Κατάργηση των Stage στο Δημόσιο

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι εννοεις μονιμοτητα?ερωτω..αν τεμπελιαζεις ή κανεις ζημια δεν μπορουν να σε απολυσουν?τοτε υπαρχει ασυδοσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
τι εννοεις μονιμοτητα?ερωτω..αν τεμπελιαζεις ή κανεις ζημια δεν μπορουν να σε απολυσουν?τοτε υπαρχει ασυδοσια..

Ειναι πολυ μπερδεμενο αυτο το θεμα..Απο την μια οντως η μονιμοτητα και η απουσια καθε ελεγχου κανει πολλους απο τους δημοσιους υπαλληλους να ειναι απαραδεκτοι και να ζημιωνουν τη χωρα και το καθε φορολογουμενο..

Απο την αλλη ειναι δυσκολο στο Ελλαντα να γινεται ελεγχος και αυτος να μην εξυπηρετει κομματικα συμφεροντα..

Υ.Γ.Παντως για το θεμα της προσαυξησης του 50% προχθες που τα συζητουσαμε βρηκα 2 απλα πραγματα που πρεπει να γινουν:
α)Να κοπει η προσαυξηση
β)Ολοι οι διαγωνισμοι για θελεις ορισμενου χρονου σε δημους και ΟΤΑ να γινονται απο τον ΑΣΕΠ και οχι ο ΑΣΕΠ απλα να επιβλεπει..

Κατι ακουσα οτι παιζει να γινουν και τα δυο πραγματικοτητα..Δεν ακουσα ομως λεπτομερειες..Μακαρι να γινουν,μπας και αλλαξει τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Λέω απλά πως υπάρχει κόσμος που δεν είναι κομματικοποιημένος ή δεν πήγε σε stage με βύσμα, καιρό πριν τη προκύρηξη εκλογών, υπέγραψε 18μηνη σύμβαση δούλεψε έως και εχθές -ενδεχομένως να έχασε ευκαιρίες ζωής για να ασχοληθεί με το stage.
Ευκαιρίες ζωής ?
Που ?

Στον υπέροχο ιδιωτικό τομέα που είσαι απλώς ένα γρανάζι μιας καλογυαλισμένης μηχανής ?
Καλογυαλισμένης εξωτερικά γιατί και εκεί βράζει το ρουφιανιλίκι , η αναξιοκρατία , ο γνωστός του γνωστού και νομίζω πως είναι γνωστό σε όλους σας πως εδώ και πολλά χρόνια οι πολιτικοί κάνουν ρουσφέτια όχι μόνο με διορισμούς στο δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα , σε πολλές μεγάλες εταιρίες ειδικά αυτές που έχουν σχέσεις με το δημόσιο , δημόσια έργα κλπ το βόλεμα των δικών μας παιδιών είναι γνωστό …
Για να μην μιλήσουμε για το πόσα παιδιά αυτή τη στιγμή δουλεύουν στο δημόσιο με όρους ιδιωτικής δουλειάς , δλδ σε δήμους , υπουργεία κλπ αλλά με μπλοκάκι του τεβε …

Η παραλογία σε όλη της μεγαλείο …
Άλλωστε σε αυτή τη χώρα το μεγαλοίο με το γελοίο απέδειξε πως απέχει τόσο μα τόσο λίγο …

Όπως και να έχει το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι πως ένας άνθρωπος που είχε άλλες ευκαιρίες αλλά πραγματικά δελεαστικές ευκαιρίες αποκλείεται να τις άφησε για μια θέση στειτζ .. κι όταν μιλώ για τέτοιες ευκαιρίες αναφέρομαι σε θέσεις παρά τω υπουργώ , συμβούλους , διαβούλους κλπ , όπου αυτοί συνήθως αφήνουν την καριέρα σε μια ιδιωτική εταιρεία και θεσάρες διευθυντών , με μισθούς των 5000 και παραπάνω το μήνα για να πάρουν φυσικά τα υπερδιπλάσια στο δημόσιο μια και δεν θεωρούνται
δημόσιοι υπάλληλοι αλλά .. :mad: αντε μη το πω τωρα τι θεωρούνται και φυσικά όταν η κυβέρνηση
μας αφήσει χρόνους , το όνομά τους στην αγορά είναι ακόμα πιο δυνατό και τα μέσα ακόμα πιο ισχυρά οπότε πάλι σε αντίστοιχες θέσεις του ιδιωτικού τομέα θα βρεθούν …


