Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Η πιστη στον θεο ειναι ανθρωπινο δικαιωμα.η θρησκεια ειναι βαρβαρο οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικο συστημα που περιοριζει και οριζει τον ανθρωπινο νου στο ονομα μιας ανωτερης δυναμης.

Πολύ Μάρξ διαβάζεις ρε παιδί μου! Του τύπου '' η θρησκεία ως όπιο του λαού;''
Διάβασε και λίγο Πλάτωνα!
Λέει ο Πλάτωνας στον Πρωταγόρα: Ο άνθρωπος, επειδή ''θειας μετέσχε μοιρας,μόνος ζώων θεούς ενόμισεν,και επεχείρει βωμούς ιδρύεσθαι και διηρθρώσατο ονόματα και έκτισε πόλεις'' και λοιπά. Δηλαδή ο άνθρωπος επειδή οι θεός του έδωσε συνείδηση, έκτισε πόλεις,έφτιαξε γλώσσα και θρησκεία. Μόνος του τη δημιούργησε τη θρησκεία. Ήθελε,επέλεξε,όπως επέλεξε να ζήσει μαζί με άλλα όντα σε μια κοινωνία. Δέχτηκε να πιστέψει στις ίδιες αντιλήψεις,στους ίδιους θεούς, και στους ίδιους στόχους και συμφέροντα με τους λοιπούς πολίτες.
Ο Σωκράτης,κατάπιε το κώνειο, αν και θα μπορούσε να πάρει το βαπόρι για τη Σικελία και να ζήσει ώς τα βαθιά γεράματα εξόριστος και με τις απόψεις του αλλά δεν θέλησε γιατί, ανήκε σε μια κοινωνία και δέχτηκε συνειδητά οτι δεν συμφωνούν μαζί του και είπε οκ,επιμένω να πιστεύω όσα πιστεύω αλλά σέβομαι όσα πιστεύετε λοιποί 99% στην πόλη. Ο Σωκράτης ήπιε το κώνειο,γιατί απλώς σεβάστηκε την γνώμη της πλειοψηφίας,της κοινωνίας,των νόμων,του συντάγματος,του λαού,του μέσου αθηναίου πολίτη,της κοινής γνώμης.
Το άλλο το παλικάρι ο Αριστοτέλης που δεν εκτιμάς αρκετά όπως φαίνεται,έλεγε στην Πολιτεία, ότι (καλώς ή κακώς) η κοινωνία,το σύνολο, ορίζει το τι είναι δίκαιο και τί όχι,και πολλές φορες το δίκαιο κατα την κοινωνία δεν είναι και το σωστό,αλλά εδώ εισέρχεται η παιδεία που βοηθά το άτομο με ορθολογιστικά κριτήρια να βρεί τι είναι σωστό και αυτό να διαλέξει (=ψηφίσει,ούτε λίγο ούτε πολύ!!)





το συνταγμα οριζει νομους.ηθη ειναι οι αντιληψεις και οι συνηθειες ενος λαου.


Κι εγώ μαζί σου. Τότε γιατί η σύζυγος του προέδρου Γκιούλ εκ Τουρκίας φορά μαντήλα; Πολιτισμικό-θρησκευτικό στοιχείο δεν είναι η μαντήλα,ή τι;



αυτο μας ελειπε.το συνταγμα εξαλλου οριζει ανεξιθρησκεια.το επομενο βημα ειναι να βγαλουμε τις εικονες απο τις σχολικες αιθουσες και τα νοσοκομεια και τα ευαγγελια απο τα δικαστηρια.εφοσον βεβαια μιλαμε για ενα μη θεοκρατικο κρατος.


Τι; Τι; Τι; Τι;
Επειδή ένα 2% σύμφωνα με δημοσκοπήσεις είναι άθεοι στην Ελλάδα οι 98% λοιποί ορθόδοξοι έλληνες θα γίνουν κρυπτοχριστιανοί; Ουτε στην τουρκοκρατία τέτοιες απαγορεύσεις!!
Μη σε πληγώσω,αλλά στα δημοκρατικά πολιτεύματα αποφασίζει η πλειοψηφία (σ'αυτη την περίπτωση συντριπτική),και σ'όποιον αρέσει.
Ο Χριστόδουλος -και μαγκια του- σαν πολίτης πρότεινε να γίνει δημοψήφισμα για να αποφασίσει ο λαός αν το θρήσκευμα θα αναγράφεται στις ταυτότητας,αλλά η δημοκρατικότατη τότε κυβέρνηση του Σημίτη αρνήθηκε; Περκέ; Μήπως φοβήθηκε οτι η πλειοψηφία θα πέι ναι;
Και,τέλος πάντων,κυβερνά ο λαός κάποτε,ή κυβερνά το 7% με το έτσι θέλω;
Μήπως ν'ανυσηχήσουμε λίγο σαν κράτος για την εφαρμογή της πολυσυζητημένης ''βούλησης του λαού;''

"Δεν μπορείς να παίξεις ενάντια σε μια ομάδα,αν δε φοράς τη φανέλα κάποιας άλλης. Είναι ελαφρώς άτιμο."

Ναι. Δεν ανέχομαι κριτική από κάποιον που δεν έχει άποψη.
Και για να μην εκφέρει άποψη συμβαίνουν δύο τινά:
είτε δεν εφαρμόζει όσα λέει και γι'αυτο δεν τα λέει
είτε δεν πιστεύει σε καμμία ιδέα γιατί απλώς είναι ανίκανος να καταλήξει σε ένα
συμπέρασμα σ'αυτή τη ζωή,οπότε μέχρι ν'αποφασίσει ας μη μιλά.

Δεν γίνεσαι βουλευτής στη Βουλή αν δεν έχεις μια πολιτική τοποθέση. Γιατί απλά, κανείς δεν υπολογίζει τη γνώμη όποιου δεν έχει γνώμη!!

ζω σε ενα ελευθερο κρατος ,ειμαι ελευθερος ανθρωπος και θα κανω και θα σκεφτομαι ο,τι θελω σεβομενη την ελευθερια των αλλων ανθρωπων και θεωρω τον εαυτο μου τιμιο.

Πίστευε σ'οτι θες. Μπορεί να μη συμφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ μεχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λές. Αλλά δεν είναι δυνατό εσύ η μειοψηφία να αποφασίσεις για μένα την πλειοψηφία.
Αν συμφωνεί η πλειοψηφία μαζί σου,κάνε οτι γουστάρεις. Δημοκρατικά.

Είμαι χριστιανή και σου επιτρέπω να είσαι άθεος,σου επιτρέπω και ν'ανοίξεις τζαμί.
Είσαι άθεος και μου απαγορεύεις να ανοιξω τζαμί και να κρεμάω την Παναγία στο γραφείο μου.
Απο πού κι ως πού; Αυτό δεν είναι μισαλλοδοξία; Δεν είναι φασισμός; Δεν είναι επιβολή; Δεν είναι κατά των δικαιωμάτων μου;
Μήπως να λατρέψω τον Θεό μου σε υπόγεια στοά όπως όπως στα χρόνια των Ρωμαίων;

:wall::wall::wall::wall:




.....................................................................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ρατσισμού βρε michelle πραγματικότητα είναι. Έχουν γενικά τρελό κόμπλεξ με την Ελλάδα ίσως βέβαια να φταίει ότι και εμείς ποτέ δεν τους είδαμε με κακό μάτι, κυρίως για τον τρόπο που μπήκαν στην Ελλάδα. Τι να πεις. Στην τελική δεν αλλάζει ο οικοδεσπότης σε όποιον δεν αρέσει, σπίτι του.
:worry:
:worry:
:worry:
:worry:
:worry:
νομίζω ότι είσαι κλειστοφοβικός .
Ο ρατσισμός είναι σαν σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα . Είναι αλήθεια ότι εύκολα το κολλάς αλλά μόλις το κολλήσεις , πρέπει να βρεις και μια καλή δικαιολογία πώς το κόλλησες . Μπορεί να έχεις πολύ φαντασία , αλλά δεν παύει αυτό που θα πεις να είναι δικαιολογία και αυτό που κόλλησες νόσημα :pfff:

