Kριτική στο έργο του Νίκου Καζαντζάκη

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος!

(επιγραφή στον τάφο του Ν. Καζαντζάκη)
(Παλι για μενα λεει...:tongue:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος!

(επιγραφή στον τάφο του Ν. Καζαντζάκη)
(Παλι για μενα λεει...:tongue:)



Η ατάκα περιέχεται στο τρίτο Χρέος (εάν δεν κάνω λάθος) της Ασκητικής. Ο Καζαντζάκης την διατυπώνει, και στις επόμενες σελίδες
την ανατέμνει τόσο διεξοδικά που,
στο τέλος,
την ανατρέπει μεγαλειωδώς.

Παρ' όλα αυτά, είναι πιασάρικη ατάκα, και μπορούμε να την λέμε όλοι για τον εαυτό μας. Εγώ πχ,
δεν ελπίζω τίποτα,
δεν φοβάμαι τίποτα,
είμαι ωρομίσθιος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καποια στιγμή σε ένα θέμα πολύυυ παλιά, είχα τοποθετηθεί λέγοντας ''Μα γιατί να ελπίζεις; '' Εσπευσαν κάποιοι να μου απαντήσουν με λίγα λόγια πως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, σε ενθαρρύνει και τα τοιαυτα. Κι έρχομαι σήμερα, μετά απο καιρό, αναθεωρώντας - φυσιολογικό θαρρώ- και ρωτώ
Γιατί να μην φοβόμαστε; Γιατί να μην ελπίζουμε;
Το να ονειρεύεται κανείς και να ελπίζει, δίνει ζωή. Φοβάμαι φυσικά, ποιός είμαι να μη φοβάμαι, κι έτσι προστατεύω τον εαυτό μου, έχω άμυνες άρα είμαι ζωντανός! Φοβάμαι ομως χωρίς να επαναπαύομαι, χωρίς να επιτρέπω στον φόβο να με κατατροπώσει, γιατί τελικά αποδεικνύεται ένας κακός σύμβουλος, αλλά μέσα απο αυτόν παίρνω τη δύναμη να σηκώσω το στήθος μου και να φωνάξω '' μπορεί να φοβάμαι, αλλά θα παω, γιατί η ζωή δε θέλει τσάμπα μάγκες αλλά όσους ένιωσαν ακόμα και το φόβο και τον νίκησαν Ετσι είμαι ελεύθερος!''
Ελπίζω, ονειρεύομαι, φιλοδοξώ και δρω, ενεργώ. Είμαι ελεύθερος που μπορώ να κινούμαι, να σκέφτομαι, να ελπίζω, να ονειρεύομαι! Ελπίδα ομως κι όνειρο μέσα στην απλότητα κι όχι στα πλαίσια του ανικανοποίητου κι ουτοπικού

Δεν ξέρω γιατί το είπε , σε καμμιά περίπτωση δεν πάω να αντικρούσω εναν τόσο σπουδαίο Ελληνα λογοτέχνη μας, ίσως να εννοούσε τον παράλογο φοβο και τις τρύπιες ελπίδες του ανθρώπου σήμερα, το κυνηγητό αυτό για το άφταστο, το ουτοπικό, το καβαλείν καλάμι; Ξέρω γω...; Πάντως αυτή τη φράση δυσκολεύομαι να την καταννοήσω, ίσως θα πρέπει να διαβάσω όλη την Ασκητική και τη βιογραφία του για να μπορέσω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ίσως θα πρέπει να διαβάσω όλη την Ασκητική


Θα μπερδευτείς ρε συ. Ξεκίνα καλύτερα με το "Salvatores Dei".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα μπερδευτείς ρε συ. Ξεκίνα καλύτερα με το "Salvatores Dei".

