Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

potmos

Νεοφερμένος

Ο Λουκᾶς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μιλησαμε μονο για αλβανους γιατι αυτοι δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα...

Μιλήσατε για Αλβανούς, απλά και μόνο επειδή είναι 800.000 από μόνοι τους, και όλοι οι άλλοι μαζί 200.000 όλοι κι όλοι.

Οι αριθμοί είναι κατά προσέγγιση (περίπου 1 εκατ. σύνολο), διότι δεν έχουμε καν μεταναστευτική πολιτική ώστε να γνωρίζουμε πόσοι άνθρωποι φιλο(ή εχθρο-)ξενούνται σ᾿ αυτήν την χώρα. Όχι για να έχουμε «φραγμένο το αμπέλι μας», αλλά για να τους παρέχουμε τα στοιχειώδη δικαιώματα, ως άνθρωποι προς ανθρώπους: στέγη, τροφή, ασφάλιση, παιδεία, κ.ά.

Εμείς βέβαια προτιμούμε να απομυζούμε την φτηνή τους εργασία, να απαιτούμε να μας ευχαριστήσουν κιόλας γιατί καμμιά φορά τους δίνουμε και φαγητό ή ρούχα, και μετά φυσικά να κάθονται ήσυχα, να είναι «σεβαστικοί» και πειθήνιοι. Επίσης να μη κάνουν συναθροίσεις και γιορτές γιατί μας τη σπάνε που μιλάνε τις γλώσσες τους και κάνουν φασαρία, ενώ εμείς θεωρούμε απαράβατο δικαίωμά μας το να μη σκεφτούμε κανένα όταν έχουμε γενέθλια και να βάλουμε τέρμα τον Πάζη.

Για τους moderators: Διευκρινίζω ότι ειρωνεύομαι συγκεκριμένες συμπεριφορές και ρατσιστικές απόψεις, και όχι άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Για τους moderators: Διευκρινίζω ότι ειρωνεύομαι συγκεκριμένες συμπεριφορές και ρατσιστικές απόψεις, και όχι άτομα.
Δεν χρειάζεται καν να διευκρινίζεις…

Relax.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εμείς βέβαια προτιμούμε να απομυζούμε την φτηνή τους εργασία, να απαιτούμε να μας ευχαριστήσουν κιόλας γιατί καμμιά φορά τους δίνουμε και φαγητό ή ρούχα, και μετά φυσικά να κάθονται ήσυχα, να είναι «σεβαστικοί» και πειθήνιοι. Επίσης να μη κάνουν συναθροίσεις και γιορτές γιατί μας τη σπάνε που μιλάνε τις γλώσσες τους και κάνουν φασαρία, ενώ εμείς θεωρούμε απαράβατο δικαίωμά μας το να μη σκεφτούμε κανένα όταν έχουμε γενέθλια και να βάλουμε τέρμα τον Πάζη.

E, ναι ρε συ!Εμεις παιζουμε στην εδρα μας, ειμαστε μαγκες κι εχουμε παραπανω δικαιωματα απ' αυτους γιατι πολυ απλα ειμαστε Ελληνες κι αυτοι Αλβανοι.
Με κατι τετοιες ρατσιστικες και συμφεροντολογικες συμπεριφορες παει πισω η χωρα (και η οποια χωρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά ε΄μαι πνηγμένη με τους Αλβανούς, έχουμε συνεργασία με γύρο στους 50 νέους κάθε μήνα που έρχοντε για δουλειά, άλλους μόνιμους και άλλους απλά περνάνε κάνουν ένα μεροκάματο και φέυγουν, πρέπει λοιπόν να πώ ότι είναι πολλύ ευγενικοί και κολότροποι άνθρωποι, σέβοντε τον τόπο που θεωρούν ότι τους φιλοξενεί και προσέχουν πώς θα φερθούν σε όλους.

Κάποιοι λοιπόν όταν μέσα στη δουλειά ακούσουν να τους μηλάνε άσκημα οι αρχιμάστορες φέυγουν απο την δουλειά, ο λόγος είναι επειδή όπως λένε ήρθαν να δουλέψουν και όχι να τους φερθούν άσχημα, είναι κρίμα να βλέπουμε τους ανθρώπους αυτούς με κακό μάτι, εγγληματίες υπάρχουν ναι δεν λέω όχι αλλα εγώ είδα στην Αθήνα π.χ. Ελληνας να κλέβει πορτοφόλι, έλληνα να βρήζει και να φονάζει και Αλβανό να δουλέυει και να περνάει απο δίπλα σου αδιάφορα, σαν να θέλει απλά να κάνει την διαδρομή του με τα πόδια χωρίς να προκαλέσει πρόβλημα.

Δεν λέω ότι και οι Αλβανοι όμως ότι είναι άγιοι αλλα είναι λίγοι και μετά την ιστορία που είχε γίνει στην Αλβανία μπήκε και σκάρτο πραμα στην Ελλάδα. Πρίν τις ιστορίες αυτές υπήρχαν αλβανοί στην Ελλάδα αλλα δεν το ήξεραν πολλοί γιατί ήταν ήσυχοι, ενώ μετά που έγιναν ιστορίες βγήκαν όλοι σκάρτοι και αυτό είναι άδικο για μένα.

Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν καλοί και κακοί, το θέμα είναι να μην κρίνουμε μόνο τα κακά αλλα να εκτιμάμε και τα καλά, έχω δεί Αλβανους, Βούλγαρούς,Ρουμανούς να δουλέβουν σαν τους σκύλους για την οικογένεια τους και κάτι άλλο, δεν μας εκλεψαν οι Αλβανοί τις δουλιές, εμείς γίναμε λίγο παράξενοι, γιατί τον καιρό που δεν ήταν εκείνοι εδώ τα αφεντικά ήθελαν προσωπικό και οι έλληνες κάναν τρομερές επιλογές ενώ ο Αλβανός δουλέυει σε ότι δολειά του δώσεις απλά για την επιβίωση.