Ότι πρέπει να υπάρχει ποσόστωση στους μετανάστες είναι αναμφισβήτιτο αλλά δεν ισχύει στην πράξη δεν φταίνε σίγουρα οι μετανάστες - φταίνε οι καλοί πολιτικοί μας :pfff:

Οι αλβανοί δεν διαφέρουνε σε τίποτες από τους άλλους μετανάστες - απλά τους άλλους τους νομίζουμε πολιτικούς πρόσφυγες (ασχέτως αν τους βγαίνει το λάδι να ράβουνε 15 ώρες σε ένα υπόγειο για λίγα ευρώ) και τους αλβανούς οικονομικούς άρα κλέφτες των εισοδημάτων μας (δεν επιχειρώ να εισαγάγω συναισθηματικό εκβιασμό στην κουβέντα απλά όλοι σχεδόν είναι οικονομικοί μετανάστες)

Επίσης ακούω για αυξημένη επιθετικότητα . Στατιστικά δεν το βλέπω όμως .

Τι ακούω στο χωριό μου : Στο χωριό μου , υπάρχουνε 1-2 σπίτια αλβανών σωστές βιλίτσες . Όσο τους είχανε στοιβαγμένους να δουλεύουνε στα χωράφια , ήτανε απλώς ένα παρακατιανό είδος που το ταίζουμε από καλοσύνη . Επειδή τώρα κράτησε τα λεφτά και δεν τα έφαγε σε μεγαθήρια αυτοκίνητα και φούσκες του χρηματιστιρίου αλλά έφτιαξε σπίτι , δεν μπορεί με μυστήριο τρόπο τα έβγαλε τα λεφτά .


Η μόνη ιδιαιτερότητα τους είναι προφανής : ήρθανε αφού ανοίξανε οι φυλακές τους . Οπότε τον πρώτο καιρό φυσικά η στατιστική θα τους αδικούσε . Και τώρα πάμε όλοι μαζί να θυμηθούμε ποιος άνοιξε τότε απλόχερα τα σύνορα χωρίς ελέγχους για να απαντήσουμε και στο ερώτημα <<ποιος φταίει;>>:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Δέχτηκε να πιστέψει στις ίδιες αντιλήψεις,στους ίδιους θεούς, και στους ίδιους στόχους και συμφέροντα με τους λοιπούς πολίτες.

δεν διαφωνω,επελεξε ο ανθρωπος να δημιουργησει θρησκειες.εγω μιλησα για τους λογους που τις δημιουργησε.κι ακριβως αυτη η προταση που εμπεριεχει στοχους συμφεροντα και θεους με βρισκει απολυτα συμφωνη.



Κι εγώ μαζί σου. Τότε γιατί η σύζυγος του προέδρου Γκιούλ εκ Τουρκίας φορά μαντήλα; Πολιτισμικό-θρησκευτικό στοιχείο δεν είναι η μαντήλα,ή τι;


επειδη ειναι θεοκρατικο κρατος.



Επειδή ένα 2% σύμφωνα με δημοσκοπήσεις είναι άθεοι στην Ελλάδα οι 98% λοιποί ορθόδοξοι έλληνες θα γίνουν κρυπτοχριστιανοί; Ουτε στην τουρκοκρατία τέτοιες απαγορεύσεις!!
Μη σε πληγώσω,αλλά στα δημοκρατικά πολιτεύματα αποφασίζει η πλειοψηφία (σ'αυτη την περίπτωση συντριπτική),και σ'όποιον αρέσει.

οχι μονο επειδη ειναι καποιοι αθεοι .επειδη καποιοι πιστευουν σε μια αλλη θρησκεια που οφειλουμε να σεβομαστε σε ενα δημοσιο κτηριο οπως ειναι το σχολειο η η δικαστικη αιθουσα.και κυριως επειδη στην ελλαδα εχουμε ανεξιθρησκεια.αυτο θα επρεπε να σημαινει οτι σεβομαι τον αλλοθρησκο και του αναγνωριζω ισα δικαιωματα.




Πίστευε σ'οτι θες. Μπορεί να μη συμφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ μεχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λές. Αλλά δεν είναι δυνατό εσύ η μειοψηφία να αποφασίσεις για μένα την πλειοψηφία.
Αν συμφωνεί η πλειοψηφία μαζί σου,κάνε οτι γουστάρεις. Δημοκρατικά.

σαφως και δεν κανω ο,τι γουσταρω επειδη ζω σε μια κοινωνια που την διεπουν κανονες.αλλα θα πιστευω ο,τι γουσταρω και θα το λεω διοτι μονο με τον διαλογο , την διαφωνια και την επικοδομητικη συγκρουση μπορει ο ανθρωπος να προοδευσει.

Είσαι άθεος και μου απαγορεύεις να ανοιξω τζαμί και να κρεμάω την Παναγία στο γραφείο μου.

αν αναφερεσαι σε εμενα δεν ειμαι αθεη και ζηταω (οχι απο εσενα προσωπικα ,αλλα απο την κοινωνια ) να αναγνωρισει ισα δικαιωματα σε καποιον αθεο,αθρησκο 'η αλλοθρησκο.

Μήπως να λατρέψω τον Θεό μου σε υπόγεια στοά όπως όπως στα χρόνια των Ρωμαίων;

προφανως δεν σε ενδιαφερει η γνωμη μου,αλλα επειδη εχω πτυχιο θεολογιας απο το καποδιστριακο πανεπιστημιων αθηνων,θα σου πω οτι αν εισαι ορθοδοξη χριστιανη ,ο δικος σου θεος δεν ενδιαφερεται για το που θα τον λατρεψεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θα κάνω πολλαπλές παραθέσεις χωρίς ονόματα γιατί δεν ξέρω σε ποιον/α απαντώ γράφετε πολύ περίεργα :D

Κι εγώ μαζί σου. Τότε γιατί η σύζυγος του προέδρου Γκιούλ εκ Τουρκίας φορά μαντήλα; Πολιτισμικό-θρησκευτικό στοιχείο δεν είναι η μαντήλα,ή τι;


επειδη ειναι θεοκρατικο κρατος.

'Οχι. Οι Τουρκαλάδες έχουν κοσμικό κράτος, το πιο κοσμικό κράτος με ισλαμικό θρήσκευμα. Ο Γκιουλ ανήκει στο ισλαμικό κόμμα το οποίο επιθυμεί μεγαλύτερη επιρροή του ισλαμισμού στο κράτος. Μπορεί να φαίνεται περίεργο πως ένα τέτοιο ανόητο κόμμα είναι "οι καλοί" αλλά γίνεται όταν το κοσμικό κράτος είναι διεφθαρμένο. Ειδικά για τη μαντίλα δεν το πολυέβλεπαν με καλό μάτι τα χουντάκια οι στρατιωτικοί στην άλλη όχθη του Αιγαίου.

Επειδή ένα 2% σύμφωνα με δημοσκοπήσεις είναι άθεοι στην Ελλάδα οι 98% λοιποί ορθόδοξοι έλληνες θα γίνουν κρυπτοχριστιανοί; Ουτε στην τουρκοκρατία τέτοιες απαγορεύσεις!!
Μη σε πληγώσω,αλλά στα δημοκρατικά πολιτεύματα αποφασίζει η πλειοψηφία (σ'αυτη την περίπτωση συντριπτική),και σ'όποιον αρέσει.

