Είστε πρωινοί ή νυχτερινοί τύποι;

Είστε πρωινοί ή νυχτερινοί τύποι;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
να κοιμαμαι σαν 12χρονων απο τις 12 σαν ρομποτακι?

Ότι μόνο τα 12χρονα "δικαιούνται" να κοιμούνται με τις κότες χωρίς να χαρακτηριστούν "ρομποτάκια", "ξενέρωτοι" και συναφείς παπαριές?
Και γω μέχρι την 1 τις περισσότερες φορές έχω πέσει. Σε ειδικές περιστάσεις ναι θα το πάω μέχρι αργά χωρίς να κουτουλάω από την νύστα, ναι το έχω πάει κάποιες φορές και σερί και ο οργανισμός μου το αντέχει και το ξέρω, αλλά είναι επιλογή μου να μην ξενυχτάω πολύ*. Η ρουτίνα η δική σου δεν είναι πολύ υγιής επιλογή :)

*ναι παιδιά και στην εξεταστική το κάνω, υπάρχουμε και εμείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ότι μόνο τα 12χρονα "δικαιούνται" να κοιμούνται με τις κότες χωρίς να χαρακτηριστούν "ρομποτάκια", "ξενέρωτοι" και συναφείς παπαριές?
Και γω μέχρι την 1 τις περισσότερες φορές έχω πέσει. Σε ειδικές περιστάσεις ναι θα το πάω μέχρι αργά χωρίς να κουτουλάω από την νύστα, ναι το έχω πάει κάποιες φορές και σερί και ο οργανισμός μου το αντέχει και το ξέρω, αλλά είναι επιλογή μου να μην ξενυχτάω πολύ*. Η ρουτίνα η δική σου δεν είναι πολύ υγιής επιλογή :)

*ναι παιδιά και στην εξεταστική το κάνω, υπάρχουμε και εμείς. :P

Απο την στιγμη που κοιμαμαι 8-9 ωρες γεματες χωρις διακοπες δεν νομιζω να βλαπτει την υγεια μου.. Δεν νομιζω να ενδιαφερει το σωμα αν εξω εχει ηλιο η οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ζω σε περιοχη με πολυ καλο καιρο και μπορω να πω ειναι πολυ ομορφο το ηλιοβασίλεμα να το βλεπεις.. Απολυτη ησυχια το πρωι και απλα καθεσαι και σκεφτεσαι!
Δεν κατάλαβα. Στην περιοχή σου έχετε ηλιοβασίλεμα το πρωί;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Συνήθως τα 12χρονα δεν κοιμούνται στις 12. Λεεεμε τώρα :P

Βασικά,από τότε που έγραψα το προηγούμενο μήνυμα εδώ,έχω αλλάξει αρκετά θα έλεγα :hehe: Τελικά έχω γίνει νυχτερινός τύπος. Τις καθημερινές μπορεί να πάει και 3-4 μέχρι να κοιμηθώ και αν είμαι με παρέα,κοιμάμαι κατά τις 7 το πρωί ή το πάμε σερί. Συμφωνώ με τον catlover,το πρωί έχει απόλυτη ησυχία και είναι τόσο όμορφο απλά να κάθεσαι στο μπαλκόνι και να χαζεύεις :P Αν έχω μάθημα το πρωί όμως,εννοείται πως θα προσπαθήσω να κοιμηθώ νωρίτερα (δηλαδή στις 1-2 :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απο την στιγμη που κοιμαμαι 8-9 ωρες γεματες χωρις διακοπες δεν νομιζω να βλαπτει την υγεια μου.. Δεν νομιζω να ενδιαφερει το σωμα αν εξω εχει ηλιο η οχι..

Την βλάπτει γιατί χαλάει το βιολογικό σου ρολόι. :) Ο άνθρωπος είναι ορμονικά φτιαγμένος να πέφτει για ύπνο με το σκοτάδι και όχι με το φως, δεν είναι τυφλοπόντικας ή νυχτερίδα. Και προφανώς δεν λέω μόλις βραδιάζει τσουπ στο κρεβάτι:P αλλά εσύ το έχεις πάει στο άλλο άκρο και όλες τις ώρες της νύχτας είσαι ξύπνιος. Ούτε λέω να μην το κάνεις ποτέ. Μίλησα για την ρουτίνα...

Τώρα τι να σου πω, your life, your choice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα? Τι να κανω δηλαδη να κοιμαμαι σαν 12χρονων απο τις 12 σαν ρομποτακι?

δεν θα σου πεσει ο ανδρισμος σου αν κοιμασαι σε φυσιολογικες ωρες

Απο την στιγμη που κοιμαμαι 8-9 ωρες γεματες χωρις διακοπες δεν νομιζω να βλαπτει την υγεια μου.. Δεν νομιζω να ενδιαφερει το σωμα αν εξω εχει ηλιο η οχι..

