Φτηνά έπιπλα

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ψάχνουμε φτηνά έπιπλα και ήδη έχουμε δει στα δύο καταστήματα που ξέρουμε πως έχει (Ikea & Praktiker). Ξέρει κανείς άλλες αλυσίδες ή καταστήματα με φτηνά έπιπλα?
Και για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ φτηνό, οτιδήποτε από Neoset, Sato και πάνω είναι ακριβό. Δεν θέλουμε να πάρουμε καλά και να μας κρατήσουν, θέλουμε φτηνά (αλλά όχι γύφτικα) για να μας βγάλουν λίγο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Στα σκουπιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Πλέον τα επιπλάδικα έχουν μειώσει πολύ τις τιμές. Βέβαια, δεν ξέρω αν έχεις ήδη περάσει από εκεί και τα αποκλείεις... Δεν αναφέρομαι στις αλυσίδες που λες (φθηνές ή ακριβές), αλλά σε μαγαζιά συνοικιακά.

Επίσης μπορείς να δεις για μεταχειρισμένα στα διάφορα sites με αγγελίες πώλησης και σ'αυτόhttps://xariseto.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το κακό με τα μεταχειρισμένα από ιδιώτες είναι πως θέλει να περιμένεις πολύ καιρό να βρεις κάτι να σου αρέσει/κάνει και μετά πρέπει αφ ενός να το προλάβεις αφ ετέρου να βρεις τρόπο να το μεταφέρεις.
Σε συνοικιακά επιπλάδικα που εριξα μια ματιά, οι τιμές είναι ακριβές. Δηλαδή για καναπέ, κρεβάτι και στρώμα ο προυπολογισμός μας είναι γύρω στα χίλια ευρώ και στα επιπλάδικα σχεδόν τόσο έχει ο καναπές μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν παρεις επιπλα που εχουν λιγες αντοχες και σου κρατησουν λιγο καιρο, μετα θα πρεπει ν'αγορασετε αλλα. Γιατι δεν παιρνετε πιο καλης ποιοτητας ξεροντας πως εχεις καποια μεγαλυτερη εγγυηση χρονου για να μην αναγκαστεις να δινεις μετα κι αλλα για αλλα επιπλα? Δεν ξερω μαγαζια που να ειναι τοσο οικονομικα οσο θελεις, αλλα γενικως ειμαι της αποψης παρε ενα και καλο- πόσο μάλλον για επιπλα που χρησιμοποιούνται σε καθημερινη βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ το SATO ήξερα.
Ένας φίλος μου, είχε πάρει καταπλητκτικά έπιπλα (Βικτωριανού στυλ) και τσάμπα απ το e-bay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εγώ το SATO ήξερα.
Ένας φίλος μου, είχε πάρει καταπλητκτικά έπιπλα (Βικτωριανού στυλ) και τσάμπα απ το e-bay.

Α! Εχω δει κι εγω στο e-bay καμμια φορα να κυκλοφορουν επιπλα που χαριζονται κυριολεκτικα. Για ριχνε ματιες..Και μαπα να σου βγουν, δε σε νοιαζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν παρεις επιπλα που εχουν λιγες αντοχες και σου κρατησουν λιγο καιρο, μετα θα πρεπει ν'αγορασετε αλλα. Γιατι δεν παιρνετε πιο καλης ποιοτητας ξεροντας πως εχεις καποια μεγαλυτερη εγγυηση χρονου για να μην αναγκαστεις να δινεις μετα κι αλλα για αλλα επιπλα? Δεν ξερω μαγαζια που να ειναι τοσο οικονομικα οσο θελεις, αλλα γενικως ειμαι της αποψης παρε ενα και καλο- πόσο μάλλον για επιπλα που χρησιμοποιούνται σε καθημερινη βαση.