Η πλειοψηφία μπορεί να αποφασίσει να σταματήσει η φορολογία, αυτό δεν θα γίνει όμως ποτέ vamos καπιτάλες. Στα δημοκρατικά πολιτεύματα το ιδεατό είναι να προστατεύεται η μειοψηφία και όχι να αποφασίζει και να διατάζει η πλειοψηφία. Είναι γελοίο να υπάρχει η εικόνα της (ορθόδοξης ξερακιανής) παναγίτσας στα δικαστήρια όταν στην χώρα σου υπάρχουν καθολικοί (που την θέλουν πιο παχουλή) μουσουλμάνοι που θέλουν να βάλουν τον μουχάμεντ και άθεοι που θέλουν να της πετάνε βελάκια. Για να μην μιλήσουμε για τα λεφτά που παίρνει η εκκλησία μέσω φοροαπαλλαγών και μισθών. Για αυτό το λόγο το να γίνει επιτέλους το ελλαδιστάν κοσμικό κράτος δεν είναι υποχώρηση στους άθεους αλλά καθαρή πρακτική λογική. Άσε που το 98% ορθόδοξων χριστιανών είναι καθαρή ουτοπία...

Είσαι άθεος και μου απαγορεύεις να ανοιξω τζαμί και να κρεμάω την Παναγία στο γραφείο μου.

στο γραφειάκι σου βάλε την εικόνα των παιδιών σου την εικόνα του χεσούς και ότι άλλο θες. Αλλά να επιθυμείς να βάλεις σε όλα τα γραφεία την εικόνα ενός μπόμπιρα και του χεσούς ε αυτό δεν μ' αρέσει κσι δεν είναι και λογικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Στα δημοκρατικά πολιτεύματα το ιδεατό είναι να προστατεύεται η μειοψηφία και όχι να αποφασίζει και να διατάζει η πλειοψηφία. Είναι γελοίο να υπάρχει η εικόνα της (ορθόδοξης ξερακιανής) παναγίτσας στα δικαστήρια όταν στην χώρα σου υπάρχουν καθολικοί (που την θέλουν πιο παχουλή) μουσουλμάνοι που θέλουν να βάλουν τον μουχάμεντ και άθεοι που θέλουν να της πετάνε βελάκια. Για να μην μιλήσουμε για τα λεφτά που παίρνει η εκκλησία μέσω φοροαπαλλαγών και μισθών. Για αυτό το λόγο το να γίνει επιτέλους το ελλαδιστάν κοσμικό κράτος δεν είναι υποχώρηση στους άθεους αλλά καθαρή πρακτική λογική. Άσε που το 98% ορθόδοξων χριστιανών είναι καθαρή ουτοπία...



στο γραφειάκι σου βάλε την εικόνα των παιδιών σου την εικόνα του χεσούς και ότι άλλο θες. Αλλά να επιθυμείς να βάλεις σε όλα τα γραφεία την εικόνα ενός μπόμπιρα και του χεσούς ε αυτό δεν μ' αρέσει κσι δεν είναι και λογικό...


Σχετικά με το ποσοστό,επιμένω να πιστεύω πως το 98% ή έστω το 90%,πάντως η πλειονότητα των ελλήνων είμαστε χριστιανοί (καθολικοί,ορθόδοξοι,ο,τι να'ναι) και δεν βλέπω κανέναν έλληνα να ενοχλείται από τις εικόνες στα δικαστήρια και στα σχολεία.
Οι μόνοι που είναι ενοχλούνται,είναι οι μουσουλμάνοι και επέτρεψε μου,δεν τους πέφτει λόγος για το αν στο Ελλάντα κρεμάμε εικονίσματα στο σχολείο. Πήγε κανείς έλληνας στην Τουρκία να πει ''σταμάτα την προσευχη μπροστα μου,μ'ενοχλεί'' ή ''βγάλε τη μαντήλα,που ζούμε στο 1500;''. Για δοκιμάστε να πείτε στο μουσουλμάνο για τη θρησκεία του...
Οι Τούρκοι πάντως που είναι πιο μάγκες απο μας,κοτσάρανε δυο-τρεις μιναρέδες στην Αγια-Σοφιά για να λέει πιο πολύ! Μιλάμε για τρομερή ανεξιθρησκία οι φίλοι μας οι μουσουλμάνοι!
Οι Γάλλοι πάλι,απαγορέψανε δια νόμου τις μαντήλες στα σχολεία. Άλλοι μάγκες.

Τεσπα,γνώμη μου είναι,ο καθένας κάνει κουμάντο στο δικό του χωράφι. Δεν έχει λόγο ο μουσουλμάνος να ξεκρεμάσει την Παναγία (ξερακιανη ή αφράτη) απ'την Ελλάδα, και το βρίσκω ακόμα πιο κουφό να θέλει χριστιανός να ξεκρεμάσει την Παναγία απ'το σχολείο,κλπ. Ποιός χριστιανός ενοχλείται απ'το Χριστο,τι μου λέτε τώρα;
Οι μετανάστες, ας δουλέψουν, ας κάνουν περιουσίες κι ας επιστρέψουν στις πατρίδες τους για να αυτομαστιγωθούν με την άνεσή τους. Όπως έκαναν κι οι έλληνες μετανάστες ανέκαθεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
{Επειδή ένα 2% σύμφωνα με δημοσκοπήσεις είναι άθεοι στην Ελλάδα οι 98% λοιποί ορθόδοξοι έλληνες θα γίνουν κρυπτοχριστιανοί; Ουτε στην τουρκοκρατία τέτοιες απαγορεύσεις!!
Μη σε πληγώσω,αλλά στα δημοκρατικά πολιτεύματα αποφασίζει η πλειοψηφία (σ'αυτη την περίπτωση συντριπτική),και σ'όποιον αρέσει.

οχι μονο επειδη ειναι καποιοι αθεοι .επειδη καποιοι πιστευουν σε μια αλλη θρησκεια που οφειλουμε να σεβομαστε σε ενα δημοσιο κτηριο οπως ειναι το σχολειο η η δικαστικη αιθουσα.και κυριως επειδη στην ελλαδα εχουμε ανεξιθρησκεια.αυτο θα επρεπε να σημαινει οτι σεβομαι τον αλλοθρησκο και του αναγνωριζω ισα δικαιωματα.}

Ποιός τους απαγορεύει καλέ να λατρέψουν τον Αλλάχ στην Ελλάδα; Δεν είπα τέτοιο πράγμα! Απλά λέω οτι αν αυτοί θέλουν να λατρεύουν τον Αλλάχ στην Ελλάδα που είναι χριστιανική, ας μην τους κακοπέφτει που κρεμάμε εικόνες εμείς. Ξέρουν οτι είμαστε χριστιανοί,κι όμως ήρθαν στην χώρα μας,και τους φερόμαστε καλά. Ας μη μας αλλάξουν όμως τα έθιμα! Με ποιό δικαίωμα;




{Πίστευε σ'οτι θες. Μπορεί να μη συμφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ μεχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λές. Αλλά δεν είναι δυνατό εσύ η μειοψηφία να αποφασίσεις για μένα την πλειοψηφία.
Αν συμφωνεί η πλειοψηφία μαζί σου,κάνε οτι γουστάρεις. Δημοκρατικά.

σαφως και δεν κανω ο,τι γουσταρω επειδη ζω σε μια κοινωνια που την διεπουν κανονες.αλλα θα πιστευω ο,τι γουσταρω και θα το λεω διοτι μονο με τον διαλογο , την διαφωνια και την επικοδομητικη συγκρουση μπορει ο ανθρωπος να προοδευσει.}

Μα γι'αυτό είναι ωραία η Δημοκρατία,γιατί αφήνει τη φωνή της μειοψηφίας ν'ακουστεί!
Αλλά πρόσεξε: η πλειοψηφία κυβερνά κι αποφασίζει. Η μειοψηφία είναι σεβαστή, κανείς δεν της κλείνει το στόμα,αλλα δεν θα επιβληθεί γιατί δεν είναι λογικό!
Οι μουσουλμάνοι έχουν θρησκευτικά και ατομικά δικαιώματα στη χώρα μας,αλλά σε ζητήματα εθνικά και πολιτικά δεν μετράει η γνώμη τους ποσώς εφ'οσον δεν είναι δική τους πατρίδα η Ελλάδα.