Και ομως το σωμα το ενδιαφερει και μαλιστα πολυ. Και ναι, καταστρεφεις την υγεια σου. Ξεστραβωσου: https://en.wikipedia.org/wiki/Shift_work#Health_effects
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Την νύχτα 10 με 3, αλλά εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως το ποιους έχω δίπλα μου και αν με κάνουν να περνάω καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
δεν θα σου πεσει ο ανδρισμος σου αν κοιμασαι σε φυσιολογικες ωρες



Και ομως το σωμα το ενδιαφερει και μαλιστα πολυ. Και ναι, καταστρεφεις την υγεια σου. Ξεστραβωσου: https://en.wikipedia.org/wiki/Shift_work#Health_effects

Προτιμω να παρω αυτο το "ρισκο" παρα να μην κανω αυτο που μου αρεσει.. Θα μπορουσα να εκανα πολυ πιο βλαβερα πραγματα οπως καπνισμα,ποτο κα δεν ξερω και εγω τι.. Επισης φοιτητες οσους ξερω και μαζι και τον αδελφο μου δεν νομιζω να κοιμουντε ποτε :P δεν εχουν παθει τπτ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προτιμω να παρω αυτο το "ρισκο" παρα να μην κανω αυτο που μου αρεσει.. Θα μπορουσα να εκανα πολυ πιο βλαβερα πραγματα οπως καπνισμα,ποτο κα δεν ξερω και εγω τι.. Επισης φοιτητες οσους ξερω και μαζι και τον αδελφο μου δεν νομιζω να κοιμουντε ποτε :P δεν εχουν παθει τπτ..

Δεν είναι "ρίσκο μήπως και γίνει" είναι fact. Και όχι, το να καπνίζεις 2-3 τσιγάρα την ημέρα ή να πίνεις 4-5 ποτήρια κρασί την εβδομάδα δεν είναι πιο βλαβερό σε καμία περίπτωση.

*κοιμούντΑΙ
και ότι τώρα στα 20-22 δεν έχουν πάθει τίποτα, (και πού το ξέρεις γενικά? δεν είναι ανεμοβλογιά να βγάζουν σπυράκια) που είναι μικροί, δεν σημαίνει ότι σε 10 χρόνια δεν θα βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο που καταπόνησαν κατ' εξακολούθηση τον οργανισμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα? Τι να κανω δηλαδη να κοιμαμαι σαν 12χρονων απο τις 12 σαν ρομποτακι?

Τα 12χρονα κοιμούνται στις 22:00 - 23:00! :P:clapup::D

Δεν ξέρω κανένα φίλο μου να κοιμάται τόσο αργά! :hehe:

Απλώς μερικοί λένε ότι κοιμούνται μετά τις 12:00 για να το παίξουνε μάγκες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αλήθεια τώρα? Εγώ στην Α' γυμνασίου κοιμόμουν στις 00:30 και ξυπνούσα στις 07:30
Θυμάμαι να κάνω ολόκληρο αγώνα στο σπίτι για να καταλάβουν ότι 7 ώρες ύπνος το βράδυ + 1 ώρα σιέστα το μεσημέρι είναι υπεραρκετές! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πέσατε κι εσείς να φάτε το δεκαπεντάχρονο. :P Κι εγώ σ'όλο το λύκειο 3 καλοκαίρια έκανα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα (ύπνος 5/6/7a.m.-12), ως φοιτήτρια δεν κοιμόμουν μόνο τα ΠΣΚ (κλασικά πρωτοετά :laugh:), αλλά όταν έφτασα τρίτο έτος με 8-10 ώρες/μέρα σχολή, δουλειά και yoga, μια χαρά έπεφτα για ύπνο από τις 11 και ξύπναγα 7. Η ίδια η καθημερινότητα θα τον αναγκάσει να αλλάξει πρόγραμμα όταν χρειαστεί. Άλλωστε κάποτε πρέπει να γίνουν κι αυτά, γιατί μετά γεμίζει ο τόπος ενήλικους με απωθημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μου αρέσει να κοιμάμαι λιγότερο από 8 ώρες, δε νιώθω καλά την άλλη μέρα. Μέχρι τις 3:00 πρέπει να έχω ήδη πάει για ύπνο, και στις 21:00-22:00 να την πέφτω, είμαι σε ανάπτυξη ξέρετε, και συχαίνομαι αυτό το να ξενυχτώ και να κοιμάμαι το πρωί. Δεν αποδίδει καθόλου (όχι ότι το έχω κάνει ποτέ!, το αργότερο που έχω κοιμηθεί ήταν 4:00 π.μ. επειδή είχα αϋπνίες! :P) Είμαι της άποψης ότι και την ημέρα τέλεια ώρα είναι να είσαι με τους φίλους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πέσατε κι εσείς να φάτε το δεκαπεντάχρονο. :P Κι εγώ σ'όλο το λύκειο 3 καλοκαίρια έκανα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα (ύπνος 5/6/7a.m.-12), ως φοιτήτρια δεν κοιμόμουν μόνο τα ΠΣΚ (κλασικά πρωτοετά :laugh:), αλλά όταν έφτασα τρίτο έτος με 8-10 ώρες/μέρα σχολή, δουλειά και yoga, μια χαρά έπεφτα για ύπνο από τις 11 και ξύπναγα 7. Η ίδια η καθημερινότητα θα τον αναγκάσει να αλλάξει πρόγραμμα όταν χρειαστεί. Άλλωστε κάποτε πρέπει να γίνουν κι αυτά, γιατί μετά γεμίζει ο τόπος ενήλικους με απωθημένα.

