Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τρίτον, ΠΟΤΕ δεν ήταν και ποτέ δε θα είναι ιδανικές οι συνθήκες για να έρθει στον κόσμο ένα παιδί. Ιδιαίτερα εσύ βλέπω οτι έχεις το χρήμα πολύ υψηλά και ξεχνάς τι είναι αυτό που πραγματικά μετράει. .

το δύσκολο είναι να τα κάνεις, τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Αυτοί που βρίσκονται ψηλά θεωρούνε ταπεινό να μιλάς για το φαΐ. Ο λόγος: έχουνε κιόλας φάει. ( Μπ. Μπρέχτ: Γερμανικό εγχειρίδιο πολέμου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
μπα φασαρια για το τιποτα , να γεννοβολαω σαν κουνελα και να τα μεγαλωνω
...δεν αξιζει τον κοπο

Όχι και για το τίποτα... :blink: Θα χάσεις πολλά! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • cute-baby-girl-pics.jpg
    cute-baby-girl-pics.jpg
    3.9 KB · Εμφανίσεις: 114

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Αυτοί που βρίσκονται ψηλά θεωρούνε ταπεινό να μιλάς για το φαΐ. Ο λόγος: έχουνε κιόλας φάει. ( Μπ. Μπρέχτ: Γερμανικό εγχειρίδιο πολέμου)

Όποιος δε θέλει να ζυμώσει σαράντα μέρες κοσκινίζει. (λαϊκή παροιμία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει σαράντα μέρες κοσκινίζει. (λαϊκή παροιμία)
Με πορδές δε βάφονται αυγά
( έτερη λαϊκή παροιμία )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πολλοί άνθρωποι τείνουν να θεωρούν τη δική τους κατάσταση ως κανόνα. Αφού αυτοί κάπως τα βγάζουν βόλτα ( συνήθως με κάποια βοήθεια από την οικογένεια ) νομίζουν ότι αυτό ισχύει για όλους. Όταν ο βασικός μισθός είναι στα 480 ευρώ και σχεδιάζουν να τον ρίξουν κι άλλο ενώ η ανεργία έχει φτάσει σε διψήφια ποσοστά είναι λογικό κάποιος που δεν έχει πλάτες από το οικογενειακό περιβάλλον να σκέφτεται ότι δεν μπορεί να συντηρήσει αξιοπρεπώς ένα παιδί.
Κοινώς : μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια ( κι άλλη λαϊκή παροιμία :P )
Πέρα από αυτό βέβαια ακόμα κι αν κάποιος δε θέλει να κάνει παιδί από επιλογή δε σημαίνει ότι είναι... ανώριμος . Απλά μπορεί να έχει ένα διαφορετικό σχέδιο ζωής. Άσε που αν δεν είσαι ψυχολογικά έτοιμος να κάνεις ένα παιδί είναι καλύτερα και για το ίδιο να μην το κάνεις. Πόσα και πόσα παιδιά δεν είχαν την ατυχία να τα μεγαλώνουν γονείς που απλά ήθελαν παιδί χωρίς να είναι έτοιμοι να αναλάβουν τις ευθύνες που μια τέτοια επιλογή συνεπάγεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
@tsoglanos: Κανείς δεν είπε οτι οι συνθήκες είναι ιδανικές για να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί. Αλλά θεωρώ οτι είναι λάθος να περιμένεις να γίνουν όλα τέλεια, γιατί πολύ απλά αυτό ποτέ δε θα γίνει. Τόσα και τόσα παιδιά τόσους και τόσους αιώνες βγήκαν μια χαρά, επέζησαν και με τα πολλά και με τα λίγα και είναι καταστροφολογία να λες οτι το παιδί του 2012 θα υποφέρει τη στιγμή που έχουμε περάσει πολέμους, κατοχή, τουρκοκρατία, φτώχεια, εξαθλίωση κλπ κλπ. Εγώ παραδέχομαι οτι κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια κι είμαι κάπως απόλυτη σε αυτό το θέμα. Εγώ όμως θέλω να μου πεις ειλικρινά πόσοι από αυτούς που δηλώνουν οτι δε θα κάνουν ποτέ παιδιά το κάνουν λόγω κριτικής σκέψης (οτι οι συνθήκες δεν είναι καλές κι όλα όσα είπες στο ποστ σου) και πόσοι το κάνουν από ευθυνοφοβία (ωχ αδελφέ, εγώ να ζήσω τη ζωούλα μου και ποιος κάνει τώρα παιδιά; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Mην κανετε παιδια,αλλα αμα σε 10 χρονια θα υπαρχουν 1,000,000 Ελληνες δεν θα φταιμε εμεις ,αλλα οι κοινωνικες συνθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mην κανετε παιδια,αλλα αμα σε 10 χρονια θα υπαρχουν 1,000,000 Ελληνες δεν θα φταιμε εμεις ,αλλα οι κοινωνικες συνθηκες.