{Είσαι άθεος και μου απαγορεύεις να ανοιξω τζαμί και να κρεμάω την Παναγία στο γραφείο μου.

αν αναφερεσαι σε εμενα δεν ειμαι αθεη και ζηταω (οχι απο εσενα προσωπικα ,αλλα απο την κοινωνια ) να αναγνωρισει ισα δικαιωματα σε καποιον αθεο,αθρησκο 'η αλλοθρησκο.
}

Τα δικαιώματα των μουσουλμάνων στην Ελλάδα υπηρετούνται στο ακέραιο.
Αλλά δεν αποτελεί δικαίωμα των μουσουλμάνων να ξεκρεμάσουν την Παναγία απ'το σχολείο μου. Το αν θα την κρεμάσουμε ή όχι στον τοίχο,δεν τους αφορά.


¨{Μήπως να λατρέψω τον Θεό μου σε υπόγεια στοά όπως όπως στα χρόνια των Ρωμαίων;

προφανως δεν σε ενδιαφερει η γνωμη μου,αλλα επειδη εχω πτυχιο θεολογιας απο το καποδιστριακο πανεπιστημιων αθηνων,θα σου πω οτι αν εισαι ορθοδοξη χριστιανη ,ο δικος σου θεος δεν ενδιαφερεται για το που θα τον λατρεψεις.}



Πολύ όμορφο αυτό. Όντως δε Τον αφορά το πού και πως θα Τον λατρέψεις. Αλλά αφορά τον έλληνα,ΌΧΙ ως χριστιανό ΑΛΛΑ ως πολίτη με δικαιώματα, το αν θα εξασκήσει ελεύθερα αυτά τα δικαιώματα,ή αν θα έρθει ο μουσουλμάνος στην πατρίδα του να του πει ΠΩΣ και ΑΝ θα μπορέσει να τα εξασκήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Λόγω καλοκαιριού και λόγω έλειψης χρόνου, αυτό τον καιρό δεν πολυσυμμετέχω και τόσο στο στέκι, απλώς μπαίνω, ρίχνω μια ματιά και βγαίνω.
Δεν έχω διαβάσει λοιπόν όλα τα μηνύματα κι αυτά που διάβασα, τα διάβασα στα γρήγορα.

Επειδή το θεμα είναι για το ρατσισμό και κατ' επέκταση για την ξενοφοβία, επιτρέψτε μου μια παρέμβαση με την ελπίδα να μην είμαι και τόσο εκτός του θέματος.

Κατ' αρχήν το λεξικό του Φυτράκη που έχω στον υπολογιστή αναφέρει σαν ρατσισμό: "θεωρία που υποστηρίζει την ανωτερότητα μιας φυλής και αποβλέπει στη διατήρηση της καθαρότητάς της κλπ.

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιον ραστσισμό στην λεγόμενη ξενοφοβία που έχω δει να αναφέρεται στο στέκι. Άλλο να φοβάσαι την ασφάλειά σου και άλλο να μισείς τον κάθε ξένο και να μην τον θέλεις να τον αντικρίσεις μπροστά σου.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν συνάνθρωπό μου, και τους αγαπώ όλους και μπορώ να ζήσω σε ένα πολιτισμένο επίπεδο αρμονικά με τον κάθε έναν άνθρωπο. Δεν είμαι λοιπόν ρατσιστής σίγουρα. Εξάλλου έχω δύο καλούς φίλους Αλβανούς χρόνια τώρα.

Όμως....

Έχει βρεθεί κάποιος από εσάς κοντά στην Ομόνοια; Υπάρχουν εργαζόμενοι σαν κι εμένα, που η δουλειά τους απαιτεί να περνούν από αυτή την περιοχή θέλουν δεν θέλουν.

Πριν 3-4 μήνες λοιπόν, περνούσα από εκεί, και μου την πέφτουν 2-3 άτομα να με ληστέψουν. Ο ένας έχωσε το χέρι του στην κωλότσεπη να μου πάρει το πορτοφόλι, και το άλλο χέρι στην τσέπη του κινητού. Το έβαλα στα πόδια τρέχοντας, και τη γλύτωσα, αλλά από τότε δεν ξαναπήρα μαζί μου πορτοφόλι.

Πολύς κόσμος έχει πέσει θύμα των αράβων μεταναστών, έχουν σπασει αυτοκίνητα, περνάς στο δρόμο και δήθεν κάνουν να σε ρωτήσουν κάτι και σε πιάνουν γρήγορα στο σώμα και όπου βρουν να φουσκώνει κάτι στο αρπάζουν και δεν προλαβαίνεις να αντιδράσεις.

Τα μαγαζιά έχουν πρόβλημα, οι Έλληνες δεν τολμούν να ανέβουν πια στην Αθήνα να κάνουν τα ψώνια τους, η κατάσταση έφθασε πια στο απροχώρητο.

Και που; Στην πρωτεύουσα της Ελλάδας, στην Αθήνα.

Σίγουρα αγαπώ όλους τους ανθρώπους, ξέρω ότι οι περισσότεροι ίσως είναι πεινασμένοι (αν και πολλές φορές αμφιβάλλω, π.χ. βλέπω μετανάστες να μιλούν με τις ώρες στο κινητο στη γλώσσα τους, που βρίσκουν τα λεφτά; εμείς στα γρήγορα λέμε κάτι και το κλείνουμε, που σε υπεραστικές κλίσεις ) , το ζήτημα λοιπόν είναι πολιτικό και όχι ατομικό.

Και λέω πολιτικό γιατί πρώτον η χώρα μας δεν ξέρω αν μπορέσει να κάνει κάτι γι' αυτούς, δεν αντέχει η οικονομία (αλήθεια γνωρίζετε ότι σχεδόν κανένας δεν χτυπά εισητήριο στα λεωφορεία, που πολλές φορές είναι γεμάτα από αυτούς; ποιος καλείται μετά να πληρώσει αν όχι εμείς ) , και δεύτερον στο Ιντερνετ σε κάποια ιστοσελίδα διάβασα για κάποια δήλωση του Καντάφι, ότι σε μερικά χρόνια θα έχουμε ισλαμοποιήσει την Ευρώπη αναίμακτα, με τα εκατομμύρια άραβες που έχουμε εξαπολύσει στην Ευρώπη. Εκείνοι πολλαπλασιάζονται αρκετές φορές πιο γρήγορα από εμάς και έτσι με αυξανόμενη την είσοδο των αράβων μεταναστών σε μερικά χρόνια ονειρεύονται ότι η Ευρώπη θα γίνει δική τους.

Είναι λοιπόν πολιτικό το ζήτημα.

Δεν έχω χρόνο να συζητήσψ αυτό τον καιρό, είμαι και φευγάτος λόγω καλοκαιριού, απλώς έγραψα μερικές σκέψεις, δεν το έχω κατασταλάξει ακόμα στο μυαλό μου, το ζήτημα είναι ότι φοβάσαι πια να περάσεις από την Αθήνα, την πρωτεύουσα της χώρας μας, η εγκληματικότητα έχει γίνει ανεξέλεγκτη, και αυτοί που μιλούν για ξενοφοβία, μηπως μιλάνε εκ του ασφαλούς;
Τι θα έκαναν αν η εργασία τους απαιτούσε να περνούν από εκείνα τα μέρη και κινδύνευαν καθημερινά, ή και ακόμα χειρότερα αν έμεναν εκεί κοντά;

Δεν είναι και τυχαίο η άνοδος του ακροδεξιού ΛΑΟΣ σε εκείνες τις περιοχές. Δεν νομίζω να είναι ακροδεξιοί, μάλλον απελπισμένοι είναι οι κάτοικοι για να δώσουν την ψήφο τους εκεί.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν ανήκω σε εκείνο τον χωρο.