Μπορεί να μην θέλεις να τα κρατήσεις για μια ζωή τα έπιπλα :P
Επίσης όσο χάλια ποιοτικά και να είναι ένα σύνθετο που κάνει 200Ε το παλεύεις ... ένα που κάνει...1500Ε δεν το παλεύεις και τόσο εύκολα
(true story!)

Btw, δύο συρταριέρες (από τη φτηνή σειρά :P) από ΙΚΕΑ που είχα αγοράσει το 2002 και μετά από μία μετακόμιση ζούν και βασιλεύουν χωρίς ούτε μισό προβληματάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ετσι κι αλλιώς δεν μας νοιάζει να κρατήσουν, το είπα και στην αρχή. Δεν θέλουμε να ρίξουμε λεφτά σε αυτό το σπίτι γιατί είναι σκοπός μας να μην κάτσουμε πολύ. Είναι προτιμότερο να πάρουμε κάτι φτηνιάρικο να μας βγάλει για λίγο παρά κάτι ακριβό όταν είναι να μετακομίσουμε να το ξεχρεώνουμε ακόμα. Από eBay δεν θέλω γιατί πρώτον τα θέλουμε άμεσα και δεύτερον θα φάμε πολλά στα μεταφορικά. Α και ο boyfriend δεν θέλει κλασσικά με τίποτα. Δηλαδή το σπίτι είχε ήδη μέσα αρκετά ακριβά έπιπλα κλασσικού στιλ αλλά τα χάρισε.
Βρήκα ένα που λέγεται Διακοσμος και έχει διάφορα φτηνά, αμα βρειτε τίπτοα άλλο μου λέτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ετσι κι αλλιώς δεν μας νοιάζει να κρατήσουν, το είπα και στην αρχή. Δεν θέλουμε να ρίξουμε λεφτά σε αυτό το σπίτι γιατί είναι σκοπός μας να μην κάτσουμε πολύ. Είναι προτιμότερο να πάρουμε κάτι φτηνιάρικο να μας βγάλει για λίγο παρά κάτι ακριβό όταν είναι να μετακομίσουμε να το ξεχρεώνουμε ακόμα. Από eBay δεν θέλω γιατί πρώτον τα θέλουμε άμεσα και δεύτερον θα φάμε πολλά στα μεταφορικά. Α και ο boyfriend δεν θέλει κλασσικά με τίποτα. Δηλαδή το σπίτι είχε ήδη μέσα αρκετά ακριβά έπιπλα κλασσικού στιλ αλλά τα χάρισε.
Βρήκα ένα που λέγεται Διακοσμος και έχει διάφορα φτηνά, αμα βρειτε τίπτοα άλλο μου λέτε.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην ΕΝΤΟΣ από τη sato... Είχα δει ένα φυλλάδιο και τα πράγματα τα είχαν βάλει τζάμπα! Οι τιμές ήταν κάτω από το 50% της αρχικής! Τα ΙΚΕΑ να φανταστείς ήταν πανάκριβα μπροστά του!!
Είναι και ένα άλλο κατάστημα κοντά στα Σπάτα όπου και εκεί έχει φτηνά έπιπλα, IDEA STORES λέγεται...
Γενικότερα κάνε μια καλή έρευνα αγοράς και σίγουρα θα βρεις κάτι..
Ισως ακόμη και εάν έψαχνες αγγελίες είτε σε εφημερίδες είτε σε διάφορα forum που πωλούν μεταχειρισμένα ή και χαρίζουν ακόμη τα έπιπλα λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό για παράδειγμα!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πάντως τα κρεβάτια από ΙΚΕΑ ούτε ιδιαίτερα φτηνά είναι πια σε σχέση με την ποιότητά τους ούτε και καλά (καλά δεν ήταν ποτέ). Ποτέ ξανά τίποτα από ΙΚΕΑ.

