• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

Η vasia lullaby.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λαθος!voltaren ενεσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ αποφεύγω τα αντισυλληπτικά όπως ο διάολος το λιβάνι..
Ενέσιμο παυσίπονο.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

Η vasia lullaby.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι αλλα το κανεις?θα λυποθημησω πριν το κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σου είχε κάνει εξετάσεις και δεν βρήκε κάτι παθολογικό;
Κι εμένα μια γκάμα χαπιών μου πρότεινε και μου είπε να βρω αυτό που με βολεύει, με τελευταίο το Mesulid ως το πιο δυνατό. Πάντως κι εμένα μου είπε αν τύχει να έχω π.χ. εξετάσεις, να πάρω αντισυλληπτικά, δεν πονάς καθόλου. Όσον αφορά τις παρενέργειες, μου είπε πως για περιστασιακή χρήση σε νέες γυναίκες, δεν υπάρχουν. Το πρόβλημα είναι αν η άλλη είναι 40 ή παίρνει αντισυλληπτικά για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το Mesulid υποτίθεται είναι το πιο δυνατό? :worry:
Εμένα η παθολόγος μου έγραψε τα Voltaren τα χαπάκια και κάτι άλλα επειδή έχω και στομαχόπονο παράλληλα να τα παίρνω μαζί, αλλά δεν είδα σοβαρή βελτίωση.
Το θέμα είναι ότι προχτές είπα να δοκιμάσω mesulid που έπαιρνα πρώτη φορά στην ζωή μου πήρα μισό, και ήτανε σαν να μην πήρα καν χάπι...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Έτσι μου είπε η γυναικολόγος, είναι λέει το πιο δυνατό, με αποτέλεσμα πολλοί να κράζουν επειδή το παίρνουν οι γυναίκες για ψύλλου πήδημα (ναι, την περίοδο λέω :/:) Μου ανέφερε panadol extra, ponstan, voltaren, mesulid μέχρι και το evening primrose g.l.a. (λάδι νυχτολούλουδου) το οποίο βοηθάει για το pms και σε ορισμένες περιπτώσεις ανακουφίζει και από πόνους περιόδου και τέλος τα αντισυλληπτικά. Ο πόνος οφείλεται στην παραγωγή προσταγλανδινών, οπότε τα φάρμακα πρέπει να είναι ανασταλτικά. Πολύ σημαντικό είναι να αρχίσεις να παίρνεις όποιο φάρμακο προτιμάς ΠΡΙΝ την περίοδο (την προηγούμενη μέρα, αν ξέρεις πως θα αδιαθετήσεις) και να συνεχίσεις τη λήψη και τις 2 πρώτες μέρες.

Αν δεν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα, άρα πρόκειται για πρωτογενή δυσμηνόρροια, οι πόνοι θα σταματήσουν -μάλλον- μετά τον τοκετό (σωθήκαμε :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ε την επόμενη φορά πάρε ολόκληρο.. Δεν νομίζω το μισό να βοηθάει κάπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επειδή ξέρω ότι είναι πολύ ισχυρό και δεν ειχα ξαναπαρει, θεώρησα ότι με το μισό θα ειμαι εντάξει...την άλλη φορά θα κατεβάσω ολόκληρο χωρίς πολλά-πολλά...
Χριστιάννα, αυτό για το λάδι νυχτολούλουδου δεν το είχα ξανακούσει. Το 'χεις δοκιμάσει, κάνει δουλειά? Εγώ υποφέρω και μια βδομάδα πριν, γ αυτό...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ τη θέλω την πληροφορία για το λάδι νυχτολούλουδου..
Έχω ακούσει που το λένε αλλά δεν το ξερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Οι συμβουλές μου είναι... χθεσινές (μόλις χθες πήγα στη γυναικολόγο, γι'αυτό τα έχω φρέσκα :redface:)! Εγώ έχω πάρει μόνο panadol extra που σταμάτησε να με πιάνει και από την επόμενη περίοδο θα αρχίσω τις δοκιμές και θα σας ενημερώσω.
Πάντως αν πονάς από τόσο νωρίς, ίσως να είναι το κατάλληλο για σένα, γιατί απ'ό,τι μου είπε είναι για το πρήξιμο, τους πόνους, τα νεύρα, που ξεκινάνε μερικές μέρες πριν την περίοδο και, μερικές γυναίκες, τις ανακουφίζει και από τους πόνους τη στιγμή της περιόδου. Πάντως είναι φυτικό, οπότε είναι ίσως το πιο ακίνδυνο που μπορείς να δοκιμάσεις!