(Δεν είμαι απόλυτος, απλές σκέψεις έγραψα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valeria

Νεοφερμένος

Η ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
sorry αλλα κανατε λαθος ο ελληνας εχει διαφορα κομπλεξ με ανθρωπους απο αλλες χωρες γιατι ποιοι ειμαστε εμεισ να κρινουμε τουσ αλλουσ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ας ξεθάψω λιγάκι ακόμα το θεματάκι γιατί είναι ακόμα ένα θέμα που μας απασχολεί.


Σήμερα,ένα 10ήμερο πριν την 28η Οκτωβρίου και στο σχολείο και μας έβαλαν να κάνουμε δοκιμαστική για την παρέλαση. (Για την ακρίβεια όχι και εμένα αλλά τέλος πάντων συμμετείχα στα γεγονότα και το ένιωσα πολύ άσχημα αυτό που έγινε.;) )

Στην ομάδα των κοριτσιών της Β' Λυκείου που θα έκαναν παρέλαση η καθηγήτρια έβαλε διμοιρίτισσα μία πολύ καλή και γλυκιά κοπέλα που όμως είναι από Αλβανία. Η κοπέλα έμενε και μένει από τα 8 της στην Ελλάδα έχει προσπαθήσει τόσο πολύ να μάθει τα ελληνικά και γενικά δεν είναι και η καλύτερη μαθήτρια αλλά προσπαθεί το κοριτσάκι και το άξιζε κατά την γνώμη μου. Μόλις το είδε μία άλλη κοπέλα που είναι Ελληνίδα ( για την οποία όλοι είχαμε και πλέον έχουμε την χειρότερη γνώμη ) της την είπε ότι δεν είναι σωστό αλλά και γελοίο να μπει για διμοιρίτισσα. Η γυμνάστρια αντί να πάρει το μέρος της κοπέλας από την Αλβανία ζήτησε και συγγνώμη στην Ελληνίδα που την διέκοψε από τον μονόλογο της ανοησίας που έλεγε και μείωνε την κοπελίτσα.

Ο διευθυντής τα έψαλε όμως κανονικά στην Ελληνίδα αλλά τι να σου κάνει μόνο ο διευθυντής, όταν μέσα σου είσαι τρομερά ρατσιστής προς μία ομάδα κοριτσιών από άλλη χώρα που δεν σε πείραξε ποτέ και απεναντίας ήταν τρομερά φιλική μαζί σου; Γιατί μ'αυτό που είπε η Ελληνίδα έθιξε άμεσα και την παρέα της κοπέλας από την Αλβανία που ήταν εκεί μπροστά. Αποτέλεσμα ήταν κλάματα αλλά από το μέρος της κοπελίτσας από την Αλβανία από την οποία κιόλας δεν ειπώθηκε καμία προσβολή ούτε καυγάς για την Ελλάδα ή το οτιδήποτε. Η κοπέλα σέβεται εδώ την χώρα και την περιοχή και το έχει δείξει. Απεναντίας η Ελληνίδα έδειξε πόσο χαζή ήταν η συμπεριφορά της.

Και θέτω ένα ερώτημα. Ή μάλλον 2. Αν ήσασταν στην θέση της καθηγήτριας τι θα κάνατε εσείς; ή τέλος πάντων αυτού που θα έπρεπε να μπει στην μέση να μην δημιουργηθεί καυγάς ή κάτι χειρότερο;
Θεωρείτε σωστή την συμπεριφορά της Ελληνίδας;

Ας απαντήσω και εγώ προσωπικά. Και με βάση τα όσα έγιναν.
Η θέση της καθηγήτριας ήταν Η χειρότερη. Αντί να σταματήσει όλο αυτό το σκηνικό άφησε την Ελληνίδα να συνεχίζει και να προσβάλλει.
Ξέρω την Ελληνίδα από το νήπιο και ήταν και είναι μια κοπέλα με αχαρακτήριστη συμπεριφορά πάντα γι'αυτό και μ'αυτό έπεσε και άλλο στα μάτια μου.

Εν μέρει πάλι χαίρομαι που έγινε αυτό γιατί κατάλαβα πόσο καλά την είχα αξιολογήσει...
*Οι χαρακτηρισμοί Ελληνίδα και κοπέλα από Αλβανία ήταν για να μην βάλω ονόματα και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν.:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καθηγήτρια θα έπρεπε να ρίξει ένα ωραιοτατο κράξιμο στο βλαμμένο.
Πιστεύω πως όσο κρατάμε αυτές τις σάπιες παραδόσεις θα είμαστε ρατσιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Η καθηγήτρια θα έπρεπε να ρίξει ένα ωραιοτατο κράξιμο στο βλαμμένο.
Πιστεύω πως όσο κρατάμε αυτές τις σάπιες παραδόσεις θα είμαστε ρατσιστές.

Συμφωνώ μαζί σου είναι γελοίο να σκεφτόμαστε έτσι. Μόνο και μόνο για την αντίδραση της καθηγήτριας οι μισές κοπέλες δεν θα πάνε στην παρέλαση. Η επέμβαση της δεν είχε αποτέλεσμα και ήταν άθλια. Όσο δεν την συμπαθούσα άλλο τόσο την μίσησα. Ή μέσα της και η ίδια κρύβει αρκετή δόση ρατσισμού ή δεν ξέρει την έννοια καλά η γυναίκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ας ξεθάψω λιγάκι ακόμα το θεματάκι γιατί είναι ακόμα ένα θέμα που μας απασχολεί.


Σήμερα,ένα 10ήμερο πριν την 28η Οκτωβρίου και στο σχολείο και μας έβαλαν να κάνουμε δοκιμαστική για την παρέλαση. (Για την ακρίβεια όχι και εμένα αλλά τέλος πάντων συμμετείχα στα γεγονότα και το ένιωσα πολύ άσχημα αυτό που έγινε.;) )

Στην ομάδα των κοριτσιών της Β' Λυκείου που θα έκαναν παρέλαση η καθηγήτρια έβαλε διμοιρίτισσα μία πολύ καλή και γλυκιά κοπέλα που όμως είναι από Αλβανία. Η κοπέλα έμενε και μένει από τα 8 της στην Ελλάδα έχει προσπαθήσει τόσο πολύ να μάθει τα ελληνικά και γενικά δεν είναι και η καλύτερη μαθήτρια αλλά προσπαθεί το κοριτσάκι και το άξιζε κατά την γνώμη μου. Μόλις το είδε μία άλλη κοπέλα που είναι Ελληνίδα ( για την οποία όλοι είχαμε και πλέον έχουμε την χειρότερη γνώμη ) της την είπε ότι δεν είναι σωστό αλλά και γελοίο να μπει για διμοιρίτισσα. Η γυμνάστρια αντί να πάρει το μέρος της κοπέλας από την Αλβανία ζήτησε και συγγνώμη στην Ελληνίδα που την διέκοψε από τον μονόλογο της ανοησίας που έλεγε και μείωνε την κοπελίτσα.

