Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με βάση την αρχή της δημοκρατίας η της πλειοψηφίας,αν θέλετε, δεν πρέπει οι καπνιστές να έχουν (μικρότερους η καθόλου) χώρους "καπνιζόντων" αλλά οι μη καπνίζοντες να έχουν τέτοιους χώρους!
Αλλιώς υπάρχει ο φασισμός της μειοψηφίας!@(Γνωστός τελευταία σε πολλές πτυχές της ζωής μας)
Παράδειγμα: Γιατί θα πρέπει να κάθομαι εγώ ο καπνίζων σε ένα εστιατόριο η σε μια καφετέρια (έχει δώσει παράδειγμα η michelle στο τοπικ με τα starbucks) σε έναν απομονωμένο χώρο (μέσα στο κρύο) και να μην κάθεται ο μη καπνίζων που είναι και μειοψηφία ως πελάτης?

Τα δικαιώματά σου σταματάνε εκεί που ξεκινάνε των άλλων. Κατά τα άλλα, δεν έχω κάτι άλλο να πω.. είναι κρίμα να ξεφτιλίζεται ένα δικαίωμα του καθένα και να γίνεται φασισμός στους λίγους που θέλουν απλά να επιλέξουν κάτι άλλο..

Ο σεβασμός είναι μια έννοια άγνωστη στους περισσότερους καπνιστές. Δεν σέβονται γυναίκες, μικρά παιδιά, εγκύους, ηλικιωμένους.. τίποτα! Όλα θυσιάζονται στον βωμό μιας τζούρας. Και αντί να ντρέπονται που δεν μπορούν να ελέγξουν τα πάθη τους, μιλάνε κι απο πάνω για φασισμό των μη καπνιστών! Έλεος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε σεις, διαβάχω όλα αυτά για τους χώρους των καπνιστών και των μη καπνιστών και πολύ διασκεδάζω.....
Είναι μεγάλο παραμύθι όλη αυτή η ιστορία.
Εκτός από το γεγονός οτι μόνο ένα μικρό ποσοστό από καταστήματα εστίασης το τηρεί, αν υποθέσουμε οτι μπορείς να υποχρεώσεις τον καπνιστή να καθίσει σε ένα συγκεκριμένο μέρος και τον μη καπνιστή σε ένα άλλο, ποιος πιστεύει οτι μπορείς να υποχρεώσεις τον καπνό να κυκλοφορεί μόνο στο χώρο των καπνιστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε σεις, διαβάχω όλα αυτά για τους χώρους των καπνιστών και των μη καπνιστών και πολύ διασκεδάζω.....
Είναι μεγάλο παραμύθι όλη αυτή η ιστορία.
Εκτός από το γεγονός οτι μόνο ένα μικρό ποσοστό από καταστήματα εστίασης το τηρεί, αν υποθέσουμε οτι μπορείς να υποχρεώσεις τον καπνιστή να καθίσει σε ένα συγκεκριμένο μέρος και τον μη καπνιστή σε ένα άλλο, ποιος πιστεύει οτι μπορείς να υποχρεώσεις τον καπνό να κυκλοφορεί μόνο στο χώρο των καπνιστών;

Κανονικά, καλό μου, πρέπει να είναι χωρισμένες οι δύο περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Με τι να είναι χωρισμένες;
Γιατί εγώ όπου έχω δει διαχωρισμό, αυτός ορίζεται μόνο με ταμπελάκια.
Εκτός αν εννοείς πχ να είναι οι καπνίζοντες στο Μπουρνάζι και οι μη καπνίζοντες στον Πειραιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοώ ότι θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι χωρισμένες.
Το ότι ο κ άθε μαγαζάτορας επέλεξε να το κάνει όπως τον βολεύει ή όπως απλά μπρούσε (μιας και άντε να τρέξεις να ικανοποιήσεις το Υπουργείο, με ανακατατάξεις και κατασκευές κλπ) είναι το ελληνικό ευτράπελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό λέω κι εγώ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, σημασία έχει όμως, για το συγκεκριμένο θέμα, όχι η ευχέρεια ή προθυμία του εστιάτορα, να χωρίσει σωστά τους χώρους, ή η ετοιμότητα του Υπουργείου να το ελέγξει...
αλλά και οι ίδιοι οι καπνιστές.

Οκ, είναι γελοίο, να χωρίζει τους δύο χώρους ένας διάδρομος, αν και από το ολότελα καλή κι Παναγιώταινα (είπε η αντικαπνίστρια)...