Απ'ό,τι έχω παρατηρήσει, ο καφές και το αλκοόλ τις ημέρες πριν την περίοδο αυξάνουν τους πόνους, οπότε καλό θα είναι να τα αποφεύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Είσαι φοβερή..

Βρήκα από το ίντερνετ κι αυτά..

ΩΦΕΛΕΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΕΛΑΙΟΥ ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟΥ
Προεμμηνορροϊκό Σύνδρομο (PMS)
Το έλαιο νυχτολούλουδου έχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία σε γυναίκες με PMS. Έχει προταθεί ότι το PMS μπορεί να συνδέεται με μια ελαφριά ανωμαλία στο μεταβολισμό των λιπαρών οξέων, η οποία έχει ως αποτέλεσμα μια ανεπαρκή μετατροπή των λιπαρών οξέων σε προσταγλανδίνη Ε1 (PGE1). Έχει αποδειχθεί ότι η προσταγλανδίνη Ε1 (που προέρχεται από απαραίτητα λιπαρά οξέα) μπορεί να μειώσει τη βιολογική δράση της προλακτίνης, η οποία ευθύνεται για μερικά από τα συμπτώματα του PMS (1). Παρόλα αυτά, κάποιες άλλες μελέτες δεν συμφωνούν μ’ αυτά τα αποτελέσματα (2).
Σε μια άλλη μελέτη, χρησιμοποιήθηκε το έλαιο νυχτολούλουδου με εξαιρετική επιτυχία. Τα συμπτώματα της πρησμένης κοιλιάς και του στήθους εξαλείφθηκαν στο 95% των γυναικών, η ευερεθιστικότητα στο 80%, η κατάθλιψη στο 74%, τα πρησμένα δάκτυλα και οι αστράγαλοι στο 79% και η ανησυχία στο 53%. Τα δύο μοναδικά συμπτώματα που εξακολούθησαν να υφίστανται σε περισσότερες από τις μισές γυναίκες ήταν η κόπωση και οι κεφαλαλγίες (3).
Έχει επίσης αναφερθεί ότι το έλαιο νυχτολούλουδου μειώνει σημαντικά τα συμπτώματα της καλοήθους νόσου του μαστού (4).
Διαβήτης
Το έλαιο νυχτολούλουδου είναι αποτελεσματικό για τη θεραπεία των διαβητικών νευροπαθειών, οι οποίες εμπεριέχουν πόνο ή/και μούδιασμα που οφείλονται σε νευρική βλάβη (5,6).
Καρδιά και Χοληστερόλη
Έχει αποδειχθεί ότι το έλαιο νυχτολούλουδου μειώνει το επίπεδο της χοληστερόλης στον ορό του αίματος. Έχει επίσης αποδειχθεί ότι τα συμπληρώματα διατροφής με έλαιο νυχτολούλουδου μειώνουν τη συσσώρευση των αιμοπεταλίων (πήξιμο του αίματος) σε άτομα που ακολουθούν διατροφή με κανονική ή υψηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά (7,8).
Πίεση του Αίματος
Μελέτες έδειξαν ότι το GLA από έλαιο νυχτολούλουδου μειώνει σημαντικά την πίεση του αίματος και μπορεί επίσης να καταστείλει την ανάπτυξη υπέρτασης (9).
Δερματικά Προβλήματα
Το έλαιο νυχτολούλουδου έχει χρησιμοποιηθεί επιτυχώς σε ασθενείς με ατοπικό έκζεμα. Μια διπλή τυφλή διασταυρούμενη μελέτη εφαρμόστηκε σε ενήλικες κατά την οποία λάμβαναν 4, 8 ή 12 x 500mg σε κάψουλες ημερησίως και σε παιδιά που λάμβαναν 4 ή 8 x 500mg σε κάψουλες ημερησίως. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το έλαιο νυχτολούλουδου επέφερε σημαντική κλινική βελτίωση στη δερματίτιδα, κυρίως στις υψηλότερες δοσολογίες (10).
Πολλαπλή Σκλήρυνση
Το έλαιο νυχτολούλουδου χρησιμοποιείται συχνά σε πάσχοντες από πολλαπλή σκλήρυνση (MS) (11). Η ασυνήθιστη δομή των λιπαρών οξέων που εντοπίζεται στους πάσχοντες από MS μπορεί να επανέλθει στη φυσιολογική μέσα σε λίγους μήνες μετά την έναρξη λήψης του ελαίου του νυχτολούλουδου.
Ρευματοειδής Αρθρίτιδα
Χορηγήθηκε έλαιο νυχτολούλουδου μόνο του ή σε συνδυασμό με ιχθυέλαιο σε 49 ασθενείς, οι οποίοι έπασχαν από χρόνια αρθρίτιδα και λάμβαναν μη-στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα (NSAIDs). Το 60% των ασθενών κατάφερε να διακόψει τη θεραπεία με NSAIDs, ενώ το 25% κατάφερε να μειώσει στο μισό τη δοσολογία σε NSAIDs. Το έλαιο νυχτολούλουδου σε συνδυασμό με το ιχθυέλαιο ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικό απ’ ότι το έλαιο νυχτολούλουδου μόνο του (12).ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Το έλαιο νυχτολούλουδου μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κίνδυνο σε επίπεδα μέχρι 5-6g ημερησίως.
ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
ΑLA
Το α-λινολενικό οξύ (που εντοπίζεται στο έλαιο του λιναρόσπορου και του φραγκοστάφυλου) έχει κατασταλτική δράση στη μετατροπή του GLA/LA σε προσταγλανδίνες.
Επιληψία
Το έλαιο νυχτολούλουδου θα πρέπει να αποφεύγεται από επιληπτικούς διότι μπορεί να επιδεινώσει μία μορφή επιληψίας του βρεγματικού λοβού.
Σχιζοφρένεια
Το έλαιο νυχτολούλουδου θα πρέπει να αποφεύγεται να λαμβάνεται σε συνδυασμό με φάρμακα για τη σχιζοφρένεια.
Διάφορα
Το έλαιο νυχτολούλουδου μπορεί να προκαλέσει περιστασιακά ναυτία, κεφαλαλγίες ή δερματικά εξανθήματα όταν ληφθεί για πρώτη φορά. Τα συμπτώματα μπορούν να μειωθούν αν λαμβάνεται μαζί με ένα γεύμα.