Ο διευθυντής τα έψαλε όμως κανονικά στην Ελληνίδα αλλά τι να σου κάνει μόνο ο διευθυντής, όταν μέσα σου είσαι τρομερά ρατσιστής προς μία ομάδα κοριτσιών από άλλη χώρα που δεν σε πείραξε ποτέ και απεναντίας ήταν τρομερά φιλική μαζί σου; Γιατί μ'αυτό που είπε η Ελληνίδα έθιξε άμεσα και την παρέα της κοπέλας από την Αλβανία που ήταν εκεί μπροστά. Αποτέλεσμα ήταν κλάματα αλλά από το μέρος της κοπελίτσας από την Αλβανία από την οποία κιόλας δεν ειπώθηκε καμία προσβολή ούτε καυγάς για την Ελλάδα ή το οτιδήποτε. Η κοπέλα σέβεται εδώ την χώρα και την περιοχή και το έχει δείξει. Απεναντίας η Ελληνίδα έδειξε πόσο χαζή ήταν η συμπεριφορά της.

Και θέτω ένα ερώτημα. Ή μάλλον 2. Αν ήσασταν στην θέση της καθηγήτριας τι θα κάνατε εσείς; ή τέλος πάντων αυτού που θα έπρεπε να μπει στην μέση να μην δημιουργηθεί καυγάς ή κάτι χειρότερο;
Θεωρείτε σωστή την συμπεριφορά της Ελληνίδας;

Ας απαντήσω και εγώ προσωπικά. Και με βάση τα όσα έγιναν.
Η θέση της καθηγήτριας ήταν Η χειρότερη. Αντί να σταματήσει όλο αυτό το σκηνικό άφησε την Ελληνίδα να συνεχίζει και να προσβάλλει.
Ξέρω την Ελληνίδα από το νήπιο και ήταν και είναι μια κοπέλα με αχαρακτήριστη συμπεριφορά πάντα γι'αυτό και μ'αυτό έπεσε και άλλο στα μάτια μου.

Εν μέρει πάλι χαίρομαι που έγινε αυτό γιατί κατάλαβα πόσο καλά την είχα αξιολογήσει...
*Οι χαρακτηρισμοί Ελληνίδα και κοπέλα από Αλβανία ήταν για να μην βάλω ονόματα και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν.:);)

Αυτό που περιγράφεις φαντάζομαι συμβαίνει παντού σε πολλά σχολεία ανά την Ελλάδα!!!Θα σου πω αρχικά γενικά τη γνώμη μου ..προσωπικά χαίρομαι να βλέπω παιδιά από το εξωτερικό να αγαπάνε την Ελλάδα και να συμμετέχουν στις γιορτές και στις παρελάσεις της!! Όπως επίσης χαμογελώ με χαρά όταν ακούω παιδάκια ..από ξένες χώρες ακόμα και από Αφρική να μιλάνε άπταιστα την Ελληνική!!!Σε σημείο που θα δεχόμουν ακόμα και να βρίσκονται στη σημαία και να είναι ''παραστάτες''!!Ίσως όμως κάποιοι άλλοι συμπατριώτες μας να έχουν διαφορετική άποψη και να με λιντσάρανε..
Και εδώ έρχομαι και στο θέμα σου ... δεν πιστεύω ότι εξ ολοκλήρου φταίει η κοπέλα από την Ελλάδα για αυτή της τη συμπεριφορά αλλά οι γονείς της για την ανατροφή που της έχουν δώσει!!Και είναι κρίμα να βλέπεις νέα παιδιά να συμπεριφέρονται τόσο μικρόμυαλα και κοντόφθαλμα!!!Εάν λοιπόν βρισκόμουν στη θέση της γυμνάστριας του σχολείου θα έστελνα την Ελληνίδα αμέσως στο διευθυντή του σχολείου και δεν θα την άφηνα να ολοκληρώσει το παραλήρημα προσβολής και φυσικά δεν θα της ζητούσα και συγγνώμη εννοείτε!! Έπειτα με τη βοήθεια του θα τη συνετίζαμε ...αφού είπες ότι και ο διευθυντής ήταν αυτής της άποψης... μπας και τη σώσουμε από την στάση αυτή που της έχουν διδάξει οι γονείς της και είναι λάθος!!Άλλωστε γι αυτό υπάρχει και το σχολείο ..για τη διαπαιδαγώγηση που ίσως ...όπως και στη προκειμένη περίπτωση... δεν γίνεται σωστά από τους γονείς!!!
Βέβαια για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου ...μπορεί η γυμνάστρια να ''φοβόταν'' κατα κάποιο τρόπο την αντίδραση των γονιών της Ελληνίδας γι αυτό και να της ζήτησε συγγνώμη κτλ και να κράτησε και αυτή την παθητική στάση....Πλέον οι γονείς και δη οι Έλληνες έχουν αποθρασυνθεί σε βαθμό που θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αν '' τη πεις '' στο παιδί τους ακόμα και αν αυτό έχει άδικο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αν ήμουν στην θέση της γυμνάστριας, θα προσπαθούσα να την βάλω στην θέση της, να της εξηγήσω στην τελική αυτά που θα έπρεπε ήδη να της έχει εξηγήσει η οικογένεια, ότι δηλαδή δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να προσβάλλει τους υπολοίπους ανεξαρτήτως εθνικότητας, θρησκευτικών, πολιτικών πεποιθήσεων κλπ.

Βέβαια πιστεύω πως και Ελληνίδα να ήταν η διμοιρίτισσα πάλι θα της κακοφαινόταν της άλλης. Απλά σε αυτή την περίπτωση βρήκε ως δικαιολογία το ότι η άλλη η κοπελίτσα ήταν Αλβανίδα. Στο δικό μου σχολείο για να πώ την αλήθεια τα κορίτσια σφάζονται κυριολεκτικά για το ποια θα μπεί πρώτη σειρά κλπ κλπ. :worry: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις φαντάζομαι συμβαίνει παντού σε πολλά σχολεία ανά την Ελλάδα!!!
Δεν περίμενα να γίνει στο δικό μου αλλά έκανα λάθος υπάρχουν ακόμα τέτοια μυαλά.

προσωπικά χαίρομαι να βλέπω παιδιά από το εξωτερικό να αγαπάνε την Ελλάδα και να συμμετέχουν στις γιορτές και στις παρελάσεις της!! Όπως επίσης χαμογελώ με χαρά όταν ακούω παιδάκια ..από ξένες χώρες ακόμα και από Αφρική να μιλάνε άπταιστα την Ελληνική!!!Σε σημείο που θα δεχόμουν ακόμα και να βρίσκονται στη σημαία και να είναι ''παραστάτες''!!Ίσως όμως κάποιοι άλλοι συμπατριώτες μας να έχουν διαφορετική άποψη και να με λιντσάρανε..
Απ' όποια χώρα και να είναι το κάθε παιδί αν αξίζει όχι μόνο λόγω βαθμών αλλά και συμπεριφοράς και αγάπης για την χώρα που το φιλοξενεί γιατί να μην πάει στην θέση αυτή ή σε οποιαδήποτε άλλη; Υπάρχουν ξένοι που αγαπούν την Ελλάδα που τους φιλοξενεί και τους δέχεται περισσότερο από κάποιους Έλληνες που ήθελαν να μην είχαν γεννηθεί εδώ καν. Και δεν το λέω έτσι στο άσχετο ξέρω αρκετούς εδώ στην περιοχή μου.
Προσωπικά εγώ δεν θα σε λιντσάρω μην φοβάσαι χαίρομαι που νέοι άνθρωποι συμμερίζονται τις σκέψεις μου.


Και εδώ έρχομαι και στο θέμα σου ... δεν πιστεύω ότι εξ ολοκλήρου φταίει η κοπέλα από την Ελλάδα για αυτή της τη συμπεριφορά αλλά οι γονείς της για την ανατροφή που της έχουν δώσει!!
Προσωπικά δεν της φταίνε μόνο οι γονείς αλλά και η ίδια. Δημιουργεί μόνη της προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν χωρίς λόγο. Ιδού το ένα το σημερινό...