Δεύτερον όπως και να έχει ..
Ήταν προεκλογικός διορισμός και το ξέρουμε όπως ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά πως τα στέιτζ και οι συμβάσεις είναι απλώς μια κατάσταση πρώτον μείωσης των (χοντρο)δεικτών της ανεργίας καθώς και μια ομηρία χιλιάδων … ψήφων ή μήπως ζω σε άλλη χώρα ?
Που δηλαδή σε άλλη ζω ..αλλά τεςπα …
Φίλε borat αυτό λέμε κάθε φορά. Άντε να βολευτούν και αυτοί οι τελευταίοι και το σύστημα να εξυγιανθεί μετά. Είναι λάθος λογική όμως...
Εγώ πάλι που έχω πάντα την απορία πως δεν τελιώνουν αυτά τα ρημάδια τα «δικά» μας παιδιά ? :hmm:
Καλά τι στο καλό ? Γεννήσεις δεν έχουμε είμεθα χώρα γερόντων , κοτσονάτων μεν , γερόντων δε
που στο καλό βρίσκονται αυτά τα παιδιά ? Τελειωμό δεν έχουν ?


?οι αρχηγοι των συνδικαλιστων
Τώρα που είπες συνδικαλιστές πςςς
τι θυμήθηκα :P

Αφιερωμένο στους πατερούληδες





Ασχετο … κάποια στιγμή ένας πρώην προιστάμενος μου και λέω πρώην γιατί άλλοι χαίρονται τώρα την καφρίλα του …
είχε πει την εξής ατάκα όταν ο πρόεδρος του σωματείου σε μια δουλειά που ήμουν βγήκε αγανακτισμένος από το γραφείο του μετά από έντονη λογομαχία μετά από ένα σοβαρό θέμα που είχε προκύψει
είπε λοιπόν

- Χαχα! Καλός είνʼ τούτος …καιρός να του αυξήσουμε το μισθό ..
Απορώντας μια υπάλληλος τον ρώτησε
- Μα καλά ..πως είναι δυνατόν ?
- Δεν ξέρεις το κόλπο ...της είπε ?
- Του αυξάνεις τόσο πολύ τον μισθό ώστε να τον έχεις εσύ , και τα λεφτά υποχείριο τους
και όχι οι " ιδέες" του
αγνοί καπιταλιστικοί λόγοι … μάλιστα

Για να μην πω για έναν άλλον που είχε το εξής βίτσιο όποιος εργαζόμενος αντιδρούσε σε παράνομες υπερωρίες , σε καταπάτηση κεκτημένων έλεγε το εξής :
- Τώρα ήρθε η ώρα να παίξουμε ..και εννούσε πως θα του αυξήσει τόσο πολύ το μισθό , θα του δώσει υψηλή θέση με αποτέλεσμα ο εργαζόμενος να δημιουργήσει τέτοια δεδομένα ζωής .. ξέρετε δάνεια … ακριβό αυτοκίνητο κλπ
και μετά …. Να τον απολύσει
Ε, ρε τι έχουνε δει τα ματάκια μου λέμεεεεε
αγνό άδολο καθαρό κεφάλαιο .. το κόβεις με την καρδιά ενός μαρουλιού


Το θέμα δεν είναι να μονιμοποιηθούν οι τωρινοί, το θέμα είναι να ξε-μονιμοποιηθούν όλοι μα όλοι και να αξιολογούνται όλοι, και οι παλιοί με την εμπειρία τους και οι καινούριοι με την όρεξη και τις γνώσεις που ενδεχομένως έχουν.
Μωρέ άντε και να το δεχτώ … απλά αναρωτιέμαι
Ποιος θα αξιολογεί τους αξιολογητές που θα έχουν αξιολογηθεί από τον προιστάμενο του υπουργείου και θα έχει στο χαρτί γραμμένα τα ονόματα
Των " επιτυχόντων " και όχι δεν έχω σύνδρομο καταδίωξης απλά ζω στην Ελλάδα …
την ατυχία μου μέσα ….:mad:

μια αντίστοιχη ανεξάρτητη αρχή
Όταν διαβάζω για ανεξάρτητες αρχές
σκέφτομαι το ποιος θα μας φιλάει από τους φυλακες … θεε φύλατε ..

Από την άλλη δε μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που του παρέχεται η δυνατότητα να εξασφαλιστεί για όλη του τη ζωή.
Λοιπόν το χάζευα για ώρα αυτό πριν απαντήσω
Γιατί ?

Γιατί …
Πριν 2-3 χρόνια χειμώνας κατά τις 8 το βράδυ δελτίο ειδήσεων …μια καθόλα αξιοπρεπής κυρία δημόσια υπάλληλος φωνασκούσε στην κάμερα για τα γνωστά … κάποια στιγμή ξεστομίζει
την αξιομνημόνευτη ατάκα :
" Μα πως είναι δυνατόν να αλλάξει το συνταξιοδοτικό μας ? Εγώ ως σύζυγος και μητέρα έχω κάνει έναν προγραμματισμό 20 ετίας με δάνεια και αποφάσεις ζωής πως μπορεί τώρα να μου τα αλλάζουν όλα ?? "

Δεν ήμουν στο σπίτι …
Ήμουν στο σαλόνι ενός νοσοκομείου ..
Μέσα στο χειρουργείο πάλευε για τη ζωή του ένας φίλος μου μόλις 25 ετών ….


Μόλις η κυρία ολοκλήρωσε τη φράση της ήρθε ο γιατρός να μας πει πως τελικά …
- Δεν τα κατάφερε … λυπάμαι …

Έβαλα τόσο δυνατά τα γέλια ίσως να με θυμούνται ακόμα στο νοσοκομείο
Η τρελλή που γελούσε έξω από το θάλαμο ενός χειρουργείου …
Πόσο τραγικά γελοία μου φάνηκαν όλα εκείνη τη στιγμή …




Το λεπόν εγώ αυτό που έχω να παρατηρήσω τελικά είναι πως με αυτά και αυτά όλοι τους μα όλοι τους στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα μας έχουν βάλει και σφαζόμαστε

Οι μεν να μισούν τους δε , που έχουν τη μονιμότητα οι δε τους μεν που έχουν τους καλούς
μισθούς ( λέμε τώρα ) και τελικά ενώ ο κοινός εχθρός είναι ένας , εμείς να σφαζόμαστε μεταξύ μας
να κοιτά ο καθείς την πάρτη του και μόνο , ελάχιστοι να κατεβαίνουν στο δρόμο για διεκδικήσεις
γιατί έτσι και απεργήσεις στον ιδιωτικό τομέα είσαι για διώξιμο , απεργούν μόνο οι δημόσιοι που
φυσικά τους κατηγορούμε πως απλά βρήκαν μια ακόμα μέρα αργίας , και τελικά όσο εμείς
σφαζόμαστε μεταξύ μας αυτοί του ιδιωτικού αυξάνουν τα κεφάλαιά τους , και οι του δημοσίου κομματάρχες καρεκλοκενταυροι , μανδαρίνοι , εδραιώνουν πιο πολύ τις θέσεις τους , κι όλα αυτά
για 700 γ@μημένα ευρώ , για ένα πουκάμισο αδειανό ..για μια καριέρα ....


