Απόφαση γάμου...

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
...κρατά για πάντα. (Ύβρις).
"Πάντα" και "ποτέ" είναι δύο λέξεις που έχω διαγράψει από το λεξιλόγιό μου.

Θα έλεγα αντ' αυτού... όσο αντέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι λάθος να λέμε ότι η Αγάπη κρατάει μια μέρα. Ο Έρωτας κρατά, όπως σαφώς έχω γράψει, μια μέρα. Η Αγάπη διαρκεί αιώνια, γι' αυτό και η μόνη εξαίρεση όπου οι Θεοί επιτρέπουν ένα "για πάντα" χωρίς να το τιμωρήσουν ως ύβρη, είναι το "Θα σ' αγαπώ για πάντα". Εδώ μιλάμε για την "Αγάπη που κατακλύζει" κατά τον Coelho, αυτή που μπορεί να μας κάνει να αγαπάμε ακόμη και τους εχθρούς μας (ακόμη ακόμη και τις πρώην συζύγους μας :P). Δεν είναι αυτή όμως που κρατά έναν γάμο εν ισχύ, τουλάχιστον όχι από μόνη της. Μου έχει τύχει ν' αγαπώ γυναίκες που επέλεξα συνειδητά ν' αφήσω πίσω μου κι ακόμη τις αγαπώ, όμως οι δρόμοι μας έχουν χωρίσει για τα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, είναι υποχρεωτικό κάποιος να παντρεύεται; Αν δεν το νιώσεις ποτέ ή έχεις ανασφάλειες, ζήσε με τον άνθρωπό σου και μην παντρευτείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Και για να ψιλοαπαντήσω, σίγουρα το να συζήσεις είναι απαραίτητο. Τουλάχιστον για ένα χρόνο. Αλλά το θέμα είναι πως βλέπεις ζευγάρια και χωρίζουν μετά από 10 και 15 χρόνια γάμου (οι δικοί μου χώρισαν στα 16) και μένεις να αναρωτιέσαι.. Καλά τόσα χρόνια δεν είχαν δει τίποτα;

οι δικοι μου στα 21... συμβαινουν αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ξέρω πως κανείς ποτέ δεν ξέρει που θα βγει μια σχέση. Πως δεν υπογράφεις συμβόλαιο. Αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι.. πως καταλαβαίνεις πως κάνεις καλά που παντρεύεσαι; Πως αυτός ο άνθρωπος που είναι απέναντί σου, είναι ο σωστός; Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;

Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες). Οι αδέσμευτοι πως το φαντάζεστε ότι θα αποφασίσετε;

:/:

ο γάμος ειναι μια διαδικασία κ τίποτα άλλο..για μένα πάντα ο γάμος δεν ηταν ή ειναι το μεγάλο βήμα!!!
το μεγάλο βήμα το έχεις κάνει απο πριν,μιλάω για τον εαυτό σου!!!
απο εκει ξεκινάνε όλα!!!
εγω πάντως κ δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, το ξέρω οτι με τον σύντροφο μου θα είμαστε για πάντα μαζί(ετσι νιώθω..μπορεί να φαίνεται μεγάλη κουβέντα αλλά..)δεν χρειάζετε να λέμε πολλά..όλοι οι δρόμοι εκεί πάνε, φυσικά...απλά γίνεται τίποτα άλλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
το μεγάλο βήμα το έχεις κάνει απο πριν,μιλάω για τον εαυτό σου!!!
απο εκει ξεκινάνε όλα!!!

Καλημερα! Μου αρεσε το ποστ σου.
Θα ηθελες να μας πεις περιπου τι εννοεις σε αυτες σου τις φρασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι να εχεις αποδεκτη τον εαυτο σου κ τις αναγκες σου πρωτα...ωστε μετα να αποδεκτης τον συντροφο σου!!!
με αυτον θα κανεις γαμο κ οικογενεια στο μελλον..και οχι με τον θεσμο..αλλωστε εμεις τον κανουμε κ οχι αυτος σε εμας!!!
πρωτα αγαπω,συγχωρω,εχω εμπιστοσυνη κτλ σε εμενα κ μετα στον συντροφο μου (μιας κ μιλαμε για τετοιου ειδους σχεση)
ελπιζω να εγινα κατανοητη..
απο μεσα μας βλεπουμε τους αλλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Χμμμ....

