[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
κοριτσια 3ερετε καμια καλη κρεμουλα για ραγαδες???
Κάτι είχα ακούσει για βαζελίνη αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Και΄γω επειδή παλιότερα ήμουν χάνω-παίρνω βάρος κατάφερα να αποκτήσω. Λίγες βέβαια όμως έχω.
Ψάξε σε κατάστημα με είδη μπεμπέ (κούνιες κλπ κλπ)
Αν και από ότι έχω ακούσει από συγγενείς (μεγαλύτερες) δεν έχουν καμία διαφορά τρομερή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Καλύτερα να την αποφεύγετε την βαζελίνη για πολλούς λόγους. Καταρχάς παράγεται από πετρέλαιο, οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο για την επιδερμίδα [είμαι φαν του 'δόγματος' "μην βάζεις στο δέρμα σου ό,τι δεν θα έβαζες στόμα σου"] και επιπλέον, λόγω της σύστασής της, μένει στην επιφάνεια του δέρματος και εισέρχεται στα κατώτερα στρώματα, τα οποία χρειάζονται ενυδάτωση για να μην σχηματιστούν οι ραγάδες. Γενικά προτιμήστε φυσικά πράγματα για το δέρμα σας. Και για το ελαιόλαδο έχω ακούσει καλά πράγματα, αλλά και πάλι δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αυτό το "αλλά" για τη βαζελίνη το άκουσα και από άλλες.Τι να σου πω. Εγώ τη βαζελίνη πλέον τη χρησιμοποιώ σε ακραίες περιπτώσεις που έχουν σκάσει τα χείλη μου και το lip balm αποτελεί διακοσμητικό στοιχείο ή σε σκασμένες φτέρνες μία φορά είχα χρησιμοποιήσει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Baby oil ή μη ραφιναρισμένο λάδι καρύδας για ραγάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Baby oil ή μη ραφιναρισμένο λάδι καρύδας για ραγάδες.
To μη ραφιναρισμένο λάδι καρύδας το΄χω ξανακούσει.
Μη ραφιναρισμένο τι είναι; Εννοώ αν πάρεις απλώς λάδι καρύδας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
To μη ραφιναρισμένο λάδι καρύδας το΄χω ξανακούσει.
Μη ραφιναρισμένο τι είναι; Εννοώ αν πάρεις απλώς λάδι καρύδας;:hmm:

Απλά το ραφιναρισμένο έχει επεξεργαστεί χημικά. Όλα τα λάδια υπάρχουν σε φυσική και ραφιναρισμένη μορφή. Το αγνό μη ραφιναρισμένο λάδι είναι πιο ισχυρό γιατί το άλλο συνήθως νοθεύεται και με κάποια άλλα λάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αααα. Ευχαριστώ.
Και μία τελευταία ερώτηση: πού μπορώ να το βρω; Σε καταστήματα με αιθέρια έλαια κλπ υπάρχει καμία ελπίδα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αααα. Ευχαριστώ.
Και μία τελευταία ερώτηση: πού μπορώ να το βρω; Σε καταστήματα με αιθέρια έλαια κλπ υπάρχει καμία ελπίδα;:redface:

Ναι. Μπορεί και σε φαρμακεία. Πρέπει να έχει και η apivita. Αλλά γενικά είναι εύκολο να τα βρεις, ακόμα και στα hondos αν πας πρέπει να έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι. Μπορεί και σε φαρμακεία. Πρέπει να έχει και η apivita. Αλλά γενικά είναι εύκολο να τα βρεις, ακόμα και στα hondos αν πας πρέπει να έχουν.
Τα Hondos για έναν ανεξήγητο λόγο έχω αρχίσει να τα σνομπάρω. Οι τιμές κυμαίνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα Hondos για έναν ανεξήγητο λόγο έχω αρχίσει να τα σνομπάρω. Οι τιμές κυμαίνονται;

Ανάλογα σε ποιο χόντος πας :P
Αυτό είχα πάρει εγώ παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Ναι. Μπορεί και σε φαρμακεία. Πρέπει να έχει και η apivita. Αλλά γενικά είναι εύκολο να τα βρεις, ακόμα και στα hondos αν πας πρέπει να έχουν.
Πήρα σήμερα από το φαρμακείο και μου έβαλε και λίγο δενδρολίβανο γιατί μου είπε ότι κάνει καλό, και για να αλλοιωθεί η μυρωδιά, η οποία αρχικά ήταν... κάπως.:P
Μου είπε σε κανένα μήνα να πάω να μου δώσει και το έλαιο αργκάν, για να ''ολοκληρωθεί'' η θεραπεία.
Βτω, @Δαλιδά η ιδέα σου να κλείσεις το blog σου ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Λοιπόν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις για αυτό το προιόν:

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς έχει γιατί μου το έκανε δώρο μια φίλη μου,αλλά υπολογίζω γύρω στα 18-20 ευρώ.
Είναι πολύ ενυδατικό,κρατάει πολύ καλά και έχει υπέροχο χρώμα! -μου πήρε ένα πολύ κοντά στο φυσικό μου,το 08,
είναι σαν σάπιο μήλο. :inlove:
Αυτό που δεν μου άρεσε είναι η σχετικά λίγη ποσότητα που έχει..
Δηλαδή μόλις το είδα φαντάστηκα ότι θα είναι όλο το σωληνάριο με προιόν,αλλά δεεν. :P Είναι το μισό. :/
Για αυτό θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να βρώ κάτι παρόμοιο με τις ίδιες "δυνατότητες",αλλά σε πιο οικονομική τιμή..
Έχω ακούσει ότι έχει κάτι παρόμοιο και η Revlon και κάποιες ακόμα εταιρίες,νομίζω ότι το είδα και στο μπλόγκ της Δαλιδά,αλλά δεν είμαι σίγουρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πήρα σήμερα από το φαρμακείο και μου έβαλε και λίγο δενδρολίβανο γιατί μου είπε ότι κάνει καλό, και για να αλλοιωθεί η μυρωδιά, η οποία αρχικά ήταν... κάπως.:P
Μου είπε σε κανένα μήνα να πάω να μου δώσει και το έλαιο αργκάν, για να ''ολοκληρωθεί'' η θεραπεία.
Βτω, @Δαλιδά η ιδέα σου να κλείσεις το blog σου ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ!!:redface:
Η μυρωδιά ποιανού;
Του λαδιού καρύδας;:confused:
Αυτή η μυρωδιά που βάζουν στα body lotions με άρωμα καρύδα είναι ψεύτικη ε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όταν το λάδι καρύδας (που είναι στερεό, βασικά, και μόνο πάνω από κάποιες θερμοκρασίες γίνεται κρεμώδες, ενώ λιώνει πάνω σου... Λίωνει για σένα, να'ούμε :P ) είναι αγνό, βιολογικό και παρθένο, είναι υπέροχο. Και τρώγεται και κάνει για δέρμα/μαλλιά/πρόσωπο.
Το χαμηλότερης ποιότητας το βρίσκεις παντού, και είναι πχ σε κάποια σούπερ μάρκετ στον τομέα με τα 'ξωτικά, μιας και χρησιμοποιείται πολύ στην ασιατική κουζίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και τρώγεται και είναι πεντανόστιμο, λες και πας Καραϊβική είναι:) Αφήστε που κάνει και πολύ καλό στην υγεία (+στην ομορφιά :thumbup:)

Στην Ινδία (για καρύδες) αδερφές μου, στην Ινδία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Η μυρωδιά ποιανού;
Του λαδιού καρύδας;:confused:
Αυτή η μυρωδιά που βάζουν στα body lotions με άρωμα καρύδα είναι ψεύτικη ε;:redface:
Δεν ξέρω κατά πόσο ψεύτικη είναι, αλλά όταν μυρίσεις αυτό που πήρα που είναι μη ραφιναρισμένο, το καταλαβαίνεις ότι είναι φυσικό βρε παιδί μου, πως να στο πω, φαίνεται, το μυρίζεις!:P Έχει λίγο παράξενη μυρωδιά, αν και περιέργως ωραία, και δε μοιάζει και τόσο με αυτή των body lotions είναι η αλήθεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ψεύτικη είναι, αλλά όταν μυρίσεις αυτό που πήρα που είναι μη ραφιναρισμένο, το καταλαβαίνεις ότι είναι φυσικό βρε παιδί μου, πως να στο πω, φαίνεται, το μυρίζεις!:P Έχει λίγο παράξενη μυρωδιά, αν και περιέργως ωραία, και δε μοιάζει και τόσο με αυτή των body lotions είναι η αλήθεια.:)

Είσαι 100% σίγουρη ότι είναι μη ραφιναρισμένο; Γιατί εγώ που μου 'χε φέρει η κολλητή μου απ'την Αμερική οργανικό λάδι καρύδας με ένα κάρο σημαδάκια πιστοποίησης ότι όντως είναι οργανικό (απ'τα λίγα πράγματα που παραδέχομαι τους αμερικάνους είναι στην πιστοποίηση των προϊόντων τους, κατά πόσο αυτά που ισχυρίζονται στέκουν) και είχε εξαιρετική μυρωδιά. Προφανώς όχι τόσο γλυκιά όσο έχει μια κρέμα σώματος, αλλά και πάλι ήταν πολύ ωραία. Απ'την άλλη, είχα πάρει μια φορά λάδι καρύδας από ένα σουπερ μαρκετ και μύριζε πολύ περίεργα, φαινόταν ότι ήταν επεξεργασμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ψεύτικη είναι, αλλά όταν μυρίσεις αυτό που πήρα που είναι μη ραφιναρισμένο, το καταλαβαίνεις ότι είναι φυσικό βρε παιδί μου, πως να στο πω, φαίνεται, το μυρίζεις!:P Έχει λίγο παράξενη μυρωδιά, αν και περιέργως ωραία, και δε μοιάζει και τόσο με αυτή των body lotions είναι η αλήθεια.:)
Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έπαθε μία αλλεργία από μία κρέμα σώματος έπαψα να βάζω και ας με ενοχλεί το δέρμα μου μετά το μπάνιο.
Πόσο κόστιζε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έπαθε μία αλλεργία από μία κρέμα σώματος έπαψα να βάζω και ας με ενοχλεί το δέρμα μου μετά το μπάνιο.
Πόσο κόστιζε;:redface:
Κάτι λιγότερο από 8 ευρώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top