Κι όσο θα συνεχίζουμε έτσι πρέπει να πάρουμε χαμπάρι πως δεν υπάρχουν καριέρες αλλά
γ@μημένες Δευτέρες που ξεκινά ένας ακόμα γολγοθάς για μια ζωή που σίγουρα δεν είχες
ονειρευτεί να κάνεις και μετά γυρίζοντας σπίτι να σέρνεις τις παντόφλες σου , στο χιλιοχρεωμένο
πλακάκι του υποθηκευμένου σπιτιού σου ακούγοντας
τον τσιγαρόβηχα του διπλανού από το φωταγωγό …

Σκ@τ@ …
Πάω να βάλω κανα άσμα μπας και ξεφύγω από την αστικομιζέρια μου ….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kατ' αρχήν θεωρώ πως έκανα σαφές πως πιστεύω πως τα stage δεν ειναι κάτι πέραν από λύση ανάγκης.
Δε συμφωνώ με τη νοοτροπία, αλλά υπάρχει/υπήρχε.
Δεχτείτε το, δε λέω κάτι παράλογο.

Όπως υπάρχουν άτομα με βλέψεις υπάρχουν και άτομα χωρίς βλέψεις, υπάρχει κόσμος που έμεινε στην ανεργία για καιρό, που έλιωσε παπούτσια για να γυρνάει από ιδιωτικό γραφείο, σε ιδιωτική επιχείρηση και να εκλιπαρεί για 700 ευρά το μήνα αλλά και κόσμος που στην ηδονή της εξασφάλισης της μονιμότητας λύγισε, και χρησιμοποίησε μέσα θεμιτά ή αθέμιτα προκειμένου να διασφαλιστεί, εν αρχή για λίγο και ίσως αργότερα ες αεί.
Λέω ξανά, δε συμφωνώ, αλλά συμβαίνει.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες ζωης, ναι, ξέρω (όχι προσωπικά) κοπέλα που παράτησε ένα δεύτερης διαλογής μεταπτυχιακό στη Πάντειο για να δουλέψει μετά από 3 χρόνια πλήρους ανεργείας.:worry:
Δεν είναι αυτό μία "ευκαιρία ζωής";
Η κοπέλα βρέθηκε μπροστά στο δίλημα της εξασφάλισης και σε ένα μεταπτυχιακό που "λογικά" δε θα της προσέφερε τίποτε.:worry:

Θέλετε να μου πείτε πως κανείς σας δε θα το σκεφτόταν;


Να σας θυμήσω ξανά τα ποσοστά ανεργείας;


Και θα το πω για άλλη μία φορά, λυπάμαι που είναι έτσι τα πράγματα, αλλά δυστυχώς είναι έτσι, στο ναυάγιο όλοι ψάχνουν για σωσίβιο, δε κολυμπούν αμέριμνοι μέχρι να βρουν βάρκα.

Μελιώ, δε διαφωνώ σε τίποτε από όσα γράφεις, αλλά όσα γράφεις, δεν είναι και τόσο ταιριαστά στο εδώ. Ειλικρινά τα λες πολύ σωστά, σκέφτομαι τα ίδια αλλά τα γράφεις πολύ καλλίτερα, ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια γνώμη από μια διαφορετική σκοπιά

Αρχική Δημοσίευση από gnwmes.blogspot.com:
Εδώ και λίγες μέρες ακούω τους . . . άτυχους που δουλεύουν σε stage να μιλάνε για διορισμό στο δημόσιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος που είχε μέσο ή όχι και διάλεξε να δουλέψει σε κάποια θέση με 400 ευρώ το μήνα μετά από προσωπική του απόφαση, θα πρέπει τώρα να ζητάει μόνιμη θέση. Όταν έπαιρνε τη θέση ήξερε πως θα έχει μισθό 400 ευρώ. Τώρα έρχεται και λέει πως είναι λίγα τα λεφτά κτλ. Γιατί όμως κανείς δεν φεύγει αφού δεν του αρέσει; Γιατί να διοριστούν στο δημόσιο επειδή καθήσαν σε μία θέση stage μερικούς μήνες ή χρόνια; Κανείς δεν τους κορόιδεψε.
Αφού δεν τους αρέσει, ας φύγουν και ας ανοίξουν μία επιχείρηση να δούνε τι εστί βερύκοκο.
Αλλά επειδή προβλέπω να έχουμε νέους διορισμούς ΔΥ, σας αφήνω και πάω να δουλέψω γιατί εγώ ως ιδιώτης είμαι ο στυλοβάτης της Ελληνικής οικονομίας . . .