αλλά όσον αφορά στους καπνιστές, στην πάντα ωρέ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
deadhead γινεται αυτο που λες.;)
Συμβαινει στην Ιταλια που ειμαι σε αρκετα μαγαζια.
Απλουστατα οι δυο χωροι ειναι χωρισμενοι με μεσοτοιχια πολλες φορες κι εκτος αυτου ο χωρος των καπνιστων εχει περισσοτερους ιονιστες αερος (?) (ξερεις το μηχανημα που τραβαει τον καπνο ουσιαστικα) και ο καπνος παραμενει στον χωρο τους ή μαλλον ουσιαστικα απορροφαται αμεσως και δεν κυκλοφορει.
Εχει τυχει κι εχω καθισει σε κλειστο χωρο διπλα ακριβως απο χωρο καπνιστων και δεν μου ειχε αρθει καπνος καθολου.
Το σιγουρο ειναι ομως:
Τα περισσοτερα μαγαζια δεν χωριζουν τους χωρους τους, οποτε ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο που λεμε.Μπορει να γινει μονο ενα υπαρχει ενα σχετικα μεγαλο κενο αναμεσα στους δυο χωρους.(νεκρος χωρος ουσιαστικα)
΄Η πιο απλα απαγορευεται καθολικα και σου λεει οποιος θελει να καπνισει, να βγει εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω






συνεχίστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αχ ρε Mάριε....
γιατί πρέπει συνεχώς να θυμόμαστε οτι εντώ είναι Ελλάντα.........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ειπαμε...γιατι στο εξωτερικο ειναι "προβατα" που σεβονται τις απαγορευσεις.
Εμεις ειμαστε "αλλο"!Eιμαστε...εξυπνοι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ειπαμε...γιατι στο εξωτερικο ειναι "προβατα" που σεβονται τις απαγορευσεις.
Εμεις ειμαστε "αλλο"!Eιμαστε...εξυπνοι!;)

Δυστυχώς με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.400 χρόνια υπό τουρκικό ζυγό μας άφησαν πολλά "κατάλοιπα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δυστυχώς με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.400 χρόνια υπό τουρκικό ζυγό μας άφησαν πολλά "κατάλοιπα"...
Ναι, τώρα αυτό μας έφταιξε......
Ελα, μωρέ Αλεξ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ναι, τώρα αυτό μας έφταιξε......
Ελα, μωρέ Αλεξ....

Σίγουρα έφταιξε ΚΑΙ αυτό Αντρέα.Κάθε λαός παίρνει επιρροές από τον κάθε κατακτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάτσε, Άλεξ, άλλο να άλλαξε η νοοτροπία μας, γιατί ήμαστε κατακτημένοι, κι άλλο να πήραμε στοιχεία από τους κατακτητές. Ποια στοιχείς, δηλαδή;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οτι και να έγινε ρε Γίδι (μωρέ δεν μου πάει να σε λέω έτσι), πέρασαν 200 χρόνια από τότε. Είχαμε χρέος να έρθουμε στα ίσια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ μαζί σου, Πειρατή μου...
Ας κρατάμε τα καλά, κι ας ανανεωνόμαστε στα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Είχαμε χρέος να έρθουμε στα ίσια μας.

Σε αυτό έχεις δίκιο.
Θα σας φέρω πάντως ένα παράδειγμα.Έζησα 9 μήνες στην Κύπρο και οι Κύπριοι ενώ είναι ίδιο έθνος με εμάς,η νοοτροπία που έχουν είναι τελείως διαφορετική.Μιλαμε για οργάνωση στο μεγαλείο της.Γιατί?Διότι είχαν τους μισητούς κατά τ'άλλα άγγλους που όμως σε θέματα οργάνωσης είναι...μανούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, έτερον εκάτερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Γιατί στα προηγούμενα ποστ όλοι αναφέρονται στους καπνιστές σαν να είναι η μεγάλη πλειοψηφία; Υπάρχουν στοιχεία;
Πάντως εδώ στο στέκι 64 άτομα δεν καπνίζουν ενώ μόνο 20 καπνίζουν.

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Αλεξ ότι ο τουρκικός ζυγός έχει αφήσει στοιχεία στην ελληνική νοοτροπία που ακόμα δεν εξαλείφθηκαν. Και δεν λέω ότι πήραμε στοιχεία από τον κατακτητή αλλά ότι για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα μαχόμασταν την εξουσία και δε συμμορφωνόμασταν με το κράτος κάτι που δεν έχουμε αποβάλλει ακόμα. Επίσης πολλές περιοχές δεν είναι ελεύθερες για 200 χρόνια αλλά για 100 ή και λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top