Μμμμμ κρυάδες ....:pfff:
Να με την κάνεις σε περίληψη για να μην κάθεσαι κιόλα, Γέρο
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά, είναι πιασάρικη ατάκα, και μπορούμε να την λέμε όλοι για τον εαυτό μας. Εγώ πχ,
δεν ελπίζω τίποτα,
δεν φοβάμαι τίποτα,
είμαι ωρομίσθιος. :P
Τι ειναι? :confused: Ελπιζω να ειπωθηκε αυτο επειδη πλεον υπαρχει σε μπλουζακια, κουπες κλπ και χρησιμοποιεται απ τον καθενα(χωρις να ειμαι σιγουρη βεβαια κατα ποσο ειναι "κακο" με την εννοια του προσβλητικου για τον συγγραφεα και του τι ηθελε να πει γιατι ας πουμε μπορει να πει καποιος αυτο που ειπε ο συγγραφεας με καποια παραλλαγη, βλ. Rempeskes, και απλα να μην υπογραψει ως Καζαντζακης) και ειναι απλα λεξη που χρησιμοποιηθηκε για να δηλωσει αγανακτηση?! :tongue:
Εγω παλι νομιζω πως μπορουμε να τη λεμε ολοι, οχι γιατι ειναι πιασαρικη αλλα γιατι μπορει να συλληφθει και να ερμηνευτει διαφορετικα απ τον καθενα, με αποτελεσμα να βοηθαει τον καθενα να εξηγησει διαφορα με εναν ας πουμε δικο του τροπο. Στη τελικη, αν ειναι να λεγεται μια σοφη κουβεντα για να τη χρησιμοποιει μονο αυτος που την ειπε και μονο οπως αυτος θελει-ε ισως και απο κανεναν διανοουμενο-ας πουμε ενα μεγαλο αντιο στην επικληση στην αυθεντια ως τροπο πειθους και μπλα μπλα μπλα και ας συζητησουμε για copyright για να γινουμε και λιγο υπερβολικοι :D
Δεν ξέρω γιατί το είπε , σε καμμιά περίπτωση δεν πάω να αντικρούσω εναν τόσο σπουδαίο Ελληνα λογοτέχνη μας, ίσως να εννοούσε τον παράλογο φοβο και τις τρύπιες ελπίδες του ανθρώπου σήμερα, το κυνηγητό αυτό για το άφταστο, το ουτοπικό, το καβαλείν καλάμι; Ξέρω γω...; Πάντως αυτή τη φράση δυσκολεύομαι να την καταννοήσω, ίσως θα πρέπει να διαβάσω όλη την Ασκητική και τη βιογραφία του για να μπορέσω:hmm:

Ισως και εγω θα επρεπε να κανω κατι αντιστοιχο. Παντως εγω δε το ερμηνευω αρνητικα και απαισιοδοξα,το αντιθετο ισως. Στη τελικη το αν ειναι κακο 'η καλο το να ελπιζεις και να φοβασαι εξαρταται καθε φορα απο τις καταστασεις, τα γεγονοτα, τα ατομα κλπ, ειναι δηλαδη σχετικο... για τον καθενα τουλαχιστον. Γενικοτερα συμφωνω αλλα κραταω και επιφυλαξεις. Τελος, θα πω +1! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μμμμμ κρυάδες ....:pfff:
Να με την κάνεις σε περίληψη για να μην κάθεσαι κιόλα, Γέρο
:P



ΔΕΝ κάθομαι. :mad:




Ξαπλώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αλλά μέσα απο αυτόν παίρνω τη δύναμη να σηκώσω το στήθος μου και να φωνάξω

:redface: εγώ αντιθέτως πάντα παίρνω δύναμη από το στήθος τους να σηκώσω το..... όπλο μου :redface: για να αγωνιστώ για την ελευθερία.

Συμφωνώ για τον ελεύθερο... Καζαντζάκη. Αμφιβάλλω τί σχέση μπορεί να έχει με την ελευθερία ένας άνθρωπος που όπως είπε θαύμαζε τόσο τον Μουσολίνι. 'Εχει πει κι άλλες βλακείες αλλά δεν είναι της ώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εχει πει κι άλλες βλακείες αλλά δεν είναι της ώρας.
Ορίστε, το κάναμε της ώρας - του ανοίξαμε δικό του θέμα- ώστε να μπορέσεις να μας πεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ελπιζω να ειπωθηκε αυτο επειδη πλεον υπαρχει σε μπλουζακια, κουπες κλπ και χρησιμοποιεται απ τον καθενα(χωρις να ειμαι σιγουρη βεβαια κατα ποσο ειναι "κακο" με την εννοια του προσβλητικου για τον συγγραφεα και του τι ηθελε να πει γιατι ας πουμε μπορει να πει καποιος αυτο που ειπε ο συγγραφεας με καποια παραλλαγη, βλ. Rempeskes, και απλα να μην υπογραψει ως Καζαντζακης) και ειναι απλα λεξη που χρησιμοποιηθηκε για να δηλωσει αγανακτηση?!
Εγω παλι νομιζω πως μπορουμε να τη λεμε ολοι, οχι γιατι ειναι πιασαρικη αλλα γιατι μπορει να συλληφθει και να ερμηνευτει διαφορετικα απ τον καθενα, με αποτελεσμα να βοηθαει τον καθενα να εξηγησει διαφορα με εναν ας πουμε δικο του τροπο. Στη τελικη, αν ειναι να λεγεται μια σοφη κουβεντα για να τη χρησιμοποιει μονο αυτος που την ειπε και μονο οπως αυτος θελει-ε ισως και απο κανεναν διανοουμενο-ας πουμε ενα μεγαλο αντιο στην επικληση στην αυθεντια ως τροπο πειθους και μπλα μπλα μπλα και ας συζητησουμε για copyright για να γινουμε και λιγο υπερβολικοι