Όσο για τους υπόλοιπους: όταν έψαχνα για κρεβάτι, είχα στείλει περίπου τι ήθελα και τις διαστάσεις σε περίπου 15 μαγαζιά με μέιλ. Από αυτά μόνο οι 5 μού απάντησαν (οι άλλοι δεν θέλουν φαίνεται να πουλήσουν) στέλνοντάς μου απλά το λινκ με την ιστοσελίδα τους στην οποία δεν είχε τιμές. Τόσο τους ένοιαζε κι αυτούς. Αυτό είναι ένα γενικότερο πρόβλημα στην Ελλάδα, οτι σε βλέπουν απλά σαν πορτοφόλι και δε σε σέβονται σαν πελάτη. Αν θες να πουλήσεις πρέπει να κοπιάσεις, να είσαι ευγενικός ακόμα κι αν το προϊόν σου δεν είναι και το καλύτερο. Το ίδιο είχα πάθει και με πλυντήριο που έψαχνα, έστειλα μέιλ σε 5 μαγαζιά ηλεκτρονικά να ρωτήσω πόσο κοστίζει να μού ανεβάσουν το πλυντήριο πάνω και οι 4 αντέδρασαν λες και πρώτη φορά κάποιος τού ζητούσε να τού ανεβάσουν πάνω το πλυντήριο. Ο πέμπτος μού έδωσε μια τιμή και το πήρα από κει. Η ευγένεια παίζει μεγάλο ρόλο για μένα. Θα σού δώσω τα λεφτά μου, απαιτώ τον σεβασμό και την ευγένεια. Τέλος πάντων, βγήκα πάλι οφ τόπικ.

Για το κρεβάτι λοιπόν, ευτυχώς μού είπε η ξαδέλφη μου να πάρω από την Istikbal η οποία είναι μια τούρκικη εταιρεία, έχει εδώ αντιπρόσωπο. Αν έμενα κι εγώ στη Μυτιλήνη θα το έπαιρνα και κατευθείαν από την Τουρκία αλλά τέλος πάντων. Μού είπε οτι ένα κρεβάτι που είχαν πάρει προ 20ετίας τα πεθερικά της ακόμα "ζει", κι έτσι το αποφάσισα. Το καλό με αυτά τα κρεβάτια είναι οτι δεν έχουν τάβλες που διαλύονται εύκολα αλλά ένα ξύλο ολόκληρο ώστε να παραμένει στη θέση του και να αντέχει. Οι τιμές είναι σχετικά καλές και ήρθαν οι άνθρωποι να μού το εγκαταστήσουν χωρίς επιπλέον έξοδα από όσο θυμάμαι. Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα έπιπλά τους αλλά κρεβάτι δεν προτείνω να πάρετε από πουθενά αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
το ντου ιτ γιορσέλφ δεν βλέπω να θίγεται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω οτι για ένα κρεβάτι ειδικά είναι καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να σού μείνει παρά να τα τσιγγουνευτείς και να μείνεις με την τάβλα στο χέρι ή να κοιμάσαι στο στρώμα κάτω όσο περιμένεις να έρθει το καινούριο κρεβάτι..

Τώρα ένας καναπές πόσο χάλια μπορεί να είναι; Θα τα βγάλει τα λεφτά του. Ή ένα τραπέζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros1987

Νεοφερμένος

Ο petros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πλεον τα επιπλα εχουν πεσει πολυ σε τιμες... δε θα προτεινα πρακτικερ ουτε ικεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
πλεον τα επιπλα εχουν πεσει πολυ σε τιμες... δε θα προτεινα πρακτικερ ουτε ικεα.

η καλή ξυλεία μιά χαρά τιμές κρατάει. Μην πω πως ανατιμάται. Για να μην αναφερθώ στα συντηρητικά ξύλου, στα υποστρώματα και στα βερνίκια που το έχουν ξεφτιλίσει.
Καλώς τον κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ναι, η istikbal είναι καλή εταιρία. Αν ψάχνει κάποιος για ακόμη πιο οικονομικά θα πρότεινα polihome. Διαλεγεις και τι βάση στρώματος θέλεις, παιρνεις και ένα καλό στρώμα και είσαι κομπλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top