"Αγία" Βαρβάρα

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι τόσο, μα τόσο φανερό πως οι Αβρααμικές θρησκείες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, απλά εργαλεία άσκησης εξουσίας στις μάζες. Παρόλα αυτά η τεράστεια αποδοχή που έχουν στο ευρύ κοινό με κάνει να αναρωτιέμαι πόσο εύκολα μπορεί ένας άνθρωπος να υποδουλώσει το μυαλό του σε ιδέες και θεωρίες, απλά και μόνο γιατί έτσι διδάχτηκε.

Και εδώ φένεται και πόσο τεράστειο ρόλο παίζει ο παράγοντας περιβάλλον για την διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ανθρώπου. Βλέπεις ανθρώπους σχετικά έξυπνους και ενεργά μέλη της κοινωνίας με λογικές απόψεις πάνω σε πολλά θέματα να διατηρούν ακόμη τους παραλογισμούς αυτών των θρησκειών (δεν αναφέρομαι στο αν πιστεύει κάποιος ή όχι στην ύπαρξη θεού, αλλά στο όλο θρησκευτικό πακέτο), μη θέλοντας ή όντας ανύμπορει να τις δουν και αυτές υπό το πρίσμα της λογικής.

Είναι εκπληκτικό τι μπορεί να καταφέρει η γαλούχιση με τέτοιες ιδέες σε νεαρές ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Είναι τόσο, μα τόσο φανερό πως οι Αβρααμικές θρησκείες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, απλά εργαλεία άσκησης εξουσίας στις μάζες. Παρόλα αυτά η τεράστεια αποδοχή που έχουν στο ευρύ κοινό με κάνει να αναρωτιέμαι πόσο εύκολα μπορεί ένας άνθρωπος να υποδουλώσει το μυαλό του σε ιδέες και θεωρίες, απλά και μόνο γιατί έτσι διδάχτηκε.
.....
Είναι εκπληκτικό τι μπορεί να καταφέρει η γαλούχιση με τέτοιες ιδέες σε νεαρές ηλικίες.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ξεχασμένε μου, αλλά δεν είναι μόνο η γαλούχηση και ο προσυλητισμός από τη βρεφική ηλικία στην εκάστοτε θρησκεία ανά τον κόσμο και πόσο μάλλον στον χριστιανισμό που είναι τόσο διαδεδομένος. Ο βαθύτερος λόγος για την τεράστια απήχηση που έχουν συνοψίζεται απλά στον φόβο που εύλογα έχει ο άνθρωπος απέναντι στον θάνατο, αν θεωρητικά ο θάνατος δεν υπήρχε καμία ή σχεδον καμία θρησκεία δε θα είχε ιδιαίτερη απήχηση.. Κι όντως πιστεύω κι εγώ ότι οι σημερινοί ηλικιωμένοι θα αντικατασταθούν από τους επόμενους προοδευτικούς σήμερα νεότερους ανθρώπους γιατί απλά ο θάνατος θα πλησιάζει...Και από τη μία πλευρά το δικαιολογώ εννοείται...τόσο που αναρωτιέμαι μήπως κι εμείς στην τρίτη ηλικία υιοθετήσουμε παρόμοια στάση και τρέχουμε να προσκυνήσουμε τα λείψανα της Αγ. Βαρβάρας καλή ώρα :whistle:
Όχι εντάξει αστειεύομαι..:P Πάντως έχουμε ποοοολύ δρόμο μπροστά μας για να επικρατήσει η λογική και να πάψουν τέτοιου είδους φαινόμενα κι ακόμη χειρότερα βέβαια :/:
Όσο για τα σημεία από το βίο της αγίας, που επισημαίνει ο Δίας στην αρχή, μα είναι γεγονός ότι στους περισσότερους Βίους υπάρχουν τέτοιου είδους ασάφειες και γι αυτό οι Βίοι δεν αντιμετωπίζονται εννοείται ως έγκυρες πηγές...Επιπλέον είναι γεγονός ότι κάποιοι άγιοι δεν ήταν καν υπαρκτά πρόσωπα αλλά κατασκευασμένα για ευνόητους λόγους (π.χ. Αγ. Φανούριος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τα γηρατειά είναι μεγάλο καμπανάκι δυστυχώς. Λέμε για τους μεγάλους κλπ αλλά δε μας περνά απ' το μυαλό πώς ζει συνήθως κάποιος ηλικιωμένος. Σκεφτείτε μια γριά που ο άντρας της έχει πεθάνει και ζει μόνη της, χωρίς και πολλά να κάνει. Πόσα τούρκικα να δει η έρμη; Η εκκλησία είναι διέξοδος εκεί. Και θα βρει μάλιστα κι άλλες σαν κι αυτή εκεί και θα ννιώθει και πως είναι μέλος σε μια κοινότητα. Και οι παπάδες φυσικά το εκμεταλλεύονται κάργα αυτό.
Χαχαχαχα!!! Γνωρίζω ακριβώς τέτοια περίπτωση. Μια γυναίκα ήταν όλα της τα χρόνια σχεδόν αδιάφορη με τα της θρησκείας και απλά πήγαινε στο ναό κάθε Ανάσταση από τις 11:45 ως τις 00:10. Ούτε στα παιδιά της ποτέ ήταν "θρησκευτική". Μάλιστα αντέδρασε πολύ έντονα όταν ο γιος της αποφάσισε να γίνει παπάς. Όταν πέθανε ο σύζυγός της, κάποια γνωστή της την έκανε μέλος παραθρησκευτικής οργάνωσης. Η ηλικιωμένη πλέον γυναίκα άλλαξε εντελώς. Έγινε "θεούσα" μέχρι κόκκαλο και συνεχώς τρέχει όπου ακούσει για "λείψανο αγίου" που περπατάει τις νύχτες, "θαυματουργή εικόνα" που έχει συνάχι, αυτόματο "άγιο φως", αλλά και σε διαδηλώσεις εναντίον "βλάσφημων" βιβλίων ή θεατρικών παραστάσεων. Το ιερέα γιο της που είναι μάλλον προοδευτικός τον θεωρεί "αιρετικό", την κόρη της που παντρεύτηκε με πολιτικό γάμο "πόρνη" και τον εγγονό της που δεν τον έχουν βαφτίσει "τέκνο του σατανά". Έχει μια πολύ καλή σύνταξη, αλλά ζει εντελώς φτωχικά, καθώς μάλλον η οργάνωση της τα τρώει και υπάρχει η υποψία ότι έχει γράψει στη διαθήκη της το σπίτι της στην οργάνωση αυτή. Πριν μερικά χρόνια που είχε έρθει για "προσκύνημα" μια εικόνα, την πήγαν σε νοσοκομείο καθώς είχε τραυματιστεί σε καυγά μεταξύ ομοίων της για το ποια θα φιλήσει πρώτη την εικόνα. Ρε γαμώτο, κάποια φροντίδα θα έπρεπε να υπάρχει για τους υπερήλικες που μένουν μόνοι, ώστε να μην καταντάνε έτσι.