Καλέ δεν είπα να μην το κάνει, αλλιώς μετά τι θα την κάνει τόση καταπίεση?
Είπα ότι δεν είναι υγιεινό να το κάνει ρουτίνα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ είμαι στη φάση που δεν με φτάνει όσο κοιμάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Και μένω με 5-6 ώρες ύπνο που για να το συμπληρώσω θέλω άλλες 3-4 ώρες το λιγότερο. :P Γενικά δεν κοιμάμαι αρκετά αλλά δεν βαριέσαι αντέχετε. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δε μου αρέσει να κοιμάμαι λιγότερο από 8 ώρες, δε νιώθω καλά την άλλη μέρα. Μέχρι τις 3:00 πρέπει να έχω ήδη πάει για ύπνο, και στις 21:00-22:00 να την πέφτω, είμαι σε ανάπτυξη ξέρετε, και συχαίνομαι αυτό το να ξενυχτώ και να κοιμάμαι το πρωί. Δεν αποδίδει καθόλου (όχι ότι το έχω κάνει ποτέ!, το αργότερο που έχω κοιμηθεί ήταν 4:00 π.μ. επειδή είχα αϋπνίες! :P) Είμαι της άποψης ότι και την ημέρα τέλεια ώρα είναι να είσαι με τους φίλους σου.

Ξυπναω 6 το απογευμα καμια φορα :D Νιωθω απαισια λιγο καποιες φορες αλλα τι να κανουμε μια ζωη την εχουμε! Καλοκαιρι δεν γινεται να κοιμασαι νωρις ολοι το ξερουμε! Επισης παιζονταν και παιχνιδια στο pc και καμια ταινια ξερεις πως περναει η ωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι στη φάση που δεν με φτάνει όσο κοιμάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Και μένω με 5-6 ώρες ύπνο που για να το συμπληρώσω θέλω άλλες 3-4 ώρες το λιγότερο. :P Γενικά δεν κοιμάμαι αρκετά αλλά δεν βαριέσαι αντέχετε. xD
Το ίδιο πρόβλημα! Έχω πάει σε 2 γιατρούς για αυτό, έχω κάνει 3 εξετάσεις, αλλά κανένα συμπέρασμα. Αν και κοιμάμαι περισσότερο από 5-6 ώρες (8-9).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Μάλλον κάθε οργανισμός έχει τους δικούς του κανόνες. Σίγουρα είμαι νυκτερινός τύπος, σπάνια κοιμάμαι πριν τις 02:00 ή 03:00 και τη νύκτα αποδίδω πολύ καλύτερα σε ότι κάνω. Επίσης από μικρό παιδί ποτέ δεν κοιμόμουνα περισσότερες από 5-6 ώρες το 24ωρο, απλά γιατί ο οργανισμός μου αυτές τις ώρες χρειάζεται. Αν κοιμηθώ στις 01:00, στις 06:00 θα έχω οπωσδήποτε ξυπνήσει. (Στην κατασκήνωση με έλεγαν βρυκόλακα). Πολλές φορές έχω μείνει ξάγρυπνος όλη τη νύχτα (για διάβασμα ή διασκέδαση), αλλά με 4 ώρες ύπνο το πρωί όλα ήταν εντάξει. (Όλα αυτά έχουν ιατρικά μελετηθεί). Κάποτε το είχα θεωρήσει πρόβλημα, να κοιμούνται οι άλλοι κι εγώ όχι, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι είναι ένα "δώρο" που μου δίνει περισσότερο δημιουργικό χρόνο. Και κάτι ακόμα: Αν είμαι στεναχωρημένος με κάτι, τότε θέλω οπωσδήποτε να κοιμηθώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το ίδιο πρόβλημα! Έχω πάει σε 2 γιατρούς για αυτό, έχω κάνει 3 εξετάσεις, αλλά κανένα συμπέρασμα. Αν και κοιμάμαι περισσότερο από 5-6 ώρες (8-9).

Δοκίμασε να κοιμάσαι 6-7 ώρες το βράδυ και 1-1,5 ώρα το μεσημέρι.
Και μόνο η ιδέα ότι μπορείς να κοιμηθείς ξανά πριν βραδιάσει είναι κίνητρο για να σηκωθείς φρέσκος το πρωί!:D (σε μένα πάντα πιάνει, κοιμηθώ δεν κοιμηθώ μεσημέρι τελικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
τι να,ξυπνας με την ιδεα οτι θας κοιμηθεις _?Αν,ειναι να,κοιμηθεις με την Ιaeticia casta ειναι,οτι πρεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top