Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
μισα-μισα 50-50 και αν δεν τους αρεσει ας τα κανουν μονοι τους! Γιατι δλδ ολα οι γυναικες? Οι υποχρεωσεις σε ενα σπιτι πρεπει να μοιραζονται.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
μισα-μισα 50-50 και αν δεν τους αρεσει ας τα κανουν μονοι τους! Γιατι δλδ ολα οι γυναικες? Οι υποχρεωσεις σε ενα σπιτι πρεπει να μοιραζονται.-
Τρεχω με τους λογαριασμους, παιρνω πραγματα για το σπιτι, φερνω το κοτοπουλο το φτιαχνεις. Ok μ'αυτο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τρεχω με τους λογαριασμους, παιρνω πραγματα για το σπιτι, φερνω το κοτοπουλο το φτιαχνεις. Ok μ'αυτο;;
Ασε ρε φίλε υπάρχει και e-banking!:P
Τρεχω εγώ με τους λογαριασμους, παιρνω εγώ πραγματα για το σπιτι, φερνω εγώ το κοτοπουλο ΕΣΥ το φτιαχνεις. Ok μ'αυτο;; Αν όχι τότε μάλλον η μοιρασιά δεν ήταν δίκαιη από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ολα εγώ!!!! χαχαχα μπα !!!

Πρέπει να βοηθάει ο αντρας την γυναίκα σε κάποια πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ασε ρε φίλε υπάρχει και e-banking!:P
Τρεχω εγώ με τους λογαριασμους, παιρνω εγώ πραγματα για το σπιτι, φερνω εγώ το κοτοπουλο ΕΣΥ το φτιαχνεις. Ok μ'αυτο;; Αν όχι τότε μάλλον η μοιρασιά δεν ήταν δίκαιη από την αρχή.
Γενικως κανεις τις περισσοτερες εξωτερικες δουλειες και καμποσες εντος του σπιτιου αλλα το φαγητο ειναι ιερη ευθυνη και πρεπει να την αναλαμβανει η γυναικα(εκτος κι αν καποιες φορες θες να ξεδιπλωσεις το ταλεντο σου που κρυβεται βαθεια μεσα σου). Αλλα σε γενικες γραμμες η μπουκια που τρως πρεπει να την βαζει στο στομα σου η γυναικα κι αν οχι τουλαχιστον να ειναι φτιαγμενη απ'τα χερακια της!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
το φαγητο ειναι ιερη ευθυνη και πρεπει να την αναλαμβανει η γυναικα(εκτος κι αν καποιες φορες θες να ξεδιπλωσεις το ταλεντο σου που κρυβεται βαθεια μεσα σου). Αλλα σε γενικες γραμμες η μπουκια που τρως πρεπει να την βαζει στο στομα σου η γυναικα κι αν οχι τουλαχιστον να ειναι φτιαγμενη απ'τα χερακια της!!

Κι ο Μαμαλάκης τι να κάνει; Αλλαγή φύλου; :P
Παραδοσιακά, οι καλύτεροι μάγειροι ήταν άνδρες... και η αλήθεια είναι πως ο καλύτερος μάγειρας στο σπίτι μου, άνδρας είναι... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Κι ο Μαμαλάκης τι να κάνει; Αλλαγή φύλου; :P
Παραδοσιακά, οι καλύτεροι μάγειροι ήταν άνδρες... και η αλήθεια είναι πως ο καλύτερος μάγειρας στο σπίτι μου, άνδρας είναι... :redface:
Συμφωνω οτι οι καλυτεροι μαγειρες ειναι ανδρες αλλα οταν γυρνας στο σπιτι σου μετα τη δουλεια σου-ακομα κι αν εισαι ο καλυτερος σεφ- πρεπει να τρως φαγητο απ'τη γυναικα σου, cacho. Πως αλλιως να το πω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι αν εργάζεται κι εκείνη, πότε θα το ετοιμάσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oι γυναικείες δουλειές είναι πλήσιμο,καθάρισμα, σιδέρωμα, μαγείρεμα, και να φροντίζει τα μωρά (παιδιά)
Άντρικές δουλειές είναι το κόψιμο του γκαζόν (αν δεν έχουμε δε πειράζει):) να σκοτώνει κατσαρίδες και να βγάζει βόλτα τον σκύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και εγω προτιμω να μαγειρευει η γυναικα αν εχει χρονο... :redface:

βασικα εμενα μαρεσει να μαγειρευω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Κι αν εργάζεται κι εκείνη, πότε θα το ετοιμάσει; :P
Βασικα τωρα θα απαντησω με μια κλισε αντρικη απαντηση:"το προηγουμενο βραδυ".:P

Γινεται, ειναι κατορθωτο, ζεστενοντας το στο φουρνο την επομενη μερα για λιγα λεπτα ειναι μια χαρα.