Υ.Γ. Ελπίζω σε 60 χρόνια να μην είμαι κι εγώ από αυτούς που θα περιμένουν 5 ώρες στη ντάλα για να προσκυνήσουν μερικά άγνωστης προέλευσης κόκκαλα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Χαχαχαχα!!! Γνωρίζω ακριβώς τέτοια περίπτωση. Μια γυναίκα ήταν όλα της τα χρόνια σχεδόν αδιάφορη με τα της θρησκείας και απλά πήγαινε στο ναό κάθε Ανάσταση από τις 11:45 ως τις 00:10. Ούτε στα παιδιά της ποτέ ήταν "θρησκευτική". Μάλιστα αντέδρασε πολύ έντονα όταν ο γιος της αποφάσισε να γίνει παπάς. Όταν πέθανε ο σύζυγός της, κάποια γνωστή της την έκανε μέλος παραθρησκευτικής οργάνωσης. Η ηλικιωμένη πλέον γυναίκα άλλαξε εντελώς. Έγινε "θεούσα" μέχρι κόκκαλο και συνεχώς τρέχει όπου ακούσει για "λείψανο αγίου" που περπατάει τις νύχτες, "θαυματουργή εικόνα" που έχει συνάχι, αυτόματο "άγιο φως", αλλά και σε διαδηλώσεις εναντίον "βλάσφημων" βιβλίων ή θεατρικών παραστάσεων. Το ιερέα γιο της που είναι μάλλον προοδευτικός τον θεωρεί "αιρετικό", την κόρη της που παντρεύτηκε με πολιτικό γάμο "πόρνη" και τον εγγονό της που δεν τον έχουν βαφτίσει "τέκνο του σατανά". Έχει μια πολύ καλή σύνταξη, αλλά ζει εντελώς φτωχικά, καθώς μάλλον η οργάνωση της τα τρώει και υπάρχει η υποψία ότι έχει γράψει στη διαθήκη της το σπίτι της στην οργάνωση αυτή. Πριν μερικά χρόνια που είχε έρθει για "προσκύνημα" μια εικόνα, την πήγαν σε νοσοκομείο καθώς είχε τραυματιστεί σε καυγά μεταξύ ομοίων της για το ποια θα φιλήσει πρώτη την εικόνα. Ρε γαμώτο, κάποια φροντίδα θα έπρεπε να υπάρχει για τους υπερήλικες που μένουν μόνοι, ώστε να μην καταντάνε έτσι.