Προσωπικά το κατάλαβα όταν ένιωσα ότι εδώ είμαι, εδώ ανήκω... Είναι κάτι που στο λέει (οκ...μπορεί να είναι και κάτι που θες να αισθανθείς :P) αλλά από την άλλη δεν φοβάμαι ότι θα περάσω την υπόλοιπη ζωή μου με τον ίδιο άνθρωπο, αντίθετα φοβάμαι μήπως κάτι γίνει και δεν την περάσω... Και αυτό είναι το πιο σημαντικό νομίζω....

Από την άλλη όσο κάπως κι αν ακούγεται, η δικιά μου απόφαση βασίζεται τόσο στο συναίσθημα όσο και στην λογική...
Είμαι απίστευτα ερωτευμένη και τον αγαπάω τρελά (και όντως παραδόξως νιώθω ότι κάθε μέρα που περνάει αυτό δυναμώνει), επίσης είναι ο άνθρωπος στον οποίο μπορώ να εμπιστευτώ τα πάντα, να μιλήσω για τα πάντα και ξέρω ότι θα με στηρίξει στις εκάστοτε επιλογές μου και το κυριότερο νιώθω ότι μαζί του εξελίσσομαι και γίνομαι ένας καλύτερος άνθρωπος :).

Στα πιο ποταπά θέματα :P είναι κάποιος που του αρέσουν οι δουλειές του σπιτιού και μαγειρεύει τέλεια και δεν τα περιμένει όλα από εμένα! (και πάντα ήταν βασικό κριτήριο για εμένα :P). Επίσης, με δέχεται έτσι όπως είμαι ακα ακατάστατη, ανοικοκύρευτη και ατσούμπαλη. :P , ενώ δεν περιορίζει την ελευθερία μου...

Όταν το κοιτάζω ξέρω ότι θέλω να είναι ο πατέρας των παιδιών μου και κάνω 7264859 όνειρα το λεπτό...
Και από τότε που πήραμε την απόφαση εγώ έχω το χαμόγελο της colgate και της crest μαζί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τις τελευταίες ημέρες αναρωτιέμαι συχνά αν το να μην αντέχεις καν την ιδέα πως σε αγγίζει άλλος άντρας είναι ένα σημάδι πως ο άνθρωπος που έχεις απέναντί σου είναι ο άνθρωπός σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Όχι...αλλά είναι μία καλή αρχή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ποια είναι για εσάς τα απαραίτητα συστατικά-προαπαιτούμενα, σε συναισθηματικό-πνευματικό-υλικό-ηλικιακό ή όποιο άλλο επίπεδο επιθυμείτε να προσθέσετε, ώστε μια ερωτική σχέση να διαβεί το κατώφλι του γάμου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Περιληπτικά τα εξής:

Να με εμπνέει ερωτικά και πνευματικά
Να έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου κ'εγώ την δική της
Να την νιώθω όχι ταυτόσημη αλλά συμβατή
Να έχω όρεξη να κάνω μικρά ή μεγάλα "πράγματα"για εκείνη και να έχουμε καταφέρει από κοινού να διαολοστείλουμε τον κορεσμό
Να νιώθουμε κοντά ακόμα και όταν μας χωρίζει απόσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiropagida7

Νεοφερμένος

Η oneiropagida7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
[FONT=&quot]Με το θέμα της απόφασης για γάμο, δύο είναι οι κίνδυνοι που πρέπει κάποιος να προσέξει: Πρώτον, να μπει σε γάμο βιαστικά και ανώριμα, δημιουργώντας έτσι ασταθείς προϋποθέσεις για το μέλλον, και δεύτερον, να περάσουν τα χρόνια και να μην το παίρνει απόφαση να παντρευτεί, οπότε χάνει την ευκαιρία να δημιουργήσει όσο είναι ακόμη νέος.[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]Για να πάρει κάποιος την απόφαση να παντρευτεί, πρέπει να είναι ώριμος με την έννοια ότι είναι έτοιμος για θυσίες. Αν υπάρχει η διάθεση να ανεχθείς τον άλλο άνθρωπο με τα καλά και τα κακά του, αν υπάρχει η αποδοχή του γεγονότος ότι με το γάμο θα δημιουργηθούν ευθύνες που περιορίζουν τη δυνατότητά μας να κάνουμε ό,τι θέλουμε όποτε θέλουμε – τότε μάλλον υπάρχει η προαπαιτούμενη ωριμότητα. Αν κάποιος νιώθει ότι δεν είναι ακόμη σε αυτή την ώριμη κατάσταση αλλά θέλει να κάνει ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, τότε θα ήταν χρήσιμο να “εξασκήσει” τον εαυτό του - στην ανεκτικότητα και στην ανάληψη ευθυνών - με τους ανθρώπους του περιβάλλοντός του, τους γονείς, τα αδέλφια, τους φίλους και τις φίλες του.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ποσοι απο εσας συμφωνειτε ή διαφωνειτε με τον γαμο στα 20-23;..
Δεδομενου οτι μια γυναικα μπορει να ειναι στα 20-23 αλλα ο αντρας μπορει να την περναει μερικα χρονακια οπως ειναι συνηθισμενο να γινεται..
Θεωρειτε πως μπορει ενας τετοιος γαμος να κρατησει στο χρονο; Το ζευγαρι θα τα καταφερει να σταθει ορθιο απεναντι στις υποχρεωσεις του;