Σόρυ που σας έπριξα αλλα αυτά πιστέυω εγώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το έχω ήδη διαβάσει δύο φορές...
θα είμαι μάλλον οφφ τοπικ αλλά θα το πω...


παιδιά δεν είναι ότι οι έλληνες ήταν ακατάδεκτοι και δεν κάνουν δουλειές οικοδομής...
τόσα χρόνια δλδ πως χτίζαμε?
οι Ελληνες δεν δέχονται να γίνουν θύματα εκμετάλευσης και να δουλέψουν ανασφάλιστοι....
Κάτι που οι αλλοδαποί, μιας που πολλοί είναι παράνομοι, δεν το συζητάν καν...
Ερχονται ίσως να δουλέψουν 10 χρόνια σκληρά και να φύγουν... δεν τους νοιάζει η ασφάλιση και η σύνταξη...
Με αυτό τον τρόπο καταλήξαμε να είναι οι οικοδομές γεμάτες αλλοδαπούς κι όχι επειδή οι Ελληνες είναι εκλεκτικοί
(είναι δλδ αλλά όχι τόσο όσο αναφέρετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
το έχω ήδη διαβάσει δύο φορές...
θα είμαι μάλλον οφφ τοπικ αλλά θα το πω...


παιδιά δεν είναι ότι οι έλληνες ήταν ακατάδεκτοι και δεν κάνουν δουλειές οικοδομής...
τόσα χρόνια δλδ πως χτίζαμε?
οι Ελληνες δεν δέχονται να γίνουν θύματα εκμετάλευσης και να δουλέψουν ανασφάλιστοι....
Κάτι που οι αλλοδαποί, μιας που πολλοί είναι παράνομοι, δεν το συζητάν καν...
Ερχονται ίσως να δουλέψουν 10 χρόνια σκληρά και να φύγουν... δεν τους νοιάζει η ασφάλιση και η σύνταξη...
Με αυτό τον τρόπο καταλήξαμε να είναι οι οικοδομές γεμάτες αλλοδαπούς κι όχι επειδή οι Ελληνες είναι εκλεκτικοί
(είναι δλδ αλλά όχι τόσο όσο αναφέρετε)

Υπαρχουν και αυτές οι περιπτώσεις αλλα πρέπει να σου πώ ότι μιά χαρά ασφαλίζονται, μάλιστα μέχρι και το ένα ένσυμο το θελουν σε σχέση με τον Ελληνα, ο λόγος είναι ότι πέρνουν επιδόματα οικοδομικά, δώρα πάσχα χρηστουγένων, πολυτέκνων, κανονικά και με τον νόμο, μου έχει κάνει ιστορία Αλβανός επειδή δούλεψε μία μέρα και δεν του έβαλα ένσυμο.

Οταν κυνηγάνε τα λευτά είναι πραγματικό κινήγι, εκείνοι θέλουν όσο τίποτα τα ένσυμα. Ενώ ανασφάλιστοι είναι πιά λίγοι, έχει εκείνους που μένουν τους 6 ήνες Ελλάδα και 6 αλβανία και μόνιμοι, οι παράνομοι είναι σχεδων ανεπιθύμητοι λόγο του Ι.Κ.Α έχουν φάει οι έργολάβοι χοντρά πρόστυμα και φοβούντε;)

Τώρα όταν ΄λέει κάποιος επιλεκτικτικοί΄Ελληνες ενωούμε εκοίνοι που ψάχνουν μόνημη και πολλύ δουλειά και όταν κάποιος ψάχνει να χτύσει ένα σπιτάκι δεν πολυπάει Ελληνάς επειδή ξέρει ότι θα δουλέψει λίγο και άν φερθεί σωστά...

Δεν ξέρω άν καταλαβένεις τι ενοω με τα παραπάνω αλλα είναι αλήθεια, παλιά όταν ένας φουκαράς έχτιζε σπίτι, έκανε αμάν να έρθει εργάτης να του χτίσει κάτι και όταν εμφανηζόταν εργολαβίες μεγάλες δούλευαν στις ελέυθερες τους ωρες με αποτέλεσμα ο ιδιοκτίτης να καθυστερεί υπερβολικά με το τελείωμα, ενώ τώρα βάζεις όποιον ζητάει δουλειά και την έχει ανάγκη προκειμένου να γίνι στην ώρα του το σπίτι τους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πια οτι το φαινόμενο του ρατσισμού είναι τόσο έντονο.
Ηδη μετράμε αρκετά χρόνια συμβίωσης με πολλούς αλλοδαπούς μετανάστες στη χώρα μας, οι οποίοι πια έχουν εγκλιματιστεί στην καθημερινότητά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ξερω αλβανους κυριως απο το σχολειο που ειναι καλα παιδια..Δεν ξερω ποιος κανει λαθος ισως και οι δυο πλευρες...Αλλα ολοι βλεπουμε καπως τους αλβανους και ισως ειναι και λογικο επειδη εχουν κατακλυσει τη χωρα μας και τους συνδεουμε με εγκληματικοτητα κλπ...Αλλα και αυτοι ειναι ρατσιστες απεναντι μας..Και αυτο λογικο μιας και εχουν γνωρισει την προκαταληψη και την επιθετικοτητα με την οποια τους αντιμετωπιζουμε...Αλλα το θεωρω αηδια να κανουμε ανουσιες γενικευσεις...Γιατι τι αλλο ειναι ο ρατσισμος παρα μια ανουσια γενικευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σχετικά με τους Αλβανούς έχω να πώ οτι όντως υπάρχει ένα κόμπλεξ απέναντι στους Έλληνες.. Και δεν ευθυνόμαστε ειδικά οι έλληνες γι'αυτό.. Θέλω να πω,οι αλβανοί σαν αλβανοί,δεν έχουν το ιδιαίτερο δέσιμο με την πατρίδα τους..Έρχονται στην Ελλάδα,βλέπουν τι ωραία που είναι και σπεύδουν να αλλάξουν ονοματεπώνυμο επι το ελληνικότερο,και αν τους ρωτήσεις αν είναι αλβανοί θα σου πουν όχι.
Δεν είναι πχ σαν τους έλληνες μετανάστες,που αργά ή γρήγορα,συχνά ή σπανιως,επέστρεφαν κάποια στιγμή στην πατρίδα τους. Οι αλβανοί δεν είχαν ποτέ τρομερό πολιτισμό,καμμία σημαντική πολιτιστική ταυτότητα (δεν υπάρχει αλβανικός κινηματογράφος,αλβανική λογοτεχνία,αλβανικός τρόπος σκέψης) οπότε μόλις πάρουν την ελληνική μόρφωση τα παιδιά τους,και δουν το φως το αληθινό, πως να γυρίσουν στο χάος του αλβανικού Μεσαίωνα;