PS: Τώρα που το σκέφτομαι, απαιτώ να με διορίσει το κράτος στο δημόσιο και εμένα! Γιατί είναι υποχρέωση του κράτους να με διορίσει καθώς σπούδασα τόσα χρόνια!
Πολύ Παπαρήγα βλέπω μου φαίνεται . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι τα stage υπαρχουν στο δημοσιο στην ευρωπη..εκει ισως ειναι παρανομη η κυβερνηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εαν καποιος εχει κερδισει αξιοκρατικα τη μονιμοτητα, δε με απασχολει διολου...

Βρε Νεραίδα, πώς γίνεται να κερδίσει κάποιος αξιοκρατικά τη ...μονιμότητα;;;
Η μονιμότητα εξ'ορισμού δεν είναι αξιοκρατική!!
Αν είναι δυνατόν να μην κρίνεσαι ποτέ αν αξίζεις να βρίσκεσαι στη θέση που βρίσκεσαι! Μα ακόμη κι αν άξιζες να την πάρεις, ποιός μου λέει ότι θα το αξίζεις και σε 10 χρόνια; Η αξία του καθενός δεν είναι σταθερή συνάρτηση ως προς το χρόνο!
Η μονιμότητα είναι σίγουρη συνταγή για να βαλτώσει ο οποιοσδήποτε οργανισμός. Είναι δυνατόν να αποδώσει κάποιος δίχως κίνητρα;

ΥΓ: Με την έννοια που εμείς οι Ελληνες thn χρησιμοποιούμε, h λέξη stage υπάρχει ΜΟΝΟ στα Γαλλικά.
Στην Γαλλική, stage [προφέρεται σταζ] σημαίνει μαθητεία, πρακτική εξάσκηση και ο εξασκούμενος, μαθητεύων ονομάζεται stagiaire [προφέρεται σταζιέρ].
Οι αντίστοιχες Αγγλικές λέξεις είναι internship και intern. Χρησιμοποιούνται κυρίως στην Ιατρική, όπου όλοι οι πρωτοετείς ειδικευόμενοι, σε όλες τις ειδικότητες ονομάζονται interns, αλλά και σε πολλά άλλα επαγγέλματα, όπως hotelier, business administration, management κλπ κλπ. (https://e-rooster.gr/11/2009/1697#comment-124783)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@ Μισέλ

H μονιμότητα είναι ένας τρόπος να είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι ανεξάρτητοι και να μην εκβιάζονται σε κάθε εκλογική αναμέτρηση. Αν πας σε δημόσια υπηρεσία οι υπάλληλοι γνωρίζουν τον Πασόκο τον Νεοδημοκράτη τον Κουμουνιστή καθώς και τους συνδικαληστές τους. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν ήταν σε θέση ο νέος διευθυντής να ξεκαθαρίσει με τους ανεπιθύμητους. Είναι αναγκαίο κακό και καλώς κάνει και υφίσταται η προστασία του εργαζομένου από την αλλαγή της κυβέρνησης. Επίσης, δεν σημαίνει ότι μονιμότητα=βάλτος υπάρχουν και υπηρεσίες που λειτουργούν μέσα σε πλαίσιο μονιμότητας, εξαρτάται αν έχει καλά διευθυντικά στελέχη για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
H μονιμότητα είναι ένας τρόπος να είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι ανεξάρτητοι και να μην εκβιάζονται σε κάθε εκλογική αναμέτρηση.
να γινουν πιο ωριμα τα κομματα και η πολιτικη...η μονιμοτητα ειναι η πηγη της τεμπελιας και σαπιλας..

