Είναι πιο ελκυστικοί/ες οι ξανθοί/ες ή όχι;

Ποιο χρώμα μαλλιών προτιμάτε σε έναν άντρα ή σε μία γυναίκα ανάλογα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 339)
  • Ξανθό

    Ψήφοι: 65 19.2%
  • Καστανό

    Ψήφοι: 91 26.8%
  • Μαύρο

    Ψήφοι: 82 24.2%
  • Κόκκινο

    Ψήφοι: 21 6.2%
  • Δεν έχω προτίμηση

    Ψήφοι: 80 23.6%

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ποτέ δεν μου άρεσε ξανθός, σπάνιο να δω κάποιον ξανθό και να πω κούκλος,
το μελαχρινό έχει άλλη χάρη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ πάλι προτιμώ (αλλά κ τυχαίνει να καταλήγω) σχεδόν πάντα με μελαχρινούς... Μαύρο μαλλί με σκουρόχρωμα μάτια :P
Οι ξανθοί με εντυπωσίαζαν σε μικρή ηλικία, δεν ξέρω γτ το παθαίνουμε αυτό :hmm:...
Ωστόσο κ ο Matthew Mc Conaughey είναι ξανθός αλλά μ' αρέσει τρελλά :P
(https://www.mudgaloreatvclub.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/matthew-mcconaughey2.jpeg)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δε νομίζω πως έχει καμιά σημασία το χρώμα των μαλλιών.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά χαρακτηριστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι μπορει κανεις να αντικρουσει αυτο που μολις ειπε ο deadhead.

Για μενα, το χρωμα των μαλλιων, στη λιστα "of things that make her hot", δεν ειναι ουτε 1ο, ουτε 2ο, ουτε τριτο, ουτε......

....so knock yourself out στο βαψιμο :P

Αν μια ταινια εχει φοβερο σεναριο, ερμηνιες,μουσικη, φωτογραφια......στ'αληθεια νοιαζει κανεναν αν δεν εχει πολλα οπτικα εφε, ή αν δεν ειναι ολοι οι ηθοποιοι μανεκεν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απλά το ξανθό χτυπάει πιο πολύ στο μάτι, οπότε είναι πιο πιθανό να προσέξει κάποιος μια ξανθιά πλατινέ από μια καστανομάλλα.. :) Εννοώ μέσα σε ένα μαγαζί πχ ή στον δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Απλά το ξανθό χτυπάει πιο πολύ στο μάτι, οπότε είναι πιο πιθανό να προσέξει κάποιος μια ξανθιά πλατινέ από μια καστανομάλλα.. :) Εννοώ μέσα σε ένα μαγαζί πχ ή στον δρόμο.
Θα προτιμούσα από μια παρουσία να μου διεγείρει κάτι περισσότερο από το μάτι, και δεν εννοώ μόνο τα ανδρικά μου χαρακτηριστικά αλλά κάτι πολύ πιο βαθύ, που λειτουργεί ανεξάρτητα από το χρώμα της απέναντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εμενα ποτε δεν μου αρεσαν οι ξανθοι οσο ωραιοι κι αν ηταν:worry:
παντα ειχα κλιση στους μελαχρινους αντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα προτιμούσα από μια παρουσία να μου διεγείρει κάτι περισσότερο από το μάτι, και δεν εννοώ μόνο τα ανδρικά μου χαρακτηριστικά αλλά κάτι πολύ πιο βαθύ, που λειτουργεί ανεξάρτητα από το χρώμα της απέναντι.
Σαφέστατα δεν λέω πως αυτός είναι αρκετός λόγος για να κάνεις σχέση με κάποια ή ακόμα και να αρχίσεις να της μιλάς, απλά λέω πως το μάτι από μόνο του, έχει την τάση να προσέχει πιο πολύ τα ξανθά μαλλιά από τα άλλα χρώματα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Απλά το ξανθό χτυπάει πιο πολύ στο μάτι, οπότε είναι πιο πιθανό να προσέξει κάποιος μια ξανθιά πλατινέ από μια καστανομάλλα.. :) Εννοώ μέσα σε ένα μαγαζί πχ ή στον δρόμο.