Όταν ξεκινάς να γράψεις κάτι, μην το γράφεις μονοκοπανιά. Βάλε και μια τελεία κάπου βρε παιδί, να διαχωρίζονται τα νοήματα, να παίρνει και μια ανάσα ο αναγνώστης...:hypno:


Υγ.
μπορει να συλληφθει και να ερμηνευτει διαφορετικα απ τον καθενα


Είμαι απόλυτα βέβαιως πως ο ίδιος ο Καζαντζάκης το διατύπωσε πολύ, μα πάρα πολύ, συγκεκριμένα.

Δεν είχε αρκετό ...χιούμορ για να το αποδώσει κάπως αλλιώς.





Υγ.

"Αμφιβάλλω τί σχέση μπορεί να έχει με την ελευθερία ένας άνθρωπος που όπως είπε θαύμαζε τόσο τον Μουσολίνι. '


Πρόσεχε, καραδοκούν οι υμνητές. Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει ένα (κακώς) κείμενο που πέτυχα, το οποίο παρουσίαζε το πόσο επηρέασε ο εθνοσοσιαλισμός την σκέψη του Χάιντεγκερ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ορίστε, το κάναμε της ώρας - του ανοίξαμε δικό του θέμα- ώστε να μπορέσεις να μας πεις. :)

Τα τανκς των κομμουνιστών που εισέβαλλαν στην Βουδαπέστη ήταν ελευθερωτής στρατός σύμφωνα με τον Καζαντζάκη. Κατά τα άλλα ελεύθερος και χρηστοήθης, διαχρονικό το φαινόμενο...

Ρεμπ, θα παρέβλεπα όλα τα λάθη του Χάιντεγκερ. 'Ηταν μια ιδιοφυία ο άνθρωπος, κορυφή, τί συγκρίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Όταν ξεκινάς να γράψεις κάτι, μην το γράφεις μονοκοπανιά. Βάλε και μια τελεία κάπου βρε παιδί, να διαχωρίζονται τα νοήματα, να παίρνει και μια ανάσα ο αναγνώστης...:hypno:


Υγ.
:eek: Αυτο συνεβη γιατι απο τη μια ηθελα να πω μια αποψη περι του θεματος και απο την αλλη ηταν εκτος θεματος. :D Ελπιζω να εγινα κατανοητη τωρα και ζητω ταπεινα συγγνωμη για τη ζαλη. Δεν το ειχα σκοπο :P

Είμαι απόλυτα βέβαιως πως ο ίδιος ο Καζαντζάκης το διατύπωσε πολύ, μα πάρα πολύ, συγκεκριμένα.

Δεν είχε αρκετό ...χιούμορ για να το αποδώσει κάπως αλλιώς.




Υγ.
Δεν αμφιβαλλει κανεις γι αυτο. Εγω λεω πως επειδη καποιος διατυπωνει κατι με καποιο τροπο δε σημαινει πως ολοι τον αντιλαμβανονται. Ειναι η λεγομενη παρερμηνεια,η οποια καλως 'η κακως υπαρχει. Στη τελικη, ποσοι εχουν διαβασει το τι εχει προηγηθει αυτων και τι ακολουθει τα παραπανω λογια,πραγμα που σημαινει να κατανοησουν τι θελει να πει ο Καζαντζακης-'η εστω να προσπαθησουν-και ποσοι απλα τα εχουν ακουσει και τα εχουν ερμηνευσει ο καθενας οπως νομιζει? Στη χειροτερη ποσοι τα εχουν απλα διαδοσει επειδη τους φανηκε εξυπνο να το κανουν? Προκειται για ρητορικη ερωτηση μαλλον θα ελεγα...