Υ.Γ. Ελπίζω σε 60 χρόνια να μην είμαι κι εγώ από αυτούς που θα περιμένουν 5 ώρες στη ντάλα για να προσκυνήσουν μερικά άγνωστης προέλευσης κόκκαλα.

Κάτι δεν κατάλαβα. Όταν λέμε μέλος παραθρησκευτικής οργάνωσης εννοούμε πως έγινε πολύ θρήσκα, σωστά; Αν όντως έγινε θεούσα γιατί να χαρακτηρίσει αιρετικό τον γιο της που έγινε παπάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Κάτι δεν κατάλαβα. Όταν λέμε μέλος παραθρησκευτικής οργάνωσης εννοούμε πως έγινε πολύ θρήσκα, σωστά; Αν όντως έγινε θεούσα γιατί να χαρακτηρίσει αιρετικό τον γιο της που έγινε παπάς;
Εκτός από την επίσημη "εκκλησία" υπάρχουν και οι "παραθρησκευτικές" ή "παραεκλησιαστικές" οργανώσεις ή "αδελφότητες". Αυτές είναι πολύ πιο "εξτρεμιστικές" από την επίσημη "εκκλησία", κάτι σαν ...χριστιανοταλιμπάν. Μερικά ονόματά τους: "Η ζωή", "Ο Σωτήρ", "Απόστολος Παύλος", "Χρυσοπηγή", "Σπίθα" κ.ά. Οι "αδελφότητες" αυτές έχουν σα σκοπό να στρέψουν την "εκκλησία" σε "ακραίες" θέσεις. Ο πρώην αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος και οι δεσποτάδες Καλαβρύτων, Θεσσαλονίκης ήταν μέλη της "Χρυσοπηγής" και κατάφεραν να έρθουν για κάποια χρόνια στα "πράγματα". Προφανώς, τα μέλη αυτών των οργανώσεων μάχονται κάθε τι το προοδευτικό και θεωρούν "αιρετικούς" τους ιερείς που έχουν πιο σύγχρονες απόψεις. Το αστείο είναι ότι οι "αδελφότητες" αυτές βρίσκονται σε ...πολέμους και μεταξύ τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Κάτι δεν κατάλαβα. Όταν λέμε μέλος παραθρησκευτικής οργάνωσης εννοούμε πως έγινε πολύ θρήσκα, σωστά;
Κάτι σαν τα SS των εκκλησιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εκτός από την επίσημη "εκκλησία" υπάρχουν και οι "παραθρησκευτικές" ή "παραεκλησιαστικές" οργανώσεις ή "αδελφότητες". Αυτές είναι πολύ πιο "εξτρεμιστικές" από την επίσημη "εκκλησία", κάτι σαν ...χριστιανοταλιμπάν. Μερικά ονόματά τους: "Η ζωή", "Ο Σωτήρ", "Απόστολος Παύλος", "Χρυσοπηγή", "Σπίθα" κ.ά. Οι "αδελφότητες" αυτές έχουν σα σκοπό να στρέψουν την "εκκλησία" σε "ακραίες" θέσεις. Ο πρώην αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος και οι δεσποτάδες Καλαβρύτων, Θεσσαλονίκης ήταν μέλη της "Χρυσοπηγής" και κατάφεραν να έρθουν για κάποια χρόνια στα "πράγματα". Προφανώς, τα μέλη αυτών των οργανώσεων μάχονται κάθε τι το προοδευτικό και θεωρούν "αιρετικούς" τους ιερείς που έχουν πιο σύγχρονες απόψεις. Το αστείο είναι ότι οι "αδελφότητες" αυτές βρίσκονται σε ...πολέμους και μεταξύ τους.