Όσο για την ''εχθρική'' στάση ελλήνων προς μετανάστες,αυτά είναι μισό-αληθεια,μισο-ψέμματα. Με τους ενταγμένους και εξελληνισμένους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απ'το μέσο έλληνα. Και γάμοι υπάρχουν,και φιλίες και τα πάντα. Οι αλβανοί και οι βούλγαροι και όλοι αυτοί μια χαρά είναι..
Οι μουσουλμάνοι είναι το μεγάλο θέμα,οι κούρδοι και οι πακιστανοί,κλπ. Γιατί πόσο να αφομοιωθεί ένας μουσουλμάνος σε χριστιανική χώρα? Είναι τεράστιο το πολιτισμικό κενό..

Εξάλλου πως να μη δείς εχθρικά τους χιλιάδες τούρκους της Θράκης? Ή τους ψευτο-Μακεδόνες?

Όσο για τα εργατικά χέρια και την εκματάλλευση,είτε αλβανός είσαι είτε έλληνας,αν δεν έχεις σημαντική κατάρτιση και μόρφωση, σκ**ά μισθό θα πάρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σχετικά με τους Αλβανούς έχω να πώ οτι όντως υπάρχει ένα κόμπλεξ απέναντι στους Έλληνες.. Και δεν ευθυνόμαστε ειδικά οι έλληνες γι'αυτό.. .. Οι αλβανοί δεν είχαν ποτέ τρομερό πολιτισμό,καμμία σημαντική πολιτιστική ταυτότητα (δεν υπάρχει αλβανικός κινηματογράφος,αλβανική λογοτεχνία,αλβανικός τρόπος σκέψης) οπότε μόλις πάρουν την ελληνική μόρφωση τα παιδιά τους,και δουν το φως το αληθινό, πως να γυρίσουν στο χάος του αλβανικού Μεσαίωνα;

...αυτά είναι μισό-αληθεια,μισο-ψέμματα. Με τους ενταγμένους και εξελληνισμένους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απ'το μέσο έλληνα. Και γάμοι υπάρχουν,και φιλίες και τα πάντα. Οι αλβανοί και οι βούλγαροι και όλοι αυτοί μια χαρά είναι..
Οι μουσουλμάνοι είναι το μεγάλο θέμα,οι κούρδοι και οι πακιστανοί,κλπ. Γιατί πόσο να αφομοιωθεί ένας μουσουλμάνος σε χριστιανική χώρα? Είναι τεράστιο το πολιτισμικό κενό..

Εξάλλου πως να μη δείς εχθρικά τους χιλιάδες τούρκους της Θράκης? Ή τους ψευτο-Μακεδόνες?

...

- Κατ' αρχή, μπορείτε να μας διευκρινίσετε, πως εννοείτε, αφενός το "χριστιανικό" κι αφετέρου, την "χριστιανική χώρα"; (Είναι αλήθεια, επί παραδείγματι, ότι, προσωπικά και ως "μαθητευόμενος Χριστιανός", δεν βρίσκω ίχνος χριστιανικότητας στα γραφόμενά σας!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
- Κατ' αρχή, μπορείτε να μας διευκρινίσετε, πως εννοείτε, αφενός το "χριστιανικό" κι αφετέρου, την "χριστιανική χώρα"; (Είναι αλήθεια, επί παραδείγματι, ότι, προσωπικά και ως "μαθητευόμενος Χριστιανός", δεν βρίσκω ίχνος χριστιανικότητας στα γραφόμενά σας!).