P.S. Δεν εχω σκοπο και διαθεση να κατακρινω κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κριτικὴ τοῦ Ῥένου Ἀποστολίδη στὸ Νίκο Καζαντζάκη











 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
+1,και με την ευκαιρία, ας μην ξεχάσουμε και ένα σημαντικό έργο του Αποστολίδη, το οποίο πρέπει να χωνέσουμε όλοι μας:






'Ηταν μια ιδιοφυία ο άνθρωπος, κορυφή...


Νομίζω και τούτος εδώ το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κριτικὴ τοῦ Ῥένου Ἀποστολίδη στὸ Νίκο Καζαντζάκη

Θέλω φίλο ένα Ρένο Αποστολίδη να τσακωνόμαστε, να συμφωνούμε κι ύστερα να γινόμαστε μαλλιά κουβάρια και να ξαναγινόμαστε φίλοι, κι όμως να είμαστε αχώριστοι. Και γαμώ τους ανθρώπους με πολύ σωστές ιδέες επάνω σε πάρα πολλά θέματα. Σε πάρα πολλά βέβαια διαφωνώ τελείως, όπως στο θέμα πίστης. Σπάνιος 'Ελληνας, ένας σύγχρονος Κυνικός Φιλόσοφος. Στο 2ο βίντεο περίπου στο 8.05 λεπτό είναι όλα τα λεφτά χαχαχαχα πέθανα από το γέλιο εκεί που παρουσιάζει τους διαλόγους του Καζαντζάκη. Χριστέ σου λέω αυτό, Βούδα σου λέω αυτό, Φραγκίσκο (της Ασίζης) σου λέω το άλλο χαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν αμφιβαλλει κανεις γι αυτο. Εγω λεω πως επειδη καποιος διατυπωνει κατι με καποιο τροπο δε σημαινει πως ολοι τον αντιλαμβανονται. Ειναι η λεγομενη παρερμηνεια,η οποια καλως 'η κακως υπαρχει.


...Κακώς υπάρχει r c. :worry:
Μου λες ότι δεν πειράζει που υπάρχει παρερμηνεία;
Αυτό ομολογουμένως είναι πολύ προχώ.




Στη τελικη, ποσοι εχουν διαβασει το τι εχει προηγηθει αυτων και τι ακολουθει τα παραπανω λογια,πραγμα που σημαινει να κατανοησουν τι θελει να πει ο Καζαντζακης-'η εστω να προσπαθησουν-και ποσοι απλα τα εχουν ακουσει και τα εχουν ερμηνευσει ο καθενας οπως νομιζει? Στη χειροτερη ποσοι τα εχουν απλα διαδοσει επειδη τους φανηκε εξυπνο να το κανουν? Προκειται για ρητορικη ερωτηση μαλλον θα ελεγα...


Δεν είναι ρητορική ερώτηση (βασικά όπως το θέτεις βλέπω απουσία των βασικών ρητορικών ικανοτήτων :P).
Είναι σαφές ότι υπάρχει φάουλ, και αντί να εναντιωνόμαστε, λέμε απλά
"εντάξει, υπάρχει τι να κάνουμε;"
:confused:
Σόρρυζ μπατ δατς νοτ μάι στάιλ ναουμ.





P.S. Δεν εχω σκοπο και διαθεση να κατακρινω κανεναν


Εχμ... Εγώ αν ήθελα απλά να κάνω τσατ, δεν θα έμπαινα στο τόπικ του Καζαντζάκη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Για τον Καζαντζάκη ο Ρένος αναφέρεται και στο παρακάτω βιντεάκι (στο 2.30 περίπου).


Λέει επίσης ότι τα μεγαλύτερα μυαλά του κόσμου ήταν κατά βάση αγνωστικιστές και κατ' ανάγκη αναρχικοί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για τον Καζαντζάκη ο Ρένος αναφέρεται και στο παρακάτω βιντεάκι (στο 2.30 περίπου).


Λέει επίσης ότι τα μεγαλύτερα μυαλά του κόσμου ήταν κατά βάση αγνωστικιστές και κατ' ανάγκη αναρχικοί. ;)