Και κατι αλλο.. πιστευετε πως ο γαμος καταστρεφει την αγαπη και τον ρομαντισμο του ζευγαριου ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ποσοι απο εσας συμφωνειτε ή διαφωνειτε με τον γαμο στα 20-23;..
Δεδομενου οτι μια γυναικα μπορει να ειναι στα 20-23 αλλα ο αντρας μπορει να την περναει μερικα χρονακια οπως ειναι συνηθισμενο να γινεται..
Θεωρειτε πως μπορει ενας τετοιος γαμος να κρατησει στο χρονο; Το ζευγαρι θα τα καταφερει να σταθει ορθιο απεναντι στις υποχρεωσεις του;

Και κατι αλλο.. πιστευετε πως ο γαμος καταστρεφει την αγαπη και τον ρομαντισμο του ζευγαριου ή οχι;

Δεν μπορείς να ξέρεις... Είναι άμεση συνάρτηση των ανθρώπων που παίρνουν την απόφαση.

Η αδελφή μου πχ παντρευτηκε στα 22 προς 23 της, πρώτη από όλες τις φίλες της...
15 χρόνια μετά παραμένει χαρούμενη και ευτυχισμένη στο γάμο της και δεν μετανιώνει την απόφαση της ούτε στο ελάχιστο...

Για μένα πάλι, η σκέψη ότι θα παντρευτώ δεν περνούσε από το μυαλό μου πρίν φτάσω τα 30. Ένιωθα ότι δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητο για να ολοκληρώσει την ευτυχία μου, παρόλο που σε 10 μέρες αυτόν το ίδιο άνθρωπου παντρεύομαι που είχα και τότε πλάι μου...

Δεν υπάρχει πανάκεια, ούτε γενική λύση...

Προσωπικά γνωρίζω αρκετά ζευγάρια στα οποία η γυναίκα έγινε νύφη πριν φτάσει τα 25 και εξακολουθούν να είναι μαζί... (μιλάω για γυναίκες στη δική μου ηλικία πάνω κάτω δλδ σήμερα είναι στο εύρος 30-35). Σε κάποιους δεν ευδοκίμησε από την άλλη...
Αλλά και τόσοι γάμοι δεν ευδοκιμουν παρόλο που η νύφη είναι στη "Σωστή" κατά την κοινωνία ηλικία...

Δεν μπορείς να βάλεις στεγανά σε τέτοια πράγματα πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξέρεις... Είναι άμεση συνάρτηση των ανθρώπων που παίρνουν την απόφαση.

Η αδελφή μου πχ παντρευτηκε στα 22 προς 23 της, πρώτη από όλες τις φίλες της...
15 χρόνια μετά παραμένει χαρούμενη και ευτυχισμένη στο γάμο της και δεν μετανιώνει την απόφαση της ούτε στο ελάχιστο...

Για μένα πάλι, η σκέψη ότι θα παντρευτώ δεν περνούσε από το μυαλό μου πρίν φτάσω τα 30. Ένιωθα ότι δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητο για να ολοκληρώσει την ευτυχία μου, παρόλο που σε 10 μέρες αυτόν το ίδιο άνθρωπου παντρεύομαι που είχα και τότε πλάι μου...

Δεν υπάρχει πανάκεια, ούτε γενική λύση...