Εγώ σου κάνω όσα θες αν αναλάβεις να τα μεγαλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγώ σου κάνω όσα θες αν αναλάβεις να τα μεγαλώσεις.
Δυστυχως δεν πληρεις τις βασικες προυποθεσεις.Αλλα για εμενα το δημογραφικο προβλημα ειναι προβλημα νοοτροπιας και οχι κοινωνικων συνθηκων.Βγαινω εκτος θεματος,αλλα θεωρω περιεργο να ακουω απο επιτυχημενους ανθρωπους στην ηλικια των 30 την φραση "δεν κανω παιδια ,η καριερα προεχει".Ας θεωρησω οτι ο αντρας ειναι πιο ανετος σε αυτο το θεμα διοτι και στα 60 μπορει ανετα να κανει παιδι.Αλλα οι γυναικες περιμενουν να σαρανταρισουν και να γεννησουν παιδι με συνδρομο down;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Φυσικα και θελω. Καπου στα 30+. Αμα δεν αναπαραχθω εγω, ποιος θα αναπαραχθει; Ο βλακας ο νεοελληνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marr12309

Νεοφερμένος

Η marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ναι θελω παιδιαα..3!δυο αγορια ενα κοριτσι :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχως δεν πληρεις τις βασικες προυποθεσεις.Αλλα για εμενα το δημογραφικο προβλημα ειναι προβλημα νοοτροπιας και οχι κοινωνικων συνθηκων.Βγαινω εκτος θεματος,αλλα θεωρω περιεργο να ακουω απο επιτυχημενους ανθρωπους στην ηλικια των 30 την φραση "δεν κανω παιδια ,η καριερα προεχει".Ας θεωρησω οτι ο αντρας ειναι πιο ανετος σε αυτο το θεμα διοτι και στα 60 μπορει ανετα να κανει παιδι.Αλλα οι γυναικες περιμενουν να σαρανταρισουν και να γεννησουν παιδι με συνδρομο down;:hmm:

Ποιες είναι οι βασικές προϋποθέσεις? Για ποιο δημογραφικό πρόβλημα μιλάς, στην Κίνα, Ινδία έχεις δει τι γίνεται? Η σωστή νοοτροπία πλέον θα είναι να υιοθετούμε κινεζάκια μπας και γλιτώσει κανένα παιδί από εκεί. Λες και άμα ήμασταν 20 εκατομμύρια αντί για δέκα θα άλλαζε κάτι... Σκέφτηκες ποτέ ότι ο άλλος μπορεί να μη θέλει να κάνει παιδιά γιατί απλά δε γουστάρει? Αλλά άμα στο πει αυτό είναι μαλάκας ανώριμος και προδότης γιατί δεν διαιωνίζει το ύψιστο έθνος του φραπόγαλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ποιες είναι οι βασικές προϋποθέσεις? Για ποιο δημογραφικό πρόβλημα μιλάς, στην Κίνα, Ινδία έχεις δει τι γίνεται? Η σωστή νοοτροπία πλέον θα είναι να υιοθετούμε κινεζάκια μπας και γλιτώσει κανένα παιδί από εκεί. Λες και άμα ήμασταν 20 εκατομμύρια αντί για δέκα θα άλλαζε κάτι... Σκέφτηκες ποτέ ότι ο άλλος μπορεί να μη θέλει να κάνει παιδιά γιατί απλά δε γουστάρει? Αλλά άμα στο πει αυτό είναι μαλάκας ανώριμος και προδότης γιατί δεν διαιωνίζει το ύψιστο έθνος του φραπόγαλου.
Λες ΠΑΠΑΡΙΕΣ.
Ο λογος για τον οποιο κανεις παιδι και δεν υιοθετεις ειναι για να δεις κατι το οποιο ειναι 100% δικο σου. Ειναι σπλαχνο σου. Εχει ομοια στοιχεια με σενα. Ειναι η Version 2.0 Του εαυτου σου, την οποια επιθυμεις και να βελτιωσεις σε σχεση με την Version 1.0 που εισαι εσυ. Οχι γιατι θα γινει "Ελληνας".

Εσπασες ολα τα βλακομετρα μπραβο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λες ΠΑΠΑΡΙΕΣ.
Ο λογος για τον οποιο κανεις παιδι και δεν υιοθετεις ειναι για να δεις κατι το οποιο ειναι 100% δικο σου. Ειναι σπλαχνο σου. Εχει ομοια στοιχεια με σενα. Ειναι η Version 2.0 Του εαυτου σου, την οποια επιθυμεις και να βελτιωσεις σε σχεση με την Version 1.0 που εισαι εσυ. Οχι γιατι θα γινει "Ελληνας".


Δηλαδή μου λες πως κάνεις παιδί για καθαρά εγωιστικούς λόγους. Μόνο και μόνο για να έχεις μια προέκταση του εαυτού σου, για να ζήσεις μέσω του παιδιού σου αυτά που δεν μπόρεσες να κάνεις εσύ. Πολύ ώριμο αυτό. Ελπίζω να μην κάνεις παιδιά μέχρι να αλλάξεις μυαλά.

Εσπασες ολα τα βλακομετρα μπραβο ;)

Έλα ρε μαν μην επαναλαμβάνεις τις ατάκες μου σκέψου μια δίκη σου τουλάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά η πιο λάθος συμπεριφορά που μπορεί να έχει ένας γονιός είναι να προσπαθεί να κάνει το παιδί του να πετύχει και να πραγματοποιήσει τις δικές του επιθυμίες και όνειρα που δεν κατάφερε ο ίδιος να υλοποιήσει..Με δυο λόγια να βγάλει πάνω στο καημένο το παιδάκι τα αποθυμένα του...Οπότε θα συμφωνήσω με τον Ξεχασμένο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες πως κάνεις παιδί για καθαρά εγωιστικούς λόγους. Μόνο και μόνο για να έχεις μια προέκταση του εαυτού σου, για να ζήσεις μέσω του παιδιού σου αυτά που δεν μπόρεσες να κάνεις εσύ. Πολύ ώριμο αυτό. Ελπίζω να μην κάνεις παιδιά μέχρι να αλλάξεις μυαλά.



Έλα ρε μαν μην επαναλαμβάνεις τις ατάκες μου σκέψου μια δίκη σου τουλάχιστο.