Και η "πραγματική/επίσημη εκκλησία" ,να το πω έτσι, επιτρέπει σε μέλη τέτοιων εξτρεμιστικών οργανώσεων να γίνονται Αρχιεπίσκοποι; Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά μου φαίνεται περίεργο. Βασικά δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχουν αυτές οι παραθρησκευτικές οργανώσεις από τις αιρέσεις, αλλά μάλλον την πηγαίνω πολύ μακρυά την βαλίτσα. Γενικά από τέτοια θέματα έχω μαύρα μεσάνυχτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και η "πραγματική/επίσημη εκκλησία" ,να το πω έτσι, επιτρέπει σε μέλη τέτοιων εξτρεμιστικών οργανώσεων να γίνονται Αρχιεπίσκοποι; Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά μου φαίνεται περίεργο. Βασικά δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχουν αυτές οι παραθρησκευτικές οργανώσεις από τις αιρέσεις, αλλά μάλλον την πηγαίνω πολύ μακρυά την βαλίτσα. Γενικά από τέτοια θέματα έχω μαύρα μεσάνυχτα :P

Αυτές οι οργανώσεις δεν είναι αιρετικές, απλά είναι πολύ πιο σκληροπυρινικές όσον αφορά τη θρησκεία, με αποτέλεσμα να να γίνονται πιο συντηριτικές και απόλυτες σε θέματα θρησκείας και από την ίδια την επίσημη εκκλησία.

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο παράδειγμα όπως ο Δίας. Στο χωριό μου ζει μια ηλικιωμένη που έμεινε γεροντοκόρη. Είναι τελείως κολιμμένο άτομο με τη θρησκεία. Αυτή λοιπόν ήταν και μοναχοκόρη και ιδιαίτερα εύπορη, όντας καθηγήτρια στο δημόσιο τις καλές εποχές αλλά και κληρονομόντας μεγάλη περιουσία από τους γονείς της. Αυτή λοιπόν την γυναίκα μέσω της επιροής του παπά του χωριού συγχοριανός την κατάφερε να του δωρήσει πάνω από 300.000 χιλιάρικα με τα οποία ο γιος του άνοιξε ένα μικρό εργοστάσιο παραγωγής κρεάτων και ένα κρεοπολίο. Τέτοιες απάτες συμβαίνουν πολύ συχνά στο χώρο της εκκλησίας και δεν μπορούν καν διοχθούν ποινικά καθώς το ίδιο το θήμα το θεωρεί χρέος του να το κάνει.

τόσο που αναρωτιέμαι μήπως κι εμείς στην τρίτη ηλικία υιοθετήσουμε παρόμοια στάση και τρέχουμε να προσκυνήσουμε τα λείψανα.

Δεν νομίζω να γίνει κάτι, τουλάχιστο για τη μεγάλη πλειοψηφία όσων έχουν συνειδιτά απορρίψει τη θρησκεία. Προσωπικά έχω έρθει λόγω ατυχήματος πολύ κοντά στο θάνατο δύο φορές στη ζωή μου. Δεν θα πω πως δεν φοβήθηκα για το μετά γιατί θα είναι ψέμα, αλλά όσες φορές εκείνη τη περίοδο προσπάθησα να "παρηγορήσω" τον εαυτό μου με τη σκέψη της μεταθανάτιας ζωής (παραδείσου κτλ) ποτέ δεν τα κατάφερα, καθώς πάντα υπήρχε μια φωνή μέσα μου που μου έλεγε "φίλες κοροιδεύεις τον εατό σου" που σταματούσε τη διαδικασία αυτή της αυθυποβολής.

Θεωρώ την πίστη σε μια θρησκεία σαν μια φούσκα που παρεμβάλεται μεταξύ του ανθρώπου και του περιβάλοντός τους, και αν κάποια στιγμή συνειδιτά ο άνρθωπος σπάσει αυτή τη φούσκα δεν γίνεται να επανέλθει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αυτές οι οργανώσεις δεν είναι αιρετικές, απλά είναι πολύ πιο σκληροπυρινικές όσον αφορά τη θρησκεία, με αποτέλεσμα να να γίνονται πιο συντηριτικές και απόλυτες σε θέματα θρησκείας και από την ίδια την επίσημη εκκλησία.