Πάρα πολλοί πιστοί με την καλή έννοια, όχι θρησκόληπτοι αλλά συνειδητοποιήμενοι πιστοί, ήταν μεγάλοι επιστήμονες. Η αναρχία πάλι είναι ένα θέμα πώς ορίζεται. Εγώ πάντως δεν τον θεωρούσα καθαρά και αμιγώς αναρχικό τον Αποστολίδη, ίσα ίσα οι θέσεις του ήταν ακραία συντηρητικές σε πάρα πολλά θέματα, με "πιστεύω" όπως ότι ο λαός δεν έχει δικαίωμα να κρίνει, ότι είναι μαζάνθρωποι, ότι οι μεγάλες επαναστάσεις ιστορικά ήταν πουλημένες και προιόντα του συστήματος κ.α θέσεις. Πάντως αναρχία δεν είναι να ανήκει κάποιος σε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα ούτε να ακολουθεί μαζικά κινήματα ή να ασπάζεται κάθε μορφή κολλεκτιβισμού γενικότερα ;) άρα από αυτή την άποψη ήταν ένα είδος αναρχικού. Καλύτερα θα ήταν ένας όρος αναρχοφασίστας αν είναι δόκιμος και χωρίς διάθεση προσβολής του μακαρίτη.Εννοώ ότι ο άνθρωπος δεν έδινε δεκάρα για τη Δημοκρατία και την Ισότητα και ούτε πίστευε σε αυτά και αυτό φαίνεται από διάφορα κείμενα του όπως "Η απολογία ενός Κυνικού" στο οποίο καταργεί τον ήρωα και τον πολιτικό αγωνιστή γενικότερα. Είχε μια άποψη γενικότερα ότι "το Εγώ πάνω από όλα - Η μάζα είναι κακή", σαφώς κυρίως επηρρεασμένος από τον Νίτσε που επίσης τον θεωρώ αναρχοφασίστα. Ωραία μυαλά τέτοιοι τύποι και καθόλου βαρετοί και φαρισαίοι. Ωστόσο η κοσμοθεωρία τους έχει τρομακτικά κενά,πίσω από τα οποία υποκρύπτονται συχνά αγιάτρευετες πληγές και προσωπικά απωθημένα. Δεν είναι κακό να έχεις πληγωθεί όμως, όλοι μας είμαστε πολύ πληγωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:eek: Αυτο συνεβη γιατι απο τη μια ηθελα να πω μια αποψη περι του θεματος και απο την αλλη ηταν εκτος θεματος. :D Ελπιζω να εγινα κατανοητη τωρα και ζητω ταπεινα συγγνωμη για τη ζαλη. Δεν το ειχα σκοπο :P
P.S. Δεν εχω σκοπο και διαθεση να κατακρινω κανεναν


Μην απολογείσαι καλή μου, εγώ σε διάβασα μια χαρά πάντως... ειλικρινά!
Και να μη στεναχωριέσαι, ο Ρεμπεσκές είναι, αν και γέρος, απο τους....... έξυπνους και ..... πάντα ευγενικούς ανθρώπους του φόρουμ... οπότε δε θα σε παρεξηγήσει, το πολύ πολύ να σε προσβάλλει καμμιά ώρα και μετά να σου απολογείται γιατί δε θα χε πιεί το πρωινό του τσάι

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σχετικά με το βίντεο της κουβέντας για τον Αγνωστικισμό. Ο άνθρωπος πάντα θέλει να γνωρίζει. Είναι στη φύση του αυτό από τη στιγμή που γεννιέται. Ο Αγνωστικισμός δεν είναι φυσικό γνώρισμα του ανθρώπου. Δεν υπάρχουν αγνωστικιστές, είναι σχήμα λόγου. Αν καεί το pc σου θα θελήσεις να μάθεις γιατί κάηκε. Απλά υπάρχουν επίπεδα και επίπεδα επιθυμίας για γνώση. 'Αλλος θέλει απλά να μάθει γιατί κάηκε το pc του ή γιατί έβγαλε εξανθήματα, άλλος θέλει να ψάχνεται και λίγο παραπέρα. Είμαι Γνωστικιστής, όχι Αγνωστικιστής. Οι πολιτικές απόψεις του μακαρίτη ήταν βέβαια πολύ σωστές για μένα σε αντίθεση με τις απόψεις του Καζαντζάκη, ωστόσο διάβασα το Μαύρο Καράβι και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλύτερο από αυτά που έγραφε ο Καζαντζάκης. Κάποια στιγμή που το διάβαζα με έκανε σχεδόν να δακρύσω. 'Ομως κατάλαβα γιατί παρά το ότι το Μαύρο Καράβι είναι τέλειο, οι περισσότεροι προτιμούν τα έργα του "ελεύθερου". Επειδή ο "ελεύθερος" δεν τσακωνόταν, δεν θύμωνε, δεν προσέβαλλε και ήταν πολύ των κοσμικών και των κοινωνικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top