https://www.douni.gr/?section=ingredients&icategory=8&id=51
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
παντως ξερω οτι με τα αντισυλληπτικα εξαφανιζονται ολοι σχεδον οι πονοι
και μειωνονται και οι μερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ναι αλλά οι άλλες παρενέργειες?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
κανεις εξετασεις αιματος τις πηγαινεις στο γιατρο και απο εκει και περα σου λεει..
οταν λες παρενεργειες τι ακριβως εννοεις?
εγω ξερω οτι μπορει στην αρχη να εχεις ατονια ή πονοκεφαλους αλλα ειναι φυσιολογικο
αν συνεχιστει τα σταματας και παιρνεις αλλα
γιατι τα φοβαστε τοσο τα αντισυλληπτικα τοσες γυναικες τα παιρνουν και ειναι μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ισχύει, επειδή ακριβώς τα αντισυλληπτικά κάνουν τις ορμόνες να δουλεύουν ρολόι. Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να τα παίρνει μια γυναίκα μόνιμα, γι'αυτό ψάχνουμε εναλλακτικές.

Gilda οι παρενέργειες εξαρτώνται από την ηλικία και τη συχνότητα. Όσο πιο νέα, τόσο λιγότερες πιθανότητες να πάθεις κάτι. Το χαρτάκι με τις πιθανές παρενέργειες στα αντισυλληπτικά, βέβαια, είναι ό,τι πιο τρομαχτικό έχω διαβάσει στη ζωή μου (είναι ΑΠΕΙΡΕΣ), και μια φίλη μου που έπαιρνε είχε φρικάρει, αλλά δεν έπαθε τίποτα τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ισχύει, επειδή ακριβώς τα αντισυλληπτικά κάνουν τις ορμόνες να δουλεύουν ρολόι. Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να τα παίρνει μια γυναίκα μόνιμα, γι'αυτό ψάχνουμε εναλλακτικές.

Gilda οι παρενέργειες εξαρτώνται από την ηλικία και τη συχνότητα. Όσο πιο νέα, τόσο λιγότερες πιθανότητες να πάθεις κάτι. Το χαρτάκι με τις πιθανές παρενέργειες στα αντισυλληπτικά, βέβαια, είναι ό,τι πιο τρομαχτικό έχω διαβάσει στη ζωή μου (είναι ΑΠΕΙΡΕΣ), και μια φίλη μου που έπαιρνε είχε φρικάρει, αλλά δεν έπαθε τίποτα τελικά.
ναι το χαρτακι ισχυει οτι ειναι συμβολαιο θανατου:P
εναλλακτικες θα μπορουσαν να ειναι ισως βοτανα πριν την περιοδο
και χαπι εκεινες τις μερες
ειδικα τα βοτανα μπορει να βοηθησουν σε μεγαλο βαθμο και συνηθως ειναι υποτιμημενα
δηλαδη πριν το μπουσκοπαν οι γυναικες πως επιβιωναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ταπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τα αντισυλληπτικά έχουν άπειρες φορές κατηγορηθεί για καρκίνο.
Υπάρχουν ένα σωρό γυναίκες που δεν έχουν πάθει τίποτα, όμως υπάρχουν και ένα σωρό γυναίκες που έχουν πάθει διάφορα.