Προσωπικά γνωρίζω αρκετά ζευγάρια στα οποία η γυναίκα έγινε νύφη πριν φτάσει τα 25 και εξακολουθούν να είναι μαζί... (μιλάω για γυναίκες στη δική μου ηλικία πάνω κάτω δλδ σήμερα είναι στο εύρος 30-35). Σε κάποιους δεν ευδοκίμησε από την άλλη...
Αλλά και τόσοι γάμοι δεν ευδοκιμουν παρόλο που η νύφη είναι στη "Σωστή" κατά την κοινωνία ηλικία...

Δεν μπορείς να βάλεις στεγανά σε τέτοια πράγματα πιστεύω...

Νομιζω η ευτυχια ειναι πολυ υποκειμενικο...οπως και το να συνεχιζεις να εισαι με τον αλλον δε σημαινει απαραιτητα οτι εισαι και ευτυχισμενος...αλλα νομιζω ότι πριν το γαμο δε ξες αν ειναι η σωστη αποφαση σε οποια ηλικια και να εισαι...αυτο το καταλαβαινεις κατα τη διαρκεια του γαμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία, ή με το αν κάποιος είναι κοινωνικά "σωστός".
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια. Κάποτε άκουγα για γάμους και γέλαγα, τώρα παντρεύομαι σε λιγότερο από ένα μήνα.
Πάντα εύχεσαι η απόφασή σου να είναι η σωστή, κανείς δεν παντρεύεται για να χωρίσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία, ή με το αν κάποιος είναι κοινωνικά "σωστός".
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια. Κάποτε άκουγα για γάμους και γέλαγα, τώρα παντρεύομαι σε λιγότερο από ένα μήνα.
Πάντα εύχεσαι η απόφασή σου να είναι η σωστή, κανείς δεν παντρεύεται για να χωρίσει. :)

Έρχεται η ώρα που ο άνθρωπος θέλει να κάνει αυτό το βήμα, το βρίσκει φυσιολογικό, αυτονόητο, λογική συνέχεια στη ζωή του και η ηλικία γίνεται δευτερεύων παράγοντας αφού συντρέχουν άλλοι πιο σημαντικοί λόγοι :)

...και την ώρα εκείνη η απόφαση είναι σωστή, ή τουλάχιστον στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Τώρα αν μετά δημιουργηθούν συνθήκες που μπορεί να οδηγήσουν στη διάλυση του γάμου, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να γυρίσουμε πίσω και να αναρωτιόμαστε για την ορθότητα της αρχικής απόφασης, πολλές καταστάσεις αλλάζουν, κάποιες φορές ακόμα και οι άνθρωποι... το μόνο που αξίζει κατά τη γνώμη μου είναι να μάθουμε ό,τι μπορούμε από την εμπειρία και να μην βασανιζόμαστε ή να τα φορτώνουμε σε άλλους...


και το σημαντικότερο της ανάρτησης ...

Gilda Να Ζήσετε!!!
:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δύσκολη απόφαση ομολογουμένως.
Πριν απο αρκετά χρόνια ήθελα πολύ να παντρευτώ να κάνω οικογένεια, παιδιά.
Πλέον στα 33 όσο περνάνε τα χρόνια αυτό το σενάριο τείνει να εξαλειφθεί απο το μυαλό μου.
Δεν είναι και στις προτεραιότητες μου πια, προτιμώ μια συμβίωση.
Όσο περνάνε και τα χρόνια μειώνονται και οι πιθανότητες για παιδί καθότι ηλικιακά δεν έχω και πολλά περιθώρια.
Απο την άλλη γύρω μου διαρκώς βλέπω προβληματικές σχέσεις, απατημένες συζύγους, άντρες τεμπέληδες που στις μέρες μας επωφελούνται με τη δικαιολογία της κρίσης και γενικά διακρίνω παντού προβλήματα.
Η κρίση παίζει μεγάλο ρόλο στην άρνηση μου αλλά οχι την καθοριστική.
Περισσότερο με θλίβει το γεγονός πως είμαστε τόσο αποξενωμένοι οι άνθρωποι μεταξύ μου που πολλές φορες ακόμη και ο γάμος διατηρείται μεταξύ αγνώστων ουσιαστικά.


Ίσως όταν μεγαλώσω αλλάξω γνώμη (σιτέψω) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top