Φυσικα και ειναι εγωιστικοι οι λογοι. Οπως για οτιδηποτε ειανι εγωιστικοι οι λογοι.
Φιλε μου δεν υπαρχει ανιδιοτελεια και εαν το πιστευεις πλανασαι απο τον εωσφορο (που λεγαμε και πριν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικα και ειναι εγωιστικοι οι λογοι. Οπως για οτιδηποτε ειανι εγωιστικοι οι λογοι.
Φιλε μου δεν υπαρχει ανιδιοτελεια και εαν το πιστευεις πλανασαι απο τον εωσφορο (που λεγαμε και πριν)

Γιατί δεν υπάρχει ανιδιοτέλεια? Ξέρω είναι της μόδας να τα μηδενίζουμε όλα, όλα είναι σκατά, στον κόσμο επικρατεί μόνο ο εγωισμός, όλοι κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους κτλ. Εάν εσύ κινήσαι μόνο με εγωιστικά κίνητρα ακόμα και όλοι όσοι ξέρεις να το κάνουν αυτό, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άνθρωποι στη Γη που κάνουν το αντίθετο. Αν θες να γενικεύεις παρουσίασαι και αποδείξεις που στηρίζουν τις γενικεύσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δυστυχως δεν πληρεις τις βασικες προυποθεσεις.Αλλα για εμενα το δημογραφικο προβλημα ειναι προβλημα νοοτροπιας και οχι κοινωνικων συνθηκων.Βγαινω εκτος θεματος,αλλα θεωρω περιεργο να ακουω απο επιτυχημενους ανθρωπους στην ηλικια των 30 την φραση "δεν κανω παιδια ,η καριερα προεχει".Ας θεωρησω οτι ο αντρας ειναι πιο ανετος σε αυτο το θεμα διοτι και στα 60 μπορει ανετα να κανει παιδι.Αλλα οι γυναικες περιμενουν να σαρανταρισουν και να γεννησουν παιδι με συνδρομο down;:hmm:

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θέλουν και αγαπάνε την ιδέα να κάνουν οικογένεια και να αφιερωθούν εκεί, μαζί με τη δουλειά τους και άλλοι που απλά δεν θέλουν.

Τι προτιμάμε; Να έχουμε κάποιους οι οποίοι παραδέχονται ότι δεν θέλουν να μπουν σε αυτή τη διαδικασία που απαιτεί πλήρη προσοχή και ευθύνη ή να έχουμε αυτούς που κάνουν παιδιά και δεν υπολογίζουν τίποτα; που δεν φροντίζουν ούτε τα απαραίτητα και δεν καταλαβαίνουν την αξία του να μεγαλώνεις ένα παιδί;

Οι πρώτοι είναι πιο ντόμπροι και ας πάνε ενάντια στην νοοτροπία της Ελλάδας, της μαμάς, της γιαγιάς και της θείας.
Αυτούς τους παραδέχομαι, χωρίς να συμφωνώ με τις απόψεις τους.

Ξέρω πολλά παιδιά που έχουν καταλήξει σε ορφανοτροφεία από τέτοιους γονείς και αν είναι έτσι όχι δεν σκέφτομαι το δημογραφικό της Ελλάδας. Και αυτό επειδή γνωρίζω τις συνέπειες που πέφτουν πάνω στο παιδί.

Επίσης, η ζωή είναι θέμα επιβίωσης ναι, αλλά όχι μόνο. Είναι και το πως επιβιώνεις. Υπάρχει και η εξαθλιωμένη επιβίωση.
Ανάλογα τι επιλέγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
οταν ερθει η στιγμη ναι..δηλαδη να ειμαι με τον ανθρωπο που αγαπω να ειμαστε καλα οικονομικα και να ειμαστε ετοιμη για μια οικογενεια!!!αν παλι δεν κανω δικα μου παιδια που το απευχομαι και θελησω στο μελλον θα υιοθετουσα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Όχι και για το τίποτα... :blink: Θα χάσεις πολλά! :worry:
olga πας να χτυπησεις στο μητρικο μου ενστικτο:P:P?
βασικα το χαμενος κοπος πηγαινε για τα λεφτα που θα βγαλει το παιδι οταν θα πηγαινε στα φαναρια...
δηλαδη δε νομιζω οτι θα ταν πολλα
αν διαβασεις τ:P προηγουμενα ποστ θα καταλαβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top