Συμφωνώ, αλλά στην Ελλάδα ή σε χώρες που όλοι είναι μελαχρινοί. Σε χώρες που όλοι είναι ξανθοί θα κοιτάξουν τον μελαχρινό, κι ας είναι λιγότερο λαμπερό χρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συμφωνω σε αυτο που ειπε η underwater.
Το μονο λοινο που θα συναντησεις σε ολους τους λαους ασχετα αν ειναι περισσοτρο ξανθοι ή μελαχρινοι ειναι οτι θα κοιταξουν ολοι εμενα...:P

Σοβαρα τωρα, προσωπικα δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το χρωμα μαλλιων (καθολου ισως), αλλα με ελκυουν τρoμερα οι αντιθεσεις.
Ξανθα μαλλια με καταμαυρα ή καφε σκουρα ματια.
Μελαχρινη με γαλανα ή πρασσινα ματια ή μελαχρινη με πολυ λευκο δερμα.
Κοκκινομαλα, με καταλευκο δερμα και σκουρα ματια (η και ανοιχτοχρωμα)...
Τετοιες αντιθεσεις μου αρεσουν παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Σαν έφηβη, είχα περάσει κι εγώ την τρέλα του ξανθού μαλλιού με ανοιχτόχρωμα μάτια (άτιμε Λεονάρντο..!:P), αλλά πλέον καμία σχέση..

'νταξ, ανέκαθεν ήμουν φαν των ανοιχτόχρωμων ματιών σε άντρες και γυναίκες, αλλά προτιμώ τους μελαχρινούς, πιο μεσογειακούς άντρες..! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Mario : Ναι γιατι δεν ειναι συχνες. Οπως με το χρωμα μαλλιων αντιθετο απο την πλειοψηφια ενος λαου.

Οπως θα προσεξεις εναν ξανθο ιαπωνα/κινεζο (που θ ατο χει βαψει φυσικα, γιατι εχουν βαρεθει να βλεπουν ολο τον κοσμο με πρασσο μαυρο μαλλι :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
@Mario : Ναι γιατι δεν ειναι συχνες. Οπως με το χρωμα μαλλιων αντιθετο απο την πλειοψηφια ενος λαου.

Οπως θα προσεξεις εναν ξανθο ιαπωνα/κινεζο (που θ ατο χει βαψει φυσικα, γιατι εχουν βαρεθει να βλεπουν ολο τον κοσμο με πρασσο μαυρο μαλλι :P )

Nαι ναι συμφωνω απολυτα.:)
Απλως πιο πανω εγραψα το προσωπικο μου γουστο.:D
Για παραδειγμα σε παρα πολλους αρεσει το ανοιχτοχρωμο μαλλι, με ανοιχτοχρωμα ματια.
Εμενα οπως ειπα με τραβουν οι αντιθεσεις.












(ψιτ...για να σου πω την αληθεια...εαν μου κανει "κλικ" η αλλη, δεν υπαρχουν ουτε στανταρ, ουτε τιποτα...αλλα λεμε τωρα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί στο poll ενώ έχει επιλογή "όλοι/όλες" δεν έχει και επιλογή "κανένας/καμια". (The bitch is back!) :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί στο poll ενώ έχει επιλογή "όλοι/όλες" δεν έχει και επιλογή "κανένας/καμια". (The bitch is back!) :tongue:
σωστά μπορεί κάποια να γουστάρει τους φαλακρούς:hehe::upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαφέστατα δεν λέω πως αυτός είναι αρκετός λόγος για να κάνεις σχέση με κάποια ή ακόμα και να αρχίσεις να της μιλάς, απλά λέω πως το μάτι από μόνο του, έχει την τάση να προσέχει πιο πολύ τα ξανθά μαλλιά από τα άλλα χρώματα.. :)