Και είναι κρίμα να βλέπεις νέα παιδιά να συμπεριφέρονται τόσο μικρόμυαλα και κοντόφθαλμα!!!Εάν λοιπόν βρισκόμουν στη θέση της γυμνάστριας του σχολείου θα έστελνα την Ελληνίδα αμέσως στο διευθυντή του σχολείου και δεν θα την άφηνα να ολοκληρώσει το παραλήρημα προσβολής και φυσικά δεν θα της ζητούσα και συγγνώμη εννοείτε!! Έπειτα με τη βοήθεια του θα τη συνετίζαμε ...αφού είπες ότι και ο διευθυντής ήταν αυτής της άποψης... μπας και τη σώσουμε από την στάση αυτή που της έχουν διδάξει οι γονείς της και είναι λάθος!!Άλλωστε γι αυτό υπάρχει και το σχολείο ..για τη διαπαιδαγώγηση που ίσως ...όπως και στη προκειμένη περίπτωση... δεν γίνεται σωστά από τους γονείς!!!
Δεν την είχαμε δει να μιλάει τόσο ρατσιστικά σε άλλα παιδιά ναι μεν η συμπεριφορά της είναι άθλια καθημερινά (και τρομερά ψώνιο:/:) αλλά κάτι τέτοιο δεν το περίμενα. Γιατί δεν ενδιαφέρεται καν για την παρέλαση έρχεται όταν της θυμηθεί. Τώρα σχετικά με τον διευθυντή δεν νομίζω να τον άκουγε ναι μεν ο διευθυντής δεν είναι ρατσιστής όσο τον ξέρουμε (5 χρόνια+++) αλλά δεν έχει μεγάλη επιρροή στους μαθητές και ειδικά σ'αυτήν που δεν θέλω καν να την χαρακτηρίσω....

Βέβαια για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου ...μπορεί η γυμνάστρια να ''φοβόταν'' κατά κάποιο τρόπο την αντίδραση των γονιών της Ελληνίδας γι αυτό και να της ζήτησε συγγνώμη κτλ και να κράτησε και αυτή την παθητική στάση....Πλέον οι γονείς και δη οι Έλληνες έχουν αποθρασυνθεί σε βαθμό που θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αν '' τη πεις '' στο παιδί τους ακόμα και αν αυτό έχει άδικο!!
Οι γονείς της κοπέλας δεν έρχονται σχεδόν ποτέ στο σχολείο μόνο για τους βαθμούς το βρίσκω αδύνατο λοιπόν να φοβόταν τους γονείς της κοπέλας και επίσης η γυναίκα μένει Πάτρα όχι στην περιοχή μας για να φοβάται κιόλας περισσότερο. Απλά η συμπεριφορά της στην κατάσταση ήταν απαράδεκτη κατ'εμέ.

Αν ήμουν στην θέση της γυμνάστριας, θα προσπαθούσα να την βάλω στην θέση της, να της εξηγήσω στην τελική αυτά που θα έπρεπε ήδη να της έχει εξηγήσει η οικογένεια, ότι δηλαδή δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να προσβάλλει τους υπολοίπους ανεξαρτήτως εθνικότητας, θρησκευτικών, πολιτικών πεποιθήσεων κλπ.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όπως ξαναείπα και παραπάνω έκανε το ακριβώς αντίθετο και έχασε τον σεβασμό των περισσοτέρων. Ο καθηγητής και δάσκαλος πρέπει να είναι πρότυπο για τον μαθητή και όχι να φοβάται τον ίδιο τον μαθητή και να δείχνει σαν υποταγμένος...Έλεος πια:P.

Βέβαια πιστεύω πως και Ελληνίδα να ήταν η διμοιρίτισσα πάλι θα της κακοφαινόταν της άλλης. Απλά σε αυτή την περίπτωση βρήκε ως δικαιολογία το ότι η άλλη η κοπελίτσα ήταν Αλβανίδα. Στο δικό μου σχολείο για να πώ την αλήθεια τα κορίτσια σφάζονται κυριολεκτικά για το ποια θα μπεί πρώτη σειρά κλπ κλπ. :worry: :P
Στο δικό μου σχολείο δεν τους ενδιαφέρει τόσο αυτό το θεματάκι της διμοιρίτισσας,γι'αυτό και δεν σφάζονται ακόμα. Δεν νομίζω να ήταν απλά πρόφαση λόγω διαφορετικής εθνικότητας αλλά και τρομερό κόμπλεξ προς την Αλβανία γενικότερα αλλά και την κοπελίτσα που ήταν από εκεί που δεν της έκανε και τίποτα εν τέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ημερήσια αποβολή της άξιζε, να μάθει να σέβεται τους συμμαθητές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Προσωπικά δεν της φταίνε μόνο οι γονείς αλλά και η ίδια. Δημιουργεί μόνη της προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν χωρίς λόγο. Ιδού το ένα το σημερινό...


Δεν την είχαμε δει να μιλάει τόσο ρατσιστικά σε άλλα παιδιά ναι μεν η συμπεριφορά της είναι άθλια καθημερινά (και τρομερά ψώνιο:/:) αλλά κάτι τέτοιο δεν το περίμενα. Γιατί δεν ενδιαφέρεται καν για την παρέλαση έρχεται όταν της θυμηθεί. Τώρα σχετικά με τον διευθυντή δεν νομίζω να τον άκουγε ναι μεν ο διευθυντής δεν είναι ρατσιστής όσο τον ξέρουμε (5 χρόνια+++) αλλά δεν έχει μεγάλη επιρροή στους μαθητές και ειδικά σ'αυτήν που δεν θέλω καν να την χαρακτηρίσω....


Οι γονείς της κοπέλας δεν έρχονται σχεδόν ποτέ στο σχολείο μόνο για τους βαθμούς το βρίσκω αδύνατο λοιπόν να φοβόταν τους γονείς της κοπέλας και επίσης η γυναίκα μένει Πάτρα όχι στην περιοχή μας για να φοβάται κιόλας περισσότερο. Απλά η συμπεριφορά της στην κατάσταση ήταν απαράδεκτη κατ'εμέ.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όπως ξαναείπα και παραπάνω έκανε το ακριβώς αντίθετο και έχασε τον σεβασμό των περισσοτέρων. Ο καθηγητής και δάσκαλος πρέπει να είναι πρότυπο για τον μαθητή και όχι να φοβάται τον ίδιο τον μαθητή και να δείχνει σαν υποταγμένος...Έλεος πια:P.


Στο δικό μου σχολείο δεν τους ενδιαφέρει τόσο αυτό το θεματάκι της διμοιρίτισσας,γι'αυτό και δεν σφάζονται ακόμα. Δεν νομίζω να ήταν απλά πρόφαση λόγω διαφορετικής εθνικότητας αλλά και τρομερό κόμπλεξ προς την Αλβανία γενικότερα αλλά και την κοπελίτσα που ήταν από εκεί που δεν της έκανε και τίποτα εν τέλει.

:hmm::hmm::hmm:; Ίσως τότε δεν ήταν τόσο ρατσιστικό το θέμα... άλλα έγινε λόγω τρομερού κόμπλεξ και ανασφάλειας!!!Το κορίτσι αυτό ... και δεν χαίρομαι που το λέω .... έχει πολλά προβλήματα και ίσως ξεσπά έτσι!!!Το θέμα μάλλον είναι ότι νιώθει ένα ..πώς να το πω ...κόμπλεξ κατωτερότητας ..γι αυτό και ξέσπασε στο κοριτσάκι ....Ίσως να το ζηλεύει κιόλας και απλά να βρήκε σαν πρόφαση το ότι κατάγεται από άλλη χώρα για να το μειώσει!!!