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο παράδειγμα όπως ο Δίας. Στο χωριό μου ζει μια ηλικιωμένη που έμεινε γεροντοκόρη. Είναι τελείως κολιμμένο άτομο με τη θρησκεία. Αυτή λοιπόν ήταν και μοναχοκόρη και ιδιαίτερα εύπορη, όντας καθηγήτρια στο δημόσιο τις καλές εποχές αλλά και κληρονομόντας μεγάλη περιουσία από τους γονείς της. Αυτή λοιπόν την γυναίκα μέσω της επιροής του παπά του χωριού συγχοριανός την κατάφερε να του δωρήσει πάνω από 300.000 χιλιάρικα με τα οποία ο γιος του άνοιξε ένα μικρό εργοστάσιο παραγωγής κρεάτων και ένα κρεοπολίο. Τέτοιες απάτες συμβαίνουν πολύ συχνά στο χώρο της εκκλησίας και δεν μπορούν καν διοχθούν ποινικά καθώς το ίδιο το θήμα το θεωρεί χρέος του να το κάνει.



Δεν νομίζω να γίνει κάτι, τουλάχιστο για τη μεγάλη πλειοψηφία όσων έχουν συνειδιτά απορρίψει τη θρησκεία. Προσωπικά έχω έρθει λόγω ατυχήματος πολύ κοντά στο θάνατο δύο φορές στη ζωή μου. Δεν θα πω πως δεν φοβήθηκα για το μετά γιατί θα είναι ψέμα, αλλά όσες φορές εκείνη τη περίοδο προσπάθησα να "παρηγορήσω" τον εαυτό μου με τη σκέψη της μεταθανάτιας ζωής (παραδείσου κτλ) ποτέ δεν τα κατάφερα, καθώς πάντα υπήρχε μια φωνή μέσα μου που μου έλεγε "φίλες κοροιδεύεις τον εατό σου" που σταματούσε τη διαδικασία αυτή της αυθυποβολής.

Θεωρώ την πίστη σε μια θρησκεία σαν μια φούσκα που παρεμβάλεται μεταξύ του ανθρώπου και του περιβάλοντός τους, και αν κάποια στιγμή συνειδιτά ο άνρθωπος σπάσει αυτή τη φούσκα δεν γίνεται να επανέλθει ποτέ.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Πολλοί είναι όμως οι άνθρωποι που για τους χ,ψ λόγους -συνήθως μετά από κάποιο συνταρακτικό γεγονός της ζωής τους- ενδυναμώνουν την πίστη τους. Αλλά πολύ δύσκολα πιστέυω όπως είπες κι εσύ, πως κάποιος που έχει απορρίψει την πίστη του σε κάποια θρησκεία, θα επανέλθει σε αυτή. Η διαφορά κρύβεται στο "συνειδητά". Αν ξέρεις γιατί κάνεις κάτι, είσαι και πιο σταθερός στις απόψεις σου.

Ακούω συχνά να μου λένε πως είναι πολύ ωραίο να πιστεύεις σε κάτι ανώτερο και σε βοηθάει να νιώθεις πιο ισορροπημένος κτλ. ε λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δεν νιώθω την ανάγκη να πιστεύω σε μια ανώτερη ύπαρξη, δεν μου βγαίνει. Πως με κάνει αυτό λιγότερο ισορροπημένο και ολοκληρωμένο άνθρωπο; Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω και την μανία πολλών πιστών που θέλουν σώνει και καλά να σε πείσουν για την θρησκεία. Τι όφελος έχει αυτό από τη στιγμή που βλέπουν πως ο άλλος δεν ενδιαφέρεται; Με το να αναγκάζουν έναν άνθρωπο να συμμετέχει σε θρησκευτικές διαδικασίες δεν κερδίζουν απολύτως τίποτα.