Επίσης, παρατηρώντας γύρω μου έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα (δεν ξέρω αν είναι σωστό, το θέτω υπο συζήτηση):
Το ξανθό μαλλί, τραβάει το μάτι εκεί, και όχι τόσο στα χαρακτηριστικά του προσώπου. Οπότε, τείνουμε να θεωρούμε κουκλάρα κάποια με ξανθό μαλλί, ακόμα κι αν τα χαρακτηριστικά του προσώπου της είναι απλά καλά ή ακόμα και μέτρια. Για να πούμε ωστόσο μια μελαχρινή κουκλάρα, πρέπει να έχει πραγματικά τέλεια χαρακτηριστικά προσώπου, μιας και το μάτι πηγαίνει εκεί, και όχι στο μαλλί. Στον άνδρα δεν ισχύει αυτό στην ίδια κλίμακα, μιας και συνήθως το μαλλί του δεν έχει αρκετή έκταση ώστε να αποπροσανατολίσει το μάτι. Σε μακρυμάλληδες άνδρες πάντως πάλι ισχύει (για όσες δεν έχουν πρόβλημα με το μακρύ μαλλί τουλάχιστον). Γενικά μου έχει τύχει πολλές φορές να φανταστώ μια ξανθά κοπέλα που θεωρείται πολύ ωραία με σκούρο μαλλί και να μου φανεί αρκετά συνηθισμένη/μέτρια με αυτό, ενώ μια μελαχρινή που θεωρείται απλά καλή με ξανθό και να μου φανεί κουκλάρα.
Ίσως βέβαια αυτό να γίνεται μόνο στην Ελλάδα και άλλες μεσογειακές χώρες που το ξανθό είναι πιο σπάνιο (λέμε τώρα). Πάντως γενικά ένα ανοιχτό χρώμα τραβάει περισσότερο το μάτι απο ένα σκούρο, όχι μόνο στους ανθρώπους αλλά γενικότερα.
Εσείς τι πιστεύετε; Ισχύει το παραπάνω;

ΥΓ: Πρός όποιον πάει να πει οτι ευλογάω τα γένια μου επειδή είμαι μελαχρινή: Πλέον δεν είμαι, είμαι κάπου ανάμεσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ μαζί σου Michelle!!!


Και εγώ έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα!!! Το ξανθό μαλλί όντως τραβάει περισσότερο το μάτι και σε κάνει να το παρατηρείς περισσότερη ώρα! Δεν το λεώ αυτό επειδή είμαι ξανθιά αλλά επειδή πιστεύω οτι γενικα ισχύει :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Το ξανθό μαλλί, τραβάει το μάτι εκεί, και όχι τόσο στα χαρακτηριστικά του προσώπου. Οπότε, τείνουμε να θεωρούμε κουκλάρα κάποια με ξανθό μαλλί, ακόμα κι αν τα χαρακτηριστικά του προσώπου της είναι απλά καλά ή ακόμα και μέτρια.

+1

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου Michelle!!!
Και εγώ έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα!!! Το ξανθό μαλλί όντως τραβάει περισσότερο το μάτι και σε κάνει να το παρατηρείς περισσότερη ώρα! Δεν το λεώ αυτό επειδή είμαι ξανθιά αλλά επειδή πιστεύω οτι γενικα ισχύει :)!

πες μας κ εσύ, Phoebe μου, μιας κ έχεις κ ιδία πείρα :P
(κ βέβαια εννοείται πως εσύ εξαιρείσαι της παραπάνω περίπτωσης :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για μενα, ισως συμβαινει στην πρωτη ματια. Στη 2η ετσι κι αλλιως προσεχω το προσωπο. Αλλα πολυ πιθανο να μας επηρεαζει. (αν και εχω αρχισει να βαριεμαι το πολυ ξανθο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
πες μας κ εσύ, Phoebe μου, μιας κ έχεις κ ιδία πείρα :P
(κ βέβαια εννοείται πως εσύ εξαιρείσαι της παραπάνω περίπτωσης :))

Κοίτα δεν έχω τρομερή εμπειρία πάνω στο θέμα! Ένα περιστατικό, όμως, που θυμάμαι είναι οτι όταν είχα κάνει τα μαλλία μου ανταύγιες (και φαίνομουν πιο ξανθιά) όταν με είδε η βαφτιστήρα της αδερφής μου φώναξε οτι όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Phoebe :redface: (προφανώς επηρεασμένη από το μαλλί μου)! Ενώ για την νονά της, που είχε βάψει το μαλλί της μελαχρινό, δεν είπε τίποτα!


Για μενα, ισως συμβαινει στην πρωτη ματια. Στη 2η ετσι κι αλλιως προσεχω το προσωπο. Αλλα πολυ πιθανο να μας επηρεαζει. (αν και εχω αρχισει να βαριεμαι το πολυ ξανθο)

Μα και εγώ σε αυτό αναφερόμουν :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top