Όσο για την γυμνάστρια έχεις απόλυτο δίκιο ... είναι κανόνας όταν δουλεύεις σε σχολείο ή γενικότερα όταν έχεις να κάνεις με παιδιά να μην τους επιτρέψεις ότι και να γίνει ..να σου '' πάρουν τον αέρα'' πόσο μάλλον όταν δουλεύεις σε ένα σχολείο με μεγάλα παιδιά! Πέφτεις στα μάτια τους και σε κάνουν ότι θέλουν ...όπως και το είδες μπροστά σου να γίνετε δυστυχώς!!! Δεν αντέδρασε άμεσα και ''έχασε τη μπάλα''!!!!

Τώρα εντάξει από τη μεριά σας όλοι οι άλλοι προσπαθήστε να της δείξετε πως αν δεν αλλάξει συμπεριφορά θα μείνει μόνη της και δεν θα της βγει σε καλό!!! Έτσι πιστεύω θα καλμάρει λίγο... αν είναι δυνατόν αυτό... και ίσως λέω ίσως καταλάβει και το λάθος στη συμπεριφορά της!!!Κάντε τη να καταλάβει πως άμα δεν κατέβει από το καλάμι που καβαλά ... πολύ απλά θα πέσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τώρα εντάξει από τη μεριά σας όλοι οι άλλοι προσπαθήστε να της δείξετε πως αν δεν αλλάξει συμπεριφορά θα μείνει μόνη της και δεν θα της βγει σε καλό!!! Έτσι πιστεύω θα καλμάρει λίγο... αν είναι δυνατόν αυτό... και ίσως λέω ίσως καταλάβει και το λάθος στη συμπεριφορά της!!!Κάντε τη να καταλάβει πως άμα δεν κατέβει από το καλάμι που καβαλά ... πολύ απλά θα πέσει!!


Συνήθως παιδιά με τέτοια συμπεριφορά είναι τα πιο δημοφιλή, οπότε δύσκολο να τους εναντιωθεί η μάζα. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό στην προκειμένη,αλλά πολλές φορές εγώ το έχω δει να συμβαίνει αυτό. Το ότι δηλαδή, είναι που είναι ασεβή και όλα τα συναφή αλλά, η δημοφιλία τους χειροτερεύει την κατάσταση και τα αποθρασύνει περισσότερο. Και είναι πραγματικά λυπηρό να ενθαρρύνει κανείς τέτοιες συμπεριφορές. :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Συνήθως παιδιά με τέτοια συμπεριφορά είναι τα πιο δημοφιλή, οπότε δύσκολο να τους εναντιωθεί η μάζα. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό στην προκειμένη,αλλά πολλές φορές εγώ το έχω δει να συμβαίνει αυτό. Το ότι δηλαδή, είναι που είναι ασεβή και όλα τα συναφή αλλά, η δημοφιλία τους χειροτερεύει την κατάσταση και τα αποθρασύνει περισσότερο. Και είναι πραγματικά λυπηρό να ενθαρρύνει κανείς τέτοιες συμπεριφορές. :(:(:(

Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ ..αποτελεί πρόβλημα το ότι είναι δημοφιλή..κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει εξ αρχής ..αλλά έτσι έχει η κατάσταση και τι να κάνουμε!!
Πιστεύω όμως πως με τη συλλογική προσπάθεια μπορεί να αλλάξει αυτό!Αν και η ίδια δει πως παύει να είναι δημοφιλής και όλοι την κάνουν πέρα δεν θα έχει έπειτα το θάρρος να συνεχίσει τις προσβολές και τις ασέβειες ,διότι πια δεν θα της δίνει κανείς σημασία!Όλα αυτά τα κάνει διότι έτσι κερδίζει την προσοχή κάποιον ...Αν πάψει όμως να την κερδίζει ;;;
Δυστυχώς αυτό συμβαίνει και είναι πολλή σωστή η παρατήρησή σου και θύματα αυτών των ατόμων με ανασφάλεια πέφτουν αδύναμα παιδιά που δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα και διατηρούν ένα ''low profile''και δεν είναι φυσικά σε θέση να αντιδράσουν!Ίσως τέτοιο περιστατικό να συνέβη και στο σχολείο της Nefeli Graf αλλά με μια μορφή που μπορεί να χαρακτηριστεί και ρατσιστική!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ ..αποτελεί πρόβλημα το ότι είναι δημοφιλή..κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει εξ αρχής ..αλλά έτσι έχει η κατάσταση και τι να κάνουμε!!
Πιστεύω όμως πως με τη συλλογική προσπάθεια μπορεί να αλλάξει αυτό!Αν και η ίδια δει πως παύει να είναι δημοφιλής και όλοι την κάνουν πέρα δεν θα έχει έπειτα το θάρρος να συνεχίσει τις προσβολές και τις ασέβειες ,διότι πια δεν θα της δίνει κανείς σημασία!Όλα αυτά τα κάνει διότι έτσι κερδίζει την προσοχή κάποιον ...Αν πάψει όμως να την κερδίζει ;;;
Δυστυχώς αυτό συμβαίνει και είναι πολλή σωστή η παρατήρησή σου και θύματα αυτών των ατόμων με ανασφάλεια πέφτουν αδύναμα παιδιά που δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα και διατηρούν ένα ''low profile''και δεν είναι φυσικά σε θέση να αντιδράσουν!Ίσως τέτοιο περιστατικό να συνέβη και στο σχολείο της Nefeli Graf αλλά με μια μορφή που μπορεί να χαρακτηριστεί και ρατσιστική!!!
Οι περισσότεροι δημοφιλείς προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή και το κακό είναι ότι τα καταφέρνουν κιόλας! Δεν είχε άδικο όποιος είπε ότι το σχολείο είναι μικρογραφία της κοινωνίας. Όλοι ακολουθούν σαν τα πρόβατα τους δημοφιλείς, τους μιμούνται τους κολακεύουν και αυτά όχι γιατί θέλουν να δημιουργήσουν σχέσεις αλλά για να "κλέψουν" και αυτοί λίγη από την "διασημότητα" την "λάμψη" αυτών των παιδιών, κοινώς για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους.

Δύσκολο να αλλάξει η ιεραρχία κατά την γνώμη μου. Πάντα θα υπάρχουν οι εξυπνάκηδες που τραβάνε την προσοχή, πάντα θα υπάρχουν αυτοί που τους ακολουθούν άκριτα και τέλος, στην βάση της πυραμίδας οι low profile, που είναι και αυτοί που δικαιώνονται στο τέλος παρόλο που οι περισσότεροι τραβάνε τα χίλια μύρια (όπως και στην περίπτωση που ανέφερε η Nefeli) από τους παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από το 1995 ως το 2005, Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας ήταν ο Κωστής Στεφανόπουλος. Αυτός σε θέματα όπως αυτό που συζητιέται εδώ, έδωσε την κατάλληλη στιγμή την πρέπουσα απάντηση. Αναφέρω δύο περιπτώσεις:
1) Το 2000 είχε γίνει από τους "εθνικιστές" ντόρος γιατί σε κάποιο γυμνάσιο ορίστηκε σημαιοφόρος με βάση τη βαθμολογία του, ένα παιδί από την Αλβανία. Ο κ. Στεφανόπουλος απάντησε με ένα ρητό του Ισσοκράτη: " Έλληνας είναι όποιος μετέχει Ελληνικής παιδείας".
2) Το 2004 σε κάποια εκδήλωση ο αρχιεπίσκοπος μίλησε για "επιστροφή στις ρίζες μας" κλπ, οπότε ο κ. Στεφανόπουλος απάντησε: "δεν θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σας για την επιστροφή στις ρίζες, αλλά οι ρίζες πρέπει πάντοτε να μας εμπνέουν και να προεκτείνουμε τα κλαδιά, ώστε οι ρίζες να υπάρχουν και να δίνουν νέα τροφή στα κλαδιά, τα οποία διαρκώς μεγαλώνουν, αυξάνουν και καλύπτουν διαρκώς στη σκιά τους μεγάλο αριθμό προσώπων και ενεργειών".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top