Πριν βιαστείς να με κάνεις σάκκο του μποξ,να διευκρινίσω (κι απορώ πως μου ξέφυγε!) οτι δεν υποστηρίζω αυτές τις απόψεις,απλά τις καταγράφω.
Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα ειδικά,η παιδεία είναι αυτή που είναι,με αποτέλεσμα αυτές τις παρεξηγήσεις.
Θεωρητικά λοιπόν οι μουσουλμάνοι είναι ''αδέλφια'' μας,και πρακτικά μόνο εμείς το αντιλαμβανόμαστε έτσι. Σε σχέση με τους μουσουλμάνους είμαστε και πολυ χαλαροί μη σου πω,με εξαιρέσεις κάτι φανατικούς ακρο-something που καίνε το Κοράνι,με τους οποίους, παίρνω όρκο πως δεν ταυτίζομαι. Οι μουσουλμάνοι πέρα στην Ασία είναι μακράν πιο μισαλλόδοξοι από εμάς. Δν καίνε βιβλία καίνε ανθρώπους. Αν ο πολιτισμός κάποιων που πετροβολούν μέχρι θανάτου για ένα απλό κέρατο πρέπει ν'αφομοιωθεί με τον δικό μας, γ... τα. Κλείσιμο παρένθεσης.
Δυστυχώς και οι Τούρκοι είναι αδέλφια μας,αλλά τους σφάζουμε και μας σφάζουν κάθε 50 χρόνια. Οπότε η ανεκτικότητα περισσεύει.
Αν η δική σας άποψη είναι ''σφάξε με πασά μου ν'αγιάσω'' τότε δεν μου κάνει εντύπωση γιατί γίναμε Αμερικανάκια,γιατί προχθές αναγνωρίσαμε ανεπίσημα τη Μακεδονία,και γιατί μεθαύριο θα γίνουμε Τουρκία.
Πίστεψέ με,μια χαρά τους πάω τους μουσουλμάνους,μια και πιστεύω στον ίδιο Θεό μ'αυτούς, αλλά ως γνωστόν,αν αρχίσουμε τους προοδευτισμούς,αυτοί θα περάσουν καλά στον παράδεισο που λέγεται Ελλάδα κι εμείς θα είμαστε οι .. της υπόθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πριν βιαστείς να με κάνεις σάκκο του μποξ,να διευκρινίσω (κι απορώ πως μου ξέφυγε!) οτι δεν υποστηρίζω αυτές τις απόψεις,απλά τις καταγράφω.
Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα ειδικά,η παιδεία είναι αυτή που είναι,με αποτέλεσμα αυτές τις παρεξηγήσεις.
Θεωρητικά λοιπόν οι μουσουλμάνοι είναι ''αδέλφια'' μας,και πρακτικά μόνο εμείς το αντιλαμβανόμαστε έτσι. Σε σχέση με τους μουσουλμάνους είμαστε και πολυ χαλαροί μη σου πω,με εξαιρέσεις κάτι φανατικούς ακρο-something που καίνε το Κοράνι,με τους οποίους, παίρνω όρκο πως δεν ταυτίζομαι. Οι μουσουλμάνοι πέρα στην Ασία είναι μακράν πιο μισαλλόδοξοι από εμάς. Δν καίνε βιβλία καίνε ανθρώπους. Αν ο πολιτισμός κάποιων που πετροβολούν μέχρι θανάτου για ένα απλό κέρατο πρέπει ν'αφομοιωθεί με τον δικό μας, γ... τα. Κλείσιμο παρένθεσης.
Δυστυχώς και οι Τούρκοι είναι αδέλφια μας,αλλά τους σφάζουμε και μας σφάζουν κάθε 50 χρόνια. Οπότε η ανεκτικότητα περισσεύει.
Αν η δική σας άποψη είναι ''σφάξε με πασά μου ν'αγιάσω'' τότε δεν μου κάνει εντύπωση γιατί γίναμε Αμερικανάκια,γιατί προχθές αναγνωρίσαμε ανεπίσημα τη Μακεδονία,και γιατί μεθαύριο θα γίνουμε Τουρκία.
Πίστεψέ με,μια χαρά τους πάω τους μουσουλμάνους,μια και πιστεύω στον ίδιο Θεό μ'αυτούς, αλλά ως γνωστόν,αν αρχίσουμε τους προοδευτισμούς,αυτοί θα περάσουν καλά στον παράδεισο που λέγεται Ελλάδα κι εμείς θα είμαστε οι .. της υπόθεσης.


Λοιπόν, καλή μου φίλη, θα παραβλέψω την εκφρασμένη προκατάληψή σου: αντίθετα, προτιμώ να σε αντιμετωπίσω ως το βελούδινο φτερό μίας πολύχρωμης κι ωραίας πεταλούδας!
Όσο για τα υπόλοιπα, κάνω πάσο, δεν έχω τίποτε να προσθέσω. Σ' άλλα βρίσκω να συμφωνώ μαζί σου και για άλλα, βρίσκω να παρασέρνεσαι από συναίσθημα (που, δικαίωμά σου!). Πάντως ως "μαθητευόμενος Χριστιανός", ναι, θεωρώ ότι η αγιότητα και μόνον αυτή πρέπει να είναι ο στόχος καθενός, που θεωρεί τον εαυτό του Χριστιανό.
Πιστεύεις αλήθεια στο Θεό, όπως τον εκλαμβάνουν οι Μουσουλμάνοι ή πρόκειται για σχήμα λόγου; Προσωπικά πάντως, δεν θέλω να έχω σχέση μ' ένα τέτοιο "θεοπροσωπείο", ως εξόχως σατανικό και εφάμιλο εκείνο του Ιαχβέ! Αποδέχομαι όμως έναν Θεό, που βδελύττεται γενικά τις θρησκευτικές τυπολατρείες: Λέει:" Έλεον θέλω και ουχί θυσίας"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λοιπόν, καλή μου φίλη, θα παραβλέψω την εκφρασμένη προκατάληψή σου: αντίθετα, προτιμώ να σε αντιμετωπίσω ως το βελούδινο φτερό μίας πολύχρωμης κι ωραίας πεταλούδας!
Όσο για τα υπόλοιπα, κάνω πάσο, δεν έχω τίποτε να προσθέσω. Σ' άλλα βρίσκω να συμφωνώ μαζί σου και για άλλα, βρίσκω να παρασέρνεσαι από συναίσθημα (που, δικαίωμά σου!). Πάντως ως "μαθητευόμενος Χριστιανός", ναι, θεωρώ ότι η αγιότητα και μόνον αυτή πρέπει να είναι ο στόχος καθενός, που θεωρεί τον εαυτό του Χριστιανό.
Πιστεύεις αλήθεια στο Θεό, όπως τον εκλαμβάνουν οι Μουσουλμάνοι ή πρόκειται για σχήμα λόγου; Προσωπικά πάντως, δεν θέλω να έχω σχέση μ' ένα τέτοιο "θεοπροσωπείο", ως εξόχως σατανικό και εφάμιλο εκείνο του Ιαχβέ! Αποδέχομαι όμως έναν Θεό, που βδελύττεται γενικά τις θρησκευτικές τυπολατρείες: Λέει:" Έλεον θέλω και ουχί θυσίας"!

