Ομιλείτε Ελληνικά

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πώς κλείνεται το επίθετο ανιδιοτελή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
ΤΑ ανιδιοτελη ή Ο ανιδιοτελης; Παει λιγο παραξενα αναλογα με το γενος το συγκεκριμενο..
(Ο/η ανιδιοτελης, το ανιδιοτελες)

(οταν μιλαμε για ρηματα το "κλινω" γραφεται με ι :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο που είναι και επίκαιρο..

Είναι Βατοπέδι ή Βατοπαίδι;
Έχω δει εφημερίδες να το γράφουν και με τις δύο μορφές, ποιο είναι το σωστό;:worry:

Θεωρώ το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καπου τελευταια ειδα αιτιολογηση γιατι ειναι σωστο το Βατοπαιδι με αι.. αν κι εγω θεωρω σωστοτερο το Βατοπεδι (συνηθεια :X)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ο ανιοδιοτελης
του ανιδιοτελους
τον ανιδιοτελη

η ανιδιοτελης
της ανιδιοτελους
την ανιδιοτελη

το ανιδιοτελες
του ανιδιοτελους
το ανιδιοτελες


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ειχα διαβασει το εξης:
BATΟΠEΔI το ξέρουμε όλοι, κ' έτσι το μαρτυρεί κ' η εγκυκλοπαίδεια του «Πυρσού» και της «Πρωίας» το λεξικό, κι άλλα νεότερα, μα κ' η συντριπτική πλειονότητα των παλιών χαρακτικών, σφραγίδων κ' επιγραφών της μονής που απεικονίζονται μες στο ίδιο το βιβλίο! K' επιχειρεί μεν μια σημείωση του αρχιμανδρίτου Eφραίμ (σελ. 22, σημ. 7) να δικαιολογήσει το πράγμα, συνδέοντας το τοπωνύμιο με μιαν -ύστερη πάντως- παράδοση σχετική με σωτηρία τάχα των ΠAIΔIΩN του Mεγάλου Kωνσταντίνου από ναυάγιο και κρύψιμό τους σε μία BATΟ, αλλά δεν αρκεί... Kι αν μαρτυρείται η γραφή BATΟΠAIΔI σε κάποια έγγραφα, λάθος είναι, από τα συνηθέστατα δα στους παλιούς, που δεν πολυσκοτίζονταν για ορθογραφίες. Mα κι από φιλολογική άποψη: ποτέ τα τοπωνύμια δεν προέρχονται από παραδόσεις. Aντίθετα, πολύ συχνά, οι παραδόσεις πλάθονται για να εξηγήσουν όπως όπως, ή να παρετυμολογήσουν, δυσερμήνευτα ή δυσνόητα τοπωνύμια. (Παράβαλε την κλασική περίπτωση του «Aχ! Λαδόκαμπου» του Kολοκοτρώνη δήθεν, κ' εκατοντάδες παρόμοια). Yστερα, τοπωνύμια στην Eλλάδα, που να τελειώνουν σε «-παίδι» δεν υπάρχουν, ενώ κάμποσα σε «-πέδι» που 'ναι και το φυσικότερο! .. Kαι στο ίδιο το δίτομο άλλωστε του «Bατοπαιδίου» χρησιμοποιείται παντού -και ορθώς- το επίθετο: Bατοπεδινός
..το οποιο με πειθει...

https://www.hri.org/E/1997/97-02-15.dir/keimena/greece/greece11.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ο ανιοδιοτελης
του ανιδιοτελους
τον ανιδιοτελη

η ανιδιοτελης
της ανιδιοτελους
την ανιδιοτελη

το ανιδιοτελες
του ανιδιοτελους
το ανιδιοτελες


έχει και πληθυντικό?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αμε:)

οι ανιδιοτελεις
των ανιδιοτελων
τους ανιδιοτελεις

οι ανιδιοτελεις
των ανιδιοτελων
τις ανιδιοτελεις

τα ανιδιοτελη
των ανιδιοτελων
τα ανιδιοτελη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ευχαριστω.παω να διορθωσω τωρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ευχαριστω.παω να διορθωσω τωρα...:P
σαν τον ανιδιοτελή κλίνονται πολλά ακόμα επίθετα (νομίζω όλα όσα τελειώνουν σε -ης:hmm:)
ο συνεπής, ο ελλειψοειδής, ο πλήρης κλπ.

