου λεω πως εσυ απο τη στιγμη που βαζεις μεσα τη δυνατοτητα να ξεγραφτει εντελως, αυτοματως αφου δεν ισχυει η "αφθασρια" που ειπαμε, δεν ειναι αγαπη, αληθινη αγαπη. βεβαια οπως βλεπω τωρα που το ξαναδα πιο σκεπτομενος, αυτα που λες συμβαινουν και στην αγαπη, γινονται, απλα αυτος που αγαπα, μεσα του ποτε δν παυει να αγαπα...αυτος ηταν ο ενδοιασμος μου, το οτι ευκολα παρουσιαζες τη διαγραφη και υποστηριζες τη στιγμιαια ισχυ της. δεν αντιλεγω πλεον, απλα λεω πως μεσα σου τουλαχιστον ακομα κι αν ξεγραψεις καποιον, αν τον αγαπουσες, μεσα σου, δεν παυεις...;) με συγχωρεις για την αποτομη αντιπαραθεση μου :)

εγω οριζα αγαπη ως αφθαρτη, εσυ εδεινες το ενδεχομενο της φθορας...βεβαια διαπιστωνω πως πρακτικα ισως, ουσιαστικα ομως οχι, παντα κατι που αληθινα αγαπουσες, μεσα σου συνεχιζεις να το αγαπας, εστω σιωπηλα, ξεχασμενα.

δες πως δουλευει αυτο που λεω με την αφθαρσια: οταν η αγαπη στηριζεται σε καποια αξια ή προσωρινη ευχαριστηση δεν ειναι αγαπη. αν σ'αγαπαω επειδη εισαι ομοροφος, και μετα τρακαρεις και σπασεις τα μουτρα σου (:P) και δεν εισαι πια ομορφος, δεν θα σ'αγαπαω. αν σ'αγαπαω μονο για καποιο σκοπο/κερδος, οταν το παρω, θα σταματησω να σε αγαπω.(:whistle:) και παλι αυτο δεν ειναι αγαπη. προσεχεις πως ως εδω η αγαπη δεν ητα στην ουσια αγαπη, επειδη ειχε ημερομηνια ληξης? στη συνεχεια παιρνω το παραδειγμα, μανας-παιδιου, δες εδω η αγαπη ειναι αληθινη, το γνωριζουμε αλλωστε και μονο που ακουμε "μανα-παιδι", γιατι συμβαινει αυτο (γιατι ειναι αληθινη εδω)? γιατι η μανα και το παιδι οοοοτι κι αν συμβει ποτε δε σταματουν να αγαπουν ο ενας τον αλλον, οσο κι αν μαλωνουν κτλ. εχουμε αφθαρσια λοιπον που χαρακτηριζει την αγαπη αυτη....(βεβαια υπαρχουν και σχεσεις γονιων-παιδιων, τυπου "χεσε μεσα", αλλα εγω παιρνω το υγιες απο τη φυση ως παραδειγμα)

σχεδον θα ελεγα πως η αγαπη κρινεται για το αν ειναι αληθινη απο το αν φθειρεται σε χρονο/δυσκολιες κτλ. γιαυτο λεμε πως πρεπει η αγαπη να περασει πολλα για να αποδειξει πως ειναι αληθινη...η αγαπη ειναι πραγμα σπανιο, ας μη βιαζομαστε να αποκαλεσουμε το καθε ομορφο συναισθημα ελξης "αγαπη":)

"λογαριαζε χωρις τον ξενοδοχο, η αγαπη δεν γνωριζει απο νομους!" ;)

Okey... λαμβάνοντας υπ' όψιν το μήνυμά σου και τα μηνύματα των παραπάνω, κρατώ τότε μία μικρή επιφύλαξη ότι ενδεχομένως το συναίσθημα στο οποίο αναφερόμουν πριν δεν είναι η "αγάπη", αλλά κάτι άλλο.

α παλι καλα τοτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κάνεις ένα πολύ κλασσικό λάθος.Η αγάπη προκύπτει και χάνεται από μόνη της.Δεν είναι κάτι που μπορείς να ελέγχεις.Αυτό που θες να ρωτίσεις είναι μάλλον,πως ξεχνάς κάποιον.Αυτό συμβαίνει όταν δεν ασχολείσαι άλλο μαζί του και με την πάροδο του χρόνου ή γνωρίζοντας κάποιον άλλον.Και αυτά όμως δεν αποτελούν σίγουρες λύσεις.Μερικές φορές δε τον ξεχνάς ποτέ,ότι και αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η αγάπη είναι μια ψευδαίσθηση :) Problem solved.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μάλλον τότε το πρόβλημα αρχίζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν η αγάπη είναι αληθινή δεν χάνεται ποτέ.
Ίσως αν ο άλλος κάνει κάτι πραγματικά πολύ κακό να καβαλήσει η απέχθεια την αγάπη σου γι'αυτόν. Πάλι όμως είναι εκεί για να του δώσει ελαφρυντικά.Η αγάπη είναι αγάπη.Είναι μια μόνιμη ανάμνηση. Ένα αιώνιο φορτίο ή ένας αιώνιος συνοδοιπόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Όταν η αγάπη είναι αληθινή δεν χάνεται ποτέ.
Ίσως αν ο άλλος κάνει κάτι πραγματικά πολύ κακό να καβαλήσει η απέχθεια την αγάπη σου γι'αυτόν. Πάλι όμως είναι εκεί για να του δώσει ελαφρυντικά.Η αγάπη είναι αγάπη.Είναι μια μόνιμη ανάμνηση. Ένα αιώνιο φορτίο ή ένας αιώνιος συνοδοιπόρος.

πες τα μωρη, τα λεω 5 σελιδες τωρα....δεν ακουνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αγάπη τι δύσκολο πράγμα...
Στο ερωτικό στοιχείο η αγάπη είναι η συνέπεια του έρωτα, αρχικά ερωτευόμαστε κάποιον και με τον καιρό το συναιαθημα αυτο μετατρέπεται σε αγάπη. Δεν είναι απαραίτητο οτι το ένα ακολουθεί το άλλο, μπορούν αν συνηπάρξουν αυτα τα δύο συναισθήματα.
Όταν αγαπάς αληθινά κάποιον δεν παύεις ποτε να το κάνεις, όσα χρόνια κι αν περάσουν, οτι κι αν συμβεί, πάντα είσαι εκεί άγρυπνος φρουρός για οτι σε χρειαστεί, γιατι πολύ απλά η αγάπη δεν έχει όρια και περιθωρια!

Απλα πολλές φορές μπερδευουμε τα συναισθηματα μας, και τον ερωτα ή τον ενθουσιασμο τον αποδίδουμε σαν αγάπη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top