Αυτό που βρίσκω ενοχλητικό ταυτόχρονα στους χριστιανούς και τους μουσουλμάνους είναι η σύνδεση του Θεού με το Κράτος,την Κοσμική εξουσία και σε ορισμένες περιπτώσεις με την Εκκλησία. Προσωπικά δεν πιστεύω στις προσευχές πρωί-βράδι των μουσουλμάνων που την επόμενη μέρα κάνουν επίθεση αυτοκτονίας κι όποιον πάρει ο Χάρος..Ούτε στα θαύματα με χρηματικό αντίτιμο,τις θαυματουργές εικόνες και τα κομποσκοίνια με 15 ευρώ το ένα.
Ο Θεός δεν πιάνεται κορόιδο απ'τις δήθεν προσευχές,ούτε κάνει θαύματα αν ανάψεις ένα κερί.
Είναι πανταχού απών,ή υπάρχει στην συνείδηση του καθενός, τη στιγμή που κάνει ένα κακό ή ένα καλό.Δε νομίζω οτι ένας παπάς ή ένας καδής μπορεί να συλλάβει τη βούληση του Θεού,αλλά ας μην παρεκκλίνω άλλο.
Τόσο οι ορθόδοξοι όσο και οι μουσουλμάνοι είναι και καλοί και κακοί.
Το θέμα είναι να μην εξαφανίσει ο ένας τον άλλο.
Κι εμείς είμαστε ο αδύναμος κρίκος ως μειοψηφία. Νομίζω πως οι προοδευτικές αντιλήψεις δεν βοηθούν στην επιβίωση της μειοψηφίας-απλά.
Και επιτρέψτε μου,οι οπαδοί της Ορθοδοξίας τυγχάνει απο ιστορικές και μόνο συγκυρίες να είναι πολιτισμικά πιο ανθρώπινοι.
Επίσης,οι μουσουλμάνοι αντικειμενικώς δεν είναι αρκετά εξελιγμένοι πληθυσμοί για να επικρατήσουν παγκοσμίως! Εκτός αν το ζητούμενο είναι να γυρίσουμε αιώνες πίσω για χάρη της προόδου. Πόσο παράδοξο είναι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό που βρίσκω ενοχλητικό ταυτόχρονα στους χριστιανούς και τους μουσουλμάνους είναι η σύνδεση του Θεού με το Κράτος...

..πλην όμως, παραπάνω αναφερθήκατε σε "χριστιανική χώρα"!

ΥΣ : Για τα υπόλοιπα, δεν "αντιλέω"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
..πλην όμως, παραπάνω αναφερθήκατε σε "χριστιανική χώρα"!

ΥΣ : Για τα υπόλοιπα, δεν "αντιλέω"!

Για να τονίσω ποια είναι τα δύο στρατόπεδα.
Οι Χριστιανοί από δω με τον πολιτισμό τους, οι Μουσουλμάνοι απο κει με τις ιδέες τους.
Ο τρόπος ζωής ενός πληθυσμού μας ενδιαφέρει όσον αφορά την συνύπαρξη δύο λαών.
Όταν ακούς Χριστιανός ο νούς παει στον μέσο έλληνα. Όταν ακούς Μουσουλμάνος ο νους δεν πάει βεβαίως στον Αλλάχ,αλλά στην μαντήλα και τον ιερό πόλεμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αγαπητέ Νωέα, αν και αυτοαποκαλούμενος μαθητευόμενος χριστιανός ή δεν ξέρω τι άλλο (ίσως και μάγος), μοιάζεις πολύ κατασταλαγμένος στα πιστεύω σου...
Τόσο, που κάθε φορά που σε διαβάζω είναι σαν να βλέπω τις ίδιες φωτοτυπίες από το ίδιο......μηχάνημα!:P

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με τις αναφορές της pote ksana? :confused:

Η κοπέλα μιλάει για τρόπο ζωής και συμπεριφοράς σαν αποτέλεσμα παιδείας και εκπαίδευσης και συ για την θρησκεία που θεμελίωσε ο....ιησούς χριστός!

Αναφέρεται στο σύνολο των πολιτικών, αισθητικών και ηθικών δημιουργημάτων ενός λαού κι εσύ στο σύνολο των....χριστιανών!

Επισημαίνει την ιδιότητα του πολιτισμένου ανθρώπου σε σχέση με την συμπεριφορά προς τον συνάνθρωπό του κι εσύ μιλάς για το χριστεπώνυμο...πλήρωμα!