Ιδιαίτερα αυτοί οι ηλικιωμένοι που αναφέρατε είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν έχουν ιδέα γιατί πιστεύουν. Έτσι τους έμαθαν κι έτσι κάνουν. Και το να βλέπω ανθρώπους να φανατίζονται με κάτι που δεν καταλαβαίνουν, το θεωρώ πραγματικά πολύ λυπηρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Θα σας διαβασει κανεις και θα νομιζει ζειτε στην Σαουδικη Αραβια!
συγγνωμη παιδια αλλα ποτε ιερεας δεν ψηφισε καποιο νομο
βουλευτες τους ψηφιζουν και τους βουλευτες τους ψηφιζετε εσεις

ο ιερεας απλα την αποψη του αν θα πει θα πει,που ειναι δικαιωμα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ή θα απειλησει με αφορισμο οσους διαφωνουν με την αποψη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Θα σας διαβασει κανεις και θα νομιζει ζειτε στην Σαουδικη Αραβια!
συγγνωμη παιδια αλλα ποτε ιερεας δεν ψηφισε καποιο νομο
βουλευτες τους ψηφιζουν και τους βουλευτες τους ψηφιζετε εσεις
ο ιερεας απλα την αποψη του αν θα πει θα πει,που ειναι δικαιωμα του
Ο βουλευτής που δεν θα τα έχει καλά με το παπαδαριό, μειώνει σημαντικά την πιθανότητα εκλογής του.
Υ.Γ. Δεν ζούμε στη Σαουδική Αραβία, στο Ελλαδιστάν ζούμε, αλλά τα κοινά σημεία δεν είναι λίγα. Άραγε, όσοι έχουν παρωπίδες και δεν αντιλαμβάνονται το "εκκλησιαστικό" μας παρακράτος, σε ποια χώρα νομίζουν ότι ζουν;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ή εγώ έχω πέσει σε καλούς ιερείς ή εσείς έχετε πέσει σε πολύ κακους:P

Για τα στιλό έχω να πω πάντως πως αν δεν έχεις διαβάσει δεν θα γράψεις ακόμα και αν πας στα Ιεροσόλυμα.

Για την Αγία Βαρβάρα έχει γίνει χαμός εδώ και τόσες μέρες. Πάντως, ο άνθρωπος που πιστεύει δεν μπορεί να εξηγήσει ποτέ το γιατί. Αν ο άλλος νιώθει την ανάγκη να προσκυνήσει ας το κάνει δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε κανέναν. Ας κρίνουμε καλύτερα εμάς.

* Γιατί το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία ''ιστορίες καθημερινής τρέλας'' και όχι στα θρησκευτικά θέματα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αν ο άλλος νιώθει την ανάγκη να προσκυνήσει ας το κάνει δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε κανέναν. Ας κρίνουμε καλύτερα εμάς.
Όλοι έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε, να σχολιάζουμε, ακόμα και να ειρωνευόμαστε ότι θεωρούμε στραβό. Με ποια λογική τα θέματα "θρησκείας" και θρησκοληψίας πρέπει να βρίσκονται στο απυρόβλητο, ενώ συγχρόνως να προβάλλονται και να προπαγανδίζονται από τα ΜΜΕ και αλλού; (Προφανώς, ούτε κι "εμείς" είμαστε υπεράνω κριτικής).
Γιατί το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία ''ιστορίες καθημερινής τρέλας'' και όχι στα θρησκευτικά θέματα;;
Η επιλογή ήταν δική μου, καθώς ήμουν ο θεματοθέτης. Δεν θεωρώ "θρησκευτικό θέμα" το να υποδεχόμαστε με τιμές αρχηγού κράτους μερικά κόκκαλα άγνωστης προέλευσης, να τα πηγαίνουμε βόλτα με το τρέιλερ πυροβόλου (δε θυμάμαι πώς το λένε), να σταυροκοπιούνται μέλη της (αριστερής) κυβέρνησης, να περιμένουν χιλιάδες θρησκόληπτων στη ντάλα να φιλήσουν ένα κουτί που περιέχει μια χρυσή μάσκα και να βγάλουν σέλφι φωτογραφία μαζί του. Αυτά για μένα είναι ξεκάθαρα ιστορίες καθημερινής τρέλας. (Αν οι διαχειριστές έχουν αντίθετη γνώμη ας μετακομίσουν το θέμα μου).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πάντως, ο άνθρωπος που πιστεύει δεν μπορεί να εξηγήσει ποτέ το γιατί.