Λυσεις υπαρχουν. Το σπιτικο φαγητο ειναι πολυ σημαντικο οχι μονο για τον αντρα αλλα και για τα παιδια. Μενω ηλιθιος μπροστα στην αδιαφορια των συγχρονων γυναικων για το σπιτικο φαγητο και τη συμβολικη φροντιδα που παρεχει σαν μητερα και σαν γυναικα μεσω αυτου στα υπολοιπα μελη της οικογενιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνω οτι οι καλυτεροι μαγειρες ειναι ανδρες αλλα οταν γυρνας στο σπιτι σου μετα τη δουλεια σου-ακομα κι αν εισαι ο καλυτερος σεφ- πρεπει να τρως φαγητο απ'τη γυναικα σου, cacho. Πως αλλιως να το πω..:P
επειδή.... (?!?@!?!@?!)

Κι αν εργάζεται κι εκείνη, πότε θα το ετοιμάσει; :P
Να κόψει τον ύπνο! Έλεος ρε Δήμητρα ρωτάς το αυτονόητα!! :mad::confused:

Oι γυναικείες δουλειές είναι πλύσιμο,καθάρισμα, σιδέρωμα, μαγείρεμα, και να φροντίζει τα μωρά (παιδιά)
Άντρικές δουλειές είναι το κόψιμο του γκαζόν (αν δεν έχουμε δε πειράζει):) να σκοτώνει κατσαρίδες και να βγάζει βόλτα τον σκύλο.
Επειδή έτσι μας είπε η γιαγιά μας το 2000 πρό χριστού υποθέτω.
================
Disclaimer
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού (οκ, ίσως λίγο το σιδέρωμα με χαλάει), όπως άλλωστε τις κάνω εδώ και πολλά χρόνια που ζω μακρυά από την πατρική στέγη.

Αλλά τη στιγμή που κάποιος θα μου φερθεί σαν να είμαι υποχρεωμένη να το κάνω (για 2, εκ των οποίων 2 κανένας δεν είναι το ...ανήλικο παιδί μου) τότε πραγματικά νομίζω ότι θα γκρινιάζω ακόμα και για να πάω το ποτήρι μου από το τραπέζι στο νεροχύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Παραδοσιακά, οι καλύτεροι μάγειροι ήταν άνδρες..
και στο σπτι των σεφ μαμαλακη κλπ..οι γυναικες μαγειρευουν καθε μερα..

οι ανδρες ως σπεσιαλ ,εξαιρεση..

στο επαγγελματικο μαγειρεμα ποσοτητας διαπρεπουν οι ανδρες..
αλλα για το σπιτικο καθημερινο μαγειρεμα ειναι οι γυναικες..και μπορει να κανουν και καλυτερο φαι απο τις φιγουρες των σεφ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αν Γιωργάκη θες η γυναίκα σου να μαγειρεύει και να κάνει όλες τις εσωτερικές δουλειές του σπιτιού, θα πρέπει κι εσύ να δεχτείς οτι δε θα δουλεύει και θα δουλεύεις εσύ να φέρνεις λεφτά στο σπίτι. Το δέχεσαι ή μόνο μονομερώς έχουμε μείνει στο 1930;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα πρέπει κι εσύ να δεχτείς οτι δε θα δουλεύει και θα δουλεύεις εσύ να φέρνεις λεφτά στο σπίτι. Το δέχεσαι ή μόνο μονομερώς έχουμε μείνει στο 1930;:hmm:
εγω παντως το δεχομαι..
αλλα να δεχτει και αυτη να ζησουμε με λιγοτερα λεφτα μονο ενος μισθου ,αλλα με τη μανα και νοικοκυρα σπιτι,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Oι γυναικείες δουλειές είναι πλήσιμο,καθάρισμα, σιδέρωμα, μαγείρεμα, και να φροντίζει τα μωρά (παιδιά)
Άντρικές δουλειές είναι το κόψιμο του γκαζόν (αν δεν έχουμε δε πειράζει):) να σκοτώνει κατσαρίδες και να βγάζει βόλτα τον σκύλο.
Ωραία λοιπόν άρα σε πολυκατοικία χωρίς σκύλο και με ένα καλό gel που θα βάζει κατά των κατσαρίδων η γυναίκα σου μια φορά το 6μηνο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ποτέ.
Πόσο μ'αρέσουν οι δίκαιες μοιρασιές!:clapup:
Τι ακριβώς χρειάζεσαι εσύ μέσα στο σπίτι? Αστο καλύτερα άμα χρειαστούμε θα σε φωνάξουμε για δότη σπέρματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
εγω παντως το δεχομαι..
αλλα να δεχτει και αυτη να ζησουμε με λιγοτερα λεφτα μονο ενος μισθου ,αλλα με τη μανα και νοικοκυρα σπιτι,,