Το να κατατάσσουμε με βάση τα δικά μας φρονήματα, αντίθετα από του άλλου την ιδεολογία, γνωρίζεις μαθητευόμενε...χριστιανέ πως λέγεται..; :whistle:

Οκαυ, δεν το τραβάω περισσότερο (προς το παρόν) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για να τονίσω ποια είναι τα δύο στρατόπεδα.
Οι Χριστιανοί από δω με τον πολιτισμό τους, οι Μουσουλμάνοι απο κει με τις ιδέες τους.
Ο τρόπος ζωής ενός πληθυσμού μας ενδιαφέρει όσον αφορά την συνύπαρξη δύο λαών.
Όταν ακούς Χριστιανός ο νούς παει στον μέσο έλληνα. Όταν ακούς Μουσουλμάνος ο νους δεν πάει βεβαίως στον Αλλάχ,αλλά στην μαντήλα και τον ιερό πόλεμο..

[FONT=&quot]- Εσείς ακριβώς βλέπετε "δύο στρατόπεδα" ("χριστιανικό" και οι "άλλοι"). Εγώ, ως μονόφθαλμος, βλέπω μόνον ένα, "την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο".
- Δεν είμαι και δεν θέλω να είμαι γενικά "θρησκευόμενος" (Χριστιανός, Μουσουλμάνος, Ιουδαίος και... τρέχα γύρευε).
- Δεν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει "χριστιανική χώρα", επειδή και μόνον σ' αυτή ζουν άνθρωποι με "χριστιανική ταυτότητα". Το ευαγγέλιο του Ι.Χ. δόθηκε, για να καταργηθούν οι διαφορετικές χώρες, με τους δικούς τους ξεχωριστούς θεούς( " ο θεός της Ελλάδας", "ο θεός της Αμερική" κλπ). Βασικά, αν υπάρχουν ευαγγελισμένοι του Ι.Χ., αυτοί σίγουρα είναι χωρίς ταυτότητα, χώρα, φυλή, φύλο, ηλικία και εχθρότητα.[/FONT]

Κατά τα άλλα, ούτε κατά διάνοια στις προθέσεις μου, να σας βάλω κάτω από κάποια ταμπέλα!

Αγαπητέ Νωέα, αν και αυτοαποκαλούμενος μαθητευόμενος χριστιανός ή δεν ξέρω τι άλλο (ίσως και μάγος), μοιάζεις πολύ κατασταλαγμένος στα πιστεύω σου...
Τόσο, που κάθε φορά που σε διαβάζω είναι σαν να βλέπω τις ίδιες φωτοτυπίες από το ίδιο......μηχάνημα!:P

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με τις αναφορές της pote ksana? :confused:

Η κοπέλα μιλάει για τρόπο ζωής και συμπεριφοράς σαν αποτέλεσμα παιδείας και εκπαίδευσης και συ για την θρησκεία που θεμελίωσε ο....ιησούς χριστός!

Αναφέρεται στο σύνολο των πολιτικών, αισθητικών και ηθικών δημιουργημάτων ενός λαού κι εσύ στο σύνολο των....χριστιανών!

Επισημαίνει την ιδιότητα του πολιτισμένου ανθρώπου σε σχέση με την συμπεριφορά προς τον συνάνθρωπό του κι εσύ μιλάς για το χριστεπώνυμο...πλήρωμα!

Το να κατατάσσουμε με βάση τα δικά μας φρονήματα, αντίθετα από του άλλου την ιδεολογία, γνωρίζεις μαθητευόμενε...χριστιανέ πως λέγεται..; :whistle:

Οκαυ, δεν το τραβάω περισσότερο (προς το παρόν) :D

-Αγαπητέ Δαίμονα, ποιον κατέταξα με βάση τα δικά μου φρονήματα; Απλά δεν αντιλαμβάνομαι τις ξεχωριστές χώρες, με βάση το "θρήσκευμά" τους...Και εν πάσει περιπτώσει, όταν χρησιμοποιώ επιθετικούς προσδιορισμούς, αναφέρομαι στο λόγο και το νόημά του και όχι στο πρόσωπο που τον εκφέρει. Αν ποτέ υποπέσω στο αντίθετο, προφανώς και ακυρόνομαι, οπότε χρειάζομαι τη συγνώμη του( όπως το ψάρι το νερό).

- Δεν είμαι κατασταλαγμένος, παρά μόνον στην ιδέα, ότι "μόνον η αγάπη οικοδομεί άνθρωπο". Αλλά και γι' αυτή την περίπτωση, συνεχίζω να είμαι "μαθητευόμενος οικοδόμος".

- Τον ατυχή(;) όρο "μαθητευόμενος Χριστιανός" τον χρησιμοποίησα κατά παραχώρηση στην πεζότητα της διάκρισης των ανθρώπων, σύμφωνα με το θρήσκευμα και τα λοιπά τυπικά στοιχεία των κρατικών ταυτοτήτων τους. Προφανώς, και επί της ουσίας, δεν είμαι και δεν θέλω να γίνω Χριστιανός, αλλά ούτε και κανένα άλλο κατασκεύασμα της εξουσιαστικής αναγκαιότητας του κόσμου τούτου.

- Θεωρείς, αγαπητέ μου φίλε, ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε πολιτισμός να έχει θρησκευτική ταυτότητα; Προσωπικά θεωρώ, ότι η θρησκεία γενικά αποτελεί βαρβαρότητα, ντυμένη την "προβειά" του πολιτισμού...

-Πάντως, μου άρεσε η λεπτή αλλά και ευδιάκριτη ειρωνεία σου. Τι ¨δαίμονας" εξάλλου θα ήσουν; Να είσαι καλά και να ...το τραβάς, να το τραβάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
- Εσείς ακριβώς βλέπετε "δύο στρατόπεδα" ("χριστιανικό" και οι "άλλοι").