είναι μια κατηγορία επιθέτων που πάνω από τους μισούς ανθρώπους που ακούω την κλίνουν ανατριχιαστικά λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κάνω επίμονη προσπάθεια να τα διδάξω στην κόρη μου. Στο σχολείο μούγκα φυσικά. Πηγαίνει βέβαια σε μικρή τάξη, ωστόσο και σε μεγαλύτερες τάξεις δεν τα μαθαίνουν σωστά. Εδώ δεν τα λένε καλά οι δασκάλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Προστακτική πληθυντικού, πότε γράφεται -είστε και πότε -ήστε; Συνήθως δεν τα κάνω λάθος -διαίσθηση!- αλλά πρέπει να μάθω τον κανόνα επιτέλους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
με -ειστε ειναι προστακτικη ενεστωτα παθητικης φωνης, πχ. οριστικη --> προσποιουμαι, προστακτικη --> να προσποιειστε
&
με -ηστε ειναι προστακτικη αοριστου ενεργητικης φωνης πχ. οριστικη --> προσπαθησα, προστακτικη --> προσπαθηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι βρε γκάιζ, επειδή έχω την απορία...

Έλεγε μέσα σε ένα βιβλίο
"Αν σε κανένα άκρο του πλοίου, ασκούνται συγκεντρωμένες δυνάμεις τότε στα άκρα η διατμητική δύναμη είναι μηδέν."

Εννοεί ότι αν δεν ασκούνται στα άκρα, η δύναμη είναι μηδέν
ή αν σε κάποιο άκρο ασκούνται, η δύναμη είναι μηδέν- και αντί για κάποιο έβαλε κανένα

Λίγο χαζή απορία, αλλά επειδή αλλάζει τελείως το νόημα και είναι σημαντικό, θέλω να είμαι σίγουρη. Αφήστε που έχω διαβάσει τόσα πολλά ελεεινά βιβλία, που δεν θα μου έκανε εντύπωση να το έχει γράψει λάθος (κανένα-->κάποιο) :P



Πώς το λέμε σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το "αν σε κανενα..., ασκουνται.., τοτε...." ειναι σιγουρα λαθος....
το σωστο θα ηταν "αν σε κανενα...δεν ασκουνται.., τοτε...." ειναι το σωστο...
τα "κανενας, καμμια, κανενα" ακολουθουνται απο ρηματα που συνοδευονται απο αρνητικο μοριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
...σίγουρα λάθος είναι; γιατί η αδελφή μου η θεωρητικΙΑ :D μου είπε ότι αν έβαζε "δεν" μετά, θα ήταν λάθος, επειδή δύο αρνήσεις ισούνται με μία κατάφαση

Πφφφ... ας γράψουν εκεί το βιβλίο σε απλά Ελληνικά, μου θέλουν και φιλολογίες... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για ρωτησε την τοτε καθαρα πρακτικα, χωρις κανονες..εκεινη τι ακριβως λεει..?
"Κανενας δεν απαντησε σημερα σε αυτο το θεμα" ή Κανενας απαντησε σημερα σε αυτο το θεμα" ?
Εγω ξερω οτι παντα ακολουθειται απο ρημα που συνοδευεται απο αρνητικο μοριο...Και γω θεωρητιKΙΑ ειμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μωρε ναι, αλλά πολλά από αυτά που "λέμε" είναι λάθος
Κι εγώ με δεν θα το έλεγα :P


Λοιπόν μάλλον θα πάρω τηλ κανέναν που ξέρει από το μάθημα να μου πει πότε είναι μηδέν :D, γιατί με τα φιλολογικά δε θα βγάλω άκρη!

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο που εννοει η αδερφη σου νομιζω οτι ειναι το εξης: Δε θελω να μην προσπαθω --> Θελω να προσπαθω...
Αυτο ειναι 2 αρνησεις= μια καταφαση...
Και αυτο δεν εχει να κανει με τη χρηση των αρνητικων αοριστων αντωνυμιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί το εξής

δεν δεν έγραψε= έγραψε

άρα ασκούνται σε καμία= δεν ασκούνται



...:hmm:

εδιτ. αν φυσικά το καμία δεν είναι κάποια και ο καθηγητής χαζός :p



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top