Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Mπήκε στον υπολογιστή μια ειδοποιηση σε στυλ html από την Αρχή ηλεκτρονικου εγκλήματος και λέει ότι πάγωσε ο υπολογιστής μου γιατί διακινώ παράνομο σεξουαλικό υλικό από τον υπολογιστή μου και λεει να δωσω 100 δολλάριο για τον φόρο
(δε κάνω όμως εγώ τετοια πράγματα ) εγώ. Πάντως η προειδοποίηση είναι αρκετά ρεαλιστική... έχει και το σημάδι το στρογγυλο του υπουρργείο.

Ξέρει κανεις τι είναι αυτο; και πως φεύγει; Παγώνει ο υπολογιστής μου και αναγκαστηκα κανω restart αλλα μετά 1 λεπτό που κάνει και πάλι το ίδιο.

αφου εχεις λινουξ σωσε πρωτα απ'ολα καπου τα δεδομενα σου.μετα τ καλυερο που μπορεις να κανεις ειναι φορματ... κατεβασε αυτο καψε το σε ενα CD και δες μπας και σου βγαλει τον ιο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μαυρεε δρακε τι προγραμμα εχεις firefox?

ριξε του ενα καθαρισμα ιστορικου και αρχειων..
ή και επανεγκατασταση

ριξτου και ενα γενικο καθαρισμα των προσωρινων αρχειων με αυτο
το καλυτερο εργαλειο και απαραιτητο..

και κατι πιο απλο..
ριξε ενα ptomisation των browser με αυτο

δοκιμασμενα πραγματα

αλλα πρωτα πες τι προγραμμα εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αφου εχεις λινουξ σωσε πρωτα απ'ολα καπου τα δεδομενα σου.μετα τ καλυερο που μπορεις να κανεις ειναι φορματ... κατεβασε αυτο καψε το σε ενα CD και δες μπας και σου βγαλει τον ιο....:)
:P:P:P:P:P όχι ποτέ λινουξ

θα κάνω επαναφορά συστηματος μετα το τελευταίο update....
θα επανέλθω :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mπήκε στον υπολογιστή μια ειδοποιηση σε στυλ html από την Αρχή ηλεκτρονικου εγκλήματος και λέει ότι πάγωσε ο υπολογιστής μου γιατί διακινώ παράνομο σεξουαλικό υλικό από τον υπολογιστή μου και λεει να δωσω 100 δολλάριο για τον φόρο
(δε κάνω όμως εγώ τετοια πράγματα ) εγώ. Πάντως η προειδοποίηση είναι αρκετά ρεαλιστική... έχει και το σημάδι το στρογγυλο του υπουρργείο.

Ξέρει κανεις τι είναι αυτο; και πως φεύγει; Παγώνει ο υπολογιστής μου και αναγκαστηκα κανω restart αλλα μετά 1 λεπτό που κάνει και πάλι το ίδιο.


εχεις τσιμπησει ιο , μπαινεις σε σειφ μοντα σκαναρεις το αντιβαιρους διαγραφεις ιους ρισταρταρεις και συνηθως εισαι μπομπα .

Αμα δεεεεν ... τοτε φτιαξε ενα φραπε περιποιημενο σε κρικερ ( ξες εκεινο που βαζουν τις μπυρες) και κανε ενα φορματ να ησυχασει η ψυχουλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φοκε,καλεσε την αστυνομια για να σε βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Mπήκε στον υπολογιστή μια ειδοποιηση σε στυλ html από την Αρχή ηλεκτρονικου εγκλήματος και λέει ότι πάγωσε ο υπολογιστής μου γιατί διακινώ παράνομο σεξουαλικό υλικό από τον υπολογιστή μου και λεει να δωσω 100 δολλάριο για τον φόρο
(δε κάνω όμως εγώ τετοια πράγματα ) εγώ. Πάντως η προειδοποίηση είναι αρκετά ρεαλιστική... έχει και το σημάδι το στρογγυλο του υπουρργείο.

Ξέρει κανεις τι είναι αυτο; και πως φεύγει; Παγώνει ο υπολογιστής μου και αναγκαστηκα κανω restart αλλα μετά 1 λεπτό που κάνει και πάλι το ίδιο.
Ο συγκεκριμένος τύπος malware λέγεται ransomware ( https://en.wikipedia.org/wiki/Ransomware_%28malware%29 )
Πώς τα κατάφερες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen

Νεοφερμένος

Η Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Επιστρέφω επί του θέματος. Τελικά άνοιξε και μπόρεσα να πάρω τα αρχεία που ήθελα να σώσω. Αλλά εξακολουθεί και κολλάει.... οπότε λέω να του κάνω φορμάτ να ησυχάσω. Η απορία μου είναι όμως αν χρειάζεται να κατεβάσω τα windows για να το κάνω. Γιατί όταν το αγόρασα δεν μου έδωσαν cd εγκατάστασης κι ούτε τα αγόρασα. Drivers χρειάζονται; Ή είναι μόνο για συσκευές... όπως ο εκτυπωτής πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Επιστρέφω επί του θέματος. Τελικά άνοιξε και μπόρεσα να πάρω τα αρχεία που ήθελα να σώσω. Αλλά εξακολουθεί και κολλάει.... οπότε λέω να του κάνω φορμάτ να ησυχάσω. Η απορία μου είναι όμως αν χρειάζεται να κατεβάσω τα windows για να το κάνω. Γιατί όταν το αγόρασα δεν μου έδωσαν cd εγκατάστασης κι ούτε τα αγόρασα. Drivers χρειάζονται; Ή είναι μόνο για συσκευές... όπως ο εκτυπωτής πχ;
Kατά πάσα πιθανότητα τα windows με τους drivers θα είναι αποθηκευμένα σε ένα ξεχωριστό partition του σκληρού δίσκου και με λίγα κλικ θα επαναφέρεις τον υπολογιστή σου στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις. Ψάξε τις οδηγίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen

Νεοφερμένος

Η Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνω το κλασικό φορμάτ με το δισκάκι; Κάνω αυτό και είναι εντάξει; Σα να το πήρα απ' το κατάστημα και περνάω μόνο τα επιπρόσθετα προγράμματα/αρχεία που είχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνω το κλασικό φορμάτ με το δισκάκι; Κάνω αυτό και είναι εντάξει; Σα να το πήρα απ' το κατάστημα και περνάω μόνο τα επιπρόσθετα προγράμματα/αρχεία που είχα;
Ναι. Κοίτα και τα εγχειρίδια του υπολογιστή σου για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen

Νεοφερμένος

Η Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ωραία. Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
:P πως φεύγει;

Ένα .exe είναι που τρέχει από τον temporary folder. Τίποτα περισσότερο. Δεν χρειάζεται να χάσεις τα πάντα για αυτό. Μπες με το linux cd στον φάκελο των προσωρινών αρχείων και σβήσε ότι έχει μέσα. Ανάλογα τι windows εχεις, ο φακελος είναι σε διαφορετικό path. Googlαρε για να βρεις σε ποιο ακριβώς.

Και μην ξαναμπεις στο επίμαχο site :)

ΥΓ. Το έπαθε φίλος και φοβήθηκε για τα καλά. Πήρε μέχρι και το 100 τηλέφωνο. :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και μην ξαναμπεις στο επίμαχο site :)

ΥΓ. Το έπαθε φίλος και φοβήθηκε για τα καλά. Πήρε μέχρι και το 100 τηλέφωνο. :D:D

εκανα επαναφορά συστήματος και οκ.

Από που κολλάει ο ιός; αφου δε μπαίνω σε πορνοσάιτ
ναι μπορώ να πω ότι ηταν αρκετα τρομακτικός ιός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kosgan10

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φώκε έκρυψες την μια IP και άφησες πάνω :P Καταρχήν πρέπει να είσαι ενημερωμένος πολίτης, δες την ανακοίνωση της PaySafe:

Κακόβουλο λογισμικό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, το οποίο εμφανίζει ψευδείς ειδοποιήσεις της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας και καλεί το χρήστη σε καταβολή «προστίμου» μέσω paysafecard.
Σε περίπτωση που πληγείτε από το εν λόγω λογισμικό, σας παρακαλούμε, να μην καταβάλετε το «πρόστιμο»!

Επίσης κάνε block την σελίδα από το Windows Firewall, Router firewall και γονικός έλεγχος ή δεν ξέρω εγώ τι block :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος τροπος να καθαρισω το πληκτρολογιο σε λαπτοπ;

Αγορασα αυτο

havit.jpeg

αλλα αυτο ειναι μονο για την επιφανεια και οθονη.

Θελω να καθαρισω και κατω απο τα πληκτρα που εχουν μαζευτει ψιχουλα,χνουδια κτλ

Καποια πληκτρα δεν πατιουνται πλεον.

Πρεπει να γινεται χαμος απο κατω.
Αηδια.

Βγαινουν τα πληκτρα ή θα το διαλυσω το pc?

Κανενα κολπακι για αυτην την περιπτωση υπαρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα πληκτρα βγαινουν, αλλα θελει προσοχη και αν δεν το εχεις γενικοτερα με βιδωματα κλπ αστο καλητερα.
Δοκιμασε να το γυρισεις αναποδα και να το κουνισεις λιγο, ισως φυγουν μερικα, και μετα προσπαθισε με μπατονετες, κανενα πιλενακι κλπ.
Για την γενικοτερη μπιχλα χρησιμοποιησε ενα πανακι και οινοπνευμα, αλλα προσεξε να του δωσεις λιγο χρονο να στεγνωσει καλα πριν το αναψεις μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D Hλεκτρική σκούπα αυτό κανω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ξεβιδωμα τα πληκτρα;
Τοσο δυσκολο ειναι;

Το αναποδογυρισα ρε Κρονε το λαπτοπ (:D) τιποτα δεν επεσε ομως...
Πού να καθαρισει ετσι;

Θελει να βγουν ενα ενα για να καθαρισει.
Πραγματικα δλδ παταω καποια πληκτρα και δεν πατιουνται ως κατω.
Πρεπει να γινεται χαμος.

Πφφφ
Να το δωσω σε κανεναν ειδικο;

Αλλα αυτη η δουλεια θα γινεται;
Το πληκτρολογιο βρωμιζει πανευκολα.

Σε λιγο τα μηνυματα μου θα θελουν αποκρυπτογραφηση για να διαβαζονται.
Με δυσκολια πλεον παταω το space και το ψ.
Καθε μερα χανω και απο ενα πληκτρο.
Σνιφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.


Εγω θα σου ελεγα να το δωσεις καπου γιατι εγω πηγα να το παιξω μαγκας μια φορα,ξεκουμπωσα ΟΛΑ τα κουμπια του λαπτοπ και μετα καταφερα να κουμπωσω μονο...3 :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top