Αχ,ας μη το ρίξουμε στον λαικισμό,να χαρείς! No offence,αλλα..μόνο ένα παιδί του δημοτικού θα απομόνωνε από τη σκέψη μου μόνο τη λέξη 'στρατόπεδο' για να τη χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα για να μου προσάψει επιθετική διάθεση. Νομίζω κι εύχομαι να μην είσαι τόσο αφελής ωστε να μην κατάλαβες μετά απ'όλ'αυτά οτι με τον όρο στρατόπεδα εννοώ απλώς τα ''αντιθετικά ζεύγη''.
Γιατί είναι αντιθετικά ζεύγη,πως να το κάνουμε!! Εκτός αν βρίσκεις παραλληλισμούς μεταξύ τρόπου ζωής χριστιανού και μουσουλμάνου. Βρές μου έναν! Εγώ δεν αυτομαστιγώνομαι πάντως! Αν και μ'αυτά που ακούω..

Εγώ, ως μονόφθαλμος, βλέπω μόνον ένα, "την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο".


Η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο,είναι κάτι απλό να διαπιστωθεί. Και δεν έχει σχέση με εθνικότητα και το θρήσκευμα,πίστεψέ το. Ο αλβανός κι ο έλληνας ανειδίκευτος εργάτης θα πάρουν τον ίδιο μισθό,πλήν όμως ο έλληνας έχει διάφορες οικονομικές αξιώσεις! Όχι οτι ο έλληνας είναι ακατάδεκτος,απλώς,για τον αλβανό 600 ευρώ είναι μια περιουσία, ενώ για τον έλληνα το νοίκι κι η βενζίνη του μόνο. Είναι θέμα ισοτιμίας νομίσματος κατ'εμέ. Ένα ευρώ είναι τάδε αλβανικές λίρες. Με 3.οοο στην Αλβανία έχεις σπίτι με τζακούζι.
(έχω ταξιδέψει σε Αλβανία και Βουλγαρία,μιλάω απο πρώτο χέρι).
- Δεν είμαι και δεν θέλω να είμαι γενικά "θρησκευόμενος" (Χριστιανός, Μουσουλμάνος, Ιουδαίος και... τρέχα γύρευε).
Κρίμα,γιατί πίσω απ'την ασπίδα του ''ανένταχτου'' είναι εύκολο να εξακοντίζεις βέλη κατά των ενταγμένων σε μια θεωρία. Και πάλι,no offence,αλλά καλό είναι μετά τα 25 να κατασταλάζει κανείς. Να απορρίπτει τα χ και να αποδεχτεί τα ψ. Είναι σαν τον αθλητισμό. Δεν μπορείς να παίξεις ενάντια σε μια ομάδα,αν δε φοράς τη φανέλα κάποιας άλλης. Είναι ελαφρώς άτιμο.

- Δεν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει "χριστιανική χώρα", επειδή και μόνον σ' αυτή ζουν άνθρωποι με "χριστιανική ταυτότητα".
Αυτό λέγεται Θεοκρατία απ'τους επιστήμονες ιστορικούς. Υπάρχει και σήμερα. Συναντάται κατα κόρον στις ασιατικές χώρες και εις τας Αφρικάς. Και ρυθμίζει εκατομμύρια ζωές. Προς τι η μαντίλα άλλως τε; Γιατί όταν το ίδιο το Σύνταγμα ενός κράτους επιβάλλει την μαντίλα,για θρησκευτικούς λόγους,τοτε αν μη τι άλλο έχουμε Θεοκρατία,διαφωνείς; Οι χριστιανικοί πολιτισμοί, έχουν απορρίψει την θεοκρατία απ'τον Διαφωτισμό και έπειτα,μετά τα αίσχη του Μεσαίωνα.. Να μια κραυγαλέα διαφορά χριστιανισμού και μουσουλμανισμού,λοιπόν! Ο Χριστόδουλος ζητά το θρήσκευμα στις ταυτότητες και του λένε ''Κάνε κουμάντο στην εκκλησία σου,όχι στο Ελληνικό Κράτος''. Η κυρία μουσμουλμάνα όμως του Πακιστάν απαγορεύεται να πάει στο σχολειό και να σπουδάσει γιατί αλίμονο αν σηκώσει κεφάλι στον πασά-άντρα της. Το Κοράνι λέει οτι η γυναίκα είναι σύζυγος και μητέρα εξάλλου,κι όχι άνθρωπος με ίσα δικαιώματα!
Ε,συγνώμμη,τέτοια εξίσωση πολιτισμών,να την φτύσω!
-Αγαπητέ Δαίμονα, ποιον κατέταξα με βάση τα δικά μου φρονήματα; Απλά δεν αντιλαμβάνομαι τις ξεχωριστές χώρες, με βάση το "θρήσκευμά" τους..".

Κατα το Κοράνι πάει και το Σύνταγμα. Κατα το Σύνταγμα τα ήθη ενός λαού. Προκύπτει με λογική αναγκαιότητα.
Δεν είναι μυστικό. Δεν θέλω να σε σοκάρω.

- Θεωρείς, αγαπητέ μου φίλε, ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε πολιτισμός να έχει θρησκευτική ταυτότητα; Προσωπικά θεωρώ, ότι η θρησκεία γενικά αποτελεί βαρβαρότητα, ντυμένη την "προβειά" του πολιτισμού...
Η θρησκεία είναι ανάμεσα στα ατομικά δικαιώματα του ανθρώπου. Που βλέπετε την βαρβαρότητα; :hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ανομίες και αταξίες