να κατι που συμφωνουμε michelle!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φαντασμένε, θα μπορούσαν να υπάρχουν συγκεκριμένες νομοθεσίες για να αποτρέπεται αυτό. Αν η μονιμότητα είναι η λύση, κάτι δεν πάει καλά με το πρόβλημα :P

Σε βάλτο είναι αναπόφευκτο να καταλήξει οποιοσδήποτε δουλεύει δίχως κίνητρα. Προφανώς στις υπήρεσίες που αναφέρεις υπάρχουν άλλα incentives. Ούτε καν αναφέρεις κάτι συγκεκριμένο οπότε δεν έχει νόημα να συζητώ επ'αυτού. Γενικώς και αορίστως πολλά μπορούν να ειπωθούν χωρίς αντίκρυσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ω, ήθελες παράδειγμα. Η ΔΕΗ λειτουργεί εξαιρετικά θεωρώ, χωρίς να καταργήθηκε η μονιμότητα και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που παρακολούθησα εκ των έσω τα διευθυντικά στελέχη κατάφερναν να ωθούν τους εργαζόμενους σε υψηλή παραγωγικότητα. Τέλος πάντων δεν είναι μόνο η συγκεκριμένη υπηρεσία. Δεν ξέρω αν τα ΚΕΠ υπάρχει μονιμότητα ή είναι υπό καθεστώς συμβασιούχων αλλά θεωρώ ότι λειτουργεί αρκετά καλά για δημόσια υπηρεσία. Προφανώς υπάρχουν υπηρεσίες με χαμηλή και υψηλή παραγωγικότητα επαναλαμβάνω το θέμα είναι κατά πόσο οργανώνεται σωστά η υπηρεσία και όχι αν είναι μόνιμη ή όχι. Μπορεί να μην απολυθείς στο δημόσιο αλλά ο ανώτερος σου θα σε έχει στο μάτι αν είσαι τεμπέλης (εκτός βέβαια και αν είναι και εκείνος τεμπέλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχει ηδη καταργηθει η μονιμοτητα ουσιαστικα για τις Δεκο..δουλευουν σαν ιδιωτικες επιχειρησεις ουσιαστικα

αλλα στο καθαρο κρατος ,υπουργεια,εφοριες υπηρεσιες κλπ...πρεπει να καταργηθει η μονιμοτητα..εκει ειναι η σαπιλα..στις δημοσιες υπηρεσιες..που παει καθε μερα ο κοσμος και κανει τις συναλλαγες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εκτός από αυτό που γράφει ο Άγγελος, μια ρύθμιση την αφήνουμε όταν έχει σοβαρό λόγο ύπαρξης, όχι όταν "ε δεν αποτελεί και πάντα τροχοπέδη" (ακόμη δηλ. κι αν ήταν έτσι).
Και το να θεωρούμε μέθοδο ...μάνατζμεντ το να "σε έχει στο μάτι ο προϊστάμενος" δεν νομίζω ότι αρμόζει σε υγιείς οργανισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ω, ήθελες παράδειγμα. Η ΔΕΗ λειτουργεί εξαιρετικά θεωρώ, χωρίς να καταργήθηκε η μονιμότητα και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που παρακολούθησα εκ των έσω τα διευθυντικά στελέχη κατάφερναν να ωθούν τους εργαζόμενους σε υψηλή παραγωγικότητα.

επειδή ειδικά τη ΔΕΗ την έζησα ένα μήνα από μέσα (ως external υπάλληλος μέσω άλλης εταιρίας) η ΔΕΗ, τουλάχιστον στο κομμάτι του ΙΤ είναι μια εταιρία που λειτουργεί... από τύχη και επειδή κάποιοι υπάλληλοι ιδιωτικών εταιριών (να μην αναφερθώ σε ονόματα) σκοτώνονται στη δουλειά εκεί μέσα στα πλαίσια project που αναλαμβάνουν.

Κατά τα άλλα, το ΙΤ είναι ο βασιλιάς της ασχετοσύνης και του καθισιού (though μερικά παιδιά εκεί μέσα είναι όντως φιλότιμα και έχουν διάθεση να μάθουν 5 πράγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχει μονιμοτητα στο δημοσιο στην ευρωπη?ή βλεπουν αυτα που κανουμε οι ευρωπαιοι και γελανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top