Υπάρχουν ακόμα τέτοιοι άντρες σήμερα;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
επειδή.... (?!?@!?!@?!)


Να κόψει τον ύπνο! Έλεος ρε Δήμητρα ρωτάς το αυτονόητα!! :mad::confused:


Επειδή έτσι μας είπε η γιαγιά μας το 2000 πρό χριστού υποθέτω.
================
Disclaimer
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού (οκ, ίσως λίγο το σιδέρωμα με χαλάει), όπως άλλωστε τις κάνω εδώ και πολλά χρόνια που ζω μακρυά από την πατρική στέγη.

Αλλά τη στιγμή που κάποιος θα μου φερθεί σαν να είμαι υποχρεωμένη να το κάνω (για 2, εκ των οποίων 2 κανένας δεν είναι το ...ανήλικο παιδί μου) τότε πραγματικά νομίζω ότι θα γκρινιάζω ακόμα και για να πάω το ποτήρι μου από το τραπέζι στο νεροχύτη.

Δεν εχω ως παράδειγμα την γιαγιά μου αλλά την οικογένεια flinstones
Η γιαγιάδες ξέρουν καλύτερα



Αν Γιωργάκη θες η γυναίκα σου να μαγειρεύει και να κάνει όλες τις εσωτερικές δουλειές του σπιτιού, θα πρέπει κι εσύ να δεχτείς οτι δε θα δουλεύει και θα δουλεύεις εσύ να φέρνεις λεφτά στο σπίτι. Το δέχεσαι ή μόνο μονομερώς έχουμε μείνει στο 1930;:hmm:
Καλά καλά μην βαράτε :(
Από την φύση τους οι περισσότεροι άντρες είναι πατσατσούληδες (με λίγα λόγια δεν έχω πρόβλημα καθαρίζω και να μαγειρεύω, οι άλλοι έχουνε ). Θα προτιμούσα η γυναίκα μου να δουλεύει αλλά όχι να κάνει μια δουλειά καριέρα πάνω από 8ωρο. Με τα σημερινά δεδομένα πρέπει να υπάερχει αλληλοβοήθεια (:( ) αλλά η γυναίκα να έχει το πάνω χέρι.

Δηλαδή αν πει η γυναίκα αγάπη μου βοήθα με να απλώσουμε τα ρούχα, ή κάνε μια μακαρονάδα ή κανε το ένα κάνε το αλλό οκ
ΑΛλά να μη γίνει συνήθειο αυτό. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχουν ακόμα τέτοιοι άντρες σήμερα;:eek:
Δεν ξερω τι υπαρχει στα μαγαζια ,παντως το στοκ εχει τελειωσει.8):lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Από την φύση τους οι περισσότεροι άντρες είναι πατσατσούληδες (με λίγα λόγια δεν έχω πρόβλημα καθαρίζω και να μαγειρεύω, οι άλλοι έχουνε ).
Ρε φόκο αν δεν είσαι περσόνα αλλά πραγματικός νοσηλευτής πως μπορείς να είσαι τσαπατσούλης?
Αρα (για να πω την πιο μισητή μου φράση) δεν είναι ότι δεν μπορεις είναι ότι δεν θέλεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top