Γιατί αν μπει στην διαδικασία να το εξηγήσει, θα καταλάβει τον παραλογισμό (όχι του να πιστεύεις γενικά, αλλά σε σχέση με την έννοια του θεού και της πίστης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ή εγώ έχω πέσει σε καλούς ιερείς ή εσείς έχετε πέσει σε πολύ κακους:P

Για τα στιλό έχω να πω πάντως πως αν δεν έχεις διαβάσει δεν θα γράψεις ακόμα και αν πας στα Ιεροσόλυμα.

Για την Αγία Βαρβάρα έχει γίνει χαμός εδώ και τόσες μέρες. Πάντως, ο άνθρωπος που πιστεύει δεν μπορεί να εξηγήσει ποτέ το γιατί. Αν ο άλλος νιώθει την ανάγκη να προσκυνήσει ας το κάνει δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε κανέναν. Ας κρίνουμε καλύτερα εμάς.

* Γιατί το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία ''ιστορίες καθημερινής τρέλας'' και όχι στα θρησκευτικά θέματα;;

Όποιος έχει βίτσιο να προσκυνάει κόκαλα ας πληρώσει από την τσέπη του, μέχρι τότε εμείς θα κρίνουμε.

Κατα τ' άλλα μας έπιασε ο πόνος τους Ελλαναράδες να συμπαρασταθούμε στο "je suis Charlie", αλλά άμα προκειται για τη δικιά μας θρησκειούλα μας ενοχλεί η κριτική και η ελευθερία του λόγου. Τα ίδια σκατά είμαστε, διαφέρουμε μόνο στις αποχρώσεις της βαρβαρότητας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το γεγονός που αναφέρεις λίβινγκ ήταν και θα παραμείνει τραγικό.
Δεν νομίζω κανένας Έλληνας χριστιανός να σκότωνε επειδή κάποιος θα έκανε κάτι παρόμοιο.
Ίσως ενοχλούταν αλλά όχι να σκότωνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ε είμαστε λιγότερο απολίτιστοι από τους τρομοκράτες, αυτο δε μας κάνει και πολιτισμένους. Και θα πω αυτό που είχα πει και τότε με το Charlie Hebdo -όταν κάποιοι Έλληνες είπαν "ε, ας μη ζωγράφιζαν" - ότι όπως δεχόμαστε και ασκούμε κριτική για τις πολιτικές μας αντιλήψεις, για κάθε είδους φιλοσοφία και ιδεολογία, το ίδιο οφείλουμε να κάνουμε και με τη θρησκεία. Δε είναι κάτι που δεν πρέπει να το αγγίζουμε.
Η κριτική τους ενοχλεί γιατί δυστυχως για εκείνους είναι βάσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Σε μια εποχή που η αθεία περισσότερο ''μόδα'' παρά πεποίθηση είναι,το να απαξιώνεται ολόκληρη η εκκλησιαστική παράδοση και ζωή,μόνο παράδοξο δεν είναι.Θα έλεγα,μάλιστα το πλέον αναμενόμενο.Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ποια η λογική αυτών που απορρίπτουν τα θαύματα,εφόσον ούτως ή άλλως , έχουν αγνοήσει παντελώς την ύπαρξη του Θεού! Η ελευθερία του Θεού,συν τοις άλλοις, μας επιτρέπει να τον προσεγγίσουμε μόνο εφόσον το επιθυμούμε και αυτό αποδεικνύει ξεκάθαρα την αγάπη Του για κάθε άνθρωπο χωριστά.Όλα αυτά,νομίζω,έχουν νόημα για να καταλάβει κανείς πόσο σημαντική και ενδιαφέρουσα είναι η εν Χριστώ ζωή,χωρίς να επηρεάζεται από τις αβάσιμες απόψεις αυτών που γελιοποιούν διάφορες εκφράσεις της πίστης(όπως το προσκύνημα των Αγίων λειψάνων), με κάθε μέσο.Αφήστε αυτούς που θέλουν να πιστέψουν, χωρίς να δημιουργείτε αμφιβολίες,άνευ λόγου και αιτίας.Κι επειδή κάποιος είπε ότι τέτοιου είδους καταβολές,ανήκουν σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας,θα ήθελα να παραθέσω και τη δική μου γνώμη.Πιστεύω,λοιπόν,πως και η νεότητα(στο βαθμό,βέβαια,που δεν επηρεάζεται) προσεγγίζει τη Χριστιανική ζωή με το δικό της τρόπο και με κριτήριο την επιθυμία να μην αποσπαστεί από τον Δημιουργό της.Φιλικά...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top