Για λόγους προσωπικής ψυχικής υγιεινής δεν διαβάζω τα ρυπαρʼοφυλλα της Ακροδεξιάς παρά μόνο αν αυτό είναι αναγκαίο για την ενημέρωσή μου. Απελπίζομαι όταν με παγιδεύουν οι τηλεοράσεις, με τη συστηματική προβολή όλων των ακραίων και μαζί με αυτές και εφημερίδες κατά τεκμήριο δημοκρατικές με δημοσιεύματα «γνώμης» που η ουσία και η γραφή τους έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Αλλά αυτό συμβαίνει συχνά με πρόσχημα το μέγα πρόβλημα της μετανάστευσης, που το συνδυάζουν συστηματικά με την ασφάλεια, και της συμβίωσης με τους «άλλους». Και με τη χιλιοειπωμένη επωδό όλων των Λεπέν: «Δεν είμαι ρατσιστής, είναι άθλιοι όσοι μου το προσάπτουν, αλλά…». Τη στιγμή που σταμάτησαν (για δες!) οι «έρευνες» για τη δραματική απόπειρα σε βάρος της κυρίας Κούνεβα, που μάθαμε τα ανδραγαθήματα σε βάρος μεταναστών ορισμένων υπανθρώπων της Μανωλάδας και την επιλεκτική σε βάρος των θυμάτων αυστηρότητα της εισαγγελικής αρχής, που οι όσοι μουσουλμάνοι δεν μπορούν να προσευχηθούν με αξιοπρέπεια, που φορτώνουμε σε τσάρτερ «λαθρομετανάστες» με προορισμό την πατρίδα τους (κι αν είναι πολιτικοί πρόσφυγες, αν κινδυνεύει η ζωή τους;), ενώ όλοι πια γνωρίζουμε ότι χωρίς τους οποίους μετανάστες δεν θαείχαμε γεωργία, οικοδομή, δημόσια έργα, Μουσείο της Ακρόπολης, φροντίδα για παιδιά και γέρους, την ώρα που τα μεταναστάκια θεωρούνται κίνδυνος για τα «γνήσια ελληνόπουλα» αν παίζουν στις ίδιες παιδικές χαρές και που δικάζονται δάσκαλοι γιατί έδειξαν την ανθρωπιά που δεν χαρακτηρίζει τον κ. Στυλιανίδη και τον «άξιο» διάδοχό του κ. Σπηλιωτόπουλο (το έγκλημα: διέθεσαν αίθουσα σχολείου για εθελοντικά μαθήματα ελληνικής γλώσσας σε ξένους γονείς μαθητών και αλβανικής στα παιδιά τους), είναι απαράδεκτη η ευκολία με την οποία σχεδιάζονται λόγω πολιτικού πανικού της Δεξιάς επιπόλαια κατασταλτικά μέτρα χωρίς καν αντισταθμιστικές πολιτικές για την ένταξη όσων θε έπρεπε να ενταχθούν: οι καλοί μας κυβερνήτες επέλεξαν από το αμφιλεγόμενο εξάλλου γαλλικο παράδειγμα τα χειρότερα, όχι και τα θετικά.
Δεν έχουμε μεταναστευτική πολιτική, λίγο η συχνά φουσκωμένη από τα ΜΜΕ πραγματικότητα και περισσότερο η κακοδαιμονία των αρχών οδηγεί τους πολίτες στο να αισθάνονται ανασφαλείς και πολλούς στο να καταντάνε έρμαιο κάθε «καρατζφερισμού», δεν έχουμε συνεπή αντιτρομοκρατική δράση με αποτέλεσμα να αρκεί μία στυγερή δολοφονία και ένα παραληρηματικό κείμενο δολοφόνων για να οδηγούμαστε σε νέα κατασταλτικά μέτρα που δεν συρρικνώνουν την εγκληματικότητα, αλλά περιορίζουν τις ελευθερίες μας.
Είναι επιταγή οι θετικές , αποτελεσματικές και δημοκρατικές πολιτικές για όλα αυτά.Τι μπορούν οι Μαρκογιαννάκηδες που ως τώρα πνίγονται στα ρηχά; Αμφιβάλλω.


Έγραψε ο κ. Ριχάρδος Σωμερίτης στο Βήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
"Η θρησκεία είναι ανάμεσα στα ατομικά δικαιώματα του ανθρώπου. Που βλέπετε την βαρβαρότητα; :hmm::hmm::hmm::hmm:"

Η πιστη στον θεο ειναι ανθρωπινο δικαιωμα.η θρησκεια ειναι βαρβαρο οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικο συστημα που περιοριζει και οριζει τον ανθρωπινο νου στο ονομα μιας ανωτερης δυναμης.

"Κατα το Σύνταγμα τα ήθη ενός λαού"


το συνταγμα οριζει νομους.ηθη ειναι οι αντιληψεις και οι συνηθειες ενος λαου.

"Ο Χριστόδουλος ζητά το θρήσκευμα στις ταυτότητες και του λένε ''Κάνε κουμάντο στην εκκλησία σου,όχι στο Ελληνικό Κράτος"

αυτο μας ελειπε.το συνταγμα εξαλλου οριζει ανεξιθρησκεια.το επομενο βημα ειναι να βγαλουμε τις εικονες απο τις σχολικες αιθουσες και τα νοσοκομεια και τα ευαγγελια απο τα δικαστηρια.εφοσον βεβαια μιλαμε για ενα μη θεοκρατικο κρατος.

"Δεν μπορείς να παίξεις ενάντια σε μια ομάδα,αν δε φοράς τη φανέλα κάποιας άλλης. Είναι ελαφρώς άτιμο."


ζω σε ενα ελευθερο κρατος ,ειμαι ελευθερος ανθρωπος και θα κανω και θα σκεφτομαι ο,τι θελω σεβομενη την ελευθερια των αλλων ανθρωπων και θεωρω τον εαυτο μου τιμιο.



συγνωμη που απαντησα σε εναν προσωπικο ενδεχομενως διαλογο αλλα με αγγιξε το ζητημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top