Τωρα οι γιατροί λένε πως τα αντισυλληπτικά έχουν εξελιχθεί, και προστατεύουν από τον καρκίνο (κυρίως του μαστού), όμως όταν κάποια γυναίκα έχει συμπτώματα καρκίνου, το πρώτο πράγμα που την ρωτάει ο γιατρος είναι αν έχει πάρει αντισυλληπτικά.

Αφήστε που πιστεύω πως λένε ότι έχουν εξελιχθεί, επειδη υπάρχει μια ολόκληρη φαρμακοβιομηχανία από πίσω.

Μπορεί να είναι αθώα, μπορεί και όχι, εγώ πάντως δεν το ριψοκινδυνεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οι συμβουλές μου είναι... χθεσινές (μόλις χθες πήγα στη γυναικολόγο, γι'αυτό τα έχω φρέσκα :redface:)! Εγώ έχω πάρει μόνο panadol extra που σταμάτησε να με πιάνει και από την επόμενη περίοδο θα αρχίσω τις δοκιμές και θα σας ενημερώσω.
Πάντως αν πονάς από τόσο νωρίς, ίσως να είναι το κατάλληλο για σένα, γιατί απ'ό,τι μου είπε είναι για το πρήξιμο, τους πόνους, τα νεύρα, που ξεκινάνε μερικές μέρες πριν την περίοδο και, μερικές γυναίκες, τις ανακουφίζει και από τους πόνους τη στιγμή της περιόδου. Πάντως είναι φυτικό, οπότε είναι ίσως το πιο ακίνδυνο που μπορείς να δοκιμάσεις!

Απ'ό,τι έχω παρατηρήσει, ο καφές και το αλκοόλ τις ημέρες πριν την περίοδο αυξάνουν τους πόνους, οπότε καλό θα είναι να τα αποφεύγουμε.

Είσαι φοβερή..

Βρήκα από το ίντερνετ κι αυτά..

ΩΦΕΛΕΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΕΛΑΙΟΥ ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟΥ
Προεμμηνορροϊκό Σύνδρομο (PMS)
Το έλαιο νυχτολούλουδου έχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία σε γυναίκες με PMS. Έχει προταθεί ότι το PMS μπορεί να συνδέεται με μια ελαφριά ανωμαλία στο μεταβολισμό των λιπαρών οξέων, η οποία έχει ως αποτέλεσμα μια ανεπαρκή μετατροπή των λιπαρών οξέων σε προσταγλανδίνη Ε1 (PGE1). Έχει αποδειχθεί ότι η προσταγλανδίνη Ε1 (που προέρχεται από απαραίτητα λιπαρά οξέα) μπορεί να μειώσει τη βιολογική δράση της προλακτίνης, η οποία ευθύνεται για μερικά από τα συμπτώματα του PMS (1). Παρόλα αυτά, κάποιες άλλες μελέτες δεν συμφωνούν μ’ αυτά τα αποτελέσματα (2).
Σε μια άλλη μελέτη, χρησιμοποιήθηκε το έλαιο νυχτολούλουδου με εξαιρετική επιτυχία. Τα συμπτώματα της πρησμένης κοιλιάς και του στήθους εξαλείφθηκαν στο 95% των γυναικών, η ευερεθιστικότητα στο 80%, η κατάθλιψη στο 74%, τα πρησμένα δάκτυλα και οι αστράγαλοι στο 79% και η ανησυχία στο 53%. Τα δύο μοναδικά συμπτώματα που εξακολούθησαν να υφίστανται σε περισσότερες από τις μισές γυναίκες ήταν η κόπωση και οι κεφαλαλγίες (3).
Έχει επίσης αναφερθεί ότι το έλαιο νυχτολούλουδου μειώνει σημαντικά τα συμπτώματα της καλοήθους νόσου του μαστού (4).
Διαβήτης
Το έλαιο νυχτολούλουδου είναι αποτελεσματικό για τη θεραπεία των διαβητικών νευροπαθειών, οι οποίες εμπεριέχουν πόνο ή/και μούδιασμα που οφείλονται σε νευρική βλάβη (5,6).
Καρδιά και Χοληστερόλη
Έχει αποδειχθεί ότι το έλαιο νυχτολούλουδου μειώνει το επίπεδο της χοληστερόλης στον ορό του αίματος. Έχει επίσης αποδειχθεί ότι τα συμπληρώματα διατροφής με έλαιο νυχτολούλουδου μειώνουν τη συσσώρευση των αιμοπεταλίων (πήξιμο του αίματος) σε άτομα που ακολουθούν διατροφή με κανονική ή υψηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά (7,8).
Πίεση του Αίματος
Μελέτες έδειξαν ότι το GLA από έλαιο νυχτολούλουδου μειώνει σημαντικά την πίεση του αίματος και μπορεί επίσης να καταστείλει την ανάπτυξη υπέρτασης (9).
Δερματικά Προβλήματα
Το έλαιο νυχτολούλουδου έχει χρησιμοποιηθεί επιτυχώς σε ασθενείς με ατοπικό έκζεμα. Μια διπλή τυφλή διασταυρούμενη μελέτη εφαρμόστηκε σε ενήλικες κατά την οποία λάμβαναν 4, 8 ή 12 x 500mg σε κάψουλες ημερησίως και σε παιδιά που λάμβαναν 4 ή 8 x 500mg σε κάψουλες ημερησίως. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το έλαιο νυχτολούλουδου επέφερε σημαντική κλινική βελτίωση στη δερματίτιδα, κυρίως στις υψηλότερες δοσολογίες (10).
Πολλαπλή Σκλήρυνση
Το έλαιο νυχτολούλουδου χρησιμοποιείται συχνά σε πάσχοντες από πολλαπλή σκλήρυνση (MS) (11). Η ασυνήθιστη δομή των λιπαρών οξέων που εντοπίζεται στους πάσχοντες από MS μπορεί να επανέλθει στη φυσιολογική μέσα σε λίγους μήνες μετά την έναρξη λήψης του ελαίου του νυχτολούλουδου.
Ρευματοειδής Αρθρίτιδα
Χορηγήθηκε έλαιο νυχτολούλουδου μόνο του ή σε συνδυασμό με ιχθυέλαιο σε 49 ασθενείς, οι οποίοι έπασχαν από χρόνια αρθρίτιδα και λάμβαναν μη-στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα (NSAIDs). Το 60% των ασθενών κατάφερε να διακόψει τη θεραπεία με NSAIDs, ενώ το 25% κατάφερε να μειώσει στο μισό τη δοσολογία σε NSAIDs. Το έλαιο νυχτολούλουδου σε συνδυασμό με το ιχθυέλαιο ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικό απ’ ότι το έλαιο νυχτολούλουδου μόνο του (12).ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Το έλαιο νυχτολούλουδου μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κίνδυνο σε επίπεδα μέχρι 5-6g ημερησίως.
ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
ΑLA
Το α-λινολενικό οξύ (που εντοπίζεται στο έλαιο του λιναρόσπορου και του φραγκοστάφυλου) έχει κατασταλτική δράση στη μετατροπή του GLA/LA σε προσταγλανδίνες.
Επιληψία
Το έλαιο νυχτολούλουδου θα πρέπει να αποφεύγεται από επιληπτικούς διότι μπορεί να επιδεινώσει μία μορφή επιληψίας του βρεγματικού λοβού.
Σχιζοφρένεια
Το έλαιο νυχτολούλουδου θα πρέπει να αποφεύγεται να λαμβάνεται σε συνδυασμό με φάρμακα για τη σχιζοφρένεια.
Διάφορα
Το έλαιο νυχτολούλουδου μπορεί να προκαλέσει περιστασιακά ναυτία, κεφαλαλγίες ή δερματικά εξανθήματα όταν ληφθεί για πρώτη φορά. Τα συμπτώματα μπορούν να μειωθούν αν λαμβάνεται μαζί με ένα γεύμα.


https://www.douni.gr/?section=ingredients&icategory=8&id=51
https://www.douni.gr/?section=ingredients&icategory=8&id=51

Τέλεια!
Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2. :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Παλιές συνταγές της γιαγιάς:
αφέψημα φύλλων λεμονιάς
ή
αφέψημα κανέλας και γαρύφαλλου (όχι σε σκόνη:P)
ανακουφίζουν τους πόνους τις περιόδου...

Θερμοφόρες καλό είναι να αποφεύγονται γιατί αν δεν έχει βγει η σκωληκοειδίτιδα είναι επίφοβο... μια κουβερτούλα διπλωμένη στα 4 κάνει την ίδια δουλειά...;)

Και όπως έχουν πει και οι προηγούμενες κυρίες... ναι όταν ο πόνος είναι αφόρητος δεν μπορείς να αποφύγεις κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top